Vijf verplichte 'bezinningsdagen' QeidóeQomcmt Mr. Aantjes was in Duitsland al SS-er Smallenbroek sr. wist van Aantjes SS-lidmaatschap ^uwe abortusontwerp: positie zeer kritisch, CDA willend, VVD tevreden Opnieuw een abortus-wetsontwerp TGENOOT IN PORT-NATAL: ïen complot ren Aantjes' PATRIA BEZET CNV voor aanschaf Brequet Atlantique Expansieve groei WAO ten einde BERJENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 pagina 9 LSE .EN ize parlementai- redactie) IAAG Het wetsontwerp, Kabinet heeft jden aan de an State, is ge- op de „noodsi- van de vrouw" verantwoorde voor het onge- leven". Daarom enerzijds de vrouw vrijgelaten in haar beslissing, maar is anderzijds een procedu re ontworpen, die moet leiden tot een zorgvul dige besluitvorming. In het bijzonder zal moeten vaststaan dat er voorlichting aan de vrouw wordt gegeven over andere oplossingen (bij voorbeeld het afstaan van het kind) en dat de vrouw vrijwil lig tot haar beslissing is geko men. Daarom zal abortus al leen toegestaan worden in klinieken en ziekenhuizen, die een vergunning hebben voor deze ingreep. Als de zwanger schap langer dan 13 weken („drie maanden") heeft ge duurd, mag de abortus alleen in een ziekenhuis worden ver richt. Tussen het eerste be zoek aan een kliniek of zie kenhuis en de abortus moeten tenminste vijf dagen liggen. Dit heeft minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhy- in onze parlementaire redactie) AG De grote en middelgrote ierfracties hebben woensdaga- :ld gereageerd op het abortusont- het Kabinet-Van Agt. Waarnemend jievoorzitter Lubbers maakte in een irlopige beoordeling" enkele welwil- ierkingen over het ontwerp en de ;ie toonde zich tevreden. Zeer kri- in de eerste reacties uit de fracties en D'66. >pige indruk van Lubbers (CDA) is Cabinet een zeer serieuze poging ge- ft vorm te geven aan een gedeelde >rdelijkheid van vrouw, arts, over- nenleving voor de bescherming van oren leven". Daarmee wordt aan ons tegemoet gekomen dat volledig lus verwerpelijk is", aldus Lubbers. Op de WD-fractie maken de doelstellingen van het nieuwe ontwerp „een positieve in druk". Het hoofdprincipe van de WD - de ei gen verantwoordelijkheid van de vrouw en haar recht om zelf te beslissen - lijkt geheel te worden geëerbiedigd. De PvdA-er Roethof was zeer kritisch: „De arts loopt groot risico want niet-nakoming van bepaalde essentiële voorschriften levert onmid dellijk misdrijf op. De vrouw kan geholpen worden, maar alleen via een uitzonderingswe tje". De PvdA zal het ontwerp niet steunen. De D'66-er Zeevalking zei het sterk te betreu ren dat abortus niet geheel uit het wetboek van strafrecht wordt verwijderd. Uit artsenkring was de reactie overwegend positief. Verder wordt er zeer verdeeld gerea geerd op het ontwerp door de actiegroepen en instellingen, die zich met abortusproblemen bezig houden. giëne), die samen met zijn ambtgenoot De Ruiter (Justi tie) verantwoordelijk is voor het wetsontwerp, gisteren ge zegd in een toelichting. De bewindsman wilde niet zeggen of er in het Kabinet eenstem migheid was over het wet sontwerp. Het geheel van maatregelen moet ertoe leiden, aldus de minister, dat het besluit om een zwangerschap af te bre ken de gezamenlijke verant woordelijkheid wordt van hen, die er rechtstreeks bij betrokken zijn. „Dat wil zeg gen: de vrouw en de arts te zamen, met inbegrip van eventueel anderen, die bij de voorbereiding van de beslis sing worden betrokken". Een arts kan niet worden ver plicht tot een abortus. Weigert hij, dan staat het de vrouw vrij naar een ander te gaan. Minister De Ruiter verklaarde dat abortus provocatus blijft opgenomen in het Wetboek van Strafrecht. Er komt nu echter te staan dat abortus verboden is tenzij de Wet Af breking Zwangerschap van toepassing is. Deze wet, waar van nu dus het ontwerp be kend is gemaakt, heeft be trekking op het afdrijven van een niet levensvatbare vrucht (jonger dan 24 weken). Abor tus van een wel levensvatbare vrucht levert een misdrijf op volgens het Wetboek van Strafrecht. Datzelfde geldt als iemand een abortus vericht, die niet bevoegd is tot het uitoefenen van de genees- Bloemen van brandweer De Rotterdamse brandweer is gisteravond met bloemen uitge rukt naar de slagerij van de heer Van Nooten aan de Aster straat. Zijn zaak was noodgedwongen negen weken wegens verbouwing gesloten, omdat de brandweer begin september zijn voorgevel ramde, bij een manoeuvre om een overstekend kind te ontwijken. Op de foto's de schade na de botsing en een beeld van de feestelijkheden gisteren bij de heropening. Alimentatie met 6% omhoog (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De alimentatie-uitkeringen zullen met ingang van 1 januari met zes procent worden verhoogd. Dit is vast gesteld door minister De Ruiter van Jusititie. De verhoging geldt voor alle alimentaties, of ze nu door de rechter zijn vastgesteld of door de partijen zelf zijn afgespro ken. Het percentage wordt berekend over het uitkeringsbedrag zoals het op 31 december 1978 vaststond of was vastgesteld. Als de betrokkenen het niet eens zijn met de verhoging kun nen ze zelf een andere regeling treffen. Komen de beide par tijen niet tot overeenstemming dan kan de zaak aan de rech ter worden voorgelegd. Er is weer een nieuwe stap gezet op de lange en moeizame weg van de abortus-wetgeving in Nederland. Opnieuw is er een wetsontwerp, maar opnieuw is het nog maar zeer de vraag of dit wetsontwerp de eind streep in het parlement zal halen. Het is immers het resultaat van ae afspraken die in het CDA-WD-regee- rakkoord zijn vastgelegd. Enkele leden van de CDA- fractie behielden tijdens de kabinetsformatie van vorig jaar bij de abortusparagraaf hun stem voor. Omdat de CDA-VVD-coalitie slechts steunt op 77 van de 150 ka merzetels is de parlementaire basis voor dit nieuwe abortiüs-wetsontwerp wel erg smal. Het wetsontwerp, dat er nu ligt (of beter: dat er nu bijna ligt want de Raad van State moet er nog over oordelen) blijft tot op zekere hoogte berscherming van het ongeboren leven garanderen. Want overtreding van de wet blijft een misdriif. Anderzijds krijgt de vrouw een veel groter zelfstandig beslissingsrecht dan ooit is neergelegd in abortus-wetsontwerpen waaraan het CDA meewerkte. Formeel beslissen vrouw en arts samen, maar de eerstverantwoordelijke WD-minister Ginjaar van volksgezondheid haastte zich gisteren, bij de pre sentatie van het wetsontwerp, om duidelijk te maken dat dit eigenlijk betekent dat de vrouw alleen beslist Dit omdat immers mag worden aangenomen dat artsen die bij de vergunninghoudende klinieken en ziekenhui zen werken geen principiële bezwaren tegen abortus provocatus hebben. De vijf-dagen termijn voorafgaande aan elke ingreep lijkt een redelijke dam op te werpen tegen de commerciële abortus-praktijken, vooral bii vrouwen die speciaal voor een ingreep naar Nederland komen. Het nu gepresenteerde wetsontwerp betekent - on danks de kritiek van de oppositie - een duidelijke ver ruiming ten opzichte van de bestaande wetgeving. Het is dat echter niet ten opzichte van de bestaande prak tijk. Die praktijk is de laatste jaren immers uitgegroeid tot een situatie waarin in feite alles mag. Met het nu op tafel komende wetsontwerp ontstaat eindelijk de mogelijkheid om een afglijden van de praktijk in een nog minder te aanvaarden richting tegen te gaan. En verder kunnen we alleen maar hopen dat de enige posi tieve ontwikkeling in de abortus-praktijk, namelijk dat zich steeds minder vrouwen voor een abortus aanmel den, met kracht doorzet. ïonze parlementaire redactie) HAAG - Mr. Aantjes was in and al lid van een politieke .atie, vóórdat hij in okto- opgeroepen werd voor de lorm Nederland, een onder- de militaire Waffen-SS. t een lotgenoot van Aantjes - j rt Natal, de 58-jarige Johan een interview met het week- e Haagse Post. vanwege zijn kinderen zijn naam niet gepubliceerd wil irri veerde op dezelfde dag als :s in Hoogeveen, namelijk 21 acht anderen weigerden daar als militair te velde te trekken, omdat zij tegen hun zin naar Hoogeveen gebracht zouden zijn en er in het geheel niet voor voelden SS-soldaat te worden. De «politieke organisatie, de „Sturm- banne", die dateert van 1942, was een onderdeel van de politieke „All- gemeine SS", die de pretentie had de voorhoede van de nazi-beweging te zijn, en speciaal opgericht voor de buitenlandse arbeiders in Duits land. Volgens dr.L.de Jong van het Rijk sinstituut voor Oorlogsdocumentatie ;r 1944, in het depot van de ontvingen de „Sturmbanne-leden" Hij, Aantjes nog soort uniform en legden zij (wellicht niet allen) een SS-eed af. Dit klopt met het verhaal van L., die zegt dat Aantjes in Hoogeveen arriveerde in een zwart SS-uniform. Aantjes zou ooit tegen L. gezegd hebben, dat hij zich niet bij de Waffen-SS had willen aanmelden, omdat hij daar ernstige godsdiensti ge bezwaren tegen had. L.vertelt ook wat er gebeurde met de tien dienstweigeraars. „In het begin probeerden ze je nog vriende lijk te overreden, maar later moes ten wij, het groepje dat overbleef, op een kist gaan staan en werd je in je gezicht gespuugd en geslagen. Ja, daar was Wil Aantjes ook bij". Het tiental zou voorts met het con centratiekamp en zelfs doodschieten zijn bedreigd. „Ik herinner me dat Wil Aantjes zijn zwarte uniform van de Germaanse-SS, waarmee hij in Hoogeveen was binnengekomen, moest uittrekken, omdat hij als dienstweigeraar niet waardig was dat te dragen.(...) We werden op nieuw geslagen en ze schreeuwden tegen ons dat we in Drente pantser grachten en loopgraven moesten maken". Daarop werd het tiental overgebracht naar Port Natal. De eerste twee maanden zouden zij daar niet anders behandeld zijn dan de andere gevangenen. Maar in januari 1945 werden zij „van de schop gehaald" om bewaker („Wa- che") te worden. „Wij hadden geen wapens". L. herinnert zich dat Aan tjes altijd binnenshuis op een kan toortje met een paar anderen admi nistratief werk verrichtte. L. zegt nooit iets gemerkt te heb ben van sympathie bij Aantjes voor het nazisme. Hij herinnert zich evenmin hem ooit de Hitlergroet te hebben zien brengen. L. werd een paar dagen na de bevrijding gear resteerd door mensen uit het verzet. Zonder proces werd hij anderhalf jaar vastgehouden. Hij mocht tien jaar lang geen openbare functies vervullen. 2ijn Nederlandschap heeft hij behouden. ITERDAMSE ÏOCATEN: Dit hebben de Amsterdamse ad vocaten mr. H.J.P.1 Dolk en diens broer mr; G.A.J. Dolk, die de zaak-Aantjes definitief aan het rollen brachten, gisteren schrifte lijk aan Kamer voorzitter Vonde ling laten weten. Met grote stellig heid schrijven de gebroeders Dolk, oud-schoolgeno- ten van Aantjes, dat zij eind okto ber j.l. slechts „terloops" en „spontaan" enke le belastende ge gevens over Aan tjes aan dr. De Jong en diens medewerker Van der Leeuw heb ben verteld, tij dens een bespre king over een zakelijke kwestie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overleden oud-ARP- fractieleider en oud-minister mr. J. Smallenbroek is een van de weinige politici geweest die in de tweede helft van de zestiger jaren op de hoogte was van het feit dat mr. W. Aantjes in de oorlog lid is geweest van de Land storm. Hij wist ook, dat de Landstorm een onderdeel van de Waffen-SS was. Dit blijkt uit een brief die zijn zoon mr. Smallenbroek jr., thans burgemees ter van Waddinxveen, gisteren aan Ka mervoorzitter Vondeling heeft geschre ven. Mr. A.G. Smallenbroek heeft vaak met zijn vader over het oorlogsverleden van Aantjes gepraat. Uit een brief van oud-ARP-minister Bakker blijkt tevens, dat ook hij in de jaren zestig van zijn collega Smallenbroek het een en ander over Aantjes heeft gehoord. Andere oud-politici, onder wie de heren Schmelzer, Drees jr., Udink, Veringa en De Gaay Fortman sr. hebben laten we ten, nooit iets belastends over de heer Aantjes te hebben vernomen. In een nadere brief schrijhft premier V'. an Agt tgijdens de formatie vorig jaar niet meer geweten te hebben dan uit de eerder door Aantjes gegeven in terviews bekend was. Hij komt daar mee ewnigszins terug op zijn verklaring dat hij in de formatie helemaal niets wist. AMSTERDAM De kans is groot dat banken in de naas te toekomst niet meer eens per halve maand, maar dage lijks rente zullen berekenen. Het college van overleg van de gezamelijke banken heeft daartoe een advies opgesteld. Voor de rekeninghouders zou Banken willen elke dag rente berekenen de wijziging aanmerkelijke voordelen met zich meebren gen, omdat dan ook niet lan ger over het laagste saldo rente wordt berekend. Kamerdebat gevraagd over KLM-affaire D£N HAAG (ANP) - De vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat vindt dat er nodig een Kamerdebat moet komen over de gang van zaken bij de KLM in New York. In verband hiermee heeft de commissie gisteren besloten om binnen enkele dagen in de staatscourant een oproep te plaatsen waarin aan iede reen wordt gevraagd om in lichtingen te geven over mo gelijke onregelmatigheden bij de luchtvaartmaatschappij. De commissie zal voorts schrifte lijke vragen aan de regering over deze zaak opstellen. Daarna volgt mondeling over leg met staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes over de knelpunten. Deze staat zelf op het standpunt dat een onaf hankelijk onderzoek naar de vermeende vermenging van zakelijke en privé belangen door hoge KLM-functionaris- sen in New York, niet nodig AG (ANP) Een meerderheid in de ner gaat akkoord coppeling per 1 janu- :nd jaar van de wed- dienstplichtigen af- 'i van de leeftijd, aan mumloon van een 18- fjarige. regerings- als de ipartijen verklaarden iindC in te stemmen met au be oord dat is bereikt staatssecretaris van en de militaire belan- lisaties. CDA en benadrukten wel dat r om een tussenoploss- at en drongen erop itudie naar een defini- oldigingssysteem voor chtigen zo snel moge ronden. 3n Het Meneba-bedrijf Patria in Amsterdam is sinds gistermiddag bezet, nadat bekend werd dat de raad van bestuur het besluit had genomen om de zaak te sluiten. Dat betekent ontslag voor de 170 personeelsleden. UTRECHT In een brief aan minister-president Van Agt dringt het CNV erop aan de Franse Brequet Atlantique te kiezen als vervanger voor de Neptune. In de brief wordt gesteld, dat de keuze van het Amerikaanse toestel Orion nauwelijks compensatie-orders met zich mee brengt. „De economische situatie is slecht. Steeds meer wordt ook van regeringszijde de nadruk gelegd op de noodzaak hoogwaardige industriën in Nederland te vestigen en-of te handhaven. De vliegtuigindustrie is duidelijk een voorbeeld van een dergelijke industrie. Het lijkt daarom in de huidige situatie van het grootste belang de keuze te laten vallen op een toestel waarvan de aanschaf de werkgelegenheid nu en in de toekomst ten goede komt", aldus het CNV. Snelheidsmetingen vanuit de lucht EINDHOVEN (ANP) De rijkspolitie voert al geruime tijd snelheidscontroles uit vanuit de lucht. Dat zei de Eindhoven- se kantonrechter Mr. J. Nieskens gisteren in de rechtzaak tegen een 36-jarige inwoner van Hapert die vorig jaar op rijksweg twee 171 kilometer per uur had gereden. De snelheidsmeting was verricht met behulp van twee chrono meters in een vliegtuigje van de rijkspolitie. De waarnemer had meerdere malen de tijd gemeten die de verdachte nodig had om 99 meter te rijden. De gemeten snelheden liepen uiteen van 129 tot 171 kilometer per uur. UTRECHT (ANP) De Soci ale Verzekeringsraad meent dat de expansieve groei van het aantal WOA-uitkeringen ten einde is. De Raad neemt aan dat het aantal nieuwe toekenningen de komende ja ren beperkt zal blijven tot ongeveer 71.000. Het totaal aantal uitkeringsge rechtigden bedroeg vorig jaar 402.000, dit jaar 428.000 en het wordt voor 1979 en 1980 geschat op respectievelijk 452.000 en en 474.000. Deze ten opzichte van vroegere ja ren geringe groei is te danken aan een stijging van het aan tal gevallen waarin een WAO- uitekering wordt beëindigd. Dat aantal, in 1970 nog maar 28.000 en in 1976 rond 40.000, zal volgend jaar waarschijn lijk oplopen tot 47.000. Overi gens buigt de Sociale Verze keringsraad zich morgen over de vraag of de premie van de WAO volgend jaar verhoogd moet worden van 11,4 tot 13,4 van de premieplichtige loonsom. Nadat in de afgelopen nacht een koufront in hoog tempo over ons land naar Duitsland was getrokken, kwam het weer on der invloed van een krachtige westelijke stroming. Via deze stroming wordt onstabiele oceaanlucht naar West-Europa gevoerd. Op het midden van de oceaan bevindt zich een uitge breid regengebied dat naar het oosten wordt gevoerd. Het ziet er naar uit dat dit slechtweer gebied morgen ten noorden van ons land langs zal trekken, zo dat de regenkansen niet groot zijn. Wel moeten we op vrij veel bewolking rekenen. Het blijft nog tamelijk zacht Vooruitzichten voor zaterdag: in het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog. Mid- dagtemperatuur omstreeks 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: aantal uren zon 0 tot 4; min. temp. omstreeks 7 gr.; max. temp. omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Weerbericht van gisteravond Max. Naar- Las P&lmas New York Tel-Aviv IIIIIIM7IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9