Politie treedt harder op tegen kleurlingenen langharigen Arnhem wenst onderzoek radio-actief Kema-afval Angstsyndroom voor vierde bestuurslaag moet verdwijnen mod Lagere sociale premies voor middenstand Nederlands bedrijfsleven niet agressief genoeg" ONDERZOEK MINISTERIE VAN JUSTITIE: Dure huizen meer belast 18 MEER KANS VOOR LANGDURIG WERKLOZEN Om er extra leuk uit te zien Vijf gewonden bij gasontploffing 98,- ^BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 ONDERZOEK MINISTERIE: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister dr. W. Albeda van Sociale Zaken heeft gistermiddag bekendgemaakt, dat op zijn ministerie wordt nagegaan of er een methode is te vinden van heffing van sociale pre mies voor werkgevers, die het midden- en kleinbedrijf minder zwaar treft dan nu het geval is. De gedachten gaan daarbij met name uit naar een premie heffing over de totale loonsom voor alle bedrijven. Tijdens de algemene ledenvergadering van het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond erkende hij, dat het midden- en kleinbedrijf relatief zwaar wordt belast door de sociale premies. De premieheffing geschiedt immers over het premieplichtig deel van de lo nen, maar omdat in het midden- en kleinbedrijf slechts weinig hoge lonen (boven de premiegrens dus) voorkomen betekent de premieheffing in die sector in feite een heffing over de hele loon som, elders daarentegen slechts over een deel van de loonsom. Als men overal de hele loonsom in aanmerking zou nemen zou het premiepercentage wat omlaag kunnen. Er zijn echter no gal wat technische haken en ogen aan voordat men tot een gelijke premie- en belastingsom kan komen. BRILLENSHOW In het Jaarbeursgebouw in Utrecht hebben de samenwerkende leveranciers en fabri kanten van optiek gisteren een nieuwe collectie brillen gepresenteerd. Links op de foto een bril met glittertjes die bedoeld is voor de komende zomermode. Rechts een Mary-Quant-brilgëinspireerd op de jaren vijftig. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Volgens staatsse cretaris Beijen van exportzaken is het Nederlandse bedrijfsleven de laatste tijd veel te weinig agressief geweest om buitenland se markten te veroveren, zowel buiten Europa als daarbinnen. Als voorbeeld kan gelden de Nederlandse inschrijvingen in het Europees ontwikke lingsfonds ten behoeve van landen in de Derde Wereld: Het Nederlandse bedrijfsle ven begint er meestal niet eens aan omdat de activiteiten zich vooral richten op voor malige Franse koloniën. De staatssecretaris zei dit gisteren tijdens de behandeling van de Nederlandse han delspolitiek door een Tweede-Kamercom missie. Hij zei ondermeer, dat herstructure ring van het bedrijfsleven nodig is. Het Nederlandse aandeel in de wereldhandel loopt sedert 1974 terug. Zelf legt de be windsman tijdens bezoeken aan het buiten land allereerst de nadruk op de sterke punten van het Nederlandse aanbod Maar het pakket prod uk ten, dat voor export in aanmerking komt, moet worden uitgebreid. Dat moet in de eerste plaats gebeuren via uitbouw van het bestaande pakket, daarna via herstructurering. Beijen erkende, dat de economische afde lingen van de Nederlandse ambassades versterking nodig hebben, maar de begro ting van Buitenlandse Zaken heeft daar voor geen geld. Wellicht kunnen er ambte naren van Economische Zaken worden gedetacheerd. Mensen uit het bedrijfsleven krijgt men er niet gemakkelijk voor, voor al omdat het doorgaans om moeilijke pos ten gaat. ber HENGELO Het lijkt erop dat de politie met name ten opzich te van kleurlingen een zekere selectieve aandacht vertoont. Tot deze conclusie komt het We tenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum van het ministerie van justitie naar aan leiding van een zogenaamd ob servatie-onderzoek. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat met betrekking tot langharigen, kleurlingen en „slordige" personen de houding van de surveillerende agent(e) vaak meer kleinerend en autori tair is, en dat kleurlingen op een nog moraliserender en onvrien- deÜjker wijze worden behandeld. Gebleken is ook, dat langhari gen, slordig-gekleden en kleurlin gen zich vijandiger en agressie ver tegen de politie opstellen. Zij worden in meer gevallen meege nomen naar het bureau. Opval lend is, dat de slordigen en kleurlingen vaker niet in overtre ding bleken en dus doorgestuurd konden worden. Bij staande ver keerscontroles bleek dat bij ruim de helft van de gekleurde weg gebruikers geen aanleiding was tot optreden, tegenover 17 pro cent bij blanken. Bij afhandeling van de geconsta teerde overtreding bleek dat blanken (47 procent) meer kans maken op een waarschuwing dan kleurlingen (25 procent). De leider van het onderzoekste am, dr. J. Junger-Tas, merkt verder op, dat de politie op het platteland over het algemeen za kelijker en respectvoller optreedt dan in de stad. „Zij is minder autoritair en minder agressief". DEN HAAG (ANP) De voor de inkomstenbelasting geldende huurwaarde van de duurdere eigen woning zal voor woningen met een koop prijs van meer dan 360.000 gulden verhoogd worden. De huidige tabel, die sinds begin 1974 niet verandert is, eindigt bij een koopprijs van 360.000 gulden. Daarboven is het zogenaamde huurwaarde forfait een vast bedrag (4.680 gulden). Voor de eigenaren van een woning met een waarde tussen de 450.000 en 540.000 gulden bedraagt de i verhoging 1.170 gulden, wordt dus 5.850 gulden. Bij een waarde boven 540.000 gulden bedraagt de voorgestelde ver hoging 2.340, wordt 7.020 gul- den. Het voorstel de tabel tiüe met *wee schijven uit te brei- y den berust op de inflatie rï sinds 1973. Nieuwe prognose: Volgend jaar studentenstops AMSTERDAM Mogelijk moet er in het komende stu diejaar 1979/1980 voor tenmin ste achttien studierichtingen in het wetenschappelijk on derwijs een studentenstop worden ingesteld. Dat wil zeggen tenminste zes meer dan de twaalf die in de meerjarenafspraken voor de periode 1979-1980 zijn over eengekomen tussen het weten schappelijk onderwijs en de overheid. Tot deze conclusie komt Folia Civitatis, het weekblad van de Universiteit van Amsterdam, na vergelij king van een zeer recente prognose van het volgend stu diejaar te verwachten aantal eerstejaarsstudenten met de in de meerjarenafspraken vastgelegde opnamecapaciteit voor eerstejaars in 1979/1980. Minister wil hoogleraarstitel voor lectoren AMSTERDAM (ANP) Wat minister Pais betreft zullen binnenkort alle lectoren de hoogleraarstitel krijgen, zo blijkt uit een artikel in Folia Civitatis. het weekblad van de Universiteit van Amster dam. Volgens het blad heeft de mi nister aangekondigd dat hij vanaf 1 januari in beginsel al leen nog docenten wil benoe men in schaal 152 (de huidige lectorsrang), met dien verstan de dat aan die docenten de rang van hoogleraar wordt verleend. Voorts heeft de heer Pais vol gens het blad verklaard dat bij per 1 januari ook de hui dige lectoren de hoogleraarsti tel wil geven. Volgens Folia maakt hij bij zijn voornemens één voorbehoud: de vakbon den zouden met zijn plannen iakkoord moeten gaan. MELKPIJP Öp het eiland Ameland is vandaag de eerste onderzeese melktran- sportleiding ter wereld in gebruik genomen. Dat gebeurde met een druk op de knop door de commissaris van de koningin van Fries land mr. H. Rijpstra. De pijpleiding is 15 kilometer lang en loopt van Ameland over de bodem van de Waddenzee naar Holwerd in Friesland. Tweeënvijftig Amelandse boeren maken er gebruik van om hun melk naar de fabriek te transporteren. DEN HAAG (ANP) Het is de bedoeling dat de nu nog experimentele regeling voor plaatsing van langdurig werklozen, die voor ziet in een overheidssubsidie van 75 op de loonkosten, per 1 januari op landelijke schaal wordt toegepast. Dit heeft minister Albeda van sociale zaken gistermiddag gezegd tijdens de algemene le denvergadering van het Koninklijk Nederlands Ondememersverbond in het Scheveningse Eu ropahotel. De 75 subsidieregeling wordt sinds mei van dit jaar toegepast op vijf ar beidsbureaus. Tot nog toe hebben daar dan vijfhonderd mensen dankzij deze subsidie een baan gevonden ruim de helft in het midden- en kleinbedrijf en nog eens tweehonderd in de groothandel en zakelijke dienstverlening. Minister Albeda constateerde dat er bij het midden- en kleinbedrijf grote interesse bestaat voor scholing in samenwerking tussen over heid en bedrijven. Deze zogenaamde SOB-re- geling zal met ingang van november ruimer worden toegepast, zo deelde hij mee. ARNHEM (ANP) De Arnhemse gemeenteraad heeft gisteravond om een diepgaand onderzoek gevraagd naar de zakken radio-actief afval die in een reeks van jaren tot 1972 begraven zijn op het terrein van de Kema in die stad. Een woordvoerder van alle fracties samen verklaarde gistera vond dat de Kema met het onder de grond stoppen van het afval in strijd lijkt te heben gehandeld met de indertijd door de overheid afgegeven vergunningen. Momenteel wordt al een onderzoek naar de affaire ingesteld door de kernfysische dienst van het directoraat-generaal van de arbeid en door de hoofdinspecteur volksgezondheid van de directie milieuhygiëne. De ongeveer tien kilo radio-actief op het Kema-terrein is eind vorige week in verband gebracht met drie gevallen van leuke mie onder jonge mensen, die als kind in de buurt van de desbetreffende plaats op het Kema-terrein hebben gespeeld. Mede vanwege de ongerustheid die hierdoor is losgewoeld acht de Arnhemse gemeenteraad een nieuw en diepgaand onder zoek op zijn plaat? COMMISSARIS DER KONINGIN NOORD-HOLLAND: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „Bij de voortgezette dis cussie over de bestuurlijke reorganisatie moeten regering en parlement het angstsyndroom voor de vierde bestuur slaag zien kwijt te raken. Het zou wen selijk zijn de in 1975 zo ruw afgebroken draad van de Gewestwet weer op te vatten". Dit zei drs. R.J. de Wit, commissaris der Koningin in Noord-Holland, gisteren op een studiebijeenkomst van de Stichting Contact Randgemeenten in Utrecht. De heer De Wit ging daarmee lijnrecht in tegen de gedachtengang die minister Wiegel van Binnenlandse Zaken eerder op de dag had ontvouwd. Zoals gemeld is de minister van Binnenlandse Zaken, evenals de grote meerderheid van de Tweede-Kamerfracties, tégen een vierde bestuurslaag (de gewestraad) naast rijk, provincie en gemeente. De Wit zei dat overdracht van een groot aantal belangrijke gemeentelijke taken, zoals voorzien in het bij de Kamer aan hangige wetsontwerp reorganisatie bin nenlands bestuur, niet alleen een niet voldoende gemotiveerde drainage van de gemeenten betekent maar ook het gevaar inhoudt dat de typische tussen-bestuurs- functie van de provincie wordt aange tast. „Een en ander leidt vrijwel zeker tot verdergaande centralisatie in ons op enbaar bestuur: coördinatie- en toezich- tsfuncties verschuiven naar het rijk". Zaak Menten 20 november voortgezet DEN HAAG (ANP) De Bij zondere Strafkamer van de rechtbank in Den Haag zal maandag 20 november de be handeling van de zaak tegen Blaricummer Pieter Menten (79) voortzetten. Het gaat er dan in de eerste plaats om te bepalen of Men ten vervolgd kan worden we gens het medeplegen van oor logsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Begin september kreeg de rechter-commissaris mr. J. Bakker van de rechtbank op dracht om een onderzoek in te stellen naar de juistheid van Mentens bewering dat de toenmalige minister van justi tie (Donker) hem in oktober 1952 zou hebben toegezegd dat hij niet zou worden ver volgd. Eind vorige maand liet de rechter-commissaris echter weten dat er in het archief geen enkel stuk was gevon den waarin de beslissing staat dat minister Donker destijds Menten buiten vervolging heeft gesteld. ADVERTENTIE HOUTEN (ANP) De inter city van Zandvoort naar Heerlen is gisterochtend even ten zuiden van Utrecht op een slootdrechmachine ge botst. De 19-jarige J.F. de Gier uit Schalkwijk, bestuur der van de machine, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde toen de slootdrechmachine na het pas seren van een trein uit Den Bosch een onbeveiligde over weg overstak en tegen de trein botste die uit de andere richtmg kwam. De machine is na de botsing bijna een kilo meter door de trein meege- Dode en gewonde bij spoorweg ongeluk sleurd. De 61-jarige T.G. de Bruin, die ook op de sloot drechmachine zat, liep een ge broken arm en een hersen schudding op. NIJMEGEN (ANP) Bij een gasontploffing in een woning aan de Doorwerthstraat zijn vannacht vijf mensen gewond, van wie één ernstig. Zij zijn allen overgebracht naar het Radboudziekenhuis. De oorzaak van de explosie is nog onbe kend. Het huis is volledig verwoest, terwijl twee aangrenzende pan den voor de helft onherstelbaar werden beschadigd. Veel hui zen in de omgeving liepen glasschade op. De brand die na de ontploffing ontstond, kon snel worden geblust. In het verwoes te huis was alleen de man aanwezig, zijn vrouw en twee kinderen waren niet thuis. Hij raakte tussen het puin bekneld en is er het ergst aan toe. Zo kom je vlot voor de dag met deze bouclé deux pièces met gevoerde rok. In de kleuren écru, roest, wijnrood en zwart. In de maten 38 t/m 46.1 Lelden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond) leldsenhago: Jasmljnhot 8 (donderdag-koopavond) Pnma idee, zo'n geheel gevoerde jersey japon met ajour-effekt U kiest uit de kleuren écru, camel en zwart In de maten 38 t/m 48. Meer dan 50 vestigingen. Bij FNV-leden weinig solidariteit met niet-werkenden UTRECHT Er blijft weinig overeind van de herhaaldelijk door FNV-voorzitter W. Kok gesignaleerde solidariteit tussen werkenden en niet-werkenden. Op steeds meer ledenvergade ringen van FNV-bonden over het arbeidsvoorwaardenbeleid blijkt, dat de de grote meerderheid niet bereid is een extra stukje van de prijscompensatie in te leveren voor de werkge legenheid. Na de industriebonden, de dienstenbonden, de voedingsbonden en de ambtenarenbonden van de FNV hebben nu ook de bouw- en houtbonden geweigerd een „loonoffer" te brengen. Alleen een kleine meerderheid binnen de vervoersbond FNV is daartoe bereid, maar men wil dan wel spijkerharde garanties dat het geld ook in meer werk wordt gestoken en dat de koopkracht niet wezenlijk wordt aangetast. In tegenstelling tot de FNV (NW-NKV), willen de CNV-leden wel een half procent van de prijscompensatie afstaan voor «neer werkgelegenheid. Maaswater wordt schoner Rotterdam (ANP) De veron treiniging van het Maaswater neemt geleidelijk af. Alleen het olie- en cadmiumgehalte van het water baart nog zorgen. Dat is de mening van de Vereniging van Maaswaterleidingbedrij ven, zoals die is gepubliceerd in het onlangs verschenen jaar verslag. Volgens de vereniging komt de meeste olie bij Luik in het water terecht, afkomstig van de indus trieën daar. Ook binnenschepen veroorzaken dikwijls oliever- vuiling. Volgens de waterlei dingbedrijven zouden de olielo zingen grotendeels kunnen wor den voorkomen als er voor de Maas een olie-ophaaldienst zou worden opgericht. Zulke op haaldiensten functioneren al op de Rijn. Het cadmium in het Maaswater is, zo vermeld het jaaiverslag, voor een deel af komstig van een chemisch be drijf bij Luik. Cadmium staat op de zwarte lijst, wat betekent dat lozing ervan met is toegestaan. Overigens wordt het belang van het Maaswater als bron voor de drinkwatervoorziening steeds groter. Vier van de vijf grootste steden in de Benelux zijn voor hun drinkwateivoorziening ge heel of gedeeltelijk aangewezen op de Maas. In Nederland zijn dat Rotterdam en Den Haag en in België, J3russel en Antwer pen. De betekenis van de Rijn voor de watervoorziening neemt af. In ons land zijn alleen Am sterdam en een deel van Noord- Holland nog aangewezen op Rijnwater. Geen bevriezing arbeids ongeschiktheids aftrek DEN HAAG (ANFI De ar- beidsongeschiktheidsaftrek op de loonbelasting wordt ver hoogd van 1.730 gulden (1978) naar 1.815 gulden in 1979. Op voorstel van de Tweede Kamer heeft het kabinet afge zien van bevriezing van de arbeidsongeschikheidsaftrek. De verhoging wordt opgeno men in een nota van wijzigin gen van de inkomstenbelas ting en de loonbelasting. Het afzien van bevriezing, hetgeen het kabinet beoogde in het kader van de ombuigingsope ratie, kost volgens het minis terie van Financiën op jaar basis vijftien miljoen gulden, ofwel op begrotingsbasis tien •miljoen v

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13