Lamne Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. Khomeiny, het brandpunt van verzet tegen de geestelijk het Sjah Langdurige^ staking h van Britse L bakkers l Militaire regenng maar tijdelijk" Akkoord eerste gedeeltelijke terugtrekking uit Sinaï 98r 3ft- 25.- 55.- 32r SJAH VAN PERZIE: 49r Kindermishandeling, daar praten we liever niet Aan het probleem van kindermishandeling kan bij de Nederlandse Vereniging tegen Kinder- /Zv/yfj over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood- een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe, dat staat mishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag, Wy zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld, te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen telefoon: 070-631923. V Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. J~"|~ PONTCHARTRAIN (Reuter) Sinds enkele weken is het Franse dorpje Pontchartrain, 50 km ten westen van Parijs, het zenuwcentrum van de steeds feller wordende verzet tegen de Sjah van Perzië. De 78-jarige ayatollah Ruhol- lah Khomeiny, geestelijk leider van Sjitietische moslems van Iran, heeft eind oktober domicilie gekozen in een bescheiden huis in Pontchar train. Hier ontvangt hij Iraanse studenten, zakenlieden, geestelijken en politici die met hem tot Allah willen bidden en de strategie tegen het bewind van Sjah Mohammed Rezi Pahlevi willen bespreken. Hoewel hij de laatste 15 jaar niet meer in Iran is geweest, wordt Khomeiny algemeen gezien als de eigenlijke aanvoerder van het religieuze verzet tegen de Sjah. De ayatollah arriveerde op 8 oktober in Frankrijk, na 15 jaar balling schap in Irak, waar hij hoofd van een theolo gisch college in Najaf was. Volgens zijn naaste medewerkers heeft de ayatollah Irak verlaten omdat de Iraakse autoriteiten onder Iraanse druk zijn bewegingsvrijheid steeds verder in perkten. In Frankrijk zijn hem geen beperkin gen opgelegd, en tot dusver is in Parijs geen Iraans verzoek om uitlevering ontvangen. Afgelopen week ontving Khomeiny bezoek van dr. Karim Sanjabi (75), leider van het Nationaal Front, de belangrijkste oppositiegroepering, en van Mehdi Bazargan (73), voorzitter van de Iraanse vereniging voor bescherming van de rechten van de mens. Deze twee politici verzet ten zich tegen het beleid van de Sjah, maar, anders dan de ayatollah, zijn zij niet afkerig van elk compromis in de huidige crisis, zo verluidt in goedingelichte kringen. Khomeiny zelf wijst elk compromis radicaal van de hand: hij blijft zijn volgelingen oproepen tot stakingen en demonstraties om de Pahlevi- dynastie, gesticht door de vader van de huidige Sjah, ten val te brengen. „Wees niet bang uw leven en uw bezit te offeren in dienst van God, de Islam en de Moslem-natie", zei hij in een recente boodschap. Hij predikt tot de Iraanse öji-ieten dat het hun heilige plicht is martelaren voor hun geloof te worden. Het Iraanse leger heeft hij uitgenodigd zich aan te sluiten bij de massa-beweging en de Sjah te verdrijven. Ondanks zijn langdurige afwezigheid lijkt de ayatollah nog een vaste greep te hebben op de Iraanse Sji-ieten, die 90 procent van de bevolking uitmaken. De Sji-ieten komen voort uit een van de vroegste afsplitsingen in de geschiedenis van de Islam. Zij meenden dat de leiding van de Islam na de dood van Mohammed is overgegaan op Ali, die gehuwd was met Fatimah, de dochter van de profeet. Sindsdien eisen zij het kalifaat op voor Ali's nakomelingen. Zo beweert ook Khomeiny dat .zijn stamboom terugvoert naar de profeet Mo hammed. De Sji-ieten zijn in de loop der eeuwen in vele secten uiteengevallen. Een van die richtingen, de Imamieten, is de staatsgodsdienst van Perzië geworden. Koran Khomeiny gelooft dat alleen een Islamitische regering, die zich baseert op de letterlijke toepassing van de Koran, in Iran mag regeren. Op de vraag of hij niet vreest dat de huidige ongeregeldheden door een militaire interventie neergeslagen zullen worden, antwoordde hij: „We zijn niet bang voor een militaire reactie omdat we al 55 jaar onder een militair regime leven. Alleen dankzij het leger blijft de sjah aan de macht, maar het leger is niet in staat een uitweg uit de impasse te bieden". Khomeiny isval tientallen jaren een onverzoen lijk tegenstander van de Sjah. Tegen het eind van de tweede wereldoorlog publiceerde hij felle pamfletten tegen de sjah en tegen de Britten, die toen een deel van Iran bezet hielden. Naarmate Reza Pahlevi zijn land meer en meer naar westers model wilde moderniseren, werd de kritiek van de ayatollah scherper. Khomeiny werd in 1963 gearresteerd, waarna bloedige rellen uitbraken in de stad Gom, waar hij filosofie doceerde aan de theologische hoge school. Het verhaal wil dat Khomeiny in de gevangenis alle voedsel weigerde onder het motto „Ik voed mij niet met, het bloed van het volk". Na zijn vrijlating trok Khomeiny van leer tegen de speciale status van de Amerikaanse militaire adviseurs in Iran, en kort daarop werd hij het land uitgezet. Via Turkije belandde hij in Irak, vanwaar hij de strijd tegen het bewind van de Sjah voortzet te. Hij bleef een sleutelrol spelen in de ontwikke lingen in Iran. Na de mysterieuze dood van Khomeiny's zoon in september 1977 en beledi gende artikelen in de regeringsgezinde pers laaide het verzet van de Sji-ietische hiërarchie tegen de Sjah weer op. Toen de Iraakse regering hem eerder dit jaar vrijwel huisarrest oplegde, dook de magere bejaarde man met zijn lange witte baard en lange zwarte gewaad onverwacht in Parijs op. Niet al zijn bezoekers delen het onverzoenlijke standpunt van Khomeiny, die met niets minder dan een Islamitische republiek genoegen wil nemen. Dr. Sanjabi verklaarde in een interview met het Franse dagblad Le Monde dat hij niet per sé tegen echte constitutionele monarchie in Iran is. Zijn partij, het nationale front, verlangt beëindiging van het autocratische be wind, opheffing van de noodtoestand, vrijlating van alle politieke gevangenen en vrije, democra tische verkiezingen. „Wij gaan er van uit dat, in een land waar 99 procent van de bevolking moslem is, elke vrij gekozen regering wel een islamitische regering moet zijn. Gezamenlijk verzet Het is niet voor het eerst in de Iraanse geschiede nis dat Islamitische geestelijken van behouden de signatuur en linkse politici gezamenlijk optrekken tegen de pro-westerse modernise- ringspolitiek van Sjah Reza Pahlevi. Sanjabi's Nationaal Front is een voortzetting van het nationaal front van Mohammed Mossadeq. In 1949 vonden de intelligentsia, verenigd in het nationaal front, en ultraconservatieve Islamiti sche kringen onder aanvoering van mollah ayatollah Kasjahni, elkaar in een gemeenschap pelijk verzet tegen een overeenkomst tussen de Iraanse regering en de overwegend Britse An glo-Iranian Oil Company Door toedoen van Amossadeg werd deze overeenkomst door het parlement verworpen. In 1951 sprak het parlement zich uit voor nationalisatie van de olie-industrie, en Mossa deq werd premier. Engeland organiseerde een internationale boycot van Iraanse olie, en de Verenigde Staten staakten hun militaire en economische hulp. Een politiek conflict tussen Mossadeq en de Sjah leidde in eerste instantie tot de vlucht van de Sjah, maar uiteindelijk tot de val van Mossadeq. De betrekkingen met de Verenigde Staten en Engeland werden her steld, en de Sjah begon aan een ingrijpend politiek en economisch hervormingsprogram ma, al hield zijn bewind sterk autocratische trekken. Dr. Bazargan was onder Mossadeqs bewind directeur van de Iraanse nationale oliemaat schappij, maar hij verloor zijn post na de val van Mossadeq. Volgens welingelichte kringen hopen Bazargan en Sanjabi de ayatollah te overreden tot het aanvaarden van een politieke oplossing voor de gewelddadige onlusten in het land. Maar volgens Khomeiny's medewerkers ziet het er niet naar uit dat hij tot enige inschikkelijkheid bereid is. Zo zou Khomeiny een audiëntie geweigerd hebben aan de opposi tie-politicus AÜ Amini, omdat deze onlangs nog een gesprek met de Sjah heeft gevoerd. De invloed van de hoogbejaarde Sji-iet is kennelijk ondanks zijn langdurige ballingschap en de afstand van 4.000 kilometer nog zo groot dat de meeste leidende politici van oppositiestro mingen het raadzaam oordelen de bedevaart naar Pontchartrain te ondernemen. BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 NOVEMBER 1978 PAGINA die (Van onze correspondent Roger Simons) bin LONDEN Van vandaag af moet je in Enge- ten land en Wales tenminste een half uur in de rij dc staan voor één broodje. De staking van 26.000 ar- beiders van de grote broodfabrieken is officieel begonnen. Volgens vakbondsleiders zal ze duren tot het bittere einde. Een akkoord met de werk- gevers, twee machtige nationale firma's, wordt hooguit tegen Kerstmis verwacht. In 25 van de -« 120 Britse gevangenissen is voorts een wilde pro- l> testactie aan de gang van militante cipiers, die I vergoeding eisen van overuren, gemaakt in de af- J. gelopen zeven jaar. Aan elke cipier zal gemid deld 2500 pond achterstallig loon betaald moeten worden. De ontevreden bewaarders weigeren de gevangenen te luchten en normale ontspanning, -i zoals televisie kijken, toe te staan. Ook de speci- I ale gevangeniswinkels blijven gesloten. De arbeiders van de broodfabrieken eisen een opslag van 26 I procent. Hun bazen hebben een voorstel gedaan dat neerkomt S/ op een verhoging van elf procent. Het werd afgewezen. Vol- b€ gens de betrokken vakbond is een militante aktie noodzakelijk, .25 omdat de arbeiders van de broodfabrieken momenteel minder va geld verdienen dan iemand die gaat stempelen. In dergelijke ha omstandigheden kan niet langer rekening gehouden worden R] met het streven van de socialistische minderheidsregering om de alle loonstijgingen te beperken tot maximum vijf procent. oc Veel mensen hebben de afgelopen dagen brood gehamsterd, te Ze kochten twintig tot dertig broden voor hun diepvries. Aan 'vc die mogelijkheid is nu een einde gekomen. Gistermorgen om w half zes stonden bij sommige bakkerszaken al tientallen man- zv nen en vrouwen in de rij om nog een broodje te kunnen W bemachtigen. De deuren gingen pas om 8 uur open. ze Ongeveer 70 procent van het in Engeland en Wales verbruikte I di brood wordt verkocht door koude bakkers. Het is fabrieks- tj< brood, gebakken door middel van stoom. Engeland en Wales di hebben echter ook 20.000 warme bakkers, die nu him produk- ku tie opvoeren en in nog 40 procent van de behoefte hopen te zi kunnen voorzien. Zij verkopen evenwel niet meer dan één i brood t>er klant. TEHERAN(Reuter,AFP) De Sjah van Perzië heeft giste ren voor de radio verklaard dat de onveiligheid opstand en bloedvergieten in de mees te delen van Iran een dusda nige omvang hadden aange nomen dat een militaire regering de enige uitweg was om de onafhankelijkheid van het land te handhaven. Niet temin beloofde hij dat de nieuwe militaire regering on der leiding van de chef van de generale staf, generaal Gholam Reza Azhari, een tij delijk karakter zal hebben. In sommige delen van Tehe ran laadde het geweld ook maandag weer op. Of er do den zijn gevallen is niet be kend. De rellen bleken in ie der geval van kleinere omvang te zijn dan die van zondag. Bij de onlusten van zondag werden zeker 100 bankgebouwen volkomen ver nield, de grootste bioscopen in brand gestoken terwijl daarnaast nog eens 78 bran den werden gesticht. Uit geheime stukken waarvan de inhoud gisteren bekend is gemaakt, is gebleken dat de regering van president Carter de laatste weken bereid is ge weest het leger van Iran te helpen bij het onderdrukken van volksopstanden zonder dat daar vuurwapens aan te pas kwamen. De Amerikaanse regering heeft gisteren laten weten dat zij instemt met het besluit van de Sjah het be stuur van zijn land in handen te geven van militairen. Ook de Engelse regering steunt het besluit. JERUZALEM,WASHINGTON (UPI,Rtr) Het Israëlische kabinet heeft gisteren zijn definitieve goedkeuring ge hecht aan de eerste Israëli sche terugtrekking uit de Si naï, maar wanneer het vredesoverleg uitloopt op on dertekening van een vredes verdrag is nog altijd niet met zekerheid te zeggen. Isra els minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dayan heeft gis teravond gezegd dat er nog twee hindernissen genomen moeten worden in de vrede sonderhandelingen met Egyp te onder Amerikaanse para plu. Dat zijn aldus Dayan de olievelden in de Sinaï en de Amerikaanse hulp aan Israël om het verlies van het schie reiland goed te maken. Een vooraanstaand lid van de Egyptische delegatie naar het vredesoverleg in Washington verklaarde gisteren in Egypte r dat er nog altijd geen ak koord is bereikt over de nete lige kwestie van een verbin ding tussen het voorgestelde vredesverdrag en een alom vattende vredesregeling voor het Midden-Oosten. Ondermi nister van Buitenlandse Za ken Osama El-Baz die zater dag samen met waarnemend minister van Buitenlandse Za ken Boutros Ghali naa Egyp te was ontboden, zei dat Cai ro nieuwe voorstellen zal indienen, maar dat succes af hangt van de vraag wat de Israëlische minister van De fensie Ezer Weizmann te ver tellen heeft als hij van over leg in Jeruzalem naar Washington terugkeert. De mededelingen van El-Baz haalde een streep door de op timistische berichten als zou wellicht nog deze week een vredesverdrag kunnen worden getekend. Ayatollah Khomeiny Blouson van Teddy met croüte afgebiesd. Boord en man chetten zijn van tricot. Kleuren: écru/groen en, écru/brique. Mt. 36t/m 44. Corduroy broek, rechte pijp. In vele kleuren. Mt. 36 t/m 44. Blouse van polyester/katoen Soepele jersey japon met grote met ruche langs 't kraagje. In o.a. col en ceintuur. In groen, camel, bordeauxen beige. Mt. 36 bordeaux en blauw. Mt. 36 t/m 42. t/m 44.4 Ajour spencer van acryl. In o.a. bordeaux en zwart. I Ruitrok in bordeaux, groen, blauw, grijs of bruin. Mt. 36 t/m 46. Ajour pullover, aangerimpeld aan col. In o.a. bordeaux en écru. Mt. S, Men L.| ;aux, grt Ruitrok in bordeaux, groen of brique. Mt. 36 t/m 46. j'

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6