■■■Ir Café Aniba Ut Kleurrijke expositie De Poort" in Tentoonstelling voor gouden wereldcineast Joris Ivens Twee prijsschieters in het Wilde Westen GETAn Deze week in de bioscopen EEN BEGRIP IN LEIDEN EN VERDER Aquarellen en keramiek in Leidsenhage Engels drama in LAK-theater AGIN) -—Vrijdag 10 november 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Boerderij bij Gordes (olieverf) LEIDEN Het kleurgebruik van de Leidse schilder Jan G rups tra komt op het eerste gezicht wat onnatuurlijk over, temeer daar hij hoofd zakelijk de natuur zelf in beeld brengt in de vorm van weidse landschappen. Bij een nadere beschouwing van het werk van Grupstra valt ech ter vast te stellen dat de kleuren met zorg zijn gekozen en wel met elkaar in overeen stemming zijn, hoe eigenaar- Tachtig jaar en nog steeds bruisend van vitaliteit, een halve eeuw in alle uithoeken van de wereld als gedreven filmer actief. Dat is het por tret van de pionier Joris Ivens, een man die steeds openlijk voor zijn overtui ging in zijn films uitkwam, ook al schoot dat wel eens bij sommigen in het verkeer de keelgat, zoals het geval was met „Indonesia calling", een film die het hem nog jaren daarna onmogelijk maakte om een opdracht in Nederland te krijgen totdat Rotterdam het spits afbeet met „Rotterdam Europoort". Een markante figuur in de filmwereld, die met Emest Hemingway in 1937 naar Spanje trok om er de film „Spanish earth" te maken, met zijn camera Zuid-Ameri ka afreisde en de laatste jaren werkte aan een aantal lange documentaires over commu nistisch China, die via de tele visie ook een groter publiek in Nederland bereikten. Dank zij het Nederlands film museum in Amsterdam en speciaal zijn directeur Jan de Vaal, is vrijwel het hele oeu vre van deze in eigen land vaak miskende cineast be waard gebleven. Zelfs heeft men onlangs een verloren geachte film als „Etudes de mouvement", die Ivens in 1928 in Parijs maakte, weer teruggevonden. Joris Ivens' goüden jubileum als wereldcineast is wel een tentoonstelling waard en die komt er nu ook. Vanaf mor gen tot en met vrijdag 1 de cember zullen in het filmmu seum dagelijks voorstellingen van Ivens' films plaatsvinden, gedurende de weekeinden om 2 uur, op werkdagen om half acht. De tentoonstelling, die in beeld en tekst een overzicht geeft van het leven en werken van de cineast, zal in die periode dagelijks te bezichti gen zijn van 12 tot 5 uur en tijdens de avondvoorstellin gen. In december zal de tentoon stelling nog te bezichtigen zijn in het Museum Boymans van Beuningen in Rotterdam, ter wijl een retrospectief van de films van Joris Ivens te zien zal zijn in het filmhuis van de Rotterdamse Kunststich ting. In 1979 zal een zelfde reizende tentoonstelling met Ivens' belangrijkste films naar Italië, Engeland, Fran krijk, Duitsland en Zweden gaan en vervolgens Amerika, Canada en Mexico aandoen. .Schieten of geschoten worden" is het parool in „For a few dollars more" Camera heeft deze week weer eens een „Gouwe oude". ,#For a few dollars more" beleefde zijn Nederlandse première in 1967. Het is een befaamde film. Niet in de eerste plaats uit artistieke of sensationele overwegingen, maar uit finan ciële. Deze Italiaanse western had in het land van herkomst jaren geleden het lieve bedrag van meer dan een miljard lire in de kassa's gebracht, ofwel een zes miljoen gulden. De Italianen zijn op het onder werp western terdege inge schoten geraakt. „Voor een paar dollars meer" is niet het eerste succes in deze richting. De Amerikanen hebben het er als de vroegere alleenlever anciers lelijk bij laten liggen en in en rond de studio's van Rome heeft men de markt met bekwame spoed overgeno men. Aan gene zijde van de CAMERA: For a few dol lars more (12). Regie: Ser gio Leone. oceaan zocht men het de laat ste jaren in psychologische achtergrond, maar dat is niet door alle liefhebbers gewaar deerd, die het primaire wa pengeweld verkiezen boven redelijk overleg, wat in de woestijn inderdaad ook wel eens wat loom en drukkend kan uitvallen. In Italië koos men voor de drieste richting. Sergio Leone laat in „Voor een paar dollars meer" zijn met fraaie Amerikaanse pseu doniemen toegeruste schut ters weinig zeggen, wat ook het in het Engels nasynchroni seren eenvoudiger maakt Twee mannen hebben er hun levensbestemming van ge maakt door met scherpschie- ten beloningen op kwalijke hoofden te incasseren. Die komen dan ook geregeld in het vizier tot de twee elkaar in de verbaasde ogen kijken. Zij gaan dan bewijzen dat de één niet voor de ander behoeft onder te doen met schietwerk, dat u en ik niet voor elkaar krijgen. Als dat is vastgesteld slaan zij met toch een beetje argwaan de handen ineen om een troep bankrovers uit te dunnen. Met listigheid slagen zij. Eén rover overleeft het: terwijl de jongste held zijn gesneefde tegenstanders op een kar stapelt wordt een revolver op zijn achterhoofd gericht. De prijsschieter kan er evenwel een moment later nog een boef bij stapelen. Café „Aniba" Herenstraat 1Leiden Open: alle dagen van de week, behalve zondags, van 's morgens tien uur tot één uur na midder nacht. Op zaterdag sluit het café zijn deur om acht uur. Snacks: alles wat de keuken van het kleine restaurant te bieden heeft. Café „Aniba" is een begrip voor Leiden. Iedere Leidenaar kent het. Generatie op generatie heeft in de loop der jaren er aan meegewerkt om dat zo te laten zijn. Aan de hand van zijn vader werd het jongetje meegevoerd naar de toog. Urenlang luisterde hij geboeid naar het verhaal van volwassen drinkers. En nu staat hij daar zelf met zijn zoontje. Hij met een jong borreltje en de jongste telg met een glaasje limonade, totdat het zover is, dat ze hun glazen met gelijke inhoud klinken en dat gebeurt doorgaans sneller dan men denkt. In 1922 kwam het café in handen van Willem Aniba, de grondlegger van een kasteleins-dynastie, welk tijdperk in mei 1977 door Bert en Sari Aniba roemrijk werd afgesloten. Het echtpaar had toen 41 jaar lang achter de tapkast de Leidse burgerij van spiritualia voorzien en dat mocht wat hun betreft nu best wel eens een ander van hen overnemen. Moppen Uiteindelijk werd de generaalsstaf over gedragen aan een ander echtpaar, Mary en Henk van der Steen. Geen onbeken den eveneens op het gebied van de sociale lafenis. Vanaf vorig jaar septem ber beheren zij het café aan de Heren straat hoek Witte Singel en zij hebben daar nog geen dag spijt van. ,JCijk, het was natuurlijk wel even wennen voor ons. We kwamen in een zaak terecht, die niet behoefde te worden opgebouwd. „Aniba" is een begrip en dat wil je toch wel zoveel mogelijk handhaven. Het is ons geloof ik aardig gelukt. Het contact onderling tussen de klanten is enorm goed. Iedereen praat met elkaar, iede reen kent elkaar. Het zijn geen schreeu wers, maar vrolijke en toch heel rustige mensen. Ieder heeft zijn eigen gewoonte. De een komt 's morgens binnen en gaat zijn krantje lezen, de ander loopt naar het biljart en een derde komt hier aan de toog staan en vertelt de laatste moppen die er zijn. Die verzinnen ze waar je bij staat. Dit is een café waar de moppen ontstaan. En dan heb je eigenlijk niet veel meer te wensen. Dan loopt het goed". Henk kent de honderen stamgasten die Het café geeft de laatste gele genheid tot sociale versmelting. Hoe oppervlakkig ook, het is waar. Natuurlijk afhankelijk van de wijk, maar toch is het zo. Claude Jacquemaire, 1973. dit schitterende café telt vanuit zijn broekzak. „Er is geen mens bij die ik vraag wat hij moet hebben. Voor hij zijn jas uit heeft, heeft hij zijn consump tie al te pakken. Er zijn klanten bij die van heinde en verre komen om hier hun dag door te brengen. Vier keer in de week komt er iemand (Henk wijst hier bij naar een man die aan de lange tafel zit) vanuit Amsterdam naar Leiden toe om hier te kaarten. Dat vindt je toch nergens zo?" Café „Aniba" is een huis kamercafé waar iedereen zogezegd zijn eigen gewoontes heeft. Gebruikelijk is het dat de sigarenwinkelier tegenover het café steevast iedere dag op het zelfde uur met zijn keu in de hand de straat oversteekt om zijn partijtje biljart te komen spelen en zo zijn er nog wel meer die dat hier doen. Einstein Het café telt bekende, nee beroemde personen onder zijn uitgebreide klan tenkring. Ere-burger Joop Riethoven is er kind aan huis. Studenten die later in hoge functies van zich deden spreken hebben hier de jenever leren proeven die er nog dagelijks met liters doorheen wordt gejaagd. Pieter van Vollenhoven en Paul van Vliet behoren tot die namen. In de dertiger jaren was het professor Albert Einstein die als gastdocent een paar maanden aan de universiteit was verbonden en hier dagelijks zijn kopje koffie dronk. De koffie kostte toen nog 12 cent, maar dat het nu wat duurder is geworden moeten we nu maar even relativeren". Iets wat Einstein ook ge daan zou hebben toen hij maandenlang bij ,JLniba" achterin de zaak naar het biljart zat te staren. Mary en Henk van der Steen achter de tap van café „Aniba". LUXOR Grease (al.) John Travolta en Olivia Newton- John in een lieve, vriendelijke musical die pretendeert een beeld te geven van de high schooljeugd in de jaren vijftig (vijfde week). LIDO I Death on the Nile (16) Briljante film met veel klinkende namen naar de ge lijknamige detective-roman van Agatha Christie. Drie uur lang kijkplezier, (tweede week). LIDO II Aasgieren vallen aan (12) Richard Burton en Roger Moore in een onover zichtelijke geweldfilm, die speelt in het moderne Afrika waar blanke huurlingen het vuile werk moeten opknap pen voor rijke speculanten (derde week). LID O III La vie devant soi (16) Simone Signoret in wellicht haar allerbeste film tot op heden. Op een voortref felijke wijze geeft zij gestalte aan de pleegmoeder van een Arabisch weesje. Ronduit in drukwekkend (elfde week). STUIDO The boys from Brasil (16) Angstaanjagende film over de gevolgen van de activiteiten van een concen tratiekamparts uit de Tweede Wereldoorlog (vijfde week). TRIANON - Hooper (aJ.) Burt Reynolds als stuntman met rugklachten. Veel actie en vrijwel geen verhaal (tweede week). REX Meisjes die van toeten noch blazen weten (16). Het gebruikelijke sexwerk. Alleen voor de Lefhebbers, (eerste week). EUROCINEMA I en II - (Alphen aan den Rijn) Moord op de Nijl (16) Zie Lido I (eerste week). dig bijvoorbeeld de kleur groen in wolkpartijen in de lucht ook moge overkomen. Er gaat iets uitbundigs van uit dat het werk een zekere originaliteit geeft vergeleken met het doorsnee realistisch gekleurde landschapwerk. In galerie De Poort aan de Herensteeg 11 in Leiden kan men tot en met 2 december het gunstig geprijsde werk van deze kunstenaar zien. De verrassende kleuring van de olieverfschilderijen van Grupstra brengt achter de ruïnes op het schilderij „Villa- ge massacré" (Ardèche) bloe drood, als om aan te geven welke slachting er onder de bewoners van het dorpje in de tweede wereldoorlog door Duitse troepen werd aange richt. Veel van de olieverf schilderijen geven een beeld van een Frans landschap, maar er zijn ook schilderijen gebaseerd op het Limburgse landschap en er is een schilde rij tentoongesteld van de pol der in Leiderdorp. De geëxposeerde tekeningen van Grupstra geven eveneens overwegend een beeld van Frankrijk. Zij staan in aange naam contrast met het olie- verfwerk aangezien ze mees tal in zwart-wit zijn uitge voerd. Het werk van Grupstra zou impressionistisch genoemd kunnen worden, zij het dat het kleurgebruik daar een ex pressionistisch element aan toevoegt. Grupstra is een vaardig technicus, die zijn schilderijen herhaaldelijk be werkt met gebruikmaking van palet en mes, niet eens zozeer met de kwast. Jan Grupstra werd geboren in 1916 in Kruiningen. Hij woont inmiddels al weer een jaar of tien in Leiden en is momenteel vice-voorzitter van Ars Aemula Naturae. Galerie De Poort is geopend op donderdag van zeven tot negen uur, op vrijdag, zater dag en zondag van twee tot vijf uur. LEIDSCHENDAM Zana Bruyn en Anneke Haze win kel exposeren tot en met 1 december in de Schakel in het winkelcentrum Leidsenhage schilderijen, aquarellen en keramiek. Zana Bruyn werd in Hilver sum geboren maar woonde in Indonesië toen zij met teke nen en schilderen begon. Ze ontwikkelde zelf haar tech niek maar volgde wel een cursus modeltekenen. Bij scholing kreeg zij later van de expressionist Sjoerd Vis ser en Freek v.d. Berg. Haar werk is eenvoudig en onge kunsteld. Haar kleurgebruik is nooit hard maar ook zelden zoet Zana maakt geen voor- schetsen waardoor er van haar werk een directe open heid uitstraalt Haar olieverf schilderijen hebben een nogal verrassend effect omdat ze hierbij niet helemaal loskomt van haar aquareltechniek. Zij exposeerde eerder in Djakar ta, Amsterdam, Laren en Hoorn. De prijs van haar werk ligt tussen 80 en 600 gulden. Anneke Haze winkel woont evenals Zana Bruyn in Am stelveen. Zij kreeg haar oplei ding bij de Kunstnijverheids school en draailessen van Frieda Koch. Anneke Haze- winkel, die graag met vrije vormen werkt, geeft les in keramiek en exposeerde al Een kunstwerkje van An neke Hazewinkel enkele malen in Amstelveen. Haar werken kosten tussen 40 en 450 gulden. „De Schakel" is op werkda gen geopend van half twee tot half vijf op dinsdag, woens dag en vrijdag ook 's morgens van half elf tot twaalf uur, op zaterdag van half elf tot half vijf en op de koopavon den. De toegang is zoals ge woonlijk gratis. LEIDEN De Engelse groep Lumière and Son brengt morgen het stuk „Night-Fall" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De groep schrikt niet terug voor ingewikkelde en spectaculaire theatertrucs, die dan ook volop aanwezig zijn. Het stuk handelt over de effecten van onderdrukking op het leven van mensen. Vijf mensen in aparte huizen; niets groeit er in hun tuinen, 's Nachts dromen ze afschuwelijk en overdag vervallen ze regelmatig in een soort trance. De voorstelling begint om half negen. Poëzie Hardop LEIDEN In het kader van de cyclus „Poëzie Hardop" lezen Marijke Frijlink en Tineke Krol vanavond vanaf kwart over acht in de Kapelzaal het K&O-gebouw (Oude Vest 45) gedichten van Ida Gerhardt. De poëzie van Ida Gerhardt is het codeschrift van een geleefde roeping. Voortdurend verwijst zij in haar werk naar de klassiek Griekse en Keltisch/Ierse cultuur, als nog altijd levende bronnen van inspiratie. Vrouwentoneel in Schouwburg LEIDEN Het blijspel „Mara, Fem, Has en Pink" van Pam Gems wordt vanavond opgevoerd in de Leidse Schouwburg. Mara, Fem, Has en Pink zijn vier vrouwen die gezamenlijk een flat bewonen. Hoewel er geen mannen in het stuk optreden, zijn de heren der schepping toch nadrukkelijk aanwezig. Zij verzorgen het conflict dat de handeling op gang brengt Pam Gems tekent met een ironische betrokkenheid de tegenstrijdig heden en onzekerheden van vrouwen die zichzelf proberen te vinden. De uitvoering begint om kwart over acht EUROCINEMA III (Alp hen aan den Rijn) De leeuw brult om sex (16) Een van de betere erotische filmwerkjes. Zowel wat opname als wat originaliteit betreft (eerste week). EUROCINEMA IV - (Alp hen aan den Rijn) Hooper (aJ.) Zie Trianon (tweede week). SF Herrsch-show LEIDEN De Nieuwe Komedie brengt vanavond de SF- Herrsch Show in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het is science-fiction toneel voor leerlingen van MAVO en LBO die binnenkort de school verlaten en aan het werk gaan. In een zeer aantrekkelijke vorm (bijv. live-muziek van de band) worden problemen aan de orde gesteld als „wat kun je doen met je opleiding"; „Hoe kom je aan werk"; „Wat doe je als je ontslagen wordt?" enzovoort De voorstelling begint om half negen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7