luiting Legermuseum niet ieer tegen te houden verwerpen deel FNV-voorstellen School voor Zieke Kinderen geeft onderwijs in ziekenhuizen Verhuizing naar Delft VANDAAG OFFICIËLE OPENING Rotterdammers verhuizen voor gemeente Leiden ïina "AD LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 PAGINA 3 NI ie. inleveren T 1 *1 1 "B »r behoud -Ll01Cl.S© lIIClllStn0X)OïlCI0Il Ilonh kou,<j m eigen C|fkgelegeil,leid lanca' 9 r dai Hard Morj 'Van een onzer verslaggevers ID EN Als bet aan de Leidse indnstrieban- van NW en NKV ligt tal er in voorkomende iallen door de banden aan de leden geen eigen ay 11 er mogen worden gevraagd voor bet behoud 5 I i de werkgelegenheid- Een grote meerderheid Jour%j de overigens mager bezochte vergadering "eret i de leden van de industriebonden verwierp van teravond een hiertoe strekkend voorstel uit landelijke FNV-plan voor het arbeidsvoor- |ardenbeleid 1979, alle pleidooien van bonds- ~*ersomdit niet te doen ten spijt de meerderheid van de FNV-ers is er spei laatste jaren door de werknemers al genoeg idve'r eleverd zonder dat hier een tastbare compen- ie tegenover is gesteld. „We moeten iedere Ie (Fi tt maar we» inleveren en offers brengen, gedachte is tegenstrijdig aan de aard van vakhond. De FNV moet nu eens ophouden soort dingen van zijn leden te vragen. «prei n®rwj icndien verdraagt de gedachte van bet bren- i van eigen offers zich helemaal niet met ds dat de koopkracht van de werknem» Bondsbestuurder Dick ter Wisscha probeerde enkele malen de ledenvergadering te overtuigen van het feit dat hij niet om een blanco volmacht vroeg. „Het is ons er alleen maar om te doen van jullie in principe toestemming te krijgen om in het uiterste geval aan de leden de vraag voor te leggen of zij bereid zijn een offer te brengen voor het behoud van eigen werkgelegenheid. Uiteraard doen we dat niet zo maar. maar zullen hier keiharde garanties tegenover moeten staan", aldus Ter Wisscha. De meeste bondsleden bleven zich echter tegen het principe van inleveren verzetten, ook al omdat het loonpeil in de Leidse regio toch al niet denderend hoog is. „Bovendien leveren we alleen maar in om de winsten van de bedrijven op peil te houden. Als we als FNV zeggen dat we van deze regering niets te verwachten hebben moeten we het brengen van een eigen offer zeker vergeten", zo werd opgemerkt „We hebben in Ook het FNV-verlangen van een 35-urige wer kweek werd door de leden van de Leidse indus triebonden gisteren niet alom in dank ontvangen., Veel vraagtekens werden geplaatst bij de effecti viteit van deze maatregel. De FNV wil middels een arbeidstijdverkorting van 12% (van 40 naar 35 uur per week) me» mensen aan het werk krijgen, maar volgens veel leden zal dit maar zelden lukken, omdat tal van werkgevers de arbeidstijdverkorting alleen maar zullen aangrij pen om meer te automatiseren, of het personeels bestand in te krimpen. In veel andere gevallen is de maatregel ook volstrekt zinloos, zo stelden enkele bondsleden, omdat tal van bedrijven zitten te schreeuwen om vakbekwame mensen en deze ondanks de enorme werkloosheid niet kunnen krijgen. „Een arbeidstijdverkorting zal dan alleen nog maar me» overwerk opleveren", zo w»d gesteld. Districtsbestuurd» T» Wisscha gaf de werkge vers de schuld van de discrepantie op de arbeids markt (dat wil zeggen het niet op elkaar aanslui ten van vraag en aanbod). Volgens hem zijn de werkgevers indertijd zelf gestopt met eigen be- drijfsscholingen en plukken zij daar nu de wrange vruchten van. Proefondervindelijk heeft ar bei dstij dver korting volgens T» Wisscha aange toond extra arbeidsplaatsen op te leveren, „en als de regering die niet wil scheppen dan zullen de bonden het via deze eis moeten doen", zo meende hij. Op dit punt had T» Wisscha me» succes: slechts zes FNV-ers verklaarden zich uiteindelijk tegen de eis van arbeidstijdv»kor- ting. Unaniem schaarde de ledenvergadering zich achter de algemene uitgangspunten, zoals die in het FNV-plan zijn geformuleerd. Aan het eisen pakket willen de Leidse FNV-ers wel de eis toegevoegd zien dat door de inkomens boven de 40.000 gulden extra offers gebracht moeten worden in het kader van de nivellering. oljel /an een onzer verslaggevers) jl'g EIDEN Alle inspanningen li i alsnog te proberen het C oninklijk Nederlands Leger- 'jj' i Wapenmuseum „Generaal p, aefer" voor Leiden te behou- io Ji ;n dreigen bij voorbaat al te ng Eaan mislukken. Blijkens een ededeling van museumdirec- ur W. Helder is het definitie- vertrek uit Leiden nauwe- jks meer terug te draaien. De lljerhuizing naar Delft, waar ok een deel van het museum ivestigd is, is in feite al in olie gang. Nog maar zeven- :htste deel van de oorspron- ilijke collectie van het mil ium staat nog in het Pesthuys de Plesmanlaan. Binnen Kias. ier jaar zal ook dit deel naar K elft worden overgebracht en ,2P'i Leiden één van zijn elf M*kusea armer. CDA-gemeenteraadsleden Kramp- eitink en Van der Waals hebben het illege van burgemeester en wethou- 11 :rs vragen gesteld over de verhuizing 3) 5^ m het legermuseum. Beide raadsle- 1.02-Jp voeren een pleidooi voor het hand haven van het museum in Leiden en willen van het college weten welke stappen dArtoe zijn ondernomen of nog ondernomen kunnen worden. Toch komt het bericht van de verhui zing van het museum zeker niet zo maar uit de lucht vallen. De Leidse Courant meldde al geruime tijd gele den in zijn kolommen dat het legermu seum gedwongen was de wijk naar elders te nemen door de slechte toe stand van het gebouw, het uit 1658 daterende Pesthuys met het bijgebouw uit 1880, en de enorme ruimtenood die door het afkeuren van een deel van het complex de laatste jaren alleen maar is verergerd: een groot deel van de collectie van het museum staat sinds 1974 opgeslagen in de Doelenkazerne. Zoals bekend is deze verkocht aan het rijk ten behoeve van de nieuwbouw van de universiteit, waardoor deze collectie nog dit jaar definitief uit Leiden moet vertrekken naar Delft, waar al enige tijd de technische kollek- tie van het museum ten toon is gesteld. Een andere ruimte in Leiden voor de opgeslagen museumstukken uit het Doelencomplex is er eenvoudig niet. Museumdirecteur Helder bevestigt ook dat hij al een jaar of twee geleden het college van b en w heeft ingelicht over de problemen van het museum die een vertrek uit Leiden onvermijde lijk maakten. Maar volgens de direc teur heeft hij voor zijn zaak weinig open oor gevonden bij de gemeente. Er is nimmer serieus gezocht naar alternatieve huisvesting in een poging het museum in Leiden te kunnen houden. „Ik denk dat het nu intussen te laat is. Ik zie tenminste nog niet dat de gemeente op korte termijn voor 10.000 vierkante meter geschikte ruim te voor het museum kan zorgen. In Delft beschikken we over een monu mentaal complex uit de zeventiende eeuw, dat tweeënhalf keer zo groot is als het Pesthuys, en waar we dus de hele kollektie gemakkelijk in onder kunnen brengen", vertelt de directeur Helder. „Zo iets in Leiden vinden lijkt me een utopie". Verrot Een belangrijke oorzaak van het ko mend vertrek van het museum ligt in de slechte staat waarin het Pesthuys- complex verkeert. Het is eigendom van de gemeente Leiden, maar omdat het museum slechts een zeer lage huur betaalt is met het rijk overeengekomen dat dit voor het dagelijkse onderhoud zou zorgen. Dat is ook altijd trouw gebeurd. De laatste jaren bleek echter dat een ingrijpende renovatie en res tauratie van het complex noodzakelijk werd omdat allerlei vereiste vernieu wingen nauwelijks meer in de sfeer van het dagelijks onderhoud uitge voerd konden worden. De raamkozij nen moesten helemaal vernieuwd wor den, de balken bleken helemaal verrot. Kortom de bouwkundige staat was zo slecht dat het onverantwoord was de len van het complex nog langer in gebruik te houden. Een deel van de kollektie werd toen opgeslagen in de Doelenkazerne, de technische kollektie stond al in Delft: het Leidse museum werd tot één achtste deel van zijn oorspronkelijke omvang terugge bracht. Er uit gegroeid terrein, toegangsweg, de restauratie en receptie en de toiletten veel te klein zijn geworden. Ook de verdeling over Leiden en Delft staat een zuinige be drijfsvoering in de weg", vertelt de heer Helder. Hij geeft toe dat de bouwvallige situatie van het Pesthuys een rol heeft gespeeld bij het besluit om uit Leiden weg te gaan, „maar dat was eerder aanleiding dan oorzaak. Toen ook de bouwvalligheid ons noop te een deel van de kollektie weg te halen was het tijdstip voor deze ingrij pende beslissing aangebroken", aldus de museumdirecteur. Daarnaast zorgde het steeds groeiende historisch en technisch materieel dat in het museum moest worden onderge bracht voor grote ruimteproblemen. De zalen van het huidige museumcom plex zijn veel te klein en te slecht toegankelijk voor het steeds groter wordende materieel. Museumdirecteur Helder wijst dit vooral als oorzaak van het vertrek aan. „Een historisch tech nisch museum als het legermuseum moet zijn exposities namelijk steeds uitstrekken tot en met „gisteren" en kan niet stoppen bij bijvoorbeeld 1914 of 1940", aldus de heer Helder. Ook de rest van de accommodatie laat veel te wensen over: Het aantal bezoekers is nog steeds groeiende, zodat parkeer- Verarming Omdat het vertrek van het Legermu seum voor een museumstad als Leiden zeker als een verarming moet worden gezien, willen de CDA-raadsleden Kramp-Heitink en Van der Waals van het college weten wat er allemaal is gebeurd om dit te voorkomen. Zou het vertrek echt onvermijdelijk zijn, dan suggereren beide raadsleden om het Pesthuys zo spoedig mogelijk weer een andere museumfunctie te geven. Dat laatste wordt door directeur Helder ook toegejuicht. Al schijnt ook het AZL een oogje op het complex te hebben, dat in feite grenst aan de komende nieuwbouw van het ziekenhuis. ARJEN BROEKHUIZEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In de burgerzaal van het Leidse stadhuis werd vanmiddag de „School voor Zieke Kinderen" geopend. De ze ongewone school stelt zich c u tot doel zieke kinderen van adioft tot dertien jaar onderwijs uwpd te geven. De school is werk- zaam in de drie Leidse zieken- >otaphuizen (Academisch Zieken huis, Diaconessenhuis, St. Eli sabeth Ziekenhuis) en de Bui tenkliniek in Noord wijk). Het aantal leerlingen in de drie ziekenhuizen wordt voorlopig geschat op gemiddeld dertig. De „School voor Zieke Kinde ren" is opgericht door een stichting die van de grond is gekomen met medewerking van de gemeente Leiden, de stichting Katholiek Onderwijs Leiden, de Protestants Chris telijke Schoolvereniging en de drie ziekenhuizen. Kinderen in de ziekenhuizen kunnen wor den ingeschreven als verwacht wordt, dat ze lang» dan drie weken verpleegd zullen wor den. De officiële opening werd van middag verricht door wethou der van Onderwijs D. Tesse- laar. Hij gaf ond» me» een overzicht van de totstandko ming van de school. „In nau welijks twee jaar is de school van idee tot realiteit geworden. In juni '77 ging de gemeente raad akkoord en al in maart '78 werd A. W. Rietdijk tot hoofd benoemd. Op 1 oktober ging de school feitelijk al van start", aldus wethouder Tesse- laar. Voorzitter van de stichting ir. A. Besteman, noemde als voor naamste bestaansreden dat deze school ertoe bijdraagt, dat een kind de ziekenhuissi tuatie me» normaal kan erva ren, waardoor de soms uitge breide en niet pretttige diag nostische fase gemakkelijker kan worden doorstaan. Ui teindelijk kan het onderwijs een duidelijke steun in het gehele therapeutische gebeu ren betekenen. Volgens ir. Be steman heeft de school niet primair als doel de onderwij sachterstand ten gevolge van een langdurig ziekte zo klein mogelijk te houden, alhoewel In het Diaconessenhuis en het St. Elisabethzi ekenhuis in Lei derdorp wordt al jaren aan aldaar verblijvende kinderen onderwijs gegeven. Volgens ir. Besteman zal de thans ontsta ne structuur bet» aan zijn doel beantwoorden dan de af zonderlijk werkende kleine or ganisatie. Ir. Besteman meen de, dat vele mogelijkheden zijn om in de toekomst het takenpakket van de school uit te breiden. Hij dacht daarbij aan een afdeling voor ze» jonge leerlingen of voor oude re leerlingen en zelfs ook ook voor kinderen die thuis lang durig ziek zijn. .Maar eerst zal de thans opgerichte kernafde ling goed moeten functione ren. Pas later kunnen we v»- der gaan". De Leidse volksmuziekgroep Ramshackle Stringband treedt zondag 29 oktober op in „De Dansende Beer" aan de Westduinweg230 in Scheven ingen. Dispuut Sint Thomas van Aquino be fenomenologische denkwijze staat centraal in een voor dracht in het kader van de „Lezingen voor stad en universi teit", die morgen door het Dispuut Sint Thomas van Aquino worden gehouden. De voordracht wordt gehouden door prof. dr. P.H van Laer met als titel: „De thomistische en de fenomenologische visies op zijn en kennen". De bijeenkomst is in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en begint om acht uur. Zuydtwijck - bazar Schilderijen, poppen, smyrua kussens, sieraden, bloemen- hangers, bandgeweven kleden, vliegers, keramiek, enz. enz., zijn te koop of te winnen tijdens de grootscheepse bazar in verpleegtehuis en reactiveringscentrum Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan 50 in Leiden. Vrijdag 27 oktober 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur wordt op de eerste etage van Zuydtwijck deze bazar gehouden. De produkten zijn alle vervaardigd door de patiënten van bet verpleegtehuis. De opbrengst komt ten goede aan de ontspanningsactiviteiten van Zuydtwijck. De bazar wordt muzikaal omlijst door de Zuydtwijckse radio-omroep. Kazitnir Lux Kazimir Lux, bekend van onder meer Brainbox en een recente elpee met Jan Akkerman, treedt vrijdagavond 27 oktober op met gitarist John Scbuursma in bet Leids Vrijetijdscentrum. Aanvang van bet optreden is acbt uur; toegang drie gulden voor leden en vijf gulden voor niet-le den. Het Vrijetijdscentrum is gevestigd aan de Breestraat 66. Avondmeditatie De Leidse Studentenekklesia boudt elke donderdagavond een avondmeditatie. In de Lokborstkerk wordt van kwart over zeven tot kwart over acbt een korte oecumenische dienst gehouden, waarin wordt gezongen en gebeden. Er is een meditatie over een bijbelgedeelte. Er wordt gemusi ceerd en er zijn momenten van stilte. De Lokborstkerk staat aan de Pieterskerkstraat 1. De Kopermolen Net als in het voorjaar wordt er op zaterdag 28 oktober in het overdekte winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk een markt gehouden. Op deze najaarsmarkt zullen, behalve de kramen van diverse winkeliers, verschil lende oude-ambacht-demonstraties worden gehouden. Er komen een houtdraaier, een ciseleur, een klompenmaker, een bijenkorfvlechter, een spinster, een potten- en keramiek- bakster en een stoelenmatter. De najaarsmarkt in de Koper- molen begint om 10 uur en eindigt om 17.00 uur. Pompend remmen Rients Gratema, Reina Boelens en Lla Oorvers. De cabaretier Rients Gratema brengt op vrijdag 27 oktober zijn nieuwe programma „Pompend remmen" in de Leidse Schouw burg. „De wereld zal in het komende seizoen ongetwijfeld via de media, via de politici etc. opnieuw en zeer nadrukkelijk het advies krijgen zich te matigen, te besnoeien en te bezuinigen. We moeten ophouden en inhouden, dat is duidelijk. Maar dat kan niet zomaar boem-ineens. Dat doen we heel kalmpjes-aan, te beginnen met het doven van de waakvlam", is de diepere fhilosofhie achter het programma. Rients Gratema wordt bijge staan door twee vrouwelijke partners, Reina Boelens en Lia Corvers. De voorstelling begint om kwart over acht Leidse ondernemers vissen achter het net (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een Rotterdams verhuisbedrijf zal worden inge schakeld om in de wintermaan den de Dienst Gemeentewer ken, enkele stadhuisafdelingen en bet gemeentelijk huisves tingsbureau uit hun respectie velijke huidige panden te ver huizen naar het nieuwe Stads- bouwhuis aan de Langegracht. Dat betekent dat Leidse onder nemers, die ook geïnteresseerd waren in deze grote klus, in eerste instantie achter het net vissen. Een en and» antwoordt het college van b en w op schriftelij ke vragen van de CDA-raadsle den Bleijie en Van Zijp die om opheldering hierover hadden gevraagd. Volgens het college had het Rotterdams bedrijf een interessante offerte gedaan en beschikte het ov» de nodige ervaringen bij een recente ver huizing van de Dienst Gemeen tewerken in de Maasstad. Die ervaring leerde ond» me» dat inschakeling van eigen perso neel bij de voorbereiding en uitvoering tot een minimum be perkt bleef. Gezien de perso neelsbezetting van het met de uitvoering belaste bureau was dit van groot belang, zo stellen b en w. Naast deze voordelen heeft de toezegging van het Rotterdamse bedrijf, dat toch zo veel mogelijk gebruik ge maakt zal worden van Leidse ondernemers, uiteindelijk de doorslag gegeven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3