MIDWEEK liddenveld baart bondscoach fan Zwartkruis meeste zorgen Dus volgende week 2 Lotto's. Leidse bokser Lantrok uitblinker in Haagse ring Sort" Woensdag 22 november De Vroet ziet kansen amateurs somber m Michels tekent bij Los Angeles Aztecs Tips voor Nootdorp Deelnemers WK ruim beloond LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 17 jj itgod (AZ) en Stevens (PSV) aan selectie toegevoegd acultel n'dec WFF r event-* VO( - fin; instx ing m s' en onzer verslaggevers) j Als een nauwelijks liten lawine komen de 101 men op Jan Zwartkruis 13 Jiterlijk reageert de coach van het Neder- elftal tamelijk rustig t e tegenslagen, maar de- aks is van zijn gezicht lezen dat hij zich er- rorgen maakt over de ichtho interland tegen )uitslancL Niet zo maar nterland dat duel tegen DR, maar wel degelijk g belangrijke wedstrijd n het Nederlands elftal apje dichter moet zien men tot de eindronden et Europees landenkam- schap (1980) in Italë, mfrontatie morgenavond Rotterdamse Kuip de eerste echte krach- ig voor het Nederlandse na het uiteindelijk zo svol verlopen wereld- ioenschap in Argentinië, LJsland en Zwitserland ten nauwelijks als se- opponenten aangeduid Oost-Duitsland is dat it alhoewel de forma- oefenmeester Busch- van absolute Europe- is, moet de kracht van de Oostduitsers beduidend hoger aangeslagen worden dan die van de IJ- slander s en de Zwitsers. Juist daarom komt het voor bondscoach Jan Zwartkruis uiterst ongelukkig uit dat hij de wind tegen heeft Zwart kruis kan bijna een compleet elftal opstellen met spelers die om uiteenlopende redenen niet beschikbaar zijn. Ga maar na; Rep en Rijsbergen krijgen van Bastia geen vrijaf, Haan heeft bedankt, Willy van de Kerkhof, Dusba- ba, Jansen en Poortvliet zijn geblesseerd en Ling is hope loos uit vorm. Problemen Met het nodige kunst- en vliegwerk heeft Zwartkruis toch zestien man gevonden die naar Zeist gedirigeerd konden worden. Onder die zestien echter ook Rensen- brink en Krol, beiden ook al niet voor de volle honderd procent fit, waardoor Zwart kruis zelfs binnen deze selec tie nog problemen heeft. Een selectie die op sterkte is ge bracht door het aanwijzen van Johnny Metgod (AZ) en in laatste instantie Huub Ste- De PSVer kreeg pas gister morgen een uitnodiging om zich in Zeist te melden omdat de eerder aangewezen Dus ba ba plotseling zo ernstig aan zijn pols geblesseerd bleek te zijn dat zijn club Anderlecht hem verbood om naar Neder land te gaan. Problemen die zich vooral concentreren op het middenveld omdat vier potentiële kandidaten (Van de Kerkhof, Jansen, Poortvliet en Haan) zijn afgevallen. Jan Zwartkruis heeft nog geen oplossing gevonden voor zijn moeilijkheden op het middenveld. ,Jk kan echt nog geen opstelling geven", meld de hij gisteren in Zeist. „Geen onwil, maar overmacht Ik moet bij mezelf nog te rade gaan wat met deze selectie de beste strijdwijze is om Oost- Duitsland te verslaan. Mijn visie op voetbal is bekend, maar ik zal nu eerst af moe ten tasten in hoeverre deze groep mijn inzichten in prak tijk kan brengen. Ik wil daar om eerst eens met alle jon gens, en in het bijzonder met aanvoerder Ruud Krol, gaan praten. Vervolgens wacht ik het oefenduel vanmiddag te gen Xerxes af en pas dan neem ik een beslissing. Het duel tegen Oost-Duitsland is te belangrijk om ondoordach te beslissingen te nemen". Geen discussie In de achterhoede beeft Zwartkruis geen problemen. De linie Wildschut, Krol, Brands en Hogenkamp, met daarachter Schrijvers, staat vast Het opstellen van Piet Schrijvers (tien doelpunten tegen in één week) zou een punt van discussie kunnen zijn, maar Zwartkruis is niet van plan dat ervan te maken. .Jk heb Piet op de training onderhanden genomen en hij is echt wel in vorm. Ik geef toe dat Doesburg in blakende vorm steekt maar ik zie de sondanks geen redenen om Schrijvers te laten vallen". met Jong-Oranje tegen Go- Ahead een uitstekende partij zien spelen. Je hebt dan me teen een speler die terug kan schuiven indien Ruud Krol naar voren gaat" Indien Zwartkruis kiest voor Metgod kan hij overigens op enige weerstand rekenen van Adri van Kraay, de ausputzer van PSV. Die meende giste ren: „Ik zit altijd maar op de bank. Heb daar op zichzelf geen moeite mee, maar wan neer Zwartkruis Metgod naar het middenveld haalt vraag ik me toch af waar dat goed voor is. Tenslotte kan hij mij ook doorschuiven. Dat zou ik helemaal niet zo onlogisch vinden. Los daarvan kan Zwartkruis ook Krol op het middenveld zetten en mij als laatste man laten spelen". Zwartkruis als reactie daarop: „De moet alles nog eens over denken. Op dit moment weet ik het echt nog niet". Het middenveld is minder Vuurlinie eenvoudig voor Zwartkruis. Neeskens en Peters zijn ei genlijk de enige twee kandi daten. Zwartkruis: „Als het moet kan ook Stevens op het middenveld spelen. En uiter aard ook Metgod. Die heb ik Rechts; Dick Nanninga (links) en Adri Koster (rechts) kijken onder toe ziend oog van debutant Huub Stevens of het brood in het sportcentrum niet oud is. Ook het bemannen van de plaatsen in de vuurlinie wordt voor Zwartkruis een moeilijk probleem. Indien Rensenbrink speelt (vanmid dag wordt hij onderzocht) is een voorhoede met René van de Kerkhof, Ruud Geels en Rob Rensenbrink het meest voor de hand liggend. Waar bij in het geval Rensenbrink niet speelt zijn positie inge nomen kan worden door Adri Koster. Problematisch voor Zwartkruis wordt echter het inzetten van Dick Nanninga, de Limburger die voor een belangrijk gedeelte verant woordelijk is voor de succes sen van Roda JC. Zwartkruis: „Het experiment Geels-Nanninga is tegen Zwit serland mislukt De moest dat toen echter proberen, hoewel mijn assistent Rob Baan als aanvoerder Ruud Krol er te gen was. Na afloop heb ik in Bern gezegd dat ik zelf ook vond dat het experiment mis lukt was. Daaruit mag wor den afgeleid dat ze niet sa men in de spits staan tegen Oost-Duitsland. De conclusie dat Nanninga dan valt be hoeft echter niet juist te zijn. De heb hem er bijgehaald, omdat hij bij de selectie be hoort. Het is dan ook niet uit gesloten dat hij speelt, maar ook dat moet ik nog eens rus tig overdenken". ROBHARTOG Links: Als Zwartkruis voor Metgod (foto) kiest kan hij op weerstand rekenen van Adri van Kraay, die dan waarschijnlijk weer op de reservebank zit' J.C «ORTWERELD cht DRID Tijdens de Europe- ouse npioenschappen moderne ncj z sche gymnastiek in Madrid de Russin Galina Sjoegoe- 2x kampioene touw en lint, 3Lj met (winnares haar 1 jenote Irena Derigina) en in de driekamp. STOCKHOLM John McEn roe (VS) won het tennistoernooi van Stockholm door in tie finale fc, de linaie wonnen Okker en Fibak met 6-3,6-2 van Gulkkson te verslaan. Okker en, Smith en Lutz. Fibak haalden de eindstrijd dubbelspel door een zege op DEN HAAG Jan Keizer zal McEnroe en Fleming met 7—6. de geblesseerde Charles Corver 3—6,64. Andere finalisten zijn vervangen als scheidsrechter Lutz-Smith (VS) die Manson van Spanje—Roemenië, morgen (VS) en Pattison (Rho) in de m Valencia. aqvêrtentie LOTTO Een normale Lotto op zondag 19 november (46) en een Midweek-Lotto op woensdag 22 november (46a). Op woensdagavond kunt u in Studio Sport kijken naar de trekking van de 6 cijfers en het reservegetal. Natuurlijk in beide Lotto's kans-op de hoofdprijs van max. een halfmiljoen gulden. Het speciale Midweek formulier moet gelijk met Lotto-weekformulier 46 ingeleverd worden. Haal beide formulieren bij club of winkelier MADRID - Nederland is giste» ren bij de loting voor de voor ronden van het Olympisch voetbaltoernooi terecht geko men in groep drie van de Euro pese zóne. Als tegenstanders kwamen Spanje, Israël, België en Frankrijk uit de bus. Het Nederlands elftal speelt eerst twee wedstrijden tegen Spanje. Israël doet dat tegen België. De winnaars van deze ontmoetin gen spelen met Frankrijk, dat direct geplaatst is, een hele competitie om uit te maken welk land zich plaatst voor het Olympische voetbaltoernooi van 1980 in Moskou. Het is overigens nog geheel niet zeker of Nederland aan het toernooi zal deelnemen. Eén van de bezwaren van Nederland is in ieder geval weggenomen: men is niet ingedeeld bij oost- bloklanden, die in de regel ster ke teams kunnen samenstellen omdat zij het systeem van het s taatsam ateurismeeen verkap te vorm van professionalisme, kennen. "Maar we moeten eerst nog weten onder welke ama teurdefinitie gespeeld gaat wor den", was de reactie van Jo van Marle, voorzitter van de sectie Arie de Vroet amateurvoetbal van de KNVB. Over dit belangrijke criterium zal op 29 november in Parijs worden vergaderd. Voorts noemde Van Marle als bezwaar het feit dat de plaatsing afhan kelijk is van één tegenstander, in dit geval Spanje. Bondscoach Arie de Vroet ziet de kansen van het Nederlands amateurteam in deze groep zeer somber in. pij herinnert zich de laatste keer dat Nederland te gen Spanje speelde, in de finale van het Europees kampioen schap-amateur landenteams in 1970 in de Italiaanse plaats For te dei Marmi. Nadat de eerste wedstrijd in 1—1 eindigde, won nen de Spanjaarden de beslis singswedstrijd met 2—1. In het Spaanse amateurteam speelden toen voetballers als Benito en Grande, die eveneens in het a-team speelden. De Vroet: "Op deze manier is1 het voor ons altijd moeilijk". De Oostbloklanden zijn met uitzondering van Joegoslavië ingedeeld in voorronde-groep één. De groepsindeling ziet er als volgt uit: Groep 1 T sjecho-Slowakije—Bulgarije Hongarije—Roemenië Polen vrijgesteld. Groep 2 Italië—Griekenland Turkije—Oostenrijk Joegoslavië vrijgesteld. Groep 3 Nederland—Spanje IsraëlBelgië Frankrijk vrijgesteld. Groep 4 N oorwegen—Ierland Finland—Denemarken West-Duitsland vrijgesteld. Rusland en Oost-Duitsland hoeven respectievelijk als gastland en als Olympisch titelhouder niet aan de kwalificatieronden deel te nemen. Rinus Michels: „Ik breng kennis, ervaring en bovenal liefde voor het spel mee". ',,Best betaalde trainer ter wereld" PASADENA Rinus Michels, de oud-trainer van Ajax en Barcelona, heeft gister een mil joenencontract getekend als coach bij de Noordamerikaanse voetbalclub „the Los Angeles Aztecs". Een woordvoerder van de Aztecs zei dat, noch de leng te van het contract, noch het salaris bekend zullen worden gemaakt Hij verklaarde echter les zou gaan werken, dan zou ik hem voor gek hebben ver klaard. Naderhand kreeg ik echter te horen dat dit het juiste moment voor Europese toptrai- ners is om naar Amerika te komen. Larry Friend (de voor zitter van de Aztecs) vertelde mij over de toekomst van het voetbal in Amerika en de grote uitdaging, die werken bij deze dTMchS1 fe M teteld. £ub betekende. Dat deed mij voetbaltrainer ter wereld ecu £2? voorzitter Larry Friend vertel de: „Vorige maand zei ik dat wij alleen met het beste genoe gen zouden nemen wat betreft de keuze van een trainer. Met Rinus Michels hebben wij naar mij mening dan ook de beste trainer ter wereld ingelijfd. worden. Michels verklaarde in Pasadena tegenover de pers: „Ik heb niet alle antwoorden. Ik breng ken nis, ervaring en bovenal liefde voor het spel mee. Als iemand mij enkele maanden geleden had verteld dat ik in Los Ange- Duitse Voetbalbond wil radio reportages beperken HAMBURG Westduitse radiostations zijn fel tegen plannen van de nationale voetbalbond de omvang van directe uitzendingen van competitiewedstrijden te beperken. Volgens de DFB, die zegt op te treden uit naam van de clubs, houden de kosteloze ra diouitzendingen vele geïn teresseerden af van het ko pen van een kaartje. De bond beroept zich op een overeenkomst met de stadionbesturen uit de zesti ger jaren. Toen was afge sproken dat de radio korte reportages met directe flit sen mocht verzorgen. In middels zijn de sportuitzen- dingen drastisch uitge breid. Een woordvoerder van de DFB wees er op dat voor dergelijke program ma's in andere landen dik betaald word. „Bij ons kost het geen pfenning", aldus de zegsman. Uit radiokringen kaatst men de bal terug door te wijzen op de gegarandeerde vrijheid van nieuwsgaring. Een spreker van de West- deutscher Rundfunk in Keulen stelde: „Wij eisen vrije toegang tot elk open baarevenement". Bij de radiostations bezint men zich op een harde ver- dedigingstaktiek. Als de DFB bij zijn plannen blijft, zal er vanuit de studio's met geen woord over de wed strijden worden gerept Ook de voorbeschouwingen worden dan geschrapt. DEN HAAG De Haagse boksliefhebbers krijgen er niet gneoeg van. Ondanks de terug doen, maar lang niet genoeg. De jury riep hem met 2-1 tot winnaar uit Een uitslag matige kwaliteit van de programma's, was waar zelfs de meeste Rotterdamse suppor- ook gisteravond de zaal van Amicitia weer ters in de zaal het niet mee eens konden vol. Komende maandag starten Te Pas en zijn. Hoogenband met het wedstrijdseizoen en een week later is het Rotterdams-Haagse Chris Lantrok van het Leidse DTS zegé- duo Kristalijn-Hiiizenaar weer terug in dezelfde zaal. Het kan niet op. Boksers die nog lang niet rijp zijn voor de ring, moeten er wel in, want de organisatie moet kunnen draaien. vierde in de A-klasse middengewicht over Theo Marinisse van DOS uit Vlissingen. In de eerste ronde deden beiden boksers niet veel voor elkaar onder. In de tweede ronde pakte Lantrok nit met enkele mooie Vergeleken met veertien dagen geleden viel counters, die bij de bokser uit Vlissingen het gisteravond nog mee. uitbleven. In de derde ronde bleek niet Veel partijen kregen de uitslag onbeslist, alleen dat de Leidenaar over een betere Een partij echter die op zijn minst onbeslist conditie beschikte maar ook zijn stoten had moeten zijn, kreeg de verkeerde win naar. Dat was het duel tussen de Rotterdam mer Tony de Groot (Huizenaar) en Donker- kwamen zuiver door op het gezicht van Marinisse. Een verdiende puntenzege was dan ook de enig juiste uitslag. voort (ABV Muscular, Arnhem). In de eerste Jan Boeren, een B-junior uit Breda, was ronde ging De Groot op een rechtse voor acht tellen neer. Donkervoort beheerste zowel de eerste als de tweede ronde. Zijn stoten kwamen meestal goed door bij De scheidsrechter Franken erg dankbaar. In zijn partij tegen C. v.d. Aa (Doorenbosch, Den Bosch) ging hij aan het eind van de derde ronde, met nog tien seconden, neer. Groot die een slechte dekking had. In de Hij stond duidelijk voor op punten. De derde ronde kreeg Donkervoort een waar schuwing van scheidsrechter Franken we gens incorrect stoten. De Groot kon iets scheidsrechter telde langzaam tot acht en bij de achtste tel kon de bokser met pijn en moeite de bokshouding aannemen. De gong volgde meteen, een puntenoverwin ning was een feit De toeschouwers kregen in de laatste en dertiende partij op de dertiende november toch nog een k.o. te zien. R. de Koning van Kristalijn ging weer in de tweede ronde tegen Rob Vastenburg van De Ring uit Hilversum. De overige uitslagen: C-junioren: K. Am sterdam (Oorschot, Rotterdam) w.o.p. van C. de Meij (DOS, Vlissingen); Nieuwelingen: üchtwelter S. Bill ar (Huizenaar, Rotterdam) onbeslist tegen R. Diebei (Hilversumse Ring), zwaargewicht R. Gras (Kristalijn) w.o.p. van R. Gerwich (Marciano Maarssen), Zwaarweiter R. de Hue (Kristalijn) onbeslist tegen B. v.d. Heijden (DTS, Leiden), zwaar- welter J. Aarts (Doorenbosch) w.o.p. van R. v.d. Herk (Huizenaar); C. Klasse: zwaar- welter J. van Beek (Verbon, Utrecht) onbe slist tegen H. Tuk (Bredase Ring), zwaarge wicht Th. v.d. Louw (Huizenaar) onbeslist tegen Meulmeester (DOS), middengewicht K. v. Beek (Marciano) onbeslist tegen B. de Kok (Breda); B-klasse: lichtwelter R. van Gelder (Kristalijn) onbeslist tegen L. v.d. Aa (Doorenbosch). ARTHUR VAN RIJSWIJK NOOTDORP Tien draverij en staan er woensdagmiddag op het programma tips: BEEKBERGENPRUS: Prin cess Williams, Petronella M en Patia. BARENDRECHTPRUS: Ro meo Hollandia, Ricco Westland- ia en Radar. BEILENPRUS: Rose Kitty, Pammy en Pronto Laguna. BARNEVELDPRUS: Prins Yh va, Patty Prince en Pipi V. BESTPRLJS (eerste afdeling): Rindy Fortuna, Ronnie Bunt en Phortos L. BOLSWARDPRUS: Revanche S, Paulien Maaldrift en NepaL BOSKOOPPRUS Lestavil, Oroline en Kamiel. AMATEURKAMPIOEN SCHAP IX: Ohio Lee, Monsieur J oep en Liebestraum. BESTPRIJS (tweede afdeling): Penny Wise, Rodney Fortuna en Newmarket BARNEVELDPRUS: Reier R, Robinson en Re fin Buitenzorg. UEFA met landen- toumooi voor semi-profs MADRID Het bestuur van de Europese voetbal unie (UE FA) heeft gister tijdens een bijeenkomst in Madrid een on langs benoemde studiecommis sie gevraagd een reglement op te stellen voor een landentour- nooi voor teams uitsluitend be staande uit semi-profs. Dit tournooi moet in in de plaats komen van het toumooi voor amateur-landenteams. Het nieu we toumooi staat open voor spelers die prof of amateur zijn. Verde besloot het bestuur van de UEFA tot instelling van een studiecommissie, die zich met het dopinggebruik in internatio nale voetbalwedstrijden moet bezighouden. ZEIST De spelers van het Nederlands elftal die hebben deelgenomen aan de eindron den van het wereldkampioen schap voetbal in Argentinië hebben tot nu toe 22.000 gulden aan premie ontvangen. Daar mee heeft de KNVB de wed strijdpremies over de periode in Argentinië en de voorwed strijden in Parijs en Wenen voldaan. Rest nog het bedrag dat ze tegoed hebben van sponsdrs, ongeveer 30.000 gulden, en het door de organisatie aan de KNVB over te maken bedrag. Toch wenste Ton Zwikstra, de schatbewaarder van Oranje voor het wereldkampioenschap niet te zeggen op hoeveel de spelers ieder kunnen rekenen. „Ook ik heb gelezen dat we de man ongeveer 130.000 gulden kunnen ontvangen. Ik vind die mededeling erg prematuur. Ik ga er nog steeds van uit, en dan volgens onze verdeelsleutel, dat we als organisatie op ongeveer twee miljoen gulden kunnen rekenen. Als ik dat hoofdelijk omsla, kom ik op iets minder uit, maar. met het bedrag dat de sponsors nog moeten afstaan lijkt het mij dat de spelers ruim anderhalve ton als premie zul len krijgen. Pas vijftien decem ber krijg ik de afrekening".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11