iPolitieke impasse lin Iran lijkt compleet Zakenman speurt moordenares op Bonn streeft naar soepeler toepassing van het beroepsverbod u Opnieuw moeilijkheden bij vredesoverleg De Beurs Eigenhandig is zó! VIER DODEN NA TERREURAAN SLAG IN ITALIË Engelse privesecretaris die uit de school klapte nam gedwongen ontslag Sjah gelast onderzoek corruptie in familie INA jUITENLAND LEIDSE COURAN DONDERDAG 9 NOVEMBER 1978 PAGINA Y< (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De kranige kleine zakenman James Hasan aarzelde geen ogen blik. Hij ging manhaftig af op de dame. die hij her kend had van een grote foto in de krant. „Me vrouw", zei hij. „bent u de Amerikaanse van wie de politie opsporing gevraagd heeft?" De blonde dame. die in de hoofdstraat van het Lon- dense Kensington op een taxi stond te wachten, knikte stomverbaasd. Hasan kreeg er een droge keel van. Hij slikte even en gluurde tersluiks naar de handtas van de vrouw. ..Dame," zei hij, „dan heb ik de eer u te waarschu wen. dat u door mij bur gerlijkgearresteerd wordt. Hij sloeg de armen om haar heen en hield haar stevig vast. Bent u gewa pend^ vroeg hij bezorgd. Ze knikte weer „Een 38 millimeter revolver. In mijn handtas. Hasan legde meteen beslag op de tas. zonder zijn greep op de vrouw los te laten Inmiddels had hij de achterdocht van enkele voorbijgangers opgewekt. Hoewel in Engeland om het even welke burger een verdachte mag arresteren - dat heet dan „burgerlijke arrestatie" - wordt dit in de praktijk toch maar ui terst zelden gedaan. De voorbijgangers dachten gewoon, dat Hasan die dame lastig viel. Ze wilden hem losrukken. Zie ik er uit als de verkrachter van Kensington?" brulde hij. „Roep de politie! Deze vrouw is een Amerikaanse moordenares. Ze sleepten er een agent bij. Het was een diender, die er niets van begreep. ..Laat dat mens met rust", beval hij. Hasan klampte zich nog steviger vast aan zijn prooi. Hij werd boos. Je riskeert als plichtsgetrouwe burger je leven, en dan ben jij de sigaar. ..Agent". tierde Hasan. lees jij ooit een krant9 Dit is de Amerikaanse moorde nares. die sinds het wee keinde opgespoord wordt Ze heeft een revolver m haar handtas en op haar zwarte lijst staan dertig na men. De gynaecoloog van het paleis is er ook bij!" De bobby had het nu wel door, dat dit geen gewone aanranding was. „Mee naar het bureau", zei hij toen pas. Dat bevel maakte een einde aan de wilde omar ming van de vrouw door James Hasan. Ze hapte naar lucht en ging gewillig mee. blij dat ze die moedi ge patriot eindehjk kwijt was. „Ik stond op het punt mij aan te geven", beweer de ze. Op het politiebureau bleek direct, dat burger James Hasan goed werk had ver richt. Ze klopten hem op de schouders en gaven hem een echte sigaar. Want zijn prooi was inderdaad de Amerikaanse Alvada Ruth Kooken (55). als se cretaresse werkzaam in het Londense hoofdkwartier van de U.S. Navy en sinds zondagavond verdacht van moord op haar Engelse \riendin Margaret Phil bin. Alvada Kooken werd door de politie als erg gevaarlijk beschouwd, nadat in haar flat een lijst van dertig personen was ontdekt die zij wilde vermoorden om dat zij na een chrirurgi- sche ingreep aan de baar- rïioeder geen kinderen meer kon krijgen. Daaron der waren bekende gynae cologen. WASHINGTON Bij het rredesoverleg in Washington ijn opnieuw moeilijkheden 30-1 ntstaan nadat de Egyptische n Israëlische delegaties van iverleg met hun regeringen Jaren teruggekeerd in de ('2^1 Amerikaanse hoofdstad. De sraëlische ministers Dayan n Weizmann hebben gisteren een \ijst van amendementen overhandigd op en vragen over het ontwerp voor een vredesverdrag met Egypte. Het belangrijkste knelpunt ilijkt nog altijd te zijn het door Egypte geëiste verband n het vredesverdrag en overleg over de toekomst jvan de door Israël bezette iijvie westelijke Jordaanoever Ki de strook van Gaza. PRUI ODE )0k president Sadat van - IAi >te maakt zich kennelijk zor- EPEi [en over de mogelijkheid om ETER leze relatie bevredigend op te issen.In een dagbladinter- iew zegt Sadat dat een on derbreking* van de onderhan delingen mogelijk is, maar aldus de Egyptische president, ik ben er zeker van dat de Is raëli's binnen een maand de dialoog willen hervatten als dit mocht gebeuren. De Israëlische televisie be richtte gisteravond dat de hoogste onderhandelaars vol gende week naar alle waar schijnlijkheid terugkeren voor speciaal overleg over de ge schillen ten aanzien van de opneming van de onderhande lingen over de westelijke Jor daanoever in een vredesver drag. PremierBegin die nu nog in Canada is zal daarbij aanwezig zijn [ADVERTENTIES U vindt er uitgebreide informatie over doe-het-zelf materialen en gereedschappen, woningverbetering, wodngonderhoud, binnen- en buitentuinen, handwerken, handenarbeid, toerisme, hobbies. Grote modelbouwpresentatie. De beurs is open van 11.00u-l7.00uen19.00u-22.30u. Zat.enzon.l1.00u-17.00u. TVein-toegangsbe wijzen op vele NS-stations verkrijgbaar. 11 t/m 19 november Ahoy'Rotterdam. Sommige charmante dineen van vroeger Z8n cr nog steeds. Het stoffelijk overschot van de terrorist, die bij de aanslag op een officier van justitie in Italië gewond raakte en mogelijk door zijn mede-terroristen in de auto is doodgeschoten. FROSINONE, (AP) Een terreurcommando heeft gisteren een Italiaanse officier van justitie, zijn chauffeur en een lijfwacht doodgeschoten. De aanslag, die met halfautomati- sche pistolen werd uitgevoerd op de wagen van de slachtof fers, was de bloeddorstigste sinds de uitvoering van en moord op oud-premier ALdo Moro. Een van de terroristen kwam in de vuurlijn van zijn handlangers en werd getroffen, aldus de politie. Zijn identiteit is voorlopig vastgesteld als de 24-jarige Roberto Capone, een voormalige student sociologie. Zijn stoffelijk overschot werd later aangetroffen in de auto waarmee de overvallers waren gevlucht. Politiemensen hebben in de wagen patroonhulzen gevonden en houden rekening met de mogelijkheid dat Capone door zijn metge zellen gedood is. Centrum voor reageerbuisbabies LONDEN (DPA) In Engeland moet het eerste centrum voor reageerbuisbabies ter wereld komen. De geestelijke vaders van de eerste reageerbuisbaby, Patrick Steptoe en Robert Ed wards, hebben plannen om bij Cambridge een privé-kliniek te Daar willen ze dan vrouwen helpen, die tot nu toe tevergeefs op een baby hebben gehoopt. Steptoe en Edwards hebben een baanbrekende methode ontwik keld voor de behandeling van vrouwen die niet op de normale wijze zwanger kunnen worden. (Van onze coorespondent Ami van Vree)p Bonn Naar aanleiding van de heftige discus sies die in de Bondsrepubliek sinds enige tijd worden gevoerd over de toepassing van het zogenaamde extremisten-besluit en de praktijk van het antecedentenonderzoek bij ambtenaren door de Duitse BVD dat vaak leidde tot „be roepsverboden", heeft het kabinet in Bonn zich gedurende twee zittingen uitvoerig met deze ingewikkelde problematiek beziggehouden. Gisteren heeft het zijn toestemming gegeven aan een rapport, waarin de grenzen voor een verrui ming van de huidige praktijk worden gesteld en waarin mogelijkheden worden aangegeven om tot een liberalisering ervan te komen. Uitgangs punt van de regering, aldus minister Baum van binnenlandse zaken gisteren, is het wantrouwen met name onder de jeugd tegen de „snuffelstaat" weg te nemen, zonder aan het principe tekort te doen dat mensen die in openbare dienst werkzaam zijn, trouw aan de grondwet moeten zijn. In tegenstelling tot verschillende voorstellen die de laatste tijd in kringen van SPD en FDP zijn gedaan, blijkt een versoepeling van de onderzoek spraktijk echter nogal wat staatsrechtelijke be perkingen te hebben. Aan allerlei bepalingen kan niet worden getornd, zonder in strijd met de wet te komen. Volgens het rapport liggen de grootste mogelijk heden van een liberalisering in een minder krampachtige toepassing van de wetsartikelen. Zo blijkt het helemaal niet nodig dat degene die een ambtenaar, waartoe ook leraren en onderwijzers behoren, moet aanstellen, altijd de BVD in de armen neemt: Dit is slechts één van de vele methoden om er achter te komen of iemand zich loyaal tegenover de staat opstelt. Lidmaatschap van een extremistische partij hoeft op zichzelf geen reden te zijn om iemand als ambtenaar te weren. Van geval tot geval moet volgens het rapport worden bekeken welke me thode de beste is, waarbij men de verhoudingen nooit uit het oog mag verliezen. "eüken I leuke dingen voor uw keuken 1 gezellig Decorette behang bijpassende stof aan de rol I schorten, tafellakens 1 en servetten honderden Flexa kleuren I Voor meer informatie: Decorette Antwoordnummer 6 Sassenheim LONDEN De ex treem linkse en sterk anti-Europees gezinde Britse La- bourafgevaardigde Brian Sedgemore heeft zijn ontslag door premier Cal- laghan als niet ge salarieerde parle mentaire privé secretaris van mi nister van energie, Tony Benn aan vaard. Parlemen taire privé secreta rissen zijn als het ware ereleden van de Britse regering. Ofschoon ze niet betaald worden voor hun werk, heeft iedere pre mier het recht van hen dezelfde loyali teit te verwachten als van zijn minis ters. Sedgemore had echter op een bij eenkomst van de begrotingscommis sie onthullingen gedaan uit een ge heim rapport van de Labourregering over de mogelijke gevolgen van Brit se deelneming aan het nieuwe Europe se Monetaire Stel sel (EMS). Hij verklapte on der meer, dat vol gens dit rapport deelneming aan het EMS onvermijde lijk zou leiden tot een forse stijging van de werkloos heid in Groot-Brit- tannië. Het rapport voorspelt twee mil joen Britse werklo zen. Momenteel zit ten al anderhalf miljoen Britten zonder werk. De regering van G roo t-Bri ttannië heeft haar stand punt inzake het EMS nog niet defi nitief bepaald. De onthullingen van Brian Sedgemore wekten dan ook grote gramschap op bij premier Cal- laghan en minister van financiën Hea- ley. Sedgemore heeft zijn ontslag een aanfluiting van zijn gewone rech ten genoemd. ,,Breezand" smokkelt munitie naar Zuid-Afrika OTTAWA (Upi) De Canadese regering heeft bekendgemaakt dat de Canadese politie een onderzoek instelt naar berich ten dat Canadese granaten via Spanje naar Durban in Zuid- Afrika werden verscheept, in strijd met een embargo van de Verenigde Naties. CBC, de Canadese radio-om roep heeft bericht dat het Ne derlandse schip „Breezand", duizenden in Canada gemaakte houwitsergranaten van 155 mm in juni van dit jaar van Barcelo na in Spanje naar Durban heeft gebracht. Adoptieverzoeken niet gestegen DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van dit jaar zijn 796 verzoeken tot adoptie in gediend: bijna evenveel als in de eerste helft van 1977 (798). Volgens CBS-gegevens wer den 806 verzoeken toegewezen tegen 906 een jaar tevoren. Op 30 juni waren sedert de inwerkingtreding van de adoptiewet (1 november 1956) ruim 19.000 kinderen geadop teerd. Homofielen mogen leraar blijven in Califomië BEVERLEY HILLS (UPI). Het voorstel van senator Briggs om de schoolbesturen in Cali fomië toestemming te geven homofiele leerkrachten te ont slaan, is verworpen: de stem mers in Califomië gingen in meerderheid niet met het voor stel akkoord. ,:i2 (Van onze redactie buitenland) )EN HAAG Even heeft het er in de m ifgelopen twee maanden op geleken dat sjah Pahlavi van Iran er in zou slagen zich te verzoenen met de grote religieus geleide volksmassa's in zijn land die ^rhM sinds begin dit jaar een toenemende be- Ireiging zijn gaan vormen voor zijn mo narchie en regering. Dat was eind augus- pus toen de sjah besloot na de dramatische verwikkelingen rond de bi- oscoopbrand in Abadan (waarbij 377 mensen levend werden verbrand) een nieuwe regering aan te stellen onder lei- d^ding van zijn trouwe zeventig jarige vol ui geling Sjarif-Emami Afgelopen zondag bood Emami na de onlusten ontredderd zijn ontslag aan; het was wat ondanks een ander jaargetijde hoopvol werd aangeduid als de ..lente van Teheran" Na vrijwel niets anders gekend te hebben, konden de kranten weer zonder censuur verschijnen. De mo slimpriesters die vanuit de moskeeën hun verzet tegen de verderfelijke sjah hadden gepredikt, mochten hun volgelin gen vrijuit toespreken. De geestelijke lei ders onder wie de momenteel in Parijs verblijvende ajatollah (=hoge islamitische leider) Khomeini lieten zich via het ge drukte woord weer horen. De staat beloofde de islamitische gebrui ken en voorschriften in ere te herstellen. Symbolisch mocht heten dat de monar chistische kalender werd vervangen door de islamitische. Gokinstellingen en casi no's, doorn in het oog van de rechtgelo vige Islamieten, zouden worden gesloten en vrouwen, aan wie de Islamieten het recht op een openbaar ambt ontzeggen, zouden niet langer in de regering wor den opgenomen De regering, of liever de sjah beloofde nog meer, want hij wilde niet alleen zijn islamitische tegenstanders tevreden stel len, doch ook zijn eigen droom van een modem Iran, verder verwezenlijken. Er zouden in juni van het komend jaar vrije verkiezingen worden gehouden en de eenheidspartij Rastakhiz die de sjah drie jaar eerder had gevormd als plat form voor alle politieke aspiraties van zijn landgenoten, zou niet langer dwin gend zijn voorgeschreven. Gevolg: nog geen twee dagen na het aan het bewind komen van premier Sjarif waren er al zeventien politieke partijen geregistreerd Politieke gevangenen werden in grote aantallen vrijgelaten. Om de streng isla mitische leiders verder de wind uit de- zeilen te nemen, werd een begin gemaakt met de bestrijding van de corruptie: in orthodox-Islamitische ogen niet alleen de verspillingen waaraan de familie van de sjah zich bezondigde, maar alles van westerse snit dat als een inbreuk op de Islamitische orde werd beschouwd. De sjah legde zijn eigen hof een gedragsco de op om de ergernis van de Islamieten tot bedaren te brengen. W anhoopsconcessies Lang duurde de Lente van Teheran met, want de fanatieke moslims die zich al te lang buiten de deur voelden gezet, eisten nu openlijk dat de sjah van het toneel zou verdwijnen. Zijn maatregelen werden als pure wanhoopsconcessies opgevat Daar was ook de premier zelf die met al zijn vezels verbonden was aan het auto ritaire regime van de sjah. Was hij het niet die juist in 1962 had moeten terug treden toen een door de moslims veraf schuwde vrouwenemancipatiewet ernstige onlusten veroorzaakte? Emami kon daar om ook niet werkelijk de corruptie be strijden omdat hij zelf figureerde in een corrupt systeem.. Tenslotte bleek het door de sjah voorgestane liberalisering sproces waarmee vooral de socialistische niet-religieuze oppositie werd aangespro ken, na zoveel jaren van onderdrukt on genoegen met langer binnen vasto banen te kunnen verlopen,'' maar zich tegen de regering zelf te keren. De religieuze leiders vroegen trouwens niet om westerse vrijheden, maar om strikte naleving van de Koran. Zij kon den zich daarbij tevens de ontreddering aantrekken van een niet onaanzienlijk deel van de Iraanse bevolking die de af gelopen vijftien jaar onder druk van een krachtdadig geleid industrialisatiepro gramma haar oorspronkelijke boerenbes taan heeft moeten verruilen voor een on zeker onderkomen in de steden. Deze ontheemde bevolking zou snel gehoor vinden bij de moslimpriesters die zich in de moskeeën ten volle konden uitleven zonder door het autoritaire bewind de pas te worden afgesneden. In de maanden augustus en september tijdens de vastenperiode van de Rama dan waren de moslimpriesters in staat nog meer dan anders hun invloed op hun vele duizenden volgelingen aan te wenden. In marsen vol religieuze vervoe ring werd gedemonstreerd tegen het be wind en speciaal tegen de militairen. Toen op 4 september 300 hooggeplaatste officieren van het leger aan de sjah sac- hreven dat het leger door de demonstra ties gedemoraliseerd dreigde te woren, werd een zeer hardhandig einde aan die demonstraties gemaakt. Het mondde uit in de zwarte vrijdag van 8 september waarop na het afkondigen van de noodtoestand volgens onbevestig de berichten honderden slachtoffers vie len. Het betekende tevens het einde van een Lente waarvan de verwachtingen na een 37-jarig sjahbewind toch al niet erg hooggespannen waren. Terwijl de militai ren schipperend tussen afwachten en bruut ingrijpen de orde handhaafden, zette Emami onverdroten zijn nationale verzoeningspolitiek voort. Het maakte slechts een uiterst bizarre indruk bij de bevolking die met het geweld van de mi Soldaten zijn sinds de oliestaking tien dagen olie bij de benzinepompen te verzekeren. litairen was geconfronteerd en terwijl de geheime politie de SAVAK links en rechts tegenstanders bleef oppikken van het bewind van de sjah. Voor de Iraanse socialistische oppositie die niet achter de eisen staat van de reli gieuze leiders omdat ze een islamitische staat even onaantrekkelijk vindt als het autoritaire bewind van de sjah. werd de lang verhoopte democratisering ander maal op de lange baan geschoven. Realistischer echter dan de religieuze lei ders die met de verdwijning van de sjah de afsluiting van het westen beogen, be seft deze oppositie dat haar speelruimte beperkt is en dat zij de band van Iran met de westelijke landen nimmer op het spel kan zetten; die landen en vooral Amerika zullen immers nimmer toestaan dat Iran ,als op een na belangrijkste olieleverancier ter wereld en strategische bondgenoot bij uitstek, door de val van het sjah-bewind aan hun invloedssfeer ontsnapt. Impasse Het bewind van de sjah staat nu, gelet op zijn uiterst kleine bestuurlijke, maar grote militaire capaciteiten met de rug geleden in Iran begon om de levering van tegen de muur. De sjah heeft werkelijk alle middelen die hij tot zijnm beschik king had om het volk met het regime te verzoenen uitgespeeld Naast alle halve liberaliseringsmaatregelen werden bij voorbeeld de laatste weken forse loons verhogingen toegekend aan stakende ar beiders die soms opliepen tot vijftig procent De stakingen in ziekenhuizen, fabrieken, ministeries en olieraffinade rijen werden niet teniet gedaan door ho gere lonen Wel heeft de uitkering daar van de betalingsbalans gevoelig aangetast, vooral sinds begin vorige week toen de meeste inkomsten uit de olie-export wegvielen. Het regime van sjah Pawlevi kan nu nog slechts gewapenderhand orde op zaken stellen en gezien de steun die het daarbij ontvangt van met name Amerika zal het daar wel in slagen. Maar het lijkt totaal ongeschikt om het land te leiden naar democratie, omdat het bij grote delen van de bevolking iedere sympathie heeft verspeeld, ja grote groepen er toe heeft aangezet te streven naar een totaal nieu we op de islam gebaseerde staat. De sjah kan geen politieke hervormingen meer doorvoeren omdat hij al zijn kre diet heeft verspeeld. De impasse in Iran lijkt compleet PAUL VAN VELTHOVEN OUD-PREMIER GEARRESTEERD TEHERAN (AFP.Rtr) - Amir Abbas Hoveyda, die van 1965 tot 1977 premier van Iran is geweest is gisteravond ge arresteerd door het militair bewind op verdenking van corruptie. Radio-Iran meldde verder dat de sjah een speciale commissie onder leiding van een rech ter heeft benoemd die in twee maan den tijd moet nagaan of de. keizerlijke familie zich op illegale wijze heeft ver rijkt. Het onderzoek betreft de rijkdom van de sjah zelf, keizerin Farah en de broers en zusters van de sjah en hun families.Hoveyda zich op illegale wijze heeft verrijkt. Onder de bevolking wordt de oud-premier die vorig jaar werd opgevolgd door premier Amouze- gar welke op zijn beurt in augustus het premierschap overdroeg aan Sjarif- Emami,als een van degenen die verant woordelijk is voor de politieke onrust in het land Er zijn nog meer vooraanstaande figu ren aangehouden in het kader van de strijd tegen de corruptie. De sjah heeft ook verklaard dat hij een speciale coo- ruptierechtbank in het leven wil roepen. De religieuze oppositie heeft de bevol king niettemin opgeroepen aanstaande zondag een algemene staking te houden ondanks de arrestatie van "verdorven" personen en het vrijlaten van tientallen journalisten waarmee het regime pro beert de steun van de bevolking te krij gen. Ook heeft de regering gisteren vijf nieuwe ministers benoemd om het bur gerlijk element in het sinds zondag in functie zijnde militaire kabinet van ge neraal Gholam Reza Azhan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15