frankrijk debatteert weer over de doodstraf Kaunda noemt nieuwe plannen over Rhodesie onaanvaardbaar Britten brengen zeldzame fazant terug naar Azie Uit Leef gegrepen: SALT-AKKOORD LAAT OP ZICH WACHTEN Paus: doorgaan met Oostblok Overleg over Antillen van start Nog geen beslissing goedkeuring ontwerp- vredesverdrag ublieke opinie eist vaak slachtoffer voor de beul" UITENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 24 OKTOBER 1978 pagina 9 SLAG VOOR WASHINGTON EN LONDEN: OSAKA (Rtr/AP) President Ken- ith Kaunda van Zambia heeft de rits-Amerikaanse pogingen om vredes- esp re kingen over Rhodesië te organi- eren een ernstige slag toegebracht: hij eeft het denkbeeld van een conferen- ie van alle partijen van de hand ge- men, waaraan premier Smith van bodesië vorige week zijn goedkeuring ld gehecht. Hij verweet de Verenigde (aten en Engeland bovendien een lau- it reactie op de overvalen door Rho- esië op kampen van het Patriottisch tont in Zambia. „Ik zal niet vergeten kt Smith zijn bevel om onschuldigen doden vanuit Zambia gaf', aldus [niniia. Bij de aanvallen zijn meer in 330 mensen gedood. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de Rhodesi- sche aanvallen op Zambia de zwaarste en meest verwoestende in de al zes jaar durende guerrilla-oorlog genoemd. „Wij betreuren het in het bijzonder dat deze aanvallen uitgevoerd werden, terwijl Smith in de Verenigde de nadruk legde op zijn bereidheid tot onderhandelen". De woordvoerder sprak van een drama tische en inopportune escalatie die geen einde aan het conflict zal maken. Smith heeft gisteren in Rhodesië gewaar schuwd dat de aanvallen door zullen gaan en nog worden verhevigd als de guerilla-activiteit wordt voortgezet Zambia is overigens bereid een confe rentie van alle partijen bij te wonen, maar dan op basis van de dertien maanden oude Brits-Amerikaanse vre desvoorstellen, die onder druk van Smith later zijn veranderd. De guerril laleiders hebben geweigerd aan een conferentie van alle partijen deel te ne- Uit de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam is vernomen dat Washington en Londen hun voorstellen hebben gewei- zigd, in die zin dat de bevoegdheden van de Britse hoge commissaris voor Rhodesië sterk worden teruggebracht en dat het Patriottisch Front evenveel stemmen krijgt in de regeringsraad als de vier leden van de huidige uitvoeren de raad van Smith. IARTS: emcentrales leiding tot kten" RBOURG (AFP) Er be- een rechtstreeks verband bet overlijden aan kan- in de straling waaraan de ders en de omwonenden Ie kerncentrale te Hanford t westen van de Verenigde en blootstaan. leeft de Amerikaanse arts lice Stewart dit weekeinde aard bij de installatie van geologische rechtbank van erzet tegen kernenergie" te eurdrevüle in West-Fran- ande op onderzoekingen ij tussen 1954 en 1974 in ord heeft verricht, is zij tot lonclusie gekomen dat er, ikelijk van de hoeveelheid mg, 14 tot 20 jaar verloopt m het blootstaan aan stra in het optreden van kanker, ts had zij opgemerkt dat eren die in de omgeving kerncentrales wonen, ge lopen longontsteking of re infecties te krijgen. Hanoi: lgemene stand in imbodja" IGKONG In Cambodja ai algemene opstand tegen «gering uitgebroken, zo t het radiostation van Ha- dat vijandig staat tegen- de Cambodjaanse macht- ers. Soldaten zijn aan het en geslagen op het vlieg- van Kompong Tsjam, de ide luchthaven van het waar ze bezit genomen jen van de controletoren, actie zou gecoördineerd met het optreden van ande- uitende eenheden. ens radio-Hanoi hebben de Hen de bevoorrading van de dstad Phnom Penh afges- n en beheersen ze de wegen de provincies Rattanakiri tung Treng, in het noord van het land. In het en hebben rebellen C^im- aanse officieren gedood, al- adio-Hanoi. bodja en Vietnam meldden ren elkaar zware verliezen ebben toegebracht bij hun het wederzijdse grens- ed. H,s - gi Eredoctoraat De Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken. dr. C. van der Klaauw die op het ogenblik een bezoek aan Zuid-Korea brengt, heeft vandaag een eredoctoraat in de politieke wetenschap pen aan de Hankuk- universiteit ontvan gen. De onderschei ding werd hem uitge reikt door de rector van de universiteit, Wan Bok Choi. VEEL SOORTEN MET UITSTERVEN BEDREIGD (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Uit Groot-Brittannië worden geregeld verse fazanteëieren per vliegtuig naar Pakistan gestuurd en daar onder broedende vogels gelegd. De eieren zijn af komstig van in Engeland gekweekte schreeuwende fa zanten (Catreus Wallichii), een zeldzame soort die in Azië praktisch uitgestorven is, ofschoon zij oorspronke lijk daar vandaan komt. Pogingen om te voorkomen dat de schreeuwende fazant volledig verdwijnt uit de beboste heuvels van Pakistan en India zijn al sinds 1971 aan de gang. Eerst werden in En geland gekweekte paren naar Pakistan gestuurd. Nu is echter een verse eierenactie op gang gekomen, die tot doel heeft de schreeuwende fazantenbevolking sneller te doen toenemen. Er bestaan niet minder dan achtenveertig fazantsoorten waarvan zeventien bedreigd worden met uitsterven. In Engeland bestaat sinds 1959 een Fazant Stichting, die zich inspant om bepaalde soorten te redden. Dit werk wordt gesteund door het Wereldnatuurfonds. De fazanteëieren, bestemd voor Pakistan, komen van kwekers, dierentuinen en -parken. AJs de eieren uitge broed zijn, worden de jongen in gevangenschap grootge bracht en daarna vrijgelaten in een Pakistaans natuurre servaat. Dit laatste bevindt zich in de Margallaheuvels, nabij Islamabad. Alle fazanten stammen uit het oosten. De gewone of bos fazant werd door de Romeinen naar Engeland en andere wingewesten gebracht. In het Britse koloniale tijdperk verhuisden steeds meer fazanten uit Azië naar Europa. De schreeuwende fazant, in de jaren 1880 geïmporteerd door bedienden van de Oostindische Compagnie en offi cieren van de Raj (Brits-Indië), is grijsbruin van kleur. Zijn teelt in gevangenschap levert geen moeilijkheden op. Leef, een nieuw tijdschrift uit het huis van Margriet, heeft uen uw gezin heel wat te bieden. Zoals: Mondhygiëne vanaf de eerste tand. Over de verzor gingvan uw gebit. Nationale parken, noodzaak. Nederland is mooi. Hoe houden we het zo? Gaat het niet meer zo fijn in bed? Ideeën die de relatie met uw partner ten goede komen. Jeugdtelevisiein Nederland. Ad Kooyman plaatst kritische kanttekeningen. De huisarts onder de loep. Is hij uw vertrouwensman of meer een receptenschrijver? Verder: Goed licht in huis. van eten weten,puzzels en spel letjes. plus een buitenkansje: Gratis Buitenboekje. Om mee te nemen op uw wandelingen in de natuur. 'n Nieuw blad voor mensen die actief, bewust,ontspannen en gezond willen leven. överaiverkrijgbaar, voor f 4.95 Bij de ontvangst van regeringsleiders en staatshoof den gisteren door paus Johannes Paulus bevonden zich ook prinses Gracia en prins Rainier van Monaco. VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gis teren bij een ontvangst van 125 afgevaardigden van ver schillende landen en interna tionale organisaties beloofd door te zullen gaan met de kerkelijke diplomatieke initi atieven in communistische staten. Hoewel hij deze landen niet bij name noemde bleek uit zijn woorden duidelijk waa rop hij doelde. „De principes die mijn voorgangers, vooral paus Paulus hebben geleid, zullen ons in de toekomst blijven inspireren", zo zei hij. Hij vroeg zijn gehoor de vooruitgang van de mensheid en de vrede te bevorderen door nauwer samen te wer ken met hun onderdanen. Hij beloofde dat de kerk zou doen wat in haar macht lag om hen daarbij behulpzaam te zijn. Het welzijn in de vorm van echte menselijke vooruitgang en duurzame vre de, aldus de paus, kan niet verwezenlijkt worden zonder moedig, trouw en onzelfzuch tig zoeken naar samenwer king en eenheid onder alle volken. Tijdens een ontvangst van vierduizend landgenoten heeft paus Johannes Paulus gezegd, dat hij in mei van het vol gend jaar een bezoek aan zijn geboorteland wil brengen. Mocht dit doorgaan dan zal het omstreeks de achtste mei zijn, wanneer het negende eeuwfeest van de heilige Sta nislas van Krakau wordt ge vierd. De paus gebruikte het noen maal met de Poolse bischop- pen onder leiding van kardi naal Stefan Wyszynski. Omdat het een bijzondere ge legenheid was werd na het maal Poolse wodka geschon ken. Kardinaal Wyszynski zei tegen de paus dat füj de be rgen, bossen en dalen van Po len zou missen. „Wij weten hoeveel u ervan hield. We zul len regelmatig Poolse bergbe woners naar u toesturen om de bergliederen voor u te zin gen." De orthodoxe patriarch van Constantinopel, Dimitrios, heeft de paus voorgesteld „meteen" een theologische di aloog te openen tussen de rooms-katholieke en de ortho doxe kerk. JERUZALEM, CAïRO (Rtr, DAP) De Israëlische regering heeft gisteren nog geen besluit genomen over het ontwerp-ver- drag tussen Egypte en Israël. Na vier uur werd de kabinets zitting geschorst. Na afloop van de kabinetszitting verklaarde premier Begin kort na midder nacht dat het kabinet een gede tailleerde uiteenzetting had ge kregen van de Israëlische on derhandelaars bij de vredesbe sprekingen, maar dat nog geen besluit was genomen. De Egyptische premier Mous- tapha Chalil heeft gisteren ge zegd dat Egypte het definitieve ontwerp-vredesverdrag met Is raël niet heeft verworpen, maar preciceerde dat Egypte wel en kele opmerkingen had over het verband tussen het verdrag over de Sinai en over de toe komst van de westelijke Jor- daanoever en de strook van Gaza. Hoelang de bestudering van enkele punten uit het ont- werp-verdrag zal duren, is nog niet duidelijk. President Carter heeft inmid dels de toezegging gedaan dat de Verenigde Staten een groot deel zullen betalen van de on kosten die Israël maakt bij zijn vertrek uit het schiereiland Si nai, zo werd gisteren in Was hington vernomen. De belofte zou Amerika op een rekening van vier miljard dollar kunnen komen te staan. NA MAANDENLANG GEHARREWAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na enkele maanden van bemiddelen en wach ten kan minister Van der Stee (Nederlands-Antilliaanse Za ken) nu op korte termijn naar de Antillen om de Konin krijkswerkgroep te installeren. In het afgelopen weekeinde, zo werd maandag in Willemstad bekendgemaakt, is tussen de verschillende partijen op de Antillen overeenstemming be reikt over de samenstelling van de werkgroep. Zoals gemeld stelde Van der Stee tijdens zijn eerste bezoek aan de Nederlandse Antillen (dit voorjaar) voor de „strijdende partijen" op de Antillen in een brede werkgroep rond de tafel te krijgen om niet alleen de toekomstige relatie tussen Neder land en de Antillen, maar ook die tussen de eilanden van de Antillen onderling te bestuderen. Aanvankelijk zou de installa tie al in juni plaats hebben, maar toen reisde Van der Stee tevergeefs naar Willemstad: er was nog onenigheid tussen Cu racao en Aruba over de samenstelling. Zowel de Nederlandse regering als die van de Nederlandse Antillen krijgen zes vertegenwoordigers in de werkgroep. Ver der komen er zes werkgroepleden van Curacao, vijf van Aru ba, één van Bonaire en drie van de Bovenwindse eilanden Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius. Oud-premier Biesheuvel wordt voorzitter van de Koninkrijkswerkgroep. MOSKOU (Reuter-Upi) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben gisteren twee dagen van intensieve besprekingen afgesloten zonder het beoogde doel, een tweede SALT-akkoord, te hebben bereikt. Een Amerikaanse woordvoer der verklaarde dat de partijen overeen zijn gekomen opnieuw om de tafel te gaan zitten om te proberen alsnog tot resultaat te komen. In een Russische bekendmaking werd gezegd dat de jongste besprekingen in ieder geval een gedetailleerde analyse hebben opgeleverd van de bestaande problemen. De Amerikaanse zegsman, Lhodding Carter, zei dat er niets bekendgemaakt zal worden over verdere stappen totdat minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance president Carter verslag heeft uitgebracht van de besprekingen. Vance leidde de Amerikaanse delegatie naar het overleg waar hij zich geplaatst zag tegenover zijn Russische ambtgenoot Andrej Gromiko. De Amerikaanse minister had maandag ook een gesprek van 90 minuten met de Russische president en partijlei der Leonid Breznjev. Volgens zegsman Carter had Vance de besprekin gen „nuttig en constructief" genoemd. Het ge sprek met Breznjev was „vriendelijk en hartelijk"- De Russische minister Andrei Gromiko en de Ameri kaan Cyrus Vance tijdens een pauze in de SALT-be- sprekingen. geweest Van Russische zijde werd gezegd dat Vance en Breznjev „hadden verklaard vastbeslo ten te zijn de zaak tot een goed einde te brengen". De Russen noch de Amerikanen hebben melding gemaakt van enige vooruitgang. Europees paspoort voor advocaten BRUSSEL (ANP) Europees commissaris Etienne Davignon heeft gisteren in Brussel aan vertegenwoordigers van de ba lies van de negen EG-landen een Europees „advocatenpas- poort" uitgereikt. Deze Europese beroepskaart voor advocaten, ontworpen door de raadgevende commissie van de balies van de Europese Gemeenschap, zal ter beschik king komen van al de 150.000 advocaten in de negen EG-lan den. Het „advocatenpaspoort" vermeldt de namen en de be roepsnamen van de houder en dat van de balie waar hij is ingeschreven. Met dit eerste „Europese pas poort" hebben de Europese ad vocaten een document willen invoeren dat het symbool is van het vrije verkeer van werkne mers in de gemeenschap. an onze correspondent Paul Webster) US Voor het eerst in 70 jaar tijd !t het Franse parlement deze week ons de. doodstraf uit het wetboek strafrecht te schrappen. Een gaullis- e afgevaardigde is van plan van een voorstel in te dienen om het ff houd van de guillotine en het loon de beul niet langer in de begroting te Bas, die dit begrotingsamande- gaat indienen, vertegenwoordigt rechts-conservatief kiesdistrict. Hij is ff bevriend met Chirac. De Gaullisti- leider heeft overigens geprobeerd te overreden het voorstel niet in te llen. Dit gebeurde, nadat de regering l belofte deze herfst over de dood- te gaan praten weer ingetrokken andere tegenstander van Bas is de van justitie Peyrefitte. Toen twee jaar geleden zijn portefeuille had hij nog gezegd: „Ik zou de geschiedenis willen ingaan als lister die de doodstraf afschafte", de minister is er ondertussen van geraakt dat het „niet mogelijk" is dit probleem op dit ogenblik, nu de mensen zich zo onveilig voelen, in behan deling te nemen. Tegenstrijdigheden genoeg dus, maar dat gebeurt altijd als er over de doodstraf gepraat wordt Toch is de zaak nergens zo verwarrend als in Frankrijk, het laat ste Westeuropese land waar nog mensen geëxecuteerd worden. Afgevaardigde Bas, die al verschillende malen geprobeerd heeft dit onderwerp voor het parlement te brengen, wordt ge steund door belangrijke leden van zowel de regerings- als de oppositiepartijen. Niettemin heeft hij misschien te weinig aanhangers, zelfs onder de socialisten en communisten. Toevallig komt zijn voorstel om van de begroting de 50.000 gulden voor guilloti ne en beul te schrappen op een moment waarop niemand in de dodencel op zijn terechtstelling zit te wachten. In 1975 was, blijkens opiniepeilingen, nog 85 pro cent van de Franse bevolking voor in standhouding van de doodstraf. Nu is dat nog maar 58 procent, terwijl drie kwart van de Fransen vindt dat er over ide doodstraf in het parlement gepraat moet worden. Vorige week zei de advocaat-generaal te gen een jury die een man moest veroor delen die schuldig was bevonden aan de moord op een poli tie-agent: „Ik weet wat voor een zware last het voor u zou zijn een man naar het schavot te sturen. Neemt u geen wraak". Twee vuren De regering zit in feite tussen twee vu ren. Van de ene kant heeft de publieke opinie zich meer en meer tegen de dood straf gekant vanwege een veelgelezen boek waarin een twee jaar geleden ge maakte gerechtelijke dwaling besproken werd. Van de andere kant bestaat de „Vereniging voor wettige zelfverdediging" een jaar, en deze hield afgelopen zondag zelfs een bijeenkomst om dat te vieren. De 15.000 leden van deze vereniging zeg gen zichzelf het recht toe eventuele aan vallers zonder meer neer te schieten. Achter gesloten deuren wil minister Pey refitte wel toegeven dat de vereniging de voornaamste reden is waarom hij een debat over de doodstraf nu niet geschikt vindt Hij is bang dat de „zelfverdedi- gers" meer dan de overheid gebrand zul len zijn op wraakoefeningen. De geschiedenis heeft aangetoond dat het uitkiezen van het juiste moment voor een dergelijk voorstel van essentieel be lang is. Dat blijft waar, ondanks het feit dat president Giscard na zijn verkiezing vertelde dat hij „een diepe walging" voelde voor de doodstraf. De laatste keer dat er in het Franse par lement over afschaffing van de doodstraf gedebateerd werd was in 1908, op voor stel van de toenmalige premier, Georges Clemenceau. Maar juist toen het parle ment naar afschaffing leek te neigen werd en klein meisje verkracht en ver moord. Het parlement wilde een geweld dadige reactie van het publiek niet riske ren en besloot met 330 tegen 201 stemmen de guillotine in ere te houden. De geschrokken volksvertegenwoordiging heeft sedertdien niet meer over deze zaak durven praten. Driemaal guillotine Sinds de verkiezing van president Gis card is de guillotine drie maal gevallen: twee keer voor een kindermoordenaar en een keer voor iemand die een oude vrouw vermoord had. In alle drie geval len had de executie iets van een politiek offer. Het duidelijkst was dat wel het ge val met de 22-jarige Christian Ranucci, die onthoofd werd voor de moord op een acht jaar oud meisje in Nice. Na zijn terechtstelling werd er weer een tijd lang niet gepraat over afschaffing van de doodstraf, totdat het boek „Le Pullo ver Rouge" van Gilles Perrault ver scheen. Dit boek stond drie maanden lang bovenaan de Franse bestsellerlijst. Perrault wijst onder andere op veel niet gebruikt bewijsmateriaal, zoals de rode pullover die toebehoorde aan een beken de kinderaanrander en die op de plek van de moord gevonden werd. Maar vooral hekelt het boek de wijze waarop in Frankrijk de rechtspraak misbruikt wordt om te voldoen aan de vraag van de publieke opinie. De politie, de rech ters, de juryleden, de getuigen en de psychiaters besteedden totaal geen aan dacht aan allerlei tegenstrijdig bewijsma teriaal, ongeduldig als ze waren om toch maar vooral tot een veroordeling te ko men. De plaatselijke bevolking verfde leuzen op de muren van het gerechtshof waarin de dood van Ranucci geëist werd. Om alles nog erger te maken werd tijdens zijn proces nog een kind ont voerd. Terwijl nog een andere moordzaak aan de gang was zei de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, Poniatowski, dat hij - als hij lid van de jury was - de doodstraf zou uitspreken. De toenmalige minister van Justitie, Lecanuet, vond dat er „opgeschoten" moest worden. Ranucci werd in juli 1976 onthoofd, maar de an dere moordenaar werd door een opval lend zelfstandig nadenkende jury tot le venslang veroordeeld. De Franse jury's beslissen zowel over schuld of onschuld als over de strafmaat In de daaropvolgende maanden werd een 17-jarige jongen ter dood veroordeeld, maar hem werd gratie verleend. Twee andere mannen werden terechtgesteld omdat, zo noemde een openbare aankla ger in Marseille het, „de publieke opinie een slachtoffer voor de beul eiste". Zelfs president Giscard stelde toen duidelijk dat hij geen gratie zou verlenen aan mis dadigers die schuldig waren bevonden aan de ontvoering van kleine kinderen of de moord op oude mensen. (Copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9