Persoon Aantjes niet centraal in Kamerdebat Extra impuls voor openbaar vervoer Mogelijk verkoop rijkslandbouwgrond voor aankoop natuurgebieden PLAN PVDA: Aantjes is afschuwelijk behandeld CcidócSouocmt Openbaar vervoer komt in de knel Dordtse deurwaarder van fraude verdacht gg-jNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 enfonds [-en bouw G Landbouwmi- Van der Stee staat ereserveerd" tegenover ichte een noodfonds te in geval van calami- 0f andere onverwachte s in de land- en tuin- lord op schriftelijke van de kamerleden jen en Van der Lin- DA) zegt hij dat de Jieden van een derge- 5 niet moeten worden en de toepassing- niet moeten ([onderschat. T antwoord op wijst de ^an der Stee erop dat t> in land- en tuinbouw beperkt optreden en ondernemer een stuk frisico van schade zelf Eten dragen. zijn nog duizend chtenden ïë&inr piccolo HAAG Er is zo'n vraag naar de pic- het draadloze oproe- laraatje in zakfor- t, dat de PTT met wachtlijst van 6000 ragen zit. Het toe dient als vervan- van de verouderde, grotere en zwaardere afoon. staatsbedrijf dat de oio's in Amerika moet ïllen, denkt evenwel oor het eind van het 4000 van bij de aan- ers te hebben be- De andere 2000 n hopelijk begin vol- jaar kunnen worden everd. er de tot nu toe 4000 leverde exemplaren ind zich wel een par- an 1400 die niet deug- maar die heeft de inmiddels allemaal kunnen repareren. het algemeen zal er ens de PTT niet snel aan de piccolo man- Eens is de twee gaat er misschen wat stuk. sen op beljauw •boden HAAG Vanaf aan- ie zaterdag mag er in oordzee niet meer wor- evist op kabeljauw. De iandse vissers hebben HH()eveelheden die zij mo rassen al binnen boord üd. bijzonder beroerde volgens de secretaris de Stichting van de Ne- idse Visserij, dr. H.A.H. ïans Kranenburg, in een ie op deze beslissing van ter Van der Stee van bouw en Visserij. Vol- Boelmans Kranenburg het besluit onverwacht al heeft de minister er halve week geleden al gesproken in de Kamer, namen aan dat we nog tot begin december zou- kunnen door vissen". Er dertig schepen met sa- 250 bemanningsleden de kade moeten blijven, issers rekenen er op na ecember weer een niet ngent te krijgen toegewe- latste |5(ervaller ;rbeek ^Ingehouden (ANP) De rijk- van Apeldoorn heeft afgelopen weekeinde twee Italianen louden. Zij worden ver- van medeplichtigheid de ovprval, vorige week op het postkantoor k. Een van de over- ers hield na de overval gezin gedurende vijf uur jzeling. rijkspolitie gaat ervan uit de overval is gepleegd vijf Italianen die allen het zelfde adres in Arn- woonden. Vier waren al gehouden, de laatste over- is nu dus ook gegre- De zesde man wordt er verdacht bij het ontvluch- geholpen te hebben. Hij zelf niet aan de overval pen meegedaan. De gehele P 14.000 gulden, is terecht, geld was verstopt in een Eer die de politie in de wo- g aantrof. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat aan het openbaar vervoer een extra impuls gegeven moet worden in de vorm van meer investeringen en opvoe ring van de dienstverlening. Daar voor zijn, aldus de fractie, extra ar beidsplaatsen nodig. Een van de voorstellen betreft de herinvoering van conducteurs op de tram. Zij moeten niet alleen kaartjes verkopen maar ook controle op even tuele agressie uitoefenen, inlichtingen kunnen geven, kortom een stuk ser vice kunnen verlenen, dat in de hui dige situatie niet door de bestuurder gedaan kan worden omdat hij daar voor wegens de verkeersdrukte geen tijd heeft. Een voordeel is ook dat de tram aan de haltes korter kan stilstaan omdat iedereen eerst kan instappen en dan pas, als de tram weer rijdt, een kaartje hoeft te kopen. Ook kan zo beter het zwart rijden (in Den Haag zo'n 9 procent, in de andere steden 5 procent) tegengegaan worden. De controleurs (ongeveer 150) kunnen vervallen. Het gaat daarbij om rond 1.500 arbeidsplaatsen extra, waarvoor in totaal 70 miljoen uitgetrokken moet worden. Een belangrijk deel daarvan kan teruggehaald worden omdat aanzienlijk minder mensen dan „zwart" rijden. De PvdA-fractie vindt dat die situatie over vier jaar bereikt kan worden; voor 1979 kan 14 miljoen worden uitgetrokken (300 arbeidsplaatsen). Verder kan de frequentie in het ge meentelijk vervoer opgevoerd wor den, waarvoor tot dusver alleen Rot terdam plannen heeft ontwikkeld. Dat kan zowel voor 1979 als voor 1980 125 arbeidsplaatsen opbrengen. De PvdA heeft deze voorstellen neer gelegd in een nota, die vandaag bij de behandeling van de begroting ver keer en waterstaat in de Tweede Ka mer aan de orde gesteld is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer be slist vandaag wanneer het debat over de „zaak-Aantjes" gehouden zal worden. Zij zal zich daarbij laten leiden door het advies van de bijzondere Kamer commissie onder leiding van dr. Vonde ling. De commissie beoordeelt aan de hand van de van de regering ontvangen antwoorden op de 116 gestelde vragen of het Kamerdebat aanstaande donder dag dan wel op een later tijdstip gehou den moet worden. In kringen rond Kamervoorzitter Vonde ling wordt erop gewezen dat het Kamer debat naar aanleiding van het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (Riod) bepaald geen rechtzaak kan en mag zijn. Daar is de Kamer niet voor. Het parlement controleert de rege ring en dat houdt in dat het Kamerdebat niet allereerst zal gaan over de bijzon derheden van de gedragingen van mr. Aantjes in de Duitse bezettingstijd, maar veel meer over het rapport van dr. 1. De Jong daarover, de brief van de regering en een aantal politieke zaken eromheen. Kamervoorzitter Vondeling kreeg giste ren een reeks antwoorden op vragen die hij aan ex-formateurs en ex-partijvoorzit ters van de ARP had voorgelegd. Van daag zou hij ook de brief van Aantjes uit 1967 uit het archief van dr. Berghuis krijgen. ZWOLLE-DEN HAAG „De heer Aantjes heeft blijk gegeven van een zeker gemis aan wijsheid". Dat is de mening van de voormalige fractievoorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, mr.Harm van Riel. „De verhalen die over zijn gymnasi umtijd verteld worden, vind ik schandalig. En ik zou hem niet ver wijten wat hij- daarna als een jongeman heeft ge daan. Nooit zou ik iemand zoiets na 33 jaar willen ver wijten. De heer Aantjes heeft een VAN RIEL(VVD): stommiteit begaan in 1944 die ten dele laakbaar is", aldus mr.Van Riel. „Maar de wijze waarop prof.De' Jong zijn rapport voordroeg keur ik niet goed. Vorm en toon vond ik te geaccentueerd. De behandeling die de heer Aantjes heeft gekregen vind ik afschuwelijk. De vergelijking drong zich bij mij op van Eichmann die in een kooi zat zonder dat ik na tuurlijk Aantjes met Eichmann wil vergelijken". Aantjes in boek: In Hamburg werd ik opgepakt" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Behalve in de weekbladen Vrij Nederland en de Haagse Post heeft mr. Aantjes ook in een boek van Jan Stout over de Alblasserwaard enkele jaren geleden een ver klaring afgelegd over zijn gedragingen in de oorlog. Over de wijze waarop hij in 1944 vanuit Duitsland in het Nederlandse kamp Port Natal terecht kwam vertelt Aantjes in het boek dat hij gedurende zijn werk in Duitsland bij een conflict betrokken raakte tussen Duitsers onderling, waardoor hem de grond te heet onder de voeten werd.„Ik moest hem wel smeren, maar in Hamburg werd ik al gepakt. Na veel omwegen kwam ik in een psychiatrische inrichting in Assen terecht. Ik moest tankwallen graven". Deze verklaring is meer nog dan die in de weekbladen tegengesteld aan de gang van zaken zoals dr.L.De Jong die in zijn rappoprt heeft beschre ven. Smit-Kroes pleit voor ,Dag van de Vrijheid' ZWIJNDRECHT (ANP) Staatssecretaris Smit-Kroes heeft gisteravond op een WD-bijeenkomst in Zwijn- drecht gepleit voor de invoe ring van een dag van de vrij heid als tegenhanger van de socialistische dag van de ar beid. Zij deed de suggestie de dag van de vrijheid te houden op de vijfde juni, de dag waarop het levenswerk van Thorbec- ke werd afgesloten. Op die dag zouden alle liberaal-voe lenden zich extra moeten be zinnen op het inhoud geven van hun overtuiging in deze moderne tijd. In haar speech drong de staatssecretaris er ook op aan met de zoekende liberalen in D'66 een discussie aan te gaan over wat zij op dit moment missen in de WD. Een van de in Veendam aangekomen zigeunerfamilies tijdens het invullen van de formulieren voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning. Eerste zigeuners in Ede, Veendam en Nieuwegein UTRECHT (ANP) Achtentwintig zigeu nergezinnen zijn gisteren verhuisd van hun caravans in Laren naar wisselwoningen in Nieuwegein en Ede. Deze gemeenten heb ben zich destijds samen met Veendam be reid verklaard woonruimte ter beschikking te stellen. Aan de nieuwe bewoners zijn door de ge meentebesturen verblijfsvergunningen uitge reikt Ieder gezin wordt door een vrijwilliger bij de verdere opvang begeleid. De wissel woningen in Veendam zijn nog niet klaar. De eerste groep is daarom tijdelijk in de ei gen caravans op een terrein bij een leeg staand fabriekscomplex ondergebracht. Nog voor de kerst kunnen ook zij de nieuwe wo ning betrekken. Tegen de bouw van de wo ningen is destijds door de buurtbewoners bezwaar aangetekend. De entree van de 54 zigeuners verliep echter zonder problemen. Verkeerd gegokt Aanwezigen in een gokhuis in de binnenstrand van Rotterdam, bleken gisteravond verkeerd gegokt te hebben. De politie deed er -overigens voor de tweede keer in drie weken- een inval, waarbij vijf van de twintig aanwezigen werden aangehouden. Speeltafels en gokautomaten werden als te doen gebrui kelijk in beslag genomen. De Tweede Kamer bespreekt vandaag en morgen het begrotingshoofdstuk verkeer en waterstaat, ofwel het huzarenstukje van minister Tuiinman. Deze WD-be- windsman slaagde erin om ondanks een inkrimping van zijn begroting met 50 miljoen gulden (in het kader van Bestek '81) toch voor volgend jaar bijna 180 miljoen gulden méér beschikbaar te hebben voor rijkswege- naanleg en - onderhoud. Dat deze verschuiving in de begroting vooral ten koste gaat van het openbaar ver voer wordt onopvallend weggewerkt met de stelling dat de tekorten van het openbaar vervoer zullen worden beperkt door middel van tariefsverhogingen. ExTHA tariefsverhogingen dus, met het daaraan auto matisch gekoppelde effect van afstoten van reizigers in het openbaar vervoer. Dat vervoer wordt daarmee weer een stap verder gebracht in de neergaande wisselwer king van steeds hogere tarieven, steeds minder reizi gers, en dus steeds minder lijndiensten, tot aan het voor iedere lijn afzonderlijke fatale moment van ophef fing (volgens het normstelsel dat de vorige minister Westerterp al voor het streekvervoer heeft gemaakt). De vraag dringt zich nadrukkelijk op of minister Tuiinman met zijn - zoals nu uit de begrotingscijfers blijkt - vrij onverholen keuze voor de auto niet een uit eindelijk doodlopende weg is ingeslagen. Men behoeft geen fanatieke voorstander te zijn van een eenzijdige aandacht voor het openbaar vervoer, om toch te kun nen inzien dat voorkomen moet worden dat het open baar vervoer onherstelbaar in de fatale neergaande spi raal terecht komt. Al was het alleen maar ornaat vaststaat dat grote groepen mensen blijvend op het op enbaar vervoer zullen zijn aangewezen; bejaarden, kin deren, invaliden, etc. Maar er zijn ook andere factoren die vragen om een meer evenwichtige benadering van het vervoersbeleid. Behalve het geldgebrek is dat vooral het tekort aan ruimte, plaatsgebrek om in ons overvolle land door te gaan met het alsmaar aanleggen van nieuwe autosnel wegen. Zonder te zeggen dat er nooit meer een nieuwe rijksweg zou kunnen worden aangelegd kan wel wor den geconstateerd dat Nederland wat het rijkswegen- stelsel betreft het maximaal haalbare begint te naderen. JuiST daarom is het zaak het openbaar vervoer niet teloor te laten gaan. Want dat zal in de toekomst voor een belangrijk deel de voorziene groei in de vervoersbe hoefte moeten opvangen. De Tweede Kamer kan de mi nister duidelijk maken dat het nü vervreemden van de mensen van het openbaar vervoer, de problemen in het wegverkeer in de tachtiger jaren nog aanzienlijk zal vergroten. (Van een onzer verslaggever) DORDRECHT De recherche van de gemeentepolitie van Dordrecht is een uitgebreid on derzoek begonnen naar een van fraude verdachte Dordtse ge rechtsdeurwaarder. Vermoede lijk gaat het daarbij om over treding van de voorgeschreven tarieven en om kleine bedra gen. Voorzitter K. C. Mije van de Koninklijke Vereniging van Ge rechtsdeurwaarders zegt offi cieel nog niets van zijn fraude rende collega te weten en had vanmorgen met hem ook nog geen contact gehad. „Wij heb ben nog nooit klachten over hem gekregen, maar op zich hoeft dat niets te zeggen. Voor mij is er op het moment nog geen enkele reden om aan te nemen dat er van fraude sprake is, maar mijn informatie is mini maal", aldus de voorzitter. In de afgelopen vijf jaar hebben zich twee eerder gevallen van frauderende deurwaarder voor- Boven de Oceaan heeft zich de afgelopen dagen een brede en zeer krachtige weststroming in gesteld. In deze stroming is een zeer aktieve stormdepressie in' snel tempo van Newfoundland DEN HAAG (ANP) Het Rijk gaat misschien eigen grond verkopen om de aan koop van natuurgebieden te kunnen betalen. Staatssecre taris Wallis de Vries van CRM heeft dat gisteren ge zegd in een openbare verga dering van de bijzondere commissie voor Nationale Landschapsparken in de Tweede Kamer. De bewindsman wilde zich nog niet vastleggen naar aan leiding van een motie hiero ver van CDA en WD. Hij is over de financiering van aan te kopen natuurgebieden nog in gesprek met de minister van financiën. Volgens CDA-woordvoerder Faber is er voor het komend jaar 32 miljoen gulden te wei nig uitgetrokken voor het be heer van natuurgebieden. Hij vreest bovendien dat gelden voor het beheer dreigen te verdwijnen in de aankoop van nieuwe gebieden. De ver koop van een aantal land bouwgronden zou daarom ge lijke tred moeten houden met de aan te kopen natuurgebie den, zodat de zaak „rond" loopt. Faber denkt aan een bedrag van vijftien miljoen gulden per jaar. PvdA en D'66 voelen weinig voor het plan. Volgens D'66 kunnen de benodigde gelden best uit de algemene midde len komen. Bovendien houdt verkoop van rijksgronden in dat pachtgronden verdwijnen, waarop minder gefortuneerde boeren nu de kans hebben hun bedrijf op te bouwen, al dus de oppositiefracties. ADVERTENTIE j naar het zeegebied tussen IJs land en Schotland gekoerst. Het regengebied van deze depressie bereikte vannacht Noord-Ier- land en Schotland. De depressie trekt het komende etmaal naar het noordoosten, terwijl het re gengebied zich naar het oosten zal verplaatsen. Achter de de pressie om stroomt koudere lucht in de richting van Ierland. Het front, dat de voorste be grenzing vormt van deze lucht, zal morgen dicht bij of over het noorden van ons land komen te liggen. De regenkansen be perken zich dan ook voorname lijk tot het noorden van Neder land. Later worden opklaringen verwacht. Tussen de eerder ge noemde depressie en een gebied van hoge barometerstanden bo ven Midden- en Zuid-Europa blijven de luchtdrukverschillen groot, zodat er bij ons veel wind blijft. Vooruitzichten voor donderdag; enkele perioden met regen. Tij delijk veel wind. Later wat koe ler. Weersvooruitzichten in cij fers voor donderdag: aantal uren zon 1 tot 6, min temp omstreeks 8 gr, max temp om streeks 10 gr, kans op een droge periode van minstens 12 uur 40 procent kans op een geheel droog etmaal 20 procent De Bill onbew. Doelen mist Eelde onbew. Eindhoven onbew. Oen Helder h bew. Luchth. R'dam h.bew. Twente onbew. Vlissingen zw.bew. Genóve Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Las Palmas

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9