it v*ochil van inzicht te overbruggen Quinn maakt het Parker erg moeilijk Dusbaba en Ling uit selectie Oranje t PARKER In Verenigingsrecht mag onderscheid tussen volwassen en jeugdleden KRAAY HEEFT AZ'67 VERLATEN ïps voor —Nootdorp QUICK BOEKT SUCCES IN KAMER h VERDIENSTELIJKE SEMISE SCHAKERS GRATIS NAAR BADALONA MET PARKÈR TWEEDE PRIJS LOTTO ANDERHALVE TON ,KMAAR Hans Kraay en '67 zijn uit elkaar. Gister- ddag besloten beide partijen t het niet langer zinvol is om ider samen te werken. Met middellijke ingang heeft aay zijn functies neergelegd. ins Kraay had bij AZ'67 twee ien. In Alkmaar was hij zake- directe.ur van AZ'67 en in andam was hij in het concern de gebroeders Molenaar als jfdredacteur belast met de istieke verzorging van AZ-krant. :t vertrek van Hans Kraay uit Alkmaarse Hout komt toch jl et onverwacht. Al wekenlang ras de relatie tussen Hans Jji aay en Klaas Molenaar ui- WA irst koel en gespannen. Naar J| iten werd dat zoveel mogelijk i rdoezeld, maar desondanks I >1 met steeds grotere regel- aat te bespeuren dat het niet |iger boterde tussen Kraay en leiding van AZ, waarin niet alleen Klaas Molenaar maar ook broer Kees en voorzitter Arie Ligthart het oneens waren met de aanpak van Kraay. De verwijdering tussen Kraay en de staf van AZ is vooral ontstaan door het verschil van inzicht met betrekking tot de practische bedrijfsvoering van de stichting AZ'67. Al eerder (eind mei) leidde dat tot een diepe kloof, waardoor Kraay zijn ontslag indiende. Dat werd kort daarop herroepen omdat de gebr. Molenaar, ondanks eer dere bedenkingen, alsnog over stag gingen en instemden met de visie van Hans Kraay. Na het opnieuw aanstellen van Kraay als directeur van AZ, werd op papier een taakverde ling ontworpen. Georg Kessler werd de verantwoordelijke man op voetbal-technisch gebied en Hans Kraay kreeg verregaande bevoegdheden op het (voetbal)- zakelijke vlak. Zelfs zo verre gaand dat zowel de inbreng van de gebr. Molenaar als die van voorzitter Ligthart tot een mini mum beperkt zou blijven. En dan vooral naar buiten waar Kraay op alle fronten de woord voerder en in relatie tot de publiciteit de gezichtbepaler van AZ zou worden. Intern mochten de Molenaars en Ligt hart als bestuurderen de vinger aan de pols houden, met echter uitsluitend corrigerende be voegdheden. Struikelblok Zowel dat laatste - het ver plicht terugtreden uit de door de Molenaars en Ligthart zo aanbeden publiciteit als het kortwieken van hun daadwer kelijke bemoeienissen met het voetbalgebeuren is uiteinde lijk het grote struikelblok ge worden. Klaas Molenaar en Arie Ligthart (Kees Molenaar is door privé-oorzaken enigs zins buiten beeld geraakt), kon den het een paar weken opbren gen om de tweede viool te spelen. Maar toen uitgerekend in die periode de resultaten van AZ ernstig tegenvielen (veront rustend veel puntenverlies in de competitie en snelle uitscha keling voor de Europa Cup) begaven Klaas Molenaar en in zijn kielzog Arie Ligthart zich op het terrein van Hans Kraay. Dit leidde tot conflicten over en weer, omdat de visie van Kraay op essentiële punten to taal anders is dan die van Molenaar en Ligthart. Kraay wil op puur zakelijke, weinig ruimte tot menselijkheid biedende, wijze topvoetbal be drijven. Molenaar wil via de weg van de gemoedelijkheid hetzelfde bereiken. Kort gezegd: bij AZ bloeide de in de topsport al oude strijd tussen de profes sionals en de amateurs weer hoog op. Inmenging in zaken die tot Kraay's competentie behoor den, zijn de oorzaak van de breuk. Dat verschil van inzicht botste, elkaar stonden. Vanaf dat mo- Drie weken geleden al hadden ment is de toch al vertroebelde Kraay en Molenaar een uiterst interne relatie niet meer goed harde confrontatie,w aarbij de geweest, meningen lijnrecht tegenover RobHartog 'uchtcommissie jlijft mild EIST Ben Wijnstekers van eyenoord en Theo de Jong van oda JC hebben voor de gele tart, die zij afgelopen zondag i de ontmoeting Roda-Feye- loord opliepen, beiden een boe van 250 gulden gekregen, mildheid van de tuchtcom- isie was vooral een gevolg in het feit, dat de spelers de gelopen twee seizoenen een anco strafregister hebben ge- 3! yerige straffen in de eredivi- e: Schrijnemakers (MW) een edstrijd voorwaardelijk, 200 ilden boete en recht van ver eer een lopende voorwaarde- ke straf om te zetten in een ivoorwaardelijke. Boekingen lor V. d. Pas (Go Ahead), èrkaik (Haarlem), Hoekstra 'EC(, Bosveld (Vitesse), Advo- aat (VW), Meskovic en Peters leiden AZ'67). De tuchtcom- lissie behandelde twee zaken ïondeling. Ronald Spelbos van kreeg een boete van 175 gulden voor de gele kaart tij dens de wedstrijd MW AZ'67. De Alkmaarse ploeg moet de kosten van de behande- üngvoor zijn rekening nemen. Heracles-speler Bekkenutte eg voor zijn rode kaart in ontmoeting Eindhoven ïeracles een wedstrijd onvoor waardelijk. o. lingv flDeH ««eg mj 0 Hera< waari EN HAAG Tien draverijen aan zaterdagmiddag op het ogramma van de dravers an in Nootdorp. Onze tips lor het programma dat om If drie begint: icoudeprijs: Pandoer Han- er, Patty Prince en Peter Pe- ilburgprijs: Right Speed, Ro- eo Hollandia en R. Petulance, nelandprijs: Petite Gerda, |fl JertVoorneenRicardo. kmaarpri js: Rillette Six, impa en Otanes. >eldoornprijs: Parodie, Netty ise en Midas W. natricekampioenschap IX: ora Nimble, Nike Volann en elis. nstelveenprijs: Olke Oost- jck, Pasja Rosa en Neeltje H. )eldoornprijs: Menno B, Me- cali Rose en Maybe, ïsenprijs: Myrly Terraise, La- Roem en Naron Buiten- ticoudeprijs (tweede afde- ig): Refin Buitenzorg, Pieter men Panama. Adrie Koster weer terug. ZEIST Adrie Koster van Roda JC is terug in de selectie van het Nederlands elftal. De rechterspits, die debuteerde ein het duel met IJsland, was voor de tweede wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het Europees 1 andenkampioenschap tegen Zwitserland op 11 oktober in Bern niet in de groep van zestien spelers opgenomen door bondscoach Jan Zwartkruis. Vier spelers uit de groep verdwe nen: Willy van de Kerkhof (geblesseerd), Arie Haan (teruggetrokken), Johnny Dusbaba en Tscheu-la Ling (gepasseerd). Drie deelnemers aan het eindtoernooi om het wereldkampioen schap in Argentinië keren terug: Johan Nees- kens, wiens schorsing erop zit, Wim Jansen en René van de Kerkhof, die beiden hersteld zijn van blessures. De selectie voor het duel met Oost-Duitsland, volgende week woensdag in Rotterdam is: doel: Schrijvers (Ajax) en Doesburg (Sparta); achter: Wildschut (FC Twente), Poortvliet, Van Kraay en Brandts (PSV), Krol (Ajax), Hoven- kamp (AZ'67); midden: Peters (AZ'67), Neeskens (Barcelona), Jansen (Feyenoord); voor: Geels en Rensenbrink (Anderlecht), René van de Kerkhof (PSV), Koster en Nanninga (Roda JC). FC Den Haag is met drie spelers de grootste leverancier voor de selectie van Jong Oranje voor de wedstrijd tegen Oost-Duitsland op dinsdag 14 november in Rostock in de voorron de van het toernooi om het Europees kampioen schap voor Léandenteams voor spelers onder 21 jaar. De groep van zestien spelers bestaat uit: Peter Jager (Ajax), John Metgod en Loek Ursem (AZ'67), Wim Hofkens (Beveren-Waas), Jan Pe ters (FC Den Bosch), Hans Galjé, Fred Goemans en Romeo Zondervan (FC Den Haag), Stanley Brard (Feyenoord), Dwight Lodeweges en Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Michel Valke (Sparta), Roel Smand (FC Twente), Keje Mole naar (Volendam), Willy Bothmer (FC VW) en Wud Broeken (Willem II). DEN HAAG De Haagse voetbal- en cricketvereniging Quick heeft een op merkelijk succes behaald. Na een artikel over het „nieuwe" verenigingsrecht in het clubblad Chantecler zijn enkele poli tici benaderd, die op grond van deze publicatie vragen hebben gesteld aan de regering omtrent het stemrecht voor leden van een vereniging. De minister antwoordde daarop dat wel degelijk onderscheid, ook wat betreft het stem recht, mag worden gemaakt in het lid maatschap op grond van leeftijd en/of betrokkenheid. Na de algemene vergadering van Quick, waarop felle discussies ontstonden over het stemrecht voor dames (zij spelen informeel cricket en tennis, maar zijn geen lid) en het stemrecht voor mini-wel- .pen en junioren verscheen onder de initialen M. de M. een artikel over deze bijeenkomst In dit uitstekend gefundeer de werkstuk werden twee oplossingen geschetst. De eerste was het stellen in de statuten van een leeftijdsgrens van bijvoorbeeld zestien jaar. Alle leden on der deze grens zouden dan alle „rechten en plichten" van zestien of meerjarige leden bezitten, behalve het stemrecht. Het nadeel van deze constructie is echter dat de burgerrechter dit in strijd met de wet zou kunnen achten, terwijl de sportbonden eisen dat deelnemers aan de competities als formeel lid worden beschouwd. De tweede oplossing, die wordt aange dragen, is het toekennen van meer stem men aan de verschillende categorieën. Zo zouden seniorleden vijf, juniorleden twee en adspiranten één stem kunnen krijgen. Gezien de praktische problemen die ontstaan bij stemming is deze con structie eveneens niet bevredigend, van daar dat de schrijver een beroep deed op de „sportieve" Kamerleden een een voudige aanpassing van het betrokken wetsartikel (art.38 boek 2) te bewerkstel- ANTWOORD Het clubbladartikel werd onder de aan dacht gebracht van de belangrijkste fracties, waarop de kamerleden Van der Sanden (CDA), Voogd (PvdA) en Keja (VVD) vragen stelden omtrent deze pro blematiek aan de betrokken minister. In zijn antwoord meent minister De Ruiter (mede namens zijn collega van Binnenlandse Zaken en de staatssecreta ris van CRM) dat een vereniging in haar statuten de mogelijkheid moet hebben de leden in categorieën in te delen, in die zin dat niet aan elke categorie dezelfde rechten toekomen. De minister stoelt deze gedachte op het feit dat de voorvoegsels junior-, buiten,- en adspirant (-leden) alsmede de termen lid van verdienste of erelid reeds door hun benaming doen blijken niet de volle dige lidmaatschapsrechten te hebben. Het gevolg van dit antwoord is dat sportclubs en andere verenigingen wel degelijk onderscheid kunnen maken tus sen „volwassen" en jeugdleden en dat deze laatste categorie geen stemrecht behoeft te hebben, mits het antwoord van de Minister juist is. De bewindsman zal bij een herziene uitgave van de folder „Het nieuwe verenigingsrecht" erop toe zien dat onderscheid wordt gemaakt in de verschillende leeftijdsgroepen. Een mooi succes voor Quick, dat hiermee (nogmaals) ook heeft bewezen dat sport en politiek alles met elkaar te maken hebben. IUENOS AIRES Het Nederlandse heren schaakteam is tijdens e Olympiade te Buenos Aires toch weer langzamerhand terugge keerd in hogere regionen. In de dertiende ronde werd tegen et sterke Joego Slavië een niet onverdienstelijk gelijkspel van —Z behaald. ppar- lij de dames is Rusland zeker van de eerste plaats door de f®e van 0 op Spanje. Nederland is na de nederlaag tegen wemenië (2—1) vierde in groep B. )nderscheiding en wereld- eis voor Adri Zwaansdijk AMSTERDAM Adri Zwaans- "Jk, bijna zeventien jaar onaf- ebroken als bondscoach in benst van het Korfbalverbond KNKV), werd gisteravond bij "hb afscheidsreceptie door voorzitter Cor van Dijk voorge wagen als lid van verdienste. Daarnaast bood Van Dijk na mens het KNKV Zwaansdijk een wereldreis aan. Op de druk bezochte receptie, die gehouden werd in het clubhuis van Blauw Wit in Amsterdam, wa ren vertegenwoordigers van al le aangesloten korfballanden aanwezig. u iaslÉiÉL Juanito, (donker shirt) speelt voorlopig geen Europese duels meer. UEFA schorst Juanito (Real) twee jaar BERN Juanito, de spits van de Spaanse kampioen Real Ma drid, is door de tuchtcommissie van de UEFA voor twee jaar geschorst voor alle wedstrijden die door de UEFA zijn georga niseerd naar aanleiding van zijn agressieve houding ten op zichte van scheidsrechter Adolf Prokop (Oost-Duitsland) en een grensrechter na afloop van de wedstrijd die Real Madrid te gen het Zwitserse Grasshop pers speelde. Juanito deelde aan zowel Pro- kop als de grensrechter kopsto ten uit toen de ploegen het veld verlieten. De schorsing duurt tot 8 november 1980. Twee Engelse spelers werden eveneens voor een lange periode geschorst. Gary Owen van Man chester City kreeg vijf wedstrij den, Liam Brady van Arsenal drie. Beiden hadden zich bezon digd aan ruw spel tegen resp. Standard Luik en Hajduk Split. Tweede EC-zege Leidenaars bij Södertalje, maar: SÖDERTALJE Al lang stond het vast. Tom Quinn zou in het tweede Europa Cup-treffen van Parker in ieder geval een van de hoofdrollen voor zich opeisen. Met zijn Nederlandse achtergrond (vroeger coach van Buitoni, nog altijd coach van het nationale team) moest de huidige leider achter het Zweedse Södertalje, de tweede Europese tegenstander van Parker, wel zeer nadrukkelijk aanwezig zijn in deze EC-strijd. Hij was dat gisteravond, in die ondanks de vijftienhonderd toeschouwers zo koude ijshal in Södertalje dan ook. Verrassend in zijn eenvoud liet Quinn de Zweedse titelhouder verdedigend het 1-3-1-spelletje spelen een bekend, favoriet systeem van Quinn, maar juist daardoor zo opmerkelijk. Geholpen door een niet op normaal toerental komend Parker, leek Quinn lange tijd succesvol te hebben gegokt. Leek zijn, ondanks de sterke Amerikaanse inbreng toch niet van talent overlopende formatie na de nederlaag tegen Juventod dê Badalona (105—87) de eerste overwinning te kunnen gaan begroeten. Zover kwam het uiteindelijk niet. Hoewel een, mede door de Poolse arbiter Mlodkowski, geïntimideerd Parker vijfentwintig minuten lang wankelde in die koude ijshal, slaagden de Leidenaars er uiteindelijk toch in de overwinning te pakken. Een minieme zege (76—77) die overigens in de slotfase werd veilig gesteld door een Leids team waarin topscorer Arthur Collins ontbrak. Gebro ken zocht Collins vier minuten voor tijd de bank op. Het door Quinn als vervolg op het 1-3-1-systeem uitgedachte box-and-one- spel op Collins had zijn uitwerking duidelijk niet gemist Niet Collins (uit de wedstrijd gespeeld tot een totaal van slechsts veertien punten gekomen), maar Hans van Rooden redde deze tweede Europa Cup-ontmoeting van Leiden. Hij was het die na de basketwisseling het probleem McCray oploste. De Zweedse Amerikaan, in de eerste helft ongrijpbaar met 22 punten, werd door Van Rooden in de fel vechtende Leidse zoneverdediging wel goed opgevangen, waardoor zijn inbreng bijna volledig stokte. Een tweede aspect haalde Parker gisteravond ook uit de gecreëerde zorgwekkende situatie: team-spirit. Juist die uitstekende geest in het team maakte van de uit vorm zijnde Mitchel Plaat uiteindelijk toch nog de matchwinnaar. Niet alleen bereikte de hard werkende Plaat op het laatst weer een redelijk niveau, ook was juist hij aanwezig op het moment dat de beslissende bal door de Zweedse ring moest worden gewerkt: negen seconden voor tijd tilde Plaat Parker naar 76—77. Södertalje beheerste de strijd in de eerste helft nog volledig. Nam direct een voorsprong (de in die fase productieve McCray zag zijn rol na de hervatting door tweede Amerikaan Dean overgenomen) en kende na zestien minuten zelfs een riante marge: 41—29. Time-outs aan Leidse zijde en een steeds beter draaiende Dave Kyle voorkwamen dat Parker definitief op achterstand werd gezet. Het kort voor de pauze ingebrachte hogere Leidse tempo, dat de ruststand al op 43—37 had gebracht, werd in de tweede helft aangehouden. En bij 54—55 kon dan ook de eerste Leidse voorsprong worden genoteerd. Een winnende marge die tot de laatste seconde (waarin Carlsson overigens miste voor de Zwe den kon worden vastgehouden, ook al omdat Södertalje de brede basis mist die Leiden juist zo sterk maakt. En geconcentreerd overeind hield nadat Kip en Kyle bij de stand 70—71 met vijf persoonlijke fouten het veld hadden moeten ruimen Scores Parker: Bruinsma 18 pnt, 7 rebounds; Kyle 15—6; Collins 14—5; Plaat 10—2; Hagens 6; Van Rooden 6—1; Woudstra 6—3; Kip 2-2. ADVERTENTIE Basketbal-minnend Leiden is een beetje in afwachting van de grote slag die Parker op het Europese front zal gaan voeren. We geven hen gelijk: het is niet niks om voor je kansen te vechten tegen Crystal Palace, Söder talje en vooral Juventot de Badalona, de geslepen kam pioen van Spanje. De laatste wedstrijd tegen Juventot zal waarschijnlijk de beslissing brengen. wil tenminste één supporter meenemen naar de voor stad van Barcelona. Op haar kosten vanzelfsprekend. Vliegreis, hotel, eten, een voortreffelijke gereserveerde plaats tijdens de wedstrijd. En wat moet men daarvoor doen. NietsGewoon naar de wedstrijden van Parker tegen Amstelveen aan staande zaterdag 11 november om 21.00 uur en tegen Flamingo's op zondag 26 november om 20.45 uur ko men. Dan is er kans om samen met kapper Bosman te bepalen wie er mee kan DEN HAAG Lotto 44 van afgelopen zondag heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. De twee winnaars van de tweede prijs mogen rekenen op ruim anderhalve ton. Ook in de toto geen hoofd prijswinnaars. Achtennegentig personen vulden twaalf goed in, zij krijgen ruim 1300 gulden. De uitslag van lotto 44 is: in deze lotto vielen 23.639 prijzen; inleg: 3.484.786,00; prijzenbe- drag:/ 1.771.601,45. Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag gaat een vijfde deel naar de jackpot van lotto 45 van zondag a.s., het overig 4/5 deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs; tweede prijs: 2 winnaars, die bruto elk 152.331,00 ont vangen; derde prijs: 142 win naars, die elk bruto 2.728,30 ontvangen; vierde prijs: 8.859 winnaars, die elk bruto 53,00 ontvangen; vijfde prijs: 14.636 winnaars, die elk 32,10 ont vangen. Jackpot voor lotto 45 van zondag 12 november: 139.134,77. Uitslag van toto 44: in deze toto vielen 1.720 prijzen; inleg: 705.218,00; prijzenbedrag: 334.978,55. Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag gaat 1/3 naar de jackpot van toto 45 van zondag a.s., het overige 2/3 deel wordt verdeeld over de tweede en de derde prijs; tweede prijs: 98 winnaars die elk bruto 1.310,20 ontvangen; derde prijs: 1.622 winnaars, die elk 99,80 ontvangen. Jackpot voor toto 45 van zondag 12 november is: 44.663,80. LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1978 PAGINA 13

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13