Minderoverwerkj^meer baneninonderwijs Paus houdt vast aan celibaat eger-advertentie lokt ruim 10.000 HOOGLERA AR VALT VERNIEUWERS IN GENEESKUNDE AAN Schooljongens rijden in op vrachtwagen Inbraak aan Fruinlaan Geschiedschrijving Leidse Universiteit aangevuld Terug naar statiegeld Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- jf-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - nnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; lósse nummers: 55 cent. Vrijdag 10 november 1978,69e jaargang no. 21194 Weing verandering Rustig weer met op uitgebrei de schaal mist. Maximumtemperaturen onge veer 6 graden. Minimumtemperaturen om het vriespunt. Morgen zon op: 07.52, zon on der: 16.56 Hoogwater: 12.21 Laagwater: 8.08 en 20.16 Michel Fugain Optreden van Michel Fugain et sa Compagnie op Ned.II om 23.05 uur. Om 21.30 uur „Pagnol-serie" en om 22.30 uur Brandpunt met bliksem- enquete over kwestie Aantjes. Ned.I om 20.35 uur „Sonja's Goed Nieuws Show" en om 22.50 uur „Haagsche kringen" over kwestie Aantjes. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Vorige maand ver scheen in.de dagbladen een werf ad vertentie voor het Nederlandse le ger. Het had volgens de tekst burgers nodig, die sergeant-majoor zouden kunnen worden. Het leger krijgt op iedere werfadvertentie wel de nodige brieven. Maar dat meer dan tienduizend Nederlanders naar de baan van sergeant-majoor zou den solliciteren had men nooit dur ven verwachten. Toch gebeurde dit. Van de ruim tienduizend sollicitan ten bleven na eerste selectie 1200 burgerkandidaten over, waaruit ten slotte tweehonderd kandidaten te voorschijn kwamen. Uit deze groep kunnen uiteindelijk 25 tot dertig burgers in aanmerking komen voor de opleiding, die straks aan de ko ninklijke militaire school in Weert begint. In de komende drie jaren wil het leger in totaal negentig bur gers in de leeftijd tussen 34 en 39 jaar oud deze opleiding geven. Van de ruim tienduizend sollicitan ten viel bij eerste schifting al driek wart af. Zij waren te jong, of te oud, of hun opleiding was niet vol doende (minstens mulo). Negentig De eisen moeten wel streng zijn, al dus de selectiecommissie. De toege laten kandidaat namelijk moet sla- hnrrrprQ ^en' doubleren JS er h*®* bij, niet DUfgt/fÖ slagen betekent, dat de man de op leiding moet verlaten en dan zeer waarschijnlijk als werkloze in de burgermaatschappij terugkeert. Het leger kan zich zoiets niet veroorlo- sergeant-majoor ven> zeker niet tegenover de kandi- straks Een aantal van de sollicitanten bleek niet bijster goed op de hoogte van wat er van hen verlangd werd. Velen begrepen niet, dat de baan geen honkvast bestaan %ou geven, dat er ook geen goedkope dienstwo ning aan de functie verbonden is en dat het salaris ook niet is, wat een aantal van hen ervan verwacht te De selectie van 1200 verlopige kan didaten in kamp Waterloo te Leus den is thans in volle gang. Twee honderd ervan komen in aanmerking voor een nieuwe selec tie, waaruit er ongeveer dertig te voorschijn zullen komen voor de opleiding in Weert. Dat is dan een derde van het aantal uit burger kringen te recruteren nieuwe onde rofficieren, die het leger in drie jaar nodig heeft. ■ÜH (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Duizenden werkloze lera ren zouden aan een baan geholpen kunnen worden als hun werkende collega's min der overuren zouden maken. Staatssecreta ris De Jong (Onderwijs) zei gisteren in Hilversum op een bijeenkomst van direc teuren en besturen van christelijke scho len voor mavo, havo en vwo, dat een op roep om het aantal overuren te beperken ten gunste van werkloze collega's, een vermindering heeft opgeleverd van twin tig procent. De staatssecretaris echter vmdt dat de situatie momenteel zodanig is, dat er meer moet worden gedaan om de solidariteit met de werkloze collega's te tonen. Hij maakte deze opmerking naar aanleiding van vragen over verbeteringen van de regelingen voor directeuren van kleine scholen, zodat deze geen lessen hoeven te geven. „Dit zou ook mooi passen in het kader van het arbeidsplan", meen de de vragensteller. De heer De Jong wees er op dat hiervoor geen geld is en dat de solidari teit met werkloze collega's bijvoorbeeld tot uit drukking kan komen door het afstaan van de overuren. Op een andere vraag zei hij dat er geen sprake kan zijn van een zesjarige havo in- het kader van de integratie van havo en het 'vwo. „Er zijn grote voordelen", gaf hij toe, „maar er stroomt veertig procent van de mavo leerlingen door naar de havo en dat kan niet meer als de havo zesjarig wordt. Dus betekent het geen verbetering". Ontmoeting na 40 jaar Na veertig jaar speurwerk hebben de Poolse broers Waclaw (links) en Pavel (rechts) Olszewski elkaar teruggevonden in Limburg. Zij waren tijdens de tweede wereldoorlog uit elkaar geraakt. Waclaw kwam bij het terecht en Pavel werd krijgsgevangene gemaakt. Na veel omzwervingen kwam Pavel via België in ons land. Waclaw, die nu weer in Polen woont, kwam zijn broer via het Rode Kruis op het spoor. A NWB pleit Ivoor één mistlamp DEN HAAG (ANP) Het voeren van twee rode mis- lampen achter op de auto tan tot verwarring met de emlichten leiden. Ook wor- !en remlichten, als de mis- lampen branden, „over- traald" en zijn dan niet of auwelijks te zien. )at is het standpunt van de LNWB, gegeven bij tips over et rijden bij dichte mist. De 1NWB houdt het liever op mist-achterlicht en raadt aanschaffen van een weede af. Momentewei is het liet toegestaan twee mistlam poen achter te voeren, maar riiinister Tuijnman van Ver en Waterstaat heeft on- laten weten dat hij iverweegt de tweede lamp toe Deze voormalige concentratiekamp gevangenen trokken voorop tijdens een demonstratie in Hamburg, ter gelegenheid van het feit dat de nazi's veertig jaar geleden openlijk met de vervolging van de joden begonnen (Kristalnacht). (Zie ook onze fi nalepagina's van morgen) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Patiënten en samenleving moe ten worden beschermd tegen onzorgvuldig of onjuist handelen van vernieuwers op het ter rein van de geneeskunde. De Tilburgse hoogleraar prof dr J. Stolte zei dit gisteren bij zijn afscheid van de katholieke hogeschool. Ter illustratie van zijn stelling ge bruikte prof Stolte het voorbeeld van de Ame rikaanse hartchirurg Cooley, betrokken bij de luchtbrug van Nederlandse hartpatiënten naar Houston. Cooley heeft volgens Stolte onverant woorde experimenten met een kunsthart uitge voerd, waardoor eind zestiger jaren een van Cooley's patiënten overleed. „Men zal moeten overwegen of bij het optreden van Cooley niet de grenzen van het redelijke zijn overtreden", aldus prof Stolte. Hij omschreef dergelijke mensen als gevaarlijk, omdat zij desnoods ten koste van hun medewerkers vooraan willen staan in de medische wereld. Volgens prof Stolte spelen ook de massamedia op deze per soonlijke drijfveren in: onder de strijdkreten van het recht op vrije nieuwsgaring verstoren zij voortdurend de rust waarin de wetenschap het best gedijt „Er zijn chirurgen die zich kennelijk even goed in de televisiestudio als in de operatiekamer thuisvoelen", aldus de scheidende hoogleraar. LEGER NOORD WLJKERHOUT Twee scholieren van zeventien jaar zijn vanochtend in Noord- wijkerhout bij een aanrijding met een vrachtwagen ernstig gewond geraakt. Op weg naar school kwamen zij in zeer dich te mist met een bromfiets in botsing met een (overigens goed verlichte) geparkeerde vrachtwagen op de Leidse Vaart. Beide jongens zijn per ambulance naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Bij de bestuur der van de bromfiets werd een zware beenfractuur geconsta teerd. Zijn duo-passagier moest door de politie uit het ijskoude water van de Leidse Vaart wor den gehaald. Over zijn verwon dingen konden vanochtend nog geen nadere mededelingen wor den gedaan, LEIDEN - Na een aantal scholen in de buurt van de Leidse Hout heeft ook het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan, bezoek gekregen van inbrekers. Daarbij werd een ruit vernield, een aantal kamers en lokalen doorzocht, en zeshonderd gulden gesto len. Van het legertje sollicitanten kun- nen er echter maar 25 overblijven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een audiëntie voor de priesters van Rome vastgehou den aan het celibaat en daarbij verwezen naar hetgeen paus Paulus, het tweede Vaticaans concilie en de bisschoppensyno de van 1971 over het priesterschap hebben gezegd. Hij zei onder meer tegên de priesters, dat zij hun roeping duidelijk aan de wereld moeten laten zien en niet teveel aandacht moeten schenken aan „problemen van tijdelijke aard". Ons priesterschap moet duidelijk zijn en uitdrukkelijk en als het in de traditie van onze kerk strikt verbonden is met het celibaat, dan is dat vanwege de evangelische duidelijk heid en uitdrukkelijkheid waarmee onze Heer met zijn woor den verwijst naar het ongehuwd zijn omwille van het Ko ninkrijk Gods", aldus de paus. Overleden na werkzaam leven DUBLIN (UPI) De vrucht baarste stier van Ierland, Ben- dalls Adema, die van Friese komaf is, is op 14-jarige leeftijd op een bedrijf in de buurt van Dublin overleden, zo heeft de Milk Board van Dubün en om streken bekendgemaakt. Bendalls Adema was in 1965 in Ierland ingevoerd en werd va der van naar schatting 212.000 kalveren. Hij verwekte enkele van de beste Friese koeien in Ierland... Voor de 105e keer gelukgewenst Katie Olsczewski lijkt niet blij te zijn met de felicitatie van haar achter-achterkleinzoon. Dat is dan ook niet zo venwonderlijk, want als je 105 jaar wordt, dan geloof je die verjaardagen zo langzamerhand wel. LEIDEN Mr. P. J. Idenburg heeft de kennis van de universi taire geschiedenis aangevuld. Als oud-secretaris van het col lege van curatoren van de rijks universiteit in Leiden, heeft hij „De Leidse universiteit 1928- 1946" geschreven, een boek werk dat de ondertitel -„Ver nieuwing en verzet" meekreeg. Het wordt uitgegeven bij de stichting universitaire pers Leiden en zal volgende week verschijnen. Mr. Idenburg besteedt bijzonde re aandacht aan de modernise ring voor de bezetting en aan de strijd tegen het nationaal socialisme. Dit laatste bleek uit het verzet tegen de bezettende macht en het aftreden van vele docenten en ook van de heer Idenburg. In het boek zijn ook documen ten opgenomen. Daarbij zijn de nota van prof. mr. B. M. Telders over de Ariërverklaring, de be kende rede van prof. mr. R. P. Cleveringa met verontwaardi ging over de schorsing van een collega door de Duitsers, de tekst van verschillende plannen om de universiteit te nazificeren en veel niet eerder gepubliceerd archiefmateriaal, aldus de uni versiteit. 's-GRAVELAND (ANP) Het sta tiegeld voor gla zen, flessen, pot ten en dergelijke moet weer worden ingevoerd omdat dan de hoeveel heid glas in het afval sterk kan worden vermin derd en weer in produktie kan worden genomen. Dat is de mening van de Stichting Natuur en Milieu in het jongste nummer van het blad Natuuurbe- houd. Elke Nederlander van jong tot oud produceert jaar- NATUUR EN MILIEU: lijks 250 kilo huis vuil, waarvan on geveer dertien procent glas. Voor dat in Nederland het statiegeld voor jam enzovoort werd afgeschaft, zat er maar vijf procent glas in het afval. De afschaf fing van het statie geldsysteem is mi lieu-onvriendelijk, vindt Natuur en Milieu, want re tourglas spaart grondstoffen. Een andere moge lijkheid is het ge scheiden inzamelen van glas omdat ook daarmee de I berg huishoudafval wordt verminderd eri de glasscherven kunnen worden gebruikt voor het maken van nieuw glas. T

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1