Ernstige kritiek van Noordwijkse progressieven op beleid CDA BIBLIOTHEEK EN RECONSTRUCTIE GROOTSTE POSTEN „Laat Zoeterwou* groen bl Katwijk koopt kunst Voorschotense winkeliers ontevreden over verkeers maatregelen TIJDENS ALGEMENE BESCHOUWINGEN KORTWEG SUCCESVOLLE KAASDAG IN ZOETERWOUDE J REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 PACI» NOORDWIJK Op de eerste avond van de driedaagse begrotingsdebatten van de Noordwijkse raad ontbrak het niet aan politiek vuurwerk. De knal- en kleureneffecten kwamen in de politieke beschouwingen van de kant van PPR- leider Schelvis, die bij de onderhande lingen over de collegevorming tussen de wal en het schip was geraakt. Volgens hem zou een dubieuze voorkeursaktie voor Jan Mesker en het meedoen van D'66 aan de verkiezingen er toe hebben bijgedragen dat het CDA met negen zetels in de raad kwam. Na het verloop van de onderhandelingen de revue te hebben laten passeren stelde de PPR- woordvoerder vast, dat op het beslissen de moment bij de achterban van de VVD/Gemeentebelang de angst voor links groter was dan die voor de over heersing van het CDA. De vierde wethouder - een CDA-er - die halverwege de rit aan het college zou worden toegevoegd, noemde Schelvis een volkomen overbodige functionaris. Schelvis verklaarde nog geen bezwaar te hebben tegen de persoon van ook maar één van de gekozen wethouders. „Naar ónze mening hebben we nog nooit zo'n goed college gehad als het toegenwoordi- ge". Met name het zitting nemen van Jaap Bedijn in het college achtte de PPR een enorme versterking. Leo Schaap (PvdA) maakte gewag van een zeer turbulent verloop van de onder handelingen over de wethouderskeuze. Voor de PvdA is de uiteindelijke oplos sing aanvaardbaar. Schaap verweet het CDA een arrogante houding te hebben aangenomen. Niet malse kritiek leverde Schaap op het plaatselijke CDA. Dit is nu eenmaal geen partij die vertrouwen wekt, zeker als men bemerkt dat zij alleen uit is op het behouden van macht. Volgens de woord voerder van de PvdA is dit een gevolg van de structuur van het CDA waarbij op bestuursniveau de grootste aannemer van Noordwijk (De Raad) zijn zaakjes in de gaten houdt. „Ook in de gemeente raad toont het CDA haar janus-gezicht", sneerde Schaap aan het adres van de mede „regerings" partij. Ongetwijfeld zal het CDA de aantijgin gen niet onweersproken laten, maar gis teravond deed zij er het zwijgen toe. Ondanks de bezuinigingen in het kader van Bestek'81 sluit de begroting met een voordelig saldo van ruim 1,1 miljoen. Alle fractievoorzitters gingen in hun algeme ne beschouwing op dit aspect in. „De huidige overschotten zijn in feite een bewijs van het achterblijven van het voorzieningenniveau", meende de heer Alkemade, de fractievoorzitter van het CDA. Hij wees er op, dat behalve de raadhuisbouw, nog een aantal grote in vesteringen op de begroting zullen gaan drukken, zoals de bouw van een nieuwe openbare leeszaal-bibliotheek, de aanleg van een hockeyveldcomplex, de huisves ting van gemeentewerken aan de Los- plaatsweg, de reconstructie van wegen en kruispunten, etc. In totaal denkt men de komende vijf jaar 28 miljoen gulden te moeten uitge ven. Ook Rubingh ging in z'n algemene beschouwing op de financiële positie van de gemeente in. Hij wees onder meer op de belangrijke overschotten op de rekeningen. In 1977 was dit 1,5 miljoen, over 1978 wordt een overschot van 1,4 miljoen verwacht en de thans in behan deling zijnde begroting laat een voordelig saldo van 1,1 miljoen gulden zien. De fractievoorzitter van de WD/Gemeente belang kwam dan ook tot de conclusie dat de financiële positie van de gemeente een belastingverhoging niet noodzakelijk maakte. Schaap (PvdA) attendeerde op de voor genomen besparingen op het onderwijs en de afname van de trendmatige aan passing van de uitkeringen uit het ge meentefonds. Gezien de grote aanslagen, die de gemeente in de komende jaren moet doen op de reserves, pleitte de PvdA voor een kritisch bekijken van de financiële positie. Schelvis (PPR) stelde vast dat ook nu weer te pessimistisch was begroot. Een reeds ingebouwde meevaller was volgens de PPR de winst van het Gemeentelijk Energiebedrijf, waar de rekening gunsti ger zal uitvallen dan de begroting. Alkemade (CDA) wees nog op de tekor ten in de politiekosten. Deze zijn in de loop van vijf jaar opgelopen tot bijna één miljoen gulden. De kosten, welke thans 11,70 per inwoner bedragen zou den vijfmaal zoveel bedragen dan het gemiddelde voor de gemeenten met een gelijk inwonertal als Noordwijk. Een van de oorzaken is het instandhouden van een omvangrijk korps reservepolitie. Na mens de CD A-fractie verzocht Alkemade rechtstreeks contact op te nemen met het ministerie en te wijzen op de uitzon deringspositie van de gemeente. Nu de lonen zich op de nullijn dienen te handhaven, verklaarde het CDA zich tegen een verhoging van de secretariele ges, de begrafenisrechten, reinigings rechten, en dergelijke. Ook Schelvis (PPR) sprak zich tegen een optrekking van de reinigingsrechten uit. Uit het oogpunt van milieubescherming dient terughoudendheid te worden betracht. Een schoon milieu mag gerust wat geld kosten, aldus Schelvis. Alle fracties gingen in op de problema tiek van de woningbouw. Alkemade sprak de ernstige bezorgdheid van het CDA uit over de nood van de vele woningzoekenden. De bevordering van de doorstroming en de bouw van betaal bare huurwoningen ziet het CDA als de twee mogelijkheden om de nood zoveel mogelijk te lenigen. Schaap (PvdA) lan ceerde een „woningbericht" voor Noord wijk: Aanhoudende woningnood met kans op nog meer woningzoekenden. Betaalbare woningen moeten er komen en liefst zo snel mogelijk. Helaas verlo pen de woningbouwplannen traag en is de oplossing van de woningnood nog ver weg, constateerde de woordvoerder van de Partij van de Arbeid. VOORSCHOTEN Het af sluiten van de Schoolstraat en het onmogelijk maken van het parkeren van auto's tussen de bomen op de Voor straat zijn voornemens die staan in het Beleidsplan van de gemeenteraad. Plannen van het gemeentebestuur, die zeker op dit moment nog niet de instemming hebben van de centrum winkeliers. J. G. van Wees, voorzitter van de centrumwinkeliers, vindt dit de zoveelste kort sluiting tussen gemeentebe stuur en winkeliers. Er is nog geen enkel overleg ge weest en het komt op hem over als het doordrammen van de gemeenteraad, welk geen begrip heeft voor de funktie van het koopcen trum. De bezoekers aan de winkels in de School- en Voorstraat bestaan voor 80% uit vaste klanten. Men gaat niet winkelen, maar gewoon gericht kopen. Dat betekent snel even de straat in, auto parkeren, inkopen doen en dan weer huiswaarts. H. Schooneveldt, voorzitter van de O.V.O. (Onderne- mersver. Voorschoten) be treurt de communicatiestoor nissen tussen gemeente en winkeliers. Ook hij ziet een totale afsluiting voor auto's van de Schoolstraat als een funeste zaak evenals een par keerverbod op de Voorstraat zonder nieuwe parkeervoor zieningen in de direkte omge ving. Beide heren zijn aller minst te spreken over de uitlatingen gedaan door de raadsleden in de commissie financiën. Er werd de winke liers laksheid e.d. verweten ten aanzien van het reageren over de bestemmingsveran dering op het industrieter rein Rouwkooplaan. "Wij hebben direkt gereageerd. We zijn op het gemeentehuis geweest, hebben een gesprek gevoerd met twee ambtena ren. Beide ambtenaren verze kerden dat dit gesprek vol doende helder was en de visie van de winkeliers door de ambtenaren schriftelijk ter kennis gebracht zou worden aan het college van burge meester en wethouders. Wie schetst onze verbazing dat dit allemaal niet is gebeurd en daarom hebben we ter elfder ure alsnog maar schriftelijk bezwaar gemaakt", aldus beide heren, die vrijwel de gehele Voorschotense mid denstand vertegenwoordi gen. OW-voorzitter Schoone veldt: "Ik heb bij wethouder Van Dalen aangedrongen op het bijeenroepen van de com missie voor middenstand-ad- viesaangelegenheden. Vol gens de wethouder kan die commissie niet bijeen komen omdat de consumentenaf vaardiging niet meer aanwe zig is. Dat was ook al het geval in juni van dit jaar en toen kon de commissie wel bijeenkomen". Onvrede be staat er bij de middenstand ook over de chaos op de wekelijkse markt op de Voor straat. Volgens Schooneveldt worden ze steeds van het kastje naar de muur ge stuurd zodra ze klagen over de slechte bereikbaarheid van de winkels. Door de huidige opstelling van de marktkramen, waar bij aan de kooplieden wordt toegestaan om hun vracht wagens achter de kramen te plaatsen, worden de gevestig de winkels in de Voorstraat geheel aan het zicht onttrok ken en soms zelfs afgesloten. OW-voorzitter Schoone veldt: "Een dwaze situatie. Een marktkoopman huurt een kraam en krijgt een gra tis parkeerplaats voor zijn auto voor de pui van een winkel. Wij hebben al een plan ingediend waarbij de kramen met de ruggen tegen elkaar geplaatst worden en er een looppad komt langs de zijkanten, waardoor ook de winkels weer zichtbaar zijn. Dat plan is zonder meer afgewezen. Het ontbreekt ge woon aan overlegmogelijk- heid. Nu is ons toegezegd dat wij de gelegenheid krijgen om tijdens de commissie voor algemene zaken onze wensen kenbaar te maken. We vermoeden dat de drie wethouders de moeilijkhe den willen afschuiven op de burgemeester. Voorstellen van het gemeentebestuur be horen te komen in de com missie voor middenstands aangelegenheden zodra de middenstand er direkt bij betrokken wordt". Direkteur Algemene Zaken Adriaanse zegt over de afsluiting van de Schoolstraat voor aut overkeer en het parkeerver bod op de Voorstraat: "Dat betreffen verkeersmaatrege len. Ze staan als voornemen in het Beleidsplan zodat aan genomen mag worden dat de raad daartoe zal overgaan. Maar wanneer is nog niet bekend. De middenstand zal echt wel in de gelegenheid gesteld worden om hun me ning via de geëigende kana len aan het gemeentebestuur kenbaar te maken." In datzelfde nieuwe Beleids plan staat dat de commissie voor middenstandsaangele gen op moet gaan in een nieuwe commissie voor eco nomische zaken, maar eerst moet nog een nadere studie verricht worden. Volgens de middenstand komt dat er op neer: "De oude commissie wordt opgeheven en over een nieuwe commissie wordt ge studeerd, waardoor prak tisch het overlegorgaan zwe vend is". De grond aan de Kerklaan waar de nieuwe bibliotheek moet verrijzen. Begroting Sassenheim sluitend SASSENHEIMDe financiële positie van de gemeente Sassenheim wordt in de begroting voor 1979 minder gunstig voorgesteld dan dat in voorgaande jaren bet geval was. Weliswaar is de begroting van Sassenheim nog steeds sluitend, maar wel zal rekening gehouden moe ten worden met een aantal belastingverhogin gen. Verbogingen van vijfentwintig procent zullen met name plaatsvinden bij de straat- en rioolbelasting, alsmede bij de onroerend goed belasting. De meest in het oog springende investering voor het komende jaar is die voor de bouw van de bibliotheek aan de Kerklaan. Voor deze biblio theek wordt in de begroting een bedrag van f 3.600.000 genoemd. Tijdens de laatste raadsver gadering gingen de Sassenheimse raadsfracties niet akkoord met de plannen voor de nieuwe bibliotheek, omdat deze plannen volgens de fracties te kostbaar zouden zijn. Omdat deze zaak opnieuw ter sprake komt in de raadsvergadering van 21 november aanstaande worden de kosten aangaande de bibliotheek in de begroting niet gespecificeerd. Stevige kostenposten zijn op de begroting ook de reconstructieplannen Zuiderstraa t/Hoekstraa- t/Zuilhofstraat/Kerklaan en Zandslootkade. Ten aanzien van het plan betreffende de Zandslootka de is inmiddels een rapport opgesteld waarin de bouwkundige staat van deze woningen wordt besproken. Dit rapport zal met bewoners worden doorgesproken, waarna het in de commissie voor openbare werken zal worden behandeld. De opstallen in het reconstructiegebied Zandslootka de zijn inmiddels allen door de gemeente verwor ven en wanneer voor de reconstructie van dit gebied een rijksbijdrage is ontvangen, kan met de daadwerkelijke sanering van dit gebied wor den begonnen. Overigens is de lijst van woningzoekenden het afgelopen jaar behoorlijk gestegen. Op deze lijst staan thans 317 namen vermeld. Deze stijging is debet aan het feit dat de afgelopen maanden bijzonder weinig woningen voor toewijzing be schikbaar zijn gekomen. Nog deze maand zullen woningen worden toegewezen die vrijkomen door de doorstroming die ontstaat door gezinnen die van een huurhuis naar de premiekoopwoningen in het reconstructieplan Zuilhofstraat zullen ver huizen. Door dit doorstromingseffect zullen rond de zestig woningzoekenden een huis toegewezen krijgen. De woningen in het reconstructieplan Zuiderstraat zullen in de tweede helft van 1979 worden opgeleverd, waardoor opnieuw tenminste honderd woningzoekenden aan woonruimte kun nen worden geholpen. Een en ander heeft tot gevolg dat de huidige wachttijd van "drieeneen- half jaar met een jaar zal worden verminderd. Op hetpunt van verkeersbeleid staat in de begroting dat de gebieden Mecklenburg, Zuilhof straat en Zuiderstraat als woonerf zullen worden ingericht. Rood licht cam ara 's zullen bij het kruispunt Noord worden aangebracht, terwijl ook verkeerslichten zullen komen bij het Postvia- duct. Het WD-plan inzake reconstructie van de Van Pallandtlaan en Rijksweg 44 is in studie. Het adviesbureau Stad en Landschap heeft ten aanzien van dit plan een gedetailleerde schetste- kening gemaakt, die thans in commissoiiaal verband bekeken wordt Grote posten op het Sassenheims investeringsplan zijn verder de ver vanging van de riolering op de Menneweg, de vervanging van de huisvuilwagen en het herstra ten van de Kagertuinen. Mr. Vrolijk bracht ondermeer een bezoek aan het bedrijf Macropa. Links Vrolijk en rechts burgemeester Detmers. Raad doet beroep op commissaris Vrolijk: asbi bbe jdei et T geli roei ZOETERWOUDE De com missaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, heeft gisteren een werkbezoek aan Zoéterwoude gebracht. Om 10.00 uur werd de heer Vrolijk op het gemeentehuis ontvan gen. De commissaris werd ver gezeld door griffier De Vries. Zij hadden een gesprek met burgemeester en wethouders. Vervolgens werd het bedrijf Macropa, vervaardiger van me dische instrumenten bezocht. De lunch werd gebruikt in „De Eendenkooi" gebruikt. Vervol gens bracht de commissaris een bezoek aan de gerestaureerde Dorpskerk. De dag werd met een speciale raadsvergadering waarin enige specifiek Zoeter- woudse zaken aan de orde kwa men, besloten. In de vergadering sprak de raad zijn bezorgdheid uit over de functie van Zoeterwoude als grenspost van het groene hart in Zuid-Holland. Men bena drukte dat Zoeterwoude, hoe wel liggend op de grens, toch wel degelijk deel wil blijven uitmaken van dat groene hart. In het licht van deze bezorgd heid sprak men over de plannen van Zoetermeer om ook in de richting van Zoeterwoude te gaan bouwen. De vrees dat dit werkelijk gaat gebeuren kon de heer Vrolijk maar gedeeltelijk wegnemen ondanks het feit dat in het streekplan Zuid-Holland West alleen Zoetermeer-Zuid als bouwlokatie wordt ge noemd. Dat Zoetermeer vergunning krijgt om de Geer- en Kleine Blankaardpolder te ontgronden is onwaarschijnlijk gezien de opvatting die de provincie er op nahoudt waar het de recreatie betreft. De commissaris was het met de raad eens dat het lande lijke karakter van bovenge noemde polder niet mag worden aangetast en dat er dus geen sprake kan zijn van intensieve rekreatie (van de polder een meertje maken) in dit gebied. Ook de Zoeterwoudse verkeers situatie kwam aan de orde. Met name sommige verbindingen die vanuit Zoeterwoude met het openbare vervoer erg slecht zijn, werden onder de loep geno men. Duidelijke toezeggingen op dit gebied kon Vrolijk niet geven. Hoewel goed thuis in de Zoeterwoudse problemet de heer Vrolijk nog niets f een fietspad langs de 1 weg. „Over elk fietspad vl praten", was echter zijn a punt, toen hij van de omtrent dit fietspad hoort Door de aanwezigheid industriegebied zijn er e personen economisch gebi aan Zoeterwoude. Wil i Zoeterwoude zijn groene k| ter behouden dan zal regio mee moeten helpen I deze economisch gebon™ woonruimte te bieden. I vincie is het daar helemaal eens en heeft zelfs str eisen dan Zoeterwoude stellen. Met name Leiden q groot aantal mensen gaan huisvesten. Tot slot kon mr. Vrolijk keren dat als de planneB minister Wiegel om de j cies te herindelen doorgaa toch geen invloed zal hebl de plannen om Zoeterwou behoeden voor overmatig! ningbouw. „Zoeterwoude* van het groene hart en i paard moeten blijven", mening die Vrolijk met df deelde. Feestweek in Adelbert College WASSENAAR Nog ter gelegenheid van de officie- Ie opening van het Adel bert College op 11 oktober wordt er in de derde week van november feest ge vierd. Het feestprogramma gaat vanavond van start met een fakkeloptocht vanaf de Wiegmanweg naar het nieu we gebouw aan de Deyler- weg. In de aula vindt daar na voor een grote groep leerlingen de première plaats van „Romulus de Grote" onder regie van me vrouw Kuhlmann. Vooreen ieder die de school eens van binnen wil bezichtigen zijn de 'poorten morgenavond geopend van vijf tot acht uur en donderdag 16 no vember van elf tot negen uur. In de verschillende lo kaliteiten zullen aktiviteiten plaats vinden, georgani seerd door verschillende sekties, zoals tentoonstellin gen, films en diavertonin gen, spelletjes en kwiswerk. In de Franse afdeling kan men van wijn en kaas, in de Duitse van bier en worst en in de Engelse van thee en cake genieten, terwijl de klassieke sekte pizza 's bakt Voor de oud-leerlingen wordt er op zaterdag 18 november, vanaf drie uur, een reünie gehouden, maar ook tijdens het „open huis" zijn zij van harte welkom. ZOETERWOUDE De winke liersvereniging WISO houdt, evenals vorig jaar, een Sinter- klaasaktie onder het motto „Geef Sinterklaas een mijter". De aktie begint morgen en duurt tot en met 5 december. Gedurende de aktieperiode ont vangen de consumenten bij de winkeliers bij besteding van el ke rijksdaalder een gratis mij- tertje. Deze plakt men boven de hoofden van de Sinterklazen op het deelnameformulier. Er wor den zestig prijzen uitgereikt aan de deelnemers. Zaterdag 25 no vember komt Sinterklaas naar Zoeterwoude. Hij wordt rond twaalf uur door burgemeester Detmers in het gemeentehuis verwelkomd. LEIDSCHEND AM Het Ne derlands Hervormd Psychia trisch centrum „Schakenbosch" houdt vandaag weer haar jaar lijkse verkoopdag van de voor werpen die door de bewoners zijn gemaakt. De tentoonstelling is in de kerkzaal van het cen trum tot kwart over acht. LEIDERDORP De tuinkeu- ringscommissie in Leiderdorp gaat op donderdag 16 november in gebouw Irene aan de Hoofd straat 82 het resultaat bekend maken van de dit jaar gehouden keuring voor voortuintjes in Leiderdorp. Burgemeester M. A. van der Have van Leiderdorp zal de prijzen uitreiken. Ook zal hij dan bekend maken aan wie de jury de wisselbeker heeft toegekend. WASSENAAR Willem Jan Landsman, organist van de Her vormde Gemeente van Wasse naar, is morgen 35 jaar in dienst als organist van deze gemeente. De kerkeraad van de Dorpskerk wil dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan en biedt hem op vrijdagavond 17 november een muziekavond aan in de Dorpskerk. Aan de muziek avond die om acht uur begint, werken verscheidene muziek- vrienaen mee. Na afloop bestaat de gelegenheid Wim Landsman te feliciteren met zijn jubileum. KATWIJK De raadscommis sie voor beeldende kunst, onder voorzitterschap van wethouder drs. J. Bergman (CDA), advi seerde gisteravond gunstig over de door b en w gesugge reerde aankoop van het kunst werk „Appelschijfjes" van Marcus Ravenswaay. Het werk van deze Gorinchemse beeld houwer bestaat uit vier bron zen appelpartjes, die, ontdaan van het klokhuis, met de bolle kant op de grond liggen en zo als zitplaatsen kunnen dienen. Als plaats voor het 22.000.— kostende object stelden de com missieleden voor de open ruim te bij het winkelcentrum in de Molenwijk. Over de aanschaf van werk uit de vroege periode van de Fran se schilder Alphonse Stengelin (1852-1934) was de commissie zeer positief. Een familie uit Marseille heeft de gemeente drie olieverfschilderijen te koop aangeboden, waarvan er twee Katwijk tot onderwerp hebben en het derde een molengang voorstelt. Voorgesteld werd de drie schilderijen op zicht te laten komen en b en w te adviseren een of meer werken bij ee te kopen. De kosten var two Katwijkse zeegezichten be «reei gen 6100 per stuk; het sch te u rij met de molens, dat geen heeft en enigszins beschai is, moet 5100 opbrengen. De gelegenheid die het gen i u schap Oud Katwijk heeft 18de-eeuwse gebeeldhc ft g eiken bankje aan te kopen, i oge naar de mening van de com [elal sie zeker worden aangegrej ho De hieraan verbonden ko gev< van 4500 kunnen niet gefii doo cieerd worden uit het jaar! ft w. subsidiebedrag van 10.OW de het genootschap krijgt, een moeten worden gedekt door extra krediet. Voor het beeld „Familiegm van wijlen Barend Jordens, ld begin dit jaar door schender in het bezit van de gema kwam, is om technische n ers nen nog steeds geen plaats vonden. De commissie to de overeen te wachten tot er: te t een nieuw te realiseren ;vei bouw rekening gehouden worden met plaatsing vanlfe j wit-marmeren beeld; de gedr ten gaan daarbij uit naar voorbeeld de uitbreiding het gasthuis aan de Voorst hoek Dwarsstraat. ZOETERWOUDE De kwaliteit van de gisteren tijdens tt* Kaasdag ingezonden kazen was beter dan verleden jaar. id en ander laat zich zien door de hoge waarderingen van de c Het aantal ter keuring aangeboden kazen was ongeveer gelfhap i h Bij de jonge kaas bleek mevr. J. P. Verstegen-Vink (Zuidbuur ïscl weg 33) een prima kaasmaakster te zijn. Haar kaas werd'ers 97 punten als beste gewaardeerd. L. Onderwater, Westeind llui 96 punten en fa. C. J. van Leeuwen, Geerweg 5 en J. P. ur Rijn, Geerweg 4 beiden met 94 punten waren derde prijswinna: der Wat betreft de belegen kaas bleek dat L. Onderwater de t* lap kaas ingezonden had. Zijn kaas verwierf 97 punten. A. Paai itie kooper (Noordbuurtseweg 34) met 96 punten en J. Caps ït is (Weipoortseweg 30) met 95 punten blijken ook uitmuntende hi te hebben. kat Lei TT ito

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4