Aanties treedt af CONFLICT OVER AARDGASPRUS Toekomst is aan spelende mens jfe FNV blijft met aanvullende looneis dreigen Na bekendmaking oorlogsverleden j Middel erger de kwaal dan de kwaal "Houding regering kost staat miljoenen Dinsdag 7 november 1978,69e jaargang no. 21191 i Kort Rapenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - {Abonnementen: ikwartaal 41,75: jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Johan Cruijff Rechtstreeks verslag van de afscheidswedstrijd van Johan Cruijff op Ned.II om 20.00 uur. Om 22.15 uur „Quincy". Ned.II om 19.35 uur laatste aflevering van „Rebecca" om 22.10 uur „De Christenen" en om 23.00 uur samenvatting af scheidswedstrijd Johan Cruijff. Plaatselijk mist Droog weer met veel bewolking en plaatselijk mist, maar ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks 8 gra den. Morgen zon op: 07.46, zon onder: 17.01. Hoogwater: 8.19 en 20.57. Laagwater: 3.49 en 16.22. Washington (API) Er was maar één ding niet in orde met de roo- I kontdekkers van de brand veroorzaken. Volgens de commis sie in Washington die waakt over het produkt dat de verbruiker wordt voortgezet, had Pittway niet gewaarschuwd toen de onvolko menheid was ontdekt. Pittway en de commissie kwamen gisteren in minnelijke schikking en zonder dat eerstgenoemde schuld bekende, overeen dat de firma een civiele boete van 100.000 dollar zou betalen. Zestigduizend van de 115.000 rookontdekkers die Pittway de laatste twaalf jaar heeft verkocht, zijn teruggehaald en de firma heeft toegezegd naarstig te gaan zoeken naar de rest. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In het jaar 2000 zullen wij drieëneenhalve dag per week werken. De rest van de tijd zijn we vrij. De toekomst is wel licht niet langer aan de werkende, maar aan de spelende mens. Deze laatste stond daarom centraal op het jaarlijks congres van het Ge nootschap- voor Reclame, dat gisteren in het Utrechtse Jaarbeursgebouw werd geopend. De econoom prof. A. Heertje waarschuwde bij die gelegenheid: „Wie niet in wonderen gelooft, is geen realist. Wat de economie be treft, kan het' allemaal best. Het kernpro-, bleem ligt in de politiek - in de vraag of de mensen bereid zijn elkaar financieel in staat te stellen om te kiezen voor niet werken. En daarover moet ik een beetje somber zijn. Ar beid moet niet alleen gezien worden als pro- duktiemiddel, maar ook als iets dat recht streeks voorziet in behoeften. Wel: niet werken kan ook voorzien in een behoefte. Voorwaarde is dat er genoeg werkwilligen overblijven en dat ze via matiging in hun ei gen inkomen de andere mensen aan geld wil len helpen. Met die bereidheid staat het niet zo best. Kijk naar de ambtenaren. Hun hou ding is meer dan schandelijk". Prof. Heertje besloot zijn betoog: „Officiële cijfers vertekenen. Er is een groot zwart circ uit. Steeds meer mensen zien kans daarin te recht te komen. Als iemand zich opgeeft als officieel werkloos, krijgt hij een uitkering. Maar je moet er rekening mee houden dat hij zijn arbeidscapaciteit aanbiedt in het zwart circuit. Ik denk dat dat steeds meer gaat ge beuren". Mr.W.Aantjes vanmorgen kort voor het beraad van de CDA- Tweede Kamer-fractie. Naast hem (links) vice-voorzitter Lub bers en vice-voorzitter Leijen- (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Mr. W. Aan- tjes treedt af als voorzitter van de CDA-Tweede Kamer fractie. Hij legt ook alle ande re politieke functies neer. Een verzoek van de fractie om als Kamer-lid aan te blijven heeft hij afgewezen.Hij heeft dit vanmiddag bekend gemaakt na een emotioneel beraad met zijn fractie. Dat is het gevolg van gisteren bekend geworden feiten uit het oorlogsverleden van mr. Aantjes. De top van het CDA kwam gisteravond met spoed bijeen ten huize van de heer Aantjes in Utrecht; de CDA- kamerfractie kreeg vandaag uitleg van Aantjes. Deze wil de met het bekend maken van zijn definitieve beslissing wachten tot het fractieberaad was afgelopen. Aanleiding van de hevige consterna tie die gisteren in Den Haag ont stond was een rapport van het Rijk sinstituut voor Oorlogsdocumentatie, waarin werd vastgesteld dat Aantjes in de oorlog pro-Duitse sympathiën had, vrijwillig in West-Duitsland is gaan werken, daar vrijwillig dienst- nam bij de Germaanse SS, en ver volgens als bewaker of als adminis trateur te hebben gewerkt in het "kamp Port Natal in Drente, waar en kele honderden Nederlanders geïnter neerd waren. De directeur van het Instituut voor Oorlogsdo cumentatie, dr. L. De Jong, wees gisteravond alle verklaringen van Aantjes omtrent zijn ge dragingen gedurende de oorlog van de hand. Aantjes verklaarde de afgelopen jaren in di verse interviews dat hij in de oorlog in Duits land is gaan werken omdat er anders PTT- collega's van hem die een gezin zouden moe ten achterlaten, moesten gaan. Volgens Aan tjes heeft hij op 12 oktober '44 in Hamburg dienstgenomen bij de Duitse krijgsmacht om zo na in Nederland te zijn aangekomen te kunnen ontsnappen. De Jong stelt echter vast dat Aantjes na aankomst in Nederland- tot aan de bevrijding n het kamp Port Natal heeft gefunctioneerd, zonder pogingen te doen om te ontsnapr jti en ">nder te duiken. Vol gens getuigenv<rklai uif^n was Aantjes in het kamp vrij om te gaan en te staan waar hij wilde. Volgens De Jong s het mogelijk dat Aantjes door dienstneming bi; een vreemde krijgs macht zijn Nederlanderschap verloren heeft. Justitie stelt daar momenteel een onderzoek naar in. „Het zou kunnen betekenen dat we bijna twintig jaar lang een kamerlid hebben gehad die niet eens Nederlander is", aldus De Jong. Volgens hem heeft Aantjes na de bevrij ding bij zijn terugkeer in zijn geboortedorp Bleskensgraaf nooit iemand van zijn gedragin gen tijdens de oorlog verteld. Zou hij bij de zuiveringen, in het kader waarvan hij onder meer door het huidige kamerlid Schakel (toen verzetsstrijder) is verhoord, wel de waarheid hebben verteld, dan zou Aantjes, zo schat De Jong, de relatief lichte straf van ongeveer an derhalf jaar internering en tien jaar ontzeg ging van de burgerrechten hebben gekregen. Van de getuigen kreeg De Jong te horen dat zij nooit aangifte van Aantjes' roï in het kamp Port Natal hebben gedaan, omdat hij zich tegenover de gevangenen altijd correct gedroeg. Dit in tegenstelling tot andere functi onarissen in het kamp. Volgens dr. De Jong waren de omstandigheden in het kamp voor de gevangenen „ronduit slecht". In politieke kringen werd ronduit onthutst ge reageerd op de feiten omtrent Aantjes' oor logsverleden. In de CDA-fractie ontstaan grote problemen over de opvolging van Aantjes. Waarschijnlijk wordt dat de vice-voorzitter Lubbers, die uit de KVP voortkomt, maar niet uitgesloten wordt dat de ARP erop zal staan dat Aantjes door een anti-revolutionair wordt opgevolgd. Oud-ARP-voorzitter Berghuis verklaarde giste ren in zijn archieven een brief van Aantjes te hebben waarin hij (in 1967 toen hij geen mi nister kon worden wegens zijn gedragingen in de oorlog) op papier zette wat hij precies in de oorlogsjaren had gedaan. Berhuis zei va nochtend echter geen enkele behoefte te heb ben om die brief nu op te zoeken. Hij zal de brief slechts beschikbaar stellen als de justitie erom vraagt. Berghuis zei tot de sombere con clusie te zijn gekomen dat de inhoud van het rapport van De Jong juist is. De inhoud van het rapport gaat verder dan wat Berghuis zich van de verklaringen van Aantjes in 1967 wist te herinneren. ■HU Rook ..ze kunnen brand veroorzake- n... tWAT EEN ÖNTOEKK/Jitö) jLftmi WiA en dan hun eigen rook ontdek- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de regering in de kwestie van de aardgas- prijs voor kleinverbruikers per sé het onderste uit de kan wil hebben, dan krijgt zij het lid op de neus. Dit zegt de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrij ven in Nederland (VEGIN), die een verhoging van de betreffen de prijs met vijf cent in de ko mende drie jaar voldoende vindt. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) houdt vooralsnog vast aan zeven en een halve cent. Blijft dat zo, dan zal de VEGIN op haar beurt eisen dat de minister de letter van de Wet op de Aardgasprijzen in acht neemt. Dat zou erop neerkomen, dat hij een officiële beschikking moet uitvaardi gen, die, zo hebben de Gasbedrijven be rekend, niet eerder van kracht kan wor den dan 1 maart 1979. Tot die tijd blijft de prijs op het oude niveau (27 cent per kubieke meter). En aangezien dan de twee koudste maanden van het jaar zul-, len zijn verstreken, waarin normaliter een kwart van de totale binnenlandse hoeveelheid gas wordt afgezet, zal dat de Staat een schade berokkenen van tiental len miljoenen, aldus de VEGIN. Over een verhoging van vijf cent (2 ct in 1979, 2 ct in 1980 en 1 ct in 1981) hebben de Gasbedrijven overeenstemming be reikt met de Nederlandse Gasunie, die het gas levert. Beide partijen benadruk ken dat zij een dergelijke prijsstijging redelijk en verantwoord vinden. Tot nu toe is het altijd zo geweest dat de minis ter van Economische Zaken een contract tussen de VEGIN en de Gasunie „auto matisch" "goedkeurde. Bij de Gasunie verwacht men dat Van Aardenne ook deze keer uiteindelijk wel zijn handtekening zal zetten. Diefstal door ,,Grease- aanhangers" LEIDEN - Fanate aanhangers van de film „Grease", die thans in het Luxor-theater aan de Stationsweg draait, hebben foto's en posters van de film gestolen. Het afgelo pen weekeinde miste de di rectie van de bioscoop plotse ling twintig foto's en twee posters van het zo populaire- filmduo, John Travolta en Olivia Newton-John. De foto's en posters vertegen woordigen een waarde van ongeveer honderdvijftig gul den. =HimiiiiuunuiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiuuiimiuL' Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Sammy Davis: zuurkool met worst Sammy Davis, de amerikaanse zanger-entertainer, is in ons land. Vanavond treedt hij op in de zaal die Bette Medler een paar weken geleden te moeilijk vond: de Prins Willem-Alexanderzaal van het Congresgebouw te Den Haag. Voor Sammy alle reden zich geducht voor te bereiden. Dat deed hij gisteren in een Amsterams restaua- rant, waar hij een zuurkool-met-worst-maaltijd verorberde. Prima middel om 'op stem' te komen, zeggen ze. (van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM „Tot dusver is mij nog niet aangetoond, dat onze eis tot handhaving van de koopkracht tot een inkomen van 30.000 gulden volgend jaar te realiseren valt met alleen maar prijscompensatie en dus zonder aanvullende loonsverhoging. Weliswaar wordt thans afgezien van een eigen risico in de ziekenfondsverzeke ring, maar nu probeert het kabinet in die sector op een andere manier eenzelfde bedrag binnen te halen. Bovendien blijft nog steeds de mogelijk heid, dat lagere overheden extra belastingen gaan heffen nu voor hen de uitkeringskraan wat wordt toegedraaid door het kabinet". FNV-voorzitter Wim Kok zei dit gisteravond na afloop van de vergadering van de federatieraad, die zich onder meer had bezig gehouden met het te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid. De brief van minister Albeda, waarin dézè de sociale partners uitnodigt voor een loongesprek, werd een onvoldoende bijdra ge bevonden om te verwachten, dat dit gesprek ook maar een kans maakt tot resultaat te leiden. Kok wees erop, dat in de brief van Albeda niet is toegezegd, dat er niet gekort zal worden op de stijging van de sociale uitkeringen (een half procent per half jaar). Het tegendeel is het geval. Het niet door laten gaan van die korting is voor de FNV het absolute minimum om het komende loongesprek nog enige kans van slagen te geven. Kok zei ook, dat eisen tot arbeidstijdverkorting niet in elke bedrijfstak dezelfde zullen zijn. De mogelijkheden per bedrijfstak zijn* daarvoor bepalend. Als er echter bedrijfstakken zouden zijn, waar arbeidstijdver korting economisch wel mogelijk is doch niet zal worden toe gestaan, zullen er aanvullende financiële eisen woreden ge steld. e>VV.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1