u •9>€U 2 3 L Brandt: Kloof arme en rijke landen bedreigt wereldvrede Italiaanse regering wankelt door staking ziekenhuispersoneel Muzorewa: verkiezingen in Rhodesie dit jaar zullen doorgaan <ft> Westland/Utrecht Hypotheekbank Israel bedreigd door stakingen overheidspersoneel Produktie bij Ford Nederland gestaakt BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 PAGINA (Van onze correspondent) ROME De staking van het para-me disch personeel in Italië leidt tot onbe schrijflijke toestanden. In sommige ge vallen worden patiënten voortijdig naar huis gestuurd. Nieuwe patiënten worden niet opgenomen. De keukens in een van de grootste ziekenhuizen in Rome wor den bediend door legerkoks die een war me maaltijd per dag bereiden. In andere ziekenhuizen worden de bedden ver schoond door artsen, die niet meedoen aan de staking. Patiënten die aan de be terende hand zijn hanteren dweil en schrobber. In Napels heeft dat geleid tot een oproer onder de patiënten die in een woede-uitval lakens verscheurden en meubilair op straat gooiden. Door deze staking is het bestaan van het vierde kabinet-Andreotti onzeker geworden. De communistische partij van Berlinguer die het kabinet-Andreotti gedoogt, heeft zich namelijk achter de eis tot salaris verhoging van de 350 duizend stakende Douceurtje voor burgers Vatikaanstad VATIKAANSTAD (DPA-UPI) - Ter gelegenheid van zijn verkiezing beeft paus Johannes Paulus II de 3.000 bur gers van Vaticaanstad, gaande van het schoonmaakpersoneel tot de curiekardi nalen, een douceurtje van ongeveer 1000 elk en vijf dagen vrijaf gegeven. Toen paus Paulus VI overleed, verstrekte de camerlengo van de kerk, de man die de Heilige Stoel bestuurt in de periode tussen de dood van de ene en de verkie zing van een andere paus, kardinaal Jean Villot, alle Vatikaanse werknemers een maand salaris extra. Knopentekort in Sovjet-Unie MOSKOU (AFP) De mannen die werken aan de ,JIam", de nieuwe spoor weg die de steppen in Siberië doorkruist, moeten hun arbeid verrichten in broe ken waaraan de knopen ontbreken. Volgens de Pravda, het orgaan van de Sovjetrussische communistische partij, komen op de centrale werkplaats broe ken aan zonder knopen. De Pravda laat in het midden hoe de werknemers van de Bam volgens het plan kunnen werken onder dergelijke omstandigheden. Begin: spoedig vredesverdrag met Egypte WASHINGTON (UPI) - Pre mier Begin van Israël heeft zich optimistisch uitgelaten over de inmiddels hervatte vre desbesprekingen over het Mid den-Oosten. Hij gelooft dat spoedig een vre desverdrag met Egypte gete kend zal worden, mogelijk reeds op 9 december, op de vooravond van de uitreiking van de Nobel prijs voor de vrede aan hem en Sadat. In Israël dreigen stakingen uit te breken als protest tegen de economische politiek van de re gering, namelijk van de zijde van de ambtenaren, de onder wijzers en de medici. TEL AVIV (ANP) In Israël dreigen de komende weken grote stakingen van overheidspersoneel en bij particuliere ondernemingen. De nationale vakbond Histadroet eist flinke loonsverhogingen om de inflatie van veertig procent eniger mate te compenseren, maar de regering heeft laten weten niet te zullen ingaan op eisen van loonstijgingen die de vijf tien procent overschrijden. Eind vorige week waren door de regering de benzineprijzen met 25 procent verhoogd. Het ministerie van financiën heeft laten weten dat het langza merhand diverse subsidies zal verminderen, hetgeen betekent dat bijvoorbeeld het openbaar vervoer, brood, eieren en gevo gelte duurder zullen wordeh. De situatie is nu zo dat een arbeider vaak een tweede baan moet hebben om zijn gezin behoorlijk te kunnen onderhouden. Verwacht wordt dat het personeel van de posterijen het werlf zullen neerleggen. Met ingang van morgen zal er langzaam-aan worden gewerkt bij de bestelling, en nu al beginnen stapels post te ontstaan in de havens en op de luchthaven van Tel Aviv. Door de hevige regenval van de laatste tijd zijn er bovendien tienduizend telefoonverbindingen verbroken, en aan het herstel ervan gebeurt nu niets. personeelsleden van de ziekenhuizen en hun vakbonden gesteld. Gisteren heeft het kabinet-Andreotti in het parlement opnieuw een krachtig nee laten horen op de eisen van het para-me disch personeel. De grote vrees van de regering is namelijk dat toegeven aan de eisen van het ziekenhuispersoneel een uitnodiging betekent aan 3 miljoen per soneelsleden in overheidsdienst om ook te gaan staken. Daardoor zou het plan- Pandolfi, dat een sanering van de econo mie beoogt door lonen en prijzen te be vriezen, op losse schroven komen te staan. Communistenleider Berlinguer die thans de zwarte piet krijgt toegespeeld, heeft verklaard voorstander te zijn van een compromis. Daar wil Andreotti ech ter niet van horen. Als Berlinguer het kabinet laat struikelen, is de kans op verkiezingen groot, maar gezien de trend bij tussentijdse regionale verkiezingen van de laatste tijd valt er dan voor de communisten eerder verlies dan winst te verwachten. Bij de Fordfabrieken in Amsterdam is al het werk stilgevallen als gevolg van de staking Bij Ford in Engeland. De aanvoer van onderdelen voor de assemblage is gestagneerd. AMSTERDAM (ANP-Reu- ter) Bij Ford Nederland in Amsterdam ligt de produktie thans volledig stil als gevolg van de staking bij verschillen de Britse Ford-fabrieken waar door de toelevering van onder meer radiateurs stagneert. In Amsterdam worden bestelwa gens en zware vrachtwagens geproduceerd. De Britse vakbonden hebben het jongste loonaanbod van de Ford-directie verworpen. De on derhandelaar van de Ford Mo tor Compagny Ltd, Reg Birch, deelde gisteren mee dat de di rectie heeft aangeboden het ba- sisloon met 9,75 procent te ver hogen in plaats van met acht procent zoals eerder is voorge steld. De vakbonden zijn daar mee echter niet akkoord ge gaan. Gisteren zijn de onderhandelin gen die een einde moeten maken aan de staking bij Ford voortge zet Een subcommissie waarin zowel leden van de bedrijfslei ding als van de bonden zitting hebben heeft geen uitspraak gedaan over een afzonderlijk voorstel van Ford om een bonus van 4,5 procent uit te betalen aan die arbeiders die een volle dige werkweek van veertig uur maken. De nu ai zes weken durende staking van 57.000 produktieme- dewerkers heeft het werk in alle 26 Ford-fabrieken in Groot- Brittannië stilgelegd. De kosten worden geraamd op 260 miljoen pond sterling. mm Guerrilla-actie in Nicaragua MANAGUA (AFP) - Een afde- grens van Nicaragna aangeval- Sesneuv?w- De ling van het sandinistische.be- ien, aldus een officieel militair afgeslagen en de aan- vrijdingsfront heeft maandae- mmmnninnivan vallers zijn naar Costa Rica Het zegt dat de aanvallen door muniqué. Carter neemt maatregelen tegen inflatie WASHINGTON (API-UPI- AFP) De Amerikaanse rege ring heeft gisteren de bijzonder heden bekendgemaakt inzake de lonen, de bijverdiensten en de prijzen die in het kader van het anti-inflatieprogramma zul len worden beperkt. Lonen zullen met niet meer dan 7 procent mogen stijgen en dat geldt ook voor alle mogelijke emolumenten, uitkeringen en bijdragen. Overwerk zal er niet onder vallen zolang de voor waarden voor de betaling ervan niet veranderen, aldus is door de „raad van evenwicht inzake lonen en prijzen" meegedeeld. De raad van bestuur van de Amerikaanse vakorganisatie AFS-CIO heeft het tegen de inflatie gerichte programma van president Carter afgekeurd. SALISBURY (KPI) Bis schop Muzorewa, een van de drie zwarte leiders in de inte rim-regering van premier Ian Smith, heeft gisteren op een persconferentie in Londen ge zegd dat er niets waar is van berichten volgens welke de pre mier zou hebben gezegd dat de verkiezingen voor een meerder heidsregering in Rhodesie niet voor 31 december kunnen gor den gehouden. Bisschop Muzo rewa komt vanavond in Neder land aan. „Ik sprak maandag met de au toriteiten in Salisbury vanuit Rode Garde opgeheven TOKIO (UPI) In China is de jongerenorganisatie, „Rode Garde" die door wijlen Mao Tse-toeng in de jaren zestig werd gebruikt om onderwijzers en ambtenaren mores te leren, formeel opgeheven, zo hebben de Japanse nieuwsmedia giste- ren bekendgemaakt. Londen en kreeg uitleg. De uitleg is dat de ene journalist tegen een ander zei dat Smith had gezegd dat de verkiezingen zouden worden uitgesteld", al dus Muzorewa. Hij voegde hieraan toe: „De vlag van de blanke minderheid zal op 31 december voor de laatste maal worden neerge haald en de vlag van het bevrij de Zimbabwe (Rhodesië) zal worden gehesen". Volgens Muzorewa wordt er een internationale perscampag ne gevoerd om de overeen komst van maart tussen Smith en de drie nationalistische lei ders te torpederen. Hij zei dat de drie zwarte lei ders alleen met Smith samen werkten omdat dat noodzake lijk was om tot de invoering van een zwart meerderheidsbe wind te komen. „U denkt mis schien dat wij van Smith hou den. Dat is niet waar. Dat zou betekenen dat ik mijn vroegere nationalistische standpunt zou hebben opgegeven, hetgeen niet het geval is". Een andere leider, Sithole, zei dat uitstel van verkiezingen schending van de overeen komst van maart zou beteke nen. „Sommige mensen, de pre mier inbegrepen, zijn altijd een struikelblok geweest waar het betreft het vinden van een rechtvaardige oplossing voor de problemen van dit land. De enige die het met een uitstel eens is, is de derde leider, op perhoofd Tsjirau. Volgens hem heeft het geen zin verkiezingen te houden vóór de voorgestelde besprekingen met alle partijen, waarbij leider van de guerrilla strijd Joshua Nkomo. ADVERTENTIE machevo-milieu'78 vakbeurs voorde procesindustrie en milieubeheersingstechnieken dagelijks: 9-17 uur za 4/11:9-15 uur JAARBEURSHALLEN-UTRECHT 'JÊHBE DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG WASHINGTON (AP) De voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft de waarschuwing uitgesproken dat de wereldvrede in gevaar kan komen door de zich verbredende kloof die gaapt tussen rijke en arme landen. Brandt kreeg in 1971 de Nobelprijs voor de vrede wegens zijn pogingen om toenadering te bewerkstelligen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie. Hij is nu hoofd van de Commissie Noord-Zuid, een onafhan kelijke organisatie die zich ten doel stelt om de grote Westerse industriemogend- heden en de armste landen in de wereld nader tot elkaar te brengen. „Naar mijn mening", aldus Brandt in een interview met het Amerikaanse pers bureau Associated Press, „wordt de mensheid in de komende twintig jaar niet alleen bedreigd door het gevaar van een kernoorlog als gevolg van de bewape ningswedloop. De zich verbredende kloof tussen arme en rijke landen kan ook een bedreiging voor de mensheid gaan vormen, die kan leiden tot erg veel onrust. En onrust kan revoltes tot gevolg hebben die op hun beurt weer tot regio nale' oorlogen kunnen leiden. Regionale oorlogen kunnen een gevaar voor de wereldvrede gaan vormen. Het slaan van bruggen tussen arm en rijk is dus voor mij een nieuw element in een politiek die zich het bewaren van de vrede ten doel stelt". Brandt, die binnenkort 65 wordt, is momenteel bezig met een reis door de VS en Canada. In Vancouver zal hij gekozen worden tot president van de socialistische internationale en hij heeft zijn kandidatuur gesteld voor het Euro pese parlement, waarvoor in juni voor het eerst verkiezingen zullen worden gehouden. Gevraagd naar de Russische interventie in Afrika, wees Brandt er op dat in sommige gebieden, met name in Europa, weinig conflicten met de Russen bestaan. „Maar aan de andere kant zijn er zoveel andere gebieden in de wereld waar geen -akkoorden bestaan of zelfs maar sprake is van serieuze discussie over toekomsti ge relaties. Ik vind het niet prettig maar het is nu eenmaal een feit dat de Sovjet- Unie zich op bepaalde zwakke plekken heeft gestort. De Sovjet-Unie heeft geen acties ondernomen in gebieden waar zeker op een confrontatie met de Ver enigde Staten kon worden gerekend. Er zijn echter erg veel gebieden waar de situatie onduidelijk is. Er is zonder enigê twijfel een twist gaande die niet alleen betrekking heeft op ideologische ver schillen maar ook op machtspolitiek. Die twist zal voortduren. De Sovjet-Unie is vastbesloten te tonen dat zij een wereld macht is. Er bestaat geen verdrag dat bepaalt dat de Russen niet de bekende attributen van een wereldmacht mogen bezitten. Mijn voornaamste zorg is dus: zullen de beide wereld-kernmachten in staat zijn tot serieuzere besprekingen te komen, niet alleen over Oost en West in Europa, niet alleen over kernbewape ning maar ook over gebieden die een conflict opleveren of die de mogelijkheid van een conflict in zich dragen. Ik ben geen voorstander van het opgeven van de ontspanning maar ik zou die juist willen bevorderen op gebieden waar dat maar mogelijk is. Brandt zei weinig af te weten van Cuba en Cubaanse interventie maar zei wel: „ik geloof dat Cuba, speciaal als we aan Afrika denken, niet alleen maar een werktuig van de Sovjet-Unie is geweest. Zekere elementen van hun eigen denk beelden hebben wel degelijk een rol gespeeld, ook al zijn die dan wellicht niet reëel geweest". Maar ook hier, en iedereen weet dat wel, zie je dat Cuba op bepaalde plaatsen in Afrika welkom is geweest. Dat doet dan voor ons de vraag rijzen: waarom waren ze daar zo welkom? En zal dat in de toekomst ook zo zijn? Moeten we ons dan niet afvragen of Westerse politiek wel vooruitziend genoeg is geweest?" Gevraagd naar het beleid van president Carter inzake de rechten van de mens, zei Brandt: „ik geloof dat sommige men sen de zaken door elkaar halen. Deze algemene oriëntatie op de rechten van de mens is een goede zaak en legt een soort moreel fundament voor de interna tionale politiek. Sommigen denken ech-f ter dat dit alles rechtstreeks vertaalbaar is in de praktische politiek. Dat is niet het geval. „Ik meen dat de oriëntatie van president Carter op de mensenrechten tot nu toe de meeste invloed heeft gehad in bepaal de delen van Latijns-Amerika en daar een stimulerende werking heeft gehad. Ook meen ik dat de invloed merkbaar is in zuidelijk Afrika, al moeten daar nog veel moeilijke problemen worden Willy Brandt opgelost. Het lijkt veel moeilijker deze beginselen toe te passen binnen de veel gecompliceerdere verhoudingen binnen de communistische landen, waar men -alleen bepaalde veranderingen kan door voeren als men die in verband brengt met wat die staten en hun regeringen vinden dat ze kunnen aanvaarden, soms als onderdeel van een overeenkomst". Brandt zei dat aan het einde van deze eeuw wellicht nog steeds 800 miljoen mensen door de hongerdood zullen wor den bedreigd. Hij voegde daar echter aan toe dat hij er van overtuigd is dat er mogelijkheden zijn om de armoede in de wereld te bestrijden, zonder overmati ge offers door de rijkere landen. Hij zei af te willen van het oude denkbeeld dat de rijken de armen alleen maar hulp moeten geven. Hij zei dat als men in het Westen meer werk wil scheppen, er nieuwe markten zullen moeten worden geschapen en dat nieuwe markten in staat zullen moeten zijn om goederen te kopen. En dat kan alleen als die markten hun eigen goede ren verkopen, zodat het helpen van arme landen op de weg naar een grotere welvaart, ook in het belang zal zijn van de rijkere landen. Over de Europese politiek verklaarde Brandt geen kandidaat te willen zijn voor het voorzitterschap van het nieuwe Euro pese parlement. Evenmin vond hij dat dit parlement een grondwetgevende ver gadering zou worden om een sterkere Europese Unie te bewerkstelligen. „Ik zou die naam niet willen gebruiken omdat dat tegen het zere been van de Fransen zou zijn", zo adviseerde hij. „Ze hebben in het Franse parlement te ver staan gegeven dat ze vinden dat de tijd nog niet gekomen is om met een-Soort grondwetgevend lichaam te beginnen, maar ik ben niet erg onder de indruk van regeringen die zeggen bang te zijn dat het Europese parlement naar meer macht zou willen streven. De regeringen zelf hebben verklaard dat er rechtstreek se verkiezingen moeten komen. Ik heb er niet om gevraagd. Niemand kan recht streeks gekozen vertegenwoordigers be letten om invloed te vragen. Ze willen niet alleen maar hun salaris in ontvangst nemen. Dat zou ook geen zin hebben. En ik hoop dat ze niet alleen zullen praten. Als ze dat doen, kan ik beter thuis blijven". Gevraagd of de verkiezingen een Ver enigde Staten van Europa tot gevolg zullen hebben, antwoordde Brandt: „Ik zou tegen die naam geen bezwaar heb ben. Ik ben echter bang dat sommige vrienden in Engeland, niet alleen binnen de Labourpartij maar ook elders in dat land, die benaming niet zien zitten. Ook in Frankrijk zijn niet alleen de commu nisten maar ook de gaullisten weinig gecharmeerd van het denkbeeld van een Verenigde Staten van Europa. Zelf ben ik vóór een dergelijke ontwikkeling als men daar maar niet mee bedoelt dat wij de processen moeten herhalen die heb ben geleid tot de vorming van de Verenig de Staten van Amerika. Er is namelijk dit verschil: de Verenigde Staten van Amerika zijn ontstaan uit een fusie tussen nationale elementen die afkomstig waren uit verschillende delen van de wereld, vooral uit Europa. In Europa zal het de taak en de kunst zijn om traditio neel nationale staten en vooral nationale culturen zodanig bijeen te brengen dat hun eigen waarden niet verdwijnen maar dat men tegelijkertijd toch tot die iristel- lingen en procedures kan geraken die zullen zorgen voor de problemen die voor allen van gelijk belang zijn. In die zin meen ik dat de oriëntatie op de Verenigde Staten van Europa een goede zaak is". HOGE RENTES Pandbriefbiljetten De huidige rente is 8 0/o (effectief rendement 8.50%). In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar resp. f 1.504,- en f 15.040,- Na twee jaar reeds inwisselbaar tegen rente-aan passing. Rente ingaande de le en 16e van de maand. Spaarpandbiljetten De huidige rente is 8,6%. Groeit in een vaste loop tijd van 5 jaar naar f 1.000,- resp. f 5.000,-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag is f 660,- resp. f 3.300,- (door afronding op f 5,- resp. f 25,- naar beneden wordt het effectief rendement 8,67%). Dagelijks ingaande rente. Verkrijgbaar bij: kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank. uw assurantieadviseur of makelaar 's-Gravenhage, Buitenhof 51070-46 94 54 Rotterdam, Kruiskade 1/Hoek Coolsingel, 010-1327 50 Gouda, Markt 68.01820-11811 Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071-132645

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11