PvdA verzet zich tegen terugdraaien besluit over verkeer Breestraat Registratiebureau woningzoekenden EggeR - stad KROON SCHORST BOUW VERGUNNING KOOPCENTRUM Koets-o-theek wil afsluiting Oude Morsch Bezielde Mozart- avond initiatief van woningbouwcorporaties: Aanleg kabel-t.v. loopt op schema LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 LEIDEN Op verzoek van Burgemeester Vis heeft de Kroon voorlopig een stokje gestoken voor de bouw van een koopcentrum door meubelhandelaar Mijnders en grootgrutter. Digros aan de Leidse Langegracht. De kroon schorstte de vergunning die ambtshalve door de commissie voor de beroepschriften was verleend nadat Mijnders en Digros in beroep waren gegaan tegen het intrekken van een eerder wel door de gemeente verleende ver gunning. Deze vergunning werd ingetrokken omdat Mijnders en Van den Broek hun plannen voor een Koopcentrum aan de Langegracht in de openbaarheid hadden gebracht. De gemeente voelde zich door deze nieuwe feiten bedrogen, maar de commissie voor de beroepschriften maakte de intrekking later weer ongedaan. In tegenstelling tot wat te doen gebruikelijk is gaf burgemeester Vis echter te kennen deze beslissing naast zich neer te zullen leggen en het hoger op te zoeken bij de Kroon. Die heeft de bouw van het koopcentrum, dat aanvanke lijk nog de komende winter open zou gaan, voorlopig onmogelijk gemaakt in afwachting van de resultaten van eerdere in deze affaire genomen beslissingen. Dat onderzoek kan wel enige maanden in beslag nemen. LEIDEN Studentenbar-dancing „Koets-o- theek" heeft de gemeente de suggestie gedaan de Oude Morsch in de avond en nacht af te sluiten voor autoverkeer. Daarmee zou een bijlage geleverd kunnen worden aan de be strijding van overlast die in de omgeving van de Kruisstraat, waar deze dancing gevestigd is, wordt veroorzaakt door de geparkeerde auto's van bezoekers. De suggestie werd gisteravond gedaan door directeur L. Kamphues van de Koets-o-Theek bij de behandeling van het beleidsplan voor de drank- horecasector in de commissie voor ruimtelijk ordening van de gemeenteraad. Daar vroeg mr. Driessen (CDA) om meer maatregelen die met name de nachtelijke overlast van het komen en gaan van de. bezoekers en het stallen van hun voertuigen tegen te gaan. Volgens Koers-directeur Kamp hues zou het helemaal geen bezwaar zijn 's avonds de wijk waarin zijn etablissement gevestigd is af te sluiten: „we hebben op 50 meter afstand een groot parkeerterrein aan de Steenstraat waarop iedereen zijn auto kwijt kan", zo stelde hij. (Van een on LEIDEN De Leidse PvdA lijkt zich vooralsnog te verzet ten tegen een mogelijk terug draaien van het in augustus genomen raadsbesluit over de toekomstige verkeerssituatie in de Breestraat. Zoals bekend wordt hierop de laatste weken sterke druk uitgeoefend door met name de NZH omdat de buschauffeurs dagelijks aan grote spanningen bloot staan als zij zich door de flessehals in de Leidse binnenstad moeten worstelen. De problemen wor den veroorzaakt door het druk ke tweerichtingsverkeer in de Breestraat, die ook nog eens een groot aantal fietsers en brommers verwerkt, terwijl met name de ochtenduren delen van de rijbaan ook nog wel eens geblokkeerd staan door auto's die tot 11.00 uur mogen laden en lossen. In augustus van dit jaar besloot een linkse meerderheid uit de gemeenterad in zijn oude sa menstelling het tweerichting- verkeer in de Breestraat perma nent te maken. Ondanks de protesten van de NZH hiertegen werd een alternatief voorstel van CDA en WD om de bussen in twee richtingen over de her stelde marktenroute te voeren toen van tafel geveegd. Intussen lopen zowel bewoners, winkeliers als gebruikers van de Breestraat te hoop bij het ge meentebestuur met bezwaren en klachten over de dagelijkse verkeerschaos die met name voor de zwakke weggebruikers levensgevaarlijk is. Vooral van NZH-zijde is de laatste weken dikwijls aangedrongen op het terugdraaien van deze raadsbe- slissing en althans de bussen weer uit de Breestraat te halen als de Marktenroute over ruim een jaar geheel zal zijn ver nieuwd. Mevrouw Koning en dr. Border- wijk (beiden PvdA) verzetten zich gisteravond tijdens een Ver gadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening tegen deze gedachte. Beiden Chaotische verkeersdrukte in de Breestraat vonden de diskussie die op dit moment over de Breestraat wordt gevoerd niet zuiver. Zij wezen er op dat de beslissing het tweerichtingverkeer in de Breestraat te handhaven des tijds is genomen in het kader van een totaalpakket aan maat regelen uit het verkeerscircula tieplan, waarvan de belangrijk ste nog helemaal niet zijn vol tooid. Zou dit wel het geval zijn dan zou er naar de mening van beide PvdA-raadsleden veel minder autoverkeer door de Breestraat gaan, zou er ook meer parkeergelegenheid zijn en zouden de bussen met name dus ook veel minder overlast hebben dan nu het geval is. Beide raadsleden voelden er dan ook niets voor het gewraak te Breestraatbesluit nu terug te draaien. Het CD A-raadslid Van Zijp pleitte daar wel voor. Hij was drie maanden geleden ook in diener van een voorstel de bus toch vooral uit de Breestraat te weren vanwege de grote risiko's en alle andere ellende waar nu dagelijks sprake van is. "Laten we toch verstandig zijn", stelde Van Zijp gisteren. "Iedereen kan zich vergissen. Het open baar vervoer moet gewoon doorgang kunnen blijven vin den". dernemingen alles zal worden gedaan om de overlast zo veel mogelijk te beperken. Het inten sieve politieoptreden om de Breestraat zo veel mogelijk vrij te houden van (fout) geparkeer de auto's zal de komende weken zeker worden voortgezet, aldus de wethouder. Hij verwachtte dat daarmee al een belangrijke bron van irritatie bij de bu schauffeurs wordt weggeno- LEIDEN De Leidse afdeling van het Toonkunstkoor ver zorgde gisteren in de Hoogland se Kerk een Mozart-avond. Ten gehore gebracht werden het Te Deum KV 141, de Grabmusik uit de Passions-kantate KV 42 en het niet door Mozart zelf maar door Süssmayer voltooide Requiem. Geslaagd was de avond inzoverre, dat de bezie ling die de componist met name in het Requiem heeft gelegd, in de uitvoering voelbaar door klonk. Bij de Grabmusik beluisterden we de bas Frans Schouten en de sopraan Hanneke Bork als solisten. De keuze van eerstge noemde leek ons minder ge schikt; duidelijk werd al spoe dig dat Schouten, gezien zijn te lage stembereik niet de meest geschikte vertolker was. Zijn inzet en interpretatie evenwel waren lofwaardig. Hanneke Borks stem kende minder be perkingen en zij liet dat vooral in de hoge uitschieters van haar partij dan ook genadeloos we ten. Na de pauze kregen deze twee bij het Requiem uitstekend ge zelschap van de alt Carolyn Watkinson en de tenor Marius van Altena. De alt zong prima en haar feilloze intonatie deed haar bij tijd en wijlén eenwor- den met het orkest. Dat laatste houdt in dit geval ook een kleine kritiek in: de altpartij had naar onze smaak soms wat gepronon- j ceerder en volumineuzer mogen zijn. De prachtige tenorpartij tenslotte werd door van Altena voortreffelijk ingevuld. Van het koor hadden we gezien de entoura van het gebeuren toch iets meer verwacht. Als belangrijkste tekortkoming moeten hier de inzetten ge noemd worden die te vaak onze ker en niet gelijk waren. Naar men ons liet weten speelde hier evenwel een gedwongen repeti tietekort het koor parten. Niets dan lof overigens voor de sop raansectie van het gezelschap. In de lagere registers zal er echter nog wel wat bijgesteld moeten worden. Gebrek aan mankracht mag als excuus gel den, melodieuze tekortkomin gen worden hier niet mee ver holpen. Dikwijls werden de lij nen noot voor noot neergezet, vloeiend waren ze zelden. Iets meer discipline en aandacht voor toonvorming zullen, samen met de al aanwezige, onmisken bare muzikaliteit voor een goed niveau kunnen zorgdragen. André Kaart, de dirigent, en het orkest konden het samen blijk baar goed vinden. De begelei ding van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland en niet te vergeten van organist Joop Brons was dan ook uitste kend. ARIE DE RU. LEIDEN Het Nautische In-"* stituut „Mercator" organi seert in Leiden vanaf 8 janua ri de cursus „Theoretische Kustnavigatie". De kennis op gedaan in deze cursus ontsluit voor de cursist een waterge bied dat zich uitstrekt van I Jssekneer, Zeeuwse Wateren, de Wadden tot de kustwateren van de Noordzee, hetgeen een tocht naar onder meer Enge land, Duitsland, Denemarken en Frankrijk mogelijk maakt Het cursusprogramma omvat de exameneisen voor het beha len van het certificaat „Theo retische Kustnavigatie" van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, en voor ziet in de volgende onderwer pen: Bepalingen, ter voorko ming van aanvaringen op zee; het vaarreglement; de beton- ningsstelsels; het magnetisch kompas; Nederlandse en En- Cursus Navigatie gelse zeekaarten; het kaart- passen; gebruik van log en lood; beknopte meteorologie; gebruik van Zeemansgids, nautische almanak, lichten- lijsten, internationaal sein boek, getij tafels en stroomat- lassen. Bij de afsluiting van de cursus ontvangt de cursist een certifi caat als bewijs van deelname aan deze theoretische naviga- tiecursus. De cursist kan elk jaar, in de maand april,, het examen van de KNWV afleg gen om het officieel erkende certificaat te verkrijgen, dat in Duitse wateren reeds wettelijk verplicht is. Gedurende de zomermaanden stelt het nautisch instituut „Mercator" de cursist in de gelegenheid zijn/haar theoreti sche kennis aan de praktijk te toetsen: afhankelijk van de belangstelling wordeh er navi- gatietochten op het IJsselmeer (of elders) gehouden. De cursussen worden gehou den in motel Holiday Inn aan de Haagsche Schouwweg op 10 maandagavonden vanaf 8 januari. (Tijd 19.30 tot 22.30). Cursusgeld: 290 gulden, exclu sief eventueel materiaal. Ge zinsleden krijgen 10 procent korting. Na ontvangst van overboeking van het cursus geld geschiedt inschrijving. Het geld moet worden gestort op rek.nr. 444390197 ten name van E. van Lierde, Biggekruid 17 in Huizen, bankrekening nummer 246753 Amrobank Huizen. Voor inlichtingen: tel. 02152-51419. LEIDEN De Beheerscommissie Stadskabei Leiden overweegt om een beperkt tarief van maximaal 118 gulden te berekenen voor diege nen die op het kabelnet voor televisie-ontvangst aangesloten wensen te worden en met hun woning minstens zes meter van de openbare weg afwonen. Daarmee wijkt de commissie af van een eerdere berekening, die in bepaalde gevallen zo hoog voor de abonnee kon oplopen, dat aansluiting op het kabelnet geen haalbare kaart meer bleek te zijn. Vooral clubhuizen en voetbalverenigingen die op grote afstand van de openbare we» verblijven zouden in enkele gevallen voor tientallen meters extra aanzienlijke bedragen hebben moeten beta len. Iedere meter buiten het zes-meter-gebied bracht een verhoging met zich mee van 11,80 gulden. Ook indien een bewoner gebruik moest maken van het recht van overpas gold er een berekening vanaf de openbare weg. Voorts bleek gisteren tijdens het kabel-overleg, dat de werkzaamheden in de verschillende wijken van de stad op schema lopen. Volgende week wordt er in de wijken 18, 36 en 12 begonnen met de aanleg en aansluiting van de kabeltelevi sie. In wijk 12, bij het station waren aanvankelijk moeilijkheden ontstaan om de werkzaamheden op tijd te laten verlopen: dit in verband met de bouw van het nieuwe busstation. De moeilijk heden zijn nu echter weer opgelost. LEIDEN De federatie van in Leiden en omgeving gevestigde woningbouwcorporaties overweegt op korte termijn een centraal regi stratiebureau Woningzoekenden in te richten. In het centrum zou de gemeente nauw met de woningcorporaties samenwerken. Teneinde tot die samenwerking te komen heeft de federatie een rapport opgesteld waarin voorstellen wor den gedaan over een nieuw systeem van woon ruimteverdeling. Volgens de federatie is een nieuw systeem van woonruimteverdeling noodzakelijk omdat er niet, zoals twintig jaar geleden een kwantitatieve schaarste aan woonruimte is, maar een schaarste aan bepaalde soorten woningen voor bepaalde groepen burgers. Als uitgangspunten voor de nieuwe methode noemt de federatie: 1 Alle woningen van de woningbouwcorporaties wor den in gezamenlijk overleg en onder gezamenlijke verantwoordelijkheid van de woningcorporaties toegewezen; 2. De woningbouwcorporaties ne men gezamenlijk de verantwoordelijkheid voor het onderdak verschaffen in hun woningen van Leidse ingezetenen en economisch gebondenen, die op de door hen beheerde woningen zijn aangewezen; 3. Met voorkeuren van woningzoe- kenden wordt bij de toewijzing sterk rekening gehouden; 4. De registratie gebeurt zeer zorgvul dig en de gegevens worden opgeslagen in een computer; 5. Ook bewoners, die een andere woning wensen kunnen zich laten registreren; 6. De woningen van de aangesloten woningbe heerders worden ook gecodeerd; 7. Gestreefd wordt naar het maken van verhuisketens. Door niet alleen te streven naar het plaatsen van u/genten, doch goed gebruik te maken van door opschuiving leegkomende woningen; 8. Koppe ling van lege woning naar huurder geschiedt via computer; 9. Urgentiebepaling door middel van puntentelling; 10. Meer openheid over registratie en toewijzingsprocedure; 11. Het systeem biedt mogelijkheden voor aansluiting van andere ver huurders dan woningbouwcorporaties. De federatie wil overgaan tot het in leven roepen van een stichting, die de volgende doelstellingen heeft: 1. Het centraal registreren van alle woning zoekenden die een woning wensen van de aange sloten woningbeheerders; 2. Het bevorderen van een doelmatige toewijzing van de door de aange slotenen beschikbaar gestelde woonruimte vol gens een nader door de stichting vast te stellen urgentie-systeem; 3. Het systematisch en continu verzamelen van gegevens over de woningmarkt in Leiden. In de stichting zullen niet alleen de woningcorpo raties en de gemeente kunnen deelnemen maar ook andere woningbeheerders, zoals bijvoorbeeld stichtingen die be jaar den woningen exploiteren, de stichting Huisvesting Werkende Jongeren en makelaars. De nieuw op te richten stichting zou, volgens de federatie, centraal alle woningzoeken den moeten registreren en alle leegkomende en nieuw te verhuren woningen moeten aanbieden. In de formule zou de gemeente zich uitsluitend moeten bezig houden met het vergunningenbe leid. Het nieuwe orgaan zal een eigen plaats gaan innemen in het huisvestingsbeleid in Leiden, los van, maar vaak wel samenwerkend met het gemeentelijk bureau huisvesting. Het laatst ge noemde bureau zal zich in de nieuwe constructie bezig houden met het verstrekken gunningen, het vorderen van woningen bemoeienis met de koopwoningen. Schoon Het schoonhouden van gebouwen is een goede zaak. De gemeente heeft dan ook haar best gedaan om ook voor 1979 voldoende kapitaal te reserveren om al haar gebouwen te doen reinigen. Helaas is dat niet helemaal gelukt. Bij de bespreking van de ontwerpbegroting in de raadscommis sie onderwijs bleek gisteren dat het bedrag dat benodigd is voor het schoonmaken van de openbare schoolgebouwen aan de Kagerstraat 7, de Fruinlaan 15 en het Broekplein - 225.000 gulden - door de gemeente vooralsnog niet kan worden opgebracht, zelfs niet gedeeltelijk. Het relatief hoge bedrag dat door de schoonmaakbedrijven voor het schoon houden van deze gebouwen wordt berekend wordt met name veroorzaakt door het schoolgebouw aan de Kagerstraat 7, de Louise de Coligny scholengemeenschap, dat ook door de avondscholengemeenschap Boerhaave wordt benut. Het is nog niet bekend of deze zo op het oog onfrisse situatie^ er toe zal leiden dat leraren en leerlingen van de Louise de Coligny scholengemeenschap en de andere betrokken scholen zich in 1980, geteisterd door talloze epidemieën door stapels hoog opgetast vuil een weg naar hun lokalen zullen moeten banen. Hartebrugkoor Het gemengd koor van de Hartebrugkerk verzorgt zondag 5 november de plechtige hoogmis. Uitgevoerd wordt de Messe in G van F. Schubert. De hoogmis begint om kwart voor elf. Maandag 6 november wordt ter viering van Allerzielen een plechtige requiem opgedragen. Het herenkoor voert dan de requiem van L. Perosi uit. Deliverance In bet vormingscentrum voor jonge volwassenen „Troef" aan bet Noordeinde wordt vanavond de film „Deliverance" vertoond. De film handelt over drie mensen die een ontspannend weekeinde denken te krijgen in de Rocky Mountains. Maar bet pakt anders uit, als ze in aanraking komen met enkele bergbewoners. De filmvoorstelling begint om balf negen. De toegangsprijs is voor deelnemers van Troef f2,50 en voor niet-deelnemers 3,50. Fancy Fair Het International House aan het Rapenburg ir Leiden houdt zaterdag 4 november een Fancy Fair. Dit ten behoeve van de inrichting van de nog beschikbare ruimte in het House. Het International House geeft informatie over het leven in Leiden en omgeving aan de buitenlandse medewerkers en studenten van de Leidse universiteit, alsmede aan medewer kers van de ESTEC-laboratoria in Noordwijk. Attracties op de Fancy Fair zullen zijn: Rommelmarkt, Kledingmarkt, drankjes en hapjes een waarzegster en een grabbelton. Wij Vrouwen Eisen Het Leidse commité van Wij Vrouwen Eisen houdt zaterdag op de markt in Leiden een demonstratie met sandwichbor- den. Zij doen dit om de aandacht van de Leidenaren te vestigen op de grote landelijke demonstratie op zaterdag 18 november in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Wij Vrouwen Eisen is een groep waar zowel mannen als vrouwen aan deelnemen. Zij houden zich alleen bezig met de problematiek rond de abortusvrijheid. Naar aanleiding van het komende wetsvoorstel van de regering over deze zaak, waar al enige onderdelen van zijn uitgelekt die verontrusting bij het commité oproepen, is de landelijke manifestatie georganiseerd. Kindertheater Het LAK-theater brengt op zondag 5 november kinderthea ter, „De Tovenaar van Nergens" van popstudio Hinderik. Het verhaal behandelt de belevenissen van het jongetje Kim dat, alleen thuis, de wonderlijkste dingen fantaseert. Aan vang 20.30 uur. (Levendaal 150). Kinderbioscoop Het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 in Leiden brengt voortaan op elke zaterdagmorgen kinderbioscoop. Op 4 november wordt daarmee begonnen middels de film „Een avontuurlijke verjaardag" voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Aanvang 10.30 uur (tot 12.00 uur), entree 2,50. Jubileum Speeltuinvereniging Westerkwartier-Lardeetuinbestaat maandag 6 november vijftig jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt morgen een receptie gegeven in het clubhuis aan de Ten Katestraat van drie tot vijf uur. Wandeltocht De afdeling Leiden van bet Instituut voor Natuurbescber' mings educatie boudt zondag 5 november weer een natuur wandeling. Dit maal gaat de tocbt door bet gebied rond kasteel Oud Poelgeest in Ocgstgeest. De wandeltocht start om vier uur op de Laan van Oud Poelgeest Femke r vrouwen, „Femke" is de naam van een nieuwe sociëteit die zondagochtend 5 november haar deuren opent. De sociëteit is gevestigd in het pand Haarlemmerstraat 73b. „Femke" beoogt een ontmoetingsplaats te worden voor vrouwen die eens graag met sexe-genoten praten. De ontmoetingsplaats is iedere zondag van elf tot een uur en iedere maandag van half tien tot half een voor alle vrouwen toegankelijk. Catena-bestuur Studentenvereniging „Catena" beeft onlangs een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter is Monica Pieterse, vice-voorzit- ter Odette Debeta en secretaris Annemarie Vink. Tot penningmeester voor de sociëteit is Jean Horbach en tot penningmeester voor de vereniging is Wiebe Brouwer benoemd. Ruud de Boo en Henrik Woelders zijn bet komende jaar respectievelijk „bestuurslid consumabel" en „bestuur slid gebouw". ADVERTENTIE Maarsmansteeq 2 'f damesmode tassen schoenen _THEA_

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3