Kritiek op houding Ér I kabinet neemt toe Gezin had zelf eind aan gijzeling kunnen maken Ook weekendverlof voor langgestraften ederlands mind schiet •li hoog Automobilist rijdt tegen trein aan AuïoBiënnanVDóHïQrt Auto Foreholte B.V. Dode bij jachthaven KWJ-ers gepakt CDA KIEST BINNEN DRIE WEKEN NIEUWE FRACTIEVOORZITTER Schooldiefstallen nabij Leidse Hout Diefstal uit benzinestation Shell houdt rekening met vermindering van olieleveranties Het is nos maarj lerlandse kind wordt steeds (perl december) Peugeot-dealer voor Voorhout, Noordwijk, Noordui jkerhout en Sassenheim. Jacoba van Beierenweg 31, Voorhout Telefoon: 02522-11341. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 41-jarige bewoner van Alp hen is gistermiddag omstreeks kwart voor zeven met zijn auto tegen een rijdende trein gere den. De man bevond zich op het industriegebied in Alphen aan OUD ADE Op een steiger van de jachthaven het Venne- meer in Oud Ade heeft de politie gisteren het levenloze lichaam aangetroffen van een 65-jarige inwoner van Rijswijk. De man, een natuurliefhebber en fotograaf, moet bezig zijn geweest zijn bootje in te laden om een eindje te gaan varen toen hij een hartverlamming kreeg en is overleden. Hij moet ongeveer een half uur levenloos op de steiger hebben gelegen, alvorens hij werd gevonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. het eind van de Europasingel vlak bij de rails. Toen hij op wilde trekken lette hij 'niet goed op en reed tegen een juist passe rende trein aan. De auto werd zwaar beschadigd maar de man liep geen verwondigen-op. Ook de trein werd beschadigd. LEIDEN - Vier leden van de KWJ, de beweging voor wer kende jongeren zijn vannacht door de Leidse politie aange houden, toen zij in de bin nenstad bezig waren op ver boden plaatsen affiches te plakken. Een en ander gebeurde in het kader van de landelijke actie tegen de ontduiking van het minimum-jeugdloon. Op de Haarlemmerstraat werden een 19-jarig meisje uit Leiden en een 17-jarige jongen uit Ha- zerswoude geverbaliseerd. Korte tijd later hield de poli tie op de Turfmarkt twe- '.ei- denaars van 22 en 2 jaar aan. In totaal 81 affiches en het plakmateriaal zijn in be slaggenomen. Donderdag 9 november 1978,69e jaargang no. 21193 Een mens van goede wil Tweede deel van „Een mens van goede wil" op Ned.II om 20.27 uur. Om 22.20 uur Tele- vizier-magazine over positie van de Sjah. Ned.I om 20.15 uur „Leven aan een zijden draad" om 20.55 uur „Geloof in Scheve- ningen" en om 22.10 uur „NOS-Tribune". Zonnige perioden Eerst nog hier en daar mist. Overigens droog weer met zon nige perioden maar ook wolken velden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Max. temp. circa 13 gr. Morgen zon op: 07.50; zon on der: 16.58. Hoogwater: 11.15 en 23.47. Laagwater: 6.52 en 19.18. inburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Bacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Inenten: kwartaal 41,75: jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. y )EN HAAG De fractie ran het CDA in de Tweede [amer heeft gisteravond esloten binnen drie weken en nieuwe fractievoorzit- er te kiezen. Tot dat tijd- behandeling Aantjes: stip zal drs. Lubbers, nu eerste vice-voorzitter van de fractie, optreden als waarnemend fractievoorzit- „De fractie wil wat tijd hebben om een wijs besluit over de opvolging van Aan- tjes te nemen", werd na af loop van de fractievergade ring verklaard. Het besluit van de fractie zal genomen worden op basis van een „suggestie" van het fractie bestuur, dat daarbij reke ning zal houden met de op vattingen van CD„,"'- voorzitter Steenkamp en de voorzitters van KVP, /,'RP enCHU. Het is momenteel zeer waarschijnlijk dat Lubbers (KVP) ook definitief tot fractievoorzitter zal worden gekozen. De AR hecht er wel aan dat de nieuwe frac tievoorzitter uit AR-kring komt, maar in de AR-top wordt erkend dat sinds het vertrek van vele prominente anti-revolutionaire kamerle den er momenteel weinigen zijn die door een brede kring in de fractie als voor zitter geaccepteerd zouden worden. Vooral genoemd worden de C R-kamerleden De Boer en Van Houwelin- gen. Meest waarschijnlijk is echter dat indien Lubbers fractievoorzitter wordt, één van beiden lid wordt van het fractiebestuur in de ont stane vacature Aantjes. US Onmenselijk natl oor^Hard en litjes eenzijdig 'Meedogenloos Prof. Bastiaans. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Door het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie zo 'onmiddellijk in de publiciteit te brengen wordt mr. Aantjes nu met zijn hele gezin ubliekelijk gegijzeld. Dat is onmenselijk. mening gaf vanochtend prof.dr.J.Basti- ns uit Leiden, bekend door zijn behande- van slachtoffers van oorlog en terro- Het is één van de reacties die gisteren en ^andaag loskwamen op de rol die de rege ring in het onderzoek naar Aantjes' verle nen en de bekendmaking ervan heeft ge- |peeld. Ook in de Tweede Kamer, vooral de zijde van de oppositie, werd giste ren toenemende kritiek gehoord op de „harde en eenzijdige wijze" waarop enkele feiten rond Aantjes' oorlogsgedragingen in de publiciteit zijn gebracht. De ARP heeft gisteravond besloten een on derzoek in te stellen naar de vraag of top mensen uit de ARP in het verleden van Aantjes' oorlogsgedragingen hebben gewe ten. „Er zijn dingen op tafel gekomen die we niet wisten. Ik was tot maandag ook niet op de hoogte van het feit dat enkele AR-voormannen in 1967 bepaalde verant woordelijkheden gedragen hebben.Er is aanleiding om dit met spoed na te gaan", aldus ARP-voorzitter De Boer gisteravond. In 1967 zou de ARP-top Aantjes een minis- tersszetel hebben geweigerd in verband met zijn oorlogsverleden. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Vondeling, zei vanochtend dat het door de ARP in te stellen onderzoek tevens zou kunnen dienen voor een eventuele rehabili tatie van Aantjes. Volgens Vondeling kan de andere lezing, die Aantjes over de feiten in het rapport van het Rijksintituut gaf, niet of nauwelijks in het kamerdebat aan de orde komen. Daar moeten zaken als de rol van de regering en het functioneren van het rijksinstituut worden besproken, aldus de kamervoorzitter. Prof. Bastiaans vondvanochtend voor de NCRV-radio dat er momenteel een soort volkstribunaal tegen Aantjes wordt gehou den. Daarbij wees hij op het' feit dat er bij de publicatie van het rapport aan Aantjes geen gelegenheid is gegeven een weerwoord te geven. „Aantjes moet als jongen een een zaam figuur geweest zijn. Ik krijg de druk van een vrij moeilijke jeugdsituatie, van iemand die vasthield aan de formules en idealen die hem in zijn jeugd zijn opge drongen. Trouw aan God, trouw aan de overheid". Ook D'66-leider Terlouw vond dat Aantjes „zonder mogelijkheid van weer woord voor de wolven is gegooid.Hij vroeg zich af waarom minister-president Van Agt niet de feiten persoonlijk aan de Kamer had meegedeeld. „Dat zou een persoonlijke toets hebben toegevoegd, waarop Aantjes na alles wat hij voor het CDA heeft ge daan aanspraak kan maken". Terlouw sprak van „een meedogenloosheid van het kabinet jegens de eigen mensen, hard en onzorgvuldig". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In justitiële kringen verwacht men, dat er nog dit jaar een verlofregeling voor langdurig gedetineerden in gesloten ge vangenissen zal komen. Deze gestraften krij gen nu nog slechts vrijaf in gevallen van bij zondere - familie-omstandigheden. Straks ontstaat ook de mogelijkheid om zonder be paalde redenen verlof te verlenen. Een automatisme zal hierbij niet worden inge voerd. Verlof zal telkens door een gedetineer de moeten worden aangevraagd en een specia le commissie zal van geval tot geval beoordelen of zo/n verzoek kan worden inge willigd. Gedetineerde buitenlanders vallen niet onder deze regeling omdat hun kans op vluch ten tijdens het verlof groter is. Ook geldt de regeling niet voor gedetineerden in psychiatri sche inrichtingen. De nieuwe regeling is een vervolg op reeds eerder geschapen verlofmogelijkheden voor gevangenen in open en enkele half-open stra finrichtingen. Zij komen in aanmerking voor periodiek weekeindverlof. De ervaringen hier mee zijn in het algemeen gunstig, reden waa rom thans een volgende stap wordt gezet. Al eerder was een voortzetting van de verlofex perimenten door staatssecretaris Ha ars van Justitie toegezegd aan de Tweede Kamer. LEIDEN - Twee scholen bij de Leidse Hout hebben deze week bezoek gekregen van inbrekers. Uit de Louise de Coligny scholengemeenschap zijn enkele geldkistjes met kleine bedragen ontvreemd. Voor een bedrag van zeven honderd gulden aan postze gels werd uit de la van de administrateur van de avond scholgemeenschap „Boerhaa- ve" gehaald. Uit de nabij gelegen Leidse Houtschool verdween driehon derd gulden aan zendingsgeld en een kistje met zeventig gulden. Uit een woning aan de Hoge Rijndijk is gisteren voor ewen bedrag van drieduizend gul den aan gouden sieraden ge stolen. Tevens werd een klok ter waarde van vierhonderd en een fototoestel van onge veer dezelfde waarde ont vreemd. NOORDWIJKERHOUT - In een Fina-station aan de Provin ciale weg te Noordwijkerhout is vannacht rond half twee ingebroken. De inbrekers zijn waarschijn lijk binnengekomen door de deur te forceren. Wat er precies gestolen is is nog niet geheel bekend maar vermoed wordt dat het om een geldbedrag van 5000 gulden gaat en dat er voor ongeveer 4000 gulden aan came ras is gestolen. Links op de foto de postkantoorhouder uit Eerbeek, de heer Harmsen, die door een van de overvallers met een gummiknuppel een klap in zijn nek kreeg. De gijzelaar (rechts) wordt door de politie afgevoerd nadat hij zich vrijwillig had overgegeven. 'CHT. (ANP) Het Nederlands kind wordt groter. Sinds I960 is het weer gemid- twee tot vier centimeters gegroeid, hoe- et gemiddeld gewicht hetzelfde geblevei wendien blijkt het Nederlands meisji Ij! rijp te zijn, dan bijvoorbeeld het En-' S.Bisje. \*ydeld op haar dertiende jaar krijgt het lands meisje al de eerste menstruatie, Jngels meisje veel later. Dit laatste geldt is ook voor andere zogenaamde gein lieerde landen, ander is duidelijk geworden bij een \>tie-onderzoek. dat mevrouw M.E.F.van pij-IJsselmuiden uit Nijmegen gehouden Op de titel "Groei en lichamelijke rij- Nederlandse kinderen" is zij gisteren cht gepromoveerd tot doctor in de ge ide. Haar is ook duidelijk geworden, gemiddeld Nederlands meisje op 16 1 "uitgegroeid" is. (Van een onzer verslaggevers) EERBEEK Zonder bloedvergieten en zon der dat er ook maar één schot is gevallen, is gisteravond na ongeveer vijf uur een einde gekomen aan de gijzeling in het Gelderse Eerbeek, waar een 23-jarige Italiaan het gezin Van der Hoeven in hun huis aan de Boerha- velaan vasthield. De gijzelaar gaf zich onge wapend aan de politie over. De gijzelaar had met vijf andere Italianen het postkantoor in Eerbeek overvallen. De gealar- meerdé politie slaagde erin drie overvallers onmiddellijk te arresteren, de drie anderen namen de benen, waaronder de 23-jarige, die de woning van de familie Van der Hoeven binnen vluchtte en daar het echtpaar en hun 12-jarig dochtertje gijzelde. Het echtpaar had op een gegeven moment een einde aan de gijzeling kunnen maken, doordat de Italiaan zijn pistool in de la van het dres soir legde toen hij naar het toilet ging. „Ik heb het pistool laten liggen, ik was bang dat hij nog een wapen had", zei de heer Van der Hoeven later. Aan de gijzeling kwam een einde toen de Ita liaan voorstelde, dat de heer Van der Hoeven hem met een auto naar Arnhem zou brengen, vanwaar hij naar zijn vaderland terugwilde. Toen de heer Van der Hoeven meldde, dat de straat was afgezet met dranghekken, belde de gijzelaar de politie met de mededeling dat hij zich zou overgeven. linverkeer naar -Frankrijk raagd 1CHT (ANP) - Ten gevol- in een staking van het' spoorwegpersoneel in (strict Sud-Est zullen reizi- inet bestemming Cöte d'A- 'an vandaag tot zaterdag cot uur 's morgens rekening ran Jn houden met vertragin- eo hebben de Nederlandse wegen meegedeeld. lengte is in met 2 tot 4 centimeter hebben een groter onder- vetoppervlak dan jongens, spieren en botten heb- ROTTERDAM (ANP) De Shell houdt het voor mogelijk, dat in december de aanvoer van olie uit Iran geheel stil zal komen te liggen. In dat geval moeten de Shell-raffinaderijen, ook die in Pernis, rekening houden met een korting van de leveranties van 10 tot 15 pet. Wanneer de olieproduktie in Iran op korte termijn weer kan worden hervat, zal er niet of nauwelijks sprake zi n van kortingen op olieleveranties. Op het ogenblik is Shell International Trading in Londen bezig met het bijstellen van de afleveringsprogramma's aan de raffinaderijen, voor het geval er niet op korte termijn verandering komt in de situatie in Iran. De Shell raffinaderij Pernis heeft een verwerkingscapaciteit van 26 miljoen ton ruwe olie per jaar. Tussen de tien en 'vijftien procent van de voor deze raffinaderij aangevoerde olie is afkomstig uit Iran. Tanker ontploft: 33 doden en vermisten MANILLA (AP) In de Baai van Manilla is gisteren een in Panama geregistreerde olietan ker, de Feoso Sun, geëxplo deerd en in vlammen opgegaan. De Filippijnse kustwacht meld de dat zich op het moment van de explosie 57 mensen aan boord van het schip bevonden, waarvan 26 zijn gevonden en overgebracht naar ziekenhui zen. Van hen zijn er twee overle den. Het aantal doden of ver misten moet tenmiste 33 zijn. De slachtoffers wa^en beman ningsleden, afkomstig uit Indo nesië en Hongkong en Filippijn se veiligheidsfunctionarissen. 0 Slechts een punt van de ont plofte tanker Feoso Sun steekt nog boven het water van de Baai van Manilla uit. De ontploffing had plaats nadat het schip ruwe olie had gelost. Het echtpaar Van der Hoeven, met dochter Dorien, kon na afloop van de gijzeling wel een hart- versterkertje gebruiken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1