■^Opbrengst suikerproduktie 1978 gunstiger dan verwacht Import Ananas w GROENTE FR|PI I EMEIM B#LLEN LTB-afdeling Honselersdijk een der eersten in Westland Niet licht maar temperatuur regelt groei van tarwekorrel jjÜANP en tuinbouw VOORUITZICHTEN CAMPAGNE: WESTLAND-EXPORT ANDRE v. MIERL0 GOEDE PRIJS VOOR SLA GEEN SCHOKKENDE GEBEURTENISSEN AAN DE CCWS TULPEN IN NAJAAR STRAKS HEEL GEWOON LEIDSE COURANT. ter MORGEN 60-BESTAANSFEEST IN LEUNINGJES: 'OOIT, At t di ^3 HONSELERSDIJK De Viering van het zestigjarig bestaan van de Katholieke ecre Land- en Tuinbouwbond staat centraal op de feesta vond, die op dinsdag 14 no- £e®vember in gebouw „De Leu- 11 ningjes" in Poeldijk wordt vaj gehouden. Op de feestavond ?r Bral worden teruggeblikt op het bereiken van een aantal .^doelstellingen, zoals de stichting van de Rabobank, le 'N.V. Interpolis en de Coöp. Vereniging Maas- niond. Met dit doel voor 1 t ogen besloot een aantal VTftuinders in 1918 de Katho- Land-en Tuinbouw bond (L.T.B.) op te richten. ren en tuinders over het ge hele land te organiseren. Zo ontstonden onder meer in het gehele Westland de L.T.B.-afdelingen, waarvan Honselersdijk zich erop kan beroemen tot een der eer sten te behoren. Taken Met het bereiken van de ge stelde doeleinden bleek dat de L.T.B. andere taken wachtte. Tegenwoordig wordt onder meer mede werking verleend bij het af sluiten van de jaarlijkse col lectieve arbeidsovereenkomst (CAO) voor de werknemers in de land- en tuinbouw via het Landbouwschap. Verder heeft de L.T.B. bemoeienis gehad bij de oprichting van de agrarische scholen in het Westland. In Wateringen en Naaldwijk staan twee tuin bouwscholen, die jaarlijks vele leerlingen afleveren. Kring Westland Energieaangelegenheden, het structuurbeleid, zoals de Wet Investeringsregeling (W.I.R.), het Borgstellingsfonds, socia le aangelegenheden en on derwijs zijn te omvangrijk gebleken om het aan de af delingen afzonderlijk over te laten. Daarom hebben de af delingen zich op hun beurt weer verenigd in de Kring Westland. Hierin hebben de voorzitters van de elf afde lingen zitting, alsmede een aantal adviseurs, die maan delijks vele tuinbouwbelan- gen de revue laat passeren. Groeiend ledental De afdeling Honselersdijk verheugt zich nog steeds in een groeiend ledental. Zij ziet haar huidige functie voornamelijk als schakel tussen de leden en de hoge re bestuursorganen. De laat ste jaren heeft de afdeling Honselersdijk zich vooral be ziggehouden met planologi sche aangelegenheden, zoals bestemmingsplannen en het structuurplan Westland, waa rop een aantal aanmerkin gen is doorgespeeld naar de centrale organen. HAAG De bietenoogst 1978 zal ^^aanzienlijk groter zijn dan aan het begin van de campagne werd verwacht. Het fraaie najaarsweer in september en okto ber in grote delen van ons land heeft le kg-opbrengst per ha en het suikerge- lalte in de biet gunstig beïnvloed. Boven- lien is de verwerkingskwaliteit van de tieten dit jaar bijzonder goed, zodat de [abrieken een hoog witsuikerrendement naken. Op dit moment wordt rekening gehouden met een opbrengst per ha in Nederland 5 van gemiddeld bijna 49,5 ton en met en suikergehalte van gemiddeld ruim 16 pro- e" cent. Uitgaande van een aan de suikerfa- e®n brieken opgegeven landelijk bietenareaal van 134.600 hectaren zal de bietenoogst dan ook een record bereiken van rond 6,6 miljoen ton bieten. Lange campagne gevolg, dat de campagne van lange duur zal zijn. Uiteraard speelt hierbij ook een rol, dat de Suiker Unie fabriek te Gronin gen pas op 21 oktober aan de campagne kon gaan deelnemen. Zoals de zaken er thans uitzien moet worden verwacht dat de campagne pas rond kerstmis beëindigd kan worden, met dien verstande dat enkele fabrieken wel licht vlak voor de kerstdagen kunnen uitdraaien - gedacht wordt aan de twee fabrieken te Sas van Gent en de fabrieken te Halfweg, Steenbergen en Zevenbergen - en de overige fabrieken een enkele dag na kerstmis. Veel suiker Was bij de aanvang van de campagne nog de gedachte, dat bij een gemiddelde suike ropbrengst per ha de totale suikerproduk tie binnen het gegarandeerde A- en B-quo tum van rond 880.000 ton zou kunnen blijven, thans moet - helaas - rekening worden gehouden met de produktie van zgn. magere suiker, ook wel C-suiker genaamd. Hoeveel dit zal zijn is nog moeilijk aan te geven, maar een quantum van 50.000 - 60.000 ton (6 7 procent van het A- en B-quotum) moet niet uitgesloten worden geacht. Dit brengt de totale suiker produktie dus op 930.000 tot 940.000 ton. Deze hoge produktie valt in een jaar waarin Nederland voor het eerst het con- tractenstelstel voor de bietentelers heeft toegepast, in plaats van het vele jaren gehanteerde mengprijssysteem. Enerzijds is dit een gelukkige omstandig heid, omdat we nu bijna 95.000 ton B-sui ker meer hebben dan we onder het meng prijssysteem zouden hebben gekregen. Aan de andere kant echter brengt het contractenstelsel zijn eigen problemen met zich mee, omdat nu de magere suiker niet meer gelijkelijk verdeeld is over alle bie tentelers, maar in verschillende mate te recht komt bij de individuele telers, afhan kelijk van het aan hen toegewezen quotum A- en B-suiker en hun individuele op brengst. Voor het eerst is in het Westland bij „Westland Export BV" ananas van de Ivoor kust per container aangekomen.De foto's geven een beeld van deze gebeurtenis bij het bedrijf, dat gevestigd is in het veilingcomplex van Westland Noord. IR. H. SPIERTZ IN PROEFSCHRIFT: WAGENINGEN De tem peratuur, en niet de lichtin tensiteit, regelt primair de groeisnelheid en de groei- duur van de tarwekorrel.Bij hoge temperaturen verlopen de omzetting van suikers in zetmeel en de eiwitaanmaak in de korrel sneller. Dat is mogelijk doordat koolhy draaten eiwitreserves in bladeren en stengel worden aangesproken voor de kor- relgroei. Als de plant echter op dat momente te weinig water, stikstof of licht krijgt, bestaat de kans dat deze „herverdeling" de le vensduur van de plant sterk bekort, met als gevolg ver minderde opbrengst. In de praktijk heet dit verschijn sel „noodrijpheid". Deze conclusies volgen uit een onderzoek van de Wage- ningse ir. J. Spiertz, waar van het verslag is neerge legd in het proefschrift, dat de basis vormde voor zijn promotie, vorige week, tot doctor in de landbouwweten schappen. In de klimaatkamers van de landbouwhogeschool waa rin licht en temperatuur los van elkaar kunnen worden geregeld, onderzocht Spiertz de effecten van deze beide weersfactoren op het ver loop van de korrelvulling. Hij combineerde vier tempe raturen met drie lichtnive- au's, zodat twaalf „weer- stoestanden" ontstonden. De temperaturen variëerden van 10 tot 15 graden Celcius, wat overeenkomt met de laagste dagelijkse temperatu ren van de korrelvullingspe- riode in 11978 en de hoogste in 1976. Het hoogste lichtni- veau correspondeerde met een zonnige dag in de maand april, het laagste was vergelijkbaar met een be wolkte dag in de zomer. De in de klimaatkamer ge vonden relaties werden ge toetst aan de uitkomsten van veldproeven. Hiervoor werden gegevens gebruikt van tarweproeven waarbij de groeioms tandiggheden op timaal waren: geen waterte kort, voldoende stikstof, be strijding van blad- en aarziekten. Het bleek dat de tempera tuur ook in het veld de groeisnelheid en de groei- duur van de tarwekorrel be ïnvloedt. Er is echter éeh groot verschil: hoge tempe raturen leidden in de kli maatkamers steeds tot lage re korrelopbrengsten vanwege de beperkte hoe veelheid kunstlicht. In het veld echter stelt de hoeveel heid zonlicht gedurende de korrelvulling geen beperkin gen, zodat bij een goede wa ter- en stikstoftoevoer ook met hoge temperaturen goe de opbrengsten mogelijk zijn. Maar naderhand, tegen het einde van de groeiperio de blijken d kwetsbaar te zijn. Dat komt tot uiting in een verstoorde waterhuishouding, vermin derde stikstofopname en het optreden van ziekten. Om een betere benutting van zonne-energie door land bouwgewassen te krijgen, zou vooral gezocht moeten worden naar rassen en teelt methoden die, bij hoge tem peraturen, toch een lange na-bloei-periode realiseren. In veldproeven kan de le vensduur van de groene or ganen reeds aanmerkelijk verlengd worden door late stikstofgiften en chemische ziektebestrijding. De groei- duur van de korrel, blijkt echter met deze teeltmaatre gelen slechts heel beperkt te beïnvloeden, vanwege de in wendige hormonale regeling van de afrijping. Beïnvloe ding van de groeiduur zal vooral langs genetische weg bereikt moeten worden. Er kwamen de afgelopen week goede prij zen tot stand op de sla-markt. Dit voor voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de beperkte concurrentie van natuursla en van glassla uit het buitenland. De groei van het binnenlandse aanbod van glassla bleef achter bij die van voorgaande jaren. Dit is echter geen verrassing gezien het kleinere areaal dat er aangeplant was. Al enkele weken ligt de wekelijkse aanvoer 2 miljoen kroppen per week achter bij die van vorig jaar. Voor de sla van 21 kg. en op werd er 52 cent per krop betaald. Vorig jaar moest men in dezelfde verslagweek genoe gen nemen met een prijs van 15 cent per krop. De gemiddelde prijs voor alle gewich ten kwam uit op 35 cent per krop. De aanvoer zal verder toenemen, waarschijn lijk blijft er genoeg ruimte voor dit grotere aanbod, waardoor de prijzen betrekkelijk weinig gevaar lijken te lopen. Rode paprika's Het aanhoudende grote aanbod van rode paprika's veroorzaakt knap wat problemen bij de prijsvorming. Ook in de afgelopen week vielen de resultaten tegen. Er wordt per week zo'n 120 ton meer aangevoerd in vergelijking met vorig seizoen en hier weet de handel met moeite raad mee. De gemiddelde prijs daalde naar 2,85 per kilo. Er wordt een aanhoudend groot aan bod van rood verwacht. Misschien dat er door de afnemende concurrentie van Italië op de Westduitse markt er hogere prijzen tot stand kunnen komen. Bij de groene papnika's is er sprake van een veel gunstiger situatie. De aanvoer van groen is nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar. De prijs die er voor een kilo groene paprika's betaald werd lag vorige week op gemiddeld ƒ3,- per kilo. Het is niet uitgesloten dat de prijs bij een verder afnemend aanbod nog wat verder stijgt. Overige gewassen Pluk van sperziebonen in de kas. Komkommers duur De laatste komkommers van dit seizoen brengen goede prijzen op. In vergelijking met vorig jaar worden er rekordprijzen betaald. In de afgelopen week lag de gemid delde prijs op 1,03 per stuk. De concurren tie van Griekenland neemt thans duidelijk toe. Veel schade kan deze concurrentie niet meer berokkenen omdat het Hollandse komkommerseizoen bijna afgesloten wordt. De voorbereidingen voor het nieuwe seizoen zijn alweer in volle gang. Ook voör de komende week zullen de komkommerprij- zen hoog zijn. Voor de goede kwaliteit andijvie liep de prijs weer met enkele centen per kilo op. Zo kwam er de afgelopen week een gemid delde prijs van 66 cent per kilo tot stand. Door een kleiner wordend aanbod kan de prijs verder oplopen. Het inmiddels sterk afnemende aubergine-aanbod wordt tegen goede prijzen verkocht. Er werd gemiddeld 4,28 per kilo betaald. De kleinere maten staken echter gunstiger in prijs af als de grotere sorteringen. De aanvoer blijft klei ner worden en er zullen goede prijzen betaald worden. Voor radijs werd er vorige week minder voor een bosje betaald. Op woensdag 8 november werd er gemiddeld 61 cent per bosje betaald op Veiling West land Zuid. De tomaten veranderen weinig- in prijs er werd gemiddeld 1,50 per kilo betaald. De aangevoerde postelein werd goed betaald want ze ging voor een prijs van 2,60 per kilo van de hand. Rettich bracht gemiddeld 19 cent per stuk op. Voor raapstelen werd er 31 cent per bosje be taald. Er wordt nog steeds spinazie aange voerd, de prijs lag op 2,- per kilo. De aanvoer van sperziebonen is bijna aan z'n eind. De kwaliteit loopt over het algemeen snel terug, er werd gemiddeld 3,80 per kilo betaald. Voor bloemkool worden er hogere prijzen verwacht, de aanvoer lijkt kleiner te worden. Prijzen van 80 cent per stuk lijken snel tot het verleden te behoren. Waspeen is en blijft nog steeds goedkoop, nl. 22 cent per kilo. De spruiten brachten gemiddeld 70 cent per kilo op. De binnen- en buitenlandse aanvoer blijft groeien, zo dat de prijs onder druk blijft. Voor prei was er afgelopen week wat meer belangstel ling, de prijs liep op naar 76 cent per kilo. De aanvoer blijft ruim zodat er geen vaste prijzen verwacht worden. Bleekselderij bracht gemiddeld 47 cent per stuk op. Geen schokkende gebeurtenissen aan de CCWS in de afgelopen week. Niet wat betreft de aanvoer van bloemen en in feite evenmin inzake de prijzen. Het was allemaal tamelijk stabiel hetgeen overigens in deze tijd van het jaar niet abnormaal is. De chrysanten maken de hoofdmoot uit in de handel en voor het overige is er een kleurig geheel van herfstbloemen te kust en te keur. Ditmaal slechts aangevuld met het nieuwe van de bloemen uit Columbia, die het nog niet eens zo slecht doen, ook wat de statice betreft. Mogelijk zaten die bloemen onze anjers wat in de weg hoewel voor trosanjers de gemiddelde prijs gunstiger lag in dezelf de week van het vorig jaar waarbij moet worden aangetekend, dat de aanvoer met een kleine drie miljoen ongeveer een mil joen lager lag en dat is van invloed op het prijspeil. Opvallend is de vrijwel gelijke aanvoer van Amerikaanse anjers met tegen de twee miljoen en een eveneens vrijwel gelijk prijspeil. De irissen hadden nogal wat te verduren van de ingevoerde statice hoewel de prijs op vrijwel gelijk niveau van vorig jaar kon blijven. Het matige groeiweer had niet veel invloed op de totale bloemenaanvoer welke ruim 25 miljoen bos of stuks bedroeg hetgeen ongeveer een miljoen meer is dan dezelfde week van het vorig jaar. Maar het omzetbedrag lag eveneens een miljoen ho ger. De totale omzet vaan de CCWZ bedroeg afgelopen week 11.337.698,74 tegen 9.785.552,71 zodat er geen grote verschil len te zien zjn. Ook de buitenlandse invoer bleef met 74.535,80 nog beneden die van vorig jaar 111.070,50. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: amerikaanse anjers 29 (28) trosanjers 43 (29) anthurium 1,30 (1,33) snijgroen 1.30 (1,33) jaarrond troschrysanten 39 (34) idem geplozen 69 (61) normaal tros 1,78 (1,31) normaal geplozen 56 (47) freesia 22 (19) gladiolen 11 (7) irissen 25 (22) leliekelken 60 (72) lelietakken 50 (33) grote cymbidia 1,10 (1,11) idem klein 25 (36) grote rozen 51 (45) idem klein 34 (29) sonia 46 (42) belinda 33 (28) red garnette 23 (20) tulpen 39 (22). Voor de import van statice bestond goede belangstelling met behoorlijke prijzen in tegenstelling tot de geïmporteerde rozen waarvan overigens de kwaliteit en sortering te wensen overlieten. De aanvoer van potplanten voor de klok was afgelopen week matig in tegenstelling met die bij het bemiddelingsbureau waar zelfs een toename viel te constateren. Het totaal van de prijzen was redelijk vooral wat betreft de bloeiende soorten die het beter deden dan vorig jaar om deze tijd. Er mag worden verwacht dat het aanbod ook in deze week behoorlijk zal zijn. Voor wat de snijbloemen betreft wordt gerekend op een meer beperkte aanvoer, mogelijk met uitzondering van de chrysan ten. Een redelijke prij_svorming wordt mo gelijk geacht omdat ook de weersomstan digheden geen aanleiding geven tot abnor maal grote aanvoeren van bloemen, na de drukte in de eerste week van november. „IJs"-tulpen,..een nieuwe kreet in het bloembollenvak. Dat zijn tulpenbloemen die nu aan de veiling komen. Ze zijn getrokken uit bollen van oogst 1977 en die hebben dus minimaal dertien maanden in de koel cellen gestaan bij een temperatuur die even onder het nulpunt lag. Vandéór de naam. Het heeft wel even geduurd voor het zover was, maar het handjevol kwekers dat zich met de produktie van deze bloemen heeft bezig gehouden, blijkt er nu goed de vingers achter te hebben. De kwaliteit die wordt aangevoerd, is zeker niet onbevredigend. Bloeiende tulpen kan men momenteel ook zien staan in een reeks grote tuincentra. Een stunt die veel kijkers trekt en die mogelijk is gemaakt door het Produktschap voor Siergewassen. Dat liet een groot aantal tulpenbollen programmeren voor bloei in november. Doel: particulieren er op te wijzen dat het nü tijd is om bloembollen te planten als men straks een tuin vol uitbundige bolbloemenweelde wil hebben. Vriendelijke prijzen Er zijn bloemkwekers en exporteurs die het nut van bloeiende tulpen in de herfst niet zo bijster goed zien zitten. Waarom in oktober en november tulpenbloemen?, zo vragen zij zich af. In deze maanden wordt men bedolven onder andere bloemen en tulpen zijn er toch al van december tot half mei. Alles goed en wel, maar er blijkt in oktober en november gewoon een markt voor tulpen te zijn. Zij gaan vandaag in ieder geval weg voor heel vriendelijke prijzen. Apel doorn en Golden Apeldoorn noteerden nog tot 3,50 en 4,- per bos, de uitdagend getinte randtulp Lustige Witwe kwam in extra mooie kwaliteit zelfs nog tot 6,- en. Kees Nelis bleef daar niet ver van af. Natuurlijk worden nu nog geen vele karren tegelijk tulpen aangevoerd. Maar in beperk te hoeveelheden is er in de herfst kennelijk een gat voor tulpen. Forse kosten Goede prijzen dus, maar men moet zich vooral niet verkijken op de kosten. De bollen zelf zijn omstreeks september 1977 geplant in kistjes met potgrond. En die kistjes zijn, nadat de bollen goed beworteld waren, in de koelcel geplaatst. Die kistjes met bollen kan men natuurlijk wel stapelen, maar tussen iedere kist moet ruimte blijven en het aantal dat men per kubieke meter in een cel kwijt kan, is dan ook niet zo groot. Bovendien: dertien maanden achter een koelen kost een hoeveelheid stroom van lieb-ik-jou-daar en daar komt nog bij dat Nieuwe methode Zo leek het er op dat het aanbod van bloeiende tulpen in oktober en november altijd wel aan de beperkte kant zou blijven. Totdat de heer L. Kraakman, chef van de preparatie-afdeling Coöperatieve Neder landse Bloembollencentrale (CNB) in Bo- venkarspel, een methode ontwikkelde die heel wat simpeler en goedkoper is. Hij brengt de bollen in droge en dus niet geplante conditie in de cellen. En dan kan men per cel natuurlijk veel meer bollen kwijt dan wanneer men ze eerst in kistjes moet planten. Welke temperatuur hij toe past en wat hij doet om het „uitdrogen" van de bollen te voorkomen, daarover zwijgt men in Bovenkarspel als het spreek woordelijke graf. Voorsprong Nu bloembollen planten In de tuin. men geen 100 zekerheid heeft dat er bij het in bloei trekken niets kan gebeuren. Dat laatste blijkt nl. wel degelijk het geval. Kort en goed: de teelt van „ijs"-tulpen was tot nu toe een dure en ietwat riskante zaak en daarom hebben de enkelingen die zich op dit pad hebben begeven, nooit veel navolgers in hun kielzog gekregen. Elders bollen telen Er was nog een tweede methode: men stuurde grof plantgoed (of tienen) van tulpen naar Zuid-Frankrijk, Italië en zelfs naar de Golanhoogten in Israël en liet die bollen daar een jaar telen. Klimatologische omstandigheden zorgden ervoor dat de daar geteelde bollen veel eerder „klaar" waren met de bloemaanleg. Men kon ze in West en Noord-Europa dan ook veel vroeger in bloei trekken dan de in Holland geteelde exemplaren. Het aantal kwekers dat deze methode toepaste is ook nooit groot ge weest. Om te beginnen waren de kosten niet kinderachtig en groeiden de bollen ginds veel minder dan hier, maar bovendien werd men soms geconfronteerd met een viruspercentage van-hier-tot-ginder. Tussen twee haakjes: de zo verkregen bollen bloei den wel veel vroeger dan de in Holland geteelde, maar van bloei in oktober kon geen sprake zijn. Dat is geen wonder. Deze methode verschaft CNB een voorsprong op de concurrentie en deze veiling heeft dan ook al laten weten dat men van 1980 af de aldus geprepareerde tulpen bij CNB zal kunnen bestellen. Als alles volgens de plannen verloopt zal het aanbod van bloeiende tulpen in de herfst van 1981 vermoedelijk dus heel wat groter zijn dan nu. Dat weet U dan al vast! De preparatiekosten zullen vermoedelijk rond 5,- per 100 liggen. Geen gekke prijs temeer daar men de bollen geleverd krijgt met een bloeigarantie van 90 tot 95 En dat is niet niks. Breed assortiment Moest men bij de tot nu toe gevolgde methoden bepalen tot een beperkt assorti ment, met de methode-Kraakman blijkt men veel meer cultivars tot zeer vroege bloei te kunnen dwingen. In de afgelopen weken liet CNB in de Bloembollenbeurs te Hille- gom een hele reeks soorten in bloei zien: Kees Nelis, Lustige Witwe, Mirjoran, Land- seadle Supreme, Prinses Irene (die normaal op zijn vroegst pas half februari in bloei te krijgen is), Parade, Golden Parade, Luc ky Strike en nog enkele andere rassen. Bolbloemenmaand Hyacinten zijn er nu al heel wat, de narcis sen zullen snel volgen en straks dus ook volop tulpen. November lijkt een echte bolbloemenmaand te gaan worden. Met andere woorden: het broeiseizoen wordt straks met een maand vervroegd. En dat betekent extra verkoopkansen voor de bloembollet..

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11