'ogst aan veelbelovende lolitici verrassend groot Toekomst van Vaticaanstad droog en donker door geschil met Rome's GEB brieven lezers Beslag op papieren rechter Mostert gelegd Anglicaanse synode Engeland tegen wijding van vrouwen tot priester kerk wereld iet tie Jraans parlement loelwit anti- jorruptieeampagne Carter naast Sadat en Begin tot spoed fCARTER ZINSPEELT OP VERDWIJNING VAN SOMOZA Labourregering wint opnieuw vertrouwen in parlement gina|UITENLAND LEIDSE C0URAN1 JONGSTE AMERIKAANSE VERKIEZINGEN BLIJKT: (Van onze correspondent Dick Toet) jSHINGTON Bijna elke verkiezing - jje Verenigde Staten levert wel een of SlOfms zelfs meerdere nieuwe gezichten op, onmiddellijk worden toegevoegd aan kweekschool voor aspirant-bewoners 0 het Witte Huis. De oogst van „golden p" bij de tussentijdse verkiezingen van g week was groter dan ooit De Califor- iche gouverneur Jerry Brown (ondanks u 40 Jaar al bijna een veteraan) heeft een aantal veelbelovende rivalen bij. garaniitLwn, met een zeer bemoedigende meer heid herkozen, is de officieuze kroon- ns van de Democraten. Alleen Carter de populaire senator Edward Kennedy 1 an hem in de weg om zijn vrijgezellenflat Sacramento te verruilen voor de witte ibtswoning in Washington. De concurren- 6 uit Carters staat Georgia, waar gouver- ur Busbee (51) en senator Sam Nunn (40) uitbundige wijze werden herkozen, ligt dec ver achterop. Ook de „Browns" van de Republikeinse partij, gouverneur Thompson van Illinois (42) en senator Ho ward Baker (52) van Tennessee, hebben de concurrentie aanzienlijk zien toenemen. Achter het thans nog leidende Republikein se duo Ford en Reagan wordt het eveneens dringen. Bij de negentien kersverse gouverneurs en evenveel nieuwe senatoren, op twee uit het wetenschappelijk onderwijs na zakenlieden en- of advocaten, waarbij zeker acht miljo nairs, zitten tien „nieuwkomers" met grote politieke mogelijkheden. Hoewel de verkie zing van het Huis van Afgevaardigden ook de nodige „politieke hemelbestormers" heeft opgeleverd en de enige nu al officiële presidentskandidaat voor 1980, de republi kein Phillip Crane, lid van het Huis is, worden Amerikaanse presidenten door gaans gerecruteerd uit rangen van gouver neurs en senatoren. De nieuwe „golden boys" van de Ameri kaanse politiek hebben vrijwel alle zonder uitzondering een aantal eigenschappen ge meen. Ze zijn jong, rijk, knap en bij 'gelegenheid gematigd progressief. Met te sterke zwenkingen naar rechts of links bereik je, op dit moment althans, niets in de nationale Amerikaanse politiek Een opleiding aan een van de prestige-universi- teiten (Yale, Harvard) strekt tot aanbeveling en een briljant sportverleden is ook nooit weg. Kenmerkend voor de politieke opstelling van de nieuwkomers is pragmatisme en opportunisme. Veel meer dan de veronder stelde ruk naar rechts vertegenwoordigen zij een naar het politieke centrum neigende richting, waarin de vaak nauwelijks nog waarneembare verschillen tussen veelal ge matigd conservatieve democraten en de gematigd liberale republikeinen veel min der bepalend zijn dan de verschillen in persoonlijkheid en politiek aanpassingsver mogen. ij 19taERAN (AP) De anti-corruptie campagne van de Sjah 19 doeld om de ontrust onder het volk te bedwingen, heeft gisteren ]9 kamers van het parlement bereikt. Een lid van het parlement, !9 insur Yasani, die alle drie de glasfabrieken in het land bezit, J erd ervan beschuldigd dat hij een zevenvoudige prijsverhoging 1 q d veroorzaakt. 19; t sjah heeft gisteren ook een herbeoordeling gelast van de 19 ihlevi-stichting, een miljoeneninstelling die zijn persoonlijke 191 rtuin beheert ten bate van de armen. 191 heerste een dreigende rust in de hoofdstad van Iran, troepen 191 e werden gedekt door gewapende voertuigen en vrachtwagens 19) Bt machinegeweren erop, patrouilleerden langs de belangrijkste 19) uiten in de stad. 19?Bonschendbaarheid van het kamerlid Yasani werd opgeheven, 19? dat hij vervolgd kan worden. Een commissie zei dat hij een 19? ichteronderneming had opgericht zodat hij zowel de productie 19? s de verkoop van glas kon kontroleren en aldus de prijzen 197 (drijven. 197 ronnen bij het Iraanse oppositiefront zeiden dat Karim Sanjaby, 797Bt hoofd van het nationale front, gisteravond laat vanuit Parijs aar Iran zou terugkeren. Sanjaby had in Parijs besprekingen Bvoerd met de verbannen moslemleider Ayatullah Khomeini, 197 b belangrijkste leider in de religieuze verzetsbeweging tegen de 197 Bh. 197 anjaby, een gematigde die zich niet geschaart heeft bij degenen 197 Ie het aftreden van de sjah eisten, heeft een nationaal referendum 197 oorgesteld om over het lot van de sjah te beslissen. Treintje spelen met de tanden 1 Voor het eerst in 29 jaar een lach. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Elena Karloti (47). die 29 jaar lang door haar familie in een donkere kelder opgesloten is geweest omdat zij te gen de zin van haar ouders wilde trouwen, wordt nu verpleegd in een ziekenhuis in Athene. Voor het eerst sedert 29 jaar kon zij weer lachen CORRUPTIESCHANDAAL ZUID-AFRIKA (UPI-Reuter) JOHANNESBURG Ambtenaren van het Zuid- afrikaanse ministerie van financiën hebben gis teren de papieren in beslag genomen, op grond waarvan rechter Anton Mostert vorige week onthulligingen heeft gedaan over een schandaal inzake corruptie en misbruik van staatsgelden door ambtenaren van het inmiddels opgeheven ministerie van voorlichting. Na een langdurig gesprek met Mostert in diens woning bij Durban laadden de ambtenaren de bewuste stukken in de kofferruimte van hun auto en reden weg. De rechter die dinsdag door premier Pieter Botha ontheven werd van zijn opdracht om een onder zoek in te stellen naar beweerde knoeierijen met deviezen, verklaarde later tegenover de pers, dat hij nooit van plan was geweest de stukken achter te houden. Hij gaf dan ook uiting aan zijn vebazing over de poging van de regering woens dag om hem via een order van het hooggerechts hof te muilkorven. Intussen nemen de beschuldigingen van de zijde van de oppositie toe, dat de regering probeert het schandaal in de doofpot te stoppen. Volgens onthullingen van Mostert zouden vele miljoenen rands uit de staatskas in het geheim zijn gebruikt om propaganda te maken voor de nationale (regerings) partij en haar apartheidsbeleid. Het schandaal heeft al geleid tot het aftreden van de minister voor de betrekkingen tussen de rassen, Connie Mulder, die destijds het ministerie van voorlichting heeft geleid. Mulder was na premier Botha de belangrijkste man in de natio nale partij. Premier Botha onthief rechter Mostert van zijn taak, nadat hij tevergeefs had gepoogd hem er van te weerhouden, in het openbaar opening van zaken te geven. Vragen uit basis aan LPO Het Landelijk Pastoraal Over leg heeft zijn zittingen weer geëindigd. Niet bepaald in een jubelstemming. Een voorlopige balans van deze en vorige zittin gen, wettigt als conclusie enkele vragen vanuit de basis. 1. Wie en wat vertegenwoordigt dit LPO. Met een verbijsterende arrogantie, drijvende op de steun van de publiciteitsmedia en van de sleutelpositie, spreekt, discussieert en beslist een dui delijke minderheid, alsof het hier dé katholieken van Neder land betreft De eindconclusies, met name die over het celibaat en over de vrouw in het ambt (maar ook andere) waren van die aard, dat ik met vele geloofs genoten, uitdrukkelijk stel: „Dat is mijn kerk niet!" 2. Mogen wij weten welke enor me bedragen er zijn uitgegeven om deze bijeenkomsten te kun nen runnen? 3. Beseft men welke een enorme en heilloze verwarring en ver vreemding er tussen de gelovi gen gesticht is en wordt? Moet onze enige en hoogst ernstige conclusie dan niet deze zijn: stop hiermee! Fr. Allard pr. Heeze (N.Br.) De Belg, John Massis heeft een nieuw we reldrecord gevestigd. Hij zag kans om met zijn tanden een aantal treinwagons voort te trekken, die een geza menlijk gewicht had den van 126,3 ton. Hij deed dit in Stockholm. im 197JANSAS CITY, Missouri President Carter heeft op zijn ersconferentie in Kansas City in Missouri gepleit voor een Bgering in Nicaragua, die de volledige steun heeft van het volk'. iarter zinspeelt hiermee voor het eerst indirect op de verdwijning an president Anastasio Somoza, die in oktober een opstand i zijn land in het bloed van 1.500 doden en 3.000 gewonden q7 Beft gesmoord. 171 Washington verluidde donderdag dat de Verenigde Staten thans A Duden willen dat de Somoza's die in Nicaragua sinds 44 jaar 17 b lakens uitdelen uit het land verdwijnen. j7 inds 1 oktober onderhandelt in Managua een bemiddelingscomité 197 estaande uit vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, 197 lominicaanse Republiek en Guatemala, met Somoza en de I7 ppositie in zijn land. J7 f. 197 Straatveegster met titel (van onze corres pondent) ROME - Christi na de Santis, 28 jaar, getrouwd met een arts en moeder van een kind, is de eerste vrouwelijke straatveger van Italië met een universitaire op leiding. Ze is ge promoveerd tot doctor in de lite ratuur. Na enige tijd als werkzoekende ingeschreven te zijn geweest zon der in haar vak aan de slag te kunnen komen, heeft ze een tijde lijke baan aan vaard in een aar dewerkfabriek. Haar grote kans kwam toen de 20.000 inwoners tellende gemeen te Ceccano in de provincie Frosi- none een adver tentie plaatste, waarin vier straatvegers wer den gevraagd. Er meldden zich 100 mannen en 20 vrouwen. Aange zien discrimina tie van vrouwen ten opzichte van mannen in Italië wettelijk is ver boden, koos het gemeentebestuur van Ceccano twee vrouwen en twee mannen. WASHINGTON (UPI-AFP) President Carter van de VS heeft president Sadat van Egypte en premier Begin van Israël gevraagd met spoed besluiten te nemen over de inleidende tekst van het vredesver drag tussen Israël en Egypte teneinde in het vredesoverleg in Washington snel te komen tot een afronding van wat op de top in Camp David werd overeengekomen. Op een persconferentie in Kansas City verklaarde de Amerikaanse president per soonlijk de tekst, waarover de onderhande laars in Washington het nu eens zijn, doch nog niet is goedgekeurd door de leiders van de beide landen, voldoende te vinden. In deze tekst verplichten beide landen zich via verdere onderhandelingen gekoppeld aan het vredesverdrag tussen Israël en Egypte afzonderlijk te komen tot een alom vattende vredesovereenkomst ook met be trekking tot de westelijke Jordaanoever, de strook van Gaza en de Golanheuvels. „Ikzelf, Sadat en Begin twijfelen eraan dat zo een alomvattende overeenkomst een van de basisvoorwaarden voor de onderhande lingen in Camp David was", zo zei Carter. De olieminister van Irak, Tayel Abdel Karim, heeft zich uitgesproken voor een olie-embargo tegen landen die Israël steu nen. Hij zei dat Irak zich beschouwt als in confrontatie met Israël, ook al grenst het niet aan dat land. „Wij bereiden ons voor op alle gebeurlijkheden en omstandig heden", aldus de minister. Bemiddeling in geschil Chili en Argentinië (AFP-UPI) BUENOS AIRES - Argentinië heeft het voorstel van Chili i aangenomen om samen een be vriende regering te verzoeken in hun grensgeschil te bemidde len. Dit geschil gaat om drie eiland jes in het Beaglekanaal in het uiterste zuiden van Zuid-Ameri- ka. Chili had voorgesteld de kwest ies waarover nog geen overeen- I stemming is bereikt, voor te leggen aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag of een door beide landen aan te wijzen derde land. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De socialistische min- derheidspremier van Groot Brittanië is er nu practisch zeker van, dat hij zal kunnen aanblijven tot in de len te of zelfs de zomer van 1979. De conservatieve oppositie, geleid door Margaret Thatcher, maakt geen goe de kans meer om hem in het zand te doen bijten. De conservatieven zijn er gistera vond weer niet in geslaagd nieuwe algemene verkiezingen af te dwin gen. Het bewind van minderheid spremier Callaghan werd voor onbe paalde tijd verlengd in een stemming vóór of tegen het nieuwe parlementaire programma van de Britse socialisten, die een meerder heid van twaalf stemmen opbracht voor Labour. Callaghan en zijn partij danken hun overwin ning aan de Welse en enkele Schotse nationa listen, alsmede aan de Unionisten van Ulster Ze gaven hun steun in ruil voor diverse poli tieke beloften. Als de conservatieven, die in een amendement aandrongen op het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, minderheidspremier Callaghan hadden kunnen verslaan, zouden zij misschien een goede beurt gemaakt hebben. Volgens een nieuwe opiniepeiling zouden de conservatieven onder Margaret Thatcher een verkiezingsover winning van drie procent kunnen behalen op Labour. De Labourregering heeft verder gisteren be kend gemaakt dat het geld opnieuw duurder wordt De rentevoet gaat namelijk met 2,5 procent omhoog zodat deze nu 12,5 procent bedraagt.. Komen de inwoners van Vaticaanstad ongewassen en ongeschoren in het donker op een droogje te zitten, doordat de ACER, de elektriciteits- en waterleiding maatschappij van Rome wegens wanbetaling de stroom- en watertoevoer naar Vaticaanstad afsluit? Dit gevaar is niet denkbeeldig nu de ACER de- onbetaalde rekeningen van Vaticaanstad over de afge lopen vier jaar bij elkaar beeft geteld en is uitgekomen op een totale achterstand van de Heilige Stoel van 900miljoen lire (2,75 miljoen gulden). Het Vaticaan heeft sinds 1974 constant de juistheid van deze rekeningen aangevochten, omdat het toen door het Interprovinciaal Comité voor de Prijzen verhoogde tarieven niet erkent. Aangezien de ACER tegenover een heel bijzondere klant staat, namelijk een complete zelfstandige staat, wordt de kwestie nu uitgevochten op diplomatiek niveau. Van Italiaanse kant wordt de zaak behandeld door het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat nu maar moet uitmaken of de ACER tot afsluiting van het veertig hectaren grote mini-staatje binnen Rome's stadsmuren mag overgaan. De belangen van Vaticaanstad worden behartigd door kardinaal Guerri, pro-president van de pauselijke commissie voor de Vaticaanse staat. De ACER heeft nog meer slechte klanten. President-di recteur Mario Mancini heeft met een zucht verklaard, dat elf ministeries van de Italiaanse republiek bij haar in het krijt staan voor zes miljard lire (18 miljoen gulden).' „Wanbetalers" zijn verder voor vijf miljard lire de busbedrijven van de gemeente Rome en van de provincie Lazio, waarin de „eeuwige stad" is gelegen, de universi teit, de rechtbank en nog enkele grootverbruikers in de stad, waar sommige stadsdelen 's zomers het water druppelsgewijs krijgen toegediend. Vaticaanstad verbruikt 250 liter water per seconde, onder meer doordat ook in de smoorhete zomermaanden de Vaticaanse tuinen altijd groen blijven en dag en nacht besproeid worden met heerlijk helder leidingwa ter. Ook is er het huishoudelijk gebruik. Tot vier jaar geleden geschiedde de levering tegen verlaagd industrieel tarief. Vanaf 1974 beschouwt de prijzencommissie de mini-staat echter niet meer als een industrie. Als gevolg daarvan wordt het tarief voor particulieren in rekening gebracht en dat ligt twintig procent hoger. Het Vaticaan bestrijdt de rechtmatigheid daarvan. „Wij zijn niet achterstallig", heeft kardinaal Guerri droogjes verklaard. „Op grond van de Lateraanse verdragen mag de ACER de watertoevoer trouwens toch niet afsluiten". Daarbij lijkt hij echter één ding over het hoofd te zien, namelijk dat in Italië alles mogelijk is. De generale synode van de anglicaanse kerk van Engeland heeft zich uitgesproken tegen de wijding van vrouwen tot priester. De synode verwierp een ontwerp-resolutie waarin gepleit werd voor toelating van vrouwen tot het prieste rambt. Toen de uitslag van de stemming bekend werd gemaakt, riep dr. Una Kroll, een krachtige voorvechtster van de vrouw in het ambt: "Wij vroegen u om brood en u hebt ons een steen gegeven". In het debat dat aan de stemming voorafging, hield de aartsbisschop van Canterbury, dr. Donals Coggan, een pleidooi voor de wijding van vrouwen tot priester. De „Church of England" is de „Moederkerk" van alle anglicaanse kerken op de wereld die samen 65 miljoen leden tellen. In de anglicaanse kerken van de Verenigde Staten, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Noord-India zijn al vrouwen tot priester gewijd. Duizenden leden van de episcopaalse (anglicaanse) kerk in de Verenigde Staten konden zich niet met de wijding van vrouwen verenigen en stichtten een nieuwe kerk. Was de stemming deze week anders uitgevallen, dan zou er mogelijk een scheuring in de anglicaanse Kerk van Engeland zijn ontstaan. Tweehonderd leden van de groep, „anglo-katholieken", een groep die aanleunt tegen de r.k. kerk en een bisschoppelijk kerktype voorstaat, hebben gedreigd te breken met de bisschoppen die vrouwen tot het priesterambt toelaten. De „anglo-katholieken" stellen dat de wijding van vrouwen de pogingen zal verijdelen om tot eenheid van de Church of England en de r.k. kerk te komen. De generale synode, het beleidsbepalende orgaan van de anglicaanse Kerk van Engeland, bestaat uit drie groepen: bisschoppen, priesters en leken. De bisschoppen spraken met 32 tegen 17 stemmen uit vóór de wijding van vrouwen tot priester. De vertegenwoordigers van de leken stemden ook voor toelating van de vrouw tot het ambt (120 tegen 106 stemmen), maar de meeste priesters wilden er niets van weten. Zij verwierpen de ontwerp-resolutie met 149 tegen 90 stemmen. Het voorstel om vrouwen tot priester te wijden was daarmee verworpen met 272 tegen 242 stemmen. Krachtens de kerkelijk voorschriften kan het voorstel om vrouwen tot het priesterambt toe te laten pas over vijf jaar weer in behandeling worden genomen. KORTE METTEN Niet alleen de katholieken maar ook kerkelijk anders- gezinden zullen meebeslis sen over wie de tweede rooms-katholieke pastor voor Almere wordt. De dio cesane begeleidingscommis sie voor Almere heeft name lijk een sollicitatiecommissie voor een tweede r. k. pastor oe cumenisch samengesteld. De commissie bestaat uit acht personen, te weten vier le ken uit of namens de plaat selijke katholieke gemeen schap, de al werkzame pastor D. Visser, één lid van de bisdommelijke bege leidingscommissie, één lid aan te wijzen door de geza menlijke hervormd-gerefor- meerde kerkeraad van Al mere en de plaatselijke hervormde predikant ds. E. F. Verbaas. De Braziliaanse bisschoppen hebben het plan van de re gering voor de „emancipatie van de Indianen" fel gekriti seerd, omdat het naar hun mening voor de Indianen slechts schadelijk is. De ge delegeerde van de bisschop pen, mgr. Thomas Balduino, verklaarde, dat het plan van de regering zal leiden tot een „volkerenmoord" op de ongeveer tweehonderddui zend in Brazilië wonende in dianen. Hij veroordeelde het ontwerp als „misdadig" en „moorddadig". Paus Johannes Paulus II heeft tijdens zijn wekelijkse audiëntie gezegd, dat hij zich „diepgaand" zal bezig houden met het vraagstuk van de gerechtigheid. Hij wees erop, dat gerechtigheid in deze wereld nooit volle dig kan worden verwezen lijkt. Maar wel kan worden geëist, dat ieder mens in een situatie kan leven, die de beginselen der gerechtig heid recht doet wedervaren. Volgens de paus is gerech tigheid beoefenen geen theo retische wetenschap, maar een bijzonder praktische daad. Waar geen gerechtig heid is daar sterft ook de liefde. De raad van de evangelische kerk van Duitsland (EKD) vreest, dat het omstreden fonds van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme als een soort springstof zal werken voor deze internationale ge meenschap van kerken. In een memorandum wordt een principiëel onderzoek naar de werking van het fonds dringend noodzakelijk ge noemd. De raad vraagt de afgevaardigden in het Cen trale Comité van de werel draad, dat in januari op Ja maica bijeenkomt, om opheldering. Welzijnswerk en kerk onderwerp van studiedag De stem van de kerk in het welzijnswerk is het onder werp, dat morgen aan de orde zal komen tijdens een studiedag in de Thomas-Mo reacademie aan de Stations singel te Rotterdam, georga niseerd door de F2- instellingen Zuid-Holland en het Diocesaan Pastoraal Centrum van het bisdom Rotterdam. Het gaat daarbij om een materie, toegelicht in een brochure, die cirkelt rondom twee punten: de verantwoor delijkheid om ook de levens beschouwelijkheid een christelijke visie op de maat schappij in te brengen binnen het gemeentelijk wel zijnsbeleid en voorts om de inbreng van eigen projecten van pastorale vormings-acti- viteiten, die op grond van de rijksbijdrageregelingen in aanmerking kunnen komen voor subsidie. Bij deze rege lingen kunnen kerken en kerkelijke organisatie een belangrijk aandeel hebben in plaatselijke of regionale plannen. De studiedag be gint om tien uur en is toe gankelijk voor iedere be langstellende.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11