Bollenbad bespaart bijna 150.000 m3 aardgas per jaar Raadhuis niet geschikt voor winkelvestigingen" Wachtlijst woningzoekenden Voorhout wordt steeds langer Warmondse raadsleden verzetten zich tegen belastingmaatregelen ''naIREGIO installatie !em knov-consulent blom bu leiderdorpse middenstand: Verenigingen in Zoeterwoude-dorp buigen zich over accommodatie-noord Problemen rond huisvesting peuterspeelzaal KORTWEG LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 DOOR WARMTE- TERUG - I WINNINGS - irter jrateiJ] uwaj >rdt. en to< dat pij Bl NOORDWIJK Door gebruik te inaken van een warmteterugwin- ningsinstallatie denkt de directie van het Bollenbad dit jaar circa 120.000 m3 aardgas te bezuinigen. Daar zal jaarlijks nog eens 20.000 ij m3 bijkomen als eerstdaags het optimaliseringssysteem wordt geïn stalleerd. zo hebben deskundigen berekend. Om te zorgen dat de duizenden bezoekers van het bad hun baantjes kunnen zwemmen in water van een aangename temperatuur en in een behaaglijk klimaat, gebruikt het Bollen bad zo'n 700.000 m3 aardgas per jaar. Een dergelijk cijfer maakt temeer indruk als men bedenkt dat deze hoeveelheid gas voldoende is om een jaar lang 175 eengezinshuizen te verwarmen. De voornaamste energieverslin ders zijn de verwarming van de buitenbadbas sins en de luchtverwarming van het gebouw. Dat de buitenbaden in ons kikkerlandje veel gas verbruiken ligt voor de hand en de mogelijkheden tot besparing in dit onderdeel van het bad, zijn zeer beperkt. Geheel anders ligt dit met de verwarming van het gebouw. Ieder uur wordt daar ruim 48.000 m3 lucht naar binnen gezogen en weer afgevoerd. Voor menigeen zal dit een onvoorstelbaar grote hoeveelheid lijken. Een toelichting van de directie maakt dit duidelijk. Als men bedenkt dat de gemiddelde temperatuur van de buiten lucht gedurende 360 dagen slechts 9 graden celcius is, dan krijgt men een idee hoeveel brandstof er nodig is om de gigantische massa van ruim 42 miljoen m3 lucht per jaar te verwarmen van 9 graden naai- 29 graden Celsius. De leiding van het Bollenbad heeft dan ook speciaal op dit onderdeel gezocht naar besparingsmogelijkheden. Als gevolg van de energiecrisis werden er landelijk reeds onderzoekingen verricht om het gebruik van energie in zwembaden te beperken. De Raad van Beheer van het Bollenbad haakte hierop in door een commis sie samen te stellen, bestaande uit de chef-ma chinist van het Bollenbad, technici van de Sportfondsenbaden, de directeur van de Noordwijkse gemeentebedrijven en deskundi gen van de Gas Unie. Deze commissie kwam eind 1976 tot de conclusie dat er voor het Bollenbad twee spectaculaire besparingsmo gelijkheden waren, namelijk het systeem van de warmteterugwinning en het klimaat-opti- malisenngssysteem. In de loop van 1977 werd de WTW-installatie gebouwd. In deze installa tie. bestaande uit door een buizenstelsel met elkaar verbonden radiatoren, wordt de aange zogen lucht met een gemiddelde temperatuur van 9 gr. C. voorverwarmd tot ongeveer 18 gr. C ïn het afgelopen jaar is de besparing van brandstof reeds zeer aanzienlijk gebleken. Men raamt namelijk dat dit jaar als gevolg van het gebruik van de WTW-installatie 120.000 m3 aardgas zal worden bezuinigd, hetgeen neerkomt op een jaarverbruik van 30 eengezinswoningen. Voor de directie van het Bollenbad is het overigens plezierig om vast te stellen, dat de vrij hoge investering voor de installatie binnen vijf jaar is terugver diend. Financieel wordt de installatie steeds meer profijtelijk naarmate de aardgasprijzen blijven stijgen. Het een dezer dagen te installeren optimalise ringssysteem is een meet- en regelinstallatie, die de ventilatoren 's avonds, als het publiek het zwembad heeft verlaten, uitschakelt en automatisch weer inschakelt als de vochtig heidsgraad teveel oploopt of de temperatuur te laag wordt. Een half uur voordat de eerste bezoekers 's morgens komen, worden de ventilatoren weer automatisch ingeschakeld om te zorgen voor een behaaglijk klimaat. Men raamt dat met het optimaliseringssys teem 20.000 m3 aardgas per jaar kan worden bespaard, een besparing die gelijk ligt aan het jaarverbruik van vijf gezinswoningen. LEIDERDORP Het staat nog niet vast, dat alle aanbevelingen uit het pas versche nen CIMK-rapport „Leiderdorp winkels in de toekomst" door de Leiderdorpse mid denstand zullen worden overgenomen. Dat bleek gisteravond tijdens de gisteravond in het Dorpshuis gehouden ledenvergade ring van de Middenstandsvereniging Lei derdorp. Met name de heer J. Blom, consu lent ruimtelijke ordening van het K.N.O.V., zette de nodige vraagtekens bij een sugge stie uit het rapport de verbrokkelde win kelstructuur in het Oude Dorp door middel van verplaatsing van de bedrijven te con centreren in het Oude Raadhuis. „Winkels in het raadhuis zie ik niet als een haalbare kaart. Wie zal dat betalen?", vroeg de heer Blom zich af. Uit een oogpunt van werkgelegenheid en als compensatie voor de bestedingen die de vertrekkende ambte naren in het Oude Dorp doen vond hij de vestiging van kantoorruimte in het Raad huis een reëlere oplossing. De kritiek van de heer Blom op het nieuwe winkelcentrum in Winkelhof wekte op een gegeven moment de irritatie op van wethouder C. Gordijn. „U probeert de zwarte Piet aan de gemeente toe te spelen. Het CIMK heeft al in 1971 op het tekort aan ondernemerskwaliteit gewezen. Hoe ver bent U met uw plannen", aldus wethouder Gordijn. De wethouder voor economische aangele genheden J. Bezemer wees erop dat de gemeente voor 1 maart 1979 een keuze uit de gegadigden, die het gebouw willen ko pen. gemaakt moet hebben. Volgens de heer Bezemer bestaat er van buiten de gemeente voldoende belangstelling voor aankoop van het oude raadhuis. Een ontwikkeling die hij ehter niet gaarne zou zien. De consulent van het K.N.O.V. de heer J. Blom, zei verder dat het de plicht van projectontwikkelaar Matser bij de invulling van Winkelhof is, om de plaatselijke mid denstand de helpende hand te bieden, door de huur zo laag mogelijk te houden. Van het gemeentebestuur verlangde hij deze eis zo hard mogelijk op tafel te leggen. „Tegen beter weten in wordt Winkelhof 2500 m2 te groot. Het is daarom redelijk dat ook. Matser een veer laat", zo stelde de heer Blom. De samensteller van het CIMK-raport de heer D. Janette Walen, toonde de betrekke lijkheid van zijn eigen onderzoekingen aan, met de mededeling, dat na het bekend worden van het feit dat het Buitenhof in een redelijk tempo kan worden volge bouwd, (zie de LC van gisteren) het Winkel hof minder met aanloopproblemen krijgt te kampen. Het bestedingspatroon in de sector dagelijkse goederen zou in ieder geval geen tekorten opleveren. Hij hield echter overeind, dat in verband met de grote mate van betrokkenheid van de Leiderdorp- se inwoners bij het winkelcentrum in de Leidse binnenstad, Winkelhof in de sector duurzame goederen niet concurrerend ten opzichte van Leiden zou kunnen werken. Laatste sleutel uitgereikt Tijdens een feestelijke bijeenkomst werd gistermiddag in de buurtschapDe Engel van Lisse de laatste sleutel uitgereikt van een serie woningen, die zijn gerenoveerd. De renovatie is ter hand genomen door de eigenaar van de woningen. woningbou wverenigmg ..Het Gezmsbelang' De laatste gerenoveerde woning in de Nicolaas Damesstraat werd opgeleverd door middel van de overhandiging van de sleutel aan wethouder Van der Berg door de heer Van der Bosch, rayon directeur van Heboma. ZOETERWOUDE Twintig vertegenwoordigers van 12 verenigingen zijn gisteravond bij elkar gekomen om een eerste gezamenlijke aanzet te geven tot het oplossen van het accommodatiepro bleem in Zoeterwoude-Dorp. In zijn openingswoord schetste de heer E. Plooij de manier waarop het initiatiefcomité, het comité dat de verschillende verenigingen in het dorp tot een gezamenlijke aanpak van de accommodatieproblemen heeft uitge nodigd, is ontstaan. Na een bezoek aan de Instructie-avond in „De Eendenkooi" werd het enige leden van het comité duidelijk dat deze ruimte geen oplossing zou beteke nen voor de problemen in het dorp. Ook signaleerde het comité dat verschillende verenigingen indivi dueel naar een oplossing zochten (KPJ. de beide tafeltennisverenigingen Pit '54 en Effect '54. de muziekverenigingen bv.) Verder benadrukte Plooij dat het dorp zeker geen multi-functioneel gebouw als „De Eendenkooi" nodig zal hebben, maar dat er rekening moet worden gehouden met bestaande gebouwen als Ons Huis, Don Bosco en 't Centrum. Het ging er gisteravond vooral om. om de behoeften van de verenigingen te inventariseren zodat dan begin december een inventarisatierapport naar de gemeente gezonden kan worden. Hierna ging G. v. d. Hoeven in op de enquêteformulie ren, die door 16 van de 24 aangeschreven verenigin gen werden geretourneerd. Allereerst viel op dat de genoemde 16 verenigingen totaal 2230 leden hebben. Hoewel sommige mensen van twee of meer verenigingen lid zullen zijn betekent dit dat ruim 43% van de bevolking lid is van een vereniging' Sommige verenigingen hebben een ledenstop (ZTC) of overwegen dit (gymvereniging SJZ, Vios, Pit en Effect). Verder bleek dat er voor sportverenigingen in het geheel geen ruimte is en dat als deze verenigingen de thans ter beschikking staande accommodatie verlaten er voor de overigen meer ruimte vrij komt. De sportverenigingen wensen dan ook een accommo datie die aan de eisen van de tijd voldoet, dus ruimtes met kleedkamers en douches enz. Ook de bibliotheek is met de 35 m2 nu, in plaats van de 570 m2 die haar volgens de Wet op het Openb Bibliotheek Werk toekomt, wel erg slecht bedeeld. De KPJ wenst een eigen home en de Stichting Kinderspeelzaal wenst aanzienlijke uitbreiding. VIOS en de fanfare willen best m het Centrum blijven (de acoustiek is daar voortreffelijk) mits dit gebouw volledig gerenoveerd wordt. De Stichting Muziekonderwijs wenst ruime theorie- en praktijklo kalen die voldoende geïsoleerd moeten zijn. Tijdens de vergadering bleek dat men de vraagprijs van het parochiebestuur voor 't Centrum 185.000,- k.k.) wel erg hoog vond. Dit gebouw, indertijd dankzij financiële steun van de Zoeterwoudse bevolking gebouwd, moet dan bovendien nog voor plm twee ton opgeknapt worden. Het is nu een taak voor het comité om koper (een op te richten stichting waarin alle gebruikers vertegenwoordigd zijn) en verkoper (het rk. parochiebestuur) tot elkaar te brengen. Ook werd duidelijk dat de bouw van een sporthal financieel toch misschien wel haalbaar is (ondanks het feit dat er op CRM geen geld meer is). Als namelijk drie scholen van zo'n sporthal gebruik gaan maken (dat betekend plm. 36 uren) zal het rijk een zeer aanzienlijke subsidie geven. De aanbieding van het inventarisatierapport aan B en W van Zoeterwoude zal de eerste stap zijn die het comité nu gaat nemen, daarna zullen het comité en de verenigingen zich buigen over het antwoord van de gemeente. VOORHOUT - De honderdvijftig woningzoeken den in Voorhout hebben voorlopig nog geen uit zicht op een huis. Volgens de aanbiedingsnota 1979 wordt de wachtlijst de komende jaren alleen nog maar langer. Voor 1982 zullen er geen wonin gen worden opgeleverd in plan „Oosthout" en ook elders in Voorhout worden geen nieuwe wo ningen gebouwd. De belastingen zullen in Voorhout met het maximum toelaat bare percentage stijgen. De onroerendgoedbelasting gaat op nieuw met acht procent omhoog, evenals de hondenbelasting. Het reinigingsrecht moet, volgens de nota van aanbieding van het college, in 1979 f 71,50 gaan bedragen. In de loop van 1979 zal de raad een voorstel worden gedaan om de' brug in de Rijnsburgerweg te vervangen of in ieder geval te verbeteren. Het aanbrengen van de zo noodzakelijke nieuwe deklaag op de Prinsenweg in het buitengebied zal nog even moeten wachten. Door het Energiebedrijf „Rijnland" wordt een nieuwe gasleiding gelegd. Wanneer dat karwei is eeklaard zal de nieuwe deklaag worden aangebracht. Illllllllllllllllllllllllimil illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van Nispen wil clubgebouw overnemen DE ZILK De leden van de afdeling voetbal van sportve reniging Van Nispen hebben hun bestuur toestemming ge geven om het huidige club- Huis van Van Nispen over te nemen. Zoals bekend krijgt De Zilk een gemeenschaps- '.'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH huis. Tot nu toe vervulde het houten gebouwtje van Van Nispen de functie van dorps huis. De leden toonden zich tijdens een vergadering over het al gemeen verheugd over het feit dat zij in de toekomst over een eigen clubgebouw kunnen beschikken. Wel wer den hier en daar kanttekenin gen gemaakt, zoals bijvoorbe eld ten aan zien van de kleedkamers, die in slechte staat verkeren. FANCY FAIR IN „DE BERNARDUS BRENGT 15 MILLE OP De traditionele fancy fair in Huize „De Bern ar dus" is weder om een grandioos succes geworden. Bruto werd ruim f 15.000.- bijeengebracht. Vanaf het tijdstip dat de deuren van „De Bern ar dus" werden geopend totdat deze weer werden gesloten, was het een voortdurend komen en gaan van be zoekers. In het verpleeghuis heerste een echte circussfeer, waarbij mevrouw Hesteren en haar staf van de bezigheidsthe rapie als clowns waren verkleed. Mevrouw Ebbink fungeerde als wandelende grabbelton. Veel belangstelling was er voor de poppencollectie van Carolien Bos uit Noordwijk en voor het mandemakerswerk van de heer Van Biezen. Op de foto een van de stands van de Welfare-dames. Warmond Alle leden van de raadscommissie financiën hadden gisteren ernstige bezwaren tegen het nemen van belastingmaatregelen voor het jaar 1979 los van de begrotingbehandeling voordat jaar. Door de vele werkzaamheden die door de afde ling financiën het afgelopen jaar moesten worden verricht kan de behandeling van de begroting voor 1979 niet eerder dan begin volgend jaar plaatsvinden. De eventuele belastingmaatregelen moeten echter op 1 januari ingaan zodat langer uitstellen onmogelijk is. De leden van de raads commissie betreurden het zeer de maatregelen te moeten nemen zonder enig overzicht te hebben over de al of niet gunstige cijfers voor het komende jaar. De retributies, zoals reinigingsheffing e.d., zijn nog wel te overzien maar bijv. de onroerend-goed- belasting is zeer onoverzichtelijk. Voorgesteld wordt de reinigingsheffing slechts met 1 te verhogen terwijl 65-plussers nog een bedrag van 20,- korting krijgen. Voor de belastingen wordt een verhoging voorgesteld gelijk aan de geadvi seerde verhoging door de overheid dus 3 1/2 De commissieleden legden zich tenslotte noodge dwongen bij het voorstel neer omdat uitstel helaas onmogelijk bleek. Men sprak wel met nadruk de wens uit dat de begroting voor 1980 wel tijdig zal kunnen worden behandeld OEGSTGEEST - De peuterspeelzaal, die vroeger in de oude Ju- linaschool was geves tigd, kampt met huis vestingsproblemen. Aanvankelijk was het de bedoeling de peuters in de leegstaande Mon tessorischool onder te brengen. Na onderzoek is evenwel gebleken dat er zoveel kosten aan het opknappen van dit schoolgebouw ver bonden zijn dat een be slissing over al dan niet verbouwen wel even op zich kan laten wachten. Door de CDA-er P. van Veen werd gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom- m'ssie van onderwijs de sug gestie gedaan elders naar een onderdak voor de peuters te zoeken. „Er staan overdag veel verenigingsgebouwen lee- g",aldus Van Veen „Waarom zou er met goed overleg niet bereikt kunnen worden dat bijvoorbeeld in het gebouw van de hockey- of tennisvere niging ruimte voor de peuter speelzaal kan worden ge- .creëerd" Over de vaststelling van de sporttaneven voor 1979 werd gisteravond langdurig gedis cussieerd. Maar de commissie onderwijs bleek geen al te grote bezwaren te hebben. De heer Van Veen wilde echter wel uitgezocht zien waarom een zwemabonnement voor het open bad. dat als de plan nen doorgaan maar vier maanden open is in plaats van zes, duurder is geworden NOORDWIJK In het Palace- hotel aan de Noordwijkse Bou levard wordt zondag 12 novem ber een antiekbeurs gehouden door 20 Nederlandse antiquairs. Voor de aanvang van de beurs worden.de antiquiteiten gecon troleerd. Bij aankoop geven de standhouders een garantiecerti ficaat af. De verkooptentoon stelling is geopend van 10.00 tot 17.00 uur SASSENHEIM De vereniging van postzegelverzamelaars houdt zaterdag 11 november een streekbeurs voor postzegel- en munten verzamelaars. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Dinsdagavond 14 no vember is er een veiling en ruilbeurs. Beide evenementen vinden plaats in gebouw De Ontmoeting LISSE Toneelvereniging ONI brengt zaterdag 11 november het stuk „Het meisje met het Leeuwejong" op de planken. De schrijver van het stuk. Hans Nesna voert de toehoorder mee naar het platteland waar de vooruitgang de tradities .ver drijft. De uitvoering wordt om acht uur gegeven in gebouw Rehoboth aan de Lissese Ach terweg. Plaatsbespreken 's-mid- dags van twee tot drie uur. LISSE De inspectrice van het kleuter- en lager onderwijs, me vrouw T. J. Semplonius zal don derdag 16 november de officiële opening verrichten van de nieu we Pluizebol/Wildeling aan de Lissese Sportlaan. De openings bijeenkomst begint om 16.00 uur is de gemeenschapsruimte van de integratieschool. LISSE Gymnastiekvereni ging FIT is vorige maand be gonnen met huisvrouwengym- nastiek. Elke woensdagavond zijn belangstellenden welkom in het verenigingsgebouw De beekbrug.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5