Komst Winkelhof heeft verstrekkende gevolgen WILL HERR BLAAST EEN GOUDEN PARTIJ IN DE AARLANDERVEENSE FANFARE DSS Weer twee Sinterklazen Oegstgeest? IISTAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Vanavond wordt in het Aarlanderveense Dorpshuis een muzikant gehuldigd. De plaatselijke fanfare Door Samenwerking Sterk, ofwel DSS, weeft een feest rond 61-jarige Will Herr. Ook de burgemees ter van Alphen zou daarbij aanwezig zijn, zo heb ik horen verluiden. En zo gauw er burgemeesters opdraven in dorpshuizen met gezellige toestanden is er meestal wel iets bijzonders aan de hand. Zo ook in het geval van Will Herr, één van die enkele hoogstverdienstelijke leden van de 1300 inwoners tellende Aarlanderveense gemeenschap, die op verenigingsgebied hoge ogen gooit, net zoals bijvoorbeeld in Hoogmade, zoals ik onlangs gemerkt heb. Will Herr is 50 jaar lid van DSS, hardwerkend lid zelfs, ofschoon de laatste tijd de activiteiten om gezondheidsredenen wat terugge schroefd moeten worden. „Mijn man's leven hangt van liefhebbe rijen aan elkaar; hij heeft daar wel een beloning voor verdiend, want het is een man die weet wat trouw aan een vereniging is", meent Will's vrouw Miek, een geboren Zeeuwsvlaamse, die ongeveer 29 jaar geleden „kennis" aan Herr kreeg toen die, met vele anderen, in politioneel opzicht orde op zaken trachtte te stellen in onze verloren tropische Archipel. Het waren de dagen van het „naakte Lingadjatti, dat Miek correspondentie met Will opnam. Na diens repatriëring zijn ze, tot wederzijds groot genoeg, aan elkaar blijven hangen. Mevrouw Miek Herr mag nu delen in de lof die haar man wordt toegezwaaid, want zonder haar had-ie het allemaal niet geheel gered. Will Herr heeft een familienaam die een gemengd Duits-Deense oorsprong schijnt te hebben. „Het fijne weet ik er niet van", vertelt Will, „maar er moet wel artiestenbloed in zitten. Clowns en circus waren de Herrs in vroegere tijden niet vreemd". Misschien is daarom Will Herr een volbloed muzikant gebleken en een fervent paardenliefhebber. Fanfare DSS heeft het maar één jaar zonder Will moeten stellen. De „muziek" werd in 1927 door Will's vader opgericht en een jaar later kwam de elfjarige knaap Will al blazen. „Hoe dat DSS er is gekomen weet ik niet, maar het ia niet onwaarschijnlijk dat het komt door dat groepje muzikanten uit het oosten, Duitsland of Oostenrijk - weet ik veel - dat elk jaar hier op de hoek van de Dorpsstraat kwam staan muziek maken. Men schijnt er de smaak van te pakken hebben gekregen". Will Herr was dus 11, toen-ie aan de muziek kwam: „Dat was erg jong voor die tijd. Tegenwoordig heb je muziek scholen met nog veel jongere leerlingen, die een tip-top muzikale opleiding krijgen. In mijn dagen was dat wel even anders. Ik zat thuis te oefenen bij het licht van de petroleumlamp en met de muziek tégen de theepot aan. Je moest jezelf zien te ontwikkelen, want veel hulp kreeg je niet. Bij mij ging het matig. Ik begon met de bugel en twee jaar later kwam de piston. Nu blaas ik al jarenlang de tuba-bariton. Nee, niet met bolle wangen; dat is het nou precies net niet met die tuba". Sinds z'n 15e jaar blies Will Herr elk jaar bij het begin der Oranjefeesten 's ochtends om half zeven de reveille. Op een jachthoorntje. Helemaal in z'n eentje. En de ponyclub er achter op, als steunverlening aan de vroege feestelijke entree. Dat is weer zoiets: Will Herr en de paarden. Met 5 kleine pony's werd de club opgericht die nu is uitgegroeid tot een landelijke rijvereniging met 40 leden die allemaal hun eigen paard of pony inbrengen. De Viergang Ruiters, heten ze. „Daar ben ik een enthousiast lid van, zeer zeker. Met m'n eigen paard Bliksem. Die staat op stal achter m'n huis". Het dier wordt verzorgd door Miek Herr („behalve 't „Mesten", dat doe ik niet"), die ook de pony van een medelid van schillen voorziet en haar zorgen uitstrekt tot twee geiten van de buurman. De paardenkuren waren Will al niet vreemd, want in de mobilisatietijd van '39-'40 bracht hij al voor „z'n nummer" door als hoornblazer bij het Zesde Regiment Bereden Artillerie, met als standplaats de Leidse Doelenkazerne. Dat was schieten, blazen en rijden. Will Herr is nooit voor één gaatje te vangen geweest: sinds een jaar of 45 speelt hij ook toneel, bij de plaatselijke Planken- ridders en ook bij de (gecombineerd met Ter Aar) Old-Timers. Bij deze laatste amateurvereniging speelt hij op het moment de rol van Kiske de Pieper, in een klucht genaamd „Amor en de vliegende schotel". „Dat heb ik nu al een keer of twintig gedaan. Ik ga er nu wel mee stoppen, maar blijf wel actief met het helpen grimeren en assisteren bij de regie". Herr bezit nog steeds een warm hart voor DSS. „Alleen zal er wel jong bloed bij moeten. We beleven veel plezier met onze jaarlijkse uitvoering en met het barbecuefeest met de speeltuinvereni ging. Dat is ontzettend leuk en plezierig. Elke donderdagavond is het repeteren, behalve als ik een toneelvoorstelling heb dan". Zo gaat Will Herr z'n gang. 't Hart heeft een jaar of tien geleden gewaar schuwd: zet de boel op een lager pitje. Huisschilder Herr heeft zich dat aangetrokken, ofschoon hij nog allerlei klusjes opknapt Alleen stopte hij wel definitief, een jaar of negen geleden, met de drogisterij die nog van zijn vader stamt. Miek Herr dreef die zaak, maar dat is nou al weer geruime tijd welletjes; Miek, die een zakenvrouw in hart en nieren is, maakt zich nog wel erg nuttig als pedicure. „Die drogisterij - al is het een ander hoofdstuk - werd te specialistisch voor een tamelijk klein dorp als Aarlanderveen. Veel midden standers zijn hier opgestapt, onder de zuiging van het nabije Alphen a.d. Rijn. Maar het is een fijn dorp gebleven, midden in de vrije polder. Veel jongeren konden hier, gezien de huisvesting, niet meer terecht en trokken naar Alphen. Maar ze zouden'van de ene op de andere zó weer terugwillen als er gelegenheid was. Maar er wordt niets meer gebouwd, hier in Aarlanderveen". Inmiddels gaat gouden tubablazer Will in een teruggenomen tempo door met het gezelligheidsleven; „veel rijden door de polders op „Bliksem", ook met leden van de rijvereniging natuurlijk. Soms zijn we te vinden aan het Noordwijkse strand of in het Amsterdamse Bos, waar onze rijdieren met veewagens naar toe worden vervoerd". En in de donkere knusse wintermaanden geeft Will zich over aan een andere hobby: de modelbouw van radiografisch bestuur bare schepen. Toen ik gisteren bij hem was, bij het knapperend houtblokken- vuur in de prachtige Zeeuwse ovenka chel waarop de waterketel stond te zingen, werd er gebeld: of-ie even een paar ruitjes kon komen inzetten, bij een kennis. Maar vanavond is Will Herr bezet; dan legt een stuk Aarlanderveen se gemeenschapszin beslag op hem. Je kunt nou wel zingen „Will Herr gaat nooit verloren", maar zo'n Will Herr vind je niet gauw meer terug in onze geprogrammeerde tijd. Jammer, dat die mensen op een gegeven moment gas moeten terugnemen omdat ze te veel hooi op de vork hebben genomen. 222 OEGSTGEEST - Het ziet er naar uit dat Sint Nico laas te Oegstgeest niet zal worden ont vangen door een lid van het college van B. en W. of een andere vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. De winke liersvereniging „Oegstgeest Ac tief' heeft reeds aangekondigt de Sint op 18 november te zullen inhalen maar die datum bleek men ook bij de Stichting Lange Voort in het achterhoofd te hebben. Nu is bekend dat beide winkeliersverenigingen elkaar niet liefkozen maar elkaar nu ook weer niet direkt naar het leven staan. Ieder gaat echter zijns weegs en het gevolg daar van was dat Oegstgeest vorig jaar twee Sinterklazen officieel inhaalde. Dat ging de toenmalige wethou der van middenstandszaken, de heer Gmelich Meijlings te ver. In een commissievergadering werd beterschap beloofd. De wethouder stelde toen tevens dat het geen zin had om twee maal een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur te la ten opdraven, die kon dan maar beter thuisblijven. Helaas ont komt men thans niet aan de indruk dat alles nog geen koek en ei is. Zal Oegstgeest weder om het wonder beleven van een Sint Nicolaas in duplo? Brand in keuken De Gouden Leeuw VOORSCHOTEN - Een korte felle brand heeft gisteravond een van de keukens van het restaurant „De Gouden Leeuw" aan de Veurseweg verwoest. Omstreeks vijf uur kwam er een brandmelding. De brand weer, juist op oefening, was binnen enkele minuten aanwe zig en zag kans de felle brand te lokaliseren in de keuken op de eerste etage, waar de brand haard ook was. Binnen een half uur was de brand geblust. De vrijwel nieu we keuken brandde geheel uit, terwijl een gedeelte van het gebouw waterschade opliep. Door deze brand kan het restau rantbedrijf niet meer op volle kracht werken. Omtrent de oor zaak van de brand konden brandweer en politie nog geen duidelijkheid krijgen. Vandaag zal de recherche een onderzoek instellen: aan alle brandveilig heidsvoorschriften was vol daan. LJe man, die inmiddels heeft bekend, heeft het geld verleden jaar verduisterd bij het Rotter damse bedrijf „Rommenhol- ler", waar hij begin 1977 in dienst trad. Door de computer foutief te instrueren ontving hij maandelijks een veelvoud van zijn salaris. Ook stopte hij geld van klanten in zijn zak. Bij het opmaken van de jaarbalans kwam de zaak aan het licht. De man werd geschorst en in april van dit jaar ontslagen. Pas in juli werd de verduistering aan de Rotterdamse politie doorge geven. De Alphense politie kreeg recent het verzoek proces verbaal tegen de man op te maken. Volgens de politie ver keerde de man in financiële moeilijkheden. Economisch wel en wee Aan de Hoge Rijndijk 108 is de antiekhandel Florijn ge vestigd. Aan de Haarlemmerstraat 193 is i.p.v. de kadotiek Pom- Pom, „Rozemarijn", winkel in kruiden, zuidvruchten en re form artikelen, gevestigd. Van de Haven 40 is het sporthuis Breedeveld verplaatst naar Oude Vest 215. Aan de Morsstraat 38 is de herenkapperszaak van H. B. Pijpers opgeheven. Aan het Noordeinde 4 is de Turkse koffieshop „Fatan" op geheven. Aan de Lage Rijndijk 14 is Sjato B.V., im- en exporthandel in wijnen en gedistilleerd, ge vestigd. Aan de Lange Mare 61 is L. G. Donkersloot, aannemingsbe drijf van timmerwerken van niet bouwkundige aard geves tigd. Aan het Schuttersveld 9 is het ingenieursbureau Marc-m B.v., constructies voor de olie industrie, gevestigd. Will Herr, een gouden tubablazer. CIMK IN RAPPORT OVER LEIDERDORPSE WINKELS Alphense Administrateur verduistert 37 mille ALPHEN AAN EN RUNEen 52-jarige administrateur uit Alphen aan den Rijn heeft bij j zijn werkgever 37.000 ver- duisterd. Van het geld heeft hij een auto gekocht, schulden af gelost terwijl een deel is opge gaan in zijn gezin. Het noodwinkelcentrum In Leiderdorp, de aanloop naar het nieuwe Winkelhof. Desastreus zullen dg gevolgen van Winkelhof zijn voor centrum Santhorst. LEIDERDORP De realisatie van het nieuwe winkelcentrum Winkelhof zal ver strekkende gevolgen hebben voor de reeds gevestigde winkelvoorzieningen in Leiderdorp. Dit is de voornaamste conclu sie uit het rapport „Leiderdorp winkels in de toekomst", dat in opdracht van de middenstandsvereniging en gemeente door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) is samengesteld. De resultaten van het gehouden deelonder zoek bevestigden de eerdere conclusies van het regionale distributie-planologi- sche onderzoek Rijnland, dat in opdracht van de Kamer van Koophandel eveneens door het CIMK is uitgevoerd. Min of meer desastreus zijn de gevolgen voor het nabijgelegen winkelcentrum Santhorst. De verwachting van het college van B en W, dat bij een andere verhouding van de invoergegevens 45% dagelijkse artikelen en 55% niet-dagelijkse artikelen in plaats van de bij het regionale onder zoek gehanteerde verdeling 60%-40% de uitkomsten een gunstiger beeld te zien zouden geven, is daarmede niet bewaar heid geworden. Met de komst van Winkel hof ontstaat volgens het rapport een situa tie van „oververzorging", vooral in de sector dagelijkse artikelen. Mede op grond van een in die sector te verwachten ver schuiving in de koopkracht in de periode tot 1985, krijgt ook het Winkelhof met de nodige aanloopmoeilijkheden te maken. De aantrekkelijkheid van hét Leidse win kelcentrum is hier mede oorzaak van. Om. aan de moeilijkheden het hoofd te bieden, wordt een reducering van het aantal win kels in Santhorst onvermijdelijk geacht. Een vermindering met eenderde, acht men niet onwaarschijnlijk. Het rapport gaat zelfs zo ver, dat voorkomen moet worden, dat gaten ontstaan in het bestaande win kelfront. Inkorting van één poot (Van Diepeningenlaan, dan wel Laan van Ou-' derzorg), hetzij inkorten aan de beide uiteinden, zal de compactheid van het centrum het minst verstoren, zo staat in het rapport te lezen. Oude Dorp Ook voorspelt het rapport, dat in het oude dorp een verschuiving in de oriëntatie van de inwoners op de winkelvoorzieningen zal optreden. Als niet op de toekomstige situatie wordt ingespeeld, zal een aantal bedrijven na verloop van tijd gedwongen zijn te sluiten. Ook voor het behoud van het dorpsmilieu, acht men het noodzake lijk, dat er een winkelconcentratie komt op de plaats van het oude raadhuis en omgeving. Hérstructurerende maatrege len zijn nodig om dit te realiseren, omdat uitbreiding van het aantal winkels uit den boze wordt geacht. Men denkt daarom uitsluitend aan winkelverplaatsing. Dit betekent intussen een flinke streep door de berekening van de werkgroep uit de begeleidingscommissie Oude Dorp, die een toeneming van het aantal winkels wel zag zitten. Voor een „trekker" in de vorm van een supermarkt is er zeker plaats in de winkelconcentratie. De bereikbaarheid zal daarom moeten worden vergroot. Voorgesteld wordt de tunnel onder de Persant Snoepweg te verbreden, ten be hoeve van het autoverkeer. Uit het onderzoek is ook gebleken, dat de wekelijkse markt een belangrijke func tie vervult. De helft van de inwoners bezoekt geregeld de markt, .die als een welkome aanvulling van de gevestigde detailhandel wordt gezien. Ten aanzien van de toekomst van de detailhandel stelt het rapport, dat de gevestigde onderne mers met een afwachtende houding niet gediend zijn. Verplaatsing van onderne mers naar het Winkelhof wordt als een van de mogelijkheden gezien om niet in bedrijfseconomische moeilijkheden te ra ken. Tijdig en intensief overleg met de gemeente wordt, als een noodzaak gezien. Het rapport wordt op dinsdag 7 november besproken in de commissie Economische Aangelegenheden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5