NIEUW PLEIDOOI VOORTREIN OVER AFSLUITDIJK AMERIKANEN VERTRAPPEN HUN TROPISCHE SPEELTUIN ontwikkeling van het hele noordwestelijk EEG- gebied een economische injectie betekenen. Je hebt aan de ene kant de Randstad en in Duits land het belangrijke gebied van Hamburg-Bre men. Als die twee gebieden nu door de Afsluit dijkspoorlijn verbonden zouden worden, dan zou Groningen, dat er precies tussenin ligt, ongetwij feld meegezogen worden in de ontwikkelingen. Het is alleen enorm jammer dat in 1969 die weg verbreed is. Dat had natuurlijk nooit mogen ge beuren", zo vindt de VBIJ-voorzitter. Ook de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier lijkt positief te staan ten op zichte van een spoorlijn over de Afsluitdijk. Ad junct-secretaris Kaspers: „Ik kan natuurlijk over zo'n belangrijk onderwerp niet zomaar een alge meen standpunt van de Kamer geven. Daarvoor is eerst overleg nodig met de nodige commissies. Maar in principe pleiten wij altijd voor zo goed mogelijke verbindingen. Een grote bereikbaar heid is één van de belangrijkste punten in ons beleid. Daarom zijn we bijvoorbeeld ook voor verbetering van de verbinding Alkmaar-Den Hel der". DEN HAAG - Toen in mei 1932 de Afsluitdijk helemaal gesloten was, lag het serieus in de be doeling dat behalve een autoweg ook een spoor weg over de dijk zou worden aangelegd. De bouwers van de Afsluitdijk hadden hun schep ping zo breed gemaakt dat er ruimte was voor een spoorlijn. Die zou te zijner tijd nog wel wor den aangelegd; bij het sluiten van de dijk was daar nog geen geld voor. Die spoorlijn is er echter nooit gekomen. Integendeel, in 1969 is men zelfs begonnen om de tweebaansweg in een vierbaans te veranderen. Die werkzaamheden zijn inmiddels voltooid. Ir. J.H. Perié van TNO Delft is echter nog steeds overtuigd van het nut en de mogelijkheid van een spoorweg over de dijk, zo blijkt uit een artikel van zijn hand in het blad „Intermediair" ,Ir. Perié wil een spoorlijn aanleggen van Scha- gen naar Harlingen, een afstand van zo'n zestig kilometer. Daarvan zou dertig kilometer over de Afsluitdijk gaan. Perié ziet grofweg twee grote .voordelen van het alsnog aanleggen van de spoorlijn. Op de eerste plaats zou de spoorweg een economische injectie betekenen voor zowel de Kop van de provincie Noord-Holland als voor Groningen en Friesland. De bereikbaarheid wordt groter, de animo om er naar toe te gaan groeit zowel voor bedrijven als particulieren, al dus de heer Perié. Een tweede voordeel vindt 'Perié dat er een alternatieve spoorlijn verkregen wordt voor de huidige zuid-noord-verbinding via Zwolle. Bij calamiteiten (en Perié refereert hier bij aan de twee kapingen die op dit traject heb ben plaatsgevonden) zou uitgeweken kunnen worden naar de route via de Afsluitdijk. Dat de ruimte die indertijd voor een spoorweg op de dijk is gereserveerd, nu wordt ingenomen door een autoweg, vindt ir. Perié niet zo'n bezwaar. „Het zal technisch stellig mogelijk zijn over de Afsluitdijk - eventueel door verbreding ervan - alsnog een spoorbaan te bouwen. Het gaat maar om een afstand van dertig kilometer, over grond die in eigendom is van de overheid", aldus de heer Perié. Waterlely Het plan van Perié is niet nieuw. In 1974 lan ceerde de Vereniging tot Behoud van het IJssel- meer het plan Waterlely. Onderdeel daarvan was een spoorweg over de Afsluitdijk. Het gehele plan behelsde een cirkellijn rond het IJsselmeer. Bedoeling was om de belangrijke steden rond het IJsselmeer door goed openbaar vervoer met elkaar te verbinden, zodat een lijn Amsterdam- Zwolle-Groningen-Leeuwarden-Harlingen-Alk- maar-Amsterdam zou ontstaan. Het plan Water lely is nooit van de grond gekomen, mede omdat de toenmalige minister van Verkeer en Water staat, Westerterp, er geen heil in zag. Het groot ste bezwaar waren de hoge kosten. VBIJ-voorzitter, drs. Henri Goverde, valt de heer Perié in zijn plannen helemaal bij. Sterker nog, hij ziet ook grote voordelen in EEG-verband. „Een spoorlijn over de Afsluitdijk zou voor de Hetzelfde strand, maar dan vijftien jaar later. Zowel voor- als achtergrond zijn drastisch gewijzigd. Niet voorniets luidt een wrangHawaiiaansgezegde: „Wij kregen het woord Gods, de zendelingen het land". Nergens op het eiland Hawaii wordt het tweehon derd-jarig „bestaan" gevierd. Ook op de andere eilanden, Maui, Lanai, Molokai, Oahu met de hoofdstad Honolulu, en Kauai, kabbelt het leven voort. Volgend jaar wordt er wel gevlagd. Dan is het twintig jaar geleden, dat Hawaii als de vijftigste staat aan de VS werd toegevoegd. Of er straks wel reden tot juichen is, is zeer de vraag. Want in de tropische speeltuin van de Yankees heerst grote werkeloosheid, groeit de corruptie sneller dan een bananenplant en tiert de kleine misdaad welig. De oorzaak van deze verloedering is het ongebreidel de toerisme, dat zich vooralsnog concentreert op Honolulu en zijn overvolle Waikiki Beach. Het groene eiland Oahu gaat sinds jaar en dag schuil achter een betonnen muur van torenhoge hotels met het pompeuze Sheraton Waikiki (1846 kamers) als bliksemafleider. Nu de dollar in waarde is verbleekt geven de meeste Amerikanen eerder de voorkeur aan een retourtje Honolulu dan aan een verbhjf in Parijs of Rio de Janeiro. Vorig jaar lieten dan ook 3,2 miljoen toeristen, hoofdzakelijk afkomstig uit tochtige staten aan de oostkust van Amerika, zich vertroetelen in het land van Aloha. En dat voor de totaal prijs van ruim anderhalf miljard dollar. Wie eenmaal het fluweel zachte klimaat ondergaan heeft en nog geen raad weet met de spaarcentjes, overweegt de mogehjk- heid om zich permanent op Hawaii te vestigen. Voor de Amerikaan levert zo'n verhuizing geen bureau cratische rompslomp op. Per slot van rekening is Hawaii van Amerika, waar het recht op vrije vestiging constitutioneel is verankerd. Momenteel wonen er op de zeven Polynesische eilanden bijna 900.000 mensen, voor het merendeel van Japanse afkomst 'Rond het magische jaar 2000 rekent met op een aanwas van zo'n 600.000 man, van wie er 400.000 uit Amerika komen overvliegen. Natuurlijk kan Hawaii deze volksverhuizing niet aan. In de gemechaniseerde suikerriet industrie is geen plaats. De ananasplanters hebben de autochto ne arbeiders vanwege hun lidmaatschap van de vakbond ingeruild tegen goedkope arbeiders uit de Filippijnen. En zo blijft alleen het toerisme als werkverschaffer over. De verkoop van het paradijselijk klimaat is dan ook op z'n Amerikaans, dus ongeremd, aangepakt. Onder het motto: wat-een-Yank-niet-kent-dat-eet- hij-niet werden er in de schaduw van de hotels en winkelpaleizen vreetschuren opgericht van voed selgiganten als McDonald, Denny's en hier en daar een Pizzahut. De polyester-cultuur viert er hoogtij. De Hawaiiaan- se schone heeft een plastic schortje voor en leert zeggen: „May I take your order, please.waarop de vleesbaron uit Texas zijn driedubbeldikke Ham burger a la Hawaii (met een stukje ananas) bestelt. Vanwege de miljarden-omzet in het toerisme is corruptie voor de hand liggend. Investeerders pro beren met steekpenningen de plaatselijke overheid te paaien. Vorig jaar kwam aan het licht dat Frank Asi, burgemeester van Honolulu, het Torremolinos van Hawaii, ruim een miljoen gulden in eigen zak had gestoken, hem toegeschoven door een project ontwikkelaar. Behalve onscrupuleuze investeerders lokt Hawaii ook duizenden jonge Amerikanen ofwel de rugzak je ugd. Amper aangekomen in Honolulu lopen ze naar afdeling sociale zaken die hen op de been houdt met wat voedselbonnen en een kleine uitke ring. Voldoende om niet van honger om te komen op het zon-overgoten strand, waar ze schouder aan schouder liggen met welgestelde Amerikanen, die zich soms gemakkelijk laten bestèlen. Is de verloedering van Hawaii tegen te houden? We moeten ons wel verzetten", vindt Gard Kealona, redacteur van het maandblaadje Native Hawaiian. Ook de 51-jarige George Ariyoshi, zoon van Japanse emigranten en gouverneur van Hawaii, probeert te redden wat er te redden valt. De immigratie uit de Nieuwe Wereld wil hij binden aan een verblijfsvergunning. Een eerste poging daartoe is afgestuit op het Hooggerechtshof, dat wees op het grondwettelijk recht van iedere Amerikaan op ,Jree movement". Nu probeert gouverneur Ariyoshi de lokale belastin gen nog zwaarder te laten drukken, opdat alleen de rijkaards zich een plekje onder kunnen veroorloven. Op het eiland Ma ui heeft dit reeds komst van verscheidene een voormalig walvisdorp jacht gemeerd, speelt Jimmy Connon eigen terrein en bestiert Gary Burhoff, korporaal uit MASH, een ijssalon. er een kasteel van een bungalow bouwen. Uit mijn hotelkamer op Maui zie ik een knoestig eilandje, waar alleen kost kunnen komen. Kahoolawe is echter het symbool van lend verzet op Hawaii tegen de Sinds de tv.'eede wereldoorlog won door de US Navy als schietterrein is tegen het toch al beurse been van Redacteur Gard Kealoha: is Kahoolawe heilige grond, jongeren het eiland enige hun daad zijn er steeds meer bewust geworden van hun cultu levendige interesse voor oeroude religie. Nee, het verzet is bewust niet lijkt het er op, dat we plotseling m het oerwoud te voorschijn komen om te vermoorden Gard Kealoha verwacht veel van immigratie in te dammen. De Hawaiiaanse gidse, die een stoet i katoenen bloesjes (made in Taiwan) g rikanen rondleidt in het missie muse is minder optimistisch. „Zolang onze de dollar belangrijker vinden dan de blijven we ons met huid en haar aan ders verkopen", fluistert ze, schuw haar bezoekers, van wie ze straks ha te krijgen. Elke avond kun je ze horen en zien vóór Shop Restaurant in propvol Honolulu, heet „Eddy Kamen and the Sons of speelt uitsluitend originele Polynesische protest tegen honky-tonk gejammer als bles". Veel verder dan de hoek van de straat zoetgevooisd protest niet. Nog niet. HANS e Waikiki Beach anno 1963, het begin van de verloedering. Bij de uitgang van het zweterige vliegveldje van Hilo kijk ik gespannen uit naar de in de reis folder beloofde, in riet gerokte schone, die me heupwie gend met een bloemenkrans verwelkomt Helaas moet ik het doen met een uit Calif ornië stammende, preuts-ogende VW-informatrice, die mij en de andere passagiers vertelt, dat het seizoen voor „Aloha-begroetingen nog niet is aangebroken. „Pas als over een maand de Amerikanen in groten getale binnenstromen, loont het zich de moeite met orchi deeën te strooien. Mocht u toch zo'n „lei", zo'n bloemenkrans dus, willen hebben. In het souvenier- stalletje op de hoek zijn ze te koop Zonder ,Jei" stap ik in de reeds in Los Angeles gereserveerde huurauto, made in Japan. Gelukkig prijken op het hoofdkussen van het hotelbed twee paarse, licht gespikkelde orchideeën en een kaartje van de directie: Welkom op Ha waii. Twee eeuwen geleden werd de eerste toerist van Hawaii heel anders ontvangen. Als een vorst werd de stomverbaasde Engelse ontdekkingsreiziger Ja mes Cook door de bewoners van Kauai binnenge haald, in hem zagen ze de verloren gewaande blanke God Lono. Toen Cook de stamhoofden trakteerde op keurige belegde sandwiches, verhoogde deze gulheid zijn goddelijke status. Als tegenprestatie noemde kapitein Cook zijn „ontdekking" voortaan de „Sandwich-eilanden Niet vanwege de broodjes, maar wel vanwege zijn bemoeienis met het inheemse, op strenge taboes berustende bestuur, werd hij nog geen jaar later vermoord. Op de rotsige kust ten zuiden van Kona, het hedendaagse koffiecentrum op het eiland Ha waii, werd hij door de getergde onderdanen van de eerzuchtige koning Kamehameha met een kap mes doodgeslagen. Sedert zijn dood is het bergafwaarts gegaan met dit aards paradijs. De mare van ongerepte, schelp witte stranden, vruchtbare akkers en goedlachse vrouwen bereikte ook het vaste land, Amerika. Zendelingen verscheepten zich richting Hawaii met in hun bagage de bijbel en een collecte-schaal. Rond 1863 was heel Hawaii bekeerd en aan het werk' gezet op bloeiende ananas- en suikerrietplantages, eigendom van de zendelingen en aanverwanten, eigendom van de zendelingen en aanverwanten. Toekomstdroom of hersenschim Geen Amerika Wie nu de meningen peilt van andere direct of indirect betrokkenen, moet tot de conclusie ko men, dat de heer Perié, de VBIJ en de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier alleen staan in hun positieve idee over een spoorverbinding over de Afsluitdijk. Anderen zien de lijn rtiet zitten. De NOM (Noordelijke Ontwikkelingsmaatschap pij) te Groningen bijvoorbeeld. Adjunct-directeur Van Kappel moet verschrikkelijk lachen. „Het is een grote misvatting dat een spoorlijn ontwikke ling tot gevolg zou hebben. Het is hier niet het Amerika van de vorige eeuw! Nee, daar moeten we maar geen studie aan wagen. Denk eens aan de enorme kosten die die spoorbaan met zich rr.ee zou brengen. Bovendien, er is toch een goe de verbinding tussen Friesland, Groningen en het westen Als gedacht moet worden aan een tweede spoorlijn, dan via de IJsselmèerpolders. Daar is wel sprake van geweest, maar dat is bij mijn weten ook op niets uitgedraaid. Daar komt ook geen spat van terecht. Laat staan zo'n wild plan over die dijk". De heer Keizer van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden ziet evenmin iets in het plan van ir. Perié. „Dit heeft geen enkele realiteitswaarde. Als je dan per se een andere lijn wilt, leg 'm dan door de polders naar Amsterdam. Het is zo dat de economie steeds meer gebaseerd is op het wegvervoer en minder op spoorwegverbindingen. Een trein zou pas echt weer concurrerend kun nen zijn als die enorm hoge snelheden zou ha len. Misschien in de verre toekomst. Bovendien begrijp ik niet welke zin het heeft om twee lege gebieden met elkaar te verbinden". Verschrikkelijk duur „Zo'n lijn is niet opgenomen in het integraal structuurplan voor het noorden des lands", is de reactie van een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. „Dus dan hebben wij er ook geen mening over. We praten pas mee als de provincies en de waterstaten be paalde plannen ontwikkelen. Dan betalen we mee als we dat nodig vinden, maar eerder men gen we ons niet in de discussie. Maar ik weet wel dat een spoorweg over de dijk verschrikke lijk duur zal zijn. En is die wel nodig De heer Rijsdijk van het ministerie van Verkeer Tweehonderd jaar geleden ging de Britse zeevaarder James Earl Cook met kloppend hart voor anker voor een onbekend goddelijk groen eiland. De vriendelijke inboorlingen noemden bun paradijs Kauai. Verderop lagen nog meer van zulke aardse parels, vertelden ze de begerige kapitein. En zo „ontdekte" kapitein Cook Hawaii: zeven vulkanische kegels in de ruige Stille Oceaan. Maar sinds Cook voet aan wal heeft gezet is het bergafwaarts gegaan met dit Polynesische eilandenrijk. Vooral in de afgelopen twintig jaar beeft de westerse verloedering toegeslagen. en Waterstaat is ook geen Perié. „Die verbinding ligt niet in de Eerst gaan we ons bezighouden met lijn. Die gaat waarschijnlijk den tot aan Lelystad, en in de schien nog verder naar het noorden, plan van Perié heeft geen schijn van is nou helemaal de behoefte van de i Noord-Holland om een dergelijke Friesland te hebben? En alles goed initiatief voor de aanleg zou NS uit moeten gaan en van niemand De heer Binnendijk van de NS: „Nou lar niets is natuurlijk onmogelijk. Maar h b' vraag of dit plan planologisch wel zo k v Ik ken het plan verder niet, maar ik haast niet voorstellen dat we dit serieush nemen". V1 De NS neemt het plan van ir. Perié V kennelijk niet serieus. Maar werd het i°n een Afsluitdijk aan te leggen in het b?° serieus genomen ®1 HARRY VItei Een advertentie van een Mexicaans eet huis: de onderste regel spreekt boekdelen. Serieus CAN DINING Prepared by Edwardo, Owner-Managèr Serving Lunch daily 11 to 2.30 Dinner 5 to 10 In the Lahaint Square jiist behind McDonald's 30

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10