Van Marie: „Als we kansloos zijn voor plaatsing Spelen doen we niet mee" Parker Leiden op routine langs BOB Havelange wil groter aantal deelnemende landen doordrukken Eerste nederlaag voor Glasbergen de Best Onzekerheden rondom amateurelftal Neeskens wel beschikbaar 2 Wijziging in het bestuur schaatsbond m Enorme zege korf bal jeugd FIFA vergadert over WK 1982 WDG blijft aan kop NOVEMBER 1978 PAGINA Bi ZEIST Het Nederlands amateurelftal zal morgenavond ter voorbereiding op de kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spelen in Moskou 1980 een oefenduel spelen tegen West-Duitsland op het terrem van RVC in Rijswijk. Op zich natuurlijk altijd aardig om de Ne derlandse amateurs aan het werk te zien maar zo rustig en geregeld als het er aan de buitenkant uitziet, zo onzeker zijn de mensen die om dit niet betaalde maar wel talentvolle elftal rondlopen. Moei lijkheden zijn er namelijk genoeg. Dat bleek ook wel uit de zogenoemde infor matie-bijeenkomst die de amateursectie van de KNVB gisteravond in Zeist had georganiseerd onder leiding van de voor zitter van deze amateursectie, Jo van Marle. In zijn openingswoord typeerde Van Marle eigenlijk reeds dat men de problemen onder ogen zag. Dat kon ook niet anders wanneer men de berichten van de afgelopen maanden eens danig onder de loep neemt, waaronder natuurlijk de reis naar China van het Nederlands amateurelftal, die slechts uit mondde in een bedankbrief van Jan Mennega van ACV die nooit meer voor dit elftal wenste te worden uitgenodigd. Hij bedankte dus voor de eer om toch wel degelijk aantrekkelijke reizen te kunnen onder nemen of zoals bondscoach Arie de Vroet het meestal onder woorden brengt: legio ervaring op te doen. Van Marle bewees de onderkenning van onder andere dit soort voorvallen door te verklaren dat men vast van plan is met het Nederlands amateurelf tal door te gaan. Ondanks alles, dat wel, maar de manier waarop de bondsvoorzitter dit uitlegde valt enigszins te begrijpen van de zijde, van de KNVB bezien. Kort samengevat komt het er op neer dat men dit elftal altijd zal continueren in verband met de broodnodige doorstroming van talentvolle spe lers naar het betaald voetbal, hoewel Arie de Vroet meestal kritiek levert op dat standpunt. Hierop aansluitend openbaarde Jo van Marle de aanbiedin gen die uit het buitenland werden ontvangen voor het spelen van wedstrijden. Daartoe behoorde de wedstrijd van morgenavond tegen de „amateurs" van West-Duitsland en de aanbieding die men van Dubai had ontvangen - en aangenomen - om in de periode van 18—23 december daar te komen Jo van Marle die van het amateurelftal weinig ,vj. positiefs kon melden. spelen. Daarnaast ontving men nog een invitatie van Ethiopië om in 1979 of 1980 aldaar een toernooi te komen spelen en een telegram van Rusland met het verzoek twee duels tegen onze nationale ama teur-elf te mogen spelen. Dit zou dan een wedstrijd voor de Olympische Spelen en één erna kunnen zijn. Hierover had, volgens Van Marle, het bestuur nog geen beslissing genomen. En dat was toch eigenlijk wel typerend voor de bijeenkomst, of zoals Van Marle het zelf mooi uitlegde „geen mens weet eigenlijk nog waar hij aan toe is". Niet wat betreft het aannemen van andere invitaties noch aan het wel of niet speelge rechtigd zijn van ex-profs of wat men onder een prof of amateur moet verstaan. Stellingen Jo van Marle: „Er zijn in feite drie stellingen van drie verschillende instanties over dit wel of niet amateur zijn van een speler. Ten eerste is dat de stelling van het Internationaal Olympisch Comité, dat toch de auspiciën heeft over de Spelen. Dat Jo zegt dat een speler amateur is wanneer hij dat altijd is geweest en nog is, met andere woorden nooit vergoeding voor zijn voetballen heeft gekre gen. Daar blijkt al voldoende uit, dat een speler die vroeger betaald werd en nu bij een amateurver eniging speelt, volgens dit comité, dus niet aan de Spelen zal kunnen deelnemen". „In tweede instantie is daar de opinie van de amateurcommissie van de UEFA die zegt dat men „op dit moment geen geld voor zijn spelen mag krijgen om te kunnen deelnemen aan de Spelen". Dat houdt dus weer in dat wij wel ex-profs kunnen opstellen. Daarbij houdt men overigens een bedrag aan van 20.000,-. Iemand die meer per jaar verdient, is uitgesloten, de speler die minder krijgt is wel speelgerechtigd. Tenslotte rest de stelling van de amateurcommissie van de FIFA die kort stelt: elke speler die niet aan de voorbereiding van of aan het WK'78 heeft deelgenomen kan naar de Spelen, maar dat geldt dan alleen voor Europa en Zuid-Amerika". Dit zijn dus de „regels" die de verschillende instan ties hebben gesteld om de Olympische Spelen tot een „harmonisch geheel te vormen. Wat er nu eigenlijk geldig is weet niemand. Daarover zijn de bestuurderen nog bezig. De Amateurcommissie van de FIFA vergadert volgende week in Madrid terwijl op 29 november te Parijs het „Entente de Florence" bijeen zal komen om deze zaken nog eens door te nemen. Gepraat en vergadert wordt er dus genoeg terwijl niemand nog weet wat tenslotte besloten zal worden. Wat gebeurt er indien het voorstel van het Olym pisch Comité, dus geen ex-profs op de Spelen wordt gehandhaafd met betrekking tot het Nederlands amateurelftal. Afzien Jo van Marle: „Dan zullen wij de kansen bekijken die ons team heeft in de poule, wanneer er tenminste in poules wordt gespeeld want ook dat is nog niet zeker. Indien die kansen gering blijken, zullen wij niet deelnemen. Dat zal ook gebeuren wanneer het zogenaamde „knock-out systeem" van enkele jaren geleden het spelen van één wedstrijd waarna de verliezer is uitgeschakeld, wordt ge handhaafd. Dat zou kunnen betekenen dat je twee jaar bezig bent geweest met je voorbereidens om na het verliezen van één duel uit de kwalificatie voor deO.S. te zijn". „Volkomen belachelijk, vandaar ook dat wij erop hebben aangedrongen om die voorronden in poules te laten afwerken. Het punt blijft natuurlijk ook dat we in een poule kunnen komen met enkele Oosteuropese landen waar de zogenaamde staatsa- mateurs nog altijd speelgerechtigd zijn volgens het Olympisch Comité. Ook dan zullen we van deelne ming aan de Spelen afzien". Het blijft een ingewikkelde zaak rond het Neder lands amateurelftal. Op dit moment is het zelfs zo, volgens Van Marle, dat bondscoach Arie de Vroet eigenlijk met twee elftallen moet spelen, één met ex-profs en de ander met enkel en alleen „echte" amateurs. Feit is wel dat de voorzitter duidelijk maakte dat men het Nederlands elftal wil verjongen. Over het probleem van het scouten voor dit verte genwoordigende team voor de Olympische Spelen en het Europees kampioenschap in 1982 was Van Marle kort. „Ik weet dat we mensen tekort komen om alle 1500 standaardelftallen van de KNVB in actie te kunnen zien. Op dit moment beschikken wij over 25 personen die elk weekeinde een wed strijd bekijken om talent te ontdekken. Dit gebrek aan mankracht hebben wij altijd getracht op te lossen door de regionale kranten te lezen terwijl wij nu, als bestuur zijnde, het plan overwegen om de trainers bij het scouten in te schakelen. Maar ook daar bestaat nog geen zekerheid over". KARELJANSEN Johan Neeskens wil toch in Oranje. ZEIST Johan Neeskens wil wel spelen mi Oranje tegen Oost-Duitsland. Een wedstrijd in d kwalificatieronde van groep drie voor het Europa, kampioenschap, die woensdag 15 november i Rotterdam wordt gespeeld. Neeskens heeft dit telefonisch laten weten aan A secretaris betaald voetbal van de KNVB, Jan Huj' bregts. Hij zei dat hij „om misverstanden te voorkd men normaal beschikbaar zou zijn voor de Oranji ploeg indien hij door de bondscoach zou worde uitgenodigd en zich op maandag 13 november da op het sportcentrum van de KNVB in Zeist 3 melden", aldus Jan Huybfegts. HEI de j DEN HAAG Op de algemene jaarvergaderifl te van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijder sele Bond, die op zaterdag 9 december in Utrecht word Tot gehouden, zal een bestuursvoorstel ter tafel kome fen, met de volgende wijzigingen ten aanzien van d samenstelling van het dagelijks bestuur, dat vi LM?C vier op vijf leden wordt gebracht. D1113 In functie blijven voorzitter H. J. van Laer e vice-voorzitter D. P. Zwart. In de plaats van algemeen secretaris W. G. Comello wordt voorgestel! I 1 R. H. Sol te Assen en in de functie van penningmeei -L/ ter, thans vervuld door W. Zeekant, A. J. W. Nuj te Lisse. Zeekant blijft als vijfde lid wel deel uitmaken va het dagelijks bestuur en zal zich speciaal belaste met de contacten met de gewestelijke besturei Comello blijft directeur van het bondsbureau va de KNSB De heren Sol en Nuij vervullen in de schaatswerel thans de functie van resp. voorzitter van het gewei Drente en penningmeester van het gewest Zuid-Hol voo land. prij J guit geld Karpov wil tegen Fischer spelen BUENOS AIRES - Wereld kampioen schaken Anatoli Karpov heeft in Buenos Aires verklaard bereid te zijn een tweekamp te spelen tegen oud wereldkampioen Bobby Fi scher, „zodra we het eens zijn over de voorwaarden". Karpov, die onlangs in Baguio zijn titel met succes verdedigde tegen Viktor Kortsjnoj kwam zondag aan in de Argentijnse hoofdstad, waar hij het congres van de internationale schaakfe deratie zal bijwonen. De wereld kampioen maakt deel uit van het bestuur van de F.I.D.E. ASSEN/NUENEN Het Ne derlandse jeugdkorfbalteam heeft gisteren in Assen tijdens de voorronden van de strijd om het wereldkampioenschap pou le a met grote cijfers van Span je gewonnen. Na een ruststand van 10—2 werd het 262. In poule b, waarvoor in Nuenen werd gespeeld, behaalde België een zege op Luxemburg met dezelfde cijfers: 262. De rust brak aan bij een stand van 13-0. Overige uitslagen: poule a: Ver enigde Staten—West Duitsland 6—7 (2—2; poule b: Papoea Nieuw Guinea—Engeland 3—16 (2-6). Zonneveld eerste in halve marathon (Van onze atletiekmedewerker) LEIDEN De Noordwijker- houtse strandlopers hebben zich weer goed geweerd in een tweetal marathons. In Utrecht, waar de Domstad Najaarsloop werd georganiseerd, ging NSL- er Victor Zonneveld zelfs als eerste over de eindstreep. Met 1.12.08 liet hij de rest van het veld na een sterke wedstrijd ver achter zich. Jan van der Berg werd hier met 1.17.10 elfde en Cor van der Lans met 1.18.30 negentiende. In Ter Heide ging een aantal NSL-ers van start bij Olympus '70. De resultaten waren hier van een wat minder gehalte. Jan Went liep 1.19.53, goed voor een zestiende plaats. Hein den Elzen zat hem met 1.20.03 op de hielen. DEN HAAG Het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1982, dat in Spanje wordt gehouden, zal tijdens de bestuursver gadering van de internationale voetbal fede ratie (FIFA) een belangrijk deel van de discussies vormen. Niettemin is het wereld kampioenschap van 1982 geen "echt" punt op de agenda van de vergadering die donder dag in Madrid begint. Prominent staan op de lijst van te bespreken onderwerpen het Olympisch toernooi van 1980 (Moskou) en de financiële afwikkeling van het wereld kampioenschap 1978. Het punt Spanje-1982 is daarom zo belangrijk omdat voor het eerst sinds het begin van de wereldkampioenschappen in 1930 het aantal deelnemende landen vrijwel zeker groter zal zijn dan zestien, mogelijk 20 of 24. De enige stap die met zekerheid van de FIFA kan worden verwacht is de benoeming van het organisatiecomité voor 1982. Dat comité zal rekening moeten houden met de wensen van Spanje, met de financiële mogelijkheden en met de organisatorische moeilijkheden, wan neer het aantal deelnemende landen met 25 of 50 procent zal worden vergroot. Normaal gesproken kan niet worden ver wacht dat de beslissing over het aantal deelnemende landen eerder zal vallen dan december of januari omdat de besprekingen tussen de FIFA en de Spaanse organisatoren feitelijk pas kunnen beginnen na de vergade ringen die donderdag beginnen. De uitbreiding van het aantal landen in de eindronde is een stokpaardje van de Brazi liaanse voorzitter van de FIFA, John Havelan ge. Hij heeft die gedachte naar voren gebracht om electorale redenen en die idee heeft zonder twijfel toegedragen tot zijn verkiezing, want hij werd warm gesteund door de kleinere voetbalnaties. Havelange echter „verpakte" zijn suggestie in de bewering dat de groei van het voetbal over de wereld een uitbreiding van het aantal deelnemende landen noodzake lijk maakte. Uitbreiden Wanneer het plan van Havelange werkelijk heid wordt, zal het programma aanzienlijk moeten worden uitgebreid. Het aantal te spelen wedstrijden zal in de buurt van de vijftig komen tegen achtendertig bij de laatste twee toernooien. Dat heeft weer tot gevolg dat er tenminste vier weken zal moeten worden gespeeld, want iedere ploeg heeft in ieder geval 48 uur rust tussen twee wedstrijden. Zo lang het aantal deelnemende ploegen niet vaststaat, kan natuurlijk ook niet worden gezegd volgens welk systeem zal worden gespeeld. Mogelijk is dat voor 1982 een combi natie zal worden gemaakt tussen een schema met competitievorm en directe uitschakeling na een nederlaag inplaats van zoals in de laatste toernooien met een competitievorm die tenslotte leidde tot twee finalisten en twee ploegen die om het brons spelen. Bezwaren Een uitbreiding van het aantal wedstrijden Joao Havelange. brengt financiële problemen met zich mee, wedstrijden maar die zijn oplosbaar. Veel moeilijker ligt het met het schema van de kwalificatiewed strijden. Vooral uit Europa zijn veel bezwa ren gekomen tegen de gedachte van Havelan ge de „extra" plaatsen vooral toe te wijzen aan de kleinere voetbalnaties. voltooiing van de Europe» Bovendien is het voor een organiserend land financieel niet aantrekkelijk veel wedstrijden op het programma te hebben tussen ploegen die internationaal geen naam hebben. Een te lang toernooi met een aantal weinig boeien de ontmoetingen kan ook van invloed zijn op de totale belangstelling voor het evene ment. Voor de kampioenschappen van de laatste jaren is een vaste formule gehanteerd voor de toelating: de titelhouder en het organise rende land plus acht landen uit Europa, twee uit Zuid-Amerika, een uit Midden-Amerika, Afrika en Azië/Oceanië. De zestiende plaats gaat naar Zuid-Amerika of Europa via twee Indien zou worden overgegaan t ronde van vierentwintig ploegen - maar ooi bij een aantal van twintigd deelnemers - d een andere verdeling voor de beschikbar» plaatsen moeten worden gemaakt. Havelang» heeft al eens laten doorschemeren, in jut in Buenos Aires, wat hem voor ogen staï Hij dacht aan wereldkampioen en organise^ rend land en verder: Europa 10, Zuid-Amen! ka 3, Afrika, Azië/Oceanië en Midden-Ameri ka 1. De zes resterende plaatsen zoudes moeten worden vergeven via een herkansing- stoernooi voor twaalf ploegen, dat zou moeten openstaan voor Europa (4), Afrika, Azië et Midden-Amerika (2), Zuid-Amerika en Ocea nië (1). Hoe deze twaalf landen zouden moeten' worden geselecteerd blijft onzeker tot he: moment dat de FIFA en de Spaanse organis toren overeenstemming hebben bereikt over het aantal landen dat zal worden toegelaten tot de eindronde van 1982. (Van onze sportredactie) KATWIJK Van der Plas BMW versloeg in een aantrek kelijke partij zaalvoetbal Go- dyla VT met 4—2. De Katwij kers behaalden hiermee hun vierde zege op rij en plaatsten zich verrassend alleen aan kop van de hoofdklasse. Mede-kop loper Glasbergen de Best kreeg de eerste nederlaag in dit sei zoen te slikken en daalde daar om af naar de tweede plaats van de ranglijst. De Rijnsbur gers verloren met 5—2 van EKL Boys, die zich met deze over winning uitstekend herstelde van het verlies tegen Swift. Godyla is duidelijk van slag. Vorige week werd verloren van Landwer JMB. Gisteravond moest de Lisser ploeg het hoofd buigen voor een zeer geconcen treerd spelend BMW van der Plas. In de eerste helft werd slechts eenmaal gescoord. Na aangeven van Fred Eijsberg, vervanger van een zieke Lou- rens Mouter, joeg Gert Zwaan de bal zeer fraai in de touwen. De grootste kans op de gelijk maker was voor Gerard van Beek, hij faalde echter in vrije positie. Na rust drong Godyla sterk aan en beperkten de Kat- wijkers zich tot zeer gevaarlijke counters. Een van deze uitvallen had al na vijf minuten resultaat, Fred Eijsberg scoorde na een solo van Gert Zwaan het tweede doelpunt voor zijn ploeg. Gevolg was een geïrriteerd Godyla dat zich enkele malen te buiten ging aan zeer hard spel. Nadat Ge rard van Beek de bal tegen de lat had geschoten, kroop de Lisser ploeg dichterbij door een treffer van Johan Elfering. De Katwijkers bleven echter op vei lige afstand, Jos Faas tikte na een schot van Katwijker Adrie Pluimgraaff de bal in eigen doel. De wedstrijd werd beslist door een tweede doelpunt van Gert Zwaan. Dat Frans van der "Laan nog tegenscoorde was slechts belangrijk voor de statis tieken. EKL Boys toonde zich super ieur tegen een falend Glasber-" gen de Best. De Katwijkers liepen binnen twintig minuten uit naar een 30 voorsprong, via doelpunten van Rob Willers (twee maal) en Frans Sjardijn. Anne Ouwersloot scoorde daar-, na de enige treffer van Glasber gen de Best in de eerste helft. Nadat Frans Sjardijn een paar fraaie kansen had gemist, wis hij eindelijk wel succesvol, met een beheerst schot passeerde de Katwijker, doelman Sam de Mooy. De Rijnsburgers vielen wanhopig aan, Sam de Mooy verliet het veld en Wil Groenen dijk kwam als doelman/veldspe- ler binnen de lijnen. Resultaat was een doelpunt van Piet Haas noot uit een vrije trap. Aange zien Groenendijk zich wat al te enthousiast bezighield met aan vallend voetbal, was het voor Frans Sjardijn niet moeilijk de bal in een leeg doel te schuiven en de eindstand op 52 in het voordeel van EKL Boys te bepa len. EKL-speler George Moes man moest na een zware botsing met de muur naar het zieken huis worden vervoerd. Daar bleek dat een van zijn wenk brauwen was gescheurd, een aantal hechtingen was noodza kelijk. Programma voor morgen: Landwer JMB—Swift't Winkel tje, Was beekhal, aanvang half negen. Oegstgeest—Van Gerven de Jong, aanvang negen uur; Sanitair Sjardin—Cleijn Duin, aanvang acht uur. Deze twee wedstrijden vinden plaats in de Groen oordhal. Van onze sportredactie Leiden WDG heeft door een overwinning op Lisse 1 de kop positie in de hoofdklasse van de Leidse Districts dambond gehandhaafd. De twee naaste concurrenten HDC 1 en Samen Sterk 1 bleven in de race door te winnen van respectievelijk LDG 2 en KDC 2. Beide ploegen staan met elf punten uit zes wedstrijden op een gedeelde tweede plaats achter leider WDG dat twaalf punten heeft. Samen Sterk 2 en Kijk Uit zijn kanshebbers voor de vierde plaats die recht geeft op spelen in de competitie voor het kam pioenschap. Kijk Uit won van HDC 2 en Samen Sterk 2 ver sloeg het nog puntloze OGB 1. De vier laagst geklasseerde ploegen spelen om een degrada tieplaats. Belangrijke ontmoe tingen volgende week in de ze vende en laatste ronde zijn: Samen Sterk 2 - Lisse I; LDG 2 - Kijk Uit; WDG 1 - KDC 2. ADC 1 is winnaar van de eerste klasse, de laatste wedstrijd te gen RDC 2 werd met 11-9 ge wonnen. WDG 2, RDC 2 en LDC 1 plaatsten zich eveneens voor de strijd om het kampioenschap van de eerste klasse. SDV 1, RDC 3, Lisse 2 en KDC 3 gaan samen uitmaken welke ploeg degradeert. Uitslagen: Hoofdklasse: KDC 2 - Samen Sterk 1 8-12, WDG 1 - Lisse 1 12-8, OGB 1 - Samen Sterk 2 9-11, HDC 1 - LDG 2 13-7, Kijk Uit-HDC 2 12-8. Eerste klasse: ADC 1 - RDC 2 11-9, WDG 2 - RDC 3 18-2, LDC 1 - KDC 3 7-13. (Van onze basketbal-medewer ker) Leiden Parker-BOB, één van die verplichte nummers, die in het kader van de Nederlandse competitie gespeeld moest wor den. Een wedstrijd, die geen wedstrijd werd omdat de Leidse ploeg geestelijk al in Zweden vertoefde, waar don derdag tegen Södertalje wordt gespeeld. Normaal had Parker onder der gelijke omstandigheden haar eerste thuisnederlaag sinds maanden gekregen, ditmaal had Leiden vrouwe Fortuna aan haar zijde. BOB kwam namelijk op halve kracht opzetten. De Amerikanen Golden en Schulz keerden om privé-redenen terug naar Amerika en het schutters- wonderkind Oostveen zit voor vijf weken in het gips. Er bleven dus zeven man over. Net genoeg om een basketbal wedstrijd mee te spelen, te wei nig om tegen Parker echt iets in te brengen. Na een strompe lende eerste helft klaarde de Leidse ploeg het karwei in de tweede helft, door BOB op con ditie voorbij te hollen, goed voor een 98-78 zege. Parker speelde dus eigenlijk een trainingswedstrijd, waarbij het aardig was dat Leiden twee competitiepunten meekreeg. Coach Blom: „Ons team is hele maal met Zweden bezig. Als bovendien de spelers horen dat de Amerikanen van BOB afwe zig zijn, dan is het te begrijpen dat de concentratie en werklust tot een minimum terug valt. Als ze vanavond hadden getraind, hadden ze het zwaarder gehad. Er moesten een paar dingen gebeuren: Woudstra en Bruins- ma moesten hun schot terug vinden en Hans van Rooden moesten hun schot terug vinden en Hans van Rooden moest in zijn ritme komen. Dat is alle maal gelukt, dus kan ik tevre den zijn". De grote verliezer werd het Leidse publiek, toch nog zo'n 500 man sterk, dat een bijzonder slechte eerste helft kreeg voor geschoteld. Leiden deed niet meer dan het hoogst noodzake lijke, terwijl BOB alles of niets speelde. Met succes, want onder leiding van een scherp scorende Benschop bleef de Oud-Beyer- landse ploeg lang aan de ding: 22-24. Eerst bij de entree van Kyle kwam Parker tot wal men redelijk basketbal zou kun nen noemen. Er werd weer wal verdedigd en Kyle schoot 12 punten tegen 87%. Met rust leid de Parker dan ook licht: 46-42. De tweede helft was dan wal beter. Bruinsma en Woudstra scoorden veel en zelfs fraai Zwaar debet aan het duel was het armoedige fluiten van arbi ter Ros, die met een heel andere wedstijd bezig bleek te zijn BOB deed verder aardig mee. werd op het eind wat moe, zodal Leiden verder uitliep. Met 98-78 was het verplichte nummer een feit. Scouting Parker: Bruinsma pt 71% 7 reb; Woudstra 18 pl 69% 4 reb; Collins 18 pt 414 3 reb; Kyle 14 pt 87% 6 reb; van Rooden 11 pt 57% 9 reb; Plaat 10 pt 56% 4 reb. Stand: Den Bosch 9-18; Parker 10-18; Musette 9-14; Donar 9-14, Delta Lloyd 9-8; BOB 10-6; Punch 9-4; Flamingo's 9-4; Am stel veen 9-4; Frisol 9-2. Hans van Velde

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12