Bewoners Quarles van Uffordstraat tegen verlenging bouwvergunning autospuiterij Rijnsburg heeft geld voor nieuwe investeringen CDA en VVD wijzen verkeersdrempels Oranjekade af „Bedrijven verplichten training te geven in ontwikke lingslanden" Markthof heeft Winkelier speelde voor eigen rechter Blauw Zwart wil af van predikaat'r.k.' bestaansrecht in Oegstgeest Woonerf in „Poolshof" r REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 PAGINA NOORDWUK Eeen uital bewoner# van de Quarles van Uffordstraat zijn bar slecht te spreken over het beleid van Burgemeester en Wethouders. Volgens hen heeft het college volko men ten onrechte een vergunning verleend om het pand Quarles van Uffordstraat 12A een voormalige bollenschuur te verbouwen tot autospuiterij. Hoe hoog hen deze zaak zat, vertelden zij gisteravond aan een hoorcommissie uit de gemeenteraad onder presidium van raad- snestor Jacq. de Geus. Men voerde onder meer aan, dat het bestemmingsplan de vestiging van een auto-ui tdeukerij en -spui te rij niet toelaat en dat het college daarom de bouwvergunning niet had mogen verlenen. Het bestemmingsplan zou namelijk slechts woningbouw toestaan, waarin eventueel nering mag worden bedreven, mits deze niet hinderlijk is voor de omgeving. Waar het in dit geval om draaide was het begrip „nering", had burgemeester mr. Bonnike in een eerder gesprek met de Quarles-bewoners gezegd. Tijdens de hoorzitting ging men uitgebreid op de interpretatie van dit begrip in. Daarbij kwam zelfs de Grote Van Dale op tafel. Commissie-se cretaris Boering las uit het woordenboek voor, dat .nering" wordt omschreven als een middel van bestaan, inzonderheid handel, kleinhandel en winkelbedrijf. Voor de opposanten was het onbegrijpelijk, dat het Noordwijkse college het begrip zo rekbaar hadden gehanteerd en er ook een bedrijf als een autospuiterij onder hadden gebracht. Een dergelijk bedrijf behoorde, volgens de aan het woord zijnde Quarles-bewoners tot categorie vier, dat wil zeggen op één na de meest hinderlijke groep van bedrijven. De heer Gorten oefent tot nog toe zijn bedrijf uit aan de Abraham van Royenstraat, maar moet daar binnenkort verdwijnen, omdat de gemeente zijn grond nodig heeft om een saneringsplan te realiseren. Daarom waren de bewoners van de Quarles van Uffordstraat er bijzonder over ge belgd, dat bij de eerder behandeling van de kwestie door de Raad van State namens het gemeentebestuur was verklaard, dat de gemeente geen enkel belang had bij het al dan niet verlenen van de bouwvergunning. Dat belang was er wel degelijk, meende de opposanten en zij stelden daarom dat er sprake was van onzorgvuldig handelen en onbehoorlijk bestuur. Dat nering meer zou omvatten dan alleen winkels, hadden zegslieden bij informatie in grotere ge meenten belachelijk gevonden. In Haarlem, Heemstede en Bloemendaal bijvoorbeeld wordt in bestemmingsplannen onderscheid gemaakt tussen nering, handel en bedrijf, werd op de hoorzitting aangevoerd. Gegriefd waren de bewoners van de Quarles van Uffordstraat ook over het feit, dat op de zitting van de Raad van State door de vertegenwoordi ger van de gemeente was opgemerkt dat de bewoners eigenlijk te laat waren met hun appèl. Deze stelden op hun beurt te zijn uitgegaan van een afspraak met wethouder Van Duyn, dat de beroepstermijn zou gaan lopen vanaf het moment dat hij over de zaak een gesprek met hen had gehad. De bewoners vrezen voor het ontstaan van een bende afval als gevolg van de aanwezigheid van de autospuiterij. Overal tracht men industrieën uit de woongebieden te weren, zei een der bewoners en hij voorzag voor het gemeentebe stuur van Noordwijk geen beloning van minister Ginjaar voor milieu-vriendelijk gedrag. Gewezen werd ook nog op het brandgevaar dat het te vestigen bedrijf voor de omgeving zou opleveren. „Bij brand kunt u daar achttien lijken bergen, waarschuwde een bewoner. In de directe nabijheid van het pand in kwestie staan verschil lende bouwsels, die clandestien dan wel legaal worden bewoond. Er is een doorgang van slechts twee meter en de brandweer kan er onmogelijk bij, zo werd er nog aan toegevoegd. De bewoners van de Quarles van Uffordstraat laten het er niet bij zitten, dat bleek wel uit hun vragen naar de termijnen. Binnen zestig dagen - eventueel een keer met dertig dagen te verlengen - moet het college een beslissing nemen. Daarna kunnen de bewoners in beroep bij Gedeputeerde Staten. Voorzitter De Geus zegde toe de bezwaren en grieven van de bewoners aan het college van Een gedeelte van de Quarles van Uffordstraat. In net nart van de foto het gewraakte pand (met twee B en W te zullen overbrengen. ramen links). Minister De Koning in Leidschendam: LEIDSCHENDAM - Bedrij- ven die in het kader van hulp aan ontwikkelingslanden tech nische apparatuur leveren zou den moeten worden verplicht in die landen tevens de beno digde training te geven voor de bediening daarvan. Dit zei de minister van ontwikkelingssa menwerking, drs. J. de Koning, gisteravond op de jaarvergade ring van het Kamerkringver- band Leiden die werd gehou den in de Leidschendamse Kruisheuvelkerk. De minister die uitgenodigd was te spreken over het kabinetsbe leid en het werk van zijn minis terie zei verder dat in de komen de jaren geprobeerd zou moeten worden in de zg. concentratie- landen, landen waar de meeste hulp naar toe gaat, staven van deskundigen geruime tijd in het betreffende land onder te bren gen. Op een klacht van de aan wezigen gaf de minister toe dat inderdaad soms technische ap paratuur op te hoog niveau wordt geleverd. Als voorbeeld noemde hij ziekenhuisappara- tuur op academisch niveau. Overigens was hij van mening dat de meerderheid van de tweeduizend Nederlandse pro jecten in het buitenland goed loopt. BEGROTING OPNIEUW SLUITEND RIJNSBURG Rijnsburg heeft op nieuw een sluitende begroting kunnen maken. Zonder de trendmatige verho ging van de plaatselijke belastingen, prijkt op die begroting al een post van ruim 360.000 gulden voor onvoorziene uitgaven. Vandaar dat het gemeentebes tuur in de begeleidende brief bij de be groting schrijft, dat volgend jaar nieuwe investeringen gepleegd kunnen worden. Een van de nieuwe investeringen zal de aanleg van een parkeerterrein nabij het nieuw te bouwen golfslagbad zijn. Het gemeentebestuur trekt hiervoor 100.000 gulden uit Dit golfslagbad zal overigens volgend jaar zomer opgeleverd moeten zijn. Over de voorgenomen uitbreiding van het sportveldencomplex aan de Noordwijkerweg bestaan minder zekerhe den. De onderhandelingen over de ver werving van de benodigde grond zijn nog niet afgerond. Het gemeentebestuur deelt mee, dat indien de onderhandelin gen niet het vereiste resultaat hebben, gezocht gaat worden naar een tijdelijke oplossing voor de veldennood. Het ontwerp-bestemmingsplan „Buitenge bied '77"zal het komend jaar wellicht nog niet ter inzage kunnen worden ge legd. Ten aanzien van de overige bestem mingsplannen, merkt de gemeente op, dat alles naar wens verloopt. Een milieu- ambtenaar meent Rijnsburg niet nodig te hebben. De noodzakelijke uitbreiding van de tuinbouwschool zal kunnen worden gerealiseerd op gemeentelijke grond. Met deze beslissing wordt voorkomen, dat de proeftuin aan de expansiedrang van de school opgeofferd dient te worden. Over het tijstip van aanvang van de bouw van het rouwcentrum bestaat nog geen zeker heid. Een en ander hangt mede af van de op handen zijnde renovatie van het bejaardenhuis. In elk geval is al zeker, dat de stichting Avondzon het rouwcen trum gaat bouwen. NOORDWIJK Bij een in- middels afgesloten recherche; onderzoek zijn bijzonder eigen gereide praktijken van een Noordwijkse winkelier aan het licht gekomen. Als de man of z'n personeel iemand op dief stal in de zaak betrapte, placht hij op een minder elegante wij ze zelf voor rechter te spelen. Daarbij was het de gewoonte de waarde van de niet-afgere- kende goederen met tien te vermenigvuldigen en de delin quent daarna voor de keus te stellen het soms fors uitvallen de bedrag te betalen, daar an ders aangifte bij de polittie zou volgen. Dit dreigement miste meestal z'n uitwerking niet. Bijna altijd kozen de oneerlijke „klanten" voor onderhandse af doening van het geval. Zij be taalden ineens of in gedeelten de opgelegde „boete" aan de winkelier, die bovendien de meegenomen koopwaar „in be slag nam". De zaak kwam aan het rollen toen een bejaarde man, die op dat moment geen geld had, be trapt werd toen hij voor een paar tientjes aan winkelwaren in z'n zak stak en deze aan de kassa niet afrekende. De mede deling dat de politie bij de zaak i betrokken zou worden als hij niet betaalde, bracht de oude baas in paniek en aangezien hij niet over geld beschikte, teken de de man een schuldbekentenis ad 200,—. De angst dat men toch achter de diefstal zou ko men en het zelfverwijt grepen hem echter later zodanig aan, dat hij plannen maakte om zich van het leven te beroven. Na een gesprek met de recher cheurs zag hij hiervan af. De winkelier, die ter verdedi ging van zijn methode aanvoer de, dat lang niet alle winkeldief stallen achterhaald kunnen worden, en dat zijn bedrijf daar door schade leed, blijkt reeds geruime tijd winkeldiefstallen op deze wijze te hebben afge daan. Reeds lang viel het op dat van hem slechts zelden aangif- ten binnenkwamen. Tegen de winkelier werd proces-verbaal opgemaakt wegens chantage. WASSENAAR Enige tijd ge leden heeft de sportvereniging Blauw Zwart een algemene le denvergadering gehouden in verband met de aanpassing van de statuten aan het nieuwe verenigingsrecht. Daarbij is oon. in discussie geweest de vraag of het predikaat „R.K." voor de naam van de vereni ging al of niet gehandhaafd moest worden. De vergadering besloot van wel. Daarna heeft een aantal leden zich schriftelijk tot het bestuur gewend met de mededeling, dat zij op die eerdere beslissing willen terugkomen. Dit punt is daarom op de agenda geplaatst van een volgende algemene le denvergadering op 13 november om half negen in het clubge bouw. Het huidige parkeerterrein bij zwemba0 "Waterbos"biedt onvoldoende ruimte na realisering van het golfslagbad. VOORSCHOTEN Een groot deel van de leden van raads commissie van financiën en openbare werken toonde gister avond drempelvrees te hebben en met name ten opzichte van de zogenaamde verkeersdrem pels. Hoewel alle leden menen dat in diverse woonstraten het te snel rijden moet worden voorkomen door verkeersmaat regelen, willen CDA en VVD niet het aanleggen van ver keersdrempels als de enige mo gelijkheid zien. Aanleiding tot de discussie vormde de Oranjekade, waar op verzoek van de bewoners door de dienst van openbare een plan is gemaakt voor de aanleg van ondermeer verkeersdrempels. Het verkeer in deze straat om vat ruim 800 auto's per dag en dat is rijkelijk hoog. Omdat de raadscommissie niet unaniem voor het aanleggen van drem pels was, komen deze er dan ook niet. Getracht zal worden op een andere wijze het verkeer af te remmen ondermeer door te onderzoeken in hoeverre de doorgaande route van Adegeest naar Boschgeest via deze straat onderbroken kan worden. De voorgenomen aanleg van fietspaden langs de Van Beetho ven- en de Prins Bernhardlaan wordt een gebed zonder einde. Al twee jaar zijn er bestaande plannen, die vele malen in de raadscommissie behandeld werden. Inmiddels zijn er weer nieuwe bezwaren gekomen en deze liggen op verkeerstech nisch gebied en ook op het financiële. Omwonenden, waar onder bejaarden uit het bejaar dentehuis vrezen dat door de aanleg van de aparte fietspaden het voetpad onveiliger wordt, daarnaast zijn inmiddels de aanlegkosten drastisch geste gen. De gecombineerde com missies kwamen niet tot een afgerond oordeel en zo wordt het plan wederom nader beke ken o.a. in afwachting van de definitieve subsidie van de pro vincie. Burgemeester en wethouders hebben zich verbaasd dat geen enkel bezwaarschrift is inge diend naar aanleiding van het op gang brengen van de artikel 19-procedure voor het industrie terrein Rouwkooplaan. Die pro cedure houdt in een veranderde bestemming, waardoor niet al leen industrie maar ook sho wrooms e.d. mogelijk worden. De WD wil toch nog een nadere studie mede ter bescherming van de plaatselijke midden stand, het CDA gaat akkoord met een eventuele beslissing van b. en w. Wethouder Eve- leens deelde mee dat b. en w. de studie rondom dit industrie terrein nog niet afgerond heb ben. B. en W. hadden goede hoop dat door eventuele bezwa ren nieuwe gezichtspunten aan gedragen zouden worden, nu zullen b. en w. met de grootst mogelijke voorzichtigheid pro beren deze zaak op te lossen. Het centrum „Lange Voort" beschikt over 2542 m2 winkelruimte. WASSENAAR Op woensdag 8 november, 's middags om vijf uur, zal in het raadhuis „De Pauw" een openbare vergade ring van de commissie Finan ciën uit de gemeenteraad ge houden worden. Er wordt on der meer gesproken over de overname van het schoolge bouw van Heeckerenstraat 2, over de aanleg van het eerste gedeelte van een nieuwe par keerplaats in het centrum van het dorp en over de aankoop van een terrein aan de Maal drift. WASSENAAR In de reeUs Kortweg sportieve evenementen, die was voorbereid in verband met het vijftigjarig bestaan van de Was- senaarse Sportvereniging „WIK" was ook een jubileum- gymnastiekdemonstratie opge nomen, die ink juni zou plaats vinden. Door allerlei omstandig heden moest die avond worden uitgesteld. Zaterdagavond 4 no vember zal dit turnfeest gaan plaats vinden in de sporthal aan de Dr. Mansveltkade. De de monstratie begint om half acht. Alle gymnastiekafdelingen van de vereniging zullen aan het programma meewerken, ook de kleuters, ook de ritmische groe pen en ook de jazzgymnastiek. LISSE De gemeenteraads fracties van D'66, PPR en PvdA vergaderen maandag 6 novem ber in het Poelhys aan de Lisse- se Ruishoornlaan. Iedereen is welkom om met de fractieleden de raadsagenda te bespreken. De openbare bijeenkomst be gint om acht uur. OEGSTGEEST In Oegstgeest is zeker nog plaats voor een markthof. Dit stelde gisteravond de heer Walen van het CIMK tijdens een vergade ring van de stichting winkelcentrum Lange Voort. Op basis van de uitkomsten uit het regionaal distributieplanologisch onderzoek is gebleken dat Oegstgeest de komende jaren nog voldoende groeit om een dergelijk winkelcen- trumpje voldoende bestaansrecht te geven. De Lange Voort-winkeliers toonden zich enigs zins bezorgd over de plannen om aansluitend op de De Kempenaerstraat een soort markthof te realiseren. Dit hof zal onder meer voorzien awHo V»-»ptïpIHp r»p hn, Walen stelde wel dat na realisering van deze markthof verdere uitbreiding van de be winkeling in Oegstgeest niet meer is gewenst. Voor wat betreft de dagelijkse goederensector hebben 27 winkels in het centrum De Kempenaer straat totaal 1116 m2 ter beschikking en in het centrum „Lange Voort" 13 zaken in totaal 2542 m2. Het „oude" centrum heeft geen goede par keersituatie en ook de positie van de verspreide winkels geeft te denken volgens het distributie- planologisch onderzoek. Voor kleine vestigingen ziet het CIMK grote moeilijkheden tenzij ze hoogwaardige branches vertegenwoordigen, alc Vipt trpval jg Vtii hnpfiplrg WASSENAAR - Nadat van de Leliestraat tot volle tevreden heid van de bewoners, een „woonerf' is geworden hebben burgemeester en wethouders plannen voor een tweede woon erf laten uitwerken voor een groter woongebied, dat wordt aangeduid met „Poolshof Het plan omvat ook een aantal woningen aan de Prof. More- naarlaan. Er is over de verschil- overeenstemming bereikt. De kosten van het project, 23.200,- kunnen worden ge dekt uit een nog beschikbaar krediet van het grondbedrijf. Zoals bekend is er ook een plan voor een woonerf in de Pieter Maritzstraat in de wijk Oost- dorp, maar de uitvoering daar van is door omstandigheden uit gesteld tot een later tijdstip,

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4