TWEEDE KAMER ZET VELE VRAAGTEKENS Industriebond laakt sociaal beleid Philips Leerstoel-V rouwenemancipatie aan Landbouwhogeschool Dominee bevestigt lezing van Aantjes Kabinet erkent ongelijkheid in vermogensbelasting ficidócSomant >weer Kwestie Aantjes Akkoord over nieuw wedde-systeem dienstplichtigen Voorlopige balans JNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1978 pagina 9 11 een onzer verslaggeef sters) HAAG Met ingang i januari volgend jaar de Landbouwhogeschool Wapeningen een hoogle- jrstoel rijker: Vrouwene- mcipatie. Tot hoogleraar tleze post is mevrouw dr. Thomas, medewerkster bet ministerie van Bui- jandse Zaken en wonend Den Haag, benoemd. ,t idee om een dergelijke irstoel in Wageningen in te ■hten is afkomstig van het jidbouwhogeschool-Fonds, t ook voor de nodige ge in zorgt. en dergelijke leerstoel is el hard nodig", aldus me- ouw Thomas. „Niet zozeer zien vanuit de situatie van Nederlandse vrouw, maar jral vanuit die van de )uw in de Derde Wereld. ïit en sart >e won „Accent ligt op vrouwen in Derde Wereld Het accent ligt heel duidelijk op de ontwikkelingslanden, waar de vrouw een veel moeilijkere positie heeft dan bij ons. Dat is ook de reden waarom de leerstoel in Wage ningen wordt ingericht. Daar heeft men al een aantal stu dierichtingen en projecten die met de ontwikkelingslan den te maken hebben" Mevrouw Thomas (40) die hoopt niet alleen vrouwelijke studenten in haar collegezaal te krijgen, zal voorlopig vijf jaar lang in principe 1 uur per week doceren. Daarnaast blijft zij haar werk doen bij het ministerie van buiten landse zaken, waar zij een van de beleidsadviserende functionarissen is op het ge bied van internationale vrou wenzaken. Mevrouw Thomas studeerde sociologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Na haar studie vertrok zij naar Lahore in Pakistan, waar zij aan het Forman Christian College de leiding kreeg van de welzijnszorg. Via Amerika is zij in 1976 teruggekeerd in Nederland. Naast haar werk aan het ministerie werkt zij aan specifieke projecten van vrouwenemancipatie. Zij is adviseuse van de Emancipa tie Kommissie. Voor deze EK stelde zij het rapport „Wer kende meisjes; een terrein verkenning" samen. Op dit moment is zij ondermeer be zig met het voorbereiden van de wereldconferentie over de vrouw, die door de Verenig- Mevrouw G. Thomas gaat de de Naties in 1980 in Teheran eerste leerstoel-Vrouwenemanci- wordt gehouden. patie in ons land bekleden. aan j bezoek aan jflnada sterk stegen HAAG (ANP) Steeds Nederlanders gaan naar Ida. Het Canadese natio- bureau voor toerisme racht dat er in 1979 meer 100.000 Nederlanders toe zullen gaan. dit jaar rekent men op I Nederlandse bezoekers. Jend vindt het bureau dat steeds meer mensen hun plezier naar Canada In de periode 1972 tot is die groep met 200 pro- gestegen. Het bezoek van irlanders aan familieleden ienden is in diezelfde ja- met dertig procent geste- MOND De Warmondse «gelvereniging houdt mor- 't Trefpunt aan de Heren- i Warmond een ruilbeurs, uiibeurs is open van 10.00- uur en de entree bedraagt nt. WIJK Burgemeester C. opent maandag 13 novem- een nieuwe vestiging van sea ZHN b.v. De opening gepaard met een spectacu- show van lucht-acrobatiek, rbij de sleutel van het nieu- and door een uit de lucht- nde parachutist aan de emeester wordt overhan- CNV HEFT CHZELF ET OP" tECHT (ANP) Het istelijk Nationaal Vakver- heeft bepaald geen ien om zichzelf binnen jaar op te heffen. Dit ijft de Industriegids van ndustriebond CNV in een ntwaardigde reactie op voorspelling in een Phi- rapport dat het CNV over jaar niet meer zou be- L bewuste rapport bracht n deze week nogal wat icring omdat er in staat Philips in tien jaar 20.000 adsplaatsen zal verliezen. de vakbeweging voor- len de samenstellers dat ndustriebond FNV in 1991 hecht stabiel blok zal zijn irvan dan ook veel CNV- lid zullen zijn. De christe- beambten zouden zich hebben verenigd in een s-liberale bond en het zou geheel van het to- verdwijnen. De Industrie wijst erop dat de Indus- bond CNV sinds het begin het seizoen weer duizend n rijker is geworden en dan geen zorgen maakt de voorspellingen in het port. ïg steun voor $en over hanasiecommissie N HAAG (ANP) Het eede-Kamerlid Voogd dA) heeft slechts de steun het kamerlid Mertens >6) gekregen voor het stel- een schriftelijke ag aan de ministers van kge?ondheid, Justitie en tenlandse Zaken over het lellen van een nationale hanasiecommissie. tijd geleden vroeg ïgd ook de collega's van lere fracties de vraag te lertekenen, maar die zagen 'an af. De Raad van Euro- heeft in 1976 het instellen een dergelijke commissie «bevolen om ondermeer situatie te onderzoeken de leden van het medi- beroep in gevallen waa- rij afzien van het toedie- van kunstmatige ddelen aan personen rvensfasen, dan wel het ffen van maatregelen die '"vensproces verkorten", 'gd en Mertens hebben nu en aan de bewindslieden raagd zo'n commissie in te illen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tweede Kamer-voorzitter Vonde ling gaat van oud-kabinetsformateurs en oud-par tijvoorzitters van de ARP duidelijkheid vragen over de rol, die het oorlogsverleden van Aantjes heeft gespeeld in zijn politieke carrière. Hij doet dat in opdracht van de bijzondere kamercommis sie, die gisteren honderden vragen aan het kabi net zond over de kwestie-Aantjes. Veel van die vragen richten zich op de kwaliteit van het onderzoek van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, en de wijze waarop het in de publiciteit is gebracht. De vertegenwoordiger van de CPN in de bijzondere kamer commissie heeft gisteren kwaad een vergadering verlaten, om dat de commissie niet wilde ingaan op zijn voorstel om voor afgaand aan het kamerdebat over de zaak volgende week de directeur van het rijksinstituut prof. L. De Jong te horen. Vondeling zei dat De Jong altijd nog gehoord kan worden, als de regering op onbevredigende wijze op de vele kamervragen antwoordt. Vondeling liet gisteren weten dat hij naar aanleiding van ge ruchten vorig jaar een gesprek met Aantjes heft gehad over rijn oorlogsgedragingen. Daarin had Aantjes verwezen naar de door hem gegegeven interviews zonder er iets aan toe te voe gen. AR-voorzitter De Boer schreef vandaag in het AR-weekblad Nederlandse Gedachten dat de fouten die Aantjes in de oorlog heeft gemaakt op zich niet noodzaakten tot aftreden. Maar gezien het effect van hetgeen deze week bekend werd was dat aftreden onontkoombaar, aldus De Boer. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG Al in de zomer van 1942 vroeg de bezetter van zich aanmeldende nieuwe studenten de loyaliteitsverklaring te ondertekenen. Dat ver klaarde vanochtend ds. S. Van den Bos(57) uit Rotterdam. Vol gens ds. Van den Bos is de beschuldiging van het rijksinstituut voor oorlogsdocumen tatie dat Aantjes heeft gelogen over de onmo gelijkheid om in '42 te gaan studeren, on juist. Ds. Van den Bos meldde zich in septem ber '42 aan voor de studie theologie in Groningen. Studenten die zich nieuw aan meldden bleken de loyaliteitsverklaring toen al te moeten teke- al in '42 loyaliteitsverklaring vereist nen. In het voorjaar van '43 werd diezelfde verklaring ook ge vraagd van reeds stu derenden. Volgens ds. Van den Bos, die in '42 niet is gaan stude ren, was in '42 de ver plichting voor nieuw- studerenden om zich loyaal te verklaren al gemeen bekend. Hij vindt het dan ook on begrijpelijk dat dr. L. De Jong van het rijk sinstituut daar niet van op de hoogte was. Hij heeft zijn ervarin gen, die hij onder ede wil herhalen, kenbaar gemaakt aan de CDA- fractie in de Tweede kamer, „uit oogpunt van rechtvaardig heid", zoals hij vanochtend Inmiddels zijn er meer getuigenverklaringen losgekomen die een ander beeld geven van Aantjes' oorlogsgedra gingen dan in het rap port van dr. De Jong is geschetst. Volgens enkele gevangenen in het kamp Port Natal was Aantjes daar ook als gevangene, zij het dat hij als weigeraar om actieve militaire dienst te nemen ande re taken had als bij- vboorbeeld de politie ke gevangenen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wedde van de dienstplichtige militairen die na 1 januari aanstaande in dienst treden, zal afhankelijk van hun opkomstleeftijd, gekoppeld worden aan het netto minimumloon van 1&-.19- of 20-jarigen. Dienstplichtigen die ouder zijn dan 20 jaar, zullen dezelfde bezoldiging ontvangen als de 20-jarigen. De meerderheid van de vertegenwoordigers van de militaire belangenorganisaties is gisteren met dit voorstel van staatsse cretaris Van Lent (defensie) akkoord gegaan. Door het invoe ren van de mogelijkheid om naar keuze op 18-, 19-of 20-jarige leeftijd in dienst te gaan en als gevolg van het nieuwe wed- desysteem zal er per jaar op de defensie-uitgaven ongeveer 50 miljoen worden bespaard. De bruto-wedde per maand zal met ingang van 1 januari aanstaande voor een 18-jarige dienstplichtige 891,- bedragen, voor een 19-jarige 985,- en voor 20-jarigen en ouder/ 1.081. Prinses Mar griet, gisteren in Eindhoven een kinderdag verblijf ope nend, werd tij dens de plechtigheid door de dag verblijvertjes verrast met smurfen voor haar kinderen. De prinses had daarbij handen tekort om de wollige ge schenken in ontvangst te nemen. Onderzoek oorzaken stress bij ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamerle den mevrouw Wessel-Tuinstra en Ny- pels (beide D'66) hebben de ministers Wiegel en Albeda gevraagd of zij be reid zijn een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de stress-patro nen onder ambtenaren. Zij wijzen op de onlangs door de ad junct-directeur van de Rijksgeneeskun dige dienst Wijnveldt gehouden toe spraak „Stress onder ambtenaren" die volgens hen dwingt tot het geven van meer aandacht aan de stress-proble men onder ambtenaren zowel om menselijke redenen (verlies aan ar- beids- en levensvreugde) als om econo mische redenen (produktiviteitsverlies). Uit een ander stress-onderzoek is ge bleken dat onduidelijkheid over te verrichten werkzaamheden, te veel werk, het beoordelingssysteem en te strikt hiërarische verhoudingen in be langrijke mate aan het optreden van spanningen bijdragen. NADERE STUDIES NOODZAKELIJK (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG. Het kabinet- Van Agt erkent verschil lende problemen in de be staande wetgeving over de vermogensbelasting. Het kan echter niet op tijd komen met een nieuw ontwerp-vermogensbelas- ting, dat de bestaande problemen voor een aan tal Nederlanders kan op heffen. Daarom houdt het kabinet vast aan zijn voorstel de tijdelijke maa tregelen in de vermogens belasting met een jaar te verlengen. De laatste tijd zijn over de vermogensbelasting veel moeilijkheden gerezen bij mensen met een eigen huis, vooral wanneer zij daarin hun spaarcenten gestoken hebben, of wan neer zij bovendien van een pensioentje moeten leven. Volgens hen en ook vol gens belastingdeskundigen zou daarom de vrije voet vermogensbelasting ver hoogd moeten worden. Het kabinet wil weliswaar geen wijziging brengen in de belasting, die iemand betaalt voor zijn eigen huis, dat hij tevens be woont, maar het wil wel een eind maken aan de ongelijkheid, die hierbij tussen verschillende inko mens bestaat. Het gaat hierbij volgens het kabinet vooral om ongenlijkheid tussen mensen met pensi oenrechten, waarover zij geen vermogensbelasting betalen en mensen, die geen of nauwelijks pensi oen hebben, maar wel ver mogen dat bestemd is voor hun oudedagsvoorzie ning en dat nu wel belast baar is.Vrijstelling voor de belasting van een deel van dat vermogen kan een op lossing bieden, aldus het kabinet. Eenzelfde pro bleem doet zich voor bij mensen, die leven van een uitkering en hun vermo gen gebruiken voor hun levensonderhoud, todat zij weer een inkomen hebben. De grens van het bedrag, waarboven vermogensbe lasting moet worden be taald, moet in verband met al deze problemen na der worden bezien, meent het kabinet. Nu de feiten over het verleden van de voormalige CDA-fractievoorzitter Aantjes enkele dagen hebben kunnen bezinken is het de tijd voor het opmaken van een voorlopige balans. Een voorlopige balans, want het onderzoek dat de ARP intern instelt, het kamerdebat van volgende week, en eventueel hieruit voortvloeiende nieuwe onderzoeken, kunnen het eindoordeel nog enigs zins wijzigen. AaNTJES had als politiek voorman onmiskenbaar grote verdiensten voor de christelijke politiek in Neder land. Met die verdiensten heeft hij, zoals hij zelf heel voorzichtig onder woorden probeerde te brengen, zijn in de oorlogsjaren pogen te rehabiliteren. ïdragingen m de oorlogsjaren posen te rehabiliteren. !aar niettemin bliift reent overeind dat Aantjes in '45, in alle jaren daarna, de juiste toedracht van zijn oorlogsjaren op enkele essentiële punten heeft verzwe- fen. En dus heeft nagelaten om schoon schip te maken oor zijn gedrag tot in de pijnlijke details door onaf hankelijke instanties te laten toetsen. Dat rechtvaardigt Jietgeen deze week is gebeurd: het neerleggen van alle politieke functies. Verder functioneren op de oude voet zou zijn geloofwaardigheid én die van het politieke be drijf volstrekt geen goea gedaan hebben. Maar de manier waarop het is gebeurd is niet geluk kig. De hals-over-kop-pubucatie van het belastende rap port, het fragmentarische karakter daarvan, het onper soonlijk en zonder verder commentaar toezenden van het rapport door het kabinet aan de Tweede Kamer, het zijn zaken die de gebeurtenissen van deze week uit de hand deden lopen. prof. Bastiaans behoeft niet geheel gevolgd te wor den wanneer hij zegt dat het is uitgelopen op een volk stribunaal, een publieke gijzeling van Aantjes en zijn gezin. Maar het duidt wèiï aan hoe keihard het onver mijdelijke lot op Aantjes afgekomen is. En dat heeft hij, gezien zijn verdiensten voor de Nederlandse poli tiek, niet verdiend. minister ginjaar: Kema-afval waarschijnlijk niet de oorzaak van kanker DEN HAAG (ANP) Het verband tussen een aantal gevallen van kanker en de opslag van radio-actief afval op een stort plaats van de Kema in Arnhem is niet aan te tonen, maar hoogst onwaarschijnlijk. Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft dit gisteren geantwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Jan sen. Er komt in Arnhem, rond de Kema-fabriek,niet meer kanker voor dan in vergelijkbare regio's in Nederland, aldus de bewindsman. De vrees dat dit wel het geval zou zijn rees enige tijd geleden toen bekend werd dat enkele jongeren die als kind hadden gespeeld op het Kema-terrein door kanker getroffen waren. Het radio-actief afval, dat overigens maar een heel geringe straling geeft, werd door de Kema op het bewuste terrein begraven in de jaren '50 en '60. Kritiek op kwaliteit van gevechtswagens landmacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG (ANP) Vol gens de Vereniging van Mili tair, Technisch en Specialis tisch Beroepspersoneel staan de nieuwe pantser infanterie wagens (YPR-765), die onder meer in de legerplaats Sea- dorf in West-Duitsland wor den gebruikt, meer in de garages voor onderhoud dan dat ze rijden. In deze Neder landse legerplaats was on langs slechts 40 van het wagenpark inzetbaar. Het ministerie van defensie wijst kritiek op de kwaliteit van de pantserwagens van de hand. „Maar de personeelso- pleiding loopt niet in de pas met de aanloop van de voer tuigen", aldus een woordvoer der. „Deze Amerikaanse YPR's hebben een zeer mo dern wapensysteem, waarvoor op het ogenblik onvoldoende specialisten voorhanden zijn. Daardoor doet zich bij het onderhoud vertraging voor". Springstof uit KLM-loods vermist SCHIPHOL (ANP) De Rijkspolitiedienst Luchtvaart zoekt sinds dinsdagavond naar een hoeveelheid spring stof, die mogelijk uit het vrachtgebouw van de KLM is verdwenen. In de vrachtloods werd een opengebroken lading spring stoffen aangetroffen. De zen ding bestond uit zestien dozen met in totaal 300 kilo. Drie dozen bleken opengemaakt. Uit één doos wordt een koker met 123 gram springstof vermist. De springstof was bedoeld voor boringen vanaf olieplatforms. UTRECHT (ANP) „Wellicht zullen de perso neelsdiensten moeten gaan meewerken om oude re werknemers en mindervaliden voor wie geen zinvolle functies meer aanwezig zijn „naar huis te praten". Beter een deuk in het sociaal beleid dan tegen de realiteit in een irreëel sociaal beleid trachten te voeren". Dit staat in een vertrouwe lijke notitie van de personeelsdienst van de Philipsdochter NKF-kabel te Delft, die onder ogen is gekomen van de industriebond CNV. „Een grof schandaal, als dit een voorbode van het sociaal beleid bij Philips moet worden", aldus hoofdbestuurder Piet de Haan van de industrie- bond-CNV. „De geest die dit stuk ademt lijkt benauwend veel op die van de „geheime interne discussienota's van de directie sociale zaken van Philips". In dit stuk, dat het afgelopen weekend door de industriebond-NW werd bekendgemaakt, werd onder meer voorspeld dat over tien jaar het „In de notitie van NKF-kabel staat letterlijk „het streven van de onderneming is te komen tot kostprijsverlaging van de produkten, onder meer door het omlaag brengen van het personeelsbe stand", aldus de Haan. Het stuk kan volgens de vakbondsbestuurder in strijd komen met de wet, de Philips-cao en de cao in de metaalindustrie, waaronder NKF-kabel valt. De Haan vindt het bijzonder vreemd, dat een bedrijf dat aan de ene kant opmerkingen maakt over vermeend misbruik van de WAO door werknemers, aan de andere kant zelf stukken laat produceren waarin wordt voorge steld dit misbruik vanuit het bedrijf te stimuleren. „Zo kennen wij Philips niet, en al wordt dan gezegd dat NKF-kabel een zelfstandig sociaal beleid voert, het is ons opgevallen dat vele hoofdlijnen daarvan naar Eindhoven lopen", aldus De Haan. Op dit moment zijn er geen aanwijzingen, die ingrijpende verandering in het mistige weer beeld waarschijnlijk maken. We blijven morgen nog op uitge breide schaal mist houden. Gro te delen van Engeland, Noord- Frankrijk, de Benelux en West- Duitsland bevinden zich ook in de mist. De lucht in de onderste lagen is erg vochtig en er is weinig wind, zodat de situatie niet gunstig is voor het optrek ken van de mist op de dag. Vanmorgen vroor het voorna melijk in het zuidoosten van ons land plaatselijk 2 graden. Ver warming van de lucht in mistge- bieden is deze tijd van het jaar gering, zodat ook de nachtelijk minimumtemperaturen dicht bij het vriespunt zullen blijven. Vooruitzichten voor zondag: Veel bewolking maar overwe gend droog. Vooral in het zuid oosten van het land iets zachter. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon 0 tot 4 Min. temp. omstreeks 5 gr. Max. temp. omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Weerbericht v n gisteravond 8 u ir Max. Neer- temp. slag Willem Nijholt krijgt Johan Kaartprijs (Van de kunstredactie) AMSTERDAM In het Am sterdamse theater Carré is de „Johan Kaartprijs" uitgereikt aan de acteur Willem Nijholt. De prijs, die jaarlijks wordt uitgeloofd door de stichting ter bevordering van de Blijspel klucht-kunst, werd hem uitge reikt door Wim Bary. Nijholt kreeg de onderscheiding (een bronzen beeldje van Johan Kaart) voor zijn prestaties in het algemeen en zijn rol in de musi cal „Foxtrot" in het bijzonder.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9