[eet hangijzer voor derde keer in Bondsdag Amerika wil vaart erin houden: Israël in tijdnood Sonnema Schuim op bier telt niet meer in Engeland Ziekenhuis voor stress-patiënten )T ZIENS BIJ DE OPEN HAARD. „Zusters moeten hun feminisme beteugelen" SRJARING NAZIMISDADEN zo Nutsspaarbank! LEIDSE SPAARBANK ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 eizman iar ruzalem rug met lorstellen in Egypte UJZALEM (Rtr) Is- l heeft gisteren een i zijn onderhandelaars, ensieminister Weiz- 0, uit Washington naar lël teruggeroepen om 1 te nemen aan het linetsberaad over het werp vredesverdrag Egypte. Weizman Dgt de nieuwe voor- Jen van Egypte mee I hij in Washington ft ontvangen van vice- Sident Mobarak, en volgens Weizman p struikelblokken hoe- I te zijn voor een vre- verdrag. Het kabinets rad vindt zondag its. sident Carter heeft (eren ontkend dat hij plan zou zijn een tiw topberaad met pre- jnt Sadat en premier (in te houden, al be erde hij dat de onder- idelaars in Washington oldoende gezag heb- L Carter meent dat fccheidene versies van aanvaardbare tekst ^■"■^Jeruzalem en Cairo worpen zijn vanwege pimale en minuscule schillen als men die t tegenover de voorde- die de totstan dko- der d(g van een vrede zou ben". Geen van de ^tijen heeft echt ver- xi-cor}iwen in elkaar, aldus eter Fter. mors i i off, JERUZALEM De laat ste fase van het Israë- lisch-Egyptisch vredeso verleg is voor Menachem Begin de grootste tijd van beproeving geworden sedert nij 17 maanden ge leden het premierschap op zich nam. Deze keer kan men niet zeggen dat de moeilijkheden een ge volg zijn van Begins ex treme nationalisme. Want Israëli's van alle politie ke pluimage delen zijn aarzeling het vredesover leg met Egypte volgens de nu voorgestelde voor waarden te ondertekenen. ten overeenkomsten waren echter, met grotere of klei nere tegenzin, door de meeste Israëli's geslikt. Het leek er op dat ae pre mier een slag gewonnen had. Het leek er op dat Egypte een afzonderlijke vreae zou ondertekenen. En het leek er op dat het Israëlisch-Egyptisch vre desverdrag met geen woord zou reppen over het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen op de Westoever van de Jordaan en in de Gazastrook. Er kon best vooruitgang geboekt worden op het ene punt (vrede), zonder dat er vooruitgang ge boekt werd op het andere (zelfbeschikking van de Palestijnen). Niets wees er op dat koning Hoessein van Jordanië of een repre sentatief aantal Palestijnse leiders zou gaan meedoen aan het overleg, dus in feite was er helemaal geen haast. Israël had toegezegd zich militair terug te zullen trekken uit de Arabische steden en dorpen en die een vorm van zelfbestuur te gunnen. De Israëlische troepen zouden tactische voorposten gaan innemen. Maar de details van de te rugtrekking en de mate en vorm van zelfbestuur wa ren onduidelijk. Daar zou nog druk over gepraat en gestudeerd moeten wor- Tijd ontbreekt Na Camp David hebben de Israëli's zich echter gereali seerd dat hun de tijd voor studie en overleg eenvoudig weg ontbreekt. Anwar Sadat heeft veel van het terrein dat hij opgegeven had herwon nen. Hij eist nu dat het zelf bestuur op duidelijke wijze geregeld wordt in het vrede soverleg. Het is onduidelijk en ook onbelangrijk of de Egyptenaren altijd al van plan waren geweest, om het zo eens te zeggen, de prijs van de vredesovereenkomst te verhogen, of dat ze dat ge daan hebben om hun ge zichtsverlies in de Arabische wereld weer een beetje goed te maken. Heel duidelijk en belangrijk is dat de Egypti sche president onder hoge druk staat. Israël, zei premier Begin na terugkeer uit Amerika deze week, wilde de gehele over eenkomst van Camp David ten uitvoer brengen. Israël was niet met nieuwe eisen op tafel gekomen. Het vervelen de is echter dat alle andere partijen verder gegaan zijn. Sadat eist meer en Israël moet steeds opnieuw een compromis sluiten. Elke keer slaat het evenwicht meer door naar Sadat, en elke keer verliest Begin in eigen land meer vertrouwen. Als het nu zo was dat alleen Israël en Egypte met elkaar aan het onderhandelen wa ren, dan zou Sadat over bit ter weinig troefkaarten be schikken. Hij zou de vrede kunnen tegenhouden; maar Egypte heeft evenveel te ver liezen als Israël. Begin heeft nooit gezegd dat hij „vrede tot elke prijs" wilde, maar hij had in ieder geval Egypte de gehele Sinaï op een pre senteerblaadje aangeboden, en hij was bereid een begin te maken met de Palestijnse onafhankelijkheid. Het was, kan men met recht zeggen, voor een groot deel aan de Palestijnen zelf om verder te gaan op de ingeslagen weg. Amerika was echter niet van plan te riskeren dat er na een eventueel Egyptisch-Isra- ëlisch verdrag een soort ver lammingstoestand in het Mid den-Oosten zou ontstaan, waarbij dan over niets meer zou worden gepraat en op geen enkel punt meer voor uitgang geboekt zou worden. Vaart erin „De vaart moet er in blij ven", was de slagzin. Het stokpaardje van Henry Kis singer werd dus nog steeds bereden. De vaart zat er ook in, en nu moest men door gaan op weg naar een alom vattende vrede. Een dergelij ke kans zou misschien nooit meer komen. Wat Sadat voor ogen had, strookte wel met de Ameri kaanse strategie. Jimmy Car ter vierde in Camp David een enorme triomf voor zijn imago, en de Amerikaanse president kan Israël van alles onthouden wat van belang is voor dat land. Dat Amerika niet zonder meer wilde belo ven voor de Israëlische eva- cutatie van de Sinaï te zullen betalen, moet voor Begin toch een teken geweest rijn dat hij moeilijk naast zich neer kan leggen. Risico's Carter heeft er wat betreft de Westoever en de Gazas trook inderdaad flink de vaart ingezet. Er rijn dan ook in Israëlische regerings kringen mensen die geloven dat binnen niet al te lange tijd de kwestie Jeruzalem op de agenda zal verschijnen. Het onafhankelijke dagblad Ha'aretz publiceerde deze week een opiniepeiling, waar uit bleek dat de overgrote meerderheid van de Israëli's vindt dat het conflict in het Midden-Oosten niet opgelost kan worden zonder ook een afdoende oplossing van de kwestie van de Palestijnen. Maar als je met de Israëli's praat, dan blijken zelfs de duiven te vinden dat Israël meer zeggenschap zou moe ten hebben over de vorm en het tijdschema van de oplos sing. Israëli's van Jeruzalem tot Tel Aviv en Ashkelom zijn zich terdege bewust van de enorme risico's die het terug geven van de westelijke Jor- daanoever of de Gaza-strook met zich meebrengt Ze pra ten er onder elkaar druk over of het juist is de in 1967 veroverde gebieden op te geven. Maar ze willen in ieder geval de garantie dat evacuatie van welk gebied dan ook Israël niet kwets baar maakt voor een verras singsaanval of een actie van guerrilla's. De grenzen van vóór 1967 boden Israel "geen enkele bufferzone, vindt men. Daarom moet het feit dat de voorstanders van de harde lijn in het Israëlische kabinet hun veto hebben uitgespro ken over eventuele Israëli sche concessies niet gezien worden als een poging de Is raëlische onderhandelaars in Washington, Mosje Dajan en Ezer Weizman, op hun num mer te zetten. De regering is niet meer ver deeld tussen de haviken en de duiven van weleer, schreef het rechtse avond blad Ma'ariv onlangs: „Er is eerder onenigheid tussen de genen die het werk zo snel mogelijk willen afmaken en degenen die er op staan, dat alle zaken die voor Israël van levensbelang zijn duide lijk en precies worden gefor muleerd." Copyright The Guardian (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN - Het bekende feit, dat de doorsnee- Brit liever schraal bier drinkt dan schuimend ge rstenat, heeft de regering Callaghan ertoe ge bracht een merkwaardig wetsontwerp in te die nen. Als een nieuwe wet op de maten en gewichten goedgekeurd wordt, zullen de meeste kasteleins van Groot-Brittannië zich nieuwe bier en ciderglazen moeten aanschaffen. Het Brits cafépubliek drinkt bier of cider uit hele en halve pinten. De inhoud van één pint stemt overeen met 0,568 liter. Het nieuwe wetsontwerp decreteert (zoals wij gisteren al heb ben gemeld), dat het schuim geen onderdeel is van de drank en f dat elke pint tenminste één pint vloeistof moet bevatten. Kasteleins mogen het schuim niet meer bij het bier rekenen. De nieuwe wet zal tot gevolg hebben, dat alle „pubs" (café's) van Groot-Brittannië zich glazen moeten aanschaffen, waarop het niveau van de inhoudsmaat duidelijk gemerkt is. Op som mige plaatsen zijn dergelijke pinten al in gebruik. Volgens de vereniging van Britse brouwers mag de waarde van de oude glazen, die plaats moeten maken voor een grotere maat, op 125 miljoen gulden geschat worden. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse minister van Gezondheid mevrouw Veil, heeft in Parijs een ziekenhuis geopend dat uitsluitend de bestrijding van psycho-somatische ziekten is gewijd. Dit eerste ziekenhuis voor deze specialiteit is van bescheiden omvang en kan slechts driehonderd patiënten per week behandelen, terwijl er dertig artsen en psychologen aan verbonden zijn. Aangezien een groot aantal ziekten, met name van allergische aard zoals astma, eczemen, stofwisselingsaandoeningen enz. veelal het gevolg van psychische ontregelingen of stress zijn, waaraan een verrassend groot deel van de bevolking blijkt te lijden, betekent de stichting van dit Parijse ziekenhuis het concreet instaan van een nieuwe richting van de geneeskunde. wen. ik Ki i geitey ADVERTENTIE ;die ns Sonnema Berenburg. De hartverwarmende "Tiidenborrel die de Friezen lang !raa' tor zichzelf hebben gehouden. ans 1 Maar deze krasse opkikker iar het aJoude recept van Fedde^ nnema is hard op weg heel derland te veroveren, idat het misschien wel het tste gezelschap is dat u zich jnt wensen. Tot ziens dus. PAUS JOHANNES PAULUS: VATICAANSTAD (AP) - Paus Johannes Paulus II heeft giste ren de kloosterzusters gemaand hun feminisme niet zover te drijven dat daardoor hun roe ping tot een kuis, arm en ge hoorzaam leven binnen de kerk in de schaduw wordt gesteld. De paus zei dat zusters zich Olie Amoco Cadiz mogelijk naar zeeoppervlakte PARIJS - Experts van het oceanologische centrum van Brest vrezen dat in de komende wintermaanden tenminste 40.000 ton ruwe olie van de in maart vergane supertanker „Amoco Cadiz" naar het zeeop pervlak zal komen. De biologen en chemici van het centrum rijn van oordeel, dat het weer naar boven komen van 40.000 tot de mogelijkheden be hoort en het zou wel eens kun nen rijn dat er dubbel zoveel olie vrijkomt als gevolg van de winterstormen. altijd zo dienen te kleden dat recht wordt gedaan aan hun religieuze status. De paus hield rijn toespraak nadat vier dagen geleden op een bijeenkomst van zusters en le ken in Baltimore was geëist dat ook vrouwen priester moeten kunnen worden en dat de kath olieke kerk de vrouw meer gele genheid dient te geven om zich te ontplooien. Tijdens de drie dagen durende bijeenkomst werd door de zus ters en aanwezige (vrouwelijke) leken aangevoerd dat de kerk structureel zondigt door de overheersende rol van het pa triarchaat te handhaven. De conferentiegangers besloten een persoonlijke oproep tot de paus te richten waarin hem zou worden verzocht de ban op het vrouwelijke priesterschap op te heffen. Paus Johannes Paulus verwees in rijn toespraak tot 600 moe der-oversten, die bijeen waren gekomen om de rol van de vrouw in de wereld van van daag te bespreken, niet openlijk naar het vraagstuk van de vrou welijke priesters of naar de conferentie in Baltimore. Dit is de plaats waar de 58-jarige ex-rechter Jose Francisco Mateu door twee jon gemannen werd doodgeschoten. MAGISTRAAT IN MADRID DOODGESCHOTEN MADRID (AFP) Jose Francisco Mateu Canevas, voormalig president van een tijdens het bewind van Franco opgerichte rechtbank voor de openbare orde, is gisteren voor zijn woning in het centrum van Madrid door twee jongemannen doodgeschoten. De magistraat werd door vier kogels in het hoofd getroffen. De twee jongemannen wisten op een motor te ontkomen. De conciërge van het naast de woning van de magistraat gelegen pand, kreeg een kogel in zijn voet De rechtbanken voor de openbare orde zijn destijds door de regering-Franco opgericht om de militaire tribunalen te ontlasten. Zij moesten de politieke misdrijven behandelen. Sinds het begin van dit jaar zijn 78 mensen het slachtoffer geworden van de terreur in Spanje. Westduitsers willen referendum over kernenergie BONN (UPI) De meeste West duitsers willen een volksstem ming over kernenergie, zoals dat anderhalve week geleden in Oostenrijk is gehouden, zo blijkt uit een donderdag gepu bliceerd opinie-onderzoek. Volgens het onderzoek, uitge voerd voor het tijdschrift Stern, wil 56 procent dat een referen dum wordt gehouden, terwijl maar 27 procent daar tegen is. Zou een dergelijke raadpleging plaatsvinden, dan zou 37 pro cent zich uitspreken tegen de ingebruikneming van nieuwe kerncentrales. Olieproduktie in Abadan vrijwel op peil TEHERAN (AP) - De Iraanse olie-industrie waar dinsdag het werk is hervat, na een staking die twee weken heeft geduurd, draait weer hard, zij het nog niet op volle toeren. Verwacht werd dat de oliewinning nog deze week het peil van 3,4 mil joen vaten per dag bereikt. Een vat is een hoeveelheid gelijk aan ongeveer 160 liter. De raffinaderij te Abadan, 's werelds grootste, verwerkt thans weer 470.000 vaten ruwe olie per dag, dat is haast weer gelijk aan „normaal". onze correspondent Ami 'ree) Israëlische journalis- -oegen er Herbert Wehner toen deze onlangs in Tel op bezoek was: „Hoe staat eigenlijk met de verja- in nazimisdaden in de Isrepubliek?" De grijze evoorzitter van de SPD in v|ondsdag is er de man niet zich achter vaagheden 'schuilen. Als het aan hem zo zei hij, werd de verja- itermijn van moord in het neen opgeheven. Hij zag lis een morele plicht. Met woorden gaf Wehner het oekoifschot voor een discussie en. 1 igenlijk geen enkele Duitse an kMcus meer wil aangaan, de r waar men toch niet on- ïrbin it kan. i en 31 december van het vol- tueel jaar loopt namelijk de iders iringstermijn af voor rd, gepleegd in de nazitijd. er niets gebeurt, is het retisch mogelijk, dat op 1 Nou ari 1980 ernstige nazimisda- ar h bekend worden, waarvan zo li voordien niets afwist, en r ik de man die deze aantoon- rieu!heeft begaan, zonder pro- vrij zou kunnen blijven rié v hopen. Voor talloze mensen het «verdraaglijke gedachte, et b bondsdag moet nu over een al maanden beslissen of zij ;YVftenr>ijn nog een keer zal engen, resp. de verjaring ande ?trok) voor moord opheffen, of dat rij de zaak zal laten zoals die is, waardoor de verjaring defini tief intreedt. Het is daarmee de derde keer geworden, dat het Westduitse parlement, nauwlet tend door het buitenland geob serveerd, zich met deze delicate problematiek moet bezighou den. Discussie De eerste keer gebeurde dat in 1965, toen voor het eerst de wettelijke verjaringstermijn van 20 jaar voor nazimisdaden afgelopen was. Deze werd toen tot 1969 verlengd, met het argu ment dat de rechtspleging na de oorlog, tot het ontstaan van de Bondsrepubliek in 1949 toe, nauwelijks had gefunctioneerd. Vier jaar later, in 1969, diende het onderwerp zich voor de tweede keer aan en men besloot toen de verjaring van moord van 20 op 30 'jaar uit te breiden. Pleidooien om deze verjaring voor moord helemaal af te schaffen, zoals ook in landen als de Verenigde Staten, Oos tenrijk en Italië het geval is geweest, hadden toen onvol doende ondersteuning. De argumenten die bij de debat ten naar voren werden ge bracht, en die ook nu weer te horen zijn, vallen in twee groe pen uiteen. Aan de ene kant staan degenen, voor wie het vasthouden aan de principes van de rechtspolitiek de aller hoogste prioriteit heeft. Zij wij zen er op dat elke rechtstaat juist zijn kracht ontleent aan het feit dat er vastgelegde, onveran derlijke rechtsregels rijn en dat zo'n staat zichzelf ondermijnt, wanneer ze deze regels wille keurig en dan ook nog met terugwerkende kracht veran dert. Dit legalistische principe werd" en wordt vooral bij de liberalen gehuldigd, die dan ook in 1969 „en bloc" tegen de ver lenging van de verjaringster mijn stemden. De invloedrijkste pleitbezorger van deze richting was Thomas Dehler, die bij het eerste debat, verwijzend naar de opkomst van Hitier, opmerk te: „De weg naar de onrecht- staat is daardoor gebaand, om dat de wil niet levend genoeg was om ten koste van alles de rechtstaat in stand te houden". Aan de andere kant staan dege nen, die meer naar de morele aspekten van de verjaring kij ken. De SPD-afgevaardigde Adolf Arndt zei daarover in 1965: „Het gaat er ook om, dat wij de slachtoffers (van het naziregime) recht doen weder varen, al was het slechts door de rechterlijke uitspraak, dat het een moord was. Alleen zo'n uitspraak al is een druppel, een heel klein druppeltje gerechtig heid, die men toch mag ver wachten ter ere van allen die Herbert Wehner. in onbekende graven liggen. Het gaat er om, dat wij de berg aan schuld en onheil die achter ons ligt, niet de rug toekeren." Deze laatste visie heeft de beide vorige keren in de Bondsdag de meerderheid van de afgevaar digden voor de verlenging van de verjaringstermijn doen stem men. Dit werd mede veroor zaakt omdat de opsporing van oorlogsmisdaden in de Bondsre publiek rijkelijk laat en lang zaam op gang is gekomen, zodat de vrees bestond dat er ook na 1969 nog heel wat gevallen bo ven tafel zouden komen. Of een dergelijke meerderheid nu ook weer te vinden is, moet worden betwijfeld. In de loop van de tien jaar is er nog al het een en ander veranderd. Sedert 1945 is er tegen circa 85.000 mensen een gerechtelijk onderzoek in verband met nazi misdaden ingesteld: 6432 perso nen werden veroordeeld. Aan het begin van dit jaar zijn nog tegen bijna 4000 mensen proces sen aanhangig gemaakt; dit be tekent, dat zodoende de verja ring automatisch wordt onder broken en dat deze processen te allen tijde, ook wanneer de verjaringstermijn voorbij is, ge voerd kunnen worden. Afgezien van het feit dat er nauwelijks nog volstrekt nieu we, onbekende gevallen van na zimisdaden ontdekt zullen wor den, wijzen de tegenstanders van een verlenging of afschaf fing van de verjaring, nog op technische problemen. Het is nu bijna 35 jaar na de oorlog en de processen over gebeurtenis sen in die tijd zijn steeds moeilij ker te voeren. Betrouwbare ge tuigenverklaringen zijn bijna niet meer te verwachten en een goede reconstructie is vrijwel onmogelijk: dit komt de rechts gang niet ten goede en laat slechts een bittere nasmaak bij alle partijen achter. Hoewel dit zeker een zwaarwegend argu ment is, kan men zich echter ook afvragen, of een gebrekkig proces toch niet altijd beter is dan helemaal geen proces, juist waar het misdaden uit die gru welijke periode van de Duitse geschiedenis betreft. Een belangrijke factor die de keus: al-of-geen-verjaring voor de Bondsdag-afgevaardigden nog ingewikkelder maakt, is de druk uit het buitenland, met name uit landen als Israël en Polen en enigermate ook uit Nederland. Sommigen rijn van mening dat men de stemming in deze landen, gezien het vele leed, dat zij te verduren hebben gehad, zonder meer in rijn over wegingen moet betrekken. Bij anderen begint langzamerhand de nationale trots een woordje mee te spreken. Dezen willen niet nogmaals de binnenlandse politiek door het buitenland la ten dikteren. Met het recente initiatief van de sociaal-demo- kraten om de verjaring van moord in het algemeen en dus niet alleen voor narimoor- den op te heffen, wordt deze moeilijkheid enigszins omzeild. De SPD probeert voor dit initia tief medestanders in alle drie de Bondsdag-frakties te krijgen. Men wil tot elke prijs voorko men, dat de gewetensvraag ten aanzien van de verjaring in de partijpolitieke sfeer wordt ge trokken. Ja. alle drie denken ze er 't zelfde over: een éigen bankrekening voor dochterlief! Daarom ook start de Nutsspaarbank een nieuwe dienstverlening: een eigen bank /spaarrekening voor iedereen van 11 tot 18 jaar. Oftewel: de eigen Piek-Fijn-rekening. Met extra hoge rente. Op alle Nutsspaarbank-kantorcn ligt daar een dui delijke folder over klaar: „Nieuwerwets: JE EIGEN PIEK-FIJN-REKENING bij dc Nutsspaarbank". Gewoon even afhalen op 't dichtstbijzijnde kantoor. Zijn u en dochterlief weer Piek-Fijn op de hoogte! (deeluitmakend van de Nutsspaarbank)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11