'weede Kamer Verwerpt motie ran oppositie iLanties maakt jezwaar tegen irocedure Noord wijk heeft niets te verliezen s* Genland MljDA: ER ZIJN WEL FOUTEN GEMAAKT RIOD gaat niet dicht EGERING GEEFT FOUT TOE „We hadden Vondeling eerder bij zaak-Aantjes moeten betrekken DICK DORTMUNDT: £cid6c0ommit Een evenwichtiger rapport Persoonlijk troostwoord van Pais voor Aantjes De Beurs Eigenhandig is zó! LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 pagina .13 irfq 5T! 197J onze parlementaire redactie) Zoe% HAAG - De meerder- van de Tweede Ka- heeft gisteren gewei- z^j de handelswijze van kabinet in de zaak- itjes af te keuren. Een 00 is|ie van de PvdA, D'66 PPR, waarin gesteld 1250|rd dat de regering on- ldig te werk is ge- •eciai, jegens de Kamer en <ieur ntjes, werd verworpen. pri 3 ktp het laatst toe bestond 'twijklrover onzekerheid door opstelling van CDA- rdvoerder Lubbers. Uit- jelijk wilde deze echter verder gaan dan de atering dat er fouten akt waren. „Maar om ebat af te sluiten met 0 19) Opmvallend was dat de CPN als enige linkse party- ij niet met de oppositiemo tie meestemde. Wolff vond dat de motie niet op de hoofdzaak, het oorlogsver leden van Aantjes, inging, en vond dat het kabinet in de persoonlijke sfeer niet onjuist gehandeld heeft. Hoewel het dan allemaal goed afliep - er waren zelfs felicitaties voor het minis teriële trio - kreeg het ka binet toch een grote dosis kritiek te verwerken, die varieerde van mild (SGP en GPV), tot gematigd (CDA) en fel (Oppositie). Alleen de WD meende dat van Agt en de zijnen niets kon worden verweten. „De gevolgde procedure getuigt juist van grote zorgvuldig- een motie over de mate van onzorgvuldigheid van het beleid vind ik een gans andere zaak". Lubbers motiveerde zijn afwijzing verder door te wijzen op het feit, dat PvdA-woord voerder Joop Voogd weliswaar een „zachte, voorzichtige" tekst had opgesteld, maar dat hij in één adem, namelijk in de toelichting, een „ver oordeling van het beleid" had gevraagd. Volgens Lubbers was dit strijdig met elkaar. Een eventuele aanpassing van de motie sloot de CDA-voorman bij voorbaat uit, doordat hij verklaarde niet in de stem ming te zijn „om te discus siëren over een formule ring". Waarnemend fractievoorzitter van het CDA Lubbers gisteren in het Aantjes-debat. heid", aldus fractievoorzit ter Rietkerk. Vrijwel alle fracties toon den in het debat, dat duur de van 's ochtends kwart over tien tot s'nachts één, mededogen met Aantjes. De PSP-er van der Spek vormde een uitzondering. Hij had geen goed woord over voor de gevallen CDA-leider en meende dat deze zich, doordat hij zijn verleden nimmer geheel heeft opgebiecht, niet gere habiliteerd had. Zaak-Aantjes in Brandpunt HILVERSUM (ANP) - De KRO-televisie besteedt vanavond in het tv-actua liteitenprogramma Brand punt aandacht aan he gisteren gehouden kamer debat over de zaak-Aan- tjes. (Nederland 2, 21.55 uur). MINISTER PAIS: DEN HAAG De rege ring zal het advies tot sluiting van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD) naast zich neerleggen. De suggestie van een on derzoekscommissie om in 1980 tot sluiting over te gaan, zal niet worden overgenomen. Minister Pais van Onder wijs en Wetenschappen heeft dat gisteren meege deeld tijdens het debat over de zaak-Aantjes. Vol gens de minister moeten er nog veel werk door het instituut worden vol bracht I. Sir hoi HAAG - Minister Agt heeft donderdag en mondeling VauiP weten, dat de rege- I bij nader inzien tot conclusie gekomen is l zij Tweede Kamer- Opejwiitter Vondeling eer lij de zaak Aantjes moeten betrekken dan [iet geval geweest is. ial armee wil ik echter niet gen, dat de Kamervoor- er al direct nadat wij het voorlopig onder- xvkJ kresultaat op 2 novem- r waren geconfronteerd, nformeerd had moeten Reko rden"» ze» van Agt gis- 3953 avond in antwoord op 0oi merkingen uit de Ka- 11974 r. 100 Austii minister-president gaf Op i dat de gang van zaken 300! sen 2 november en 6 vember (de dag van de Von inbaarmaking) niet ge el perfect geweest is h vragen voor onze be ndeling bepaald niet de loonheidsprijs"), maar voegde eraan toe zich lemaal niet te schamen" Aifor wat de regering in die 5 j gen gedaan heeft, n Agt benadrukte dat en zijn collega's de Rui- (Justitie) en Pais (On- '9 rwijs en Wetenschappen) Lel nadat directeur prof- ceus 3 Jong van het Rijksinsti- Premier Van Agt, minister De Ruiter (midden) en kamervoor zitter Vondeling overlegden gisteren tijdens een schorsing van het Aantjes-debat. »de i. De 1RSLAG NIET JUIST 'si NIET CORRECT tuut voor Oorlogsdocumen tatie (RIOD) bij de premier gekomen was met het voorlopig onderzoekresul taat, Aantjes in kennis te hebben gesteld. De volgen de dag had een gesprek met Aantjes („die we uiter aard in de éérste plaats moesten informeren") plaats. Aantjes kreeg toen het rapport (dat hij inmid dels van kanttekeningen had voorzien) mee naar huis ter nadere bestudering gedurende het weekeinde. Toen bereikte zondagsa vonds via de telefoon het bericht de minister-presi dent dat het belangrijkste gegeven van het rapport maandag in de publiciteit zou komen. En daarna deelde prof.de Jong de pre mier mee, dat hij maan dags het eindrapport zou kunnen uitbrengen. Maandagmorgen vroeg kwamen de betrokken be windslieden, en beide on derzoekers, snel gevolgd door Aantjes, samen om het eindrapport en de nu ontstane situatie te bespre ken. „Wij zagen geen reden om prof.de Jong te verbie den een persconferentie te houden. Ook kwam bij ons 99 niet de gedachte op om prof. de Jong aan wij zingin gen te geven over de ma nier waarop de persconfe rentie gehouden zou moeten worden; dat zou ik wijsneuzerij gevonden heb ben", aldus van Agt, die eraan toevoegde, dat hij zich wel een ander verloop van de persconferentie had kunnen indenken. Met grote klem wees van Agt het verwijt van Voogd (PvdA) van de hand, dat de behandeling van Aan tjes door het kabinet „hui veringwekkend" was. Van Agt verklaarde dat de regering zich direct op het standpunt heeft gesteld dat de verantwoordelijkheid voor de inhoud van het on derzoek bij de onderzoe kers lag. „De regering was verantwoordelijk voor wat het met het onderzoekre sultaat zou gaan gebeuren, in het bijzonder de doorge leiding naar de voorzitter van de Tweede Kamer", al dus de minister-president in zijn verweer tegen de kritiek uit de Kamer. In antwoord op een vraag van mevrouw Beckers (PPR) verklaarde hij vóór donder dag 2 november geen enkel contact met het RIOD te hebben gehad. Ook zei hij dat hij van het oorlogsver leden van Aantjes tot 2 no vember niet méér wist dat wat hij in interviews met Aantjes en het boekje van Rob Vermaas had gelezen. lasre t/ de Si B* fan een onzer verslaggevers) cj| !n Raag Mr. Aantjes vindt dat de procedure die schu gevo'£d bij het eerste gesprek tussen Aantjes, de mi eters Van Agt, Pais en de Ruiter en de directie van ElQg t Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, hem in een iciaü del»ge positie heeft geplaatst. dat eerste gesprek, dat op vrijdag drie november gevoerd, heeft dr. De Leeuw van het rijksinstituut tteraf een verslag gemaakt, dat Aantjes ter goedkeu- ware *8 is toegezonden. Volgens Aantjes is dat verslag op tal n punten onjuist en onvolledig. Aantjes maakt er nu in brief aan kamervoorzitter Vondeling bezwaar tegen 1 hem niet tevoren is meegedeeld dat er een verslag de bijeenkomst zou worden gemaakt. Hij stelt dat de eenkomst daarmee een veel formeler karakter heeft -gen dat die in zijn ogen eigenlijk had, en het ver- zal gaan functioneren als een soort proces-verbaal, na! s ivoren bekend zou zijn geweest dat er een schrifte- r ti 'k verslag van het overleg zou worden gemaakt, had 185 jantjes zelf ook aantekeningen kunnen maken, schrijft tr. i 'i nu. Dan zou het hem gemakkelijker zijn geweest om 5,. I ;t verslag nu op zijn correctheid te beoordelen. Zolang te het verslag niet heeft goedgekeurd, wil Aantjes het i0 ui®et gepubliceerd zien. Dr. L. De Jong volgde het kamerdebat vanuit de ambl SANTPOORT Na weer een moeizaam, maar net ge wonnen competitietreffen (van Bennekom) verzuchtte Noord wijk- train er John Eel- man zaterdag dat hij in zijn hart tegen Volendam eigen lijk een beetje hoopte op een nederlaag. Een grote ne derlaag liefst, want dan zou Noord wijk tenminste weer ,jnet beide benen op de grond staanen zouden toe komstige tegenstanders weer ,jiormaal gemoti veerd" tegen Noordwijk aantreden! „Op deze ma nier", stelde Eelman ook nog, „is er nog maar weinig aan. Elke wedstrijd voor 100 procent er tegenaan gaat nog, voor 200 procent wordt voor Noordwijk dui delijk te moeilijk". Doelverdediger Dick Dort- mundt kan de stellingname van zijn oefenmeester wel begrijpen. „Het is op dit mo ment ook erg matig wat Noordwijk in de competitie presteert. Akkoord, we staan nog gedeeld eerste, maar qua spel bevinden we ons ver onder het gebruikelijke niveau. Logisch dat Eelman het beker-avontuur in dat opzicht ziet als een rem mend element. Als iets wat betere competitie-prestaties in de weg staat". Het gaat Dortmundt echter te ver voor het derde beker duel tegen Volendam ook maar op een nederlaag te hopen. „Het mag dan zo zijn dat we in de competitie on bewust de beker in het hoofd hebben, de wedstrij den zelf zijn veel te aantrek kelijk om je er zo maar uit te laten kegelen. Zeker voor mij als keeper zijn dat juist de partijen waarin je je een beetje kan uitleven. In de competitie ben je slechts in cidenteel echt bezig. Is Noordwijk ondanks alles vaak nog het aanvallende elftal, en krijg je als doel verdediger alleen te maken met uitvallen". Niet zo vreemd, die woorden van Dortmundt Per slot van re kening werden de bekercon frontaties met eerste divisie- ploeg FC Vlaardingen en eredivisionist Haarlem, mede door zo'n fijn grote inbreng overleeft". Grote indruk Bij Vlaardingen bijvoorbe eld. Met name in de tweede helft maakte de oud-doelver- dediger van Terrasvogels, Telstar en Haarlem grote in druk. En was hij tien minu ten voor tijd ook nadrukke- lijk aanwezig toen Ted Hessling vanaf de stip 2-2 wilde laten aantekenen. Dortmundt stopte de straf schop en Noordwijk kon doorbekeren. Nog opvallender was zijn rol bij het tweede treffen tegen zijn oude ploeg Haarlem. Een groeiende Dortmundt hield tot in de verlenging sterk stand, waardoor een 2- 2 uitslag op het scorebord kwam. In de noodzakelijk geworden serie strafschop pen keerde Dortmundt eerst de inzet van Piet van den Berg en pakte hij vervolgens de beslissende penalty van Martin Haar, Dortmundt, die overigens ook afgelopen za terdag de 1-0 overwinning van Noordwijk veilig stelde door een 11 meter trap on schadelijk te maken: Na tuurlijk is het prettig als je je team op zo'n manier weer een ronde verder kan hel pen. Maar de geluksfactor wordt door velen wel onder schat. Goed, ik heb een sys teempje om zo'n bal te stop pen, maar een goed ingeschoten strafschop gaat er echt gewoon in. Dan mag je als keeper nog zo goed reageren, nog zo snel naar de hoek gaan, je komt op die momenten tijd en lengte tekort". Klasse beter In Volendam ziet Dortmundt de sterkste beker-tegenstan der tot nu toe. „Zeker als Volendam compleet zou kun nen aantreden is dat elftal een klasse beter dan Haar lem. Maar ook nu er daar zoveel blessures zijn, blijft het de beste ploeg van de drie. Volendam heeft reser ves voldoende en juist die jongens willen zich elke week volledig waarmaken. Reëel gezien moet Volendam ons ook kunnen oprollen. Zou zaterdag een nederlaag voor Noordwijk met drie, vier doelpunten verschil nor maal zijn. Niet meer dan een terechte aftekening van het krachtsverschil tussen eredivisie- en amateurvoet bal". Twijfels Dortmundt (28 nu) heeft ook zo z'n twijfels over de instel ling van het eigen team. „Na Vlaardingen was dat al een beetje merkbaar, na Haar lem helemaal. Bij sommige jongens leeft de gedachte dat we Volendam ook maar even moeten pak ken, omdat het met name tegen Vlaardingen zo aardig hep. Op zich is het natuur lijk niet verkeerd niet op te kijken tegen een tegenstan der. Maar dan moet daarbij niet worden vergeten dat die twee andere potten mede op instelling en karakter wer den overleefd. Ik hoop dat dat besef er is bij de jon gens, anders zou het wel eens een erg grote nederlaag kunnen worden....". Zelf zal Dortmundt het ook zaterdag, het ook morgen weer van minuut tot minuut bezien. „Zo van: gelijkstaan bij rust is al meegenomen, een verlenging forceren het bittere einde. Wij hebben in deze fase per slot van reke ning niets meer te verhezen, het resultaat tegen Volen dam kan alleen nog maar meevallen. En ook bij een verhespartij met grote cij fers bhjft die uitschakeling van Haarlem toch gewoon overeind.....". GERT JAN ONVLEE Hoe meer gegevens er over de zaak-Aantjes bekend zijn geworden, hoe meer de conclusie zich opdrong dat er met de jpublicatie van het rapport van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie begin vorige week over haast en ondoordacht is gehandeld. Die conclusie werd in het Tweede Kamerdebat van gisteren en vannacht ook vrij algemeen getrokken. Een kamermeerderheid wilde er echter terecht geen vergaande politieke conse quenties aan verbinden. Maar behalve ae oppositie liet ook' de waarnemend fractievoorzitter van net CDA, Lubbers, zich in niet mis te verstane bewoordingen uit: het kabinet heeft in deze zaak fouten gemaakt. In de zee van feiten en standpunten die deze week over de Tweede Kamer zijn uitgestort zitten enkele ge gevens, die een wat ander licht werpen op de handelin gen van Aantjes gedurende en vlak na de Tweede We reldoorlog. Die gegevens veranderen niets aan de juistheid van de consequentie die Aantjes vorige week trok door zich uit de politiek terug te trekken. Maar het lijkt wel aannemelijk dat de emoties begin vorige week aanzienlijk minder hoog zouden zijn opgelaaid in dien die gegevens van het begin af aan bekend waren geweest. Een voorbeeld daarvan is dat er een document is op geduikeld, nota bene uit de archieven van het Rijksin stituut zelf, waaruit blijkt dat het in het najaar van 1944 een voor in Duitsland werkzame Nederlanders veel beproefde manier was om via dienstneming bij de SS naar Nederland te komen. Op zijn persconferentie vori ge week maandag zei de Jong daarentegen nog zeer overtuigend, dat Aantjes' verhaal -te hebben willen ont komen via de SS-uiterst onwaarschijnlijk was, en dat hem nog geen enkel ander geval van een dergelijke po ging tot ontkomen bekend was. De conclusie in onontkoombaar: er zijn in deze zaak fouten gemaakt, zowel vanuit de politieke verantwoor delijkheid van het kabinet, als vanuit de wetenschappe lijke verantwoordelijkheid van dr. L. De Jong. Het eni- §e argument dat op tafel is gelegd om de bekritiseerde aast met de publicatie van net rapport te rechtvaardi gen was de op handen zijnde publicatie in een krant van één der hoofdelementen ervan (Aantjes' dienstne ming bii de SS). Men had er beter aan gedaan ondanks die publicatie rustig door te werken aan het onderzoek, waardoor een evenwichter rapport op een evenwichter wijze had kunnen worden gepresenteerd. zo'n evenwichtig, doorwrocht rapport, waarin alle fei ten die de afgelopen anderhalve week bekend werden, op een rij worden gezet, dient er alsnog te komen. De lawine van gegevens, die door hun onvolledigheid en versnipperdheia deze week op uiteenlopende wijzen ge ïnterpreteerd zijn, moet op deskundige en onbevooroor deelde manier aangevuld en gerangschikt worden. Niet alleen om de persoon Aantjes recht te doen, maar vooral ook om de geloofwaardigheid van de parlemen taire democratie te waarborgen. Het parlement moet daarom ernst maken met het verdergaande onderzoek, waartoe men gisteren besloot. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minis ter Pais (Onderwijs en Wetenschappen) heeft gisteravond tijdens het Kamer debat over de kwes- tie-Aantjes in een persoonlijk woord de menselijke kant van de zaak op bij zondere wijze be licht Hij hield de Kamer voor, dat hij in de oorlog als Joodse jongen vele nare ervaringen heeft moeten doorstaan. „In de eerste jaren na de oorlog is vaak de vraag gesteld, wie de overwinnaars wa ren en wie de verslage nen. Het antwoord daarop was toen vrij duidelijk. Nu echter is het vinden van een antwoord veel moeilijker. Toen ik hoor de van de onthullingen over de heer Aantjes was ik er diep verslagen over, dat die vervloekte oorlog dit na 33 jaar nog moest aanrichten. Hier is sprake van een persoonlijk dra ma", aldus minister Pais. Hij zei te hopen, dat Aan tjes moed en troqst zou kunnen putten uit de bij beltekst Jeremia 31 vers 19. Daar staat: „Nadat ik tot inkeer ben gekomen, heb ik berouw gekregen, nadat ik tot inzicht geko men ben, heb ik mij op de heup geslagen. Ik ben beschaamd, ja ook te schande geworden, want ik heb de smaad van mijn jeugd gedragen". Uitgebreide informatie over breien, Verder veel nieuws over doe-het-zelf materialen en ■gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, binnen- en buitentuinen, handwerken, handenarbeid, toerisme, hobbies. Grote modelbouwpresentatie. De beurs is open van 1l.00u-17.00uen19.00u-22.30u. Zat.en zon.11.00u-17.00u. Trein-toegangsbewijzen op vele NS-stations verkrijgbaar t/m 19 november Aho/1 Rotterdam. Onderzoek naar mogelijke eedsaflegging DEN HAAG - Bij het door de regering toegezegde natio- naliteits-onderzoek van mr. Willem Aantjes zal ook een mogelijke eedsaflegging door de heer Aantjes op Hitier worden betrokken. Minister De Ruiter van justi tie heeft dit gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens het kamerdebat over deze zaak. De minister herinnerde eraan, dat het juist Aantjes is ge weest, die het initiatief heeft genomen om hem (De Ruiter) in het kabinet Van Agt op te nemen. De bewindsman noemde de zaak in-triest en het feit dat hij zich bezig moet houden met de zaak van een politieke en persoon lijke vriend „zeer zwaar". Hij zegde toe nader te willen bezien welke maatregelen ge troffen kunnen worden voor het scherper afbakenen van RIOD-onderzoekingen naar gedragingen van individuele burgers.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13