kritiek IMF-topman op besteding van aardgasopbrengsten Kali-mijnen wijzen schuld verzilting oppervlaktewater af ,,Te hoge declaraties schaden vertrouwen in medische stand Spaans rapport over luchtramp schiet tekor ITROOMANTKLIANEN HET ZO GROOT linister respreekt opvang an Antillianen Onderzoek naar bijbaantjes burgemeester Vonhoff CcidocSouAcrnt Heroverwegen is niet altijd een schande bol vink: ver 10 jaar lieuwe banen oor blinden? luchteling in )erde Wereld entraal Acties tegen relaties Shell, Unilever en Philips in Zuid- Afrika Personeel Signaal woedend over tv-controle Nijpels(WD) dreigt met initiatiefwet over abortus Persprijs voor Sake v.d. Ploeg uueer JINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER 1978 PAGINA 7 msterdam Dr. H. O. C. R. Ruding, di- cteur (executive director) van het inter zonale monetaire fonds (IMF) heeft insdag op een jaarlijkse bijeenkomst van vereniging Landelijke Samenwerking eonomisten kritiek geoefend op de ma- r, waarop de Nederlandse overheid haar en uit het aardgas heeft besteed. i' s Ruding vond dat de hoge gasopbreng- 9i voor de overheid in te sterke mate ESteed aan consumptieve en over- achtsuitgaven. Beter was geweest als de erheid de baten had besteed aan verla- i belastingen en sociale premies, waardoor aan de aanbodzijde kostenverla ging was bereikt. Dat was waarschijnlijk zinvoller geweest dan stimulering van de binnenlandse vraag door verhoging van de overheidsuitgaven. Verder zou de overheid de aardgasbaten beter hebben kunnen gebruiken voor het stimuleren van nieuwe publieke en particu liere investeringen in diepte en breedte, vooral in sectoren met een grote kans op nieuwe arbeidsplaatsen. Dr. Ruding constateerde, dat Nederland nu al ongeveer gesteld is voor het dilemma van wat er moet gebeuren na uitputting van de gasbel, want de gasproduktie daalt reeds en de lopende rekening van de beta lingsbalans gaat al sterk achteruit. Dr. Ruding noemde een aantal maatregelen, die men had kunnen nemen om de ongunsti ge effecten van de gasbel te compenseren of om Nederland na de gasbel in een zo sterk mogelijke positie te brengen. Op het moment is toepassing van deze maatregel echter deels al aan de late kant. Hij doelde op een vermindering van de gasproduktie, een vergroting van de netto kapitaalexport, gebruik van een deel van de overheidsont- vangsten uit gas via een apart fonds voor extra overheidsinvesteringen in binnen- en/of buitenland. Oud-minister Duisenberg, nu topfunctionaris bij de Centrale Rabobank vindt, aldus zijn betoog op de vandaag gehouden economistendag, dat er veel meer ombuigingen nodig zijn, dan het kabinet Van Agt in Bestek'81 heeft voorgesteld. Het teruglopen van de aardgasopbreng sten maakt volgens hem een veel grotere matiging van de overheidsuit gaven noodzakelijk. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Minister Gardeniers (CRM) gaat ijdag met haar Antilliaanse collega Pourier ■aten over het probleem van de opvang van ptillianen in Nederland. De Antilliaanse be- indsman is vandaag (dinsdag) in ons land gear ceerd. jals gemeld is in Antilliaanse regeringskringen enige onge- istheid ontstaan over het besluit van minister Gardeniers om r 1 november de centrale opvang van naar Nederland ko- ende Antillianen te staken. Zij zullen na die datum niet nger automatisch een beroep kunnen doen op huisvesting in n z.g. contractpension. Maandag preciseerde de bewinds- ouw dat wel directe familieleden van al in ons land vertoe- nde Antillianen nog na 1 november een tijdelijk onderdak it kunnen krijgen. ilgens de minister van CRM kan men de situatie van de ar Nederland komende Antillianen niet vergelijken met die n de Surinamers, die in 1974 massaal naar Nederland kwa- en. Zij arriveerden hier toen zonder financiële middelen en rittingen. stroom Antillianen die nu naar Nederland komt is niet zó iot. Veel Antillianen die hier in de afgelopen tijd arriveer- i verbleven slechts kort hier om familie te bezoeken. UTRECHT (ANP) - De PvdA-fractie in de Utrechtse gemeenteraad wil een onderzoek naar de bijbaantjes van bur gemeester Vonhoff. Aanleiding hiertoe is zijn benoeming tot pre sident-commissaris van het Eindhovens bedrijf Cebeno b.v. De Utrechtse PvdA deelde mee dat de benoeming van de burgemeester tot president- commissaris bij de meeste po litieke partijen in de gemeen teraad verbazing heeft opge roepen. De fractie vraagt zich af of de burgemeester soms nog meer nevenfuncties heeft. Ook bestaat de vraag of over deze functie in het college van B en W vooraf overleg is geweest en of Cebeno voor de gemeente Utrecht werkt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De raadsman van de Franse kali-mijnen .mr. C.D. van Boeschoten, heeft gisteren tijdens de pleidooien in het nu al vier jaar du rende Rijnproces de verantwoorde lijkheid voor de verzilting van het oppervlaktewater in het Westland van de hand gewezen. Het aandeel dat de zoutindustrie in de Elzas heeft, is volgens zijn berekeningen slechts zeven procent. De kali-mij nen zijn door de omvangrijke, lui druchtige en eenzijdige publciteit in een kwaad daglicht gesteld. Mr. J.R. Voute, advocaat van de stichting „Reinwater" en drie Westlandse tuinders, stelt de mijnen voor zesendertig procent verant woordelijk. De Franse kali-mijnen lozen per dag zeventien miljoen kilo zout in de Rijn, daardoor wordt jaarlijks voor tientallen mil joenen schade berokkend aan de Nederlandse tuinders die voor hun bedrijf op het Rijnwa ter zijn aangewezen. Mr. Voute onderstreepte het economisch belang van de goede kwaliteit van het oppervlaktewater voor de tuinbouw, die een productie-waarde heeft van meer dan een miljard gulden. Vooral in de maanden, waarin wordt geteeld, is het zoutgehalte van het Rijnwater het hoogst hetgeen uiterst scha delijk is voor de gewassen. Volgens mr. van Boeschoten is het grondwater met zijn extreem hoog zout gehalte de belangrijkste oorzaak van de verzilting van het oppervlaktewater in het Westen. Een verlaging van het zout gehalte tot een voor de tuinders gewenst peil is zelfs bij stopzetting van de lozin gen niet te bereiken. Een ontziltingsin- stallatie is altijd nodig. De acties van de milieugroepen doen meer kwaad dan goed, het vertraagt de realisering van maatregelen tot vermindering van de zoutlozing. De rechtbank doet op 8 januari uit spraak. De Tweede Kamer beoordeelt morgen de beslissing van het kabinet om het vanuit Algenje te importeren vloeibaar aardgas (LNG) aan te voeren via een in de Groningse Eemsmond te bouwen overslagstation. Het kabinet veegde afgelopen zomer de eigen voorkeur voor vestiging van het overslagstatiom op ae Maasvlakte van tafel, nadat in de Rotterdamse regio door de diverse bestuurslichamen zeer verdeeld was gereageerd op de LNG-overslag. Op basis van technische adviezen, o.a. betreffende de veiligheid, het milieu en de financiën, had het kabinet in een eerder stadium een voorkeur voor de Maasvlakte uitgesproken. De procedure die is voorafgegaan aan de keuze voor de overslagplaats heeft zicèi aldoor gekenmerkt door haast. Mede door de langdurige kabinetsformatie van Vorig jaar werd eigenlijk pas begin dit jaar echt begon nen met de keuze-procedure. Omdat volgens het con tract dat met Algerije is gesloten uiterlijk deze maand beslissing moet zijn genomen over de een Nederlandse0 aanlandingsplaats, was haast geboden. Die haast leek tot vorige week ook noodzakelijk voor de Tweede Ka mer, die zich letterlijk op de valreep nog over de be slissing van het kabinet zou mogen uitspreken. In die situatie heeft zich onverwacht vorige week een verandering voorgedaan, doordat Algerije nu zelf ook de voorbereidingstijd die in het contract genoemd staat met twee maanden wil verlengen. De Tweede Kamer krijgt daarmee een unieke mogelijkheid om de door de haast door het kabinet op vrij mistige gronden geno men beslissing reëel te toetsen. De Kamer doet er goed aan, de regering ertoe te bewegen om de nu geboden extra tijd te benutten voor nieuwe studie en afweging. Wie terugkijkt naar de wijze waarop de regering tot ae keuze gekomen is, komt tot de conclusie dat emge her overweging geen overbodige luxe is, zeker niet als de daarvoor noodzakelijke tijd onverwacht op een presen teerblaadje wordt aangeboden. In het uiterste geval, dat de nieuwe studie zou leiden tot een herziening van de keuze ten gunste van de Maasvlakte, moet het parle ment niet schuwen om de regering die moeilijke weg terug te wijzen. ADVERTENTIE STEUN ONZE STRIJD VOOR EEN SCHONE RIJN STICHTING RKINWATKR Tweede Wctcringplantsorn 1(117 Al) Am DEN HAAG (ANP) De af deling rechtspraak van die Raad van State heeft gisteren het beroep verworpen dat vijf Marokkanen bij deze rechtsinstantie hadden inge steld tegen de weigering van de staatssecretaris van justi tie om hen een verblijfsver gunning te verlenen. fan een onzer verslaggevers) RECHT Een betrekking voor de blinde nu nog raogelijk is kan over tien ir mogelijk omdat dan ere hulpmiddelen aanwe- zijn. De electronica en de ormatica schijnen ongeken- imogelijkheden te openen. orzitter Bouke Roolvink, Ó-minister van Sociale Za- a en Volksgezondheid, ak hierover vandaag tij- as de 31ste jaarvergadering a de Vereniging het Neder- idse Blindenwezen N.B.W) in Utrecht, heer Roolvink zei verder vanuit de industrie een 'tgroep is gevormd die :oekingen doet naar een belijke herkenning van dng door blinden en itzienden. heeft het ministerie van in samenwerking met .N.B.W. een werkgroep in leven geroepen die de ibehoeften van blinden htzienden gaat bestude- -v I in een onzer verslaggevers) H ft HAAG - Tijdens de I Echtelingen week 1978 die teren van start is gegaan, F I üR de in nood verkerende ichtelingen in de Derde We id centraal. H-Ngens de Stichting Vluchte- g 1976 die in dat jaar de fete vluchtelingenweek in iderland organiseerde, is het ntal vluchtelingen dat in de ïde Wereld hulp vraagt, sterk groeid. In Bangladesh zijn 5.000 vluchtelingen uit Birma ngekomen, terwijl in Soedan fOOO vluchtelingen uit Ethio- i en Eritrea vertoeven, slach ters van de oorlog tussen ide landstreken. Verder ko- im o er veel Vietnamese vluchte- L 6en in Maleisië aan na soms dten lang in kleine wrakke otjes over zee gedobberd te bben. De actie tijdens de «chtelingenweek in 1976 heeft Nil 18 miljoen gulden opgele- fd. Daarmee konden 54.000 1 echtelingen aan een nieuw staan worden geholpen. De tefl ^te hulp ging naar vluchte den in Azië, waar 35.000 men- geholpen werden. (Van onze sociaal-economische redactie) NUNSPEET De industriebon den NVV en NKV bereiden ak- ties voor tegen Philips en Shell vanwege hun relaties met Zuid- Afrika. In november zal beslo ten worden wat voor akties te- aktiviteiten zoals de vakbonden gen Shell ondernomen zullen die deze week bij het Unilever- worden. In januari volgend jaar concern ontplooien, valt de beslissing ten aanzien van Philips. Deze akties zullen Via extra lokale onderneming- waarschijnlijk geen stakings- of sraads- en centrale onderne- stiptheidsakties zijn, maar meer mingsraadsvergaderingen wordt ner namens het zwarte perso- getracht deze week invloed op Unilever uit te oefenen, opdat dit bedrijf met zijn Zuidafri- kaanse vestigingen in dat land de zwarte vakbeweging volledig erkent als onderhandelingspart- neel. De druk die vanuit de vak beweging en de ondernemingsraden wordt uitge oefend is onderdeel van een in zestien landen spelende campag ne van de internationale vakbe weging tegen Unilever. LANDSADVOCAAT MR. P. DROOGLEVER FORTUYN: 99 EINDHOVEN (ANP) De röntgenologen dr. P. K. en dr. F. van Z. die in 1972 436.000 gulden teveel declareerden bij de ziekenfond sen, hebben zich schuldig gemaakt aan ernsti ge nalatigheid. Daardoor is het vertrouwen in de medische stand geschaad. Om dat ver trouwen te herstellen dienen de medici tuch trechtelijk te worden gecorrigeerd. Aldus de landsadvocaat mr. P. Drooglever Fortuyn gis teren voor het medisch tuchtcollege waar de twee, destijds aan het Eindhovens St. Joseph- ziekenhuis verbonden doktoren, zich gisteren andermaal voor hun verschrijvingen moesten verantwoorden. Strafrechtelijk is het tweetal hiervoor al- eer der vervolgd. Na aanvankelijk te zijn veroor deeld tot negen maanden celstraf waarvan zes voorwaardelijk, werden dr. K. en dr. Van Z. in hoger beroep vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. De regionale inspecteur voor de volksgezondheid en vier ziekenfondsen maak ten de zaak daarop aanhanging bij het me disch tuchtcollege. Volgens de raadsman van beide röntgenologen is de ziekenhuisadministratie schromelijk te kort geschoten. Daar had zijns inziens de con trole op de rekeningen moeten plaatsvinden „Mijn cliënten hadden het veel te druk met hun medisch werk. Wat zij destijds deden wordt nu door vijf röntgenologen gedaan". De raadsman van de ziekenfondsen mr. G. Mol- kenboer betoogde dat de fondsen hiervoor niet het benodigde personeel hebben. Hij sprak het vermoeden uit dat er ook in de ja ren vóór 1972 door de twee artsen systema tisch teveel is gedeclareerd. „Wat er in 1972 boven water is gekomen is waarschijnlijk slechts het topje van de ijsberg", aldus mr. Molkenboer. Het medisch tuchtcollege heeft nog geen datum voor de uitspraak vastgesteld. Enkele tientallen politiemannen hebben gister avond een inval gedaan in een gokhuis in Rotter dam. Zes mensen werden gearresteerd. Op de foto wordt één van de in beslag genomen gokau tomaten door de politie naar buiten gedragen. HENGELO (ANP) Het plan van de Hollandse Sig- naal-apparatenfabriek om met behulp van televisie-ca mera's misbruik van prikk lokken tegen te gaan, heeft onder de 4000 werknemers van dit Hengelose bedrijf tot grote woede geleid. Volgens de bedrijfsleiding van Signaal moet het plaatsen van de camera 's worden gezien als een „preventieve maatre gel, nodig om te voorkomen dat er gefraudeerd wordt bij het gebruik van prikklokken". De Ondernemingsraad heeft laten weten dat men het voor nemen van de directie uilegt als een motie van wantrou wen jegens het personeel. Welke stappen de OR nu wil ondernemen, is nog niet be kend. (Vervolg van de voorpagina) SCHIPHOL Het vo rige week bekend ge worden Spaanse rap port werpt, zoals gemeld, nagenoeg alle schuld van de ramp op de luchthaven van Te- nerife op de KLM-be- manning. Directeur-ge neraal van de Rijksluchtvaartdienst mr. Raben: „Natuurlijk zijn de Spaanse autori teiten volledig tot rap portage bevoegd. Maar wij zijn vrij om de zaak ook op zijn meri tes te bekijken. Daarbij proberen we niet de KLM te verdedigen. Wij oordelen zonder aanzien des persoons. Wij gaan uit van fei ten. En wij vinden dat in het Spaanse rapport onvoldoende met de door ons aangedragen feiten rekening is ge houden. Het schiet dus tekort". Wat zijn de feiten Uit de geluidsbanden van de ge sprekken tussen verkeerstoren e>i cockpit blijkt zonneklaar dat de KLM-gezagvoerder nooit te horen heeft gekregen: "U hebt toestemming om te starten", zoals hij volgens het boekje gehoord zou moeten hebben voordat hij vol gas mocht geven. Hij startte zon der de vereiste toestemming. De Nederlandse commissie bestrijdt dit formele punt niet. Maar, zegt de commissie, als overal ter wereld in de praktijk de aankondiging van een gezagvoerder dat hij startklaar is, gelijk blijkt te staan met toestemming om te starten, dan ligt het voor de hand dat de betrokken KLM- captain dacht startvergunning te hebben, toen hij op zijn mededeling dat hij klaar was voor de start, geen protest hoorde". Hier moet de begripsverwar ring liggen, die de ramp op de luchthaven Los Rodeos van Tenerife heeft veroor zaakt en die morgen nieuwe rampen tot gevolg kan heb ben. Mr. Raben: „U hoort mij geen fout goedpraten. Het gaat er alleen om hoe wij le ring uit het gebeurde kunnen trekken. De les is: er dienen betere waarborgen te komen voor de manier waarop men sen in de verkeerstoren en in de cockpit eikaars bedoelin gen kunnen begrijpen. Alles in de luchtvaart is dubbel be veiligd, tot en met het klein ste schroefje. Alleen de men selijke communicatie niet". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIHI VLEDDER (ANP) Het WD-Twee- de Kamerlid drs. Ed. Nijpels heeft indirect gedreigd dat zijn fractie zal proberen om met de PvdA buiten regeringspartner CDA om een nieuw abortus wetsontwerp te maken. Nijpels zei gisteren in Vledder dat zijn fractie voor justiti onele problemen compromissen met de PvdA zal gaan zoeken, als het CDA doorgaat om steeds zaken met de oppositie te doen, met voorbij- gaan aan de coali tiepartner WD. Volgens Nijpels heeft het CDA de laatste tijd keer op keer gepoogd om met steun van de PvdA voorstellen in de Tweede Ka mer aanvaard de krijgen die niet in het regeerakkoord CDA-VVD gere geld zijn. LEEUWARDEN (ANP) Sake van der Ploeg, ex-vak bondsbestuurder en tot voor kort burgemeester van Oude Pekela, ontvangt dit jaar de Friese persprijs. De heer Van der Ploeg kreeg bekendheid als zuivelvakbond- sbestuurder. Hij werd vervol gens burgemeester van Oude Pekela. Door zijn optreden kwam hij regelmatig in de publiciteit, die hij overigens niet schuwde. Hiermee vol deed hij aan een belangrijke voorwaarde die aan de prijs is verbonden. Zijn optreden werd hem niet altijd in dank afgenomen. In juni van dit jaar ging hij met ziekteverlof en bij zijn ver trek weigerde de gemeente hem een afscheidsreceptie aan te bieden. Voor morgen wordt nu en dan regen, veel wind en weinig ver andering in temperatuur ver wacht. Boven de Golf van Bisca- je, midden- en zuidoost Europa ligt een omvangrijk hogedruk- gebied, dat zich daar ook mor gen zal weten te handhaven. Op de noordflank van dit hoge- drukgebied blijft over de Oceaan en Noord-Europa een zeer krachtige westelijke stro ming staan. In deze stroming trekken frontale storingen in snel tempo over de oceaan in de richting van noordwest-Eu ropa. Een dergelijke storing kwam in de afgelopen nacht boven Schotland aan en trekt nu over de Noordzee naar het Zuiden. Verwacht wordt, dat het regen- gebied ervan morgen boven Ne derland zal liggen. Onder invloed van het dichter bij komen van het eerder ge noemde hogedrukgebied is het weer in het Middellandse Zeege bied aanmerkelijk verbeterd. In Italië en Zuid-Frankrijk worden middagtemperaturen rond 20 fraden bereikt, terwijl in Zuid- panje het kwik 's middags tot dicht bij de 25 graden oploopt. In Finland en noordwest-Rus land veroorzaakte een diepe de pressie op veel plaatsen sneeuw bij temperaturen rond hef vries punt Vooruitzichten donderdag eerst enkele buien, later meer opkla ringen. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzich ten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 8 graden. Max. temp.: omstreeks 13 gra den Kans op een aroge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7