odale Amerikaan roorlopig op nullijn Aan wie behoort de Mona Lisa? Arbeiders Vauxhall nemen genoegen met 4,5 pet meer loon Democratie Bovenwindse Eilanden functioneert niet oststaking ii Frankrijk NEE TEGEN STAKINGSOPROEP Britten vinden dat koninklijke familie te weinig uitvoert Israél heeft moeite met Carters ontwerpverdrag Belgen boos over bekeuringen in Nederland Alphen acht miljoen gulden Sadat nodigt paus uit JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 onze correspondent Dick let) iSHINGTON De gemiddelde lerikaanse werknemer loopt de kans de eerstkomende jaren de „nullijn" te belanden. Dat ilthans te voorzien als Carters i-inf latieplannen, die hij gister- nd via ae tv bekend maakte,, icesvol zullen zijn. Hoewel de ter zelf zal elke te kostbaar geachte wetge ving spoorslags van een veto voorzien. Hij bracht dat onlangs al op spectaculaire wijze tot uitdrukking door een veto uit te spreken inkomens, de werknemers die minder dan ongeveer 8 gulden per uur verdienen. De vorige week met vakbondsvertegen woordigers gehouden raadplegingen heb- jten steeds groter wordt, houdt rter vast aan een op vrijwillige lewerking gebaseerd program- zij bet dat de greep op het n- en prijsgebeuren aanzienlijk irdt versterkt. over een lijvig programma van publieke ben weinig duidelijkheid opgeleverd. De 1j.x ..mij:lsreacties van de vakbonden worden beschre ven als „behoedzaam". George Neany, de hoogbejaarde voorman van de overkoepe lende vakbondsorganisatie, schijnt nu plot seling voorstander te zijn van een verplich tend loon- en prijsbeleid. Toen Carter in april zijn eerste zeer voorzichte anti-inflatie plannen bekend maakte, ging de „grijze eminentie" nog als een razende te keer tegen de ".modale" Amerikaan derhalve weinig alles wat ook maar in de verste verte leek werken, dat zijn uitbundige proporties voor al ontleende aan de naderende tussentijdse verkiezingen. Met een inflatiepercentage, dat dit jaar tegen de acht procent zal lopen en volgens vele deskundigen volgend jaar weinig nei- ip om verplichte loon- en pri jsli- ging tot dalen zal vertonen, valt er voor te verwachten. Carters directeur van het loon- en prijsbureau, Barry Bosworth, heeft op overheidscontrole. De ontwikkelingen aan het loonfront zijn dit jaar niet erg vorige week al aangekondigd, dat de nullijn hoopgevend geweest. Er was nogal wat voor verscheidene jaren noodzakelijk zal arbeidsonrust. Mijnwerkers en spoorwegar beiders verwierven na stakingen loonstij gingen van boven de 10 procent per jaar. Volgend jaar lopen de contracten van zeer rw w inkomenspolitiek, een in de Verenigde Sta- hoog genoemde 6 procent tot 8. De hoge ïerale overheidsbureaus' zullen zeer ten nog immer zwaarbeladen term. Carter inflatie wordt algemeen beschouwd als de uwgezet op de vingers worden gekeken wil namelijk bij zijn loongrens van 7 procent belangrijkste reden voor de zwakke positie het hun uitgave-patroon betreft. Car- een uitzondering maken voor de allerlaagste van de dollar. ai ekke tanker ordt tot pjjinken gebracht 95 INDEN (Reuter) - De eige nt ars van de Griekse tanker •7e iristos Bitas hebben besloten l schip tot zinken te brengen, it 58.000 ton metende schip 12 oktober in de Ierse zee de grond gelopen en lek ""N stoten. Later kon het op eigen acht weer vlot komen, t besluit de tanker te laten iken is genomen om economi- ïe redenen. De reparatie zou fe derhalf maal zoveel kosten F i het schip waard is. n bergingsmaatschappij is in geslaagd het grootste deel n de 32.000 ton olie die de iristos Bitas vervoerde, over pompen in andere schepen. zijn. De enige alternatieven zijn volgens hem: een zware recessie of verplichtende loon-en prijsregelingen. Carters belangrijk ste economische adviseur, Charles Chultze, grote bonden af als die in de vervoerssector, Carters richtlijnen geen loonstijging toonde zich bijna tezelfdertijd wat optimisti- elektronische, rubber- en automobielindus- in zeven procent en geen prijsstijging scher. In een iriterview voorzag hij een wat trie. J - gematigde economische groei en ook een Een succesvolle bestrijding van de inflatie wat minder hooglopende inflatie. Een paar is voor Carter van groot belang. In juni wdagen later kreeg Schultze al zeer voorlo- van dit jaar zei 60 procent van de Amerika- weigeren "mee te werken, worden ge- pig gelijk, want de groei van het bruto-na- nen inflatie probleem nummer één te vin- ïft met onthouding van overheidswerk, J",_A J-L 1 J— T- 1 J-' '"t4" meer dan zes wordt een uitvoerig iket strafmaatregelen gekoppeld. Zo men bedrijven of hele bedrijfstakken, tionaal-produkt bleek in het derde kwartaal den. In februari was dat nog slechts 33 in wat minder wild vaarwater te zijn geko- procent. Carter heeft op economisch terrein men (een groei van 3,4 procent) en ook de weliswaar een aantal successen geboekt rekking van door de overheid verleende nuleringsmaatregelen of het toelaten van er importartikelen. Het regeringsbureau inflatie bleek aanzienlijk getemperd ten (daling werkloosheid, aanzienlijke vermin- ir controle op loon- en prijsontwikkelin- ;-UA"*,~"J11 zou qua mankracht worden verdubbeld, tir de hele federale overheid zal nagenoeg personeelsstop gaan gelden en alle opzichte van het roerige eerste half jaar. dering begrotingstekort, sinds korte nieuwe Carter komt met zijn nieuwe maatregelen belastingwetgeving en energiewet), maar de ook dicht in de buurt van een heuse inflatie nam dit jaar toe van een toch al ad Ferrara reest ramp y m OME (DPA) - De 150.000 inwo- rs van de Italiaanse stad rrara zijn in de greep van massapsychose geraakt dat m stad zaterdag door een ip wordt bezocht en ver een mens in Ferrara weet aar het gerucht vandaan ^*nt. Het ging ineens door de stad. Iedereen hoorde het van een kennis, die het op |n beurt weer van een kennis d vernomen. Italiaanse persbureau „AN- heeft gisteravond bericht al veel inwoners geregeld ïbben dat ze in het weekeind uten de stad zijn om „het" niet ihoeven meemaken. Ut IJS (UPI)-In Frankrijk tbben de werknemers op de stkantoren en de bestellers steren het werk voor drie igen neergelegd, waarmee zij ch hebben gevoegd bij een root aantal stakers in andere ctoren van het bedrijfsleven, vakbonden hebben gedreigd de sociale onrust nog groter »1 worden als de regering vast- oudt aan haar soberheidspro- Iramma. Parijs staakte dinsdag ook personeel bij de reinigings- ienst waardoor het huisvuil ich op de hoeken van de straten phoopte. veel Franse havens staken havenarbeiders nog steeds solidariteit met stakende «lieden die het werk hebben eergelegd uit protest tegen de tize waarop de maatschappij- personeel aanmonsteren. /c' Sht odiase minister rerstoot zoon IEW DELHI (Rtr) - De eer- te minister van de Indiase eelstaat Haryana, Devi Lal, eelt zijn 45-jarige zoon ver toten die maandag op de ichthaven van New Delhi 'as aangehouden met 48 olshorloges en 24 vulpennen D zijn koffer. De 65-jarige wmier beval de Janatapar- jj aan zijn zoon als secreta- is-generaal van de partij te otslaan. 'ok de premier van India, *sai, en diens minister van 'efensie Ram hebben moei- 'jkheden met in opspraak ge komen zoons. De Janatapartij s in India aan de macht ge- tonen nadat premier Indira »andhi een storm van kritiek tod moeten ondergaan over machtsmisbruik door zoon San jay. Een klein meisje in Los Angeles drukt haar pop te gen zich 'aan die ze heeft meegenomen toen ze met haar ouders hun door het vuur bedreigde huis moest verlaten. Bosbranden bij Los Angeles onder controle LOS ANGELES (UPI- AFP) De brandweer heeft de bosbranden rond Los Angeles gro tendeels onder controle. De branden die maan dag zijn uitgebroken hebben 16.000 hectare land zwart geblakerd en meer dan 140 huizen verwoest. De autoriteiten geloven dat de grootste brand, ten noordwesten van Los Angeles is aangestoken. Honderden mensen zijn voor de vlammenzee op de vlucht geslagen. Eer dere berichten dat twee mensen om het leven zijn gekomen bij een aanrij ding toen ze per auto vluchtten, zijn door de verkeerspolitie van Cali- fornië tegengesproken. Wel zijn er een tiental mensen gewond geraakt. (Van onze correspondent ROGERSEMONS) LONDEN Er komt geen algemene staking bij Vauxhall, een Britse dochtermaatschappij van de Amerikaanse autofabrikant General Motors. Dertienduizend arbeiders van Vaux- hall's belangrijkste bedrijf te Luton, bij Lon den, hebben vrijwel eenparig besloten geen gevolg te geven aan de oproep van hun vak bond om in november het werk neer te leg gen uit protest tegen het feit, dat hun werk gevers het loonbeleid van de socialistische minderheidsregering Callaghan respecteren. Dit betekent meteen, dat deze arbeiders ge noegen nemen met een loonsverhoging van 4,5 procent, dus onder de limiet van 5 procent, die door het Labourbewind opgelegd wordt tot in de herfst van volgend jaar. Luton volgt het voorbeeld van de drieduizend arbeiders van een kleinere Vauxhall-fabriek te Dunsta ble, in het graafschap Bedfordshire, die zich maandag al uitgesproken hebben tegen de ge plande actie. De arbeiders van Luton wensen de continuï teit van hun weekloon niet in gevaar te bren gen. Een jaar geleden werden ze voor een pe riode van vijf weken naar huis gestuurd omdat er geen werk was. De herinnering aan de nadelige financiële gevolgen daarvan rit nog vers in hun geheugen. De arbeiders wil len niet het risico lopen in de naderende Kersttijd gesteund te moeten worden uit een stakingsfonds. Militante vakbondsleiders hadden de Vaux- hall-directie al een ultimatum overhandigd. Zoals de zaken nu staan, geldt dit nog alleen voor 8.000 arbeiders van een Vauxhall-fabriek te Ellesmere Port, in het graafschap Cheshire, die volgende week in staking dreigen te gaan. Deze gang van zaken steekt premier Callag han een hart onder de riem. Hij zweert, dat hij rijn loonbeleid van vijf procent niet zal prijs geven. De socialistische loonpolitiek wordt echter bedreigd door de aanslepende staking van 57.000 Ford-arbeiders, die loons verhogingen eisen tot dertig procent. im-minr-fni "I Boeren protest in Bretagne Boze boeren hebben in Pontivi in Bretagne het hek van de plaatselijke prefectuur met hammen „versierd". Het was uit protest tegen de import van Deens vlees in Frank rijk. waartegen de Franse boeren al geruime tijd in actie zijn. De hammen waren uiteraard Deense. De boeren hadden Deen se vleeswagens aangeval- len en deze vernield. WILLEMSTAD (ANP) - Het be stuursapparaat op het Antil liaanse eiland St. Maarten func tioneert niet naar behoren. Ook op de andere twee Bovenwind se eilanden, Saba en St. Eusta- tius, is dat apparaat voor ver betering vatbaar. Dit staat in een rapport van een commissie van onderzoek op de Nederlandse Antillen. Als be langrijkste oorzaak hiervoor vermeldt het rapport het ont breken van een effectieve oppo sitie zowel in de Eilandsraad van de Bovenwinden als in de afdelingsraden van de drie ei landen afzonderlijk. eiland. Volgens het rapport worden openbare vergaderingen van de Eilandsraad nagenoeg niet ge houden. De enkele vergadering die gehouden wordt, aldus het rapport, is in recordtijd afgelo- De Eilandsraad van de Boven- pen omdat effectief tegenspel winden telt vijftien leden, elk eiland vijf. Die vijf vormen weer de afdelingsraad van hun van raadsleden ontbreekt „Hamerstukken-vergaderin gen" noemt het rapport dergelij ke bijeenkomsten. Op Saba en St Eustatius heeft de oppositie twee leden in de afdelingsraad. Volgens artikel 28 van de eilandenregeling Ne derlandse Antillen rijn op z'n minst drie leden nodig om een openbare vergadering bijeen te kunnen roepen. LONDEN Prinses Margaret bekommert zich om niemand en hard werken doet ze ook niet. Prinses Anne is erg onvriendelijk en ar rogant. De glimlach van prins Philip is min der gemeend dan die van koningin Elizabeth. Zo denken de Britten vandaag de dag over hun koninklijke familie. Een opiniepeiling heeft aan het licht gebracht, dat de prinsessen Margaret en Anne niet erg populair meer zijn. Koningin Elizabeth is hog het meest geliefd. Haar oudste zoon, kroonprins Charles, komt in de volksliefde op de tweede plaats. Dan volgt prins Philip, gemaal van de vorstin. Margaret en Anne hinken helemaal achteraan, na koningin-moeder Elizabeth en prinses Ale xandra. Uit deze opiniepeiling, voor rekening van het grote Engelse damesblad „Woman" blijkt dat de Britten over het algemeen minder opkijken naar hun koninklijke familie dan dit in het verleden gebruikelijk was. De conclusie van het onderzoek is: Groot-Brittannië telt teveel prinsen en prinsessen en ze voeren te weinig uit. Vooral de bevolking van zuidelijk Enge land vindt dat koningin Elizabeth nodig af stand zou moeten doen van haar troon, omdat het tijd wordt dat kroonprins Charles een vaste baan krijgt. De kritische houding van de Britse bevolking ten aanzien van de ko ninklijke familie neemt echter niet weg, dat 86 procent nog altijd de voorkeur geeft aan een vorstin of een vorst in plaats van aan een president. JERUZALEM (UPI/AFP) Israël is ook gisteren na ze ven uur vergaderen niet tot overeenstemming kunnen ko men over het Amerikaanse ontwerp voor een vredesver drag met Egypte. Vanochtend zou de regering van premier Begin zich opnieuw over het ontwerp buigen. Premier Be gin verklaarde gisteren: „Het is een lang debat. Maar het gaat om ernstige zaken over de toekomst van onze natie." "Degenen die hoopten dat na Camp David alles was gere geld, krijgen wel wat teleur stelling te verwerken," ver klaarde oud-premier Rabin. Hoe diepgaand de menings verschillen tussen de minis ters zijn, kon worden afgeleid uit opmerkingen van twee li berale ministers. Terwijl mi nister van financiën Simsja Ehrlich, de leider van de libe rale partij, zei te hopen dat vandaag een gunstige beslis sing valt, gaf rijn collega Spoedzitting veiligheidsraad over Namibië NEW YORK (UPI/Reuter) De groep van Afrikaanse landen van de Verenigde Naties heeft om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de VN ver zocht over Namibië. De Afrikaanse landen zijn niet tevreden met de uitkomst van de onderhandelingen van de westerse landen met Zuid-Afri ka, die onlangs in Pretoria zijn gehouden. De Afrikaanse landen rijn van oordeel dat Zuid-Afrika het VN- plan voor de onafhankelijkheid van Namibië in feite heeft ver- I worpen. Het VN-plan voorriet J in vrije verkiezingen in Namibië 4 onder toezicht van de VN. i Ambassadeur Rahda Ramphui i van Mauritius, een van de Afri- 1 kaanse leden van de Veilig- heidsraad, verklaarde dat de Afrikaanse landen een resolutie voorbereiden, waarin Zuid- i Afrika wordt veroordeeld en economische sancties tegen i Zuid-Afrika worden geëist Hij verwacht evenwel dat Enge- voor energie, Jitzjak Modai, de VS en Frankrijk hun als zijn mening te kennen dat J het ontwerp „alleen maar een tactische stap met grote geva ren kan betekenen". In dat geval zou het volledig onaan vaardbaar zijn, aldus Modai. BRUSSEL (ANP) Vlamingen uit de grensstreek met Ne derland zijn verbol gen over de naar bun mening plotse ling sterk toegeno men stroom van be keuringen die aan in Nederland rijdende Belgen worden ge geven. Het regent boetes in Nederland, cessen-verbaal uit opgelopen boetes vooral voor fout Nederland dan uit vrijwel nooit beta- parkeren én voor te België. Enkele jaren len. In Belgie krijgt snel rijden, zo luidt terug is er overigens de klant die een auto de klacht De maxi- een periode geweest koopt, een nummer mum snelheid op dat Nederlanders plaat die hij zijn 7e- Belgiscbe autowe- steen en been klaag- ven lang behoudt in gen is 120 km per den over het strenge tegenstelling tot Ne- uur, tegen 100 km in optreden van de Bel- derland, waar de ons land. gische politie. plaat bij de auto Een commissaris Wat de Belgen ook blijft De Belgische van politie in een dwars zit, is, dat ze dienst van het weg- grote Vlaamse ge- vrijwel niet ontko- verkeer in Brussel meente klaagt er vol- men aan het betalen kan onmiddellijk op- gens een Belgische van Nederlandse geven wie de eige- krant over dat hij op boetes, terwijl, aldus naar is van een auto het ogenblik meer de Belgen, Nederlan- met een bepaalde werk heeft met pro- ders hun in België plaat. Premier Begin had vóór de bijeenkomst een boodschap van president Carter ontvan- gen, waarin deze op aanvaar- ding van het Amerikaanse ontwerp aandrong. Carter had in rijn boodschap ge schreven dat het ontwerp een goede tekst was. Het Witte Huis treft inmiddels voorbe reidingen voor een reis van Carter naar het Midden-Oos ten, waar Carter de onderte kening van een vredesverdrag wil bijwonen. In Cairo schreef het gezag hebbende blad Al Ahram dat president Sadat over enkele punten van het ontwerp niet tevreden is en dat hij de Egy ptische delegatie in Washing ton opdracht heeft gegeven „principiële wijzigingen" in de tekst te verlangen. Sadat wenst een .relatie" tussen het vredesverdrag tussen Israël en Egypte enerzijds en vorde ringen naar een regeling van het Palestijnse vraagstuk an derzijds. Gisteren had Sadat een gesprek met zijn assistent Marei, die in Saoedi-Arabië met kroonprins Fahd had ge sproken. Voor doortrekken Eisenhowerlaan krijgt ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen aan den Rijn krijgt van bet ministerie van Verkeer en Waterstaat f 8.200.000,-. Deze subsidie wordt aan Alphen verleend op grond van de Bijdragere geling stedelijke verkeer- en vervoervoorzieningen. Deze bijdrage is bestemd voor het doortrekken van de Eisenhowerlaan vanaf de Concertweg, voor de aanleg van de op de verlengde Ei senhowerlaan aansluitende Noordelijke- Randweg en voor de bouw van een daar weer op aansluitende basculebrug over het Aarkanaal. DE DERDE WERELD WIL ZIJN ERFSCHATTEN TERUG PARIJS (DPA) Sommigen verwachten dat de Mona Lisa uit het Louvre in Parijs overge bracht zal worden naar Italië, of dat het British museum in Londen beroofd zal worden van zijn rijke Egyptische kunstschatten. Voor anderen gaat het om het fundamentele recht van alle volkeren op de wortels van hun cultuur. Deze verschillen in benadering zullen duidelijk worden, als de algemene vergadering van de UNESCO zich de komende weken in Parijs gaat beraden over de kwestie van de teruggave van kunstschatten aan de landen van herkomst. De secretaris-generaal van UNESCO, Amadou Mahtar M'bow, heeft plechtig opgeroepen de over de hele wereld verstrooide kunstschatten terug te geven aan de landen, waar ze hun oorsprong hadden: 'Als men een land een kunstwerk of document teruggeeft, dat het gecreëerd heeft, stel men een volk in staat een deel van zijn herinnering en zijq identiteit teftig te krijgen'. Zoals vaker op UNES£0-bij- eenkomsten rijn het vooral de geïndustriali seerde landen van Europa en Noord-Amerika, die op de beklaagdenbank ritten, ditmaal als kunstrovers. Het agendapunt voor de UNES- CO-vergadering is overigens diplomatiek ge formuleerd: het verlangt slechts de vorming van een comité om bilaterale onderhandelingen te vergemakkelijken over het teruggeven van kunstschatten aan landen, die hun cultuurbezit hebben verloren door een 'koloniale of buiten landse bezetting' Sommige landen hebben hiermee al een begin gemaakt. Sinds België in 1970 een verdrag van Zaïre sloot, rijn al enkele vliegtuigladingen Afrikaanse kunst naar hun bakermat terugge keerd. Soortgelijke verdragen zijn gesloten tussen Australië en Papoea Nieuw Guinea, tussen Nederland en Indonesië, tussen Fran krijk en Laos en Algerije en tussen Italië en Ethiopië, dat graag de beroemde vroegchriste lijke zuil uit Axum ziet terugkeren. Eigenaar onduidelijk Maar in lang niet alle gevallen ligt een eenvou dige oplossing voor de hand: Van wie is een kunstwerk dat de Romeinen uit Griekenland hebben geroofd, onderweg op zee hebben verloren, intussen door een Tunesische visser is opgevist, en met behulp van Franse gelden is gerestaureerd? Zo heeft bijvoorbeeld de DDR de 'teruggave' aan Oost-Berlijn verlangd van de beroemde Nefertitebuste, die in een Westberlijns museum staat. Mogelijk een al achterhaalde eis, want moet de beroemde kop eigenlijk niet terug naar de pyramiden aan de Nijl? Maar daar lijken de beide Duitslanden nog lang niet aan toe. Net zo min, als de Fransen de teruggave van de Venus van Milo willen overwegen, of het slopen van de beroem de Obelisk op het Place de la Concorde in Parijs, die Napoleon van rijn Egyptische veld tocht heeft meegebracht. Daarmee is de lijst van problemen nog niet af: wat moet er gebeuren met kunstwerken, die als staats-geschenk zijn gegeven? Hoe moeten de juridische problemen opgelost wor den rond kunstwerken, die legaal rijn gekocht en zich nu bevinden in musea of particuliere verzamelingen, waarover regeringen geen zeg genschap hebben? Komt er een eindeloze woordentwist over de onstaansgeschiedenis van kunstwerken en hun omzwervingen over de wereld? De kunstliefhebbers in het westen rijn niet alleen uit egoistische drijfveren bezorgd om hun kunstbezit. Veel kunstwerken waren waar schijnlijk al lang verdwenen, verkocht of ver vallen als ze in het land van herkomst waren gebleven. Slechts weinige arme landen hebben geld genoeg om moderne musea te bouwen, waar kunstwerken in vaak extreme klimatolo gische sitaties in goede staat blijven. Kunstwer ken, die België aan Zaïre heeft teruggegeven, zouden al weer zijn opgedoken in de internatio nale kunsthandel. VATICAANSTAD - Presi dent Sadat van Egypte heeft paus Johannes Paul us II uit genodigd te komen bidden op de berg Sinai, samen met vertegenwoordigers van de muzelmaanse en joodse gods dienst Een zegsman van het Vati- caan deelde mede, dat de paus de uitnodiging „met be langstelling" had ontvangen, maar een dergelijke reis staat nog niet op het programma. Het eventuele bezoek van de paus zou kunnen samenvallen met de eerste-steenlegging van het moskee-kerk-synago- gecomplex, dat Sadat wil la ten bouwen op de berg Sinai, nadat een vredesverdrag met Israël is ondertekend.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11