VV V-Leiden wil zich nog actiever opstellen oRaadsvragen over verbouwing van paviljoen Voorgeest Museum Boerhaave bestaat 50 jaar Turfmarkt volgende week open voor autoverkeer Wethouder Waal begint renovatie ,hekjeswoningen' AFSCHEID VAN DISTRICTSCHEF NZH PRIJZENREGEN BIJ „ONS BUITEN" [TAD LEIDSE COURANT* DONDERDAG 26 OKTOBER 1978 PAGINA 3 una Raadslid door geneesheer-directeur van Endegeest verwijderd 'd, dl» leiden - Het raadslid l. Beijen (ppr) heeft io een brief aan het college van b en w zijn ongenoegen geuit over de situatie bij de verbou wing van de zwakzinnigenafdeling Voorgeest fan het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest Hij ient dat bij de verbouwing geen wisselpavil- :n beschikbaar zou zijn, waardoor de pupillen io de kou zitten en op allerlei andere manieren ^overlast van de werkzaamheden ondervinden. Toen de heer Beijen zich ter plaatse op de hoogte p J wilde stellen en zich bij de geneesheer-directeur meldde, werd hem de toegang ontzegd. Hij kon auguit üet worden toegelaten omdat de geneesheer-di recteur nog geen contact zou hebben gehad met de betrokken wethouder, aldus de heer Beijen in zijn brief aan het college. Naar aanleiding hiervan stelt de heer Beijen het college enige vragen. In zijn eerste vraag memo reert hij aan de verklaring van de geneesheer-di recteur, bij de commissie SMAC, dat het in de bedoeling lag om tijdens de verbouwing van Voorgeest de patiënten over te plaatsen naar een houten barak die voor dit doel zou worden ingericht. Hij vraagt zich af waarom er nu geen wisselpaviljoen aanwezig is. Verder vraagt hij het college of zij het eens is met de mening van het personeel van Voorgeest dat de situatie op dit moment onhoudbaar is en of burgemeester en wethouders bereid zijn op korte termijn een tijdelijke oplossing voor de huisvestingssituatie te vinden. De heer Beijen haakt in zijn vragen ook nog in op de al eerder gestelde vraag van de heer Oosterman (D'66) dat het ziekteverzuim en het aantal vacatures bij het personeel van Voorgeest bijzonder hoog is. De heer Beijen vraagt het college te onderzoeken of de geneesheer-directeur van Endegeest maatregelen heeft genomen om op de kortst mogelijke termijn personeel aan te stellen waarvoor binnen de C.O.Z.-normen mogelijkheden bestaan. Hij vraagt het college welke maatregelen zij denkt te ondernemen als blijkt dat de geneesheer-directeur nog niet op deze opdracht heeft gereageerd. Verder vindt de heer Beijen het vreemd dat hij niet werd toegela ten op het terrein van Endegeest vooral omdat alle raadsleden een legitimatiebewijs bezitten waardoor zij toegang hebben tot gemeentelijke gebouwen, terreinen, diensten en bedrijven. Hij vraagt zich tenslotte af of de geneesheer-directeur hem niet onrechtmatig de toegang heeft gewei gerd. LEIDEN De VW Leiden komt in haar nota „Een basis voor beleid" tot de conclusie dat zij zich meer dan nu al het geval is actief moet opstellen. De vereniging voor Vreemde lingen Verkeer denkt daarbij aan het zoge naamde promoten van de stad Leiden; het uitgeven van een magazine dat informatie verschaft over de recreatieve taak en toeristi sche mogelijkheden in de gehele regio en het voeren van publiciteitscampagnes. Zij wil verder de informatieverschaffing uitbreiden door het organiseren van rondleidingen met daarbij audio-visuele presentaties en de sa menwerking met de Leidse burgerij stimule ren om van de stad een goed verkoopbaar product te maken. De VW is tot het samenstellen van de nota gekomen naar aanleiding van het bijna 80-jarig testa an. Door de ontwikkelingen in de sector toerisme en recreatie voelde de VW zich gedwongen tot een bezinning over haar positie in deze sector en vooruit te zien naar de mogelijkheden om in deze ontwikkeling mee te blijven lopen. Ondanks de moeilijke economische situatie, alom werkeloosheid en bezuinigingen, viert het „recreatief bezig zijn" hoogtij en neemt het toerisme in het bestedingspatroon een steeds grotere plaats in. Dit betekent voor de VW een verhoogde paraatheid op het punt van „Holland Promotion" en het stimuleren van toerisme en recreatie in eigen land. In Leiden vormen aspecten als een groeiend aantal inwo ners, plannen voor de binnenstad en de aanleg van de Schiphollijn en andere verbindingswe gen specifieke redenen voor de VW Leiden om het beleid te activeren. De taak van de VW heeft van oudsher een tweeledig karakter. Enerzijds het ideële „gast heerschap"; het welzijn van de vreemdeling, de vriendelijke ontvangst en de gidsfunctie, hulp, advies en verwijzing. Anderzijds het commercieel gerichte onderdeel „werven en verkopen": het bevorderen van de belangstel ling voor de stad, tot meerdere welvaart van de eigen gemeenschap. Deze taken zijn histo risch gegroeid. In het verre verleden kon de vreemdeling wanneer hij bij de stadspoort aankwam bij de poortwachter terecht om een plaats te kunnen vinden voor een goede maal tijd of een slaapplaats. Het contact was informeel, persoonlijk en het ruilverkeer liep eenvoudig. Met de massafica- tie, het intensiever worden van het vreemdelin genverkeer werd dit soort contacten steeds ingewikkelder en minder persoonlijk. De oplos sing voor het probleem dat hierdoor in het ruilverkeer van vraag en aanbod werd gevon den in het creëren van een tussenschakel: de WV werd op tal van plaatsen en in allerlei vormen geboren. Voor de ontwikkeling die de WV heeft doorgemaakt kunnen de volgende cijfers een indicatie zijn. In 1977 waren er in totaal ca. 13.500 contacten met buitenlanders, voor 39% Duitsers, 24% Amerikanen, 18% Engelsen, 10% Fransen en 9% overigen. De informatie ligt niet altijd op toeristisch gebied. Voor vrijwel alle buitenlanders die de stad bezoeken is het WV-kantoor een rustpunt. Na informatie verkregen te hebben strijkt men neer op de bank om het foldermateriaal te bestuderen alvorens de stad in te gaan. Aan vreemdelingen, die voor langere tijd in Leiden moeten blijven in verband met werkzaamheden werd vele malen door de WV de weg gewezen naar wasserettes of stomerijen. In verband met een documentaire over de tulp door een Ameri kaanse T.V.-ploeg werd de VW gevraagd om uit te zoeken waar de eerste tulpenbol werd ontvangen uit Turkije en tot bloei gebracht (hoogstwaarschijnlijk was dat in de Hortus Botanicus van de Leidse Universiteit). Maar het is niet langer alleen de vreemdeling die naar de VW komt. Ook de eigen bevolking zoekt vertier en heeft geld te besteden binnen de stad en daarbuiten, en vraagt om informatie bij de VW. Cijfers uit 1977: niet minder dan 36.000 contacten vonden er met de eigen bevolking plaats per telefoon of aan de balie. Ook in deze contacten lopen de vragen om informatie zeer uiteen. Van een verzoek van scholen of verenigingen om een schoolreisje te organiseren of een bezoek aan Leiden voor te helpen bereiden tot vragen zoals: „Hoe kom ik aan een kaartje voor de Europacupwedstrijd in Engeland". Het meest wordt gewoon de weg gevraagd naar bijvoorbeeld de Universiteit, het Academisch ziekenhuis, het medisch centrum voor geboorteregeling of het vrouwencafé. Uit het bovenstaande blijkt dat de VW Leiden uitgroeide tot een instituut dat ten aanzien van informatie en dienstverlening op toeristisch en recreatief gebied niet meer is weg te denken uit het Leiden van nu. Door het vergroten van haar activiteiten en een meer intensieve samen werking met de gemeente en haar inwoners kan zij de plaats die zij in het Leidse maat schappelijke leven heeft alleen nog méér beves tigen. Deel van de 's- Gravezande- Musschen- broekzaal. LEIDEN Het Rijksmuseum voor de geschiede nis van de natuurwetenschappen en van de geneeskunde, het museum Boerhaave, herdacht vandaag het heuglijke feit dat het 50 jaar geleden is dat het museum werd opgericht. (30 augustus 1928). In de zaal van het Rijksmuseum voor Volkenkun de (dat achter „Boerhaave" aan de Steenstraat 1 ligt) verwelkomde drs. A.J.F. Gogelein, de conservator, de talrijke genodigden. Verder wa ren er redevoeringen van prof. H.B.G. Casimir, die sprak over de natuurkunde in Nederland voor en na de Tweede Wereldoorlog en dr. H.F. Cohen, die sprak over het onderwerp „Museumjaren zijn Indische jaren". Na afloop volgde een geanimeer de receptie in restaurant Wienerwald (voorheen „In de vergulden Turk") tegenover het museum „Boerhaave". Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan houdt het museum in de periode zaterdag 28 oktober tot zondag 5 november een Open Huis. De toegang tot het museum is dan gratis. De bezoekers kunnen rondkijken op de jubileumten toonstelling „Zuchten en Zweten, de methode Zander", waar een aantal gymnastiek-apparaten te zien zijn die rond 1860 door de Zweedse arts Jonas Gustav Wilhelm Zander ontworpen zijn. Het museum biedt daarnaast tal van interessante bezienswaardigheden, zoals bijvoorbeeld de in- Surinaams drukwekkende Elektriseer-machines en een vitri ne waar op vele manieren statische elektriciteit wordt opgewekt. Ook zijn er een aantal nog niet eerder voor het publiek opengestelde beziens waardigheden. Zo is sinds kort in het museum het wereldberoemde reusachtige kwadrant van Snellius te zien. Dit meer dan 350 jaar oude instrument hing tot voor kort in het oude sterren wachtgebouw in Leiden en werd onlangs door de Leidse Sterrenwacht in bruikleen afgestaan. Een andere bezienswaardigheid in het museum is de nieuwe inrichting van de microscopiezaal. De belangrijke collectie microscopen van het museum, waaronder welbekende juwelen als twee microscoopjes van Van Leeuwenhoek is volgens een geheel nieuw plan opgesteld, boeiend voor zowel de kenner als voor de geïnteresseerde leek. Tijdens de Open Huis-manifestatie kunnen de bezoekers op werkdagen van 11 tot 12 uur in het museum een kopje koffie komen drinken. Voor de kinderen is een speciaal programma opgezet. Gedurende de hele maand november kunnen zij op iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur meedoen aan een zoekplaatj es wed strijd. Voor de winnaar is er een hoofdprijs, er zijn ook 25 troostprijzen. Arabische avond Het vormingscentrum voor jong volwassenen Troef houdt morgenavond een „Arabische avond" in bet centrum aan bet Noordeinde 2a. De film Vrouwen van Marakecb" wordt vertoond en er is muziek, terwijl Arabische snacks worden gepresenteerd. Aanvangacht uur. Ski-kleding-beurs De kring Leiden van de Nederlandse Ski-vereniging houdt zaterdag 28 oktober een koop/ruilbeurs voor skikleding in 't Camphuys in Oegstgeest aan de Rhijngees ters tra a tweg 43. De goederen kunnen worden ingeleverd van tien tot twaalf uur. De verkoop begint om twaalf uur en duurt tot 's middags vijf uur. Voorts worden er demonstraties gegeven over onderhoud en afstelling van ski's, met gebruik van internationale apparatuur. De toegang is gratis. Parlement-wandeltocht Zowel zaterdag als zondag wordt er een wandeltocht door bet Leidse stadscentrum gehouden. De start en finisch zijn bij café-restaurant ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn. Op beide dagen kan worden gestart tussen negen uur en half drie. De afstanden zijn vijf, tien, \ijftien en twintig kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,75. Asfaltering fietspad Vandaag is begonnen met de voorbereidende werkzaamhe den voor de asfaltering van het fietspad langs de Haagsche Schouwweg. Het gaat hier om het gedeelte, dat ligt tussen de Hoge Mors weg en de Plesmanlaan. Dinsdag 31 oktober wordt gestart met de asfalteringswerkzaamheden, die twee dagen in beslag zullen nemen. Poolse film In het Filmhuis van het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt vanavond de film ,JIet Geheim" van de Poolse regisseur Roman Zaluski vertoond. De film is uit 1974. Hij handelt om een vrouw (Andrea), die na de dood van haar man, een professor, ontdekt dat hij vijfentwintig jaar lang een kamer heeft gehad waar hij in het geheim werkte en waar hij ook allerlei vrouwen ontving. De voorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden en voor leden van het Vrijetijdscentrum drie gulden. Winnende foto De heer Van der Horst heeft de landelijke fotowedstrijd van Agfa-Gevaert b.v. gewonnen. Voor de fotowedstrijd stuurde de heer Van der Horst, die onder meer aan de Doezastraat een fotohandel heeft, een foto van een koord danseres van circus Sarrasani in, waarmee hij een van de twee hoofdprijzen in de wacht sleepte. De fotowedstrijd werd uitgeschreven om de nieuwe film van Agfa voor te stellen, de Agfacolor CNS 400. Behalve de winnende foto stuurde de heer Van der Horst, die overigens tegenwoordig weinig professionele foto's meer maakt, foto's van de kermis in Leiderdorp bij avond en van een startbaan op Schiphol Gisteravond vertrok de Leidse fotograaf per Concorde naar New York, deze drie-daagse vliegreis vormde de hoofdprijs van de fotowedstrijd. De heer J.G. van der Sluys heeft gister middag in Leiden tij dens een geanimeer de receptie afscheid genomen als chef van de Noord-Zuid- Hollandse vervoer Mij n.v. Gedurende lange tijd is de heer Van der Sluys chef geweest van het dis trict Zuid van de NZH. Met ingang van 1 no vember is hij be noemd bij de ESO (Exploitatieve Sa menwerking Open- eredoctoraat prof. Kassenaar LEIDEN Prof dr. A A. H. Kassenaar wordt op 1 novem ber het eredoctoraat in de ge neeskunde van de Universiteit van Suriname uitgereikt. Dit gebeurt tijdens de viering van de tiende dies natalis van deze universiteit. Het eredoctoraat wordt de Leidse hoogleraar in de pathologische scheikunde verleend als een symbolische waardering voor de samen werking tussen de Universiteit van Suriname en de Leidse universiteit Vorig jaar ontving prof. Kassenaar reeds een ere doctoraat van de Keiorin Uni versiteit in Tokio. bare Vervoerbedrij ven). Van het personeel van de NZH in het district Zuid is al eer der afscheid geno men. Thans was het de beurt aan allen met wie de heer Van der Sluys in zijn loop baan als districtschef te maken heeft ge had. Niet in de laatste plaats met het ge meentebestuur van Leiden, dat werd ver tegenwoordigd door onder andere wet houder C. Waal van stadsontwikkeling en het C.DA.-raadslid J. van Zijp. Namens de directie en de grote staf van de NZH werd de scheidende chef een reisnecessaire aange boden door de heer F. van Randwijk. Be halve de heer Van der Sluys recipieerde te gelijkertijd diens op volger, de heer B Leeuwenburgh. Op de foto de scheiden de functionaris met echtgenote in ge sprek met burge meester Van der Have van Leiderdorp. LEIDEN In de loop van de volgende week gaat de nieuwe Turfmarktbrug voor het verkeer open. Naast fietsers en voetgan gers, die al sinds de officiële opening op 2 oktober van de nieuwe verbinding tussen Turfmarkt en Nieuwe Beestenmarkt over de Oude Singel gebruik kunnen maken, gaat na volgende week ook het auto- en busverkeer weer over de nieuwe brug heen en komt een einde aan de omleidingsroute over de Blauwpoorts- brug. Daar werd het autoverkeer overheen geleid sinds meer fan twee jaar geleden de oude Turfmarktbrug de zware lasten niet meer kon torsen en voor het snelverkeer werd afgesloten. Dinsdagavond kunnen de omwonenden van de Turfmarkt in de koffiekamer van het stadhuis terecht om aan de vooravond van de openstelling van de brug de laatste problemen nog eens met ambtenaren van de gemeente door te nemen. Deze avond krijgen de omwonenden en neringdoenden ook inzicht in het uiteindelijke Profiel van de Turfmarkt en de brug. Het trottoir is aanzienlijk verbreed om een vloeiend verloop te krijgen met de brug en de voetgangers meer loopruimte te geven. Voorts wordt een geelkleurige fietssuggestiestrook aangebracht De parkeervakken aan de waterkant zullen zo worden ingericht dat schots en scheef Parkeren niet meer mogelijk is. Hier en daar zal ook een paaltje worden geplaatst. LEIDEN De heer Joh. G. J. Willems, voorzitter van het Alge meen Verbond van Volkstuinders Verenigingen in Nederland reikte gisteravond de prijzen uit die waren verbonden aan de in sep tember gehouden tentoonstel ling van de Leidse Bond vam Amateur-Tuinders in het Waag gebouw. Plaats van handeling was het verenigingsgebouw van het complex „Ons Buiten" in Leiden-Noord. Op de tentoonstelling waren prij zen te behalen in 24 categorieën. De Leidse Courant stelde ook een prijs beschikbaar, een sculp tuur in categorie 13, de mooiste Troschrysant. Behalve emblemen werden er ook bekers (waaron der wisselbekers) en boekenbon- nen uitgereikt. De uitslagen wa ren als volgt: categorie 1, de mooiste dahlia: N. van der Burg; categorie 2, de mooiste cactus dahlia: H. H. Dobbelmans senior categorie 3, de 15 mooiste dah lia's in één vaas: H. H. Dobbel mans senoir; categorie 4. de mooiste pompoendahlia's: H. H. Dobbelmans senior; categorie 5, de mooiste topdahlia: J. Ver hoog; categorie 6. halskraagdah lia's geen inzendingen; categorie 7, het mooiste bloemstuk samen gesteld uit zelfgekweekte bloe men: mevr. van Rijnswou; cate gorie 8, het mooiste bloemstuk samengesteld uit niet-zelfge- kweekte bloemen: mevr. Dobbel- mans-Koelewijn; categorie 9. de grootste dahlia: niemand behaal de het vereiste aantal van 21 punten; categorie 10, de mooiste De jeugdige prijswinnaars bloem: N. van der Berg; catego rie 11, de mooiste geplozen chry sant: N. van der Berg; categorie 12, de mooiste chrysant eenpo ter: H. Blansjaar, categorie 13, de mooiste troschrysant: J. Ver hoog (winnaar Leidse Courant sculptuur); categorie 14, de mooiste appel: H. H. Dobbelmans junior; categorie 15, de mooiste peer: N. B. C. van Rijnsoever; categorie 16, de mooiste druiven: H. van der Weerd; categorie 17, de mooiste meloenen: geen in zendingen; categorie 18, de mooiste mand gemengd fruit: H.H. Dobbel man senoir; catego rie 19, de mooiste groep groente: N. B. C. van Rijnsoever; categorie 20. de mooiste potplant: J. Ver hoog; categorie 21, de mooiste stand: N. B. C. van Rijnswou; categorie 22, de mooiste fuchsia: J. van der Woerd; categorie 23 A, voor kinderen van 5-9 jaar, de mooiste zelfgekweekte bloe men: 1. Astrid Kessels, 2. Marion Beugelsdijk, Anneke Beugels- dijk; categorie 23 B, voor kinde ren van 5-9 jaar, niet zelf ge kweekte bloemen 1. Yolanda Plomp, 2. David van der Maat. 3. Sylvia Beekman; categorie 23 C, voor de jeugd van 10-12 jaar, de mooiste zelfgekweekte bloe men: 1. Esther Beekman; catego rie 24 D. voor de jeugd van 10-15 jaar. de mooiste niet-zelfge- kweekte bloemen 1. Petra Lan- cel, 2. Karin Bibiër, 3. Marijke van Henzen; categorie 24: de mooiste compositie: mevr. van Haarlem. LEIDEN Wethouder Waal maakte gistermiddag een begin met de renovatiewerkzaamheden van de hekjeswoningen in de Haver- straat. Hij deed dit als plaatsvervanger voor wethouder Verboom onder wiens afdeling de stadsrenovatie nu valt. Met het weg gooien van een aantal dakpannen in een vlikobak vanaf een grote hoogte startte de wethouder het project waar door de bewoners van de Haver en Gortwijk lang voor gestreden ié. De bewoners van de Haver en Gortwijk waren de eersten in de stad die zich als buurt organiseerden om hun democratische rechten gewaarborgd te zien. In zijn toespraak prees de wethouder de bewoners om hun betrokkenheid bij de plannen. Ondanks deze inspanningen echter heeft de realisering van het project ongekend, lang op zich laten wachten. Juist met de werkzaamheden aan de riolering is de wijk nauwelijks leefbaar door de overlast van ratten en de opgebroken straten. Het renovatieproject moet voor de bouwvakvakantie klaar zijn. Van de oorspronkelijke 42 hekjeswoningen zullen er 4 verdwijnen; van de overigen wordt er een aantal samengevoegd tot eengezins woningen en een aantal gereed gemaakt voor een of tweepersoons huishoudens. In aanwezigheid van veel ambtenaren, bewoners en bouwers klom de heer Waal op een wankele ladder naar het dak. Na het applaus in ontvangst genomen te hebben nam hij achtereenvolgens drie dakpannen van het dak en wierp ze in de vlikobak. Even leek het erop of de wethouder er zoveel plezier in had de zaak af te breken dat hij het sloopgedeelte in zijn eentje die middag nog af zou maken. Maar de wethouder bezon zich en kwam uiteindelijk, ogenschijnlijk met tegenzin, de ladder weer af. Ook hiervoor mocht hij zelfs tweemaal applaus in ontvangst nemen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3