Nederlandse schakers helpen Hongaren aan goud 1 Een avondje uit en tóch voor de buis vin - PVC/Blokkeer gaat eervol ten onder Begin de week vers bij AH! In de winkel vol winkeltjes van AH SPORTTRIBUNE HANS REE BREEKT BEEN Europees kampioenschap onderwaterhockey flH LEIDSE C0URAN1 BUENOS AIRES Niet Rusland, maar Hongari|e is win naar geworden van de 23e schaakolympiade, die in Buenos Aires werd gehouden. Het is voor het eerst dat de Russen, na deel te hebben genomen aan de Olympiade, zonder gouden medaille huiswaarts keren. Nederland ontnam, door remises van Timman, Sosonko en Lange- weg, de Russen in de veertiende en laatste ronde dnderhalf punt. Aangezien de Hongaren met 3—1 van Joegoslavië wonnen, vergaarden zij een punt meer dan de Russen, die nu als tweede in de eindrangschikking eindigden. Het Hongaarse team, dat bestond uit de grootmeester Portisch, Ribli, Sax, Adorjan, Csom en Vadasz, scoorde 37 punten in 56 partijen. Nederland, dat als twaalfde eindigde, speelde in de slotronde zonder Hans Ree. Deze maakte zaterdagmorgen een ongelukkige val en brak daarbij het rechterbeen op twee plaatsen. Ree. die nu waarschijnlijk ook niet kan meedoen aan het zónetoernooi dat binnenkort in Amster dam wordt gehouden, is opgenomen in een ziekenhuis in Buenos Aires. Hij zal. naar het zich laat aanzien, vandaag met de Nederlandse ploeg terugvliegen naar Schiphol. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Nederland het tegen de Russen uiterst moeilijk zou krijgen. Op Russisch verzoek werden geen belangstellenden in de speelzaal toegelaten. De Russen en ook andere delegaties hebben geklaagd over het lawaai in de zalen van het River Plate-stadion, die op zich al weinig geschikt zijn om schaakseances te houden. Na een uur spelen had alleen Sosonko tegen Lev Poloega- jevski een stelling op het bord weten te brengen die beloften inhield. Voor de overige drie leden van het Nederlandse team leken er op dat moment weinig mogelijkheden. Aan het eerste bord kreeg Jan Timman tegen Boris Spasski te maken met een gesloten Siciliaan, die de Rus ook regelmatig heeft gespeeld in de laatste match voor het kandidatentoernooi tegen Portisch. De oud-wereldkam pioen kreeg een prachtige stelling en trok vervolgens een uur uit om het juiste plan dat tot winst moest voeren te zoeken. De consequentie was dat hij in hevige tijdnood geraakte. Timman greep zijn laatste kans. Hij offerde een kwaliteit om het spel gecompliceerd te houden. Zijn opzet slaagde. Spasski nam geen risico en berustte in een deling van het punt, hoewel zijn stelling op dat moment nog steeds uitzicht op winst bood. Genna Sosonko speelde tegen Poloegajevski zijn geliefde Catalaans, waarin hij al vrij snel gemakkelijker spel kreeg. De Rus wist echter steeds de juiste tegenzet te vinden, zodat de balans niet beslissend verstoord werd en remise het resultaat werd. De Nederlandse dames zegevierden in hun laatste wedstrijd met 2—1 over de Amerikaanse ploeg. Kathy van der Mije won van Savereide in een goede partij. Na een afruilvariant van het Spaans slaagde zij erin haar dubbelpion op te lossen en het loperpaar op het bord te houden. Vervolgens won zij een pion en dat was voldoende voor de winst. Corry Vreeken speelde een wisselvallige partij tegen Herstein met schijnoffers en echte offers. Zij wist een kwaliteit te veroveren en won. Jan Timman (rechts) in gepeins verzonken tijdens zijn partij tegen de ex-wereldkampioen schaken Boris Spasski. DEN HAAG Het zal de organi satoren van de eerste Europese kampioenschappen onderwa terhockey achteraf niet zijn meegevallen. Zaterdagavond reeds bij de opening van dit plons- en spetterfestl/n voor 85 heren en twee dames, straalde de vermoeidheid van hun ge zichten en toen na amper twee uur spelen de eerste protesten binnendruppelden, dreigde de wanhoop zich van hen meester te maken. Desondanks kon gisteravond de organiserende vereniging Bar racuda uit Den Haag terugzien op een geslaagd onderwaterbal let, dat zich afspeelde op de bodem van het zwembad Over- bosch en dat de aanzet moei zijn tot een jaarlijks terugkerend toernooi. Trotse winnaar van de schitterende bokaal werden ui teindelijk de acht besnorkelde duikers van Argonauta, dat eer ste werd in de winnaarspoule door de puck viermaal meer in het doel van belangrijkste te genstander Harion te schuiven. De heren De Jong en Boek van Jeugd. Sport en Recreatie keken zaterdagmiddag rond vijf uur vreemd op. Na hun openings woord. de volksliederen en het commando ..You got five minu tes to swim in" daalden tweemaal zes spelers, twee scheidsrechters en een camera-man af naar de bodem van het basin om daar te trachten een letterlijk loodzwa re puck met de twee decimeter lange sticks in het vijandelijke doel te schuiven. Een spel voor lieden met een lange adem. een ferme vinslag en incasseringsver mogen, want de houten stick wil wel eens wat anders raken dan de puck. Een soort ijshockey, inclusief body-checking, op de bodem van het bad; te volgen via een tiental rond het zwembad opgestelde televisietoestellen. Een sport ook. die sinds vier jaar in een landelijke competitie wordt bedreven en zaterdag zijn eerste Europese kampioenschap kende, georganiseerd door Bar racuda in verband met het 25-ja- rig bestaan. „Eén moet er altijd de eerste zijn", vertelde Cees van Raay, een van de vele officials en voorzitter van de sectie onderwa terhockey van het NOB (Neder landse Onderwatersport Bond). „Het is een aanzet tot een Euro pees kampioenschap, dat vol- •gend jaar hopelijk door België wordt georganiseerd. Helaas is de opkomst ons dit jaar sterk tegengevallen. De Duitsers en Italianen hebben het volledig la ten afweten en Canada, hoewel geen Europees land maar toch een sterke deelnemer, kon niet komen vanwege de hoge reiskos ten. Zuid-Afrika wilde graag ko men. maar dat land hebben we geweigerd. Daarom waren slechts België, Engeland en Ne derland vertegenwoordigd. Dit kampioenschap moet je dan ook niet voor vol aanzien. Het is slechts een aanzet", aldus een ondanks alles opgewekte Cees van Raay, die ineens onverstaan baar wordt, daar hoofdscheids- rechter Bob Schipper verwoed op een in het water hangende ijzeren paal begint te rammen (de onderwatertoeter was helaas kapot) in een poging een speler naar de oppervlakte te bewegen die, goed volgbaar op tv, een overtreding begaat en onver stoorbaar door dreigt te gaan. Druk Coen Broers, een van de leden van Barracuda die met de orga nisatie is belast, vindt de gerin ge opkomst geen enkel be zwaar. „Ik vind het prima zo", bekent hij oprecht. „Ik wordt er zo langzamerhand helemaal gek van. Dit zijn in feite de laatste loodjes. De laatste maanden, vooral de laatste weken is het thuis een heksenketel geweest. Je hebt geen idee wat er alle maal bij komt kijken. Een pro grammaboekje bijvoorbeeld, dat waren we helemaal vergeten, dus moest er vorige week snel iets in elkaar worden gezet. Ik heb het met acht deelnemende teams al druk genoeg. Op dat moment wordt hij geïnter rumpeerd door Cees van Raay, die. na evert naar de telefoon is geroepen, lijkbleek weer gaat zitten. „Weet jij waar onze beker is. Ik dacht dat hij achter in mijn wagen lag, maar daar schijnt hij niet meer te liggen", merkt hij bijna in paniek op. Er is echter geen reden voor, want even later wordt de glimmende op onder waterhockeysticks gedragen bo kaal op tafel gezet; een wissel- prijs beschikbaar gesteld door het NOB. „Een prachtding, vind je niet", vraagt hij opgelucht. „Gemaakt door één van onze leden, een zilversmid. Hij heeft ook het internationale vignet voor onderwaterhockey ontwor pen. Het „kreng" kost ons echter toch nog negenhonderdvijftig gulden, maar daar staat tegen over dat hij een aantal jaartjes meegaat. Ondertussen volgt een twintigtal badgasten (het publiek heeft het vanwege de mist laten afweten) het spel, moeizaam turend door het spiegelende water. Anderen hebben met een (gratis) kop thee postgevat voor één van de tv's, terwijl de Belgen fel discussiëren over de laatste wedstrijd, welke naar hun mening twee minuter te kort heeft geduurd, om vervol gens een officieel protest in te dienen. Cees van Raay. speler in oer. veteranenteam („Daar is het b/e» na afloop zeker zo lekker") gaat echter onverstoorbaar door. „Ik kan zelf de topsport niet meer opbrengen. Doordat je enkel laat in de avond kunt spelen kom je midden in de nacht thuis en met een volledige dagtaak valt dat niet mee. Voor de jongens die het wel doen. met name die uit Limburg, neem ik mijn petje af. Dat noem ik inzet en karakter. De aanpak is de laatste jaren flink veranderd. Als je de teambespre kingen volgt, geloof je niet dat het nog amateurs zijn. Jammer is alleen dat daardoor een grote achterstand ontstaat bij de be ginnende teams. Als je achter elkaar met grote cijfers verliest, neemt de motivatie snel af. Het zijn echter allemaal gemotiveer de duikers, waarbij het ontieglijk fanatiek kan toegaan. Soms lijkt het wel ijshockey. Als scheids rechter moet je er dan ook tegen Bonds- en club- coach Deeuwes Karrenbelt in strueert de Ar- gonauten alvo rens zij begin nen aan de wedstrijd tegen het Engelse Slough. Wim Bannink. opgewassen zijn. De emoties kunnen erg hoog oplaaien." Een voorbeeld hiervan werd later op de avond gegeven door één van de Engelse coaches, die zich bedrogen voelde door de diepte van het bad. Daardoor klopte er weinig van de timing (wanneer moet de volgende naar beneden om de aanval of verdediging voort te zetten als de ploegge noot buiten adem is) en boven dien werd een onverwachte ne derlaag geleden, tegen viervou dig landskampioen Argonauta, hetgeen een succes voor club- en bondscoach Deeuwis Karren- belt genoemd mag worden. Een fanatieke coach, die ondanks de flikkerende waterspiegel het spelbeeld feilloos weet te volgen en zijn spelers op commando naar beneden stuurt. Slechts een enkele keer moet hij zich om draaien naar een achter hem opgestelde monitor. „Wat taktiek betreft is het net voetbal. Zonet heb ik een nederlaag geleden, maar komt waarschijnlijk omdat ik een mannetje te veel naar voren heb gestuurd. Ik mis echter nog twee spelers, waaronder Wim van Praat; een echte goal- tjesdief", aldus de bondscoach die op 9 december met het nationale team uitkomt tegen Engeland. De hegemonie van dit land lijkt eindelijk te doorbreken, want tegen West Wickham boek te Karrenbelt een verdiende over winning. „Ik speelde het 2-2-2 systeem en daar hadden ze niet op gerekend", sprak hij enthou siast. De buitenstaanders zullen dit echter nauwelijks hebben begre pen. De meesten zonken berus tend weg achter de televisietoe stellen, waar het geheel over kwam als een eindeloze aflever ing van „De man van Atlantis". BAS GROOT WESSELDIJK DEN HAAG PVC/Blokkeer heeft de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup volleybal voor landskampioenen niet overleefd. Na de sensationele overwinning in de thuiswedstrijd, moesten de Ri]8wijker8 zaterdagmiddag in de return tegen de Poolse titelhouder AZS Olsztyn met een nederlaag van 31 genoegen nemen. Toch leverde ook ditmaal de jeugdige formatie van trainer/coach Jan van Zweeden wederom een alleszins acceptabele prestatie. Niet alleen getuige de setstanden (15—6, 15—11, 12—15, 15—11) maar vooral gezien het andermaal vertoonde, perspectief biedende spel. Daarom dan ook totaal geen sfeer van ontgoochelde verslagenheid. De vroegtijdige uitschakeling was immers tevoren al min over meer ingecalculeerd. De onderlinge ver schillen in sportbenadering tussen de Nederlandse ploegen en de Oosteuropese staatsamateurs la ten nu eenmaal amper ruimte voor dergelijke wonderen open. Want slechts een wonder had PVC/Blok keer van dit verlies kunnen afhou den. En juist dit wonder was reeds in eigen vertrouwde omgeving ge schied, toen het verbouwereerde AZS Olstyn een week eerder ge heel onverwacht met 3—2 was geklopt. Bovendien moest PVC/Blokkeer ahdermaal behoorlijk gehandicapt aan het karwei beginnen. Het on geluk, blessures, had de ploeg namelijk zelfs tot diep in Polen achtervolgd. Zo ontbrak nog altijd Wim Bannink met een gekwetste hand in de basisopstelling en voorts kon Joost Visser niet op volle kracht aantreden. Maar on danks de koorts deed hij zijn uiterste best. Tijdens de ver moeiende treinreis van viereneen half uur tussen het vliegveld van Warschau en bestemming Olsztyn had Visser blijkbaar een kou gevat. Omstandigheden In de eerste set moest PVC/Blok- j) keer dan ook no$ even rustig ji wennen aan de omstandigheden. j! De ruim tweeduizend, dicht op het -L speelveld zittende toeschouwers Trainer/coach zorgden voor een haast vijandige Zweeden. sfeer. PVC/Blokkeer, in de Marim bahal onlangs zo geweldig ge steund door de eigen supporters- schare, wist nu wat AZS Olsztyn in Rijswijk doorgemaakt moest hebben. Bovendien legden zowel de eerste (Oostduitse) scheids rechter als de tweede (Poolse) scheidsrechter geenszins een proeve van bekwaamheid af. Twij felachtige beslissingen vielen constant in het voordeel van de Polen uit. Die eerste set ging dan ook duide lijk met 15—6 verloren. Aanmerke- Setwinst lijk beter ging het in de volgende fase. Tot 98 gingen beide partij en gelijk op, maar na een time-out do< kei van AZS Olsztyn liepen de gasthe ren toch tot 13—8 uit. Met 1511 voor de thuisclub kwam na vijfen twintig minuten het einde van de PVC/Blokkeer had tot dan toe beslist niet teleurgesteld. Ook dit maal waren de collectiviteit en de enorme wilskracht de sterkste wa pens van de Rijswijkers. Peter Kool groeide langzaam maar zeker overigens uit tot één van de uitblin kers aan de Nederlandse kant. AZS 0l3ztyn, toch weer verre van overtuigend, kreeg het In de der- Var tie) de set toch nog even benaj HE Met inmiddels toch de pijn v( tende Wim Bannink op de tf «5nr van Joost Visser vocht PVC/lj keer voor de setwinst. Techrj O1» zeker niet de mindere var ten Polen hield men het tot 7—7 de Zelfs werd een voorsprong] yai 7—10 bereikt, maar even stonden beide ploegen bij 11» toch weer gelijk. Met een ui» krachtsinspanning haalde F Blokkeer tenslotte toch de set met 15—12 binnen. E lijk was de vreugde omtrent! stc triomf. Ook in de vierde set waren erf winstkansen voor de Nederlai aanwezig. Bij 67 en I PVC/Blokkeer telkens een g voorsprong, maar enkele onl ge fouten (gebrek aan routine deze ploeg eigenlijk nauwi verweten worden) brachten d< len via 11—9 tot 1511 in v( haven. Manager Jan van Putten: hebben hier heel veel van gek i De jongere spelers hebben deze twee wedstrijden een bel rijke portie zelfvertrouwen q daan. We misten nu alleen beslissende momenten. Maa met al was het voor ons tochj geweldig leuke ervaring, hetj de sfeer en de resultaten j weer in de nationale compj volgens mij alleen maar ten g kunnen komen". DICKK 'ma3vërtënT^ n.*/UL 1/J7. Di/ Wo Versvoordeel in&tCoX ar^'L

Leidse Courant | 1978 | | pagina 22