^aklozencentrum nog niet in zicht 1CHTS DRIE DAGEN ERKOOP VUURWERK «ofjes voortaan weer tor 65-plussers anzienlijke toename misdrijven in Leiden Maatregelen tegen rolplanken SUGGESTIE CDA: PIETERSKERK OOK ALS MOSKEE GEBRUIKEN ER DES HEUS HOUDT BESPREKINGEN OP EUROPACUP PARKER-BADALONA LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 w< \ND3 aal Liefhebbers van vuurwerk zullen aan de gemeente op een extra dag ter compen- slechts drie dagen hun zevenklappers, sa tie van die zondag aandrong, neiden, pijlen en ander materiaal kun Zijn pleidooi is tevergeefs geweest: de juridi sche commissie uit de gemeenteraad vond in grote meerderheid gisteren de drie verkoopda gen, die nog overblijven voldoende Burge meester Vis zag ook geen enkele aanleiding om tot het vrijmaken van een extra dag te besluiten. Hij wees daarbij ook op het feit, dat veel regiogemeenten het Leids principe van slechts vier verkoopdagen (ongeacht de zon dag) hebben aanvaard. "Dan moeten wij nu niet meteen weer uit de pas gaan lopen", aldus burgemeester Vs. De vuurwerkverkoopdata blijven ir beperkt tot donderdag 28, vrijdag 29 macro, M«30dMember. ogrammps de APV van Leiden mag er jaarlijks Arger mpgste op vier dagen vuurwerk verkocht bsrente n- ook op 31 december kan de klant die Lieb^ans nog geholpen worden. Doordat ou- Argervopdag dit keer op zondag valt, kan één aal >pdag niet benut worden. Voor de vuur- erkopers uiteraard niet zo leuk, want het Ur« lin één dag omzet Dat was ook de reden, NL/ m verkoper Van Brussel in een brief LEIDEN Na zijn restaura tie zou de Pieterskerk ook gebruikt moeten kunnen wor den voor godsdienstoefenin gen van de Islamitische inwo= ners van de Leidse regio. Deze suggestie deed het CD A-raad- slid Ham gisteren aan burgen meester Vis in zijn kwaliteit als bestuurslid van de Stich ting Pieterskerk, die eigenaar van het voormalige godshuis is. De heer Ham wees er daarbij op, dat de Mohammedanen in de toekomst geruime tijd ver stoken 'dreigen te worden van een ruimte voor het houden van Islamitische diensten. Vandaar zijn idee, de Pieters kerk in voorkomende gevallen ook als moskee dienst te laten doen. Burgemeester Vis toon de zich nogal enthousiast over de gedachten van de heer dr. Vis het idee van de heer Ham. Na de restauratie (die Ham in het Stichtingsbestuur nog zeker anderhalf tot twee aankaarten, zo zegde hij giste- jaar in beslag zal nemen) zal ren toe. 1.40 Joui ing Ei. 1! he Sea Bi (The 1.10 Hoeï TV-serle 3' -jm sussen. sussen, irdy (Cou 5 Journa (ing (Pol cursus Journal ad, TV-i U ay De besprekingen over het centrum door de werkgroep tden worden door het Leger des opgehouden. De verschillende fan dofenen over een toekomstige be- aqeofcPorm stuiten op bezwaren bij Tv-serie£ger, omdat het er zich niet use Piaykkelijk genoeg in terugvindt ed Hearïïuier Schoute, voorzitter van de (®t®n<^oep ging er voor de laatste jering n0g vanuit dat de tot i toming van het centrum op een greyWhR was geveld. Het Leger stak tijdens deze vergadering een in het wiel. Niet alleen bleek NDS 'g geen bestuursmodel aanvaard- J.05 Sesfe vinden, het opende bovendien JJjJ^pussie opnieuw over de inhoude- 19.45 'jopant van het daklozencentrum sdag, sh personeelsbezetting, begelei de aard*ommissie en doelgroepen. er door de gemeente geen geld voor beschikbaar werd gesteld is de toenmalige werkgroep opgehe ven. In mei van dit jaar kwam er 6 ton vrij voor zo*n centrum, waardoor opnieuw een werk groep werd geformeerd. De gemeente wilde de instellingen die in Leiden al werkzaam zijn op het gebied van opvang van mensen in noodsitua ties bij de werkgroep betrekken om zo tot een gecoördineerd beleid te kunnen komen. Deze coördinatie was vooral van belang in verband met het verkrijgen van een indirekte subsidie van de overheid Via de bijstand wordt namelijk de dagprijs voor een dakloze vergoed Als er in een gemeente een aantal centra bestaan die elkaar overlappen en waarbij niet alle bedden bezet worden, blijkt er geen voldoende behoefte te bestaan. Gevolg zou zijn dat de bijstand zou ophouden met de vergoeding. De gemeente benaderde Cortona, een tehuis voor alleenstaande ouders en ongehuwde moeders, St Maarten, een crisiscentrum voor vrouwen en eventueel hun kinderen de Diakonie en het Leger des Heils, voornamelijk om de ervaring die het Leger elders in den lande heeft met opvang en huisvesting van daklozen. Bij de eerste besprekingen haakten Cortona en St. Maarten al af. St Maarten stelt, bij monde van de adj.-dir. Van der Zande, dat de doelstelling van een daklozencentrum voorbij gaat aan haar competentie Overigens vindt Van der Zande wel dat de noodopvang in Leiden veel meer gecoördi neerd moet worden. De heer Van der Zande meent dat een daklozencentrum zoals de gemeen te zich dat voorstelt geen crisisopvang verzorgt, terwijl St Maarteng ericht is op de opvang van mensen in individuele noodsituaties. Ook Corto na meende dat een daklozencentrum niet zou voldoen aan haar eigen doelstelling. De Diakonde en het Leger des Heils bleven over en het Leger blijkt nu een snelle uitvoering van het project in de weg te staan. Vooral het samen werkingsver- bandy met de gemeente, waarbij het voor het Leger onmogelijk is een al te grote stempel op het project te drukken, schijnt een belangrijke hinderpaal te zijn- Voor verschillende groepen mensen in noodsitua ties is het hoognodig dat een daklozen- annex crisiscentrum in Leiden gevestigd wordt. De werkgroep richt zich op de categorie noodsitua ties door een praktische oorzaak, zoals het afbranden van een huis, uithuiszetting door huiseigenaar en noodsituaties die voortkomen uit psychische moeilijkheden. Als laatste de groep van chronische daklozen. De mensen die een zwerversbestaan leiden en alleen de nacht ergens willen doorbrengen. Deze groep vond in het verleden vaak een plaatsje in een cel op het politiebureau. Het centrum zal waarschijnlijk in het Militaire complex aan de Morspoort gevestigd worden. Men wil dan 20 tot 25 bedden creëren, waarvan voor maximaal 3 weken gebruik kan worden gemaakt Dit betekent dat slechts acute opvang mogelijk is. Om vervolgopvang en uiteindelijke probleemoplossing te realiseren wil men een intensieve samenwerkingsvorm tot stand bren gen met het huidige hulpverleningscircuit in Leiden. Hoe dat er precies moet uitzien is nog onbekend en zal zeker nog problemen opleveren in verband met de lacunes in dit circuit en het gebrek aan samenhang van de hulpverlenende insteUignen in Leiden. AL met al ziet het er niet naar uit dat de gemeente Leiden snel zal kunnen beschikken over een daklozen- annex crisiscentrum. In de volgende vergaderingen die wethouder Schoute en zijn werkgroep gaan houden zullen nog geen spijkers met koppen geslagen worden, ondanks het voor handen zijn van alle voorwaarden om een snelle start te maken met deze dringende zaak. oeie wet tekort aan bejaardenwoningen weg te werken !l evisie. 2 Sch< J< ill. 14. and ïvisle. Cooke ly Scl or. 17. \nimal ixterieur van het Brouckhovenhof aan de Papen- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Zeker 16 Leidse hofjes zullen in de komende vijf jaar hun oude functie herkrij gen, namelijk die van bejaar denwoningen- De gemeente Leiden wil in de periode tussen 1979 en 1983 200 van deze hof» jeswoningen (verspreid over zestien hofjes) gaan renoveren en ze bestemmen voor de be- jaar denhuis vest ing. Deze maat regel moet een bijdrage leveren aan het wegwerken van het grote tekort aan bejaardenwo ningen waarmee Leiden nog altijd te kampen heeft. De gemeente heeft al rijkssubsi die voor dit plan aangevraagd en de directeur Gemeentewer ken opdracht gegeven om de restauratie van de eerste hofjes die in eigendom zijn van de gemeente, voor te bereiden. Het Brouckhovenhof, Pieter Spek- höf. Stevenshof en het Sint Janshof zullen het eerst worden opgeknapt. Daarna moeten er elk jaar nog drie andere hofjes worden verbeterd Overigens zullen na de uitvoering van het hele plan nog niet zo maar 200 extra bejaardenwoningen be schikbaar zijn. De gemeente verwacht dat 30 bejaardenwo ningen door verheling (van twee huisjes één maken) verloren zul len gaan. Los daarvan is op dit moment al een kwart van de huisjes bij bejaarden in ge bruik. Voorzover de andere niet leeg staan zal voor de huidige bewoners dus eerst nog een oplossing gevonden moeten worden. Een interieur van het Sint Janshof aan de Haarlemmerstraat Met het bestemmen van de hof jes voor de bejaardenhuisves ting is het tekort aan bejaarden woningen echter nog lang niet weggewerkt. Het tekort is op. dit moment zo'n 1300 woningen. Om dit wezenlijk te bestrijden heeft het college van b en w ook besloten de gemeenteraad het voorstel te doen voortaan 9% Vein de nieuwbouwwoningen die in Leiden worden gebouwd de bestemming van bejaarden- huisvésting te geven. Op dit moment wordt slechts 5% van de nieuwbouw als bejaardenwo ning aangemerkt Met name in de nieuwbouwprojecten die de gemeente thans in voorberei ding heeft (de bouw in de Leeu wenhoek en het volbouwen van de Stevenshofpolder) zal 9% van de nieuwbouw voor de huisves ting van bejaarden moeten wor den bestemd. Daardoor zal het woningtekort met nog eens 500 verminderen, zo verwacht de gemeente. De rest van het tekort (ruim 400 woningen) zal de gemeente moe ten dekken uit de bestaande woningvoorraad. Voor een be langrijk deel moet dit gebeuren in het kader van de renovatie werkzaamheden die overal in de oude wijken worden uitgevoerd. zaak 0 :hte gn Het aantal mis- dat ter kennis van I III «idse politie komt, aanzienlijk toe. Was 9 ra i" 1970 nog 2.637, draait J® was het ruim ander- i de miflaal zo gTOOt namelijk 1 Over 1977 is een zeer geringe daling IV ^tateren. Opvallend !s de toeneming van H antal misdrijven in Onder ?f? opzichte van 1975 11.20 yk van 4,002 naar anowe/jWat een stijging van 33o'm(! betekent 14.02(75% van de misdrijven OCUS) V0t de cate&orie dief- (S) let name de diefstallen ken namen de afgelopen i aar een grote vlucht van 299 in 1970 tot 817 in 1977. Dé diefstal van bromfietsen liep terug van 627 in 1970 naar 384 in 1977. Het aantal diefstallen, anders dan diefstallen van voer tuigen, was in 1977 ten opzichte van 1970 met 80% toegenomen, waarbij met name voor wat de winkeldiefstallen betreft sprake was van een forse toeneming. Het aantal misdrijven tegen le ven en persoon, zedenmisdrij ven en vernielingen nam de laatste zeven jaar toe met ruim 80%. Het aantal misdrijven te gen het leven nam toe van 1 in 1970 tot 13 in 1976. In 1977 was een daling naar 7 te consta teren. Het aantal mishandelin gen nam toe van 66 in 1970 tot 104 in 1977 met een piek in 1976 van 120. Het aantal seksuele misdrijven bleef ongeveer gelijk van 131 in 1970 tot 170 in 1977 De sterke stijging van het aantal ter kennis van de politie ge brachte misdrijven wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door de toeneming van het aantal mishandelingen en het aantal vernielingen. De laatstgenoem de categorie misdrijven nam toe van 190 in 1970 tot 463 in 1977. Het aantal misdrijven in de categorie verduistering en be drog vertoonde tussen 1970 en 1977 een vrij onregelmatig beeld. Het aantal muntmisdrij- ven was het hoogst in 1976: 42 terwijl in 1972 geen enkel munt- misdrijf ter kennis van de poli tie werd gebracht. Het aantal verduisteringen nam enigszins af van 27 in 1976 naar 16 in 1977. Gevallen van bedrog kwa- Het aantal verkeersmisdrijven bleef met uitzondering van 1976 (213) en in mindere mate van 1974 (97) vrij constant. Opmer kelijk is de dalende tendens van het aantal gevallen waarbij na een ongeval werd doorgereden. Het aantal verkeersovertredin gen schommelde in de onder zoeksperiode tussen de 14.053 in 1970 en de 28.735 in 1974. Het aantal overige misdrijven (zoals belediging, misdrijven teugen de openbare orde en het openbaar gezag, overtredingen van de opium- en de vuurwapen wet) namen in de periode 1970 tfm 1977 vrij sterk toe. In 1970 kwamen er 60 van dit soort misdrijven ter kennis van de geval was in 1976. Over 1977 politie, terwijl dit 199 keren het daalde dit aantal tot 153 ADVERTENTIE Voorverkoop (Spanje) (woensdag 15 nov.) Kassa Vijf Meihal:- vanavond van 18.30 - 21.00 uur Anita Heins als Ciboletta en Jacco van Renesse als Paopacoda in „Eine Nacht in Venedig". De Hoofdstad Operette voert donderdag 16 november de operette Eine Nacht in Venedigop in de Leidse Schouw burg. De artiesten worden ondersteund door bet oprette-or- kest van John Kapper, dat enkele jaren geleden nog geen zestien man telde, maar nu beschikt over tweeëntwintig musici. De voorstelling staat onder regie van Alexander Picbler. De Hoofdstad Operette beeft in de hoofdrollen Aad Jans en Jan Handersom Wim de Haas maakt bet trio tenors compleet. Voorts verlenen onder anderen Marga de Boer, Jaco van Renesse, Anita Heins, Antoni Wink en Nora Zoon bun medewerking aan „Eine Nacht in Venedig", de operette die de componist Joh arm Strauss wereldbekend maakte. Ia de Vrolijke Arke Het clubbuis in de Vrolijke Arke organiseert vrijdag 17 november een open klaverjas-en sjoelavond. De toegang bedraagt drie gulden en de opbrengst is voor bet werk in de Arke bestemd. Er zijn mooie prijzen te winnen. De deelnemerskaarten moeten zoveel mogelijk van tevoren worden gekocht. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in bet clubbuis, Pieterskerkkoorsteee 15 m Leiden. Kamerm uziekconcert Het Residentie Strijkkwartet geeft vrijdag 17 november een kamermuziekconcert in de kapelzaal van het K&O gebouw.- Het Residentie Strijkkwartet werd in 1972 opgericht en bestaat uit vier musici. Alexandru Lascae-viool, Cara Mia Antonello-viool, Andrw Sparrow-altviool en Agnes Jascelle. Het concert begint om kwart over acht. Voor de pauze worden werken van Ludwig van Beethoven en Felix Mendelssohn Bartholdy gespeeld, na de pauze geeft het kwartet een uitvoering van het tweede strijkkwartet van Janeck. Toe- gangkaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoon 141141 Invitatie Muziekvereniging „De Burcht" geeft bet zilveren jubileum van 1979 in bet vooruitzicht een groot invitatie-concert in de Stadsgehoorzaal. Het concert vindt 17 november plaats vanaf aebt uur, terwijl de zaal vanaf half acht open is. Programma's zijn aan de zaal verkrijgbaar. Nieuwe secretaris De stichting proefproject Open School in Leiden heeft een nieuwe secretaris. De vorige secretaris van de werkgroep, mevrouw E.M. Weyzen heeft zich in juni definitief gevestigd in Amsterdam en kon derhalve als secretaris niet aanblijven. Zij is opgevolgd door de heer H. Sannes. Het secretariaat is vanaf heden gevestigd aan de Buizerdhorst 21 in Leiden. Koopa vondconcert Het Blokfluitensemble van de Leidse Muziekschool verzorgt donderdag 16 november een zogenaamd „koopavondconcert" m Lutkerse kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht 26. Het ensemble, dat onder leiding staat van Piet unsï?, uit ongeveer twintig jonge mensen van gemiddeld 16 tot 18 jaar. Verschillende malen heeft het ensemble deelgenomen aan Duits-Nederlandse blokfluitda- gen,waar het dit jaar de derde prijs weghaalde. In Leiden werkt het blokfluitensemble regelmaüg mee aan kerkdienst- en, met name inde Merenwijk. Het koopavondconcert begint om half negen. De toegang is gratis. Mevrouw Koning (PvdA): LEIDEN Mevrouw Marie- Anne Koning, raadslid voor de PvdA, wil dat er opgetreden gaat worden tegen de rolplan kwoede. In de juridische com missie van de gemeenteraad pleitte zij er gisteren voor een beperkt terrein in de gemeente Leiden aan te wijzen, waar de jeugd zich zou kunenn uitleven op dit gevaarlijke speelgoed en dan tegelijk streng op te treden tegen het benutten van de rol plank elders in de stad, bij voorbeeld op de Haarlemmer straat. Mevrouw Koning constateerde een flinke opmars van de schaatsplank ook in Leiden en vreesde, dat bij de naderende sinterklaas de plank als geliefd kado zal worden weggegeven, waardoor er steeds meer in het straatbeeld zouden gaan ver schijnen. Vandaar haar pleidooi voor tijdige maatregelen. Burgemeester Vis zegde toe de ontwikkeling van de schaatsrol- plank in Leiden nauwlettend te zullen volgen en waar nodig inderdaad de suggestie van me vrouw Koning te zullen overne-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3