I Tip in rib. w Religieuzen bezonnen zich massaal op vraag naar toekomst 'Leg meningsverschillen bij' a modi Congres over de vrouw zendt afvaardiging naar het Vaticaan CARTER IN EMOTIONELE OPROEP TOT EGYPTE EN ISRAEL: brieven 'n Hl lezers Niet langer zoeken naar nazi-verleden erkende democraten GEVANGENISARTS IN MILAAN IN BENEN GESCHOTEN Olie staking in Iran geëindigd Stagnatie in autoverkoop Debat Namibië in VN uitgesteld Nederlandse docenten r° willen Zambia uit 35,- 15- kerk wereld KORTE METTEN BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 14 NOVEMBER 1978 PAGnfc^ WASHINGTON (Reuter,UPI) President Carter heeft gis teren een emotionele oproep gedaan tot Israël en Egypte om bij het vredesoverleg op bouwend te werk te blijven gaan. Hij zei dat hij het verschrik kelijk zou vinden als de twee landen niet tot een vredesove reenkomst zouden komen. „De verschillen van mening die de vredesbesprekingen vertragen gaan over technische zaken die absoluut geen historische betekenis hebben", zei hij. Carter gaf de radicalen in zo wel de Israëlische als de Egy ptische regering de schuld voor de moeilijkheden. Hij merkte op dat beide partijen aanvullende verzekeringen ei sen die ver boven datgene wat in de overeenkomst van Camp David vastligt, uitgaan. President Sadat van Egypte voerde gisteren met zijn naaste medewerkers overleg over het compromisvoorstel dat Carter gisteren deed. Daarin is een tijdschema voor de overgang naar volledig Palestijns zelfbestuur voor de Gazastrook en de westelijke Jordaa- noever aangegeven, geheel overeen komstig de akkoorden van Camp Da vid. Sadat bracht daarna via de Ameri kaanse ambassadeur het Egyptische standpunt over ten aanzien van de huidige impasse in de besprekingen die Carter vervolgens tot zijn emotio- nele oproep brachten Egypte blijft echter meewerken aan de vredesbes prekingen. De Egyptische premier Begin die gis teren van een privébezoek aan Cana da in Israël is teruggekeerd, heeft ge zegd dat hij zijn kabinet zou voorstellen de vredesbesprekingen te verplaatsen naar het Midden-Oosten. Israël zou de besprekingen dichter bij huis willen voeren om er meer greep op te houden. De onderhandelingen in Egypte zijn enkele malen opgeschort waardoor een crisisatmosfeer ontstond waarin Israël tot extra concessies wordt gedwongen. Begin onderstreepte nog eens dat de Egyptische eis, die vorige week de ernstigste impasse tot nu toe in de vredesbesprekingen veroor zaakte, de koppeling van het vre desverdrag aan een oplossing van de palestijnse kwestie, voor Israël onaanvaardbaar is. Brieven graag kort en duidelijk geschreven Oe redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Aantjes Ik ben 73 jaar en wil een goed woordje doen voor mr. Aantjes. Niet omdat ik van zijn partij of kerk ben en ook niét omdat ik pro-Duits zou zijn; ik kan me nog steeds niét verstaan met Duitsers door wat ik in de oorlog heb meegemaakt. Zoals ik vernam was de heer Aantjes 21 jaar toen hij zich in 1944 bij de SS aansloot Dat wil zeggen dat hij toen al vier jaar bijvoorbeeld in kranten en via radio-uitzen dingen, die allemaal onder Duitse censuur stonden, niets anders dan goeds over de Duitse bezetting hoorde of kon lezen. Men kan zich dan toch indenken dat een jonge man dan niet weet of de re gering goed is, terwijl hij van huis uit wordt geleerd je aan de" bestaande regeringsleiding te onderwerpen. Elke regeringsleiding beweert toch de beste te zijn. De Duit sers beweerden te komen om Holland te beschermen. Een christelijke regering zegt zo goed te zijn. De socialisten of communis ten denken het beter te doen. Ik denk dat als iemand vol gens zijn overtuiging te werk gaat en daarvoor al zijn krachten inspant voor het welzijn van het land, men hem niet om een of andere reden in de weg mag staan en het leven onmogelijk ma ken. A. J. v.d. Zalm, Den Haag. Toneelgroep Facet geeft op 17 november in het Congres gebouw te Den Haag een op voering van Heijermans' Op hoop van zegen. Met dit stuk wordt het 25-jarig toneeljubi leum gevierd van Mevrouw Cor de Vries die de rol van Kniertje vertolkt. Ben van Hest regisseert CDU-voorzitter Kohl: BONN (DPA) De voorzitter van de Westduitse CDU, Hel mut Kohl, heeft gisteren in Bonn een verklaring verspreid waarin hij ervoor pleit het speuren naar een mogelijk nazi verleden van „democratische politici, die al meer Han dertig jaar in hoge en hoogste officiële functies onze staat gediend en hun democratische overtuiging bewezen hebben" eindelijk te staken. Zijn plaatsvervanger Stoltenberg sloot zich bij hem aan. Beide politici gaven hiermee hun standpunt in de in Bonn lopende discussie over het lidmaatschap van de nazi partij in het verleden van president Scheel en Bondsdagvoor zitter Cars tens. In Mainz hebben de Westduitse liberalen, op de partijdag van hun partij FDP, zich gisteren uitgesproken voor opheffing van het radicalenbesluit, dat volgens schattingen sinds 1972 onge veer 300.000 jonge Duitsers heeft onderworpen aan een onder zoek door de geheime dienst. De liberalen willen dat jonge Duitsers niet meer automatisch aan een onderzoek worden onderworpen als ze een overheidsfunctie willen hebben. De liberalen hebben op de partijdag trouwens gekozen voor een linksere koers: de kandidaten van de linkervleugel hebben het bij de verkiezing voor het partijbestuur er beter afge bracht dan de kandidaten uit de rechtervleugel. Minister Otto Lambsdorff van economische zaken werd niet in het partijpre sidium gekozen. Ook FDP-voorzitter Genscher, de Duitse mi nister van buitenlandse zaken, zag verscheidene van zijn voor stellen weggestemd. Krimpend van de pijn en met afgebonden been ligt de gepensioneerde gevangenisarts dr. Mario Marchetti op de grond, nadat terroristen hem in de benen had den geschoten. MILAAN (DPA—Reuter) De directeur van de medische staf van de gevangenis in Milaan is gisteren in de benen geschoten. Dr. Mario Marchetti werd bij zijn woning door onbekenden opge wacht die enkele schoten op hem afvuurden. De toestand van de arts, die enkele dagen geleden met pensioen is gegaan, wordt redelijk genoemd. Volgens ooggetuigen werd Marchetti door twee mensen onder vuur genomen. „De communis tische detachementen van de strijd" hebben zich via een telefoontje aan het Italiaanse persbureau „ANSA" verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. „Wij hebben een leider van de gevangenis van San Vittore in de benen geschoten met een Beretta Kaliber 7,65", zo werd gezegd. Looncompromis in Engeland: max. 8 procent Britse regering en het vakverbond TÜC hebben gisteren overeenstemming bereikt over matiging van de loonstijging, een vraag stuk waarover op het igste Labourcongres er- ige onenigheid was ontstaan. De regering eiste toen een loonplafond van vijf procent, de vakbonden wilden geen plafond. Nu is met de TUC overeengekomen dat de aan gesloten bonden zal worden voorgesteld de looneisen te beperken tot maximaal acht procent, hetgeen gelijk staat met het huidige inflatieper centage. Het centrale bestuur van de vakbond moet zich nog over het compromis uit spreken. TEHERAN De 37.000 staken de werknemers in de Iraanse olie-industrie zijn dinsdag weer aan het werk gegaan en hebben hun twee weken oude staking die de olie-uitvoer van Iran geheel stil legde, beëindigd. Al dus is bekendgemaakt door de nationale Iraanse oliemaat schappij die wordt geleid door de regering. Een woordvoerder van de NIOC-oliemaatschappij, die in Iran het staatsmonopolie op olieproduktie heeft, verklaarde dat de stakingsleiders gister avond na een ontmoeting met functionarissen van de maat schappij ermee akkoord gingen de staking te beëindigen. Het stakingscomité gaf bij mon de van NlOC-woordvoerder een verklaring uit, waarin het zei: omdat de sjah de plechtige be lofte heeft gegeven dat tegemoet zal worden gekomen aan onze politieke eisen en omdat we onze landgenoten niet verder moeilijkheden willen bezorgen, hebben we besloten vandaag ons werk te hervatten." LONDEN (Reuter) - In de be langrijkste industrielanden van de wereld zullen de verko pen van nieuwe personenauto's volgend jaar een stagnatie te zien geven. In de Verenigde Staten, West- Duitsland, Groot-Brittannië en Japan zullen volgend jaar min der auto's worden verkocht. In Nederland, Frankrijk en België zal de groei van de verkopen minder dan twee procent bedra gen, zo voorspelt het Britse bu reau Forecasting Consultants Economie models Ltd. Uitzondering die de regel beves tigt is Italië, zo verwacht FCEM, waar volgend jaar vier procent meer auto's verkocht zullen worden. NEW YORK (Reuter-UPI) Op verzoek van de Afrikaanse landen heeft de algemene vergadering vannacht het begin van het debat inzake Namibië uitgesteld tot 27 november. Dat besluit zou zijn genomen nadat de Veiligheidsraad gisteren een resolutie had aangenomen waarin van de secretaris-generaal gevraagd wordt óp zaterdag 25 november een rapport over Namibië te leveren. In zijn resolutie drong de raad er bij de Zuidafrikanen op aan, de verkiezingen die volgende maand in Namibië zijn belegd niet door te laten gaan en waarschuwde hij dat andere maatregelen tegen Zuid-Afrika zouden worden overwogen wanneer het zou weigeren verkiezingen onder V.N.-toezicht in Namibië te laten houden. De afgelopen weken is in New York uitvoerig over deze resolutie gedelibereerd: de Afrikaanse landen verlangden onmid dellijke sancties, maar de Westerse landen wilden Zuid-Afrika nog een kans geven, al zijn ze ook tegen de verkiezingen van december a.s. In de resolutie staat voorts dat de uitslag van verkiezingen onder Zuidafrikaans toezicht als ongeldig zal worden beschouwd, en geen basis voor erkenning kan opleveren, de Veiligheidsraad verlangt dat Zuid-Afrika meewerkt aan het VN-plan voor Namibië, dat voorziet in verkiezingen onder VN-toezicht. DEN HAAG (ANP) Zeven van de vijftien Nederl wetenschappelijke medewerkers aan de technische faculte de universiteit van Lusaka in Zambia willen dat land ver Ze willen terug naar aanleiding van recente ongeregeld!) waarbij Zambianen hun woede over Rhodesische bombard ten afreageren op blanken. De docenten werken in Zambia aan projecten, opgezet Nederlandse technische hogescholen. Een zegsman van "de o nerende organisatie, de stichting der Nederlandse universi^not en hogescholen voor universitaire samenwerking (NUFFl Den Haag, bevestigt de wens tot vertrek van het zeventa^^n voegt er aan toe dat iedereen vrij is om zijn contract voor ,men te beëindigen, maar dat de NUFFIC niet voor de finai jjiter gevolgen kan instaan. „Zolang de ambassade geen instr verstrekt, zien wij geen aanleiding de samenwerking m Zambianen stop te zetten", aldus de woordvoerder. Het min) van buitenlandse zaken zei desgevraagd dat de Nederl ambassadeur in Zambia alle daar verblijvende Nederlanders laten weten dat er geen reden tot paniek is. Er zijn geen bijzo ADVERTENTIE Deze vlotte corduroy pan talon met bandplooien"komt in de kleuren zwart, roest, grijs, groen, blauw en beige. In de maten 361/m 46. Leuk, zon corduroy n met hesje. Kies uit de kleiw^ raf, brique, zwart, groen en donkerbruin. In de AC\ DfU maten 38 t/m 46. P* Draag daar zo'n licht geruwde katoenen blouse PP*1 In de kleuren écru, zand, grijs en beige. En in OfiGk de maten 36 t/m 44. *Vj <je E ~T£no Leuk combineren met zo'n aangeruwde aciyl pullover. U vindt 'm in vele actuele mode kleuren. In de maten s, m, 1 en xl. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leldsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). Meer dan 50 vestigingen. De religieuzen hebben vaak in de kerk de onschendbaarheid verde digd en belichaamd van gebed en van een consequent dagelijks chris telijk leven en ook de integratie gepropageerd van het christelijk geloven in het volle leven van alle dag. Wij hebben behoefte aan men sen die door hun levenswijze in gaan tegen die van onze westerse samenleving. Misschien zouden de religieuzen bruggen kunnen slaan tussen maatschappelijke actieve lo kale groepen en de grotere plaatse lijke kerkgemeenschap. Die brag- verbindingen worden op dit moment in elk geval door velen pijnlijk gemist Mgr.Bluyssen, bisschop van Den Bosch, stelde dit zaterdag tijdens een bezinningsdag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam, gehouden onder de titel „Er is toekomst voor het religieuze leven". Met honderden waren de leden van broeder- en zustercongregaties, als mede een aantal leken-belangstel- lenden naar Amsterdam gekomen om daar aan de hand van enkele inleiders over hun situatie en voor al over hun toekomst te overleggen. Een en ander was een gevolg van een project, dat onder het motto „Heb het hart eens" enige tijd gele den door vijf broedercongregaties was aangevat en waarbij men zich intern heeft beraden over de vraag wat religieuzen kunnen zijn in de wereld van vandaag. De reacties daarop waren in aantal en gehalte zodanig, dat men besloot de vraag naar het religieuze leven weer eens in het openbaar aan de orde te stellen. Vandaar ook het symposi um. De suggestie van mgr.Bluyssen om brugverbindingen te slaan tussen maatschappelijke groepen en plaat selijke kerk werd opgevangen door Herman Verbeek, voorzitter van de PPR, die een deel van de dag mee maakte. („Mijn eerste congres sinds tijden, waar geen kindercrèche is"). Hij stelde de religieuzen voor om zich vrij te maken voor nieuwe ta ken. Hij noemde daarbij een hele serie: JAC-groepen, straatgroepen- werk, nieuwe leefgroepen, werklo- zenprojecten, voedselwinkels, we reldwinkels, vrouwengroepen, homofielengroepen. Amnesty Inter national en dergelijke. Het idee sloeg wel aan in de zaal, waar men overigens niet geheel en al onbekend was met dit werk, ook praktisch niet. Vandaar, dat er na afloop snel een groepje zusters en broeders vergaard kon worden om deze kwestie te bekijken. Prof.dr.J.Lescrauwaet van de theo logische faculteit van Leuven had eerder de vraag gesteld waarom zich nog zo uiterst weinig jonge mensen aansluiten bij leven en werk van de broeders en zusters. Waarom heeft men dit generaties lang wel gedaan en waarom zou deze generatie het niet doen? Hij zocht de wortels van het religieuze leven in de eerste zaligspreking: za lig die arm zijn, want hun behoort het rijk Gods. Armoede verstond hij, met kardi naal Pironio, als honger naar God, behoefte aan gebed, niet zeker zijn van jezelf en vertrouwen in God, voor wie niets onmogelijk is. De re ligieuzen dienen „het hart te heb ben" deze armoede van hun be staan te aanvaarden en te beseffen dat daar hun wortels liggen. Ver wijzend naar Paulus' woord „Als ik zwak ben, ben ik sterk", zei hij: „Misschien zijn wij religieuzen aan het zwak worden en dat zou een zegen zijn". De studiesecretaris van de kerkpro vincie, dr.Pieter van Hoof, zag werk aan de winkel voor religieuzen met name in het doorbreken van gren zen op drie punten, namelijk in de ervaring met God, die weer als de „geheel andere" moet worden ge zien, in de dienstverlenende arbeid en in het persoonlijke en gemeen schappelijke leven door de drie evangelische raden te bevrijden uit hun vaak burgerlijke, op het ik ge richte vertaling. Hij geloofde, dat er toekomst is voor die vormen van leven en samenleven, die werkelijk grenzen verleggen. „Pas wie zelf nieuwe wegen is gegaan heeft recht op nieuwe aanhang", aldus dr. Van Hoof. Het internationaal congres over de vrouw in het ambt (de vrouwelijke priester), dat zondagavond in Baltimore werd besloten, zendt binnen kort een afvaardiging naar het Vatikaan om de kwestie van de vrouw in het ambt tot in de hoogste kerkelijke orga- Het congres, waaraan ruim tweeduizend katholieke vrou wen deelnamen, sluit aan bij het document van de bisschop pensynode over de rechtvaar digheid in de wereld. Daarin schrijven de bisschoppen: „Ook wensen wij dat de vrouw een eigen verantwoordelijk heid en medezeggenschap krijgt in de samenleving en eveneens in de kerk." Ook besloot het congres in 1980 in Rome een grote inter nationale conferentie over de vrouw in het ambt te organise ren. Tenslotte gaan de con gresgangers diverse strate gieën ontwikkelen om de kwestie op allerlei niveaus in diskussie en werkgroepen te bestuderen. De organisatie van katholieke vrouwen in de VS had het congres een internationaal ka rakter gegeven om de Ameri kaanse bisschoppen duidelijk te maken dat de priesterwij ding van de vrouw geen hobby is van alleen maar Amerikaan se katholieke feministen. In 1975 hielden de Amerikaanse vrouwen hun eerste congres over de vrouw in het ambt. In Baltimore waren veertig nationale en internationale or ganisaties vertegenwoordigd. Uit Nederland waren zeven- vrouwen aanwezig: de Nij meegse theologe Catherine Halkes, de pastorale werksters Liesbeth van Gils en Angeli- que Mekenkamp en vier leden van de projektgroep „Vrouw en kerk" van de katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving (Wil Bus, Anny Matti, Francee Siegers en zuster Ha- dewyeh Snijdewind). Op het congres werd de „Open brief aan het Volk Gods", tij dens het Landelijk Pastoraal Overleg eind oktober te Noord wijkerhout opgesteld door de meeste aanwezige vrouwen over de vrouw in het ambt, enthousiast ontvangen. Op grond van vijf argumenten argumenten vragen de vrou wen in de „Open brief' aan de bisschoppen uit de hele wereld en allereerst aan de paus om het gesprek over de vrouw in het ambt op gang te brengen en te stimuleren. In Baltimore betekende de brief een belangrijke bijdrage voor de besluiten van het con gres. In Noord wijkerhout wees kar dinaal Willebrands met name de aanbeveling om te streven naar vrouwelijke priesters van de hand, vooral op grond van de traditie in de kerk. Vorig jaar publiceerde de Romeinse congregatie voor de geloofs leer een document waarin de 'vrouwelijke priester werd af gewezen. De Russische, Boelgaarse en Oostduitse televisiestation! zullen zondag 19 november rechtstreeks de uitzending overnemen van een eucharistieviering uit een parochie kerk in Wenen-Lichtental. Dan wordt ter gelegenheid van de honderdvijftigste sterfdag van Franz Schubert it diens vroegere parochiekerk de eucharistie gevierd dooi kardinaal König van Wenen en enkele priesters. Bij dit gelegenheid wordt de mis in G-dur uitgevoerd, die Schu bert in 1815 componeerde en die in dat jaar voor hel eerst in deze kerk werd uitgevoerd. De „Lijkwade van Turijn", volgens de overlevering hel doek, waarin het lichaam van. Christus werd gewikkeli voor zijn graflegging, is geen vervalsing uit de veertien de eeuw, zoals wel in publikaties gesuggereerd is. Ooi is de afdruk van een mannelijke gestalte, die op he lijnwaad duidelijk herkenbaar is, niet met verf of kleui stof op het doek aangebracht. Dit zijn de eerste conclo sies van een groep Amerikaanse onderzoekers, die het linnen onlangs hebben onderzocht. Het zal echter noj wel. twee jaar verder onderzoek vergen voordat verden positieve uitspraken over de lijkwade kunnen wordei gedaan. De kerk valt met geen enkel politiek systeem te vereen zelvigen. De beste dienst die de kerk kan bewijzen aan de zaak van gerechtigheid en vrede, bestaat daarin, dat zij de mensen oproept zich open te stellen voor Christus. Al dus paus Johannes Paulus II bij de ontvangst van de pau selijke commissie „Justitia et Pax" (gerechtigheid en vrede) aan het eind van haar jaarvergadering. Volgens de paus blokkeren angsten de weg naar de op lossing van de wereldproble men: angst voor de vrije mens die zich bewust is van zijn verantwoording, een angst die nog versterkt wordt door de keten van geweld en onderdrukking, en de angst voor Christus, die echter ie dere grond mist. Want Chris tus gaat tegen niets in dat echt menselijk is. Over het thema van de jaar- Paus: mensen oproepen zich voor Christus open te stellen vergadering „de ontwikke ling der volkeren" zei zij, dat de kerk geduldig moet luiste ren naar personen en instel lingen die op dit vlak werken. Voor de ontwikkeling, waar bij de zorg voor de allerarm sten voorop moet staan, dient men modellen te ontwikke len, die de wezenlijke vrijhe den en rechten van de mens niet beknotten. De christenen moeten in de voorste gelede ren staan bij het ontwikkelen van een levensstijl, die radi- kaal breekt met de consump tie-waanzin.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10