Leiden vraagt G. S. Digros vestiging aan Langegracht te verhinderen Taptade '78 staat weer te ^trappelen van ongeduld Dominique Pakker ezit de geniale vonk in streek en kleur Uitbreiding Diaconessenbuis start in november Concert J. Schmitz in Hartebragkerk öliv AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 PAGINA 5 «mg ho°r Us een soort koningin irijkt Willy Dobbe op een i taatsiefoto in het program- eü' E(|naboekje van Taptade '78. is de spraakmakende toebedeeld, op 3 en 4 k 6eli lovember in de Leidse in Dl Jroenoordhallen intern aan V eheel versierd met bloe- zou a nen die aangebracht zullen nde e morden door een bloem- °d a chikkersteam onder het horeo «akzaam oog van arran- eur Herman van der Berg - de derde schallende Taptade als presentatrice I net vlotte tekstjes aaneen Timis e smeden. Het belooft weer ,n ieel wat te worden. Niet "~.n* jleen de conference van °e r' jevrouw Dobbe, maar het iele muziekfestival straalt op voorhand een gloed t. Het evenement is in wee jaar tijd uitgegroeid it een spektakel dat vele iuizenden vaak enthousias te ^zoekers trok en dat J 1 roe®1" op één enkele V^vond gehouden kan wor- en. Het eerste jaar, in '76, wamen er 5000 mensen ipdraven, een jaar later /aren het er 6300 en toen noesten ettelijke honderden vorden teleurgesteld, imdat er voor hen geen plaats meer was op de tribunes. Een dergelijke teleurstelling wil de (sinds begin van dit jaar bestaande) Stichting Taptade Evenementen Leiden voorkomen. Daarom dus twee avonden een show die de pan uit marcheert, zowel op vrijdag- als op zaterdagavond. .Boven dien", zegt stichtingsvoorzit ter Henk Teske, „kunnen we zo nog meer service bieden en aandacht schen ken aan ons publiek. Er zijn nog meer verbeteringen aangebracht, zoals het eerder openstellen van de toegangsdeuren, zodat men niet meer in het gedrang hoeft te staan, en het afschaffen van een twee- De verschillende klapstuk ken van deze Taptade-top- per worden ditmaal teweeg gebracht door het 50-jarige K G, met het Senioren- en Juniorenkorps, door de „Canada-gangers" het Kamper Trompetterkorps en de Leidse Fourty De grees, de showband WIK uit het Belgische Oostende, de gerenommeerde Rotter damse Euroband met z'n The Fourty Four Degrees attractieve excercities, door DVS, Wilhelmus en Jubal, welk laatste korps verleden jaar het publiek dermate bekoorde dat het opnieuw op veler verzoek op het programma staat. Dit grootse klankenvuur werk krijgt een warming- up m een voorprogramma, dat duurt van tien over zeven tot tien minuten voor acht. Lichtere kost die charmant over het voetlicht zal komen. Daaraan werken mede de majorettenpelotons The Kooigirls, Pauline, Ons Buiten, Toekomst, The Golden Green Stars, Little Stars en Juwelen, alle begeleid door De Burcht met het eigen majorettenpe- loton; ongetwijveis meiskes die de te behandelen stof allang onder de knie heb ben en voor een formidabe le start van Taptade '78 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. limm "kunnen zorgen. Om acht uur is de „grote entree", verzorgd door De Euroband die de Taptade Tune, getoonzet door ons aller Koos Mark, ten gehore zal brengen. Zo gaat het stormenderhand door tot de finale, maar dan hebben de toehoorders en kijkers al heel wat te verwerken gekregen. Natuurlijk wordt' daarbij weer speciale aandacht gevraagd voor de Leidse Fourty Four De grees, nog jong maar al bijna volleerd in de show business. Ruim 40 leden tellende Twirlstars (zeg maar „ronddraaisters"). Pom pom girls en een National Guard, nu al bekend in binnen- en buitenland. Het is goede wijn, maar ik hou toch graag voor deze hardwer kende en succesvolle groep een kans in gereedheid. Er kan nog veel meer worden verteld over de vooruitzichten van deze Taptade. Maar men zal het zelf moeten ervaren op die twee dagen. Wederom zal het publiek mee kunnen doen aan een enquête die aangeeft welke korpsen volgens de mening van de bezoekers in aanmerking komen voor en herhaald optreden het volgend jaar. Zo kwam Jubal uit Dord recht in '77 als meest antrekkelijk ensemble uit de opiniebus (16 pet.), gevolgd door K G met 15 pet Enfin, de grote hal van het Groeneoordcomplex zal weer daveren en schudden op haar grondvesten. Als het nou maar weerklank zal vinden in de harten van duizenden, dan is de orga niserende stichting voorlo pig weer geheel gerustge steld. ichti m Een blozend fenomeentje irpjjj op een blonde Noordwijkse artü duintop. Zo mag ik Domini- que toch wel noemen. Om 3 ®P de hoek van het apparte- nentengebouw Marivista, geleund tegen Huis 'ter juin, word je bijna omver [eblazen door een stevige juidwester die daar altijd ichijnt te heersen. Maar loven, op de vijfde etage, n de luwte en het comfort kan de ouderlijke nederzet- ■ng, heerst de rust in een neer van veelbelovende [wwachting in de artistieke jtftor. Daar zit 19-jarige Dominique Pakker Piers de Raveschoot te pas en te onpas in haar kamertje aan een bureau, waar door gaans een eenhoorn, of een paard en een zwarte ridder (Black Knight, ofwel Knight of Night) op het donker kleurige papier verschijnt. Dominique is een type. Ze dankt haar achternaam „aan onze familie in Bel gië". Van het geslacht Pakker Piers de Rave schoot verhuisde een tak bijna een eeuw geleden naar de noordelijke Neder landen; „inderdaad zitten er nu nog schilders bij, in België althans". Dominique Pakker stapte enige tijd terug over van de Havo naar het Atheneum, het Rijnlands Lyceum in Sassenheim, vijfde klas. Ze zag daar meer mogelijkhe den. „Ik doe 't op m'n gemak, want ik wil ook tijd hebben voor de pleziertjes van het leven". Het zijn heel wat pleziertjes: op de eerste plaats tekenen en schilderen, dan paardrijden, goede boeken lezen („ik ben een boekenvrijer"), uitgaan, bioscoopbezoek, musea, reizen. „Daarom verveel ik me ook nooit. Maar voorop staat het schilderen. Dat kan ik echt niet laten. Dan zouden ze m'n handen of zo moeten afhakken. Op de lagere school begon het al, met d.at tekenen, maar pas de laatste paar jaar is 't opgeschoten en het gaat redelijk goed, dacht ik". Wat Dominique doet (de bewijzen hangen in haar kamer en in de corridor) heeft betrekking op haar zelf en op de menselijke geest, uitgedrukt in symbo len. Dominique Pakker is aanhangster van het surrea lisme, is dol op mythologie (de science fiction van de klassieke oudheid, mag ik wel zeggen), en op de uitkomsten van een be trouwbare horoscoop. De duistere mystiek van sterre- beelden vindt men in haar werk terug. „Ik kan van elk schilderij zeggen: dat is 't nou". Het is geen onder werp comme ca; er gaat denkwerk mee gepaard. „Dagen tevoren wordt ik onrustig, dan gaat 't ko men. 's nachts word ik wakker en dat zet ik ideeën op papier, ik teken ze tegelijkertijd: ruwe ontwer pen van wat er komen moet. Ik heb dan een „foto" in m'n hoofd die ik later naschilder. Het is een proces". De gouache, daar zit de meeste tijd in; gauw drie tot vier weken. „Want alles moet voor mijn gevoel tot in de puntjes zijn uitge werkt. Tekeningen met kleurpotloden vergen minder tijd. Ik heb 't grootste deel ingelijst hier in huis hangen. Die stukken bewaar ik voor een exposi tie in Knokke, die me in december is aangeboden. Daar gaan dan bijna 20 van mijn produkten naar toe", vertelt Dominique me; ze is inmiddels begonen met een studie van de Arabische taal (via de Arabische Kamer van Koophandel in Den Haag), omdat ze er door geboeid is. Maar Dominique laat zich ook geen knollen voor citroenen verkopen: ze heeft inmiddels werken verkocht die bij de aanko- pers professioneel in de geldbuidel zijn aangeko men: ze verkoopt van 600 gulden tot zo'n 1200 en 1500 gulden: „men geeft 't er voor, men schijnt het mooi te vinden, zo'n stukje van mij. Ik zeg dan: je moet het wel echt mooi vinden, want ik heb geen zin om als etalagevulling ergens ach teraf te hangen". Vorige week was Domini que die met haar 19 jaren nogal wat exposities afloopt verzeild geraakt op een galerie in Amster dam, waar ze de artiest Frans Erkelens uit Den Haag ontmoette. Ze legde meteen een contact en het gebeurde, dat haar schilde rijen bijzonder in de smaak vielen. Dominique Pakker, die weet wat ze wil, mag nu bij Erkelens bij wijze van uitzondering les komen nemen. Dat begint volgende week. Ze heeft geen voorgaande opleiding gehad; „ik ga ook niet naar een kunstacademie, waar je een soort stempel krijgt; ik ben daar ook te eigenwijs voor. Erkelens gaat me technieken bijbrengen, met olieverf. Daar wil ik meer van weten". Ze zou, na haar schoolop leiding, eigenlijk best kunstschilder willen blijven. „Maar dan zonder in lom pen te lopen, want zó'n tick heb ik nou ook niet. 't Liefst zou ik aan reclamete kenen gaan doen, of beter nog aan het ont werpen van platenhoezen, of boekomslagen en pos ters. Als die kans erin zit, grijp ik 'm met beide handen aan". Nu heeft Dominique Pakker Piers de Raveschoot heel wat in haar marsje. Dat toont de kleine expositie in de gang van het Marevista-apperte- ment. „Zicht op zee", wil zo'n exotische uitdrukking beduiden. Maar bij Domini que sta je oog in oog met paardehoofen (passend bij de kleur van de meubelen in de Jiving". Erg knap werk, waarin je geen meisjeshand herkent. Verder wordt het duidelijk, dat Dominique gek is op haaien („mooie lichamen) en weer paarden, en op hekserij in mindere mate, maar tóch en op alles wat niet onmiddellijk met twee benen op de grond staat. Sprookjes? „O ja, natuurlijk Maar ze leeft er zich wel op een bijzonder artistieke manier in uit, zonder in een manië risme te vervallen: „The key to my heart" is m'n lievelingswerk. Dat was zes weken gepriegel met veel plezier. Een persoonlijk heidsbeleving en een bele venis tot in de kleinste details Het gaat om 't doden van een draak, die iedere aspirant-veroveraar van Dominique's hart op z'n weg vindt, wil hij tenminste 't sleuteltje tot haar hart kunnen verove ren. Dominique Pakker, die zo al 't één en ander haar fijn heeft uitgestippeld, ziet de levensweg al afgebakend erbij liggen: ze verkoopt ziel en zaligheid aan de meest biedende, aan de grootste vechtjas met de dikste spieren, „omdat een vrouw daar over het alge meen toch wel tegen op ziet". Dat is een zieleleven waarin nog wel het één en ander zal veranderen, maar Dominique Pakker enzo voorts blijft wel een perfec- tioniste die niet van half werk houdt. Daarbij" heeft ze best nog wel tijd over voor 9-jarige Boston terrier Pino em hem op gezette tijden in de verraderlijke windhoek uit te latèn. Een meisje met een overvloed aan talent. 'orse boete eëist voor rugsbezit 5N HAAG/LEIDEN De of- ier van de Haagse rechtbank eft driehonderd gulden boete voorwaardelijk twee weken ko cangenisstraf geëist tegen t gel1 24-jarige Leidse studente tens verboden bezit van ver- Ie middelen. s de studente was het een uiis geweest die haar tot >ruik van verdovende midde- had gebracht. Toen de poli- haar auto aanhield werden J(j tele grammen heroïne en co- .rde ine aangetroffen. Het meisje ,g v ["klaarde dat zij met een Antil- an in contact was gekomen haar het spul verschafte. vfl rdachte verklaarde vroeger a 1 verslaafd te zijn geweest ;oet mr nu weer hersteld. - iLAGER IEROOFD ebr ODEN - Onbekenden heb- gisteravond tussen kwart zes en half acht uit een Jagerij aan de Genestet- nat zesduizend gulden ge- olen. Het geld zat in een rtefeuille in een jas, die hter dë slagerij hing. De *der(s) is (zijn) binnen geko- len door forcering van een :ur tijdens een korte afwe- ieji fbeid van de eigenaar. alt< 'l een fabriek en kantoor [ni m de Lammenschansweg is min teren een partij dames-, erd 'en- en jongenskleding ont- Igerfteemd, alsmede zes reken- an achientjes en vier typema- n b lines. De daders kwamen ;rö innen door forcering van ruitje. Leiden Burgemeester en wethouders van Leiden hebben bij Gedeputeerde Staten be roep aangetekend tegen de be schikking van de Commissie voor de Beroepschriften waar door de vestiging van Digros mogelijk wordt gemaakt. De Commissie heeft besloten Mijn- ders B.V. alsnog toestemming te geven om het bedrijfspand aan de Langegracht 3-5 zo te verbouwen dat er een Digros vestiging in kan komen. De gemeente bestrijdt de gronden waarop de commissie tot dit besluit is gekomen en vraagt Gedeputeerde Staten dit be sluit te vernietigen. B en W van Leiden hadden Mijnders op 12 april '78 een bouwvergunning verleend voor het voornoemde pand aan de Langegracht. B en W gingen ervan uit dat de te verbouwen ruimte bestemd zou zijn als toonzaal voor meubel verkoop. De ruimte ligt namelijk achter een reeds bestaande meubel- toonzaalruimte. Bovendien had den zij Mijnders een jaar daar voor al medewerking geweigerd voor de vestiging van een Profi- markt. De heer Mijnders had de gemeente toen verzekerd dat hij van het plan om in zijn pand een detailhandelsbedrijf te ves tigen zou afzien. Bij een verzoek om een bouw vergunning dit jaar werd dan ook niet gerept van een derge lijk plan. Er was daarom voor de gemeente geen aanleiding om de bouwvergunning te wei geren. Op 12 april verleenden B en W toestemming. Op 21 april echter werden zij door een krantebericht op de hoogte ge bracht van de op handen zijnde oprichting van een verkoopcen trum met daarin een Digrosves- tiging. De gemeente besloot ver volgens de bouwvergunning in te trekken. Zij overwoog daar bij dat Mijnders bij de aanvrage voor een bouwvergunning on volledige informatie had ver strekt en dat als die informatie wel gegeven zou zijn de vergun ning niet verleend zou zijn. Te gen deze beslissing ging de heer Mijnders in beroep bij de Com missie voor de beroepschriften. De Commissie stelt de heer Mijnders in het gelijk. Zij ge looft dat de contacten tussen de heer Mijnders en de Digros pas na het verlenen van de bouw vergunning zijn gelegd. Zodat Mijnders geen verwijt kan wor den gemaakt over het niet geven van voldoende informatie. De gemeente meent dat de tijd die er ligt tussen 12 en 21 april te kort is om dergelijke contracten te sluiten en gaat ervan uit dat beide partijen reeds langere tijd de afspraak hadden lopen. Een verzoek van zowel de gemeente als de commissie aan de partij en om inzage te krijgen in agen da's of om het contract te mogen zien is blijkens de brief van de burgemeester aan Gedeputeer de Staten niet gehonoreerd. Over het tijdstip waarop het contract is gesloten is dus ver der niets met zekerheid te zeg gen. De gemeente vindt dan ook dat de commissie dit niet als argument kan gebruiken om Mijnders B.V. in het gelijk te stellen. Zij weigert daarom con form die beslissing te handelen. LEIDEN De Christelijke Vereniging „Het Diaconessen- huis", het ziekenhuis aan de Leidse Houtlaan, zal begin 1979 zijn vleugels uitslaan. De vleu gels van het ziekenhuis zullen namelijk worden verlengd om het ziekenhuis de zo noodzake lijke extra ruimte te geven. Bij de bouw van het Diacones- senhuis is vroeger al rekening gehouden met een eventuele uit breiding over de vleugels, zodat de nieuwbouw de christelijke vereniging niet voor ruimtelijke problemen stelt. In de zomer van 1977 is aan het Diaconessenhuis toestem ming verleend de eerste fase van de bouwplannen bestek- klaar te maken. Die eerste fase houdt in, de bouw van een polikliniek, een apotheek en aanbouw aan de vijf verpleegaf- delingen. Bij de uitbreiding van de verpleegafdelingen gaat het vooral om dagverblijven en sa nitair voor de patiënten en ruimtes voor het personeel. Ook de kinderafdeling valt onder de uitbreiding in de eerste fase. In november van dit jaar zullen de bouwwerkzaamheden wor den aanbesteed, hetgeen wil zeggen dat de aannemers kun nen inschrijven op het bouw project. Men verwacht in het begin van 1979 daadwerkelijk met de uitbreidingen te kunnen beginnen. De algemeen direc teur van het Diaconessenhuis, mr. J. W. Filippo, is als gevol- machügd bouwdirecteur voor zitter van de inmiddels gevorm de bouwcommissie. Als advi seur heeft onder andere ir. T. R. Poels zitting in de bouwcom missie. LEIDEN Organist Jan Sch mitz van de Hartebrugkerk geeft zondag 29 oktober om drie uur een orgelconcert. De op brengst van dit concert komt ten goede aan het restauratie fonds van het kerkorgel van de kerk in de Haarlemmerstraat in Leiden. Jap Schmitz opent een reeks concerten in de Har tebrugkerk die alle bedoeld zijn om het restauratiefonds te spekken. Dit weekeinde verzorgt J. Sch- ser. mitz een concert met werken van John Stanley, Caesar Frank, Hendrik en Jurriaan An- driessen en Frans Liszt. Tevens begeleidt hij de in Leiden wo nende alt-zangeres Willemke van Claerberghen, die liederen zingt van dr. Maurice Green, G. F. Handel en A. Dvórak. Het volgende concert in de Har tebrugkerk vindt plaats op 19 november met organist Jan Schmitz en bariton Lieuwe Vis- P. Schenk benoemd tot directeur landbouwonderwijs DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr. ir. P. K. Schenk tot directeur landbouwonderwijs bij het ministerie van land bouw en visserij. Het ministe rie deelt dit mee. De benoeming zal op 1 januari 1979 ingang. Dr. Schenk volgt ir. P. van der Schans op, die per 1 September! jl. benoemd is tot voorzitter van het college van bestuur van de landbouwhogeschool te Wage- ningen. De heer Schenk, 48 jaar, is directeur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse en buitengewoon hoogle raar in bijzondere delen van de planteziektenkunde aan de landbouwhogeschool. Hij zal beide functies neerleggen. Dominique temidden van haar werken

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7