Maatregel tegen speculatie drijft prijs huizen op fad Fietsen veroorzaken chaos op Stationsplein EggeR LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 CDA-RAADSLID MEVROUW KOKXHOORN: „RAAD WIST NIET WAT HIJ DEED" ps). atie) Racie n 2 s, vo (Van een onzer verslaggevers) j(|LEIDEN Mevrouw Mary M. Kokxhoorn-Papenhoven, 1 volkshuisvestingsspecialiste s van de CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad is te leurgesteld in de meerderheid van haar collega's. Zij vindt dat de gemeenteraad maan dagavond een besluit heeft genomen dat de mensen met lagere inkomens die een pre- oimiekoopwoning willen aan schaffen bijzonder zwaar en onrechtvaardig zal treffen. Bovendien vindt zij dat de prijzen van woningen door dit besluit zullen worden opge dreven, zonder dat de gemeen te die bedoeling heeft gehad. IIntegendeel. Het besluit waar omo het hier om gaat (het antispe- y, s culatiebeding in de contracten 1i van de huizen die in Koppel- 15| stein en Bokhorst (Morskwar- iier) zullen worden gebouwd) C had juist de bedoeling de koopprijzen laag te houden. niets nam de ge meenteraad maandag na' ui terst lange discussies in ver schillende raadscommissies een aantal bijzondere bepalin gen over erfpacht aan die juist tot doel hadden speculatie bij de nieuwbouw in Koppelstein en Bokhorst tegen te gaan, de huizen zo goedkoop mogelijk te houden en ze ook te bewa ren voor de Leidse woning markt, dat wil zeggen vooral voor Leidse woningzoeken den. die nu eenmaal door gaans geen hoog inkomen heb- g^ben. Volgens mevrouw Kokx- hoorn heeft de meerderheid lieui van raadsleden niet inge- 19 zien of niet willen inzien dat door de bepalingen zoals die werden aanvaard het paard ibacl juist achter de wagen wordt 71) v gespannen en het tegendeel lauri wordt bereikt: dure huizen en Fabl een regeling die louter de men sen met lage inkomens treft. Een asociale regeling dus. Wat gebeurde er dan: de ge meenteraad aanvaardde maandag een anti-speculatie- beding dat vooruitlopend op een meer algemene regeling van toepassing wordt op de nieuwbouw in het Morskwar- tier Dat beding houdt in dat bij het verkopen door de eige naar van een huis in dit stads deel voor een prijs die boven de aanvankelijk door hem be- 1*4* taalde kostprijs uitkomt een |deel van zijn „winst" na aftrek [van inflatie en erfpacht in de levisj gemeentekas komt. Dat ge beurt in de vorm van een I Ko boete, als straf dat hij zijn huis ïinai verkoopt. In een ander beding ckan (het kettingbeding) wordt die verkoper bovendien verplicht zijn huis aan een inwoner van Leiden te verkopen. iNu is er op zich niets tegen boeteclausule. Veel te vaak maken mensen immers misbruik van de goedheid van de overheid: Zij kopen een zwaar gesubsidieerde goedko pe premiewoning, incasseren de premie, verkopen hun huis weer voor de veel hogere marktprijs en strijken zo een flinke winst op. Speculatie heet zoiets en dat mag niet, Mevrouw M.M. Kokx hoorn.... speculatie... zeker niet in Leiden waar zo'n schrijnend tekort aan wonin gen is. Volgens CDA-huisves- tingsspecialiste mevrouw Kokxhoorn wordt door de nu aanvaarde regeling het kind met het badwater wegge gooid. „Iedere keer als een huis de eerste tien jaar wordt verkocht, moet er zo'n boete betaald worden. Wat doet de nieuwe eigenaar als hij z'n huis van de hand wil doen: hij legt de boete eenvoudig op de koopprijsbedrag. Niet hij maar de koper betaalt dus de boete en die koper is er uite raard alles aan gelegen als hij verkoper wordt het zelfde te doen: ook hij legt de boete bovenop de koopprijs. De hui zen worden dus onnodig duur. Onbetaalbaar voor mensen met een laag inkomen. Boven dien hebben latere kopers het ongeluk dat zij niet de rijk spremie hebben kunnen incas- Boete boete "Het systeem, aldus Kokxhoorn, werkt nog eens extra onrechtvaardig*en prijs opdrijvend omdat boete op boete en boete over boete moet worden betaald. De boete is immers gebn vast bedrag maar een percentage van het ver schil tussen de koopsom die eerste betaald werd en de ver koopsom. Die verkoopsom be staat ook voor een deel uit eerder betaalde boetes. En nu •kan je nog zo vaak zeggen dat naar mate de eerste tien jaar dat deze huizen bestaan vorde ren het boetepercentage daalt, de waarde van het huis en de mede uit eerder betaalde boete samengestelde verkoopprijs blijven stijgen, zodat het resul taat altijd weer een hoger be drag aan boetes is dat nota bene de gemeente op strijkt. Leiden heeft er dus alleen maar belang bij als de komen de bewoners van Bokhorst en Koppelstein zo vaak mogelijk verhuizen", aldus mevrouw Kokxhoorn De woningbouwspecialiste van de Leidse CDA-fraktie heeft uitgerekend dat bij een hoge verkoopfrequentie van een huis (bijvoorbeeld vier keer in de eerste vier jaar) uiteindelijk een boete van 100.000 gulden moet worden betaald. „Een hoogst onrecht vaardige situatie als je je be denkt dat het hier om wonin gen in de sociale sfeer gaat die bestemd zijn voor mensen met lage inkomens. Op deze manier trek je natuurlijk mensen met zwart geld naar dit deel ban de huizenmarkt toe, en die kunnen elders wel onderdak krijgen. Bovendien wordt de vrije sector, waarin iedereen maar kan doen wat hij wil, volkomen ongemoeid gelaten. Het zijn juist de zwakkeren die nu gepakt wor den", aldus een zichtbaar ver ontwaardigde mevrouw Kokxhoorn. Zij stelde maandag in de ge meenteraad een ander sys teem voor. Namens de CD. f- fractie kwam zij met een amendement dat de verschil lende boetes steeds van elkaar wilde aftrekken. Zo worden geen boetes over boetes be taald en is er ook geen aarde ding om de koopprijs op te drijven. Dat is immers het doel van een anti-speculatiebeding. Daarnaast wilde mevrouw Kokxhoorn een beroepsmoge lijkheid tegen de opgelegde boete inbouwen. Voor mensen die echt kunnen aantonen dat zij bij voorbeeld door over plaatsing gedwongen zijn naar elders te verhuizen en niet anders kunnen dan een goed kope koopwoning in dezelde sfeer in hun nieuwe woon plaats aanschaffen. „Anders kun je voor hoogst onaangena me verrasingen komen te staan. Je zal maar moeten verhuizen en in Leiden 20.000 gulden of nog meer boetes moeten achterlaten. Juist door zoiets kan het je financieel onmogelijk worden om elders nog een huis te kopen", meent mevrouw Kokxhoorn. Ze is er heilig van overtuigd dat haar voorstellen heel wat socialer zijn dan de oorspron kelijke versie van de gemeen te, die wel een sociaal doel beogen, maar in feite regel recht de positie van de zwak kere huizenbezitters aantas ten. Toch verwierp de raad met 22 tegen 25 stemmen de wijzigingsvoorstellen van het CDA. Mevrouw Koxshoorn ge looft dat veel van haai- colle ga's zonder voldoende kennis van zaken hun stem hebben uitgebracht. Zij baseert die mening deels op het feit dat specialisten uit de politiek aan het CDA tegengestelde PvdA, Peters, Bordewijk en Marie- Anne Koning, vóór haar voor stel stemden nadat wethouder Waal van deze stemming een „vrije kwestie" had gemaakt (dat wil zeggen geen concreet stemadvies namens het college wilde geven). Verder kreeg het CDA voorstel naast steun uil eigen kring alleen nog de stem van de communist Hoeven, en die kan je toch bepaald niet verwijten dat hij voor specula tie en tegen de zwakkeren is.... ARJEN BROEKHUIZEN De chaos op het Stationsplein. RIJWIELSTALLING KAN ER GEEN KLANT MEER BU HEBBEN LEIDEN - „Als degenen die iedere dag op de fiets naar het station toekomen een paar keer in de week de bus nemen, dan zijn wij al een beetje geholpen. En als de gemeente dan ook nog eens 500 kamertjes neerzet voor de spoorstudenten dan zijn we helemaal uit de penarie. Op het moment kan er hier geen fiets meer bij. Maand- en weekkaar ten verkopen we nog maar uit sluitend aan degenen, die hun fiets hier sinds jaar en dag komen stallen. De rest moet zijn fiets kwijt zien te raken voor het station. En dat doet men dan ook wel goed, je kan geen trap meer op of je breekt je nek over de fietsen.Een puinhoop meneer, je wordt er duf van". Rijwielbewaarder J. A. Vreeburg van de NS-stal- ling onder het stationsgebouw in Leiden ziet het allemaal erg somber in. Zijn stalling kan er geen fiets meer bij hebben. De hele dag loopt hij aan zijn klanten „nee" te verkopen. De fietsen rond het station lig gen er voor het oprapen. Een splinternieuwe race-fiets met zo'n vijftien versnellingen ligt verstrengeld in de armen van een oud damesfietsje op het Stationsplein te wachten op de dief, die hem een paar uur latei- van de straat af pikt. De nieuw ste fietsen hebben geen frame nummer meer, dus de eigenaar van het gestolen voertuig kan met zijn verhaaltje niet langer meer terecht op het politiebu reau, als hij tenminste die hoop nog enigzins gekoesterd zou hebben. „Het zijn mijn zaken niet", zegt rijwielbewaarder Vreeburg van de stationsfiet senstalling. „De problemen hier binnen zijn al erg genoeg. Ik heb geen tijd om ook nog eens naar buiten te gaan om te kijken hoe daar de situatie is. Dat is trouwens mijn werk niet. De stalling zit op het moment prop vol met fietsen. Ik denk dat we hier ongeveer 1700 rijwielen van abonnementhouders hebben staan en zo'n 500 fietsen van dagstallers. Zelfs de nooduit gang is momenteel door fietsen geblokkeerd. In het weekeinde blijven er veel fietsen staan van hoofdzakelijk spoorwegstuden ten, die naar 'huis gaan. Onge veer 50 procent van de klanten is student, 's Maandags moeten we aan een heleboel mensen De heer J. Vreeburg: ,,Er kan geen fiets meer bij". „nee" verkopen als ze hun fiets bij ons willen stallen. Die men sen moeten hun rijwiel op straat kwijt zien te raken. Het is er een complete chaos, het wordt Brandweer tijd dat de politie ze weer eens opruimt". nen we slechts toegeven dat het rond het station een behoorlijke puinhoop is". Politie Hoofdinspecteur La Rivière van de Leidse verkeerspolitie weet er alles van. „Ik kan inderdaad alleen maar beamen dat het er een chaos is, maar het is voor ons ondoenlijk om iedere week een opruimbeurt voor het sta tion te houden. Dat vergt een enorme administratie. Je moet gebelgde eigenaars te woord staan, die slechts weten te ver tellen, dat er op hun fiets een stuur en een lamp zit in en sommige gevallen weten ze dan ook nog wat voor kleur hun fiets heeft. Het is wat overdreven, maar zo ongeveer ligt het wel. De fietsen waarvan de eigenaar niet komt opdagen moeten weer aan de man gebracht worden en dat geeft erg veel problemen. Technisch gezien zou het geen probleem zijn om iedere week met een vrachtauto langs te rijden om de fietsen op te laden, maar administratief is het niet haalbaar. Het kost teveel tijd. Een uitkómst moet de openbare fietsenstalling onder de in aan bouw zijnde Schiphollijn bren gen. Daar kunnen over een tijd je honderden rijwielen worden gestald, maar momenteel kun- Ook bij de brandweercomman dant Broekman is de situatie op het Stationsplein overbekend. Deze week nog zal hij aan de Nederlandse Spoorwegen in Ut recht een rapport uitbrengen aangaande de fietsenstalling on der het Leidse station. Wat er precies in dat rapport staat wil de heer Broekman nog niet vertellen „Het enige wat ik kan zeggen is dat het om de stalling zelf gaat. Hetgeen dus inhoudt dat we ons slechts beperkt heb ben tot de eisen die wij aan de brandpreventie aldaar stellen. De stallingsproblematiek is een zaak die de politie aangaat en daar mogen we ons dus niet mee bemoeien. Hoewel het voor ons ook erg moeilijk is om eisen aan de spoorwegen te stellen, omdat we door een groot personeelsge brek nog niet toe zijn kunnen komen aan het afronden van de modelverordening die de brand veiligheidsvoorschriften be treft. Met name die kwestie van de versperde nooduitgang in het gebouwtje hebben we aange stipt in het rapport. Er worden hier natuurlijk ook bromfietsen gestald en als er een lek in een tank zit, dan kan dat nare gevol gen hebben". Peter Vierig jptfRijn- en <20 sjSchiekade eist met ;|spoed stoep 0 Met spoed een stoep. Dat |~r s de eis die de bewoners uit de 7?' omgeving van de Rijn- en Schiekade deze week opnieuw bij de gemeente op tafel hebben gelegd. Zij wijzen op dat de verkeerssituatie in hun straat na de asfaltering van drie jaar 00 V 9eleden no9 steeds even onmogelijk ls gevaarlijk is. De bewoners bekla- zich er over dat de gemeente Mediondanks allerlei mondelinge toezeg gingen tot op heden geen maatrege- en heeft genomen. 803 fy°'9ens de boze bewoners is het 3in. 9 aantal geparkeerde auto's toegeno- 0.30 men en wordt de smalle straat steeds 1 Pole neer gehinderd door hardrijdend .s'u'Pverkeer uit Zuid-West. Dit pro- bleom wordt volgens de bewoners nog nijpender als de bouw van het Witte Singel Doelenproject van de universiteit voor een toename van verkeer gaat zorgen. „De verkeershin- 5deS dervervu,t °ns van machteloze woe- Vrijd*de schrijft het wijkkomité Vreewijk i van aan de gemeente. „Wij vinden het muzj onverantwoord om tot 1982 te wach- nc®fjj ,en met maatregelen en zijn daarom i Op een handtekeningenactie begonnen S) Se V00r bet aanleggen van verkeers- aartu drempels". Het resultaat van de actie -op-K (132 handtekeningen) is naar de ge- mft»nteraad gestuurd. De Rijn en Schiekade Water wordt duurder LEIDEN Drinkwater wordt volgend jaar in Leiden weer flink duurder. Aan het ministe rie van economische zaken is door de LDM toestemming ge vraagd voor een verhoging van 7% per 1 januari 1979 en nog eens 7% per 1 september van het volgend jaar. De totale wa terprijsverhoging komt daar mee op 10% gemeten over het hele jaar. Aanvankelijk had de LDM meer gevoeld voor een verhoging van de waterprijs met 15%. Dit stuit te bij het ministerie echter op onoverkomelijke bezwaren. De tariefsverhoging van twee keer zeven procent wordt eerder haalbaar geacht. Zangdienst Het Leger des Heils houdt op zondag 12 november een speciale zangdienst in de Leidse Vredeskerk aan de Vollen- hovekade 21. De dienst begint om half acht. Aan de zangdienst wordt medewerking verleend door het jongeren koor „Trumpets of the Lord" uit Sassenheim onder leiding van C. Hennekes en het muziekkorps van Gouda onder leiding van kapelmeester Joh. van Dam. Op het programma staan diverse liederen en samenzang. De prediking wordt verzorgd door majoor Cees Bilder uit Nunspeet. Het Leger des Heils wil met deze diensten het evangelie brengen aan buitenkerkelijken en andere belangstellenden. Schubert De Leidse Volksuniversiteit KPNO houdt op zondag 22 november een koffieconcert met pianowerken van Franz Schubert. Dit naar aanleiding van de 150ste sterfdag van de Weense liederenkoning. De Nederlandse pianist Alwin Bar verzorgt het concert, dat om 11.30 uur in de foyer van de Stadsgehoorzaal begint. Hij speelt Schubert's Sonate in fis kleine terts, de vier Impromtus opus 90 en de Sonate in A grote terts. Kaartverkoop K O, Oude Vest 45 in Leiden, ook tel. 141141, op zondag vanaf 11.00 uur aan de kassa. Tussen 11.00 en 11.30 uur wordt een gratis kopje koffie geserveerd in de koffiekamer. Carnaval Met het opzetten van de „steek" bij het beeldje van Corn. Jopenz in de buurt van station Lammenschans, wordt op zaterdag 11 november het seizoen van de carnavalsvereni ging „De Hutspotten" ingeluid. Om 11.11 uur vindt deze ludieke happening plaats. Prins Rob den Eersten en zijn Raad van Elf bieden daarbij een gratis hutspotmaaltijd aan. Het gebeuren wordt muzikaal opgeluisterd door de boerenkapel „De Bierkouwers". Na de plechtigheid zal men „den proost" uit brengen in café-restaurant Cronesteyn op de activiteiten van het carnavalsseizoen '78r79. 's Avonds wordt de nieuwe Prins, wiens identiteit nog geheim is, voorgesteld in het Anthoniusclubhuis aan de Lange Mare. Om 11.11 uur kunnen de leden van de vereniging kennis maken met de man die door het prinsen-convent is gekozen. Medewerkers De organisatie van de algemene Leidse Kerst-in zoekt een aantal medewerkers, die zich willen bezighouden met de voorbereidingen van dit evenement. Evenals voorgaande jaren wordt de Kerst-in gehouden in het gebouw van studentenvereniging „Augustinus". Zoals bekend is de stu dentenvereniging voor korte tijd gehuisvest in het pand Breestraat 125. Op zowel Eerste als Tweede Kerstdag staat het gebouw voor iedereen open. Het is de bedoeling dat er een gevarieerd programma wordt gehouden met muziek uitvoeringen, filmvoorstellingen en een klaverjastoernooi. Er komt een kinderruimte, een creatieve ruimte en 's avonds wordt er een kerstdiner geserveerd. Medewerkers kunnen zich melden bij Fijke Middendorp, bestuurskamer van „Augustinus", Breestraat 125, tel. 121531 Zetduiveltje Het zetduiveltje heeft in onze krant van eergisteren toegesla gen. In het artikel over de intocht van Sint Nicolaas stond dat de goedheiligman zaterdag 10 november voet op de Leidse bodem zou zetten. Dit had moeten zijn: zaterdag 18 november. Kinderbioscoop In de kinderbioscoop van het Leidse Volkshuis wordt zaterdag 11 november de film „Rumoer rond de Toren" vertoond. De film is bestemd voor kinderen van vier tot twaalf jaar. De voorstelling begint om half elf, de film duurt tot twaalf uur. De toegangsprijs is 2,50. Volksdansinstuif Het Leidse Vrijetijdscentrum en het Leids Volksdans Overleg organiseren de maandelijkse Volksdansinstuif op zaterdag 11 november. Ook nietvolksdansers kunnen de avond bijwonen om te genieten van de folkloristische muziek. Er is een stand ingericht waar men tegen schappelij ke prijzen platen met unieke volksmuziek kan aanschaffen. De instuif begint om acht uur en heeft plaats in het Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 in Leiden. Scheurbuik „De kleiduif in een scène uit „Het verhaal van Scheurbuik". In het LAK-theatei aan het Levendaal 150 heeft zondagmid dag 12 november de première plaats van het verhaal van „Scheurbuik" door het Kleiduif Kindertheater. Het verhaal: als op een dag de gladde, ijdele en doortrapte man in het rustige dorp van Hans Panja en de soldaat komt, moeten ze uit zijn macht zien te komen en dat valt om den drommel niet mee Hulp wordt er ingeroepen van frisse decors en „op maat" gesneden muziek. De voorstelling begint om drie uur en is voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Amnesty boekenmarkt Amnesty International organiseert zaterdag 11 november een grote boekenmarkt in het huidige gebouw van de vereniging Augustinus, Breestraat 125, Leiden. De afgelopen weken is een enorme partij boeken verzameld, waaruit de beste boeken geselecteerd zijn voor de verkoop. Deze partij boeken wordt in twee delen verkocht. Afgelopen zaterdag werd het eerste deel van de hand gedaan. De opbrengst van de boekenmarkt is bestemd voor het werk dat Amnesty International verricht voor politieke vluchte lingen en gevangenen. De verkoop begiht om 10.00. ADVERTENTIE Maarsmansteeg 2 Als u echt wilt weten wat er voor moois is, kunt u beter even binnen wippen, damesmode en damesschoenen op de parterre. Party-kleding. Onvergetelijke laarzen. Gewoon even gaan kijken. Binnen. _THEA_

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3