zet en beter spel POLEN KRIJGT TE WEINIG Oostenrijk in blessuretijd naar verlies ORANJE FLORISSANTE POSITIE IN GROEP 4 neemt zege weg Onverwachte winst Israël Jeugdtoernooi landenploegen jiDAM Georg r, sinds negen :h van het Oost tal, praat alsof en buiten zijn zijn lippen tui- ij is daardoor iilijk te verstaan itoos plooit hij ideli jke lach om id. Ook na de die zijn team langrijke wed- ior groep 4 in de ien van het Eu- kampioenschap e hebben precies I zoals we gewild aldus vatte 1 uschner een lan- tevoren samen. ral(ter!sultaat hem dan ■ewof tegengevallen? st u|t jderland heeft ei- „rafjmaar een doel- /m j,maakt, het laat- eerste treffer -y-an een van onze I pelers, aan de kj>p ging buiten af#! Wildschut voor- *^®ij maakten een er doelpunt dat gekeurd." Zo re- kwam Busch- edachten, tot een el, wat een goed t mag heten in wedstrijd. Maar e cijfers 30 en punten zullen in op het lijstje vier gegadigden 4 voor de eind- worden bijgeteld ite van Oranje. ch Jan Zwartkruis r_ totaal anders op. Hij *=""kig met het agressieve J^t zijn ploeg had ge- es ten overvloede op loor elkaar gehusselde de vqdie inderdaad even jlas.d om elkaar te vinden isteu'natuuriyk niet anders veiqden zijn. Toch zal hij ereo ogenblikken bij zich- ;_„„jide gaan om na te t hij zich niet te veel 0^P0i leiden door zijn men- n kop Tegen Zwitserland r?9e| niet kiezen tussen ding Nanninga en zette hen ot om, wat een mislukking lijk tsnaai had hij de woor- a autde teleurgestelde Van f.20f harte genomen en ar. Wijbzen boven Metgod die ar gart laatste nippertje had erede^n. Vooral op dit punt hzelf op de onderzoek- gen want Adrie van fjkans de eeuwige re- ïd het niet bijster best. de zwakke stee in de Typisch Geels: achter de tegenstander om zweeft hij naar de bal en kopt raak: 3-0. ploeg waarin Ruud Krol een opmerkelijk gave partij vertolk te hoewel hij kort tevoren nog klaagde over zijn "blessure. Er was niets meer van te merken. Zwartkruis: „Hij heeft de zaak goed georganiseerd." De brutale Wildschut, die veel opkwam, Brandts en Hoven- kamp wiens rushes minder spectaculair waren dan men van hem gewend is, pasten zich goed aan. De kracht lag evenwel op het middenveld, waar Zwart kruis nota bene zwoegers als Wim Jansen en Willy van de Kerkhof moest missen. Maar er is altijd nog een Johan Nees- kens, die zich nadrukkelijk pre senteerde. Tot vlak voor de rust. Afgelopen Neeskens: „Ik paste een sliding toe, zette aan voor de sprint en gaf de bal voor. Toen voelde ik iets knappen aan de achter kant van mijn dij. Het was afgelopen." Voorzichtig lo pend, een sombere trek op het gelaat omdat hij, niet denkbeel dig, sancties van zijn Spaanse werkgever vreest die een wel licht voor weken uitgeschakel de Neeskens „het lijkt wel zoiets als een zweepslag" terug krijgt. Toen Neeskens na de rust niet meer verscheen, was dat duide lijk te merken. Jan Peters dar telde nog als voorheen over het veld maar is toch te snel met „inleveren" van de bal en wen ste zelf enige redelijke schiet kansen niet te benutten. Johnny Metgod voelde zich niet zo ge lukkig op de plaats die hem was toegewezen als vervanger van Neeskens. Hij wekte de indruk niet goed te weten waar hij zich zou moeten bevinden. Niettemin leverde hij de pass af waaruit Ruud Geels het doelpunt maak te dat zijn specialiteit is: achter de verdediger om zweven en inkoppen. Een fraaie treffer die Oranje redde van de image weliswaar een zege te hebben behaald maar dan wel een waaraan de nodige veine te pas was gekomen. Ruud Geels was, ondanks zijn twee doelpunten ook de straf schop verzilverde hij feilloos niet tevreden over zichzelf. „Ach, je pakt twee doelpunten mee en dan kan je in de ogen van de massa niet gefaald heb ben. Zo erg was het nu ook weer niet met me maar als ik niet had gescoord, zou de mening over mijn spel toch aan de negatieve kant zijn geweest, denk ik." Ruud Geels vergat dat een paar keer de bal terugge haald, hoe vind je dat van Geels." Ernstig weer: „Het is anders wel prettig spelen met een middenlinie die maar blijft drukken en je opjaagt." Zwartkruis: „Precies wat we hadden afgesproken: pressie voetbal spelen omdat we wis ten dat de Oosduitsers defen sief kwetsbaar zijn." Dat kwam helemaal uit. De defensie van Oost-Duitsland was het zwakke punt en het was, na al een aantal chaotische momenten, geen toeval dat Kiesche na ruim een kwartier in eigen doel schoot. Zwartkruis: „Dat doelpunt kwam op het goede moment want wij slaagden er maal niet om te scoren." Des te verwon derlijker omdat Geels de be schikking had over twee speci fieke buitenspelers: René van de Kerkhof die evenwel maatge voel miste en Rob Rensenbrink die zich niet geheel kon geven. Rensenbrink: „Ik heb niet voor hij niet zo veel bijzonders had honderd procent gespeeld. La- ontvangen om te verwerken, temeer omdat hij zich terug moest laten vallen om zodoende ruimte te scheppen voor Nees kens en Peters. „Ik heb zelfs het op 80 90 houden. Het was misschien beter gegaan met een injectie maar die wilde ik niet." Dus geen gaaf geheel dat Zwart kruis ter beschikking stond en toch een behoorlijke interland, zeker in de levendige eerste helft, waarin Doerner nog eens de zwakte van de defensie bena drukte door bijna ook in eigen doel te schieten. Daar stond tegenover dat Nederland het nadrukkelijk veldoverwicht toen al meer gestalte had moe ten geven. De Oostduitsers bleken gevaar lijk in de counter, hun enige wapen want de regelmatige op bouw was gebrekkig, gemeten naar internationale maatstaven. Die counters hielden wel dege lijk gevaar in, wat Riediger bewees pal voor de rust toen hij een venijnig schot loste waaruit Schrijvers Buschner vol bewondering: „Wat een emi nente doelman, met Krol de uitblinker bij Nederland" de bal net buiten de paal kon duwen. Merkwaardigerwijs, en aan de conditie lag het niet, vielen de Oostduitsers na de rust een kwartier lang sterk terug en liet Oranje zich daarin meeslepen. Het duel dreigde af te glijden naar een bedenkelijk niveau, waaraan de vervanging van Neeskens weer een „nieuwe" en weer inspelen niet vreemd was. De vlam sloeg er in toen René van de Kerkhof op links doorbrak en Rensenbrink in tweede instantie inschoot, te slap want Doerner kon op de doellijn redden. Tegen de grond Oranje beet door en toen Peters met een zuivere, verre pass Wildschut bereikte, stond deze inderdaad buitenspel. De nogal verward leidende Zweed Ulf Eriksson, die het één toeliet en het ander bestrafte, liet Wild schut op doelman Croy afgaan die niets anders kon doen dan de speler van FC Twente tegen de grond werken. Geels schoot de strafschop in: 2—0. Maar Oost-Duitsland had tevo ren ook gescoord. Lindeman kon doorgaan, en niet in buiten spelpositie, na een lepe lob. Eriksson keurde de treffer af tewijl Lindeman met de arm geheve naar de middenstip liep. Protest kwam er niet. Wellicht een kwestie van discipline. Toen René van de Kerkhof had afgehaakt en Adrie Koster nog een dikke tien minuten mocht spelen, miste Hoffmann een ideale kans, ontstaan na een situatie van drie Oostduitsers tegen twee vaderlandse verdedi gers. Maar Oostduitsers blijken moeite te hebben de bal goed voor de voeten te krijgen. Hoff man ook. Met zijn specialiteit drukte Ruud Geels terecht het betere spel van Oranje en de hartver warmende inzet in 3—0 uit. Weer twee punten binnen, en die tellen zwaar. Een marge van drie doelpunten tegen Oost- Duitsland hoe die dan ook tot stand kwamen, waarbij niet vergeten mag worden dat het eigen doelpunt mede ver< zaakt werd door de grote druk die Nederland uitoefende is bovendien niet gering. De posi tie van Nederland in groep 4 ziet er florissant uit. En het begrip is geleverd dat Neder land een goed elftal op de been kon brengen als een stuk of vijf „vasten" Jansen, Rijsbergen, Rep, Willy van de Kerkhof, Haan - moeten ontbreken. HERMAN VAN BERGEM LEIDSE COURANT' TJ"- DONDERDAG 16 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 Nederlaag Zwitsers WROCLAW De twee doelpunten die Polen gisteren maakte in het duel tegen Zwitserland in groep vier van de voorronden van het Europe se kampioenschap, zijn geenszins een juiste afspiegeling geweest van de krachtsverhouding in het veld. Het pas gistermorgen definitief samengestelde team van Roger Vonlanthen ging ten onder door een afstandsschot van Boniek na bijna 40 minuten spelen, en een bal uit de rebound die door Ogaza na elf minuten in de tweede helft achter invaller-doelman Engel (Burgener was geblesseerd) werd gwerkt. De stand had echter makkelijk hoger kunnen oplopen, ondanks het feit dat Polen aantrad zonder zijn sterren Tomaszewski, Gorgon, Deyna, Kasperczak en Szarmach. De Oosteuropeanen, met nog acht WK-spelers in de gelederen, waren echter speltechnisch en atletisch een klasse beter dan Zwitserland, dat dan ook geen moment uitzicht op meer dan een nederlaag heeft gehad. De Zwitsers weerden zich zolang het ging: met een versterkte defensie, waarin Meyer als tweede libero optrad voor zijn verdediging, en daarbij veel geluk had. Lato raakte in de 15e minuut de paal. Nadat verschillende schoten rakelings naast en over het Zwitserse doel waren gevlogen, trof Boniek in de 38e minuut wel de roos: een logisch gevolg van de constante Poolse druk. Overigens was Botteron, gekoppeld aan Boniek, net op het beslissende moment niet bij zijn man De Zwitsers konden daar in de eerste helft geen enkele kans tegenover stellen. De tweemansvoor hoede Sulser en Elsener, in de rust vervangen door Ponte, kwam nauwelijks aan de bal. De beste verdedigende middenvelder, was René Bot teron. De verdediging was niet altijd even zeker, zoals doelman Engel, die soms verbazend klem- vast was, maar bij andere schoten nogal eens de bal losliet, wat in de 57e minuut tot de tweede Poolse treffer leidde. Na de rust was Sulser eigenlijk de enige aanvaller van Zwitserland. Hoewel dat de Poolse defensie nauwelijks voor problemen stelde, bleef midden velder Nawalka negentig minuten lang angstval lig hangen. Daarmee gaf hij zijn verdedigers echter wel gelegenheid voortdurend op te komen, waarbij de Poolse aanvoerder Szymanowski zich het meest onderscheidde. In zijn commentaar op de wedstrijd zei de Zwitserse coach Vonlanthen: "De Poolse over winning was verdiend. Het was alleen jammer dat de Polen hun doelpunten te danken hadden aan fouten van onze verdediging. Het eerste ontstond uit een erg onoverzichtelijke situatie, het tweede was een simpel cadeautje. De Polen spelen dynamisch voetbal met veelvuldge positie wisselingen en pressie. Er is een grote overeen komst in stijl met het Nederlandse voetbal. Alleen is de Nederlandse verdediging gevaarlijker bij offensieve acties". De Poolse coach Ryszard Kulesza zei: "Het was een goede snelle wedstrijd. Het was te zien dat het Poolse team in het laatste deel van de voorbereiding zich heeft toegelegd op snelheid en coördinatie. Zowel mijn eigen spelers als de Zwitserse imponeerden mij door hun ambitie en hun strijdlust. De Zwitsers vond ik vooral goed in de counter". Score-verloop: 38 Boniek 1-0 en 57. Ogaza 2-0. Scheids rechter: Wöhrer (Oos), toeschouwers: 45.000. Polen: Kukla, Maculewicz, Szymanowsky, Zmuda en Cmikiewicz., Majewski (Rudy), Boniek en Nawalka., Lato. Ogaza en Terlecki. Zwitserland: Engel., Chapuisat, Brechtbuehl, Montan- don en Bizzini., Schnyder, Barberis, Meyer en Botteron., Sulser en Elsener (Ponte). De Pool Majewski (links) wordt hevig belaagd door de Zwitser Schneider. WENEN De nederlaag van 21 tegen Portugal betekende het eerste verlies voor Oosten rijk, tijdens het eindtoernooi om het wereldkampioenschap i Argentinië nog doorgedron gen tot de tweede ronde, in de voorronde van het Europese kampioenschap. Voor 62.000 toeschouwers in het Praterstadion in Wenen remden de Portugezen al vanaf de eerste minuut de aanvals drift van Oostenrijk af door consequent op balbezit te spe len. Een snelle uitval leverde na precies een half uur boven dien een treffer op van Nene. Het duurde tot ver na de rust voor Oostenrijk iets terug kon doen: in de 71e minuut maakte Schachner gelijk. In de blessu retijd werd een nederlaag als nog een feit voor de Oostenrij kers, met Willy Kreuz en Krankl in de frontlinie. Een fout in de defensie werd afge straft door Alberto. Scoreverloop: 30. Nene 01, 71. Schachner 11 en 91. Alberto 12. Scheidsrechter: Rainea (Roe). Toe schouwers: 62.000. Oostenrijk: Koncilia, Robert Sara, Obermayer, Pezzey en Strasser, Pro- haska, Hattenberger en Jara, Schachner, Kreuz en Krankl. Portugal: Bento, Alhinho, Artur, Humberto, Coelho en Alberto, Pie- tra, Teixeira, Costa, Oliveira, Alves, Nene. Spanje heeft gisteravond in Va lencia het duel in groep drie van de voorronden van het toernooi om het Europees kam pioenschap met 1—0 gewonnen van Roemenië. De 65.000 toe schouwers zagen Aseni in de negende minuut het enige doel punt maken. De stand in groep drie is nu: 1. Spanje 2 2 0 0 4 3—1 2. Roemenië 2 10 12 3—3 3. Cyprus 0 0 0 0 0 00 4 Joego-Slavië 2 0 0 2 0 35 De stand in groep 2 is nu: 1. Oostenrijk 3 2 0 1 4 6—4 2. Portugal 2 1 1 0 3 3—2 3. Schotland 2 10 12 5—5 4. België 2 0 2 0 2 2-2 5. Noorwegen 3 0 1 21 36 TEL AVIV - België heeft gister middag de in het Blumfieldsta- dion in Tel Aviv gespeelde vriendschappelijke wedstrijd tegen Israël met 1—0 verloren. Het enige doelpunt werd in de 70e minuut gemaakt door Pe- retz. Een minuut voor rust stopte de Israëlische doelman Chaviv een strafschop. Het is de eerste ne derlaag van België tegen Israël. De drie voorgaande wedstrijden eindigden in een -zege voor de Belgen. Joegoslavië heeft gisteren in Skopje de tweede wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Balkan-voetbal beker tegen Griekenland met 4—1 gewonnen. De eerste wed strijd was in een gelijk spel van 00 geëindigd. In de finale onmtmoet Joegoslavië het elftal van Roemenië. MONACO - Tijdens het Europe se jeugdtoernooi voor landen ploegen in Monaco hebben de koplopers in groep B Engeland en Joegoslavië gisteren gelijk gespeeld: 1—1, een stand die bij de rust reeds was bereikt door treffers van Hindmarsch en Ca- kalic. In het andere duel van gisteren versloeg Spanje Portugal met 1—0 door een doelpunt van Ma- nuz. In Boekarest won Roemenië de wedstrijd tegen Turkije voor landenploegen van spelers on der 21 jaar met 2—1, na een ruststand van 1—1. Doelpunten: Anphoi en Vamanu voor Roe menië en Mehmet voor Turkije. Jong Zwitserland heeft in Lu xemburg in een wedstrijd voor het Europees voetbalkampioen schap (teams van spelers tot 21 ja#) met 3—0 gewonnen vftn Luxemburg. Bij de rust stonden de Zwitsers met 1—0 voor. ft de bal in eigen doel geschoten, Geels juicht: 1-0. STAND GROEP 4 Nederland 3 3 0 0 6 91 Polen 2 2 0 0 4 4—0 O-Duitsland 2 10 12 34 Zwitserland 2 0 0 2 0 15 IJsland 3 0 0 3 0 1—6 Scoreverloop: 17. Kiesche (eigen doel) 1—0, 73. Geels (strafschop) 2-0,89. Geels 3-0. NEDERLAND Schrijvers; Wild schut, Krol, Brandts, Van Kraay, Hovenkamp; Neeskens (Metgod), Pe ters: René van de Kerkhof (Koster), Geels, Rensenbrink. OOST-DUITSLAND: Croy; Kiesche, Doerner, Schnuphase, Weber; Ei- chendorf (Vetz), Hoefner, Linde- mann; Schade (Peter), Riediger, Hoffmann. Scheidsrechter: Ulf Eriksson (Zwe den). Toeschouwers: 39.000.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11