Roerige tijden behoren Tasja tot het verleden voor Melkboer Wim van der Holst laat Maredorp in de steek en gaat leven Menno ITAP/REGIO Aan de slag voor missionaris Jos van Kesteren Graag door de deur, als u wilt. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. \mm Tasja, een bastaardhondje van ongeveer drie jaar oud heeft het vroeger niet al te makkelijk gehad. Tasja groeide op in een nogal drukke omgeving met heel veel kleine kinderen in de buurt. Ook thuis ontbraken die kinderen niet. Het was dan ook onvermijdelijk dat vrijwel iede re dag wel een vriendje of vrien dinnetje over de vloer kwam. Daar is natuurlijk niets op tegen maar het begon Tasja op haar zenuwen te werken. Hoogst waarschijnlijk werd Tasja door de spelende kinderen meerma len van haar plaatsje verdreven en moest ze haar heil anders in huis gaan zoeken. Aanvankelijk deed ze dit wel, maar naarmate de tijd vorderde met steeds meer tegenzin. Een hond heeft nu eenmaal een ei gen territorium nodig. Als is het nog zo klein. Daar moet hij zijn gang kunnen gaan, zonder dat iemand hem stoort. Gebeurt dit wel, dan loopt men een gerede kans dat de hond zich aggressief gaat gedragen. Hij voelt zich op zijn eigen terrein in het nauw gedreven en bijt dus van zich af. Dat is zijn goed recht Voor de betrokkene is dat echter minder aangenaam en het draait er vrijwel altijd op uit dat de hond het huis uit moet. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Dit gebeurde ook met Tasja. Zij begon ook van zich af te bijten, met als „slachtoffer" de kinde ren die op bezoek waren. Onge lukken gebeurde er niet, maar een ernstige waarschuwing was het wel. Tasja's baas onderken de het potentiële gevaar maar heeft waarschijnlijk niet gewe ten dat de oorzaak er van was. Maar zelfs als hij het wel gewe ten had, dan nog zou hij er niet veel mee opgeschoten zijn. Er staan dan drie mogelijkhe den open. Geen buurtvriendjes meer in huis, hetgeen onredelijk is ten opzichte van de kinderen. Een groter huis kopen, zodat de twee partijen elkaar niet meer zogauw in de weg zitten. Financieel gezien een onmoge lijkheid. Als laatste mogelijk- heid dient het asiel zich aan en dat is wel haalbaar en tegelijk ook de meest eenvoudige oplos sing. Tasja is nu wel het kind van de rekening temeer omdat het bovenstaande verhaal de schuldvraag zeker niet op de hond richt. Tasja's karakter is volstrekt tegengesteld aan haar vroegere gedragingen. Ze is, zoals in het asiel nu blijkt, een rustig, aanhankelijk en gehoor zaam hondje. Van extreem ag gressief gedrag is geen sprake. Omstandigheden veranderen klaarblijkelijk niet alleen de mens maar ook het dier. Geluk kig maar voor Tasja, want nu maakt ze een veel grotere kans e<ki nieuw baas te krijgen dan eerst. Het doet echter geen afbreuk aan de voorwaarden waaronder Tasja bij een nieuwe baas ge plaatst kan worden. Kleine kin deren in huis wordt niet aanbe volen, tenzij er genoeg ruimte is. In een rustige omgeving komt Tasja het best tot haar recht. Ook voor wat oudere mensen is ze erg geschikt Tasja heeft weinig verzorging nodig met haar kortharige vacht en ze hoeft nu ook niet direct uren achtereen afgedraafd te worden aan het strand of in het bos. Gezelligheid en aandacht is voor haar het belangrijkste. Haar kleuren zijn zwart, licht bruin en donkerbruin. Ze is 40 cm. hoog, heeft een lange staart, een spitse snuit met opzij staan de flapoortjes en twee buitenge woon vriendelijke donker brui ne ogen. Menno het dwergpoedeltje van vorige week heeft vele reacties gekregen op zijn verschijning in de rubriek. Uiteindelijk is hij beland bij een man wiens vorige hond, ook een poedeltje, door een auto overreden werd. Vanaf deze plaats wens ik Menno wat m$pr geluk dan zijn voorganger. Bart Spijker LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 t veel aandacht nodig Het zijn treurige dagen. De herfst trekt zijn onuitwisbare sporen door het polderlandschap en m'n auto is stuk. In de krant staat ook niks leuk meer. Nee, rijks- en gemeentebegrotingen zijn net zo somber als het weer buiten. Bestek anno 1981 wordt een theelepeltje, want we moeten de buikriem aanhalen, ledereen is ziek, zwak en misselijk of dreigt het binnenkort te worden. De kat is in de rui en ik kan zijn borstel niet vinden. Koen Verhoef zei het dinsdagavond al erg nadrukkelijk: „Ja beste kijkers, het zijn moeilijke momenten; Johan Cruyff verlaat het Nederlands voetbal en Jaap Boersma is uit de politiek". Heerlijk hè, zo'n tijdje gewoon mopperen. Ik kan er uren mee doorgaan. Jammer genoeg kun je soms niet aan een lichtpuntje aan de horizon voorbij. Op zoek naar de man met de hamer kom je ook wel eens leuke dingen tegen. Zo is het leven, daar kun je niet onderuit. Een rots van vermaak in de branding van wekelijks leed is bijvoorbeeld de dansles. Jij lachten om het geknoei van een ander en zij om het jouwe. In de pauze sluit je weer vriendschap om vervolgens op dezelfde voet verder te gaan. Slechts enkele lessen scheiden ons van het eindpunt waar je wordt geacht de danskunst te beheersen. Ik denk dat er mensen zijn die het nooit zullen leren en ik ben bang dat ik daar bij hoor. Maar goed, niet te vroeg getreurd want er kan nog van alles gebeuren. Uiteindelijk gaat het best redel!|k en vallen we, behoudens mijn hardop meetellen met de muziek, niet op in het wriemelende gezelschap. Alhoewel, deze week ging het fout omdat we vorige week een les gemist hebben. Het staat zo slordig als iedereen een pas geleerde draai maakt terwijl jij een hele andere kant opgaat. Na enige aanpassingen en een avondje oefenen thuis, raken we gelukkig weer bij. Toch heb ik het idee dat je het wel kunt vergeten als je meer dan één les mist. Behalve de dansles is er nog één lichtpuntje In de duisternis. Een collega heeft gisteren zijn eerste dansles gekregen. Nadat het enige jaren een twistpunt is geweest, heeft zijn vrouw de knoop doorgehakt en hem de danscursus ongevraagd op zijn verjaardag cadeau gedaan. Ogenschijnlijk Is er voor hem geen weg meer terug, althans niet zonder lichamelijk letsel. Dat is temeer leuk omdat hij destijds nogal wat plezier had toen ik op dansles ging. Ik heb het al eens gezegd: geen beter vermaak dan leedvermaakt. Ook doet de hele zaal me denken aan een conference van Rijk de Gooyer uit de 60-er jaren: .Liggen zo uw problemen?. Ed OUler Op verzoek van Sas- senheimse kringen wil ik graag nog even wijzen op het feit, dat dit weekeinde (en ook het volgende, op 19 en 20 november) er iets gedaan gaat worden voor de naar hulp snakkende Sassemse Francisaanse missiona ris Jos van Kesteren in Brazilië. Begin vorige maand zette ik al een uitgebreide opwek king in deze rubriek en nu zou de parochiële werkgroep Missie en Ontwikkeling nog even een geheugensteuntje willen zien, teneinde solidair Sassenheim en mogelijk ook bewogen lieden daarbuiten aan te zetten tot het geven van steun aan een actie die 10.000 gulden moet opbren gen. Het gaat om het finan cieren van twee aan te bouwen lokalen in de school van 73-jarige Jos van Keste ren. Werkgroepvoorzitter Mari- nus van Steijn wijst er nogmaals op, dat deze in de wijngaard des Heren ver grijsde missionaris van Een vreemd toneeltje aan de Noordwijkerhoutse Haven straat, op nummer 32 om precies te zijn. Daar bevin den zich de opstallen van trendbewuste Floor Vink die ter plaatse een modehuis runt Exclusief is het in elk geval wel, want de aanbouw doet allervreemdst aan. Naast het pand is flink gesloopt, echter de trap naar boven - ook al zo'n eigenaardig geval - is recht overeind blijven staan. Evenals een gehandhaafd stukje schutting met daarin een misplaatste deur. Nu heb ik horen verluiden, dat mensen die om de een of andere reden perse buite nom naar boven willen, zijn zoals veel zaken in de modewereld: nut heeft het niet, het moet een gril blijven. Wim en Corrie van der Holst (beiden 59) vinden het welletjes. Volgende week zaterdag keren zij voorgoed de Leidse Janvossensteeg de rug toe. Voor boter, kaas en eieren en aanverwante en bijkomende artikelen kun je daarna niet meer bij hun terecht. Een vreemde situa tie: Van der Holst weg uit de Janvossensteeg. Maar het zit erop voor de melkboer Wim, die ruim 35 jaar lang het stadsdeel Maredorp van zuivel voorzag. Van der Holst gaat het rustiger aan doen „mede op doktersad vies", heet het in een af scheidsbriefje aan de geach te clientèle, maar tegenover mij komt Wim er ridderlijk voor uit, dat-ie „nu wel eens een keertje wil gaan leven". Ach ja, zo is het toch: „We hebben nu wat geld ver diend, lopen tegen de 60 aan, en verder wil ik wat meer tijd hebben om te klaverjassen, want daar ben ik gek op, om het zo maar 'ns te zeggen. Een opvolger heb ik niet kunnen vinden. De winkel wordt verhuurd aan een antiekverkoper. Ik wil namelijk veel liever winkels in de Janvossen steeg dan dat er overal van die lappen gordijnen voor de ramen hangen. „Ik zit al van jongsaf in de melk. Vader zei: je moet doorleren, maar de handel trok me nu eenmaal.Na de mulo ging ik langs de weg en ik vond het fijn. Ik reed letterlijk heel Leiden in de rondte, eerst met een bak fiets, later met een motor bakfiets, bij m'n vader in de zaak, in de Van Mussen- broekstraat, 45 jaar geleden. In de oorlog ben ik ge trouwd en toen nam ik die winkel aan de Janvossen steeg over van een melk boer. Ik was toen al één van de weinige gemengde melk/- kruidenierszaken. We heb ben goede tijden gehad, ook mindere in het begin van die vijftiger jaren met die economische crisis. Ondanks de grote concurrentie van de grootwinkelbedrijven en daarna van de supermark ten hebben we 't best kun nen redden. Mede dank zij m'n vrouw en de drie kinderen hebben we er een goeie zaak van weten te maken", aldus Wim van der Holst, die nu niet sluit omdat „het niet goed zou gaan". In tegendeel: „Het is nog steeds een beste loop zaak. Zie je, als winkelier moet je het tegenwoordig erg goed doen. Dat is servi ce verlenen, kwaliteit leve ren, gemoedelijk en vriende lijk zijn. Niet teuterig doen, als iemand een paar centen tekort komt. Ik ken er, die elke cent opschrijven en 'm later in rekening brengen." Wim van der Holst mist veel. Hij mist nog elke dag de zingende slagersjongen. „Je had toch tijden dat de bakker, de groenteman en de slager langskwamen. Voor een ons ham kwam de slager al bij je aan de deur. Dat is allemaal weg. De welvaart heeft de service overspoeld. Ik bedoel eigen lijk: ondanks die welvaart wordt er weinig genoten van de service die de winkelier nog wil geven." Zo'n bereid willige figuur was Van der Holst, in z'n achtergescho- ven maar o zo bekend bedrijfje. Een goede inkoop, dat vindt-ie ook erg belang rijk. Zoiets kan de prijs drukken, maar de kwaliteit verhogen. Nu is Van der Holst niet alleen melkboer geweest Hij bewoog zich door allerlei sociale geledingen heen. Wim had en heeft veel meer om handen: secretaris van Melkboer W. van der Holst: „Het is nu een dooie boel hier.' de Leidse melkhandel, sinds '46 bestuurslid van de Kath. Middenstand (nu KNOV) in Leiden, voorzitter van de Leidse kruideniersorganisa tie (van opsommigen worden sommigen onzer nog immer „dizzy"), secretaris van de Leidse Detailhandelschool (RIO: Rijnlands Instituut Ondernemersonderwijs), hij bezet een zetel in de Kamer van Koophandel voor Rijn land namens het midden- en kleinbedrijf, en dan zit Wim nog in een paar gemeentelij ke commissies, is verder commissaris van de landelij ke Enkabe. Adempauze. „Zal ik maar stoppen?" vraagt Wim, die naar mijn idee nog wel een kwartiertje zo door kan gaan. Ze vra gen hem trouwens weieens: waar zit jij in hemelsnaam niet in? „Maar als er geen mensen voor al die organi saties waren, zou er ook niets tot stand komen", is Van der Hoists overtuiging. Daarbij blijft bijna ex-melk- boer Wim van der Holst van mening dat het midden standsorganisatieleven in Leiden helemaal niet actief is. „Ik mis nog steeds die oud-voorzitter van ons, J. C. Lambermont, een ijzervreter misschien, maar ook een doorzetter die voor iedereen aandacht had en klaarstond. Zoals het in zijn dagen was, zo kermen we het niet meer; het is nu een lamme boel hier, vind ik, en dat mag je gerust weten. En dan heb ik 't niet over het Leids City Centrum" Over de buurt, over Mare dorp: „We hebben een heel mooie tijd gehad in „Mare dorp", zo het dat tegenwoor dig, met al die gevoelighe den op buurtniveau. Gezelli ge klanten, de sfeer van de zaak. We zullen elkaar over en weer missen. Dit is een buurt", aldus Wim van der Holst, „waar in '43 zeker twaalf kruidenierswinkels en minstens zes melkwinkels waren. In een rondje van pakweg 200 meter. Er zijn er die er nog rijk van geworden zijn ook. Ik ben de enige die overgebleven is. Nu is er helemaal niks meer in die Janvossensteeg. Een afgang van wat ooit een winkelstraat is geweest. Een beeld dat vrij normaal is in onze vaderlandse binnenste den. En daar doet Leiden niet voor onder. Maar het is wel triest, als je zo het einde van een tijdperk moet helpen afronden." Sassemse bloede „op zijn leeftijd nog steeds de drijf veer is, een man die initia tieven neemt die later wel weer door de Brazilianen worden overgenomen. Maar dit proces duurt erg lang. Daarom wil hij zelf nog die twee lokalen aan z'n school laten bouwen. In Brazilië heeft hij van alles gepro beerd om steun te krijgen, maar zonder resultaat. Daarom doet hij een beroep op ons, Sassemers. Laat deze roepende niet in de woestijn terechtkomen". Dit weekeinde en het vol gende staan voor de paro chianen de offerblokken klaar. Voor anderen, die ook pater Van Kesteren willen helpen, is er het gironum mer 2598159, t.n.v. penning meester werkgroep Missie en Ontwikkeling, Meidoorn, Sassenheim Van Steijn: „er zijn ook enkele schilderijen geschonken. Degenen die interesse hebben in zo'n geschilderstuk, kunnen ze gaan bezichtingen in het onderdak aan de Hoofd straat".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5