deTijd Vietnam lost interne problemen op door vluchtelingen te lozen Nederlandse eieren in Duitsland niet gewenst Sadat eist van Israël wijziging van standpunt rerbindingen met )DR flink korter Kaper in Rusland doodge schoten ffiEJ- ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 nkrijk neemt 1 Hai Hong- phtelingen op LTS Frankrijk L vy zich gisteren bereid kard een deel van de lamese vluchtelingen jtu al meer dan een aad tl vrijwel zonder voed- np jo in drinken op de hoeerTtvaarder Hai «on£ st IenLstraat van Malakka Tjven, op te nemen. m>t s VN-commissariaat aar 4 fide vluchtelingen in hot' Ve zei vernomen te 7ai jn dat Frankrijk erin neen ïstemd had al diege- n dativan de ruim beretfe,infi'ei1 *oe *e ,aten tfrppaa7rans spreken, fami- pn in het land heb- if in het verleden met het land had- Inbod van de Franse re- 3kwam nadat het vluch- jncommissariaat verzoe- gericht tot de Igde Skaten, Canada en üië. Maleisië heeft giste- [pnieuw geweigerd de mese vluchtelingen toe [n. Wel was het bereid ihip van water,voedsel j*ntueel van medicijnen rgaret Mead "rieden fork (Reuter) De be- e Amerikaanse antropo- [argaret Mead is op 76- leeftijd in een zieken- New York overleden, as daar op 3 oktober jekendste werk, waar- internationale bekend- erwierf, heet „Volwas- >rden op Samoa". Het n 1928 voor het eerst ven en was gebaseerd ir intensief onderzoek even en riten van de iende jeugd op het rimitieve eiland in de idzee. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De communistische repu bliek Vietnam worstelt meer dan drieën half jaar na het vertrek van de Amerika nen met zulke grote interne problemen dat de indruk bestaat dat de Vietnamese auto riteiten een deel van die problemen willen oplossen door hun eigen mensen al dan niet vrijwillig uit het land te „lozen". Het meest recente en meest dramatische voor beeld daarvan wordt gevormd door de meer dan tweeduizend vluchtelingen op de vrachtboot Hai Hong die nu al meer dan een week ronddobbert in de Straat van Ma- lakka. De Vietnamezen die, zo is gebleken uit de reportages van twee journalisten welke van de Maleisische autoriteiten toestemming kre gen voor een bezoek aan het schip, zijn voor het merendeel mensen van de kleine, voorheen Amerikaans gezinde bourgeoisie. Zij blijken onder stilzwijgende goedkeuring van de Vietnamese autoriteiten opgepikt te zijn door een gecharterd schip van buiten landse zakenlieden die in ruil daarvoor aan zienlijke sommen geld hebben gevraagd. De reis van de Hai Hong, een Indonesisch schip dat al bestemd was voor de sloop, zou na melijk geregeld zijn door een syndicaat in Hong Kong dat voor het hele transport aan passageprijzen grote sommen zou hebben geïncasseerd. Volgens de berichten van de twee journalisten die op het schip werden toegelaten, zijn de omstandigheden op de Hai Fong afschuwelijk. De proviand, voor het merendeel rijst die door Indonesië werd gegeven, is vrijwel in zijn geheel gebruikt. Het regenwater is de enige dorstlessing die de vluchtelingen nog hebben. Ook elders in de wateren rond Vietnam worden voortdurend grote aantallen Vietna mezen uit het water gehaald. Thailandse vis sers pikten nog maandag 218 Vietnamezen uit zee op wier bootje voor de kust van Zuid—Thailand in een storm was vergaan. Daarbij verdronken meer dan honderd men- Vietnamezen in Parijs riepen gisteren voor de Amerikaanse ambassade presi dent Carter op de vluchtelingen op de Hai Hong te helpen. Steekpenningen De Australische oud-premier Gough Whit- lam die onlangs een bezoek aan Vietnam heeft gebracht, zegt de stellige indruk te hebben dat de Vietnamezen door middel van steekpenningen hun land kunnen verla ten. Voor drieduizend dollar zou men per vliegtuig het land uitkunnen, voor 2000 of 1500 dollar per schip. Het verhaal van Whit- lam stemt overeen met wat de opvarenden vertellen op de Hai Fong die zeggen aan on duidelijke tussenpersonen grote sommen te hebben betaald om mee te kunnen varen. De Maleisische regering heeft om die reden ook tot nu toe humanitaire hulp geweigerd omdat de Vietnamezen niet zonder meer vluchtelingen zijn, maar een soort landver huizers die „gestuurd" zijn door de Vietna mese regering. Niet alleen Vietnamezen die het huidige re gime onwelgevallig zijn, verdwijnen uit het land, ook de belangrijke Chinese minder heid van ruim anderhalf miljoen inwoners die eeuwenlang in Vietnam heeft gewoond, is het laatste half jaar onder sterke druk komen te staan om het land te verlaten. Naar schatting al een kleine 200.000 Chine zen heeft in paniek, uit pure intimidatie of gewoonweg vanwege een groeiend ongemak veiliger oorden opgezocht. Door de grote aantallen mensen zijn ook de Chinezen die aanvankelijk iedereen toelieten, beperkende bepalingen in acht gaan nemen tegenover de vluchtelingen. De vraag waarom al deze mensen die aan vankelijk goed opgenomen „waren nu mas saal Vietnam ontvluchten is door gebrek aan inzicht in de huidige omstandigheden moeilijk te beantwoorden. Een deel van het antwoord moet ongetwijfeld gezocht worden in de uiterst zwakke economie die na het vertrek van de Amerikanen totaal instortte. Bovendien hebben de natuurrampen die Zuidoost-Azië de afgelopen maanden mas saal troffen, het land nog dieper in de put gestort. Het wonderlijke is echter dat het land zijn uiterst schaarse economische en militaire reserves verspilt in een grensoorlog met Cambodja en het bovendien in zijn pro paganda een tweede aankondigt tegen Chi na. Duidelijk is dat de directe belangen van haar individuele burgers worden eens te meer opgeofferd aan abstracte, verliggende doeleinden. Een groot deel van de bevolking in Zuid-Vietnam dat zijn hoop had gesteld op „het nieuwe tijdperk van vrede", hecht daarom niet langer geloof aan de propagan da die de leiders uit het noorden dagelijks over de bevolking uitstorten. Vietnam be leeft na de dertigjarige strijd tegen zijn ko lonisatoren deze maanden een nieuwe trage die. Het zijn ditmaal niet de Amerikanen die de morele medeverantwoordelijkheid voor het Vietnamese vluchtelingenprobleem overigens niet zonder meer van zich kunnen afschuiven maar de Vietnamese leiders zelf die voor dit drama verantwoordelijk zijn. PAUL VAN VELTHOVEN ADVERTENTIE Na jarenlan- onderhandelingen de regeringen van de Bondsrepubliek en de DDR hun goed keuring verleend aan een nieuw, belangrijk transit-verdrag. Het is vandaag in Oost-Berlijn ondertekend. Het be langrijkste onderdeel is de aanleg van een nieu we Autobahn van Ham burg naar Berlijn, waarvoor Bonn een be drag van 1,2 miljard D- Mark aan Oost-Duits- land moet betalen, een bedrag waarin een flin ke politieke meerprijs is begrepen. De DDR laat zicb graag in de viezen betalen voor meer ontspaning tussen beide staten. Als de Autobahn over vier jaar klaar is, zal dit de reis tijd tussen Noord-Duitsland en Berlijn met circa twee uur verkorten. De binnenscheep vaart is vooral gebaat bij de heropening van het Teltowka- naal en reparaties aan andere waterwegen. Het scheepvaart verkeer tussen Oost en West wordt daarmee twee drie dagen verkort. CAIRO JERUZALEM (AFP/Rtr) De vredesonderhande lingen tussen Egypte en Israël zullen, wat president Sadat betreft, worden geschorst als Israël zijn standpunt niet wij zigt, zo heeft Sadat gisteren verklaard in een toespraak tot hoogleraren en studentenleiders in Ismailia. De oplossing van het Palestijnse vraagstuk is voor Egypte het belangrijkste, en de koppeling van deze kwestie aan het vredesverdrag met Israël is voor Egypte een minimumvoorwaarde. Dit laatste heeft vice-president Mobarak gisteren nog eens her haald voordat hij naar Washington vertrok voor een gesprek met president Carter. Er was geen sprake van, volgens Moba rak, dat Egypte alleen genoegen zou nemen met een regeling over Gaza en de Westelijke Jordaanoever zou vergeten. President Carter heeft de Israëlische regering verzocht geen besluiten te nemen voordat de laatste voorstellen van Egypte bekend zijn. Carter heeft dit verzoek gisteren overgebracht tijdens een persoonlijk gesprek met minister Weizman, een van Israëls onderhandelaars in Washington. Naar aanleiding van dit verzoek heeft het Israëlische kabinet gisteren de beraadsla gingen over de vredesonderhandelingen geschorst. Amerikanen moeten weer hout stoken WASHINGTON Bij de Amerikanen zal erop worden aangedrongen weer de ouderwetse ka chels te gaan gebruiken om er hout in te stoken en daarmee bij te dragen aan de oplossing van het Amerikaanse energie vraagstuk. Het denkbeeld is een van een serie die deze week door het ministerie van energie naar voren is ge bracht om het land onaf- hanelijker te maken van geïmporteerde olie. Als andere mogelijkheden werden geopperd het aan leggen van dammen voor waterkrachtcentrales, zon- ne-energie en meer machi nes die minder olie ge bruiken. Elke mogelijkheid zal serieus onderzocht worden. MOSKOU (UPI-Reuter) Rus sische veiligheidsagenten heb ben onlangs een gewepende man doodgeschoten die pro beerde een vliegtuig te kapen op een binnenlandse lijnvlucht. Dit is gisteren bekendgemaakt door het Russische perbureau Tass. In het korte bericht werd gezegd dat de kaper werd doodgescho ten toen hij zich verzette tegen arrestatie door de veiligheidsa genten. Niemand van de overige passageirs werd gewond. Het vliegtuig was van Krasnodar, ten noorden van de Kaukasus, op weg naar Bakoe. ILO maakt klachten over Praag openbaar GENEVE (AP/Rtr) Het be stuur van de ILO, de interna tionale arbeidsorganisatie in Genève, bestaande uit verte genwoordigers van regerin gen, werkgevers en werkne mers uit de aangesloten landen, heeft zich in grote meerderheid uitgesproken voor publicatie van een rap port waarin Tsjecho-Slowaki- je wordt beschuldigd van schending van de mensen rechten. De klacht was afkomstig van het IVW, het internationaal verbond van vrije vakvereni gingen. Volgens de klacht zou Praag de ILO-conventie heb ben geschonden door arbei ders te ontslaan en te vervol gen die het manifest voor de mensenrechten Charta 77 heb ben ondertekend. Gisteren nog zijn drie jonge Tsjechen veroordeeld, ondermeer we gens het verspreiden van de tekst van Charta 77. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN „Die Hollandse kaaskoppen moeten nu maar eens begrijpen dat wij Duitse boeren er ook nog zijn. Houdt jullie eieren zelf of verkoop ze aan Amerika". Dit was de tekst die te lezen stond op de vrachtwagen waar gisteren in het centrum van Bonn 100.000 eieren gratis aan het publiek werden uitgedeeld. Het was bedoeld als een demonstratie tegen de import van goedkope Nederlandse eieren die de Duitse pluimveehouders als concurrentieverval sing beschouwen. De tienduizenden mensen die hun handen uitstrekten om zo'n schaaltje met 30 eieren te bemachtigen, waren met deze manier van protesteren in elk geval zeer in hun schik. Volgens Richard Bröcker, secretaris van de Centrale Organisatie van de Duitse Pluimveehou derij, kan Nederland zijn eieren zo goedkoop aanbieden omdat de overheid omvangrijke subsi dies verleent in de vorm van investeringspremies. Een eierboer die een stal wil bouwen of een leginstallatie wil inrichten krijgt eenderde van de kosten vergoed, zo verklaarde Bröcker giste ren. Volgens hem is dit in strijd met de EEG-bepa- lingen. De Duitse pluimveehouders willen met hun de monstratie ook bereiken dat de consumenten er in het vervolg op letten dat zij altijd eieren „van eigen bodem" kopen. Bröcker wees er in dit verband op dat Nederlandse eieren door het transport niet zo vers zijn als eieren uit de buurt. Volgens hem is er ook een onderscheid in de kwaliteitsnormen die de beide landen stellen: in Duitsland liggen die hoger en de contröles zijn er strenger. Van Nederlandse zijde wordt ten ene male ontkent dat er sprake is van concurrentieverval sing als gevolg van overheidssteun: de lage prijzen zijn alleen een gevolg van stijgende produktie. Elsevier heeft laten onderzoe ken hoe het Nederlandse volk denkt over kernenergie. Con clusie: „Nederland weet te weinig van de materie af. Emoties en polarisatie kunnen gezond verstand en overleg verdringen. Daarom is een goed opgezet wetenschapstri bunaal, dat recht doet aan alle meningen, te verkiezen boven een ongestructureerd debat". Het omslagartikel gaat over de „verguisde- en gevierde" prof. Lou de Jong. „Ik wil niet zeggen dat de emoties de inhoud van het verhaal moge bepalen, maar geen mens kan zonder emoties over gebeurte nissen uit dse geschiedenis schrijven, zeker niet over een periode als die van het natio naal socialisme. Objectiviteit in de zin dat iedereen het er mee eens moet zijn, is op dit terrein onmogelijk, zelfs onge wenst". In de commentaarrubriek deze opmerking: „De PvdA wil de conducteur terug op de tram. Dat levert duizenden nieuwe arbeidsplaatsen op. Zo weten wij ook nog wat moge lijkheden om de werkloosheid te bestrijden. Waarom geen rode-vlag-zwaaiers op de on bewaakte overwegen? Te den ken valt ook aan een stoker op de electrische treinen en de ratelaar, die vooraf gaat aan de vuilnisauto". De sjah van Iran zegt in een interview: „Zonder mij wordt Iran een Sovjet-republiek". Het blad heeft een boekenex- De Haagse Post vraagt zich hoe het na de val van Aan- tjes verder moet. „Het zou van de rechtervleugel en het midden van de CDA-fractie niet onverstandig zijn om de linkervleugel een flinke vinger in de pap te laten houden. De loyalisten zullen misschien iets meer bereiken dan ande re fractieleden lief is, maar de kans op echte ongelukken is op die manier aanzienlijk kleiner dan wanneer ze er buiten staan en mogelijk op een hoop gedreven worden". In de serie PvdA-strategen zegt Max van den Berg: „De partijleden zijn redelijker dan de leiding vaak meent Ik denk nogal hoog over het in dividuele lid, ja, over de mo gelijkheden die er in de basis zitten. Ik wil dat ook graag tot het uiterste uitproberen en ik zie een zeker risico in het pleidooi voor een straffe lei ding". Een interview tenslotte met de politieke advocaat Willem van Bennekon. „Ik heb ge merkt dat het parlement op allerlei punten niet goed func tioneert De meeste Kamerle den laten zich inpakken. Dat komt omdat ze niet werkelijk geïnteresseerd zijn. Op een enkele uitzondering na heb ik nogal wat slechte ervaringen opgedaan". De Tijd onthult dat het Am sterdamse Arbeidsbureau Su- rinamers discrimineert „We zijn een serviceverlenende in stelling. Je houdt als leveran cier van arbeider^ rekening met de wensen van werk gevers. Ik verafschuw het, maar wat heeft het voor zin mensen te sturen wanneer ze toch niet worden aangeno men? Ze stoten dan alleen maar hun hoofd". Voorts een 'artikel over do ping in het Nederlandse voet bal. „Een clubarts zal best eens een pilletje verstrekken, waarvan de spelers niet we ten wat het is. Het mag dan stom zijn van die spelers om het klakkeloos te slikken - ze zijn dan niets stommer dan honderdduizenden andere Ne derlanders die ook niet weten wat de dokter hun voor schrijft, maar het wel inne men". Over de zaak-Aantjes schrijft het blad: „Met het naakte feit van dat SS-lidmaatschap is niet het hele verhaal verteld. Maar zo snel als De Jongs veroordeling vaststond, zo ligt lichtvaardig is een deel van de publieke opinie omge zwaaid naar de overtuiging, dat er eigenlijk niets aan de hand is. Alsof De Jong en premier Van Agt de aange klaagden zijn, terwijl Aantjes niets meer te rechtvaardigen heeft. De chaos in het denken overheerst". Hervormd Nederland over de val van Aantjes: „Wanneer we woorden als bekering en reklassering ook maar eniger mate ernstig nemen, zou het een schande zijn als hij nu voortaan slechts als een schu we, getekende onder ons mocht verkeren".Voorts een interview met de maker van kinderboeken Dick Bruna. „Ik krijg vrij veel ideeri van kin deren, maar soms ook heel harde kritiek. Kinderen zien onmiddellijk als je fouten maakt Toen ik eens twee meisjes niet steeds dezelfde kleur strikken gegeven had, heb ik wat moeten horen De componist Ton de Leeuw klaagt in een vraaggesprek: „Ik moet eerlijk zeggen dat ik me op die buitenlandse stu diereizen als Nederlander wel eens heb geschaamd. Er is nooit ambassadepersoneel aanwezig om je te ontvangen. Maar wat wil je? Je vertegen woordigt geen voetbalclub, geen handelsprodukt, geen in dustrie. Ik denk dat deze, hou ding te maken heeft met ons gebrek aan cultureel bewust zijn". Vrij Nederland beschuldigt minister Van Aardenne ervan inzake de aardgasprijs de Ka mer te misleiden. Voorts een interview met NOS-voorzitter Eric Jurgens. „In elk geval heb ik de afge lopen drie jaar twee dingen geleerd. Ten eerste dat de macht van de NOS-voorzitter uiterst beperkt is, ten tweede dat het niet met de werkelijk heid overeenstemt dat Hilver sum de belangrijkste plek op deze wereld is". En: „Mijn idealisme is in zoverre be koeld dat ik eigenlijk de afge lopen drie jaar alleen maar met herstructureren bezig ben geweest. Ik had niet gedacht dat ik vrijwel al mijn uren zou moeten besteden met het oplossen van problemen. En het ziet er niet naar uit, dat dit de eerste jaren zal veran deren". Ook aandacht voor de con flicten bij de voetbalclub AZ '67. „Zo herinneren verschil lende spelers zich hoe Hans Kraay zich na de bekerfinale tegen Ajax zo verheugd had getoond, dat hij hen toestond op zijn kosten laarzen voor de echtgenotes te kopen. Bij het presenteren van de reke ning drie maanden na dato, ontkende Kraay de toezeg ging"-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7