Verenigde Staten neemt leiding A deTijd Gemengd huwelijk op agenda van hervormde synode Blamage voor tafeltennisteam GIFT WERELDRAAD AAN PATRIOTTISCH FRONT POLITIEKE BESLISSING Resultaten van koersen Hilversum SCHAAKTEAM TWEE OVERWINNINGEN Cor van Wijgerden schaakmeester IJslander Olafsson volgt Euwe op Nol Beenders de beste werper Zorg om LPO bij unie bejaarden SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 PAGINA HEERENVEEN - Het Neder lands tafeltennisteam heeft gis teravond in Heerenveen tegen Luxemburg in een duel voor de Europese eerste divisie verlo ren met 43. Een nederlaag die op het conto te schrijven is van Bert van der Helm, die volledig onverwacht tweemaal verloor. Zowel tegen André Hartmann als tegen de Luxemburgse kampioen Camil- le Pütz ging Van der Helm onderuit. Anne Vlieg stond voor de opga ve in de laatste partij bij de stand 3—3 een blamage voor het Nederlandse team te voorko men. Hij was niet tegen deze druk opgewassen en verloor in twee sets van Hartmann, die hierdoor ongeslagen bleef. Bettine Vriesekoop won met vrij grote cijfers van Carine Risch. Het was voor de Hazers- woudse scholiere voorlopig haar laatste interlandwedstrijd, omdat zij haar studie dit jaar voorrang verleent. Gedetailleerde uitslagen: Van der Bert van der Helm, grootste aandeel In nederlaag. Helm—Hartmann 20—22, 21—16, 1821; Vlieg—Pütz 21—19, 21—15; Bettine VriesekoopRisch 2114, 216; Gootzen/VliegHartmann/- Pütz 2117, 22—20; Gootzen/Vriese- koop—Pütz/Risch 21—17, 14—21, 17—21; Van der HelmPütz 2022, 20—22; Vlieg—Hartmann 19—21, 18-21. In Bolzano won Italië in de eerste divisie met 4—3 van Noord-Zeeland. Den Bosch in tweede ronde TEL AVIV - EBBC/Den Bosch heeft zich gisteravond in Tel Aviv geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese basketbalbek- ker voor bekerwinnaars. Na de overwinning thuis van verle den week op Hapoel Tel Aviv (83-67) sloot de Bossche ploeg ook de return in Israël af met een voordelige marge: 86-81 (ruststand 37-37). In de tweede ronde, die op 22 en 29 november gespeeld wordt, treedt Den Bosch waarschijn lijk aan tegen de Belgische be kerhouder Avanti Brugge. HILVERSUM De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden draverijen zijn: Bantamprijs, 2000 meter: 1. Para nimf (P.R.R Koppejan) km-tijd 1.23.7., 2. Rosabel, 3. Patrick Zora. 102,50. Niet gestart nr. 5 Paulus Hanover en nr. 13 Petula. Bosch van Brediusprijs, 2420 meter: 1. Pearl Heather (S. A. Hartman) 1.27.0., 2. Panama., 3. Ringo. Toto: winnend 2,80., plaats f 2,30., 4,50., 7,10., koppel 18,00. Niet gestart nr. 10 Pico. Zandzeeprijs, 2000 meter: 1.0. Jopie (J. Verhoeve) 1.24.0., 2. Pancho, 3. Rififi. Toto winnend 12,80., plaats 3,60., 1,50., 3,00., koppel 25,60., trio 686,10. Spieghelprijs, 2420 meter: 1. Menno Surprise (W. J. Swart) 1.27.0., 2. Pe ter Voorne, 3. Penney Williams. To to: winnend 8,10., plaats 3,10., 3,50.,/ 2,10., koppel 20,10. Franse KampprHs eerste afdeling, 1600 meter: 1. Mister B. (J. van Dooyeweerd) 1.21.9., 2. Pablo D., 3. New Roodnoot. Toto winnend 10,60., plaats 3,30., 1,50., 2,00., koppel 14,30., trio 215,30. Niet gestart nr 6. Muresj. Jubileumprijs, 2000 meter: Reema Beroona 0L. Schoonhoven) 1.21.3., 2. Rieka Hanover, 3. Remarquable W. Toto: winnend 9,50., plaats 1.80.,/ 1,80., 4,70., koppel 18,00. Liebergprijs, 2000 meter: 1. Noordse Stern (B. Leeuwekamp) 1.21.3., 2. Nono Norton, 3. Organza d. Toto: winnend 2,90., plaats 1,80., 7,40., 2,50., koppel 80,30., trio 478,90. Grote Prijs van G. en E., 2440 meter: 1. Nathan Oliviqer (C. A. van Leeu wen) 1.20.7., 2. Narvik., 3. Karloff B. Toto: winnend 5,00., plaats 2,60., 3,60., 3,70., koppel 33,70. Oosterengprijs, 2000 meter: 1. Neres Hanover (K. Woudstra) 1.21.3., 2. Patty Zora, 3. Lentebode. Toto win nend 5,20., plaats 2,40., 2,10., 4,70., koppel 13,50., trio 1148,50 Franse Kamprijs tweede afdeling, 1600 meter: 1. Paradies du Bois (A. O. de Wrede) 1.18.8., 2. Ozo Hol- landia, 3. Pepiton. Toto winnend 3,70., plaats 1,40.,/ 1,30.,/ 6,00., koppel/ 2,50. Totalisatoromzet: 429.068,00,—. BUENOS AIRES Het team van de Verenigde Staten lijk vast van plan om de Olympiadetitel, die twee jaar geleden bij afwezigheid van Rusland in Israël werd veroverd, nu in aanwe zigheid van de Russen te prolongeren. De Amerikanen namen gisteren tegen West- Duitsland een winnende voorsprong van 21/2—1/2, terwijl Rusland, dat enige ronden eerder door West-Duitsland was verslagen, tegen Zweden niet verder kwam dan 2—2. Spasski maakte remise tegen Ulf Andersson, Vanganian deed hetzelfde tegen Wedberg. Polvogajeviki versloeg Ornstein maar Romanisjin verloor van Schneider. In de wedstrijd Verenigde Staten—West-Duits land bezorgde Ljubomir Kavalek de Westduitse grootmeester Robert Hübner diens eerste neder laag. Daarnaast versloeg Tarjan zijn tegenstan der Borik. De ontmoeting Browne—Pfleger eind igde in remise en Hecht won van Kr in: 2 1/2-11/2. Tussen de Verenigde Staten (29,5 pnt) en Rusland (27,5 pnt en 1 afg.) heeft zich Hongarije voorlopig op de tweede plaats genesteld met 28 pnt. De Hongaren wonnen met 3—1 van IJsland. Het Nederlandse team heeft zich enigszins her steld. De bij de stand 0.50.5 afgebroken wed strijd tegen Brazilië werd met 3—1 gewonnen Na de elfde ronde is de stand bij de heren: 1. Verenigde Staten 28,5; 2. Hongarije 28; 3. Rusland 27,5 (1); 4. West-Duitsland 27; 5. Israël 26,5 (1); 6/7 Polen en Zweden 26,5; 8. Joego-Slavië 26; 9. Spanje, Bulgarije, Zwitserland en Nederland 25,5. De gedetailleerde uitslagen van Nederland zijn: Brazilië—Nederland 1—3; afgebroken partijen: Trois (Bra)—1Timman (Ned) 0—1; Braga (Bra) Ree (Ned) 0,5—0,5; Carvalho (Bra)Langeweg (Ned) Nederland—Argentinië B 3—1Timman (Ned)—Giardelli (Arg) 1—0; Sosonko (Ned)—Seidler (Arg) 1/2—1/2; Don- ner (Ned)Bernat (Arg) 10; Ligterink (Ned)Mornier (Arg) 0,50,5. De dames speelden eveneens tegen Argentinië. In deze wedstrijd is de stand gelijk: 11. Evenals bij de heren moet nog een partij worden uitge speeld. Nederland leed tegen India in de tiende ronde uiteindelijk verlies. Cathy van der Mije kon haar afgebroken partij tegen Rohini Khadil- kar niet tot winst brengen. India zegevierde met 2-1. Nederland—Argentinië 1—1 (1 afg).: Van der Mije (Ned)Arias (Arg) 10; Vreeken (Ned)Juso (Arg) afg.; Van Parreren (Ned)Cazon (Arg) 0—1. De stand: 1. Verenigde Staten 28,5; 2. Hongarije 28; 3. Rusland 26,5; 4/5. Joego-Slavië en West-Duitsland 26; 6/8 Zweden, Polen'en Zwitserland 25,5; 9/13. Nederland, Bulgarije, Engeland, IJsland en Roemenië 25. BUENOS AIRES Tijdens het congres van de Internationale Schaakfederatie (FIDE) in Bue nos Aires is de Nederlander Cor van Wijgerden benoemd tot in ternationaal meester. Dat gebeurde op grond van Sosonko - de achttiende Neder- meesterresultaten, die hij be- landse titeldrager sinds in het haalde bij de IBM-toernooien begin van de vijftiger jaren deze van 1976 en 1978. Van Wijgerden onderscheiding officieel werd is - afgezien van de grootmees- ingesteld, ters Euwe, Donner, Timman en leggen van een minder kwets baar korps, en waarom dan niet het „uit te breiden" korps der Koninklijke Mare- Elsevier schrijft over de val van Aantjes: „Eens moest het gebeuren. Willem Aantjes, de pokeraar van het CDA, zou op een kwaad moment aan zijn eigen hoge spel ten gron de gaan. Het drama zou nog navranter zijn geweest, als hij inderdaad minister van justi tie zou zijn geworden. Dan hadden we een minister ge had van wie het maar de vraag was, of hij wel het Ne derlanderschap bezat. Ernsti ger kan het eigenlijk niet." Minister "Andriessen zegt in een interview: „Wij voeren he lemaal geen door en door li beraal beleid. Ik ben er diep van overtuigd, dat ik het goe de doe. Maar wie vindt het leuk de grootste ombuigingso peraties sinds de oorlog uit te voeren?" De afgetreden president van het Internationaal Monetair Fonds Witteveen, zegt in een vraaggesprek over de dollar: „De "Amerikaanse regering had het zover niet behoeven te laten komen." Een artikel over de douane- moord in Kerkrade conclu deert: „Wanneer de douane afziet van bewapening, dan zal de grensbewaking grondig gereorganiseerd moeten wor den. Nederland zal dan de taak van de douane moeten terugdringen en de persoons controle in handen moeten De Haagse Post over Aantjes: „Wie in 1944 al 21 was, het een en ander had gehoord van jodenvervolging, februa ristaking en dergelijke zaken, en aan wie dan bovendien de invasie en dolle dinsdag niet onopgemerkt voorbij waren gegaan, die moest wel heel vreemde gedachten koesteren als hij zich op 12 oktober van het jaar nog bij een onder deel van de SS meldde." Optimisme in het blad over het anti-inflatieprogramma van president Carter. „Einde lijk heeft de regering eens een paar vitale beslissingen genomen. Op korte termijn hoeft er van de maatregelen niet al te veel verwacht te worden, maar de toekomst ziet er gunstig uit: volgend jaar een milde recessie, maar de jaren tachtig beloven heel goed te worden." In de serie over de PvdA- strategen een gesprek met Wouter Gortzak. „We kunnen moeilijk wéér met de meer derheidsstrategie komen, die trouwens geen echte meerder heidsstrategie was, maar een goede list om zoveel mogelijk stemmen binnen te halen. Een list die waarschijnlijk geen tweede keer werkt." Vrij Nederland neemt het op voor Aantjes. „De verant woordelijke ministers hebben goedgevonden dat enkele tij dens een razendsnel en zon der duidelijke aanleiding ver richt onderzoek tevoorschijn gekomen documenten, aan den volke werden getoond in een entourage die rook naar een openbare terechtzitting." Elders echter mag mr. P. Los, een oude schoolgenoot van Aantjes, zeggen: „Hij bracht voortdurend in het openbaar de Hitlergroet aan WjA-men sen en Duitse soldaten. Hij is vanaf het begin tot aan het eind van de oorlog fout ge weest." Voorts het zoveelste schan- daalverhaal uit Omroepland. Niet alleen leveren omroepen onderling in het geheim slag om lucratieve specials te mo gen verzorgen, maar als er dan één die slag verliest, kan dat ook nog leiden tot een boycot van de betreffende ar tiest Let wel: een artiest, die men eerst belangrijk genoeg achtte om er een heel pro gramma mee te maken, is nog maar zes regeltjes onder de programma-aankondiging waard wanneer een andere omroep met hem gaat lopen." Hervormd Nederland over de affaire-Aantjes: „De consequ enties van het CDA zijn nau welijks te overzien. Duidelijk is wel dat de kans dat de koers van deze partij zich verder naar het veilige mid den zal verleggen, aanzienlijk groter wordt." Elders zegt dr. W. Berghuis, oud-voorzitter van de ARP: „Ik moet eerlijk zeggen dat, als de ARP niet meer bestaat, ik de rest van mijn leven waarschijnlijk partijloos ben. Of het CDA zou zich zodanig moeten ontwikkelen dat ik tot het inzicht zou kunnen ko men, dat het op het goede spoor zat. Maar er is op het ogenblik geen spoor. Er is geen lijn." Voorts een interview met Seth Gaikema. „De meeste Tweede-Kamerleden leven om te kunnen werken voor men sen die werken om te kunnen werken. Daar zit iets onzui vers in. Ze zitten daar gezel lig bij elkaar en kunnen een behoorlijk stuk van hun ego kwijt. Daarom is er zo'n grote kloof tussen de gewone man en het Kamerlid." Een vraaggesprek tenslotte met de tot oosterse mystiek bekeerde psychiater Jan Fou- draine. „."Als ik een paar maanden geleden mezelf zo had horen praten als ik nu doe, had ik gezegd: die moet opgenomen worden, die is gek." De Tijd citeert uit een niet eerder gepubliceerd gesprek met Aantjes. „Ik moet je zeg gen, mijn bloed kookt we ieens als ik mensen hoor op scheppen over hun dapperheid in de oorlog." De conclusie van het artikel: „De feiten zijn gekomen en ze zijn schokkend. Willem antjes zal nog veel meer moeten ver klaren dan hij dinsdag deed. Erg veel." Voorts een terugblik op tien jaar Man, Vrouw, Maatschap pij. „De vrouwenbeweging is té veel blijven steken in de grote woede en het isolement van vrouwen onder elkaar. We moeten pragmatischer worden, het vrouwenhuis uit" De componist Jan Vriend ont hult waarom hij nooit meer een noot op papier zal zetten. „De luiheid van muzikanten. Het isolement van componis ten. De inteelt op de conser vatoria. De trendsetting onder het proletariaat van de ribflu welen pakken." De scheidende praeses van de FIDE, dr. Max Euwe (rechts) ontmoette zijn opvolger Olafson (links) vele malen, o.a. bij het schaaktoernooi in Tilburg waar de IJslander actief achter het bord zat. VOORZITTER FIDE BUENOS AIRES De IJslander Fridrik Olafsson is Max Euwe opgevolgd als voorzitter van de Internationale Schaak Federatie (FIDE). Olafsson werd gisteren gekozen tijdens het congres van de FIDE in Buenos Aires. Olafsson werd gekozen in de tweede ronde. In de eerste stemming was de Joegoslaaf Svetozar Gligoric afgevallen. Toen ging het nog tussen Olafsson en de Portoricaan Rabell Mendez. De resultaten van de stemmingen waren: eerste ronde: Mendez 31 stemmen, Olafsson 30, Gligoric 29 en een stem ongeldig; tweede ronde: Olafsson 57 stemmen, Mendez 34. Het was duidelijk dat de landen, die in de eerste ronde op Gligoric stemden, na het afvallen van de Joegoslaaf Olafsson kozen. Olafsson speelt momenteel in Buenos Aires aan het eerst bord van IJsland in de schaakolympiade. PRIJZEN VOOR HONKBALLERS AMSTERDAM Traditiege trouw heeft de scorecommissie van de Koninklijke Nederland se Baseball- en Softballbond (KNBSB) de beste spelers en speelsters over 1978 gekozen. Tot beste werper werd uitge roepen Nol Beenders van Kin- heim, die Nederland naar een fraaie zege op Zuid-Korea voer de tijdens de tiende Haarlemse honkbalweek. Beenders wierp veertien volle dige wedstrijden voor de lands kampioen en won er elf. Hij wierp 141 innings, gooide daarin 158 man uit op drieslag, kwam slechts 21 maal tot een vrije loop en stond 75 honkslagen toe. Daarbij waren acht homeruns. Beenders kwam tot een percen tage van 0.800. De werper van Amstel Tijgers, J an Hijzelendoorn, zal het zilver De beste werper, Nol Been ders. ontvangen. In veertien wedstrij den, waarin hij 116 innings wierp, schakelde hij 99 man op drieslag uit, moest 33 spelers met een vrije loop op de honken laten en zag zich 61 keer kan sloos geslagen, met zes „ho- Beste slagman van 1978 is Ri chard Reichle van het Bussum- se HCAW met een gemiddelde van 0.403. De verreveldcr van het Nederland team en Giants, Ben Richardson, eindigde als tweede met een gemiddelde van 0.386. Richardson werd, met Charles Urbanus, uitgeroepen tot homerunkoning met elk zes rake klappen. De meest waarde volle speler is Jim Sieval, die bondscoach Ernie Meyers uit de selectie voor de strijd om het wereldkampioenschap had ge laten. Sieval (Amstel Tijgers), eindigde bij de werpers op de achtste plaats. Hij stond acht tien wedstrijden op de heuvel, waarin hij 113 l/3e innings de verdediging leidde. Met 62 keer drieslag, 28 maal vier-wijd en 98 honkslagen tegen (waaron der tien homeruns) stond hij zijn mannetje. In 28 wedstrijden gaf hij vijftien honkslagen, waarbij zeven tweehonkslagen (gemiddelde 0.301). Bovendien sloeg hij 15 punten binnen. Steef van der Sluis kreeg zilver. In het softbal voor dames is Fredy van Offeren van HHC de beste werpster geweest, voor Els Kok van Terrasvogels. Els Spee, eveneens van HHC, werd de beste slagvrouwe voor Jet Sikkema van EDO. Als meest waardevolle speelster zal Fredy van Offeren haar tweede gou den medaille ontvangen met Marit Kreischer van Terrasvo gels als tweede. Wij verwachten van het pastoraat aan gemengd gehuwden, dat het hen en ook alleen hén wil dienen. Elke bijgedachte van kerkelijke of andere aard achten wij schadelijk voor dit pastoraat. De hervormde Raad voor Kerk en Gezin zegt dit in een advies aan de hervormde synode, die woensdag 22 november in haar najaarszitting in Driebergen over het gemengd huwelijk zal spreken. Dit naar aanleiding van een nota van het hervormd Rome-beraad over het pastoraat aan gemengd gehuwden en van een verhandeling over het gesprek in deze, tussen 1971 en 1977 gevoerd, namens de Lutherse Wereldfederatie (LWF), de Wereldalliantie van Reformatorische kerken (WARC) en het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid. „Kerk en Gezin" blijkt het eens met de conclusies van het hervormd Rome-beraad, maar is minder gelukkig met het werk van de commissie van LWF, WARC en Vaticaan. De opstellers van dat rapport zijn kennelijk blij over de toenadering, die zij hebben bereikt, aldus „Kerk en Gezin". De raad zou die blijdschap kunnen delen als hij er zeker van was, dat die toenadering niéer is dan dat men elkaar heeft gevonden in het gebruik van een aantal abstracte termen. De raad meent, dat de genoemde internationale commissie heeft geprobeerd traditionele refor matorische en rooms-katholieke kerkelijke uit spraken naar elkaar toe te buigen, „wat noch de oecumene, noch de theologie van het huwelijk wezenlijk verder helpt". Volgens „Kerk en Gezin" is de tendens van het pastoraat in veel kerken erop gericht geweest gemengde huwelijken te voorkomen. En iets van die instelling heerst nog steeds. Vanuit de kerk gezien is een gemengd huwelijk een betreurens waardig feit. Is dan zo'n huwelijk gesloten, dan is het moeilijk om die negatieve instelling ineens te doen veranderen in een positieve, hetgeen voor een goed pastoraat toch nodig is. Met name uit de rooms-katholieke voorschriften spreekt nog een negatieve, afwerende houding, erop gericht de „schadelijke gevolgen" te beper ken. Het zou beter zijn als de kerken ten aanzien van het kerkelijk gemengde karakter van de huwelijken neutraal waren en positief ten op zichte van het huwelijk als huwelijk, zo stelt „Kerk en Gezin". Het bestuur van de Unie van Diocesane Katholieke Bonden van Bejaarden en Gepensioneerden in Nederland heeft in een brief de bisschoppen laten weten ernstig bezorgd te zijn over de gang van zaken bij het Landelijk Pastoraal Overleg. De unie vindt het LPO in zijn huidige vorm niet representatief. Daarom krijgt naar de mening van de unie het LPO weinig of geen belangstelling bij de katholieken. De publiciteit rond de zittingen van mei en oktober brengt volgens de unie ernstige schade toe aan de kerk en aan de contacten met de andere kerkprovincies en Rome. De unie dringt er bij de bisschoppen op aan om met deze vorm van- dialoog te stoppen of het overleg te verbeteren. Zij stelt voor dat meer aandacht wordt besteed aan gestructureerd beraad in alle parochies en diocesen om van daaruit op langere termijn te komen tot betere en meer representatieve vormen van landelijk overleg tussen bisschoppen, priesters en leken. De negen grootste kerken in Ethiopië,^ vertegenwoordi gend ongeveer 16,5 miljoen christenen, hebben zich vere nigd in een „Raad voor sa menwerking van kerken in Ethiopië". Onder meer zitten in de raad de Ethiopische orthodoxe kerk met vijftien miljoen leden, de Mekane Yesuskerk met 410.000 leden, de Ethiopisch katholieke kerk met vijfhonderdduizend leden en enkele kleinere ker ken. Men is nog in bespre king met vier andere kerken, zoals de baptisten, de Kerk van Christus en de lutherse kerk van Ethiopië. Prof. dr. H. Fiolet, secretaris generaal van de Raad van Kerken in Nederland, ont kent, dat hij tegenover Ne-, derlandse journalisten in Ge neve zou hebben verklaard, dat de Wereldraad van Ker ken met zijn gift aan het Pa- KORTE METTEN triottisch Front van Rhodesië te ver zou zijn gegaan. Het ligt volgens hem echter wel voor de hand, dat de werel draad zijn beleid bijstelt, nu de bevrijdingsbeweging van Mugabe en Nkomo, ook in ternationaal stem heeft ge kregen. De internationale raad der methodisten heeft besloten zijn vredesprijs 1978 te verle nen aan president Sadat van Egypte. De prijs wordt elk jaar toegekend voor bijzon dere inspanningen voor de vrede. Aan de prijs is een geldsbedrag verbonden, als mede een medaille. Jan Everts Westerhuis, Ne derlands oudste dominee, viert 16 november zijn hon derdste verjaardag in het be jaardencentrum „De Beuken hof" te Velp. Ds. Westerhuis is sinds zijn laatste stand plaats in Arnhem rustend predikant gereformeerd vrij gemaakt buiten verband De unie van generale over sten zal van 22 tot 25 no vember in Frascati bij Rome een studiebijeenkomst hou den, gewijd aan de rol van de centrale leiding bij orden en congregaties. Ongeveer zeventig generale oversten zullen daaraan deelnemen. De bedoeling van de bijeen komst is de veranderingen in de wijze van besturen, die sinds het tweede Vaticaans concilie zijn opgetreden, te bestuderen. Onder meer komt daarbij aan de orde de betekenis van de deelneming en de mede-verantwoorde lijkheid van de leden van de orden en congregaties. De gift van de Wereldraad van Kerken aan het Rhodesische Patriottisch Front moet gezien worden als een politieke be slissing. Dit heeft de secreta ris-generaal van de wereld raad, dr. Philip Potter, laten weten in antwoord op een brief van het moderamen van de hervormde kerk in Neder land over deze gift. Volgens het moderamen wekt de gift aan het Patriottisch Front de indruk dat de wereld raad in een intern conflict van de zwarte bevolking van Rho desië voor éen partij heeft ge kozen. De beweging van de zwarte leiders Sithole en Muzo- rewa kreeg van de wereldraad geen gift. Inderdaad moet de gift aan het Patriottisch Front gezien wor den als een teken van solidari teit, zo verklaart Potter in zijn uitvoerige brief, maar de gift moet niet uitgelegd worden als vereenzelviging met die bewe- Op de vraag van het hervormd enkele manier bedoeld zijn om ging, Oorlogsslachtoffers in moderamen of de giften van een beweging op zijn gebruik Rhodesië blijven hulp ontvan- de wereldraad duidelijk het van verweer met geweld onder gen van de wereldraad en wel karakter van de ondersteuning, kritiek te stellen, of om zo'n voor een bedrag dat de gift aan van geweldloze strijd moeten beweging cp een andere weg het Patriottisch Front verre te onderstrepen, antwoordde Pot- naar bevrijding te wijzen. Pot hoven gaat. ter dat deze giften op geen ter wees erop dat het thema geweld en rebellie op de ko mende vergadering van het centrale comité van de wereld raad in januari in Kingston (Jamaica) aan de orde zal ko men. Overigens blijkt, dat in de afge lopen weken er opmerkelijk veel bijdragen zijn binnengeko men op de rekening binnen de hervormde kerk voor bestem mingsbij dragen voor het spe ciale fonds van het PCR, het programma van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van racisme. In feite tien keer meer dan gemiddeld voordien. In vier weken tijd is juist dezer dagen ruim 6.000 gulden ont vangen, voornamelijk indivi duele giften. Uit aantekeningen op de girokaarten valt af te leiden, dat veel bijdragen kun nen worden beschouwd als na drukkelijke steunbetuiging in deze dagen aan de wereldraad.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9