Feijenoord-kastelein sloeg toe bij Ajax-melkboer Computer bestuurt twaalf projectoren in Pieëtes dia-show "Beiaarden illen inspraak Buurtbewoners tegen renovatie van Ververshof Landzicht en De Carambole nog ongeslagen 6 V DON QUISHOCKING ZOUTELOOS ^ïnaITAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 «en m verhogj land» toekon komen, oorli erk gaa ïkomsti steinde om na i stapp i ondeni it dat ider bl« Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Omdat de Amsterdam se voetbalafgang nog vrij vers in het geheu gen ligt, mag dit plaat je er nog wel bij, naar mijn smaak. Het ge beurde in de nacht am in •gelijk i-Hollai 2e hooj ïer tegt ethoudi van lit belei mentaii it echti [szins vuilni n terrei bestem buscon nog ats vot .enk air oen. A ;kuna i plaa rs naa Hierin p slaai Nico van der Horst, de Leidenaar die al tientallen jaren het fijne weet van foto-, film- en geluidsapparatuur, gaat belangstellenden (en hij hoopt dat 't er velen zullen zijn) volgende week in de Stadsgehoorzaal vergasten op een showavond. De bijeenkomst, die opgeluisterd wordt door een spectaculaire multivision dia-show van stadgenoot Jaap Pieëte sr, heeft ongeveer ten doel „het in 't wilde weg fotograferen tegen te gaan". Nico van der Horst wil maar zeggen, dat iedereen die grag met camera's en zo omgaat, van deze avond erg veel zal kunnen opsteken. Een en ander grijpt plaats op dinsdagavond 14 november in de grote zaal, en het begint om 8 uur. Voor niets gaat alleen de zon op en daarom is een fotocamera van Japanse makelij stut en steun voor de hele opzet. Het gaat om een - zo heb ik me laten vertellen - spiegelreflexcamera van een zeer vooruitstrevende fabriek die draait onder het symbool van de rijzende zon; in dit geval misschien de enige zon die absoluut niet voor niets opgaat. Asahi, heet dat in het Japans, en daar hoort Pentax bij. De progressieve Japanners hebben een apparaatje ontwikkeld dat luistert naar aanroepingen zoals ,,'s werelds kleinste motordrive camera", ,,'s werelds lichtste motordrive camera", ,,'s werelds best opgevangen spiegelklap", kortom een overdonderend cameraatje, toonbeeld van techniek van de bovenste plank. Zo hoog, dat ik 't er maar even bij laat zitten, al is het op zich een interessant gegeven waarop de show is gebaseerd. Rond dit kleinood van macro-, micro- en telefotografie is een zeer opmerkelijke show van Joop Pieëte gebouwd. Met Joop onderhoudt Nico al vele jaren goede relaties, gevoed door beider liefde voor het foto- en filmvak. Pieëte, die de technische mogelijkheden van foto en film heeft uitgediept, heeft een enorme ervaring op dit gebied. Hij is een autoriteit geworden, maar bleef daarbij amateur die lezingen houdt, demonstraties geeft, vele prijzen in de wacht heeft gesleept. Van zijn technisch en artistiek kunnen geeft de dia-show "„Valse de la vie", wals van het leven, een treffend beeld. Dat gebeurt De heer J. Pieëte bezig met de computerprogrammering van zijn show „Valse de la vie". via twaalf door een computer gestuurde projectoren die continu in beweging zijn en hun lichtend werk verrichten op een scherm van acht meter breed. Voor deze show werd de muziek speciaal gecomponeerd en uitgevoerd door leden van de groep „Water", onder wie Ron Westerbeek, Jan van Dijk, Jeroen Nieuwint. Deze muziek werd op de plaat gezet door Joop Pieëte junior in de JPS-studio's aan de Burggravenlaan. Joop de oudere begon in 1952 met meervoudige projectie en hij heeft het daarin ver geschopt. „Daarbij heb ik altijd de natuur benaderd; dat heeft me steeds geboeid. Dat is ook het geval met „Valse de la vie", over de jaargetijden, met creatieve abstracte beelden in een cyclus van herfst tot herfst". Want Joop sr. is een herfstman; daarin komt hij volgens zijn zeggen pas tot leven. De zakensfeer laat hij 't liefst over aan zoon Joop; de talloze gewonnen prijzen in het verleden vindt-ie niet belangrijk meer. „Wat men volgende week te zien krijgt, die dia-show, heeft niets met film te maken. Film is een totaal ander medium. Deze dia-informatie gaat dieper, beweegt niet, flippert niet. De mooiste films kun je op teevee zien, maar dit nog niet. Het kan de mensen een kick geven". Afgaande op de enthousiaste en hoogontwikkelde liefhebberij van Joop Pieëte sr. wordt het dinsdag een inspirerende avond. van dinsdag op woens dag, enkele uren na de smadelijke nederlaag van Ajax in het Olym pisch stadion. Melk boer Henk Heemskerk uit Oegstgeest was daar bij, want melk boer Henk, die zelf eens de doelmond van TJDO heeft verdedigd, gaat voor Ajax door dik en dun. Dit wordt hem (in de allerplezie rigste verstandhouding overigens) niet'in dank afgenomen door de naburige waard Jan van Rijn, wiens hart slechts klopt voor Feijenoord. Van Rijn en Heemskerk zitten elkaar al jaren te jennen en de opge kropte gevoelens ko men nu en dan tot een uitbarsting. „Ik voelde dit dinsdagavond al aankomen; eens moest het gebeuren, bekende Henk Heemskerk me woensdag middag. En ja hoor, die nacht sloegen Jan van Rijn en consorten meedogenloos toe: muren en ramen wer den bij Henk volgeplakt met smadelijke anti-Ajax-leuzen, zoals „Ajax op de pijnbank" en „Een heilige was niet genoeg" (bij het grote portret van Cruijff), of „De mooiste nacht van Henk Heemskerk" en meer van dat fraais, met als wanstal tig middelpunt die enorme cijfers 0-8. „Al ellende genoeg en nou kwam die rotzooi aan m'n pui er nog bij", klaagde Henk met een toch wel waarderende glimlach, „maar ik ga alleen op de foto als die Feije- noord-fanaat erbij komt staan. Dat is ouwe Jan dus. Ik vind het allemaal best, maar zet dan wel in je stukkie, dat het toch gewel dig laf was van die Duitsers om zó te voetballen. Schan de gewoon. Henk kreeg van Jan wel een koekje van eigen deeg te slikken, want een paar weken terug had hij het Henk Heemskerk (links) en Jan van Rijn met de lekke ballen, hurkend bij de geïllustreerde afgang van Ajax. etablissement van Van Rijn ontheiligd door bij Jan een stel lekke (Feije noord) ballen te depone ren. De Rotterdammers hadden even tevoren met lekke ballen tegen Volen- dam gespeeld of zoiets. In elk geval schoten de Vo- lendammers toen uit de bekerstrijd. Dat was een slag die bij Van Rijn be hoorlijk aan kwam en toen die lekke ballen nog. In de gezellige voetbalvete aan de Oegstgeestse Dorps straat is de stand nu weer gelijk. r. J IIDEN Als er in Leiden een nieuw bejaardenver- irgingstehuis komt, willen de bejaarden zelf meebe- issen waar dat zal verrijzen. De commissie voor nieuwd gecoördineerd ouderenbeleid in Leiden ft deze wens bij het gemeentebestuur op tafel legd. e commissie verwijst naar kranteberichten over renovatieplan- en voor Leidse bejaardentehuizen en het dreigend tekort aan edden dat hierdoor zal ontstaan. Op grond daarvan hebben b n w besloten voorbereidingen te treffen voor de bouw van een leuw verzorgingstehuis, onder meer door de provinciale overheid p dit punt om medewerking te'vragen. commissie herinnert er aan al eerder de wens te hebben uit betrokken te worden bij het uitzoeken van plaatsen waar verzorgingstehuizen moeten worden gebouwd en dat deze dienen /.ie verrijzen in de directe omgeving van de ouderen, dus niet jJfeconcentreerd in één wijk of veraf van de vertrouwde omgeving. De C.V.G.O.B. doet nu een dringend beroep op de gemeente haar pan meet af aan bij deze ontwikkelingen te betrekken en inspraak „te verlenen en stelt op voorhand van mening te zijn, dat een nieuw verzorgingstehuis in het noordelijk gedeelte van Leiden, rj bijvoorbeeld tussen Noorderkwartier en de Kooi het meest op y ajn plaats zou zijn. LEIDEN Bewoners van Verversbuurt voelen niets ggt voor renovatie van de Ververshof. Dat hebben zij schriftelijk aan de gemeente laten weten. „De mid leefbaarheid is niet met renovatie gediend", aldus iigb de bewoners, i Sint Ltrufli Het renovatieplan van de gemeente voorziet in zeven woningen ;geesl °P 720m2 grond. De hof zou voorlopig alleen nog maar via een m en twee meter brede poort van 32 meter lengte vanaf de openbare inde ^eg te bereiken zijn. „De woon- en leefsituatie is bij een bewoond rkinf "ervershof onhoudbaar wegens een te hoge woondichtheid", stellen de bewoners. Zij brengen de toestand in herinnering toen d dej hofje nog bewoond was: „Toen hadden de bewoners last andi van burengerucht en lawaai in de toegangspoort. Die tijd willen doof niet meer meemaken. Wij wensen zo spoedig mogelijk sloop it d< Van de in slechte staat verkerende bebouwing", stellen de bewoners i leenbrief aan de gemeente. De mooie voorgevel van de Latijnse School aan de Lokhorststraat. Opleidings instituut voor verpleeg kundigen in de Latijnse Schol LEIDEN De Vereniging Vrienden van Diogenes is van plan om de Latijnse school aan de Lokhorststraat nog voor september 1980 dusdanig te restaureren en herindelen, dat in het gebouw een opleidings school voor verpleegkundigen van zieken en bejaarden kan worden gevestigd. De subsidie aanvraag voor dit plan ligt op het moment bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Aanvan kelijk zou de Universiteit het gebouw in gebruik hebben willen nemen, maar vanwege een afwijkende beschikking van Monumentenzorg is men van dit voornemen afaestapt. De tweede subsidie-aanvraag van Diogenes zou volgens de vereniging thans meer kans van slagen moeten hebben. De bestemming voor het pand is een geheel andere dan voor dien. Het idee om er een opleidingsinstituut voor ver pleegkundigen in te beginnen is afkomstig van een stichting uit Warmond. Bij deze stichting (van oorsprong een Francisca ner orde) zijn vijf regionale verpleegtehuizen aangesloten. Een positieve beschikking van de hoofddirecteur van de rijksdienst zou volgens het bestuur van Diogenes niet lang op zich mogen laten wachten, omdat de restauratie van de Latijnse school uiterlijk 1 september 1979 dient te starten. IN LEIDSE BEJARTCOMPETTTIE LEIDEN Landzicht en De Carambole zijn de enige nog ongeslagen ploegen in de eerste klasse van de Leidse biljart competitie. Dit is het beeld na 4 van de 18 te verspelen rondes in de Leidse biljartcompetitie. De Carambole is daarbij de koploper door in totaal 20 pun ten te verzamelen. De positie van Landzicht is wat verte kend, van wegen een vrije ronde staat dit viertal slechts op een totaal van 14. De uitslagen i 1-UVS 1 6-2; Vriendschap 1-Land zicht 1 2-6; UVS 1-Vriendschap 1 4-4; Carambole 1-Rijnstreek 1 6-2; Be tween l-'t Zuid 16-2. In de 2e klasse staat De Waag 1 met 20 punten voorlopig aan kop. De uitslagen: De Heul 1-Wapen van V. 1 2-6; Morsport 1-Carambole 2 3-5; De Waag 1-TOP 1 6-2; TOG 1-Rijne- gom 1 4-4; Rijnegom 1-De Heul 1 4-4; TOP 1-Carambole 2 6-2; TOG 1-De Waag 14-4. Derde klasse: Landzicht 2-Rijnegom 2 2-6; Between 2-Landzicht 3 4-4; Cleyn Duin l-'t Wachtje 1 8-0; Land zicht 3-Rijnegom 2 8-0; Cleyn Duin 1-Landzicht 2 8-0; 't Wachtje 1-Be- tween 2 6-2. Cleyn Duin 1 zit hier 4-4; Landzicht 4 bole 3-De Waag 2 4-4; DOB 1-TOG 2 4-4; Vriendschap 2-VOP 1 6-2; De Waag 2-DOB 1 2-6; UVS 2-Carambo- le 3 2-6; DOS 1-Landzicht 4 4-4; TOG 2-Vriendschap 2 6-2. Vijfde klasse: TOP 2-De Waag 3 4-4; Witte Hen 1-Cleyn Duin 2 5-3; 't Zwaantje 1-DOS 2 2-6; 't Zuid 2-Spij- kerbak 14-4; Landzicht 5-Carambole 4 2-6; Landzicht 5-Cleyn Duin 2 5-3; Carambole 4-'t Zuid 2 2-6; Spijker- bak 1-TOP 2 4-4; De Waag 3-'t Zwaantje 14-4. Zesde klasse: De Waag 4-'t Zwaantje 2 8-0; landzicht 6-Rijnstreek 2 4-4; Between 3-TOP 3 8-0; Morskwartier 1-DOS 3 7-1; De Waag 4-DOB 2 2-6; 't Zwaantje 2-Vriendschap 3 6-2; DOB 2't Zwaantje 2 1-7; TOP 3-Vnendschap 3 4-4; DOS 3-De Waag 4 4-4; Rijnstreek 2-Morskwartier 1 4-4; Between 3-Landzicht 6 2-6. Zevende klasse: 't Wachtje 2-Wapen v.v. 2 8-0; Carambole 5-'t Spoortje 1 2-6; DOS 4-De Heul 2 4-4, VOP 2-Cleyn Duin 3 4-4; DOB 3-'t Wachtje 2 2-6; Carambole 5-TOG 3 4-4. Achtste klasse: UVS 3-Cleyn Duin 4 2-6; Wapen v. 3-De Waag 5 6-2; De Heul 3-Carambole 6 4-4; 't Spoor tje 2-Morsport 2 4-4; 't Spoortje 2-Carambole 6 4-4; Cleyn Duin 4-Wa pen van V. 3 4-4; 't Zuid 3-UVS 3 0-8; De Waag 5-De Heul, 3 2-6. kwartier 2 5-3; Vriendschap 4-Be tween 4 2-6; TOP 4-Morsport 4 2-6; Verkerk 1-Spijkerbroek 2 4-4; Mor sport 3-Vriendschap 4 1-7; Mors kwartier 2-Verkerk 1 8-0; Morsport 4-*t Spoortje 3 4-4. LEIDEN De cabaret-groep Don Quishocking bracht gister avond in een volle Leidse Schouwburg haar nieuwste programma 'Trappen op' ten gehore. Uit het hele programma spreekt een besluiteloosheid ten aanzien van wat men als groep het publiek wil voorscho telen. Worden het geëngageerde teksten, die heilige huisjes in trappen, of wordt het toegeven aan de smaak van het grote publiek? Don Quishocking zelf is zich bewust van haar twijfe lende houding; bij herhaling wordt er gezegd dat het alle maal niet zo scherp is als wel zou kunnen, dat verwachtingen misschien hoger gespannen zijn. Ook wordt gerefereerd aan de scheiding tussen de cabare tier en de mens. Met andere woorden: ik voel het eigenlijk toch niet zo als ik het nu, op toneel, zeg. Dit is een houding die men in een cabaret juist niet zou ver wachten. Cabaret betekent voor mij nog altijd het verwoorden door de artiest van de eigen lust en vooral onlustgevoelens. De herkenning en juist ook de met- herkenning van die gevoelens brengen dan bij het publiek een schokeffect teweeg. Don Quis hocking had echter niets schok kends te melden, ondanks een enkele poging hiertoe. De leden behielden allen een duidelijke afstand tot hetgeen zij aan het doen waren. Het raakte ze alle maal niet zo erg; persoonlijke dingen kwamen ofwel niet aan bod, of werden op een ironise rende, dus afstandscheppende manier gebracht. Soms echter dook plotseling een tekst op die een (nog) taboe onderwerp aan roerde ('De kerkhofganger' over sexuele omgang met lijken, 'Psoriasis' over een schilferach tige huidziekte). Zo'n tekst hing dan helemaal los in de ruimte, ging wijd over het doel heen. Het raakte het publiek ook zo erg met meer In vele nummers zat dan een aardige opbouw, maar dan was de clou weer te zwak, of geheel afwezig; de lichtwisseling moest aangeven dat het nummer echt voorbij was. Zo'n nummer was bijvoorbeeld 'Kliniek', over ie mand die, teneinde zijn vriend' in de kliniek te kunnen opzoe ken, zichzelf laat opnemen. Uit de tekst spreekt geen standpunt, geen kritiek op de gezondheids zorg of de menselijke relaties. Het is slechts een raar, onduide lijk verhaaltje zonder clou. Tegen het einde worden opeens Lenin en het Solidariteitslied erbij gesleept. Misschien om te tonen dat Don Quishocking links is, dus 'echt' cabaret? Voorlopig zijn ze alleen maar onduidelijk. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5