Aantjes mogelijk in 1944 misleid Witte-jassen-heerschappij raakt op de achtergrond ieatrix en laus naar )rdanié CDA-fractie in moeilijk parket Woede gekoeld op auto's Inbraak in P V-markt Portier club '70 in arrest Bejaarde Wassenaarder verongelukt 25.000 handtekeningen tegen weddeverlaging Keuken uitgebrand ïei&M 6ouAo/ntBH ■enburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - •jcteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - enten: (kwartaal 41.75; jaar 155,50: losse nummers: 55 cent. Woensdag 15 november 1978,69e jaargang no. 21198 Kermis in Hindle Enige tijd storm Brits tv-spel „Kermis in Hind le" over jeugdrelatie op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.50 urn- in Studio Sport samenvatting Nederland-DDR. Op Ned. II om 20.32 uur drumband van zwakzinnige jongens en om 21.20 panflui- ter George Zamfir. Aanvankelijk regen, later ook enkele opklaringen. Harde wind tot storm uit het zuidwesten, overdag afnemend. Minimumtemperaturen om streeks 9 graden. Maximumtemperaturen circa 11 graden. Morgen zon op: 08.01, zon on der: 16.48 Hoogwater: 3.49 en 16.02 Laagwater: 11.49 •zondheidszorg D een onzer verslaggevers) IT- De gezondheidszorg, die in >nde vijf jaren plaats kan bieden [er 40.000 nieuwe arbeidskrach- rdt steeds meer beheerst door [atie. Nederland telt op dit ogen- 28 erkende medische specialis- ijl de verpleegkundigen zich al in negentien verschillende, min of meer gespecialiseerde, richtingen kunnen bekwamen. Hun honoreering verbetert daardoor, maar daarnaast wordt de or ganisatie van het gezondheidswerk moeilijker. "De "witte-jassen-heerschappij" van dok toren en verpleegkundigen dreigt als ge volg van deze ontwikkeling overspoeld te worden door bureancraten.voorwaar- denscheppers, notaproducenten, samen- werkinggsbewakers, inspraakregelaars en wat dies meer zij" aldus dr. R.M. La- pre', secretaris van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid." Zij vormen echter de prijs voor de ingewikkeldheid van de verzorgingsstaat." Hij zei dit vandaag in Utrecht op een congres over de openbare gezondheidsre geling,waarbij tot 1982 om en nabij 40.000 nieuwe krachten aangetrokken kunnen worden. Hij uitte zijn zorg over de te verwachte toeloop, omdat het vol gens hem zeer de vraag is, of er aan de specialisten, huisartsen en fysiotherapeu ten, die er in de komende jaren bijko men, nog wel behoefte zal bestaan. Vol gens dr.Lapre lijkt een vrije ontwikkeling van het aanbod in de be staande situatie steeds minder aan vaardbaar. Daarom zal het aanbod moe ten worden aangepast aan de maatschappelijke behoeften en mogelijk heden. De maatschappelijke behoeften zullen zich volgens hem zeker richten op de veroudering van de Nederlandse bevol king. Niet alleen vanwege de grotere zorg, die ouderen nodig hebben, maar ook vanuit de aanbodszijde bekeken. Er komen minder jongferen voor meer werk. ECHT (ANP) vember een offi- inses Bea- cieel bezoek aan en prins Jordanië als gas- s brengen' ten van kroon- 20 tot 24 no- prins Hassan en prinses Sarvath. Tijdens hun ver blijf brengen ze ook een bezoek aan koning Hoes sein. De prinses en prins gaan onder meer naar het doveninstituut van de Heilige. Landstichting, dat onder leiding staat van de Ne derlandse pater De Carpentier. Rassen luisteren Australiërs af CANBERRA (AP) De Austra lische regering heeft de Sovjet- Unie beschuldigd van het plaat sen van afluisterapparatuur in de Australische ambassade in Moskou. De minister van buitenlandse zaken Andrew Peacock ver klaarde voor het parlement dat er in juni microfoons zijn ont dekt in de muren van de diplo matieke kantoren van de am bassade. Onder voorwendsel 'politiedienst geronseld voor militaire dienst Van Agt en Den Uyl legden in hun gisteren gepubliceerde brieven over hun kennis van Aantjes' oorlogsverle den tegengestelde ver klaringen af. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG in de zomer van 1944 zijn enkele duizenden Neder landers onder valse voorwendsels geronseld voor de Landstorm Ne derland, onderdeel van de Duitse Waffen-SS. De in Duitsland wer kende Nederlanders werd voorge houden in Nederland in „politie dienst" te kunnen gaan werken. Bij aankomst in Nederland echter bleek het niet te gaan om politie dienst, maar om werkelijke mili taire diensten in het kader van de Waffen-SS. Dat gegeven heeft prof.dr.N.E. Algra, hoog leraar te Utrecht, gehaald uit het boek Do- cumentatie(1946) samengesteld ten behoeve van de bijzondere rechtspleging. Volgens het boek hebben na aankomst in Nederland en kele van de geronselde Nederlanders (die waarschijnlijk allen lid waren van de Ge- rmanische Sturmbanne, onderdeel van de politieke algemene SS) geweigerd om mili tair dienst te doen. Zij hebben het daardoor zwaar te verduren gekregen, aldus Algra. Het is mogelijk dat Aantjes één van hen is geweest.In het boek staat dat zo'n zes- tot zevenduizend leden van de Germaanse SS die in Duitsland tewerk gesteld waren, inge lijfd werden bij de Landstorm Nederland. Ze werden gedwongen naar Hoogeveen te gaan (het depot van de Landstorm) „naar het heette voor een politieopleiding. Weldra waren zij echter reguliere soldaten van de Landstorm". In de gisteren gepubliceerde brief die Aan tjes in 1967 schreef aan de toenmalige AR- voorzitter Berghuis spreekt Aantjes ook van een „politiedienst", waarbij hij in oktober '44 bij had willen dienstnemen teneinde bij aankomst in Nederland onder te duiken. „Naar Nederland overgebracht werd ik in een militair opleidingskamp ondergebracht om in het kader van een militaire training te worden afgericht", aldus Aantjes. In 1947 sprak Aantjes tegenover een wach tmeester van de rijkspolitie dat hij zich meldde voor een „Wachbataljon" dat zich in Nederland uitslu itend met politiediensten zou bezig houden. „Eenmaal aangekomen in Hoogeveen werd ik voor de keuze geplaatst: te tekenen voor de Landstorm of overge bracht te worden naar een strafkamp". Voor een Beschouwing van prof Algra over Aantjes' Nederlanderschap zie pag. 7 Verder nieuws over de zaak Aantjes pag. 9 MORGEN IN KAMERDEBAT (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer beraadt zich vanavond over het standpunt, dat morgen tijdens het debat over de zaak-Aantjes zal worden in genomen. De fractie staat voor de grote vraag of een eventuele motie van afkeuring van de oppositie over het door de regering gevoerde beleid wel of niet moet gesteund moet worden. In grote delen van de fractie wordt ernstige kritiek geuit op de wijze waarop het rapport van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie onder verantwoordelijk heid van het kabinet is openbaar gemaakt, eiv boven dien vindt men dat kamervoorzitter Vondeling in een veel eerder stadium bij de zaak betrokken had moeten worden. Het kan voor de CDA-fractie aankomen op een keus tussen Van Agt en Aantjes: Het kabinet mag niet al te veel afgevallen worden, maar evenmin wil men de oud-fractievoorzitter Aantjes helemaal laten vallen. Tus sen de top van het CDA en premier Van Agt is giste ren al intensief overlegd over het komende kamerdebat. De Tweede Kamer vindt dat het kabinet de 116 door de kamer gestelde vragen gisteren voldoende heeft beant woord om morgen met het kamerdebat te beginnen. Hoofdpunten uit die antwoorden: Er bestaat geen grond voor het oordeel dat Aantjes zijn Nederlanderschap verloren heeft. De conclusie dat Aantjes in vreemde krijgsdienst is gegaan is niet ge rechtvaardigd zolang geen nadere gegevens bekend zijn. Staatssecretaris Haars van Justitie gaat de vraag naar het Nederlanderschap van Aantjes nader onderzoeken. Eventueel door Aantjes gepleegde misdrijven zijn reeds lang verjaard, en hij kan daarom dus ook niet meer vervolgd worden. Mogelijke misdrijven zouden kunnen zijn: vrijwillig werken in Duitsland(in 1943), vrijwillig dienstnemen in de krijgsmacht van de vijan dfin 1944) en en valsheid in geschrifte bij de aanmel ding voor studie aan de Utrechtse universiteit(in 1945). Cl De politieke recherche die Aantjes oorlogsgedragin gen vlak na de oorlog onderzocht had kunnen weten van dienstneming bij de SS, omdat Aantjes toen ver klaarde zich voor een Wachtbataljon gemeld te hebben. Volgens de nadere gegevens van dr. L. De Jong was toen bekend dat clit een onderdeel van de SS was. Dr. De Jong heeft zijn uitspraak dat het zeer on waarschijnlijk is dat Aantjes via aanmelding bij de SS uit Duitsland naar Nederland heeft willen komen, moe ten herroepen. Gebleken is dat in het najaar van '44 die mogelijkheid vaak werd benut. Uit de gisteren door kamervoorzitter Vondeling gepubli ceerde brieven van ex-formateurs komt een zeer opval lend punt naar voren. Premier Van Agt schrijft in zijn brief dat hij noch als kabinetsformateur, noch op enige andere manier, tijdens de formatie in 1977 ooit iets heeft gehoord van Aantjes' oorlogsverleden. In de brief van Den Uyl staat echter: In de gesprekken met de heer Van Agt is het oorlogsverleden van de heer Aan tjes kort ter sprake gekomen. Van Agt had aan de alge meen bekende feiten wat de heer Aantjes betreft, niets toe te voegen. HM ef te worden uitgelachen ijn collega's „verzon" hij t met een baard. krant ontvangen? assen 18.00 en 19.00 lammer 071 - 122244 er speciale koerier de krant alsnog ge- LEIDEN - Twee jeugdige ca fébezoekers hebben vannacht in de Doezastraat hun woede gekoeld op vijf geparkeerde auto's.Zij waren ontstemd over het feit dat hen de toe gang tot studentenbar „Par- doeza" geweigerd werd. Zij wilden na de normale sluitingstijd van één uur nog even ergens gaan doorzakken. De vijf auto's werden onder hun vuistslagen aanzienlijk beschadigd. NOORDWIJK Inbrekers hebben in de Noordwijkse PV- markt voor een bedrag van 5.000 gulden aan wisselgeld ge stolen. Ook verdwenen nog en kele sloffen sigaretten. De die ven zijn binnengekomen door het inslaan van een ruit. Heroine- bezitters aangehouden LEIDEN - In een woning aan de Rijnsburgerweg heeft de politie rond middernacht zes Leidse meisjes en jongens in leeftijd variërend tussen 17 en 20 jaar en een Engelsman aangehouden wegens het be zit van heroine en hasj. De politie deed een inval in het pand op aanwijzing van vier jongens tussen 18 en 20 jaar die eerder op de avond op straat in Leiden waren aangehouden. Zij waren eve- n^ns in het bezit van hasj. Na mishandeling Fransen LEIDEN - De Leidse politie heeft vanochtend de 40-jarige portier van Club '70 gearres teerd. De man, afkomstig uit Den Haag wordt ervan ver dacht het afgelopen weekein de een Franse bezoeker van het etablissement aan de Sta tionsweg het ziekenhuis te hebben ingeslagen. Zoals be kend liep de Fransman daar bij een schedelbasis-fractuur op. Het slachtoffer, dat opgeno men is in het AZL, blijkt eve nals zijn twee metgezellen lid te zijn van de Franse Natio nale Judo-ploeg. Het drietal was een weekeindje aan de boemel en strandde met zijn auto na bezoeken aan de ros se buurten van Brussel en Amsterdam uiteindelijk in de buurt van Bodegraven. Bij een poging om Club '70 in Leiden binnen te komen werd het slachtoffer de toegang ge weigerd, omdat hij niet cor rect gekleed was. Het incident dat toen plaatsvond is volgens de politie voor een deel door de Fransman uitgelokt. De sondanks is tegen de Haagse portier van Club'70 proces verbaal opgemaakt. WASSENAAR Bij een onge val op de kruising Prins van Wiedlaan Lange Kerkdam is gisterochtend de 73-jarige W. A. M. Burgers verongelukt. De man reed met zijn fiets de kruising op vlak voor een nade rende auto die werd bestuurd door de 24-jarige T. B. De be jaarde Wassenaarder werd te gen het wegdek geslingerd en liep zeer ernstig hoofdletsel op. Korte tijd later is hij in de Ursulakliniek overleden. Dodelijk ongeval op Rijksweg 4 LEIDERDORP De 34-jarige H. Wurfbain uit Amstelveen is gisteravond om het leven geko men toen hij met zijn auto van rijksweg 4 afraakte en tegen een boom opreed. Het slachtoffer reed in de rich ting Den Haag ter hoogte van Leiderdorp. Kort nadat hij een voor hem rijdende vrachtwagen had ingehaald en weer naar de rechterbaan terugwilde, reed hij de vluchtstrook op. Na een meter of honderd schoot de wagen de berm in, schoot het talud af en klapte met een snelheid van rond de 100 kilo meter op een in de onderberm staande boom. De politie ver moedt aan de hand van de verklaring van de vrachtwagen chauffeur dat het slachtoffer na de inhaalmanoeuvre onwel is geworden en vervolgens de macht over het stuur heeft ver loren. De Rotterdamse GGD heeft giste ren de eerste baby-ambulance ter wereld in ge bruik genomen. Een ziekenwagen met ondermeer twee transport- couveuses, bea demingsappara tuur en appara tuur voor hartslagbewaking. De wagen wordt bemand door een kinderarts, een ziekenbroeder en een chauffeur. Kleine chirirgi- sche ingrepen kunnen er pro bleemloos wor den uitgevoerd. De temperatuur kan worden op gevoerd tot 32 graden Celsius. DEN HAAG (ANP) Het VVDM-bestuur heeft kamervoorzit ter Vondeling gisteren in het gebouw van de Tweede Kamer ongeveer 25.000 handtekeningen aangeboden. Deze zijn in de afgelopen weken opgehaald onder burgers en soldaten ter ondersteuning van de aktie tegen de aangekondig de weddeverlaging voor dienstplichtigen. WDM-voorzitter Kö- hier zei te hopen, dat de Kamer tijdens het vandaag te hou den debat zal aandringen op een voorlopige bevriezing van de huidige wedde. NOORDWIJK Bij de familie Van der Zalm aan de Noord wijkse Doezastraat is vanoch tend in alle vroegte de keuken uitgebrand. vermoedeüjk door oververhit ting van het koffiezetapparaat dat gisteravond aan was blijven staan. De hele keuken brandde uit. De schade loopt in de dui- Terwijl het hele gezin nog in zenden. Persoonlijke ongeluk- diepe rust lag ontstond het vuur ken deden zich niet voor. Tandarts- praktijk in supermarkt NEW YORK (DPA) - De Newyorkse tandarts Allan Gutstein oefent zijn praktijk uit in een supermarkt. Naar zijn mening worden op die manier de kosten en het tijdverlies voor de patiënten aanzienlijk verminderd. De tarieven van Gutstein liggen 30 tot 50 pet onder die van zijn collega's in Manhattan, omdat hij rationeler kan werken. Inmiddels heeft hij dit jaar in nog twee supermarkten bij New York een „tandverzorgingscentrum ingericht

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1