Sint Nicolaas wijkt voor reconstructies ,,Meer subsidies voor meer betaalbare huren" Herrie om rood voetgangerslicht Wie betaalt de 1 veer man? ,Te weinig aandacht voor middenstand' ENGELSE VROUW IN ZEE VERDRONKEN Kop van Verwey door Voorhouters te water gelaten ROUTE OPTOCHT AANGEPAST 'STAD/REGiO LEIDSE COURANT DINSDAG 7 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. JOVD OVER COLLEGEPROGRAM: GEMEENTEBESTUREN LEIDSE REGIO TOT STAATSSECRETARIS: LEIDEN De liberale Jonge ren Organisatie Vrijheid en De mocratie afdeling Leiden vindt dat het collegeprogramma te weinig aandacht besteedt aan de problematiek van de Leidse middenstand. Er worden, vol gens de jongeren in een verkla ring, te weinig concrete initia tieven ontplooid om de Leidse binnenstad tot hernieuwde bloei te brengen. De JOVD verklaart verheugd te zijn over het feit dat er weer een „liberale wind" waait bin nen het college van b en w. Overigens is de JOVD niet blij met het wat zij noemt „vage" collegeprogramma De JOVD vraagt zich af óf het programma een voldoende waarborg biedt voor een gezond sociaal-economisch beleid. „Nieuwe bedrijven zullen afge schrikt worden door de eisen die aan vestiging worden ge steld", aldus de jongeren. Bo vendien stellen zij enige aan dacht voor een doelmatig en functioneel rampenbestrij- dingsplante missen. „Evenmin wordt aandacht besteed aan de coördinatie bij publieke wer ken, noch komt in de milieupa ragraaf de waterzuivering aan bod", aldus de JOVD. Afkeuringswaardig vindt de JOVD het idee dat bij de PvdA- fractie leeft om een program bewakingscommissie in het le ven te roepen. „De instelling van een dergelijke commissie kan weinig dienstbaar zijn aan de vertrouwensrelatie tussen WD en PvdA", aldus de JOVD. LEIDEN Het rode voetgangerslicht geeft veel voetgangers niet al tijd aanleiding om het oversteken even uit te stellen totdat het groen- gekleurde lopende man netje oplicht. Een Leidse psychotherapeut werd als voetganger eveneens geconfronteerd met een rood' stilstaand mannetje bij een oversteekplaats en aangezien er geen verkeer aankwam acht te ook hij het wel verantwoord om even snel over te wippen. Een onopvallend opgestelde surveillance-auto van de Leidse politie had daar wel bezwaren tegen zodat de psy chotherapeut via de megafoon op de auto werd verzocht om de verkeershandeling die hij net gepleegd had nog eens te herhalen, maar nu met groen licht. Dit pedagogisch verantwoorde verzoek wekte echter zoveel irritatie bij de schuldige op dat de politie alsnog naar het bon- boek greep. „Ik kan daar zo nijdig om worden als je zo vanuit een auto wordt toege sproken. Ik moest eerst terug lopen, vervolgens door groen lopen en daarna weer naar de politieauto komen. Een derge lijke behandeling accepteer ik niet, zeker niet in de stromende regen", aldus verdachte. Kan tonrechter Van Dijke raadde hem in het vervolg een paraplu mee te nemen en benadrukte vervolgens de opvoedende waarde die er van het overdoen van bepaalde handelingen in het verkeer uitging. Verdachte stelde liever gelijk een bon te hebben gehad dan eerst op een zo kleinerende wijze te worden toegesproken. Het leverde hem nu 10 gulden boete op. Zeilen Eveneens in conflict met de politie geraakte een zeilinstruc- teur, die op de fiets werd aan gehouden, omdat er geen bel op zijn rijwiel zat Uit de onsa menhangende antwoorden die de man gaf, maakte de politie op dat hij probeerde een valse naam op te geven en_ daarom hadden ze hem maar even mee genomen. „Dat kwam omdat ik enigszins dronken was, ik kwam net van een feestje van mijn sociëteit en ik moet nogal gestotterd hebben", aldus de zeilinstructeur. „En U was toen zeker aan het zeilen op uw fiet", aldus Van Dijke die 15 gulden boete oplegde. Radiateur Parkeren in de berm wordt over het algemeen niet zo op prijs gesteld. Een geverbali seerde automobilist wist echter een goede reden aan te voeren voor zijn bermverblijf op de provinciale weg bij Noordwij- kerhout „Er spoot ineens wa ter uit mijn motorkap. Ik moest wel aan de kant, en daar bleek dat de radiateurslang was los geschoten. Dat heb ik toen even gemaakt. Daarna ben ik bij. mijn dochter, die aan de over kant woont mijn handen gaan wassen", aldus de verdachte. 'Het kantongerecht was wel even verbluft over het toeval dat de slang precies bij het huis van de dochter had doen los schieten en werd in zijn twijfel aan 's mans beweringen ge sterkt door zijn verklaring in dertijd, opgetekend in het pro ces-verbaal. Hij had toen tegen de politie gezegd dat hij dacht dat hij wel in de berm mocht parkeren en dat hij het erg kinderachtig vond om daar voor bekeurd te worden omdat hij net bij zijn dochter op bezoek wou gaan. De verkla ring voor het gerecht dat hij bloembollenkweker was ge weest en nu voor 85 procent arbeidsongeschikt weerhield het gerecht er niet van om hem een boete van 75 gulden op te leggen. FRANK BUURMAN De reiger heeft sinds een jaar of twintig z'n schuwheid voor een groot deel opzij gelegd. Men vindt de vogel, die met z'n vette kuif (maar „Grease is the word") een wat slonzige en behoeftige indruk maakt, overal terug. Soms zij aan zij met een eenzame hengelaar die ondermaatse vissen eventueel met deze gevederde vis- liefhebber kan delen. De reiger, een logge „bommenwerper" onder de vogels, maar eigenlijk wel een kostelijk dier dat buiten landers ons benijden. Hierbij de foto van een fraaie pose van een reiger, ergens op een idyllisch plekje in het Zuidholland se polderland, in de schaduw van een fruitkasje langs het water. Eén onzer fotografen was vrij snel in stelling geko men, toen hij opa reiger (die de indruk maakte van een habituele kroegbezoeker) op een roeibootje gewaar werd. Een prachtige prent natuurlijk en passend in ons televisie-regime. Zo zou je een prijs vraag kunnen stellen: wat wordt hier uitgebeeld? Dan is er maar één antwoord mogelijk: „Who pays the ferryman?", andes gezegd: „Wie betaalt de veerman?" Onze vriend reiger in geen geval. Die maakt op mij altijd de indruk dat-ie liever lui dan moe is: gewoon wachten op de vissen die zich aandienen. Dan kun je beter naar de visboer gaan. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Gemeentebestuurders uit Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten^ Warmond en Zoeterwoude hebben in een onderhoud bij staatssecretaris mr. G. Ph. Brox (volkshuisvesting) vanmiddag aange drongen op het verlenen van hogere subsi dies waardoor de huren van nieuwbouw woningen een betaalbare hoogte kunnen krijgen. De bewindsman was vandaag in Leiden voor een gesprek met vertegen woordigers van deze gemeenten en met leden van de stuurgroep alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens om knelpunten op het gebied van de volkshuisvesting en de woningbouw door te nemen. Volgens de gemeentebestuurders uit de Leidse regio zijn de gehanteerde rijkssubsi dies in de meeste gevallen veel te laag om het doel waarvoor ze gegeven worden (be* taalbare woningen) te bereiken. De gemeen ten kampen met hoge verwervingskosten, grondkosten en bouwkosten die betaalbare woningen haast onmogelijk maken. Het rijk zou daarom dusdanige financiële maatrege len moeten nemen dat woningwetwoningen ook tegen een huurprijs gebouwd zouden kunnen worden die betaalbaar zijn voor mensen met lagere inkomens. De gemeenten vragen van het rijk onder meer grotere bouwsubsidies voor bepaalde lokaties, die dan niet alleen voor Leiden, maar ook voor Leiderdorp zouden moeten gelden en ook voor andere agglomeratiege meenten voorzover deze door hun bouwpro- NOORDWIJK De ver miste „kop" van de dich ter Albert Verwey ligt bij de Noordwijkerhoekbrug in de Leidsevaart. Dit heeft een scholier (17) uit Voorhout aan de Recher che bekend, nadat hij zondagavond met een paar vriendjes door een Noord wijkse politiepa trouille was opgepakt, wegens het vernielen van fietsen in de Hoofdstraat. De jeugdige Voorhouter maakte vorige week met z'n kornuiten een kroe gentocht in de badplaats. Toen zij omstreeks het middernachtelijk uur in half beschonken toestand langs het monument van Albert Verwey reden, braken zij de zware bron zen kop van dè sokkel en voerden hem op de fiets mee. Op weg nhar huis kwamen zij bij de Noord- wijkerhoekbrug op het idee de kop te water te laten. Vervolgens gooiden de knapen om de ceremo nie t^ completeren Albert een reddingsboei na en werd gezamenlijk het volkslied gezongen. De scholier ontkende aan vankelijk iets van de „koppensnellerij" af te weten, maar toen bij een huiszoeking ook een fraaie zonnewijzer voor. de dag kwam, ging hij» door de knieën. De zonne wijzer bleek enige tijd ge leden te zijn gestolen van af het terrein van het Bollenbad. De directie verklaarde erg blij te zijn met het terugvinden van de wijzer. Het was name lijk een geschenk van de aannemer, toen het Bol lenbad een paar jaar gele den geopend werd. Vanmorgen om elf uur hebben duikers van de brandweer het water bij de Noordwijkerhoekbrug afgezocht. Nu gebleken is, dat een paar baldadige knapen het bronzen hoofd zonder veel moeite .konden meepakken, lijkt het wel van belang de kop wat steviger aan de sok kel te bevestigen. LEIDEN Net zoals de Leidenaars zal ook de populaire Spanjaard Sint Nicolaas zich moeten aanpassen aan de wat gecompliceerde verkeerssitua tie in Leiden. Zijn intocht in Leiden, zaterdag 10 november zal daarom een wat ander karakter dragen dan in voorgaande jaren. De goed heilig man zal burgemeester Vis, die hem jaarlijks welkom heet, niet in zijn eigen citadel het Stadhuis kunnen bezoeken. In plaats daarvan zal de burgemeester hem reeds in de Haven officieel begroe ten, waar de Sint gewoontegetrouw per stoomboot arriveert. Om twee uur meert de boot van Sint Nicolaas in de Haven aan. Daar ontstaat dan de optocht, die behalve de goed heilig man op zijn schimmel ook nog de poppen van de Dik Voormekaarshow, de clown Flappie, een kindercircus uit Hazers- woude, 50 Zwarte Pieten en de muziekcorpsen De Burcht en Concordia herbergt De optocht volgt de route Havenbrug-Haven- plein-Haarlemmerstraat-Turfmarkt-Nieuwe Beestenmarkt-2e Binnenvestgracht-Steenstraat- Blauwpoortsbrug-Prinsessekade-Kort Rapen- burg-Breestraat-Hogewoerdsbrug-Steenschuur- Van der Werfpark. In het Van der Werfpark volgt nog een showpro gramma van twintig minuten onder leiding van de hoofdpiet met Dik Voormekaar en Flappie. De hoofdpiet zal overigens niet eenvoudigweg met Sint Nicolaas in De Haven arriveren maar op zijn eigen, verrassende wijze. Tijdens de optocht zal niet worden gestrooid om eventuele ongelukjes bij het vergaren van het snoepwerk vóór te zijn. Sint Nicolaas zal zich na 18 november niet meer officieel in Leiden manifesteren. De goed heilig man verricht zijn werk na die datum onopvallend vanaf de Leidse daken. de gemeenten meer middelen in handen te geven tijdig tot verwerving van grond ten behoeve van nieuwbouw en stadsvernieu wing te kunnen overgaan, waardoor zij projectontwikelaars te snel af kunnen zijn. Bezwaarschriften Door de verschillende gemeentebestuurders werd verder bij staatssecretaris Brox aan gedrongen op een spoedige uitspraak in een 'aantal beroepsprocedures die door inwo ners van de betrokken gemeenten zijn ingediend tegen een aantal bouwplannen. Dat geldt onder meer het bouwplan Haas- wijk in Oegstgeest en Noord-Hofland in Voorschoten. De bewindsman werd ook gevraagd medewerking te verlenen opdat Leiderdorp na 1980 ook zou mogen bouwen ten behoeve van Leidse woningzoekenden om een eventueel gat in de Leidse bouwpro ductie dat kan ontstaan tussen 1980 en 1983 op te vangen. Staatssecretaris mr. G. Brox van Wat de bouwplannen Van Zoeterwoude volkshuisvesting en ruimtelijke orde- betreft, hopen de gemeentebestuurders dat ning. staatssecretaris Brox positief zal reageren op hun verzoek de realisering van het duktie een bijdrage leveren aan het lenigen bestemmingsplan Hoge Rijndijk-Oost in zes van de Leidse woningnood. Verder hebben jaar te mogen voltooien in plaats van de de gemeentebestuurders aangedrongen op negen jaar die nu nog door de provincie verbetering van de instrumenten die ter is voorgeschreven. Dat kan dan met name beschikking staan om de doorstroming te van belang zijn voor de huisvesting van bevorderen. Ook hebben zij de staatssecre- medewerkers van bedrijven die in de Grote taris vanmiddag gewezen op de noodzaak Polder gevestigd zijn. NOORD WIJK De vrouw, die zondagmid dag te Noordwijk levenloos in zee werd aangetroffen, blijkt een 27-jarige Engelse te zijn, die in een bungalowpark te Noord- wijkerhout verblijf hield. Een strandwan- delaar zag het lijk ten noorden van de Langevelderslag in zee drijven en waar schuwde de politie. Deze slaagde er in het stoffelijk overschot te bergen, waarna het overgebracht werd naar het schouwlokaal op de Algemene Begraafplaats. Daar op of in de kleding geen enkele aanwijzing werd gevonden, tastte men om trent de identiteit van de vrouw geheel in het duister. Een patrouille van de Noord- wijkse politie zag echter gistermorgen vroeg op het parkeerterrein aan de Duindamse- slag een niet-afgesloten Volkswagen staan, waarin onder meer een damestas en de autosleutels lagen. Aan de hand van papie ren en foto's uit de tas kon de vrouw toen worden geïdentificeerd. Uit een verblijfs vergunning bleek, dat zij in Egypte is geboren, maar de Engelse nationaliteit be zit. Het slachtoffer was werkzaam in een bedrijf te Lisse, waar inmiddels reeds was opgemerkt, dat zij gistermorgen niet op het werk was verschenen. De afstand tussen de aangetroffen auto en de vindplaats van het lijk bedraagt zeker vier vijf kilometer. Volgens de recherche die bij haar onderzoek mede de vraag betrekt of er sprake is van misdrijf, zijn op het lichaam geen sporen van geweld gevonden. De vier poppen van de Dik Voormekaarshow die in de optocht zullen meelopen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5