mm M 0É l tl Zege van Parker op Barcelona zit erin Sportwereld bereid tot nadere grensbepaling van en in de sport te komen igjS ÉÉl JONGE Als subsidie blijft, kloppen ook andere takken van sport aan 2 Verrassende winst van Cleijn Duin INITIATIEF VAN NSF gusnM! KEUKEN INLEVEREN OVERHEIDSSTEUN BU INVOEREN SHIRTRECLAME? ORT I mm AlCUS; STERDAM Dr. Wim van I noemde het beestje precies fijn naam: een verschrikke- ambitieus stuk. Dat sloeg Itet „concept van de aanzet nadere grensbepaling van «port", dat de Nederlandse yj ft Federatie had opgesteld waarover gisteravond in het «-Congrescentrum in Am- -B Wam door een zeer behoor- aantal vertegenwoordigers sportbonden werd gedis- «ieerd. Natuurlijk kwam i niet uit de uitgebreide en iplcxe materie maar de vrij er algemene waardering die het werkstuk werd opge bracht en dé getoonde wil om dit „handvat" te gebruiken om tot conclusie te komen, wettigt de verwachting dat - althans een deel van de „aanzet" - tot concrete besluiten zal kunnen leiden, al zal daar geruime tijd mee gemoeid zijn. In de inleiding staat het simpel: deze notitie heeft ten doel gren zen aan te geven waarbinnen sportbeoefening dient plaats te vinden. Een terrein dat niet voor het eerst wordt ontgonnen, evenmin dat de mens centraal dient te staan in het sportgebeu ren Van Zijll vroeg zich af of '2TÏ1W1 leuke dingen voor uw keuken gezellig Decorette behang i bijpassende stof aan de rol J schorten, tafellakens 1 en servetten honderden Flexa kleuren I externe krachten, daarmee doe lend op media, politiek en com mercie, niet doende zijn dit standpunt te ondergraven. Het wordt voorts tijd om deze materie als geheel aan een diep gaand onderzoek te onderwer pen want de overheid heeft om een standpunt van de sportwe reld gevraagd op de complexe problematiek. En dat is nogal wat. Om een greep te doen uit het concept: de belangen van de sportbeoefe naar dienen voorop te staan en niet die van structuren; er dient naar gestreefd te worden dat de menselijke waardigheid en de gezondheid niet worden aan getast; verhoging van het licha melijke prestatievermogen dient slechts te worden nage streefd door middel van eigen activiteit en inspanning van de sportbeoefenaar. Direct daarop volgen uiteraard de problemen die hiermee annex zijn, waaron der risico's in de sport en dat geldt zowel recreatie-, als wed strijd- en topsport, overaccen tuering van belang van de pres taties, overbelasting van de (vooral jeugdige) sporter, do ping die in strijd is met de menswaardigheid maar ook oneerlijk ten opzichte van de tegenstander, belangentegen stellingen tussen sportbeoefe naar en bond of vereniging, verantwoordelijkheid van lei ders, bestuurders maar ook ou ders, risico's tot grensover schrijding ten aanzien van de menswaardigheid door o.a. grof spel, manipulatie e.d., het voor vrijwel iedere sportbond be langrijke onderwerp jeugd, overheid, medische en maat schappelijke begeleiding. Gespreksleider Peter van Dorst (vice-voorzitter NSF) kon een fors aantal debaters noteren. De Nederlandse Katholieke Sport federatie was de enige die een uitgebreid commentaar op pa pier had gezet en rondgezonden. Evenals De Groot (Ned. Rugby bond) legde ook de NKS nogal wat detailopmerkingen op tafel maar beider waardering voor het stuk van de NSF loog er niet om. Eens Mr. Idenburg (voorzitter NOC) merkte op dat ook het Neder landse Olympisch Comité er na vele discussies nog niet in ge slaagd was concrete grenzen vast te stellen en noemde het een ingewikkeld probleem. Zijn suggestie: eerst eens wor den over de vraag op welke terreinen we grenzen moeten bepalen, dan hoe je het wilt doen en vervolgens besluiten nemen. Uiterst moeilijk natuurlijk want Dr. Wim van Zijll: „Het is een verschrikkelijk ambi tieusstuk". wat de een als normaal be schouwt bij bijv. intensieve sportbeoefening door jeugdigen met prestatie als hoogste goed wordt door de ander verwor pen. Doping is eveneens zulk een ingewikkeld geval. De Bruin (volleybalbond) die sprak over een totaal onleesbaar stuk waarin open deuren worden in getrapt - de enige die radicaal het concept verwierp - riep later uit: „Geef ons een handvat wat doping is en tot hoe ver je kunt en mag gaan". Meijer (Culturele sportbond) verklaarde volledig akkoord te kunnen gaan met de stellingna- me in het concept tegen doping die pertinent wordt afgewezen maar wilde wel weten wie het er nog meer mee eens was. Het NOC sloot zich aan: „Ook als er geen risico's aan verbonden zouden zijn, eisen we van de sporters dat zij gelijkwaardige kansen kunnen hebben". Coenen (KNAU) wilde weten welke bonden in hunstatuten hebben opgenomen dat de spor ter primair staat Dat bleef in het verborgene maar typeert wel hoe immens moeilijk het zal zijn grenzen af te bakenen. Niet temin wil men er aan beginnen met als eerste opdracht het stuk, zoals v.d. Krol (ex-zwembond) het zei: „Aan de hand van het materiaal dat we nu hebben, ietwat aanscherpen en dan we derom de bonden toesturen". Hierbij werd vooral gedacht aan de punten die vorig jaar ter sprake waren gekomen op dediscussiedagen over topsport en de standpunten die bij het Nationaal Sport Overleg zeer onlangs naar voren waren geko men. V.d. Krol ging hierin voor al mee met De Groot en de NKS die ook „steviger aanpak" wen sten. „De sportbonden zullen vervolgens ook moeten gaan „invullen" waarna het definitie ve stuk duidelijk en expliciet moet zijn", aldus Van Zijll, die nog de verzuchting slaakte dat het geweldig zou zijn als iemand eens alle rapporten die in de loop der tijden zijn verschenen en in de kast zijn verdwenen, zou gaan coördineren. Dr. W. de Heer (NSF), strakker met Van Zijll vanachter de groene tafel meedisctissiërend, poneerde nog dat zeker voor onderwerpen als doping en be lasting van jeugdigen strakkere grenzen getrokken kunnen wor den. Apart onderwerp vormde de overheid die ook in de sportwe reld grote taken heeft maar waarvan zodanige invloed dat het gevaar van staatssport zou kunnen ontstaan pertinent werd afgewezen. Een verschrikkelijk ambitieus stuk, inderdaad. Maar peilend de stemming in de goedgevulde (twee) zalen is DE sport, waar van de NSF het overkoepelend orgaan is, vast van plan zijn tanden erin te zetten en tot concrete grensbepaling, voorz over mogelijk gezien de ver scheidenheid van standpunten in diverse bonden, op zeker een aantal van de behandelde on derwerpen te komen. HERMAN VAN BERGEM ADVERTENTIE van té/fO Een goed idee. dat smaakt! Zachte jonge jenever van De Stoocker,is jenever van'n puike kwaliteit. Dubbel gestookt en gebotteld in een karakteristieke literfles. Vbl en zacht van smaak. Is koel het lekkerst. Voor 12.95 haalt u 'm bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 (Van onze sportredactie) KARWLJK Cleijn Duin be haalde in de hoofdklasse van het zaalvoetbal een verrassen de 5-2 overwinning op EKL Boys. De Katwijkers herstel den zich met de zege van de verpletterende 7-2 nederlaag te gen Sanitair Sjardin. Glasber gen de Best had de grootste moeite met Landwer JMB. Piet Haasnoot, die vier treffers voor zijn rekening nam, bezorgde zijn ploeg vijf minuten voor tijd dé volle winst door 6-5 te laten aantekenen. De wedstrijd tussen Cleijn Duin en EKL Boys werd gekenmerkt door bijzonder fraaie doelpun ten. Frans Sjardijn zette EKL Boys na vijf minuten op een 1-0 voorsprong. Cleijn Duin sloeg terug, Wim Guyt scoorde binnen een minuut twee treffers. Rob Willers bracht beide ploegen weer op gelijke hoogte. Maar nog voor rust liepen de Katwij kers, via doelpunten van Huig Schaap en Arnold Boers, uit naar een 4-2 voorsprong. In de tweede helft was EKL Boys de dominerende ploeg. Er zat ech ter weinig verrassing in het aanvalsspel, steeds maar weer werd gezocht naar Frans Sjar dijn die voor de hopeloze taak stond, de Cleijn Duin-verdedi ging in zijn eentje uit te spelen. De Katwijkers counterden erg gevaarlijk, Wim Cuyt trof de paal en tenslotte was het Ron Kamphues die de eindstand op 5-2 bepaalde. Glasbergen de Best sleepte na een enerverende wedstrijd te gen Landwer JBM de overwin ning uit het vuur. Piet Hooger- vorst, gisteravond goed op dreef, bracht Landwer JMB met een fraai schot aan de leiding. Piet Haasnoot scoorde 1-1. Een slimme uitworp van Landwer- doelman Paul Zwaan naar Hen- ny Zoet betekende 2-1. De Rijns- burgers kwamen weer langszij door een schot van Wil Groenen dijk. Op slag van rust benutte Anne Ouwersloot een straf schop en bracht Glasbergen de Best voor het eerst in deze ontmoeting aan de leiding. Piet Haasnoot bouwde met twee treffers deze voorsprong uit tot 5-2. Landwer gaf echter niet op en buitte een twee-minutenstraf voor Nico Zwaan goed uit Voordat Nico Zwaan het veld weer betrad, had Piet Hooger - vorst de bal tweemaal achter doelman Sam de Mooy gedepo neerd. De ploeg uit Sassenheim rook de gelijkmaker, op aangeven van Henny Zoet was het alweer Piet Hoogervorst die 5-5 het aantekenen. Landwer was met een gelijkspel niet tevreden en bleef aandringen, nam risico's en verwaarloosde de verdedi ging. De Rijnsburgers profiteer den van deze situatie en na een snel uitgevoerde combinatie tussen Cor Vreugdenhil en Piet Haasnoot was het de laatste die Glasbergen de Best toch nog de overwining bezorgde. Programma voor morgen: THB- hal. Van Gerven de Jong Sanitair Sjardin, 20.25 uur. Groenoordhal, Oegst geest Van der Plas BMW, negen uur; Swift't Winkeltje Godyla VT, achtuur. wedstrijd kwamen er tien betalende toeschouwers. Het verschil tussen een gesponsorde en een onafhanke lijke club is groot. Voor wie weet dat een topclub in het basketbal (Parker, Remington) de sponsor zo'n 300.000 gulden kost, is dat niet ver wonderlijk". Aankloppen Maar Berteling waarschuwt de Ver eniging Nederlandse Gemeenten als het bij invoering van shirtreclame het voetbal toch blijft subsidiëren. „Want", zo zegt hij, „dan kloppen wij ook bij de gemeente aan om extra geld en dan zullen ze niet om ons heen kunnen, en met ons om vele andere takken van sport niet". De vice-voorzitter van de KNVB, Jo van Marie, zegt dat de invoering van de shirtreclame geen ethisch pro bleem zal zijn maar veeleer een economisch. „Als KNVB moet je op langere termijn kunnen denken. Je moet dus de consequenties van de invoering van de shirtreclame goed kunnen overzien. Dat doen bijvoor beeld de overheid, de gemeenten, de Stichting Nationale Sporttotalisator met een bijdrage. Als het zo wordt dat je de inkomsten van de een weg kunt strepen tegen die van de ander, weet ik nog niet waar je de voorkeur aan moet geven. Momenteel hebben de clubs de zekerheid van een be paald inkomen. Bij de sponsors moet je dat maar afwachten". „Bovendien zou ik me kunnen voor stellen dat de NOS, die nu een miljoen gulden uitgeeft voor de voet balreportages, zal'zeggen: „Dat be drag hoef ik onder deze omstandig heden niet te betalen". Dan zijn de clubs weer een bron van inkomsten kwijt En juist deze inkomsten wor den gelijk over de BVO's verdeeld. Dat zal bij shirtreclame anders zijn. Je kunt derhalve ook geen vergelij king met het buitenland maken, om dat daar niet door de overheid wordt gesubsidieerd". „Het is te simpel om te zeggen: shirtreclame mag en nu doen we het ook maar meteen. Het is begrijpelijk dat het betaalde voetbal financiële bronnen probeert aan te boren. Maar die moeten dan wel dienen om de grote gaten, die er de laatste tijd zijn gevallen, te kunnen dekken en niet om hogere spelers- dan wel trainers- salarissen mee te betalen. Het moet de vereniging in de breedte ten goede komen". Commissie „Overigens geloof ik niet dat er op 18 november al een definitieve uit spraak door de profsectie van de KNVB zal worden gedaan. Er zal wel een studiecommissie worden benoemd, die de problematiek wat dieper zal moeten uitspitten". Daarop aansluitend heeft staatsse cretaris van CRM, G. C. Wallis de Vries, al gezegd voorlopig geen standpunt te willen innemen. Ook hij wil de ontwikkeling in de KNVB eerst afwachten alvorens een besluit over de rijksbijdrage, waaraan nog tal van andere voorwaarden zijn verbonden, te nemen. Grote weerstanden zal shirtreclame ongetwijfeld bij de media oproepen. Een aantal dag-, week-, en nieuws bladen heeft al aangekondigd zeer kritisch te zijn op bijvoorbeeld foto's, waarop de reclame duidelijk zicht baar is en daarmee een verkapte advertentie wordt Nog gevoeliger ligt het bij televisie uitzendingen. Bij de NOS wil men hierover nog niets kwijt al dient te worden aangetekend dat bij zaal- sporten nog geen enkel voorbehoud op dit punt wordt gemaakt Zodoen de blijven er nog tal van vragen (delen de spelers ook in de opbreng sten?) onbeantwoord, die beslist om een oplossing vragen. Niettemin zal het voor de betaalde clubs de moeite waard zijn om een en ander grondig te onderzoeken, maar dan wel in overleg met alle betrokken partijen en strak gereglementeerd. HENKWAGEMAN BEI (Van onze basketbal-medewerker) (EN Met een opvallend groot zelfvertrou- irerkt Parker momenteel naar de topwed- tegen Juventot de Badelona toe. Opval- i omdat in dit duel de kans op een plaats de EC-eindronde op het spel staat. Basket- linnend Leiden kan morgenavond vanaf negen dan ook een spannende avond tege- rien. ur Collins, wederom hoofdrolspeler binnen eidse club, heeft al eerder tegen Juventot eeld: „Dat was twee jaar geleden. Met mass »ni speelden we toen voor de Europacup-2. :et all s versloegen we ze vrij gemakkelijk. We ir-in.tten twintig punten voor te staan, maar naakten de fout te vertragen, waardoor we ndelijk met slechts 7 punten verschil wonnen, was te weinig want in Badelona gingen we !9 punten verschil de boot in. Als je gewoon dat het Buitoni van toen een veel onsamen- 11J ender geheel vormde dan Parker nu, dan en we zeker kansen. Het moet gewoon. We r)j( er klaar voor en iedereen leeft naar die Jr ^Ifrijd toe. Als de hal morgen vol zit, dan ïdelona eens wat beleven". Mitchell Plaat meent dat er mogelijkheden eg zijn. „Het is jammer dat we zo slecht ormeerd zijn. We weten alleen enkele na- hun guard, een Joegoslaaf speelde in het jslavische team dat wereldkampioen werd. en daar heus niet kapot van, ik kan ook etbal spelen. veel belangrijker is, is. dat we straks de verdediging snel op de tegenstander hebben afgestemd. We moeten improviseren maar in de oefenduels is dat goed gegaan, dus dat mag niet hét hoofdprobleem vormen. Badelona heeft veel lengte in de ploeg. Daar moet de break op te spelen zijn. Juventot speelt veel op systeemspel en als we goed storen, dan kunnen we van ze los komen"; Die tweede helft tegen Amstelveen heeft het team wel goed gedaan? Collins: „Nou en of! Zelfs ik was verbaasd, dat het zo ontzettend goed draaide. Dat is goed voor het team, zeker na al die wedstrijden". Plaat: „Als je ziet dat we in tien dagen vijf wedstrijden hebben gespeeld, dan verwacht je zulk spel eigenlijk niet. Als hef dan toch komt dan sterkt dat je zelfvertrouwen. Zeker voor het team. Iedereen was op een gegeven moment beter dan welke Amstelveenspeler ook". Eén man is zeker dat Parker gaat winnen: Coach Blom, de man die een half jaar geleden bij de play-offs al aardige dingen vertelde, gelooft andermaal heilig in de zege: „Dat Badelona verslagen wordt, dat staat voor mij vast. Alleen of het met vijftien punten wordt, daar moet ik nog een nachtje over slapen. Die vijftien heb ik nog niet gezien. Kijk, wij spelen thuis en Badelona doet mee, snap je, dat is Europacup. Als mijn publiek er woensdagavond is, dan zijn wij er ook". Al met al een erg overtuigend Parker, dat toch morgenavond om half negen voor de taak staat de landskampioen van Spanje een nederlaag te bezorgen. LEIDSE COURANT Arthur Collins in duel met een tegenstander telgië kent men reeds de shirtreclame. Hier spelen 497 jeans tegen L'ecluse, nel Brugge (donker tenue) tegen Molenbeek. HAAG Op zaterdag 18 no- iber moet de sectie betaald voet- ran de KNVB beslissen over het of niet invoeren van shirtrecla- die in sommige andere landen •e|bn t-Duitsland, België, Frankrijk) emeengoed is, en zo ja, onder e voorwaarden. Zover is het nog en het is helemaal de vraag of voorstel aangenomen wordt, met invoering loopt een groot clubs het risico overheidssub- (gemeentelijke- en misschien te verspelen. Mevrouw Coby de ng van de vereniging Neder- se Gemeenten en secretaris van werkgroep Betaald Voetbal, rin alle gemeenten met betaald bal zijn vertegenwoordigd, zegt: voorstellen, dat vele een ten hun subsidietoewijzing in verweging zullen nemen als de treclame wordt ingevoerd. Vele eenten voelen er niets voor om hun geld reclame te maken voor lalde bedrijven. Een uniform dpunt is er natuurlijk niet in de llooi p.ln xen l/mt] VNG. P.er slot van rekening zijn alle gemeenten autonoom. Wethouder C. Pot van Utrecht, de voorzitter van onze werkgroep, heeft inmiddels al verklaard de subsidie dan niet meer te verschaffen, en hij staat, dacht ik, niet alleen". Mevrouw De Koning is tevens teleur gesteld dat de KNVB nog geen kon- takt met de werkgroep heeft opgeno men over deze materie: „De KNVB gat straks beslissen zonder dat de gemeenten daarin gekend zijn. Dat gebrek aan overleg betreuren wij in hoge mate". Vooral de voor de sponsors minder interessante clubs zullen op 18 no vember voor het dilemma staan van welke zijde de steun het grootst zal zijn. Maar behalve financiële rede nen zijn er ook andere aspecten aan te voeren tegen invoering van shir treclame. Wat zal de positie van de sponsor in de betaald voetbalorgani satie zijn. In het basket- en volleybal zijn voorbeelden te vinden waarbij verenigingen min of meer door de sponsor naar de afgrond zijn gedre ven. W. Berteling, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Basketbal- bond: „We zijn destijds met shirtre clame begonnen omdat er voor de financiering van de verenigingen geen alternatief meer was. Dat ligt bij het voetbal anders. De shirtrecla me leverde niet eens zo veel op. Het werd pas interessant toen we toe stemden om de sponsornaam aan de clubnaam te koppelen". „De invloed van de sponsor moet niet overdreven worden. Natuurlijk blijft er een risico maar het is bewe zen dat een club met sponsor, dus met meer financiële armslag, ook meer publiek trekt. Kinzo-Amstel veen is daar een goed voorbeeld van. Op het moment dat Kinzo de ploeg uit Amstelveen ging sponsoren trok ken de thuiswedstrijden gemiddeld 3.000 toeschouwers. Het vorige sei zoen stapte Kinzo plotseling op, Am stelveen verdween naar de onderste regionen in de eredivisie en per

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13