Hotelier mag bouwen in Zuidduinen Leiderdorp wil op kortè termijn maatregelen tegen geluidshinder Sassenheim heeft voorlopig beleidsplan 1/ Raad Sassenheim vindt hibliotheekplan te duur Restauratie dorpskerk Zoeterwoude voltooid SANCTA MARIA VIERT GOUDEN JUBILEUM Antiekbeurs in kasteel Keukenhof Noort neemt afscheid van Spinoza E REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 PAGIN AC NOORD WIJK Na een langdurig debat, met soms emotionele ontla dingen, heeft de gemeenteraad gis teravond met algemene stemmen het ontwerpbestemmingsplan „Zuidduinen" vastgesteld. Dit ge beurde eerst, nadat het college tegemoet gekomen was aan de wens van de raad om permanente bewoning van zomerhuizen uit te sluiten, had toegezegd, dat een te creeëren rijwielpad niet zou open staan voor bromfietsen, en nadat een stemming had plaatsgevonden over de vraag of hotelier J. van Wijk op z'n eigen grond een huis voor zichzelf zou mogen bouwen. Slechts door het feit, dat CDA-voorman Alkemade zijn fractie (met uitzondering van wethouder Van Duyn) keurig binnen de strengen hield en bovendien de steun kreeg van Admiraal (WD), kwam er een „ja" op het verzoek van de hotelhouder. Tegen stemmers waren de wethouders Van Duyn, Jansen, Bedijn, alsmede de fracties van de PvdA en de PPR. De Geus (CDA) attendeerde op het belang van dit bestemmingsplan. Het gaat om het zo gaaf mogelijk houden van een uniek landschap, dat met zijn bebouwing van hotels, pensions en villa's karakteristiek is voor de badplaats. Voor dit gebied geldt nog altijd een uit 1937 daterend uitbrei dingsplan. De wethouder van openbare werken schetste het als een goed plan met een stel regels die de moeite waard zijn. Niettemin bleek op den duur modernisering en aanpassing nodig en daarom werd een paar jaar geleden een nieuw bestemmings plan voor de zuidduinen ontworpen. Dit plan verkreeg echter niet de instemming van de gemeenteraad, voornamelijk vanwe ge de toegestane grootschalige bouw aan de Koningin Astrid Boulevard. Daarop werd een ander plan gemaakt, waarin rekening werd gehouden met de in de raad gemaakte bezwaren. Ook gisteravond gaven de vroede vaderen hun fiat niet zonder meer. Zowel Schaap (PvdA) als De Geus (CDA) opponeerden tegen de mogelijkheid dat bijgebouwen zouden worden gebruikt voor bewoning buiten het zomerseizoen. Men signaleerde tendenzen, dat sommige zuidbewoners daarop uit waren. Bijgebouwen worden dan zo ver mogelijk van het hoofdpand gesi tueerd om zomerhuisbewoners zo ver moge lijk van de eigen deur te houden. Dit gaat uiteraard ten koste van de ruimte in het uitzonderlijke duingebied. Bovendien be staat in „De Zuid" niet de absolute nood zaak tot -verhuur, zoals in de rest van het dorp. Admiraal (WD) en Schelvis (PPR) bleken de bezwaren van de PvdA en de meerder heid van het CDA te delen. Het college zegde toe het bestemmingsplan in dier voege te wijzigen, dat bijgebouwen beperkt worden tot garages en huishoudelijke op bergruimten. De Zuid-bewoner Heineken bleek bezwaar te hebben aangetekend tegen een geprojec teerd rijwielpad, dat als fietsverbinding moet dienen tussen de zuidduinen en het strand met het eventuele woongebied Vin- kenveld. Met name vreesde hij lawaaiover last door bromfietsen. De gemeenteraad toonde daar begrip voor, maar wethouder Van Duyn maakte duide lijk, dat deze materie niet in een bestem mingsplan kon worden geregeld. Dit kan wel gebeuren bij verordening. De raad was echter bevoegd een intentie uit te spreken, dat het rijwielpad niet door bromfietsers zou worden gebruikt. De gemeenteraad legde zich bij deze uitleg neer en volstond met het notuleren van zijn standpunt. Heel wat meer voeten in de aarde hadden de plannen van hotelhouder J.van Wijk tot uitbreiding van zijn bedrijf. De soms heftig besproken kwestie hield onder meer in, dat het thans in gebruik zijnde woongedeelte bij het hotel zou worden getrokken. Verder wilde Van Wijk op de bij het hotel behoren de grond - circa zesduizend vierkante meter - een woning voor zichzelf bouwen, en daarmede was het college en een deel van de raad het niet eens. „Anderen krijgen een dergelijke uitbreiding ook niet", stelde PvdA-fractieleider Schaap. Deze vond dat er voor Van Wijk uitbreidingsmogelijkhe den genoeg waren en dat deze een deel van het terras bij zijn hotel zou kunnen trekken. Voorts bleek Schaap van mening dat de overgang van de hotelbebouwing - het laatste pand aan de boulevard - naar de duinen zo dun mogelijk diende te verlo pen. Wethouder Van Duyn meende dat Van Wijk er niet beroerd was afgekomen. Zijn wens om in het binnengebied een villa te bouwen, zou een precedent scheppen Hiermede was De Geus (CDA) het helemaal niet eens. Wat hotel is, moet hotel blijven, maar dan moet een economische exploitatie wel mogelijk zijn, verklaarde het raadslid. De meerderheid van de commissie voor ruimtelijke ordening bleek deze mening te hebben gedeeld. Als we een te massale bouw van „Helmhorst" afwijzen, moeten we een compromis treffen en de hotelier vlakbij gelegenheid tot wonen geven. Schaap, zicht baar ontstemd over het betoog van De Geus, trachtte te interrumperen maar hiertegen maakte het aan het woord zijnde raadslid bezwaren. „U haalt mij uit mijn betoog". Bij dit bestemmingsplan zijn vele mei betrokken, aldus De Geus, en hij v langdurige procedures tot bij de Ki voorkomen. Bij Schaap bleek een achterdocht te bestaan. Tijdens een hoe ting zou Van Wijk hebben gezegd, dal ^kt z'n hotel tegen de grond wilde gooiei gatsu dat hij er appartementen zou bouwen. E aboe! later was Van Wijk met een plan hoteluitbreiding gekomen. „Van Wijk van mij de pot op", zei Schaap. „Ik ge hem gewoon niet". Wethouder Van D roenc bestreed dat het stukje straat, waaraan heel Wijk wilde bouwen openbare weg zoudj Zijn fractiegenoot Warmerdam toonde i )rdei ter met de gemeentewet in de hand i fokk dat het tot de Boerhaaveweg behort ai straatje wel degelijk als openbare diende te worden aangemerkt. De Ridder (PPR) deed nog een poging vi, voorstel terug te wijzen naar de commi s maar daarop ging de raad niet in. koppen waren blijkbaar geteld. Met n< |g^n stemmen voor en acht tegen besloot de i Van Wijk z'n zin te geven. je m op He iakz< lur R de c aptac Medewerkers en stafleden van het psychiatrische ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk heb ben gisteren het 50-jarig be staan van het instituut gevierd. Na een openingstoespraak van de voorzitter van het bestuur, drs. P. Emondts hield de Delftse hoogleraar prof. ir. Malotaux een lezing. Als specialist op het gebied van bedrijfsleer bekeek hij de ontwikkelingen in de psychiatrie opzettelijk door het „brilletje" van een buitenstaan der. De feestelijke bijeenkomst werd afgesloten met een optre den van cabaret „BOPZ" dat bestaat uit medewerkers van Sancta Maria. LEIDERDORP De raadscom missie Verkeer en Vervoer vindt dat op korte termijn maatregelen genomen moeten worden tegen de geluidshinder die rijksweg 4 (A4) veroorzaakt. De commissie rea geerde hiermede op een brief die mevr. H. Nijs8Kühler, uit de Ma- rijkestraat, van Rijkswaterstaat heeft ontvangen waarin de toezeg ging werd gedaan, dat in het kader van de voorgenomen plannen voor de verbreding van de rijksweg te zijner tijd de nodige voorzieningen zullen worden aangebracht om de geluidshinder voor de omwonen den zoveel mogelijk te beperken. In de brief van Rijkswaterstaat aan mevr. Nijs staat ook te lezen, dat de geluidshinder een gevolg is van een maatschappelijke ontwikkeling, waarvoor Rijkswaterstaat als wegbeheerder niet verantwoordelijk kan worden gesteld, en derhalve niet bereid is de kosten voor zijn rekening te nemen. De voorzitter van de commissie, wethouder J. Bezemer (PvdA) was pessimistisch ten aanzien van de opheffing van dit knelpunt. Hij deelde mede, dat er van rijkswege geen subsidieregeling beschikbaar is. Pas na aanneming door het parlement van de Wet geluidshinder kan het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne over de nodige gelden beschikken. Aangezien de verbreding van de rijksweg eerst over een tiental jaren aan de orde komt, adviseerde de commissie het college van b en w nu al de nodige maatregelen te bepleiten. Een snelheidsbeperking voor met name van vrachtauto's tot 70 80 km per uur vond de commissie een gemakkelij ke en goedkoop te realiseren oplossing. rnteli l bez^^ f Mauritssingel „De doortrekking van de Mauritssingel zou wel eens een heel vervelende kwestie kun nen worden als de bewoners van de Ruige Kade en de Achthovenerweg inderdaad besluiten een bezwaarschrift in te dienen tegen wat zij een planologische blunder noemen". Dit stelde het PPR-raadslid J. A. M. Gordijn naar aanleiding van de in onze krant van vrijdag j.l. aangekondigde actie van omwonenden tegen de gemeentel plannen. „Kunnen er eigenlijk nog 1 ren worden ingediend, nu de raad het tr alheeft vastgesteld?", zo vroeg hij wethouder Bezemer in de rondvraag de commissie verkeer en vervoer. De heer Bezemer antwoordde, dat inbrengen van bezwaren bij het ter v leggen van het bestemmingsplan „Acht venerpolder" inderdaad tot de mogelijk en den behoort. Hij achtte het echter i e<_ uitgesloten dat tot een zogenaamde art jjnt( 19 procedure zal worden besloten, op gr< ue t( waarvan de gemeente vooruitlopende oj e goedkeuring van het bestemmingsplan d lent€ de provincie tot de aanleg van de weg 1 e]euJ besluiten. Een beroep op de Kroon ,U)n daardoor een zinloze zaak worden. I ebla: middel dat vermoedelijk door het gemeei jj<jvv bestuur niet gehanteerd kan worden weg j j de destijds bij de vaststelling van het tr ovetl aan de omwonenden gedane toezegging, alle mogelijkheden tot het indienen j bezwaarschriften aanwezig zouden 2 Ook het raadslid Th. Stuivenberg (VI verklaarde na afloop van de vergader dat de argumenten van de actievoerdi !toj een gerede kans maken, gehonoreerd om^ worden. SASSENHEIM De drie fracties in de Sassen- heimse gemeenteraad vinden het bouwplan voor een bibliotheek aan de Kerklaan te duur. Vlgens het ontworpen plan zal de bibliotheek ruim vier miljoen gulden kosten. Met name het raadslid Drenth (Progr. Sassenheim) heeft zich in de financiële aspecten van de bouw verdiept. Hij is tot de conclusie gekomen dat de bibliotheek een a twee miljoen gulden goedkoper kan wor den gebouwd. Voor zijn argumenten waren zowel de VVD als het CDA ontvankelijk. Een reden waarom het punt gisteravond tijdens de raadsvergadering van de agenda werd gehaald. Volgens de informatie die Drenth heeft verza meld zou de bibliotheek voor één a twee miljoen goedkoper kunnen worden gebouwd. Volgens de informatie van het Progressief Sassenheim-raad- slid kostte de bibliotheek die in 1975 in Lisse werd gebouwd maar 1,3 miljoen gulden. Het is tevens de vraag of het rijk een bijdrage in de vorm van subsidie zal willen geven als een bibliotheek voor een dergelijk hoog bedrag wordt gebouwd. De eisen die de fractie van Progressief Sassenheim en ook de andere raadsfracties nu aan het gemeentebestuur hebben gesteld, is dat het college op 16 november en mogelijk eerder met een geheel nieuw plan komt. De architect zal met een ander ontwerp moeien komen dat aanmerkelijk goedkoper is. Voorts wordt erop gewezen dat de bibliotheek toch in 1979 gereed zal moeten komen. Dit laatste is van belang, omdat via ingewikkelde rijksregelingen Sassen heim anders niet eerder dan 1985 in aanmerking zou kunnen komen voor een bibliotheek. Burgemeester Kret verklaarde dat aan de archi tect geen andere opdracht zal worden verstrekt. „We gaan binnen het bestaande plan vlooien en kijken wat er goedkoper gemaakt kan worden". Wel stelde de burgemeester dat hij er een hard hoofd in heeft of het geheel erg veel goedkoper gemaakt kan worden. Hij wees in dit verband op de plaats waar het bouwwerk zal moeten komen te verrijzen. „Die bibliotheek komt in het plan centrum te staan, vlak bij de hervormde kerk waar voor vele tonnen aan gerestaureerd is. Het is gewoon niet mogelijk om in het centrum er vlak bij dat schitterende kerkje een foeilelijk bibliotheekgebouw neer te zetten. Je kunt een dorp vergelijken met een huiskamer, waar je ook geen lelijke kitsch naast een mooie antieke kast zet. De plaats waar de bibliotheek moet verrijzen vraagt om een gebouw dat van buiten goed oogt", aldus burgemeester Kret. De heer Horstman (WD) was gisteravond met name verbolgen over de procedure die op uitstel van dit agendapunt is gevolgd. Volgens hem ging burgemeester Kret zijn boekje te buiten omdat deze al veel eerder wist dat er geen meerderheid voor het plan zoals het er thans ligt zal kunnen worden gevonden in de gemeenteraad. Over het plan zelf zei de WD-er dat al diverse malen in verschillende raadscommissies is aange drongen op matiging en versobering. Hij stelde dat de burgemeester zich uitermate solistisch heeft opgesteld. De architect is geheel de vrije hand gehouden. „Opeens worden wij geconfron teerd met een veel te duur plan", aldus Horstman, die eraan herinnerde dat hij vele malen naar het plan heeft gevraagd. „De burgemeester zei laatst dat ik eindelijk eens over dit punt moest ophouden. Daarna heb ik de vergadering verla ten. Nu zitten we met de gebakken peren". Sassenheim De Sassenheimse gemeenteraad heeft gisteren een voorlopig beleidsplan voor de periode tot 1982 gemaakt Tot een definitief plan wilde de raad nog niet overgaan. De diverse gisteravond gemaakte opmerkingen zullen in de verschillende raadscommissie werden behan deld. Waarna het plan opnieuw ter discussie in de raad komt Concreet op de verschillende punten van het plan ingaand zei Van der Fange (CDA) waarde te hechten aan het opgang komen van werkoverleg tussen werkgevers en werkne mers in Sassenheim. Over de veiligheid zei hij dat bij de bouw van nieuwe huizen en gebouwen zoveel mogelijk veilige (niet brandgevaarlijke) materialen zullen moeten worden gebruikt. Ten aanzien van de milieuproblematiek wees Van der Fange nog eens op de overlast welke ontstaan door hondenvuil. Een volkstuingebied tussen rijksweg 44 en de Schipholspoorlijn behoorde ook tot de aanvullingen van Van der Fange op het beleidsplan. WD-er Horstman wees er bij de huisvestingspro blematiek op dat ook aandacht moet worden besteed aan ongehuwden die samenwonen. Te vens vond hij dat mensen die een durende huurwoning bewonen ook in aanmerking moeten kunnen komen voor de koop van een premiekoop woning. Tevens pleitte hij voor een efficiënter gebruik van de schoolgebouwen zodat er minder leegstand zou ontstaan, en in aansluiting op van der Fane zei hij voorstander te zijn van recreatief gebruik van de grond tussen de rijksweg en de Schiphollijn. Openheid was wederom de belangrijkste zaak die Progressief Sassenheim als beleidsvoorne men opgenomen wilde zien, mevrouw Henstra van deze partij pleitte voor het meer betrekken van de burgers bij het bestuur. Mevrouw Henstra zei tevens er een voorstander van te zijn dat kopers van huizen de grond in erfpacht krijgen, in plaats van dat ze eigenaar van de grond worden. Een station in de bollenstreek langs de spoorlijn Haarlem-Amsterdam vond Henstra te vens wenselijk en ze sloot hierbij aan bij Van der Fange die een dergelijk station graag in Sassenhemrgesitueerd zag. De gerestaureerde Dorpskerk. ZOETERWOUDE De restau ratiewerkzaamheden aan dak, toren en muren van de midde leeuwse Dorpskerk te Zoeter woude, die negen maanden in beslag genomen hebben, zijn voltooid. Ter gelegenheid van de inge bruikname wordt zondag 29 ok tober open huis gehouden. Be langstellenden kunnen tussen één en vier uur de kerk bezichti gen. Er zijn rondleidingen, er is een kleine tentoonstelling in gericht over de restauratie en men kan luisteren naar muziek ten gehore gebracht door ver schillende groepen die ook ge woonlijk aan de kerkdiensten meewerken. De werkzaamheden omvatten de vernieuwing van het leien dak dat bij harde wind en regen grote lekkages vertoonde. De muren zijn behandeld tegen op trekkend vocht terwijl grote de len van toren schip en opnieuw gevoegd zijn. Het ge le werk heeft ca. 500.000 kost, waarvan 10% niet gesu dieerd wordt door rijk, pro cie en gemeente. Hoewel eigen aandeel door diverse ties en giften vrijwel bijeei moet nog met een grote re last rekening worden gehou als gevolg van de over meen* jaren gespreide uitbetaling de subsidies. Dat de hele operatie financ vrijwel rond is gekomen is een groot deel te danken de gulheid van de hele Zot woudse gemeenschap die behoud van dit unieke mi ment in het centrum van dorp blijkbaar zeer ter hi' gaat. Dit is dan ook de re om bij de feestelijke ingeb kneming ieder in de gelegerd te stellen het resultaat te kol bekijken. LISSE In kasteel Keukenhof wordt van 28 oktober tot 5 november een antiekbeurs ge houden met medewerking van 15 gerenomeerde handelaren in oude kunst en antiek. In het kasteel aan de Lissese Stationsweg (bij Keukenhpf) zijn een groot aantal gespeciali seerde collecties bijeenge bracht. Het geëxposeerde be staat onder meer uit: meubelen, Victoriaans glaswerk, nautische objecten, tegels, keramiek, zil ver en kristal. De expositie is dagelijks geo pend van 14.00 tot 22.00 uur. Op de laatste dag, 5 november, sluit de Antiekbeurs om 18.00 uur. RIJNSBURG - De voorzitter van de woningbouwvereniging „Spinoza" de heer C. Noort heeft tijdens de gisteravond gehouden jaarvergadering af scheid genomen. De heer Noort kon zijn werkzaamheden bij de woningbouwvereniging niet meer combineren met zijn hui dige taak als wethouder. Bij legt de taak, die hem zeer aan het hart lag, nu na 22 jaar neer. Opvolger in het bestuur van de vereniging wordt.de heer N.C. van der Stel. Mevrouw J. Re- nooy ruilde haar functie als commissaris in voor bestuurslid en de heer J. Schoneveld werd commissaris. Als lid van de commissarissen werden mej ^d frouw T. Kromhout, S. Kr alt N. Driebergen herkozen. In 1 jaarvergadering van de woni bouwvereniging werd ver besloten om de burgerij volgt jaar een daverend feest aai bieden ter gelegenheid van 50-jarig bestaan van de ging. nik Jhad 'K' elei rtefe ter deus

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4