WN HUIS UT Cadeautips voor Sint en Kerstman Sammy Davis jr. geeft Bette Middler ongelijk KPS?8/ HETBESTE RUNDVLEES VOORDELIG!! €§95 Mantel niet langer stiefkind van de mode Tassen worden groter en vierkant UWVLEESCHMEESTERIHAKTIE: LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 Het prachtige, niet dure e tafel van d' Arce. opdruk Maxim's of ingegra veerde M (glazen). Homemakers: Voor Kerst kan de „homema ker" haar huis versieren met de nieuwe kettingkaarsjes: een ketting van kaarsjes, ca f 19,50. Een variant op de adventkalender: vierentwintig dagen vóór het grote feest elke dag een kaarsje aanste ken en op laten branden. De „ketting", om ergens in de kamer op te hangen, is ver sierd met hulst. Voorts kaar sen in de aantrekkelijke vorm van een ui (f 18,-) of een bol (f 9,95). Kaas- en vleesplanken zijn er in nieu we modellen en uitvoeringen met b.v. opdrukken als „Jon ge Neeltje" uit Bodegraven of „Geef ons. heden ons da- kristal voor de Kerst- gelijks brood". (Zaken in luxe en huishoudelijke artike len). Men kan de planken la ten bedrukken naar eigen ontwerp. Bij Sterley, Voort huizen, tel.03429-2132, die ook origineel uitgestoken kaas planken verkoopt. De feestelijke vrouw: Voor haar een lange ketting om dwars te dragen, fluwe len smokingstrikje met strasz (drogist f 8,-), „slendang" (Oosterse draagshawl voor babies) met zak, ontworpen door Dior (f 150,-, Bonnete- rie). Voor haar ook de ro mantiek van porselein: pot jes, schaaltjes, poederdoos, hartvormige byouteriedoosje, bedrukt met wazige bloemen, waartussen vlinders zweven of konijntjes huppelen. Klei ne intieme geschenkjes voor de allerliefste, gëinspireerd op de salon van grootmoeder (Arden). De donkerblauwe gel voor het schuimbad van Max Factor is dan weer ver pakt in elegante, op een wijnflacon lijkende fles met glazen dop (f 19,95). Andere „lieve" cadeautjes: met de mond geblazen parfumflesjes, ontworpen door de Italiaanse glasblazer Gino Luigo Cangi- ni, met trechtertje (Mavalo imp.Badhoevedorp, Dellaert- laan 60), die ze voor f 20,- winkelprijs op een beurs toonde. Originele sieraden uit Zuid Amerika, replica's van oude Inkamotieven (met cer tificaat), 24 karaats bladgoud vanaf f 17,50 tot over de Tekst: Tiny Francis Maft. Chamont» Kruidenmok met filter. f 100,- (inlichtingen Exclusiva Import Export, Nieuwe He- scheweg 29, Oss). Voor puur natuurliemebbers porseleinen kruidenmok met filter en schotel. Zodra het kruid getrokken is als thee, filter 'verwijderen (f 18,75). De mok is versierd met fijne pentekeningen van kruidjes. Wie veel geld op zak heeft kan een geliefd persoon ver rassen met een Jourdan (reis- )set, ook in aparte delen ver krijgbaar. In verschillende formaten: linnen blauw-wit en beige-wit Jourdan gedessi neerde schoudertas met voor vak (f 150,-), attachétas (f 500,-), enveloppe-schouder- tas (f 99,-), petieterig tasje voor aansteker, sigaretten (f 39,-), toilettas (f 99,-), al leen in blauw-wit. Schoenen zaak de Lange, Amsterdam- Den Haag. Wie weinig geld op zak heeft, maakt toch een goede beurt met het fijn geurend nieuw tje van Bronley: honing en klaver, resp. honing en hHei- de, citroenbloesem of wilde rooszeep, f 6,25 per stuk. Metz-Liberty, Amsterdam nam de rage uit Amerika over om mensen die sterk persoonlijke brieven of kleine boodschapjes willen verstu ren op uitzonderlijk papier te laten schrijven, verkrijgbaar in elke hoeveelheid die men wil. Kleurig communiceren (alle kleuren van de regen boog) o.m. schrijfpapier f 3,50 per 100 gram. Kleuren keuren en kiezen, zelf ter plaatse wegen. Plantenliefhebsters zijn ge lukkig te maken met cache- pots, belangrijkste kleur ge makkelijk te combineren: wit. Kleinigheidjes: schitterspeld- jes voor in het haar, broches in de vorm van een olifantje, geheel bezet met simili-schit- tersteentjes, lurex bodystoc- kings, gekleurde kousen, ge haakte boodschappentassen. En nu maar feesten. Met het oog op de komende feestdagen staan de etalages alweer vol cadeautjes voor alle familieleden. Toch altijd weer een puzzle iets uit te zoeken. Misschien hier een paar tips over nieuwtjes op de markt. Voor grootvader Een paar steunsokken van nylon en elastomeric fiber en zó gebreid, dat ze juist span ning op enkels en kuit geven. In zwart, bruin, blauw, grijs, wijnrood en wit (f 22,50, dr.Scholl). In licensie ge maakte „Rumpottopf" met kersen, appels, pruimen en peren op rumbasis is ook een geschikt cadeau. 250 Gram vruchten werden ge drenkt in het pittige Jamaica produkt, een volkomen nieuw artikel van importeur Jon kers-Mol, Tilburg, tel.013- 670078. De nostalgische fla con is later te gebruiken voor eventueel wecken van groenten en vruchten, (f 11,95). De huisvrouw: Ziet misschien brood in een gloednieuw keukenapparaatje met vele mogelijkheden in één: dunschilmes, ontpitter, sinaasappelverdeler, appel- flapverfraaier en zo meer (f 4,95), óf in de vlijmscherpe groenteschaaf met vingerbe schermer (geen vingertopjes dus in de tomatensla) en in- legplaten: mesjes die zowel verticaal als horizontaal snij den. Geschikt voor minifriet, koolsoorten, garnituur en sa lades (f 19,95). Apart rauw- kostschaafje (f 4,95). In alle warenhuizen etc. Een gewel dig ding is ook de „keukens nip", allesknipper, die zelfs een cent kan doorknippen en toch niet „scherp" is. Veilig idee (f 15,95). Laarzendraag sters zien mogelijk wat in een laarzenophanger van wit plastic, die de laarsschachten omhoog houdt door een han dige schuifmanipulatie. Alle maten in alle warenhuizen; prijs f 19,95. Spaart uw dure laarzen. Voor de partners van lezende mannen deze tip: steek eens stiekem de neus in zijn boekenkast, vis er een gehavend maar geliefd exem plaar of een serie vaktijd schriften uit (in 's hemels naam niet die hij net nodig heeft), en geef ze in het ge heim aan Pieterbaas om te laten binden. Afhankelijk van de staat waarin het ma teriaal zich bevindt, variëren de kosten van enkele tientjes tot honderden guldens voor antiquarische werken. Niet wachten tot 2 december. Handwerk vraagt tijd. Regio nale adressen en telefoon nummers aan te vragen 020- 251858. Grage kokers(sters): De man doet steeds meer zijn intrede in de keuken. Voor vrijgezellen en huisva ders met werkende echtgeno tes: nieuwe niet dure kook boeken (f 9,75, Hema). „Eet smakelijk", „Kokkerellen voor iedereen", „Smakelijk koken op z'n Chinees", sma kelijke gerechten gestrooid tussen ruim 20 verleidelijke eetlustopwekkende foto's. Goede gastvrouwen: Voor hen een zeer fraai nieuw drinkservies Auteuil van Christal d'Arque, in het Franse plaatsje d'Arque ge maakt voor maar weinig geld. Een echt kristallen wijnglas met een loodoxide- gehalte van meer dan 24 pro cent kost maar f 5,35. Bij alle détaillisten. U kunt dit cadeau uitbreiden zover als u maar wilt. Maison de Bonne- terie (Amsterdam-Den Haag) komt met een denderend nieuwtje: het echte servies goed, van het beroemde res taurant Maxim's in Parijs. De nieuwe „Keukensnip" in handige houder en met vele mogelijkheden. Knipt alles, zelfs een cent en is toch niet scherp. Het is roomwit met borde aux, handgedécoreerd in Ju gendstil! Elegant van vorm en Parijziger, van soepkom tot piepkleine dekschaaltjes, met herinneringen van velen aan een verrukkelijk Frans etentje in het établissement van de levensgenieter. Ideetje van de prijzen: asbakje f 7,50; slaschaal f 34,50; pot kruiden f 7,95; dekschaaltjes (ais van een verfijnd poppen servies) f 49,50; glas f 18,50. De echte in Maxim's ge schonken Bordeaux wijn kunt u ook krijgen (wit, rood, rosé) voor een zachte prijs van f 12,50. Alles met Piepkleine, handgeblazen parfumflesjes met trechtertje. Met bladgoud belegde Inka-sieraden. De man tel was enige jaren bet stiefkind van de mode. Dit seizoen wordt er echter weer volop aandacht besteed aan dit kledingstuk. Sinds bei met de eertijds maxi-mode- rage de spotlights op zich gericht voelde, vervaagde de invloed van de mantel steeds meer, totdat de jas op zich afgelopen zomer helemaal niet meer op het tapijt verscheen. Hij was gaandeweg gedegradeerd tot een voeringloos, flodderig geval, dat als het even kon uit de garderobe mocht wegblijven. Eerherstel nu ecb ter voor de „overjas" in de samenstelling van het totaal pakket kleding. Op de Parijse shows werd de jas zelfs boog aangeslagen. De couturevorsten hebben de vrouw haar vormen teruggegeven. Ze heeft weer schouders, een boezem, een taille en ronde heupen. Blousons en anoraks mogen in de mottenballen, wat de couturiers aangaat. Zij kozen voor de driekwart, zevenachtsteen lange mantel, de basis waarom heen een garderobe wordt opgebouwd. 1979zal het „Jaar van de jas" worden en dan wel zo'h mooie lekkere, warme jas van pure wol of de met fluweel afgezette redingote van soepel loden, fijne gabardine, Shetland, mohairen wollen flanel en tweeds in de meest avant-gardistische styling. Het mooist komt zo'n mantel uit op een smalle pantalon, die aan hooggehakte schoentjes tipt. Verder badjasachtige wikkelmantels, vierkant gesneden klassieke topcoats met een rond kraagje of kleine gestrekte revers, kuitlang tot enige centimeters boven de rokzoom. Niet te vergeten de luchtigwollen jassen, die vloeiend over een streng gesneden smokingpak gaan. Frans Molenaar bracht in zijn wintercollectie enkele schitterende mantels, waarondereen tamelijk lange ivoor wollen jas met ingewerkte cein tuur even boven de taille en een grijze omslagmantel van gladde wollen stof, gesneden als een reuze cirkel met dubbele rand. De mantel gaat in het straatbeeld een grote carrière tegemoet. Puur wollen boucléjas (violet-koperkleur) van Hubert de Givenchi. Het tweedsilhouet 1978/79: opgevulde schouders, slanke belijning en zwart fluwelen afge- biesde kraag en manchetten. Of er nu sprake is van een country look of een city look, military style of sloppy floppy: leer hoort erbij. In het bijzonder voor het seizoen 1978-1979, waarin de accessoires zo'n rol van bete kenis spelen. Men ziet het aan de tas sen, de ceintuurs, de dassen, de strik jes, laarzen, enkellaarsjes, de kleine schouder- en geldtasjes, de ceintuurtas jes, de leren broeken, vesten, de bole ro's en natuurlijk de koffersets, die hoe langer hoe luxueuzer worden. Voor tassen gaat de voorkeur uit naar reptielleer, soms gecombineerd met kalfs- of runderleer en dan liefst vier kant of rechthoekig. De hoeken moeten dan gemarkeerd zijn door goudbeslag. Tweekleurige tassen willen er ook wel in, buideltassen zijn niet uit de markt gedrukt De werkende vrouw heeft echter het laatste woord: de tas die zij kiest en die ook het meest wordt verkocht, is de grote tas, waarin foliovellen, orderboe ken, notities, foto's e.d. kunnen worden weggestopt, zodat ze niet met twee tas sen hoeft te lopen; één voor lipstick, beurs en aanverwante zaken en de tweede voor werk. Het disco- of enveloppetasje, naar Coco Chanel, is er natuurlijk nog altijd voor de avond, vooral in goud. Het hangt dan aan een kettinkje, dat zoals de capuchon in een wintersport jack erin kan worden weggefrommeld. Vaak is het leer van deze envelopjes doorge stikt. Mode geeft elkaar op elk gebied de hand. Nonchalante buidels zijn er groot en klein, in het laatste model vaak voor Doorgestikte enveloppe avondtas jes in zilver, goud en lak. de discotheek, die een trend op zich gaat worden. Discomode is gekke, op vallende, sexyachtige mode, erop ge richt om lekker uitgedost te gaan dan sen en dit element zit er ook in minder geavanceerde mensen te schok ken. De Fransman noemt dit „épater le bourgeois". Epateren: lui met open mond naar je te zien staren....en ze een tikje te ergeren. Een pleziertje op zich. Het slordigheidsaspect in de „echte" mode is een beetje voorbij, zeker waar het tassen en aanverwante zaken be treft. De linnen tassen, de gebreide en de kralen tas zie je minder in het straatbeeld. De jute boodschappentas wordt een beetje afgezaagd, zelfs al staat er een Engels broodrecept op. Dit soort shoppingbag laat de sjieke vrouw over aan de jeugd. Zelfs oneffenheden in het leer als gevolg van verwonding of brandmerken worden dit seizoen „grofgevonden. Het kleurschema verloopt van naturel naar donkerbruin en wee het brique van verleden jaar. Nu zit er veel meer „rood" in het „steenrood", zodat de tas van vorig jaar lelijk staat bij de nieuwe „brique" jurk. Een nieuwe kleur is ook „mexicana", (iets hchter dan bordeaux) en gebroken „wol-wit". Trio-look (schoenen, handschoenen,tas) wordt erg mooi gevonden. Voorkeur ontwikkelt zich naar metallic-tinten, dit is leer, geverfd met een metaalglans. Lederwaren zijn geschenken bij uitstek. Handig zijn ook de portemonnees, aan gepast aan de eisen van betaalpas, cre ditcard, ponsplaatje, lidmaatschapskaart van een kruisvereniging of patiënten kaart. Een mens wordt immers tegen woordig overstelpt met kaartjes voor zien van nummers, indentiteit en ander bewijsmateriaal dat men recht heeft op bepaalde faciliteiten en hulp. Ceintuurs, ook een geliefd cadeau, zijn dit jaar veelal smal en van reptiel, ha gedis of slang. Handschoenen hebben kapjes, gëinspireerd op de riddertijd; door de voering met contrastkleur krij gen ze iets grappigs. Bijvoorbeeld zwart met bordeaux of flanel-grijs. Of een ha- vannabruine handschoen met een ca melkapje. Het leek er sterk op dat Sammy Davis jr. gisteravond in de Prins- Willem Alexanderzaal van het Congresgebouwhet Haagse pu bliek van een Bette Middler-eom- plex wilde verlossen. Mogelijk heeft impresario Wim Bosman de Amerikaanse zanger-entertainer ingeseind over Bette's „moeilijk heden", in diezelfde zaal die ui teindelijk uitmondden in het ver bieden van uitzending van haar daar opgenomen tv-show. In elk geval stond Sammy Davis, zéér ongebruikelijk als er een „voor programma" is, al bij het eerste opgaan van het doek op de plan ken: „Om even te laten weten dat ik in het gebouw ben". En na afloop bij de staande ovatie kwam er dan wel geen toegift, maar verscheen Davis voor het gordijn om te vertellen dat het publiek fantastisch was geweest en dat een goede voorstelling alleen ontstaan kan als er een wisselwerking tus sen artiest en zaal is. De nietige Davis bewees nog altijd de 168 centimeter en 57 kilo pure showbusiness te zijn die hij spreekwoordelijk is. Voor heel grote verrassingen kan hij uiteraard niet meer 2orgen, daarvoor ken je hem al te goed -van eerdere optredens, films en televisie. Maar met z'n brekelijke figuurtje en de buitenproportionele stem die daaruit komt, is Davis een illusionist die met beken de, maar daarom niet minder knappe trucs de strijd aanbindt met een immense zaal en een even stevig orkest. Die zaal zat ondanks de fikse prijzen (van vijftig tot honderdvijfentwintig gulden) op zo'n twee honderd man na vol (de kaartverkoop schijnt stilgevallen te zijn toen bekend werd dat Cruyffs afscheidsmatch uitgezonden zou worden). Het orkest was dat van Buddy Rich, aangevuld met een Britse strijkers- groep. Rich mocht voor de pauze bijna een uur lang laten horen dat zijn jonge big band een hecht geheel is, door hem vitaal vanach ter de drum opgestuwd, vooral in snelle nummers zeer precies, met een paar veelbe lovende saxsolisten. Alleen: Het klonk alle maal erg mechanisch. Rich's eigen drumso lo was bijvoorbeeld exact hetzelfde opge bouwd als die hij hier bij een vorig concert liet horen. Davis-zelf begon erg origineel: Een projec tiescherm zakt naar beneden en daarop verschijnt een oud, stom filmpje van een brutale kleuter in lange broek die een nummertje tapdansen en zingen weggeeft. Davis: „Dat was ik, 48 jaar geleden. Ik was toen vier. Ik kan nog steeds dezelfde kleren aan". Tapdansen kan hij trouwens ook nog perfect: Vederlicht en ritmisch als Fred Astaire in z'n beste jaren. Het werd een van de hoogtepunten uit zijn anderhalf uur durende show, die niet overdonderd, maar wel uiterst sfeervol was. De imitaties ont braken gelukkig dit keer, op een stukje Mario Lanza-galm na. In plaats daarvan veel ballads, My funny Valentine, Love for sale, goed maar niet opwindend. Dat werd het wel toen Davis a capella met alleen ritmische begeleiding van de drum Begin the Begin, It ain't necessarily so en het moeilijke There's a boat soon leaving for New York feilloos bracht, van zachtjes swingend tot luid en lyrisch. Dat waren de dingen waarop het publiek zat te wach ten. En natuurlijk op Davis' lijfnummer Mr. Boj angles, de op danser Bill Robinson en een hele generatie neger-,.minstrels" geba seerde ballade: Perfect uitgebalanceerd, ideaal getypeerd en opeens een merkwaar dig verstild brokje theaterpoëzie. BERTJANSMA a MÊ^ nan om nau i"/ GEHAKT KILOj680" gebraden „OOgram lOü I gehakt V AY I geroosterde 100gramJYÖ

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11