Hartchirurgie blijft stagneren Politie legt beslag op honderden vuurwapens •adat en Begin erheugd over Nobelprijs Nederlandse Hartstichting: streefgetal wordt niet gehaald99 1200 loge verzekering onontbeerlijk voor erika gangers Kabinet in geweer tegen belastingfraude aannemers Minister houdt vast aan sluiting contractpensions 0owva/nt Zaterdag 28 oktober 1978,69e jaargang no. 21183 DAGBLAD VOÖR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- -redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - inementen: |kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Keetje Tippel „Keetje Tippel". Nederlandse speelfilm met Monique van de Ven en Rutger Hauer op Ne- d.II om 22.00 uur. Ned.I om 22.35 uur „Drieluik van de angst". Zondag Ned.I om 19.55 uur „Langs grote wereldstromen". Ned.II om 22.35 uur „L'Affai- re Brons wik". Overwegend droog Veel bewolking en overwegend droog, ook opklaringen. Zwak ke tot matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige westelijke wind. Maximumtemperaturen rond 13 graden. Morgen: zon op; 07.28; zon on der: 17.19 Maan op: 04.24; maan onder: 16.31. Hoogw.: 01.16; 13.37. Laagw.: 09.15; 21.25. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks alle rapporten, commis sies, pressiegroepen en toezeggingen blijft het slecht gesteld met de open-hart-chirurgie in Nederland. Dit jaar zullen er slechts 2900 „open" operaties (met behulp van hart-longmachine) worden verricht, terwijl de behoefte daaraan ruim twee keer zo groot is. Bekijkt men alleen het aantal coronaire bypassoperaties (overbrug gen van verstopte kransslagader), dan blijkt de situatie nog somberder. Hoewel er jaarlijks 4500 5000 nodig zijn, zullen er in 1978 slechts 1450 van dit soort ingrepen worden verricht. Deze cijfers zijn verzameld door Hartbulletin, het wetenschappelijk tijdschrift van de Neder landse Hartstichting. Gezien de grote achterstand op het door de regering vastgestelde schema dit jaar zouden er zo'n 4000 „open" hartoperaties moeten worden gedaan betwijfelt het blad ten zeerste dat het streefgetal van 6000 in 1980 gehaald zal worden. Hartbulletin concludeert dan ook dat de luchtbruggen naar het buitenland, waar dit jaar duizend Nederlanders gebruik van maken, voorlopig nodig zullen blijven „met hun verlies aan deviezen (tot nu toe in totaal 50 miljoen gulden) en hun stille aanklacht tegen de in kwantitatief opzicht falende vaderlandse hartchirurgie". Volgens Hartbulletin is de slechte gang van zaken voor een belangrijk deel te wijten aan de houding van de academische ziekenhuizen. Zij zijn ver plicht 400 „open" operaties per jaar te verrichten, maar slechts twee academische centra halen dit getal (Amsterdam en Rotterdam). Dat wil overi gens nog niet zeggen, dat die twee doen, wat van hen verwacht zou mogen worden. Niet meer dan de helft van hun operaties betreft coronaire chirurgie, terwijl dat ongeveer 77 procent zou moeten zijn. Dat heeft te maken met de voorkeur en de speciale vaardigheid van de Chirurgen in de academische centra. Het is een bekend feit, dat velen van hen niet zo geïnteresseerd zijn in bypass-chirurgie. Zij houden zich liever bezig met kleppen en kinderharten. Hartbulletin betreurt dit temeer omdat uit tal van onderzoeken is komen vast te staan dat de resultaten van dit soort ingrepen „zonder meer goed zijn". Uit bevindingen in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam is bovendien gebleken dat een bypass-operatie een langdurige verbetering teweeg brengt, ook in de functionele toestand van de hartspier. Daaruit volgt dat ook de levensverwachting van de patiënt aanzienlijk verbetert. lSHINGTON (AP/UPI/Rtr) Terwijl premier Begin en presi- it Sadat lieten weten blij en vereerd te zijn met de hun gekende Nobelprijs, werd gisteren in Washington duidelijk in de vredesonderhandelingen tussen Egypte en Israël nieuwe leilijkheden zijn gerezen. ast onenigheid over de Israe- he beslissing om de Joodse derzettingen op de Westelijke rdaanoever uit te breiden is ook sprake van duidelijke ningsverschillen over de ter- pologie van het vredesver- Egypte besloot gisteren twee belangrijkste onder- ïdelaren in Washington voor :rleg tijdens het weekeinde lig te roepen naar Cairo. De tcieze aard van de verschillen inzicht over de formulering het vredesverdrag zijn niet rend geworden. .De Israeli- minister Mosje Dayan emde ze „belangrijk", maar rklaarde tevens dat ze niet oplosbaar zijn- Nobelprijs is aan Begin en dat gezamenlijk toegekend gens hun historische p'ogin- om vrede in het Midden sten te bereiken. Eén van eersten die de twee onder leiden staatshoofden felici- irde was president Carter. een leiders in de geschiedenis het Midden-Oosten hebben prijs meer verdiend dan pre- ent Sadat en premier Begin", aldus zijn commentaar. Dat Carter niet eveneens met de prijs is geëerd komt volgens de voorzitter de Nobel-commissie mevrouw Aase Lionaes „eenvoudigweg dat hij wel was voorgedragen, maar te laat". De termijn van unelding eindigde op 1 februari. Happening Prinses Beatrix heeft gisteren in Maartensdijk de opening verricht van een nieuwe sporthal. Ze werd er rondgeleid door de zich „ome Willem" noemende Edwin Rutten, die er een vrolijke happening van maakte. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Veder-Smit (volks gezondheid) heeft becijferd, dat als ge volg van het auto- gordelgebruik in de jaren 1975 tot en met 1977 in totaal onge veer 1200 levens ge spaard zijn geble ven. In antwoord op vra gen, gesteld vanuit de commissie voor de volksgezondheid uit de Tweede Ka mer ter voorberei ding van de begro- Gebruik autogordel spaarde levens tingsbehandeling wijst zij op een twee de opmerkelijk re sultaat: bij auto-on gevallen werden van inzittenden, die de gordel niet gebruik ten er tweemaal zo veel in ziekenhuizen opgenomen als van inzittenden die de gordel wel gebruik ten. In 1976 overleden er in totaal 1058 perso nen bij auto-onge vallen. Meer dan de helft van de slachtof fers behoort tot de leeftijdsgroep 18-44 jaar. Van de overle den inzittenden be hoorde 8 procent tot de leeftijdscategorie van jonger dan acht tien jaar. In Parijs duurt de staking van de Franse vuilnis- dienst nog immer voort. Hier en daar hoopt het afval zich al meters hoog op. Wanneer de situa tie al te zeer on taardt, zullen mili tairen worden inge zet om het huisvuil te vergaren. Overi gens is gisteren ook onder de Fran se zeelieden een staking uitgebro ken waardoor nu nagenoeg alle ha vens „plat" liggen. EN HAAG (ANP) Het ministerie van buitenlandse zaken Den Haag heeft er gisteren op gewezen dat de Nederlandse insulaire vertegenwoordigingen in het buitenland geen rijks- ttrschotten kunnen geven voor de betaling van ziektekosten, raadt in het bijzonder Nederlanders die naar de Verenigde ten en Canada gaan aan, zich apart hiervoor te verzekeren, jet is het ministerie gebleken dat steeds meer Nederlanders daar [ernstige financiële problemen raken omdat bij opname in een 'fcnhuis meestal blijkt dat de door hen afgesloten reis- en jevallenverzekering absoluut ontoereikend is. t enige voorschotten die de Nederlandse vertegenwoordigingen nen geven zijn bestemd voor repatriëring, t dergelijk rijksvoorschot wordt echter slechts in uiterste k verstrekt f ADVERTENTIES 1 Zondag 29 oktober VERONICA DRIVE-IN SHOW BLESSE PAARD Stompwljk Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 28 oktober VERONICA DRIVE-IN SHOW DEMEERH0EVE Oud Ade Aanvang 20.00 uur. Defensie overweegt alcohol-verbod in middagpauze (Van een onzer verslaggevers) HOORN Het ministerie van defensie overweegt om met ingang van 1 januari aanstaande een verbod uit te vaardigen op het schenken van alcohol in krijgsmachtverblijven tijdens de middag pauze. Nadere uitwerking van deze maatregel verkeert nu nog in een stadium van vertrouwelijk beraad. Met het weren van borrel en biertje beoogt de krijgsmacht zich te volgen naar de algehele maatschappelijke tendens om het gebruik van sterke dranken terug te dringen. Proef in Dordrecht Centrale antenne tevens alarm voor bejaarden DORDRECHT (ANP) - De ge meente Dordrecht wil haar Centrale Antenne Inrichting (CAI) gaan gebruiken als alar meringsmiddel voor zelfstan dig wonende bejaarden. Gedurende een jaar zal een proef worden genomen met een op de CAI aangesloten kastje, waarmee door middel van een drukknop een alarmsignaal kon worden gegeven naar de brand weer. De brandweer waar schuwt na alarm de GG en GD, die met een ambulance naar de alarmgever gaat. De voordeuren van de aangeslo ten woningen worden voorzien van speciale sloten waarop een moedersleutel past. Aan de proef zullen 88 bejaar den deelnemen. Als het systeem aan de verwachtingen voldoet, komen vijfhonderd bejaarden in aanmerking voor een aanslui ting. Prins Claus adviseur ontwikkelingshulp DEN HAAG (ANP) Prins Claus is benoemd tot bijzonder adviseur voor ontwikkelingssa menwerking. Onder verant woordelijkheid van de minister voor ontwikkelingssamen werking zal hij werkzaam zijn op het gebied van de internatio nale samenwerking en het bila terale ontwikkelingsbeleid. Naast het adviseurschap zal de prins zijn huidige funkties op het terrein van de ontwikke lingssamenwerking blijven uit oefenen. Ten behoeve van zijn nieuwe werkzaamheden krijgt hij amb telijke assistentie van het minis terie van buitenlandse zaken. Wachtmeester (24) verdacht van hoofdrol in ülegale handel NIJMEGEN (ANP) Esn uit 170 man bestaande politiemacht heeft gistermorgen in en om Nijmegen 21 personen gearresteerd die worden verdacht van illegaal wapenbezit- en handel. Daarbij zijn honderden vuurwapens in beslag genomen en ruim 50.000 scherpe patronen. Tot de arrestanten behoort een in Eist wonende 24-jarige wachtmeester van de rijkspolitie. Met een 38-jarige plaatsgenoot wordt hij beschouwd als een van de belangrijkste arrestanten. De politiefunctionaris is een enthousiast schutter en hobbyist op het gebied van wapens. Mede door zijn contacten als vuurwapen- specialist bij de politie, zo meent de districtscommandant van de rijkspolitie in Nijmegen kolonel F. Feijlbrief, is hij in verkeerde kanalen terechtgekomen. De wachtmeester is inmiddels geschorst. Tot de in beslag genomen vuurwapens behoren pistolen, revolvers, jacht- en hagelgeweren, stenguns, karabijnen en handgranaten, mitrailleurbanden en zelfs een moderne raketweiper. Eén wapen was van Russische makelij. Alle arrestanten zijn zogenaamde machtigingshouders, dat wil zeggen personen die als lid van een schietvereniging of om andere redenen vuurwapens in huis mochten hebben. Langzamerhand vormden ze echter een eigen club ep gingen hun boekjes als machtigingshouders ver te buiten, aldus de politie. Hoeveel verdachten ook buiten club om hebben gehandeld, is nog niet duidelijk. Kolonel Feijlbrief verwacht dat de komende tijd nog meer arrestaties zullen volgen. DEN HAAG De ministerraad is akkoord ge gaan met een wetsvoorstel om aannemers hoofdelijk aan sprakelijk te stellen voor de betaling van de sociale verzeke ringspremies en de loon- en om zetbelasting, verschuldigd door onderaan- nemer(s). Het gaat hierbij niet alleen om de aansprakelijkheid van de aannemer voor de betaling van prerrues en belastingen, die zijn directe onderaannemer verschuldigd is, maar ook van de premies en belastingen, verschuldigd door onderaannemer van die onderaannemer enz., de zogenaamde ketenaansprakelijkheid. De regeling is in de Nota „Bestek '81" aangekondigd als één van de maatregelen om misbruik en fraude in de sociale verzekerings- en belastingwetgeving tegen te gaan. Den Haag (ANP) Minister Gardeniers van CRM komt niet terug op haar besluit per 1 november de opvang van Antil- lianen in contractpensions te beëindigen. Wel zullen onge veer 100 familieleden van de 800 Antillianen die er na in verblijven, uit de Antillen naar die pensions mogen komen. Dit blijkt uit een gezamelijk communiqué dat zij en de Antil liaanse gevolmachtigde minis ter, Maduro, en zijn ambtgenoot van ontwikkelingssamenwerk ing, Pourier, vanmorgen vroeg in Den Haag hebben uitgegeven na een gesprek van ruim vier uur over dit ortderwerp. De beide ministers kregen de toezegging dat er geen sprake zal zijn van een toelatingsrege ling voor Antillianen. Antillia nen, die gebruik willen maken van voorzieningen in Neder land, die niet op de Antillen zijn, zoals onderwijs en gezondheids zorg, kunnen daarvoor naar Ne derland komen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. ADVERTENTIE WERELDMISSIEDAG 1978 U hoorde deze maand over kerken in de ontwikkelings landen. U las dat de Afrikaanse en Aziatische christenen veel meer werk hebben aangepakt dan ze zelf kunnen financieren. U was van plan hen te helpen. Maar het kwam er nog niet van. Zou u toch nog iets bemoedigends in uw giroboek willen schrijven? Het is zo nodig. U weet niet hoe er ginds op u gerekend wordt! GIRO 1566 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1