NTERESSANTE VERHALEN ,Bij loting iedereen dijke kansen geven HET HIERVOORMAALS" Brand in Leiderdorps houtverwerkings bedrijf [VERSITEITSRAAD: De Zijl/LGB-jeugd negende in Eindhoven „Nul komma nul, niks procent alcohol99 1 Wetenschapswinkel p proef in Leiden Op mijn omwegen door stad ,en Jand kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van rriijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar .toestel 18 vragen. niiwiiu een zeer beminnelijk man die steevast iedereen op straat die hij tegenkwam vriendelijk groette en de kinderen bovendien een hand gaf. Geen wonder dan ook dat pastoor Van Straelen iedereen bij naam kende en wist waar hij of zij woonde. Het zou te ver voeren als alle deugden van deze man zouden worden opgenoemd. In leven zou hij dat beslist niet gewild hebben want dan zou hij onmiddellijk gezegd hebben: „Ik ben in dienst van God en daarom heb ik maar één ding te doen en dat zijn de bevelen op te volgen die God mij opdraagt en dat is zijn Heilsboodschap uitdragen". „Degene die zou denken dat pastoor Van Straelen zich alleen bemoeide met de Rooms-Katholieken heeft het mis, want deze man was zijn tijd ver vooruit en had een zeer oecumenische gedachtengang. Hij zag in Jezus Christus alle mensen gelijk en daarom bezocht hij ook vaak „andersdenkenden" of wel mensen die niet tot de Rooms-Katholieke kerk behoorden. Hij wist dat daar soms nood en/of verdriet was en daarom ging hij er heen om troostrijke woorden te spreken en te helpen". „De parochie die hij moest verzorgen was zeer groot in oppervlakte, aangezien het aantal Rooms-Katholieken in deze omgeving nou niet zo dik gezaaid was en daarom strekte de parochi« zich uit tot de volgende gemeenten: Katwijk aan Zee, Katwijk aan den Rijn Valkenburg en de helft va Rijnsburg. Over kerkbezoek had pastoor Van Straelen niet te klagen, want buiten zijn geloofsgenoten waren er ook altijd een aantal Protestanten die op zijn predicatie afkwamen en gaarne zijn preken beluisterden. Een preek van pastoor Van Straelen bestond altijd uit 3 punten aan leerstof die uitvoerig werden uitgewerkt en zo duurde een kerkdienst bij hem dan ook van 9.30 uur tot minstens 11.30 uur en vaak als de leerstof daartoe leidde nog een half uur langer". „En zo kon het gebeuren dat een door de week moegewerkte kerkganger de ogen tijdens de predicatie even dicht kneep om een kort „hazenslaapje" te pikken, hetgeen de pastoor nimmer ontging en zo kon men dan tijdens de preek van hem dikwijls horen: „Zeg Piet Wil je even je buurman wakker maken, want hij mist veel van de preek. Het is belangrijk want het kan tot zijn zaligheid dienen". Tijdens de behouden teelt trokken veel zeelieden naar de R.-K. kerk om aldaar naar het Kerststalletje te gaan kijken en dat was meestal tijdens de Vesper omdat deze Liturgie het meest op de Protestantse Godsdienst geleek". „Hoe plichtsgetrouw pastoor Van Straelen was blijkt wel uit de volgende gebeurtenis: Op de pastorie was het bericht binnengekomen dat in Valkenburg een vrouw op sterven lag en bediend wenste te worden. Pastoor Van Straelen haastte zich met de meeste spoed naar de boerderij van Piet van der Gugten, alwaar hij altijd een rijtuig huurde om hem naar Valkenburg te vervoeren. Toevalligerwijze was het rijtuig net naar Leiden voor een rit en het tweede beschikbare rijtuig was voor een dag weg. Goede raad was duur en daarom werd er ijlings naar een oplossing gezocht bij collega's maar overal was geen voertuig vrij. Ijsberend liep intussen meneer pastoor over het boerenerf en plotseling zei hij tegen de heer Van der Gugten „Man daar staat toch een kar". Met een kleur op de wangen keek Van der Gugten in de aangewezen richting en zei toen beschamend „Maar meneer pastoor dat is geen wagen maar een strontkar, daar kunt u niet op!" „Span snel die wagen in", was het vastberaden antwoord van de pastoor dat als een vurig bevel overkwam. Van der Gugten deed het en zo wreven enkele inwoners van Katwijk aan den Rijn zich even de ogen uit toen ze daar hun pastoor, de hoed stevig op het hoofd houdend, naast boer Van der Gugten op de bok van een strontkar gezeten met een razende snelheid richting Valkenburg zagen rijden. Ze zullen het wel niet begrepen hebben, maar pastoor van Straelen was juist op tijd gekomen, en daar ging het om". Tot zover Van der Plas in zijn geschiedschrijving. Van onze zwemmedewerker Eindhoven De Leidse ver enigingen hebben afgelopen zondag deelgenomen aan de derde ronde van de jeugdcom- petitie. De Zijl/LGB, uitko mend in de eerste divisie, moest daarvoor naar Eindho ven. De jeugdige Leidenaren zijn er niet in geslaagd, de in deze poule belangrijkste con current in de strijd om de dreigende degradatie, te ver slaan. Het op de negende plaatst staande Mosa Regio werd nl. tweede, terwijl de Zijl/LGB (tot nog toe elfde) vierde werd. Toch werden er door enkele zwemmers goede tijden op de klokken gebracht Op de 200- school jongens (1967) zorgden Hans Bouwmeester (3.16.4) en Martin van 't Riet (3.22.0) voor een tweede en derde plaats. Mare v. Belkum, 2.42.6 op de 200-rug, Andrea Grim 3.20.3 op de 200-school en Ingrid Kerk vliet 1.42.2 op de 100-rug be haalden een tweede prijs. Overige uitslagen: 200-vrije meisjes 1966: 1 Judith* Bor- mans (MZPC), 3 Karin v.d. Linden 2.35.1 (Zijl/LGB), 200- wissel meisjes onder 12 jaar: 1 Judith Bormans 2.41.8 (MZPC), 3 Karin v.d. Linden 2.52.8 (Zijl/LGB). 200-rug meis jes 1965: 1 Nicol v. Engelsho ven 2.37.1 (MZPC), 4 Reneé Dijkshoorn 2.49.6 (Zijl/LGB). LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 LEIDEN De Noordwijkse politie heeft een aantal maan den geleden een automobilist bekeurd, die een botsing had veroorzaakt. In het proces-ver baal dat naar aanleiding van deze botsing was opgemaakt schreef de politie: „Wij roken dat de verdachte naar alcohol riekte. Twee maal heeft de blaas test zulks uitgewezen. Verdachte verklaart twee of drie flesjes bier genuttigd te hebben in een bar te Noord wij- kerhout". Met de uitslag van een gerechtelijk onderzoek op zak trachtte deze zelfde ver dachte, thans dienend onder de wapenen, gisterochtend kan tonrechter Van Dijke ervan te overtuigen dat er van enig mis verstand sprake moet zijn ge weest op die bewuste nacht. Want, de bloedproef die het gerechtelijk laboratorium van hem had gecontroleerd wees uit, dat verdachte 0,0 procent alcohol in zijn bloed gehad zou hebben. „Vreemd geval", vond de kan tonrechter. „Nul komma nul niks procent alcohol in uw bloed, wat vreemd?" Volgens de rechter moest er sprake zijn van een foutje op het laboratorium, want de politie had de lichtelijk benevelde toestand van de ver balisant niet alleen zelf gecon stateerd. Verdacht zelf vond na melijk ook dat hij wat raar achter het stuur had gezeten op die zomerse avond in het bad plaatsje. Terwijl hij tegenover de politie had bekend dat zijn alcoholverbruik op twee drie flesjes geschat moest worden, wilde hij aan rechter Van Dijke wel verklappen, dat het er aan zienlijk meer geweest waren. Hij dacht waarschijnlijk bij zich zelf als het gerechtlijk onder zoek mij lager wil schatten dan kan ik mijn eerdere verklaring best nog wat opschroeven. Dan maken we er helemaal maar een potje van De man kreeg uiteindelijk een lichte geldboete opgelegd. Dat een bromfiets zonder peda len algemeen door de politie wordt beschouwd als een motor moet iedere weggebruiker ge noegzaam bekend zijn. Dat een bromfiets met een opgevoerde cilinder ook als een motor wordt gezien is eveneens geen nieuw tje meer. Toch is het wel een beetje vreemd, dat berijders van bromfietsen in de hoedanig heid van een motor moeten beschikken over alle bescheiden die voor het gebruik van een dergelijk voertuig noodzakelijk zijn. Dus eist de politie van hen: a) een rijbewijs; b) een kente kenbewijs en c) verzekeringspa pieren. Voor een heer uit Leiden bleek dit ten overstaan van het gerecht allemaal een beet je ver warrend te werken. Bij een bona fide rijwielhandel in Lei den had hij enige tijd geleden een bromfiets gekocht, die alles in zich had om louter en alleen een bromfiets te blijven. Op het moment echter dat zijn zoon er een ritje mee wilde maken, bleek het rijwiel ineens geen brommer meer te zijn, maar een motor. Zoonlief werd derhalve door de politie bekeurd op grond van het niet in zijn bezit hebben van genoemde paperas sen. Een technisch onderzoek had uitgewezen, dat de cilinde rinhoud van de brommer te groot was. „En dat terwijl ik de tweewieler gekocht heb bij een bona fide winkel hier in de stad, hoe kan dit nu? Ik heb helemaal geen verstand van dat soort zaken maar het is wel vreemd. Wat weet ik als leek nou van motoren af?" Kantonrechter Van Dijke is in het dagelijks leven ook geen knutselaar, maar wist de heer wel uit te leggen dat de brom mer niet aan de eisen* voldeed en dat het een koud kunstje is om met een boor de cilinderin houd van een bromfiets te ver groten. Op deze uitleg ant woordde de heer met een ver bluffend staaltje van inzicht hoe het een en ander inderdaad kan worden verwezenlijkt In zijn pleidooi bleek 'smans kennis een dusdanige diepte en feiten materiaal op te leveren, dat Van Dijke zich afvroeg wie er nou als leek te boek stond, hij of de verdachte Verkeersschout Van der Ham wenste de wetsovertreder niet al te zwaar te beboeten en eiste daarom een vordering van 125 gulden, een bedrag dat overeen komt met de bedragen die van bromfietsrijders zonder verze keringsbewijs worden ge vraagd. De verkeersschout lichtte hierbij toe, dat hij voor uitblikt op de toekomstige situa tie, waarin het ministerie via een nieuwe wetgeving een con creter beleid gaat voeren inzake het verschil tussen bromfietsen, semi-bromfietsen en „echte" motoren. Peter Viering plaatjesboekjes [eft het best in deze igen. Al een paar tr lang doet het rieden opgeld in loze rbiedwaardige jderlandse ïeenten. We mogen m n niet meer ons Vinsopje aantrekken i de wekelijkse asbeurt in teil of bbe, de Bonte itrem j dan niet meer jden en de zondag t meer worden igeluid door pater rockbernd OSB, het „hiervoormaals" trekt als zelden tevoren. Daar zijn samenstellers van fotoreportages die brood gevonden hebben in het oprakelen varr toestanden van weleer; goedwillenden die quasi dromerig in fotobeelden teruggingen en teruggrepen naar vooroorlogse situaties. Men vond het schuiihbad naar den geest: het Zich vermeien bij plaatjes en praatjes die „weleer" opriepen: Klaproosterwoude, zoals het was, meer dan een halve eeuw geleden. Of Duisterveen, meer dan zestig jaar terug, met die lindenlaan die nu een secundaire provinciale rijbaan is geworden. Dan was er opeens Bommelerskonte, zoals het reilde en zeilde in de dagen van de hondekar en de Goudsterwaard ten tijde van de bijna verveende daggelders die model hadden kunnen zitten voor S?astoor B-c-van Straelen. een schilder als Vincent van Gogh voordat die de mediterrane zon had ontdekt. Zo kreeg je Zoeterwoude van toen, Hazerswoude van destijds, Hoogmade in beelden, Woubrugge zoals het ooit was. Het ene dorp in prentbriefkaarten na het andere. De „vergangenheid". van eigen bodem dient zich aan temidden van televisieseries die de verleptheid van de eeuwwisseling opdissen in scènes die de grootste kijkdichtheid als honorarium krijgen. We hebben nu pas een plaatjesboek gezien over Hazerswoude „van toen" en daar is nu meteen weer iets verschenen over Katwijk. Onder de titel „Kijkjes in Katwijk". Het vierde boekje van de hand van Jan van der Plas. Een kijk- en vertelboekje, waarin Van der Plas zich kan uitleven. Het zijn alle interessante verhalen geworden over het oude Katwijk. Over allerlei zaken wordt in het boekje verhaald en we kunnen de schrijver niet betichten dat hij een van de beide Katwijken voortrekt, want in het verleden werd wel eens beweerd dat Katwijk aan den Rijn wat minder bedeeld zou zijn dan Katwijk aan Zee, maar in de boekjes van Jan van der Plas kunnen we dit euvel niet ontdekken. Vaak wordt in zijn algemeenheid dergelijke boekjes over het verleden verweten dat ze de „goede oude tijd" verheerlijken tot een zeer goede tijd, maar wie het boekje „Kijkjes in Katwijk" leest komt wel tot een andere gedachte. Onverheuld vertelt Jan van der Plas over de vaak slechte' tijd die de mensen moesten doormaken en dan terug ziende wijst hij op de vele voordelen van de tegenwoordige tijd. Dat die verleden tijd romantischer was laat zich verstaan, de gemeenschap was veel en veel kleiner en de genoegelijkheid was daarom des te groter vandaar dat er vaak hartveroverende plaatjes werden gemaakt waarover wordt verteld. Kostelijke verhalen die niet verloren mogen gaan, kostelijke plaatjes die bewaard moeten blijven om het aloude Katwijk nog eens terug te halen om tot de slotsom te komen dat Katwijk geen Katwijk is zoals dat wordt gekend. De schrijver weet wat hij schrijven moet en weet zeer veel van het oude Katwijk hetgeen hem niet is aan komen waaien maar een verzameling is en een vasthouden van iemand die zijn geboorteplek trouw en lief is want buiten die eigenschappen wordt het moeilijk om 4 boekjes op de markt te laten komen. Een van de prachtige onderdelen van „Kijkjes in Katwijk" is de geschiedenis van de oude pastoor Van Straelen. Van der Plas weet over hem het volgende te vertellen: „Onder de vele predikanten, herders en leraars, of hoe men ze ook noemen wil, heeft Katwijk vele grote figuren gehad die bekendheid en aanzien hebben genoten tot ver buiten Katwijk. Een van die figuren was Bernardus Cornelis van Straelen, geboren in 1832 te Maassluis. Hij kwam met zijn vader op 26 januari 1874 van Ovezande nar Katwijk om daar als herder, leraar en pastoor de Rooms-Katholieke parochie te gaan dienen. Een functie die hij ruim 27 jaar zou gaan vervullen om daarna nog 8 jaren van een welverdiend emeritaat te genieten tot hij in 1909 stierf". „Velen zullen zich pastoor Van Straelen niet meer herinneren want het zijn de zeer sterken onder ons die hem nog hebben gekend doch in zijn „gloriedagen", dus toen hij werkte, was hij DEN De Leidse universiteitsraad vindt bij de toelating tot studierichtingen waar- r een stop geldt, voorlopig het systeem van vaifcwogen loting moet gelden. Dit betekent dat be >reen dezelfde kans moet krijgen om toegel a- ;ch te worden. Zeventien raadsleden waren voor €n oelatingsstelsel, dat zij karakteriseerden als cha t minst onrechtvaardige". Tien raadsleden ;n. en tegen, één onthield zich. gen e uitspraak past in de discussie over de ïeft ;ria voor toelating die minister Pais op gang Ihoi t gezet. Nu geldt nog het systeem van ;n>' ogen loting, waarbij iemand meer kans heeft :om [elaten te worden naarmate zijn examencij- gre hoger zijn. Hier zijn veel bezwaren tegen ko gevoerd. ;efii door Pais aangestelde commissie Wiegersma ^jft gepleit voor het aanbrengen van een driede- de studenten met de hoogste cijfers worden en de „onderste" groep loot. Leidse college van bestuur stelde een tweede- voor: studenten met cijfers boven een be- ld niveau meteen toelaten, studenten die daar ieni er zitten laten loten. Zo kan ieder proberen lot in eigen handen te nemen door hoge e n èrs te halen. Bovendien zou de eerste groep ató grotere kans hebben in de studie te slagen kw i de tweede. Het geld, dat in steeds mindere erg beschikbaar is, zou zo meer rendement sveren. voorstanders van gewogen loting, de progres- partij voorop, stelden echter dat je geen ;ed systeem moet gebruiken dat de schijn wekt rechtvaardig te zijn. Het staat immers helemaal niet vast, zo stelden zij, of hoge eindexamencijfers ook tot goede studieresultaten leiden. Bovendien moet een te grote prestatiegerichtheid voorkomen worden, scholieren moeten ook nog tijd hebben te kijken wat er om hen heen gebeurt. Een derde argument was dat de Machtigingswet inschrijving studenten, die de studentenstops mogelijk maakt, eigenlijk een noodmaatregel is. Nog steeds staat in de wet dat een diploma VWO recht geeft op toelating tot het hoger onderwijs. Ook werd gesteld dat het rendement voor de universiteit als geheel in het voorstel van het college mogelijk gelijk blijft, omdat uitgelote studenten naar andere studierichtingen zouden De raadsleden waren het er wel over eens dat invoering van een extra toets na het eindexamen niet wenselijk is. Ook vonden de meesten dat kandidaten niet onbeperkt mee mogen loten. De voorstanders van ongewogen loting zagen dit systeem niet als een ideale, maar als de minst slechte oplossing. Het wachten is op een stelsel van hoger onderwijs „waarin ieder die daartoe de capaciteiten blijkt te hebben een aan zijn belangstelling aangepaste opleiding kan krijgen". Op 18 december gaat de Leidse universiteit met de andere universiteiten, in de Academische Raad, over de toelatingscriteria praten, in de hoop dat het tot een gezamenlijke standpuntbepa ling komt. ÏDEN Leiden krijgt voor proefperiode van twee jaar wetenschapswinkel. Met meerderheid keurde de idse universiteitsraad gister- jid een voorstel van het lege van bestuur in die rich- S goed. Na twee jaar zal •men bekeken of het zinvol jT mee door te gaan. t besluit van de universiteits- ad komt voort uit het werk J i de initiatiefgroep weten- ïe lapswinkel; veel elementen 1 het 'Voorstel voor een we- f schapswinkel aan de Rijksu- i' 'f?iteit Leiden' zijn in het ia< sluit overgenomen. - universiteit geeft er wel een lepere naam aan dan weten* namelijk ïnfor- iai luecentrum voor onderzoek, t Üu unmers niet de bedoeling net centrum zelf onderzoek doen, het moet een bemid delende functie krijgen. Het gaat, aldus het college, om het verzamelen en presenteren van informatie, om het doorspelen van vragen naar vakgroepen binnen de universiteit, om het stimuleren van de medewerking van faculteiten, vakgroepen en individuele medewerkers. Het genomen besluit betekent niet dat het centrum meteen kan starten. Eerst moet een aantal problemen opgelost worden, vooral het vinden van passend onderdak en van (geld voor) twee coördinators, die het cen trum gaan bemannen. Het colle ge van bestuur vond dat vol staan kon worden met één coor dinator, maar gaat op verzoek van de raad kijken of er ook twee aangesteld kunnen wor den. Buiten deze coördinators) omvat het centrum een advies raad, waarin naast mensen uit de universiteit o.a. iemand van de initiatiefgroep wetenschaps winkel komt en iemand die nau we contacten heeft met de ge meente Leiden, met name met het welzijnsbureau. De contact personen in de vakgroepen vor men de basis van het centrum. Het college stelt dat het centrum vooral die mensen moet helpen die niet in staat zijn de kosten van wetenschappelijk onder zoek te betalen. Het voegt daar wel aan toe dat voorzover bij drage in de kosten tot de moge lijkheden behoort, deze dient te worden gevraagd. Het centrum past in een ontwik keling waarin wetenschap en samenleving steeds meer naar elkaar toe groeien, aldus het college, al zal deze toenadering in de ogen van het college eer der andere opvattingen over beoordeling en financiering van het onderzoeksbeleid tot gevolg hebben, dan dat de weten schapswinkel hier een ant woord op vormt. Leiden zal niet de enige stad zijn met een wetenschapswin kel. In Amsterdam, Nijmegen, Groningen en Delft bestaan ver gelijkbare instellingen, al dan niet in een experimentele fase. SCHADE: TWEE TON LEIDERDORP In het Leiderdorpse houtverwerkingsbedrijf Van der Zwan aan de Achthovenerweg is gistermorgen om tien over elf brand uitgebroken in één van de twee afzuiginstallaties voor houtafval. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een verdwaalde vonk1 van een machine in het houtafval terecht kwam en in de afzuiginstallatie is meegevoerd. De brand gaf een enorme rookont wikkeling en de Leidse brandweer die direct ter plaatse was, is nog de hele dag bezig geweest het smeulende vuur te doven. De Leidse brandweer heeft twee autospuitwagens en een hoogwer ker nodig gehad om het vuur te bedwingen. Ook de Leiderdorpse brandweer met spuitwagens geassisteerd. De schade zal ongeveer tussen de één en twee ton bedragen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5