CDAwjJ^straT voor ongezonde leefgewowiten Militairen bezetten olievelden van Iran Algerije kan LNG-contract alsnog laten afspringen Rond de tafel metColijn Constructiefouten in ïieuwe oorlogsschepen VET ETEN, DRINKEN EN ROKEN EXTRA BELASTEN Minister weigert bemiddeling in conflict Rosenburch Tekort aan water in Engeland en Wales Brand in slooppand Woensdag 1 november 1978,69e jaargang no. 21186 Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - snnementen: ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. PSV-Glasgow Rangers De Europa Cup I voetbalwed strijd PSV - Glasgow Rangers op Ned.I om 19.55 uur. Ned.II om 19.24 uur Kermerk over kerncentrales in Spanje om 20.30 uur het poppro gramma „Countdown" en om 21.15 uur speelfilm „The can didate" met Robert Redford. Meer bewolking Veel bewolking met voorname lijk in het noorden kans op enige regen of motregen. Later enkele opklaringen. Meest mat ge zuidwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen circa 12 gra den. Morgen zon op: 07.36, zon onder: 17.11. Hoogwater: 3.47 en 16.02, laagwater: 11.49. (Van een onzer verslaggevers) 'lissingen De in 1975 en 1976 in gebruik genomen geleide-wapenfre- atten H.M.S. Tromp en H.M.S.^De Ruyter kampen met scheuren in de tsverbindïngen tussen de aluminium bovenbouw en de stalen dekken. >e constructie-fouten zijn afgelopen zomer ontdekt. Ze worden verholpen ijdens de normale onderhoudsbeurten van beide schepen. Met de service- feurt van de Tromp is inmiddels begonnen en wel op de werf van de louwer, de Rijn Schelde Verolme-vestiging in Vlissingen. De De Ruyter, lie eveneens door de RSV is geleverd,gaat begin volgend jaar in onder oud. Met het herstel van de scheuren zullen naar alle waarschijnlijkheid juljoenen guldens gemoeid zijn. Over de vraag of de RSV deze schade, olledig zelf moet dragen, wordt nog onderhandeld.Foto:H.M.S. Tromp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mensen met onge zonde leefgewoonten moeten méér bijdragen aan de kosten van de ge- zondsheidszorg dan diegenen die verstandig leven. Dat heeft de CDA- fractie in de Tweede Kamer giste ren voorgesteld tijdens het debat over de begroting voor volksgezond heid. De CDA-fractie ziet het plan om ongezond Ie- vende mensen extra belasting te laten betalen als alternatief voor het door de regering voor gestelde plan om honderd gulden eigen risico in te voeren in het ziekenfonds. „Waarom zou den wij niet bij elk pakje sigaretten, bij elke liter jenever en bij elk zakje patat een extra vragen", aldus CDA-woordvoerder Weyers vandaag in de Tweede Kamer. Het voorstel van Weyers houdt verband met het pleidooi in het programma van het CDA voor een soberder levensstijl. Een mens heeft om gezond te leven niet meer nodig dan een bepaalde hoeveelheid verstandig voedsel, aldus het Kamerlid. Het „bestraffen" van mensen, die zich daar niet aan willen houden, zou vol gens Weyers, een aanzienlijk bedrag opleve ren. Weyers stelde ook met grote nadruk dat het CDA niet zal instemmen met welke eigen bij drage dan ook, als niet tegelijkertijd de inko mens van artsen en specialisten zeer scherp in de gaten worden gehouden. „Als het werkelijk de bedoeling is, dat de inkomens boven f.50.000,- aan koopkracht inboeten, dan is een ferme aanpak dienaangaande geboden". 50 koeien leveren energie voor hele boerderij (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Onderzoekingen en proefne mingen aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen hebben aangetoond dat een veehouder met vijftig runderen in zijn ei gen energiebehoefte kan voorzien. De mest van de koeien kan worden omge zet in methaangas, dat bij een hoeveelheid die vijftig koeien dagelijks produceren, ge noeg energie kan opwekken om het gehele boerenbedrijf gaande te houden. Probleem in de uitvoering kan nog wel de tamelijk grote methaangastanks zijn, die met zijn huidige vijf meter hoogte nogal opvalt in het landschap. ■S LEIDEN Minister Gardeniers van CRM is niet bereid te bemiddelen in het conflict tussen bewoners en bestuur van het bejaardenflat Rosenburch in Leiden In antwoord op vragen van het PPR-kamerlid mevr. R. Beckers zegt de bewindsvrouw juridisch niet bevoegd te zijn tot interventie in de problemen in het bejaardencentrum en zich om deze reden ook te willen onthouden van het geven van een oordeel over het conflict. Bovendien zegt zij bemiddeling in dit civiel-rechtelijk conflict niet tot haar taak te rekenen. PROBLEEM De Russen, die in Siberië werken aan een nieuwe spoorlijn, doen dat in broeken zonder knopen. in bepaalde streken van Siberië geen tandenborstels te krijgen wa-, ren. VARA - haan krijgt hoogste woord als tv - omroeper (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Joop Smits en Elles Berger zullen als presenta toren het veld moeten ruimen voor de VARA-haan, die op advies van een reclamebureau de aan- en afkondigingen van programma's gaat verzorgen. De haan wordt daartoe uitgerust met geluidsbandjes waarop kreten van bijval in de trant van: „Nu komt een boeiende documentaire van de VARA" of bij een show: „Dit is de VARA van de gezellige avopd". Joop Smits en Elles Berger moeten in de studio blijven voor het geval er iets misgaat, maar voelen weinig voor deze taak. In de Iraanse steden gaan de demonstraties door, ondanks de staat van beleg. In de straten van de hoofdstad Teheran rr oeiën auto's het ontgelden. TEHERAN (UPI) Militairen heb ben vannacht de rijke olie- en gas- velden in het zuiden van Iran bezet, nadat berichten waren gaan circule ren dat saboteurs de installaties mo gelijk zouden gaan aanvallen. De militaire gouverneur van Abadan heeft bovendien technici naar de grote raffinaderij van de stad gezon den om deze weer in bedrijf te stel len. Het is overigens de vraag of de militaire technici in staat zullen zijn het ingewikkelde werk aan de in stallaties en pijpleidingen te kunnen uitvoeren. Hiermee is een kritiek punt bereikt in de politieke actie tegen het be wind van de sjah, die al tot vele bloedige botsingen tussen betogers en politie heeft geleid. Politici vrezen dat het land op weg is naar een bur geroorlog die even ernstig is als die in Libanon. Premier Jaafar Sjarif-Emami, die in het parlement het vertrouwen voor zijn twee maanden oude regering heeft gekregen, heeft de staking in de olie-industrie veroordeeld als een „daad van verraad". De stakers heb ben bij de nationale Iraanse olie maatschappij geëist dat een einde komt aan de staat van beleg in het land, dat politieke gevangenen wor den vrijgelaten en functionarissen die van corruptie beschuldigd wor den terecht zullen staan. Toen de maatschappij deze eisen niet kon aanvaarden, omdat zij niet kan on derhandelen over politieke kwesties, gingen de arbeiders in staking. Zij worden door allerlei groepringen ge steund, ondermeer door de worste laars die zouden deelnemen aan een internationaal toernooi, maar nu uit solidariteit niet in het strijdperk zul len treden. Het zwaarst getroffen zijn de pro- duktie- en exportoperaties die gecon centreerd zijn in de steden Maroum, Aghajari, Gachsara, Ahvaz en Mas- jid-e Solaiman en de aanlegplaatsen van supertankers van het eiland Kharg. Iran exporteert gemiddeld vijf miljoen barrels zware en lichte ruwe olie per dag. Dat aantal was de afgelopen dagen al teruggelopen tot anderhalf miljoen. Premier Sjarif-Emami verklaarde op positie tegen de regering te kunnen begrijpen. „Maar waarom moet men de staat zelf schade toebrengen? Denk er eens aan wat er met dit land zal gebeuren als de olieproduk- tie wordt stopgezet", aldus de pre mier. President Carter heeft gisteren zijn steun betuigd aan het regime van de sjah. DEN HAAG - Ondanks de gemaakte afspraken is het volstrekt onzeker of Algerije ooit vloeibaar aardgas (LNG) aan Nederland zal leveren. In het contract, dat de Algerijn se staatsmaatschappij Sona- trach met de Nederlandse Gasunie heeft gesloten, is be paald dat eerst de financie ring van de installatie voor het vloeibaar maken van het aardgas in Algerije rond moet zijn. Krijgt Sona trach het geld niet vóór 31 decem ber 1978 bij elkaar,, dan heeft zij het recht de transac tie niet door te laten gaan. Minister van Aardenne van Economische Zaken zei dit gisteren in de Tweede Kamer, waar opnieuw gedebatteerd werd over de aanlanding van het LNG. Het is bekend dat Sona trach grote moeite heeft met het verkrijgen van vol doende kredieten voor de del ving van het aardgas. Van daar dat de maatschappij ook probeert Nederland voor de financiering te interesseren. De Gasunie en de banken in Nederland voelen daar echter heel weinig voor. Het investe ren van honderden miljoenen guldens in Algerije wordt door hen als een (te) groot ri sico beschouwd. Sonatrach is momenteel in Keuze voor Eemshaven nu definitief onderhandeling met onder an dere Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, Tunesië en Joe goslavië. Levert dit de moge lijkheid van een voordelig contract op, dan is de kans groot dat Algerije Nederland voor het blok zet De Gasunie krijgt dan de keus uit: helpen financieren of geen gas krij gen. De kamer koos gisteren defi nitief voor de Eemshaven als aanlandingsplaats voor het vloeibare aardgas. De stem ming over de vorige week in gediende moties verliep zoals verwacht. Die van de opposi tie, waarin onder meer ge vraagd werd om uitstel of om afzien van het project, wer den verworpen, en die van de regeringspartijen, waarin ge vraagd om e^ctra activiteiten ten behoeve van meer indus trie naast de LNG-terminal in de Eemshaven, werden aange nomen. ADVERTENTIE .c(af gif ueC goed! VERDAMSTRAAT 6 (hoek Hoge Rijndijk) - LEIDEN - TEL. 14.24.21 |IUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimimillllllllllllllllllM£ Geen krant ontvan- gen? Bel tussen 18.00 =5 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge- bracht. Britten hopen op druipnatte november (Van onze correspondent RO GER SIMONS) LONDEN De bewoners van Zuidwest-Engeland, Cornwall en Wales vinden dat het mooie herfstweer lang genoeg geduurd heeft Ze bidden om regen, want Als de huidige droogte aan houdt, krijgt het zuidwesten van Groot-Brittannië af te kampen met een ernstig wa tertekort De afgelopen twee maanden heeft het in Engeland, Corn wall en in Wales praktisch niet geregend. Dit heeft tot gevolg, dat enkele drinkwater- reservoirs al helemaal of driekwart droog staan. Het is een zeldzame situatie. Tot ein de augustus was alles nor maal, dankzij de ellendige zo mer. Sedertdien is er echter ontzettend weinig water uit de lucht gevallen. Deze okto ber was de droogste sinds 1727. De plaatselijke bevolking droomt dit keer niet van een witte Kerst, maar wel van een druipnatte november en december. Er is echter nog geen verandering van weer op tiL Wegens het tekort aan water mogen vanaf volgende week geen tuinslangen meer gebruikt worden in de streek van Penzance en St. Ives. Wie niet gehoorzaamt aan dit ver bod, kan een boete van 400 pond oplopen. Andere delèn van Devon en Cornwall staan voor hetzelfde probleem. De steden Ply mouth en Torbay nemen noodmaatregelen. Noord-De- von dat zwaar geleden heeft onder de droogte van 1976 maakt zich dit keer nog geen ernstige zorgen, omdat het de vruchten plukt van een ge dwongen verbetering van zijn bevoorradingssysteem. Zelf auto kopen in Amerika (Van een onzer verslagge vers) NUNSPEET Door de daling van de dollarkoers kan men momenteel een Amerikaanse auto in de VS kopen voor ongeveer 20 procent minder dan in Nederland. De Nederland se reisorganisator Amca Tours gaat met het oog hierop tweemaal per maand reizen naar Detro it organiseren voor koo plustigen. De reis (alle kosten inbe grepen f 1.685,- per per soon) duurt van zondag tot en met zaterdag. De eventueel gekochte auto (er bestaat geen koopver plichting) wordt na onge veer acht weken na aan koop rijklaar in Nederland afgeleverd. LEIDEN De bovenwoning van een slooppand aan de Gor testraat is vannacht door brand verwoest. De brand brak uit om half twaalf. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1