1STRID JANSEN IN DE WAL KRIJGT fOLGENS TRAINSTER TE WEINIG Sportbeleid Nota Provinciaal kan historisch document worden Van der Smissen glijdt uit over tapijttegel Inwoners tegen alternatief circuit Monza Lotto toto en i? Sportwereld Microfooii in Duitse; dug-out ER PORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 PAGINA 15 DEN HAAG - Astrid Jan sen in de Wal staat bij de wedstrijden om de En- nia Challenge Cup op de Haagse ijsvloer van De Uithof op een prachtige vijfde plaats na de ver plichte korte kür van gis teravond. De Neder- lands-Canadese rijdster had nog hoger kunnen staan in het algemeen klassement als ze van het Nederlandse jurylid me vrouw Willy Gios-Ten Hoopen een beter cijfer had gekregen dan de 4,1. De andere jury-leden brachten bijna een vol punt meer op het score bord. Aan de leiding van het klasse ment staat, zoals verwacht, de Zwitserse Denise Biellmann met 39.68 punten. Op de tweede plaats staat de kampioene van Tsjecho-Slowakije, de pas 16-ja- rige Renate Baierova met 37.84. De verwachting is dat Denise Biellmann bij haar vrije kür van komende zaterdag haar plaats aan de top zal behouden. Joan Haanappel, de trainster van Astrid Jansen in de Wal was tevreden over het rijden van haar 19-jarige leerlinge, maar had voor het Nederlandse jury lid Willy Gios-ten Hoopen wei nig goede woorden over. „Vorig jaar gingen we ook het schip in bij deze wedstrijden door een Nederlands jury-lid en nu is het weer hetzelfde liedje. Daar word je toch doodziek van. Eindelijk hebben we weer een goede rijdster bij het vrije rij den en dan doen ze dit. Onbe grijpelijk, waar is het goed voor. Elk land geeft zijn rijdsters behoorlijke cijfers. lleen Ne derland drukt bij de jurering zijn eigen kampioenen. Daar werk je het hele jaar hard voor met Astrid en dan plotseling wordt er een streep door de rekening getrokken door een jury-lid dat vroeger als kun strijdster niet in de schaduw van mij en Sjoukje Dijkstra kon staan." Mevrouw Willy Gios-ten Hoop en had zelf geen commentaar. Wel de secretaris van de Konin klijke Nederlandse Schaatsrij- dersbond Wim Comello: „Ik ben ervan overtuigd dat Willy Gios het naar eer en geweten goed heeft gedaan. Bij zo'n verplichte korte kür zijn vele verschillende sprongen en pirouettes. Ik denk tot dat ons jury-lid wellicht als enige een fout heeft gezien in een van de elementen. Het is erg sportief dat ze dat dan ook uitdrukking brengt bij haar ju rering. Jammer voor Astrid Jansen in de Wal, maar zoiets moet je nu eenmaal bij het kunstrijden incalculeren" De kleine Rudina Pasveer uit Groningen moest genoegen ne men met een zestiende plaats. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat ze nog enkele plaatsen in het algemeen klassement zal stijgen. Ruim 2000 toeschouwers waren later op de avond getuigen van de finale ijsdansen: de vrije dans. Het Tsjechische paar Li- liane Rehakova en Stanislav Drastich, dat na de verplichte dans de leiding had genomen, bracht ook nu weer veelvuldig de handen van het publiek op elkaar en kon met een zeer vlotte dans de concurrentie ach ter zich laten. Als vanavond bij het paarrijden Ingrid en Alan Spieglovan ook sterk voor de dag komen, dan maken de Tsjechen een goede kans op de landenprijs doordat de landgenoten Ivan Kralik en Renate Baierova hoog in het klassement staan bij het solorij den. Arthur van Rijswijk De uitslagen: Dames: 1. Denise Biell mann (Zw) pl.c. 9 pnt 39.68; 2. Renata Baierova (Tsj.Sl) 21 37.84; 3. Heather Kemkaran (Can) 30 37.12; 4. Natalia Strelkova (Rus) 35 36.80; 5. Astrid Jansen in de Wal (Ned) 58 35.40 IJsdansen: 1. Liliana Rehakova/Sta- nislav Drasüch (Tsj) plaatscijfer 9 109.94 punten; 2. Natalia Karamoes- jeva/Rostislav Sinitsin (Rus) 13 - 108,30; 3. Suzi en Peter Handsch- mann (Oos) 25 - 103.22; 4. Carol Fox/Richard Dalley (Vst) 24 - 104J34; 5. Patricia Pletcher/Michael de la Penotiere (Can) 34 - 99.44 Astrid Jansen in de Wal in actie. limti ingtl ink Kramer.vrijgespro- oeking voor 'rank Kramer ÏTmti !IST Frank Kramer, speler tvr. Volendam, die zondag bij -TT wedstrijd Feyenoord—Vo- 'e?t ndam (2—0) uit het veld werd i' stuurd, heeft aan dat feit ,aq «hts een boeking overgehou- roHj n. De tuchtcommissie gaf m bij de mondelinge behan- ling van de zaak gisteren in 24 oi 1st deze straf voor het weg- appen van de bal bij dood oor deze overtreding gaf cheidsrechter Mulder de Vo- 7^ ndammer een gele kaart. Toen j later opnieuw ingreep bij een 1 large van Kramer tegen Van e Korput, kon hij niet anders oen dan de „televisie-presenta- ^Barn lr" naar de kleedkamer sturen. Biden 'e tuchtcommissie vond onvol- ,tman oende bewijs voor de stelling, lat Kramer bij deze charge een Trr~; mstige overtreding zou hebben «gaan en sprak hem op dit - untdan ook vrij. '0o van Veen (FC Utrecht) is - loor de tuchtcommissie van de ssiuis' NVB geschorst voor één duel een plus 200 gulden boete) naar anleiding van de gele kaart, die iem afgelopen zaterdag werd IJJJf voorgehouden in de wedstrijd e8en Go Ahead Eagles. De spits 'an FC Utrecht maakte op een i WH noment dat het spel „dood" was iat. Ai ien stotende beweging met de iaf: Po lleboog naar een tegenstander. - Omdat Van Veen niemand :nd raakte, volstond de tuchtcom- vr. missie met uitsluiting van een omaa/i ^el. LUXEMBURG - Het Luxem- 'urgse basketbalteam Emerson "arese heeft voor het toernooi om het Europees kampioen schap (landskampioenen) met 108-68 gewonnen van Amical Steinsel. Zbrojovka (Tsj) won met 90-89 van Bosna Serajevo. DEN HAAG Het bestuur van °e Koninklijke Nederlandse nonkbalbond heeft Hamilton Richardson benoemd tot mana- ALKMAAR In de eerste ron de van het toernooi om het Nederlands kampioenschap bandstoten, dat gisteren in Alk maar is begonnen, is Christ van der Smissen letterlijk en fi guurlijk uitgeleden. De drie voudig nationaal en tweevou dig Europees titelhouder ver loor van de jongste deelnemer aan de titelstrijd Louis Haver- mans (197—200). Van der Smissen weet zijn ne derlaag aan het feit dat hij tijdens de partij twee keer was uitgegleden over de losliggende tapijttegels rondom de tafel. De eerste keer kwam hij met zijn elleboog terecht op de rand van de tafel, een val die het verdere verloop van de partij beïnvloed de. „Ik speelde erg gemoti veerd", aldus Nederlands veel- zijdigste biljarter, "ten eerste doet mijn arm nu nog pijn, en ten tweede was ik vooral nadat ik nog een keer onderuit was gegaan bang dat het weer zou gebeuren". Op de andere tafel liet Jean Bessems zich de winst ontne men door Henk de Kleine. Bes sems, die debuteert in het band stoten (in de voor-wedstrijden speelde hij met een uitstekend moyenne van 9.91) behaalde na een marathon-partij van 36 beurten remise, met voor beide spelers het magere moyenne van 5.55. In de tweede seance van de eerste ronde zorgde Hans Vul- tink voor een topprestatie. In zijn partij tegen Piet Dekker bracht de Grollenaar in de ne gende beurt een serie van 119 op het bord. Vultink verbeterde daarmee het Nederlands record dat Vap der Smissen vier jaar geleden tijdens het Europees kampioenschap op 118 had ge bracht. In de volgende beurt maakte Vultink de partij uit, wat zijn moyenne bracht op 20.00. Titelverdediger Hans Sundquest won zijn openings partij tegen Ben Velthuis, de plaatsvervanger van Piet Vet, die zich voor dit toernooi heeft teruggetrokken. Christ van der Smissen heeft zich in de tweede ronde van het toernooi om de nationale titel bandstoten in Alkmaar goed hersteld. De Willebrorder reageerde het verlies tegen Louis Havermans af op Jean Bessems. Via gedegen spel haalde hij de eindstreep in veertien beurten. Op de andere tafel behaalde Louis Havermans zijn tweede overwinning. Deze keer ging het ten koste van Henk de Kleine. Evenals in het eerste duel met Van der Smissen veroverde Ha vermans de punten in de laatste fase. Christ van der Smissen leed in de eerste ronde een nederlaag tegen Louis Havermans. Christ v.d. Smissen 197 27 29 Jean Bessems 200 36 23 5.55 Henk de Kleine 200 36 25 5.55 Hans Sundquest 200 21 32 9.52 Ben Velthuis Piet Dekker Hans Vultink Tweede ronde 21 22 2.8 50 10 24 5.00 200 10 119 20.00 87 14 21 6.21 200 14 37 14.28 200 26 31 7.69 De Kleine Vultink Velthuis Dekker Sundquest 186 26 40 7.15 200 34 51 5.88 194 34 47 5.57 200 22 24 9.09 126 22 20 5.72 Na twee ronden is de stand: 1. Vultink 4 119 9.09; 2. Havermans 4 38 7.54; 3. Dekker 3 24 7.81; 4. v. d. Smissen 2 37 9.68; 5. Sundquest 2 32 7.58; 6. De Kleine 1 40 6.22; 7. Bessems 1 38 5.74; 8. Velthuis 0 474.61 Imola Inwoners van Imola (Italië) hebben een beroep gedaan op de rechterlijke macht het stadsbestuur ervan te weerhouden de testbaan van Imola te veranderen in een formule I-circuit. De automobielclub van Bologna maakte vorige maand bekend, dat Imola de eerst komende drie jaar de plaats zal zijn waarop de formule I-race om de Grote Prijs van Italië, meetellend voor het wereldkampioenschap, gehouden zal worden. Imola vervangt hiermee Monza, dat na het dodelijk ongeval met Ronnie Peterson door alle coureurs als 'besmet' verklaard werd. De inwoners van Imola hebben de districtsrechtbank van Bologna een petitie aangeboden, waarin verzocht wordt een onafhankelijke commissie in te stellen die de nadelige gevolgen van de aanleg van een permanent circuit moet onderzoeken. Woordvoerders van de gemeente hebben inmiddels laten weten, dat drie psychiatrische klinieken, die dichtbij het circuit liggen, binnen afzienbare tijd verplaatst zullen worden. Bovendien heeft de gemeente aangekondigd dat er verbindingswegen aanelegd zullen worden om de inwoners binnen de circuitgrenzen te ontsluiten. De dood van de Zweedse autocoureur Ronnie Peterson dit jaar tijdens de Grote Prijs van Italië op het circuit van Monza, is volgens de Zweedse arts dr Lund een fout geweest van de behandelende artsen in het ziekenhuis van Milaan. Volgens Lund, die zei dat hij inzage heeft gekregen in de medische rapporten, zijn de Italianen veel te snel met opereren begonnen. "Ik ben ervan overtuigd dat het leven van Peterson misschien gered had kunnen worden als men niet zo snel was gaan opereren. Zijn lichaam was nog te zwak na zijn ernstige ongeluk om een dergelijke zware operatie te ondergaan. Daarbij is mij uit de medische rapporten niet gebleken dat het noodzakelijk was om zo snel in te grijpen". OEFENDUELS (Var. onze sportredactie) DEN HAAG De hoofdklasseclub RVC speelt zondagmorgen om 11.30 uur een oefenwedstrijd tegen het Leidse Lugdunum op het terrein aan de Schaapweg, Jong FC Den Haag oefent zaterdag (15.00 uur) tegen Maasstraat op het terrein aan de Brienenlaan en speelt zondag RKAW tegen Texas DHB en Oranjeplein tegen VIOS. Aanvang van deze laatste wedstrijden is 14.00 uur. DEN HAAG Veel mensen, die op regionaal of nationaal niveau een beleidsbeslissende in vloed hebben, denken niet erg volwassen over sport. Het is dan ook geen toeval, dat er vorig jaar eigenlijk pas voor de eerste keer in de Tweede Kamer redelijk is gesproken over sport Daartegenover heeft de sportwereld weinig van zich- laten horen sinds de „Nota Sport '70" en „Sportbeleid '74". De wetenschap, dat de over heid nog te vaak denkt dat de sport uiteindelijk toch zelf zorg draagt voor de dingen, die echt noodzakelijk zijn, maakt het er niet gemakkelij ker op voor diegenen, die daadwerkelijk willen werken aan een „professionele" benadering van de sport. Ook de stichting Provinciale Sportraad Zuid-Holland heeft te maken met dat gegeven bij de samenstelling van de „Nota Provinciaal Sportbeleid", die uiterlijk begin mei 1979 gereed Deze Nota, voorlopig niet meer dan een advies stuk voor Gedeputeerde Staten, kan een histo risch document worden. Want nog nooit eerder is de sport op provinciaal niveau op een dergelij ke manier behandeld. Om invloed te kunnen hebben op de begroting van 1980, moet de Nota eind januari van het volgend jaar voor het overgrote deel gereed zijn. Daarvoor is er een tijdschema opgesteld waarbij alle rechtstreeks en zijdelings betrokken personen door vergade ringen, hoorzittingen en werkcommissies de mo gelijkheid krijgen van meepraten, c.q. meebeslis sen. Gisteren was in het Haagse Provinciehuis een van die discussies. Halverwege valt voor enig resultaat echter nau welijks te praten. Wel werden enige aanbevelin gen gedaan door het algemeen bestuur van de Provinciale Sportraad om te komen tot een betere formulering van de doelstelling (bevordering van de sportbeoefening in de meest brede zin), de inventarisatie (accommodaties) en beleidsaanbe velingen (subsidieregelingen). Opvallend daarbij was dat er door sommigen werd gepleit over grotere bedragen ten behoeve van minder accom modaties en een beperking voor de (semi)beroeps- sport met het oog op sponsorgelden en dergelijke. Auke Wiersma, secretaris van de werkcommissie, is zich er terdege van bewust, dat de aanbevelin gen van de Nota niet per definitie behoeven te worden overgenomen door het provinciaal be stuur. „Maar we kunnen aantonen wat de georga niseerde sport wil", zegt hij. „En als we met een goede Nota komen, ben ik er zeker van, dat die niet zomaar opzij wordt gelegd. Het is namelijk helemaal geen kwestie van meer geld willen. De vraag is of de 1,14 miljoen gulden wel wordt besteed op de manier die de sport wil. Of er met hetzelfde bedrag andere dingen kunnen worden gedaan, waar ook behoefte aan is. Het is een zeer belangrijke zaak en ook al is er dan nog geen tastbaar resultaat, het voor naamste is momenteel, dat men is gegrepen door het idee, dat deze Nota noodzakelijk is. Wij hebben die nota min of meer kunstmatig in het leven geroepen door wat je met een groot woord „ontevredenheid" zou kunnen noemen. Als er iets goeds uitkomt, is dat van belang voor de sport en de provincie. Bovendien, in onze Raad zitten 46 provinciale en regionale afdelingen van landelijke sportbonden met een totaal van 720.000 leden. Dat mag toch een pressiegroep van enig belang zijn. Zoals de zaak er nu uitziet, weiger ik te erkennen, dat er een slechte Nota kan komen". Dick Hofland Jupp Derwalt: „Inbreuk op de privé-sfeer". BONDSCOACH WOEDEND FRANKFORT - Ook het West- duitse betaalde voetbal heeft nu zijn „afluisterschandaar. Na de interlandwedstrijd tegen Hongarije gisteravond wond bondscoach Jupp Derwall zich op over de methoden die het tweede Westduitse televisienet had gebruikt: „Wat die lui heb ben gedaan is toch een inbreuk op de privésfeer. Er is een microfoon onder de trainers- bank geïnstalleerd, zodat alles wat daar werd gezegd, gehoord werd door miljoenen mensen. Zo gaat het echt niet." De Westduitse bondscoach kreeg na afloop van de wed strijd veel telefoontjes en werd veelvuldig aangesproken door zeer verbaasde mensen. Vooral temperamentvolle" wijze waarop de televisiebeelden wer den begeleid wekte de nodige verbazing bij het Westduitse volk. „Iedereen weet toch, dat in de opwinding van dé wed strijd dingen worden gezegd, die men op een televisiescherm niet verwacht Er wordt ge schreeuwd, gesnauwd en ge scholden. De eigen spelers, de tegenstander en ook de scheids rechter worden hard geatta queerd," aldus de aangebrandè Derwall. Het voorval heeft misschien gé- volgen. In ieder geval is het zeker dat de Westduitse voetbal bond een klacht zal indienen tegen het tweede televisienet Drie A-partijen op boksprogramma DEN HAAG De combinatie Te Pas-Hoogenband organi seert maandagavond 20 novem ber in gebouw Amicitia" boks wedstrijden voor amateurs. Op het programma staan drie partijen in de A-klasse: Hans Lis (Te Pas) tegen Tummers (Geleen), Van Agtmaal (Roosendaal) tegen A, Tummers (Geleen) en Tjalsma (Heerenveen) tegen Kramer (De Haan). In de B- en C-klasse komen o.m. amateurs van de Zeemacht te Den Helder uit. DEN HAAG Lotto en toto (45) hebben beide geen eerste prijswinnaar opgeleverd. Geen enkele deelnemer kruiste op de lotto van afgelopen zondag de zes juiste getallen aan en voor spelde de correcte uitslagen. Toch vielen er in de lotto en toto van week 45 in totaal 22.187 prijzen. De uitslagen: Lotto In de lotto vielen 22.134 prijzen; prijzenbedrag 1.807.549,47; Inleg: 3.512.452,- Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 46 van zondag a.s., het overige deel (4/5) verdeeld over de andere prijzen Tweede prijs: 5 winnaars die elk bruto/ 62.291,40ontvangen Derde prijs: 160 winnaars die elk bruto 2.467,90 ontvangen Vierde prijs: 9405 winnaars die elk/ 50,80ontvangen Vijfde prijs: 12564 winnaars die elk/ 38,-ontvangen Jackpot voor lotto 46: 144.616,-. Toto In deze toto vielen 53 prijzen; prijzenbedrag: 383.002,98; In leg/ 712.293,- Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van toto 46 van zondag a.s., het overige deel (2/3) wordt ver deeld over de andere prijzen. Tweede prijs: 1 winnaar die bruto/ 144.584,60 ontvangt Derde prijs: 52 winnaars die elk bruto/ 3.431,10ontvangen Jackpot voor toto 46: 59.999,83. BERN Gebrek aan sneeuw is er de oorzaak van dat de internationale skifederatie (FIS) de opening van het ski (wedstrijd) seizoen heeft uitge steld. Op 25 en 26 november zou het seizoen in Bormio (Ita) van start gaan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15