Leiderdorpse Rijnschuimers bezochten een bier-imperium (Werkgelegenheid in gezondheidszorg kan aanzienlijk toenemen' Leiderdorper miste pedaal Rooie Sien" lijkt uitgespeeld MINISTER GINJAAR IN LEIDEN: ZES MAANDEN VOOR BRANDSTICHTER WDG AAN KOP IN* iTAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 24 OKTOBER 1978 PAGINA 5 frijn- n. H( schuimers" bezochten gistermiddag e ee met Raad van Elf, voorzitter Betty Spaargaren (een schat van een mens overigens), twee hupse hofdames, de hofmaarschalk (die in aankleding iets leek op een gederailleerde kardinaal-staatssecretaris en naar de naam Herman luisterde) en Prins Ronaldus de Eerste Heineken's bierbrouwerij in de nabijgelegen Zoeterwoudse Barrepolder. n. On Voor Leiderdorp sloeg gistermiddag het uur der zotheid. Bijna een maand vroeger dan betamelijk is; de elfde van de elfde is namelijk volgens een bijgelovige formule de meest gunstige tijd om (des avonds 11 minuten over 11) met die luchtige nonsens te beginnen. Maar er was al gauw iemand (van buiten het korps zelfs) die had uitgerekend dat 23 oktober de 23ste van de 10e was, en als je dat optelt krijg je 33 en als je dat weer deelt door 3 komt er ook 11 uit. Geen vuiltje aan de carnaval- slucht dus. De Leiderdorpse "Rijn- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Leiderdorp zouden meeko men, maar te elfder ure (op de 18e van de 10e) ontving het hof van Ronaldus een missive waarin vermeld stond, dat de magistraat verstek moest laten gaan, omdat „van Heineken al op een eerder tijdstip een uitnodiging voor een bezoek aan de brouwerij ontvan gen was". Een separate uitnodiging dus, die ook separaat geconsumeerd zal worden. Lijkt me niet zo gezellig: burgemeester Van der Have en z'n schepenen zonder luister zittend aan de oneindige tapgelegenheid van biermagnaat Alfred Heineken. Maar een woord voerder van de brouwerij vermoedde gistermiddag, dat burgemeester en wet houders alsnog samen met De Rijnschuimers naar De Hooiberg (ontvangstcen trum en onuitputtelijke bierfontein op het terrein) zullen komen. „Dan mag de burgemeester een goeie schuinsmarcheerder ge noemd worden", aldus de woordvoerder. Niettemin wenste het dagelijks bestuur van de gemeente Leiderdorp Zijne Dorstlustige Hoogheid Ronaldus van 't Bullerijk en zijn hof een bijzonder prettige en dorstige middag. Nou, 't is er allebei best van gekomen, zo kan ik de ongetwijfeld edelachtbare schuinsmarcheerder (laat daar geen enkel misver stand over bestaan) verze keren. Prins Ronaldus, die buiten alle gekheid om zich chemisch bezighoudt met het verdienen van een redelijke boterham en daarbij Ronald Veeren wordt genoemd, buitendien ibekend staand als vurig romotor van het Leider- lorpse leven op uiteenlo pend gebied, bleef nog geruime tijd van mening, dat Alfred Heineken best zelf was gekomen als ook de Leiderdorpse magistra tuur ter plekke was ver schenen. Maar daarin vergiste de Prins zich toch schromelijk. Niet alleen dat de heer Heineken - zoals eerder genoemde woord voerder, in dienst van De Rijnschuimers op het terrein van Heineken Heineken P.R. (betrekkin gen naar buiten), verzeker de - „verschrikkelijk druk ke bezigheden heeft", bovendien is de heer Fred die heel wat andere hoog heden dan belendende burgemeesters gewend, die dan ook om de haverklap zich lavend en oriënterend in en nabij De Hooiberg ophouden. Heer Freddie had men daarom beter meteen kunnen afschrijven bij het calculeren van de feestelijke mogelijkheden „op deze stomme maandag middag", zoals de Prins zich uitdrukte. „Stomme maandagmiddag" sloeg op die gekke middag aan het begin van de week. Iedereen wordt dan veron dersteld te werken, maar De Rijnschuimers hadden met een grote aanhang van een kleine honderd suppor ters een dagje vrij geno men. Het ontvangend apparaat van Heineken was er niet onmiddellijk kapot van; dat heeft wel meer van die bacchanale feestjes meegemaakt die, op enkele na, praktisch nooit uit de hand lopen, want De Hooi berg sluit om zes uur 's middags. Meestal onder protest, maar het is niet anders. In het geval van De Rijnschuimers was het ook zo. Men was in twee dub beldekkers (die mogelijk op de Green Line in Engeland drukkere tijden hebben gekend) over, door en in het bedrijf rondgeleid, op zoek naar de bron van het gerstenat. Je kunt nu wel uitgedost als een kat op 't spek gebonden worden als carnavalsvereniging binnen een bierimperium, maar je moet er ook wat van kun nen leren. Dat gebeurde ongetwijfeld. Men was er heilig van overtuigd, dat als de aanmaak van 350.000 flesjes per uur zou stagne ren, de rampen niet te overzien zouden zijn. Zo stonden De Rijnschui mers (toen nog in drogen doen) stil bij de nonstop aanmaak, de heilbrengende toevloed, het hemeltergende pilsproces dat een halve wereld kan lamleggen. De Raad van Elf, de Prins en de hofmaarschalk (die" het allemaal bijna niet meer kon aanzien zonder uit te barsten in tranen van verlangen), zagen op deze oorsprong van hun bestaan neer zoals de vaak ontroer de bezoekers van de Invali des in Parijs hun hoofd buigen voor de in bruin marmer gevatte nagedach tenis van Napoleon de Eerste. De beide hofdames wipten nog vrij luchtig over alles heen, maar de raadsle den van Elf waren zich bewust van de ernst van het ogenblik en moesten zich even vermannen. Terug in De Hooiberg begon het leven pas goed. De snackjes stonden op de tafeltjes, gedienstigen hepen af en aan met liters bier, bij het bar-eiland hingen de studentikoze "reisleiders" die de excursie voor de zoveelste keer hadden onderhouden en deson danks nog steeds met enige graagte bier kunnen zien en proeven, en de muziek speelde. Platen of bandjes met carnavalsschlagers. Geen grote keuze, want er moest herhaaldelijk gedou bleerd worden. Zo hoorde ik zeker vier keer Roekie Soekie (of Roepie Soepie), en een hymne over het bier dat twee kontjes hoog staat en Omhoog en omlaag. De polonaises kwamen op gang, Onwennig, want het was eerst vier uur en buiten het seizoen. Niet onmiddellijk plichtge trouwe raadsleden werden gemaand. De lol moest er ingehamerd worden. De Prins deed wat-ie kon en verkocht gein. De woord voerder van Heineken had al gezegd: „dit bedrijf heeft affiniteit met carnaval, dat is duidelijk. Verder: als er geen bier was met carna val, zou er ook geen carna val zijn". Dit was een dissidente opmerking, want in enkele hoeken en gaten werd bessen, sherry en jenever gedrongen. En er was tóch carnaval. Ronal dus de Eerste vond een minuutje om even terug te blikken. Straks, op elfde van de elfde gaat-ie af in een biervat, „maar ik ben vorig jaar, vlak na onze geboorte, opgekomen onder een stierekop, de bul, een stier zoals die er wat mager staat bij de Leiderdorpse brug, de grensoverschrij ding". Ronaldus de Eerste heeft De Rijnschuimers tot wasdom zien komen in dat eerste bestaansjaar. „In het kouwe slaapdorp is het carnavalsgebeuren, bij wijze van nuance, aardig aangeslagen. Al moet je ze d'r met de haren naar toetrekken. Maar héb je ze eenmaal te grazen, dan kun je met die lui zó'n feest maken. En een Raad; die is zo geestdriftig, dat je er gewoon akelig van wordt. Na een jaar, een kleine 200 leden. Best hoor. Begin november wordt huis aan huis een keurig gedrukt programma bezorgd, met een voorwoord van onze heer burgemeester en voorzien van andere opmer kingen van notabelen zoals de hofmaarschalk. Opper- Aan brenger, haal even een borrel voor deze meneer van de krant". Protesteren hielp niet; tegen zessen stond trouwens m'n hoofd daar niet meer naar. Het raadslid deed z'n plicht en kwam met een cola aanzet- De Rijnschuimers hebben een onderhoudende Raad van Elf. Zo is er een Groot- Acquisiteur, een Groot-Hen gelaar, een Groot-Versier der en een Opper-Waarne- mer, welke laatste mijn gesprek met Ronaldus de Eerste in z'n oren stond te knopen. Ronaldus: „Als ze gek doen, neemt 't ze niet kwalijk, joh, het is een jonge club". Toen werden er fluwelen kussens gear rangeerd met enkele carna valeske onderscheidingen daarop gerangschikt. Op dat tijdstip hadden enkele raadsleden (van De Rijn schuimers dus) er al een vrij zwaar hoofd in, omdat meneer Freddie op grote afstand zijn P.R.-mensen ruimstrekkende volmachten heeft gegeven. Er gingen toen ook al stemmen op om De Hooiberg te claimen als Rijnschuimers-residentie. De woordvoerder, eerder gemeld, achtte het niet onwaarschijnlijk, dat uit dit samenzijn elk jaar een Rijnschuimers-traditie geboren kon worden. Maar al voordien was besloten, hem te verheffen in de Orde van de Schuimrid- ders, of wellicht Ruimschip- pers, zoals de Prins een ogenblik veronderstelde. Er vielen ook linten met medailles daaraan in de Grootorde van de Bullekop, nee, zelfs in de Kroonorde van deze kop Tegen die tijd waren De Rijnschui mers hier en daar De Schijnruimers geworden. De juiste precisering deva lueerde gelijkelijk met de aanvoer van het blond of bokbier. Een Leiderdorpse stier staat voor niks. En dan moet het carnaval nog beginnen. Het was een jong feest met een tintelend karakter, totdat in De Hooiberg de gordijnen open werden getrokken in plaats van dicht. Het was zes uur geweest. Over een paar weken moet Ronaldus de Eerste abdiceren, maar inmiddels hebben De Rijnschuimers al veel probleemloze schoonheid in zich geborgen. Onder welke Prins het ook zij: er valt nog heel wat af te schui men langs de oevers van de (Oude) Rijn. Jullie, Leider- dorpelingen, alvast een krachtig alaaf toegeroepen. LEIDEN „De werkgelegenheid in de gezondheidszorg zal in de eerstkomende jaren met 45.000 toe nemen. Een dergelijke uitbreiding kost wel geld. Heel veel geld, dat ook nog eens verdiend moet wor den", aldus minister Ginjaar van Volksgezondheid gisteravond op een vergadering van de kamercen trale Leiden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De bewindsman ging gisteravond uitge breid in op Bestek '81. Van bezuiniging is eigenlijk geen sprake in de regeringsplan nen, aldus de minister. „Wie praat er over bezuiniging als tot in 1981 nog een uitbrei ding van de collectieve uitgaven met onge veer 40 miljard gulden plaatsvindt tot 200 miljard gulden, in plaats van de zonder Bestek '81 voorziene 210 miljard gulden", aldus minister Ginjaar. „Aan de periode van ongekende welvaart sedert de Tweede Wereldoorlog is een eind gekomen. Het beeld van de steeds meer toenemende, en vaak m versnelde mate toenemende economische groei is verstoord. Maar ook op andere gebieden in de maat schappelijke ontwikkeling treden knelpun ten op. Vrijheid is een groot goed. Mondig heid, vrije en alzijdige ontplooiing dienen zo groot mogelijke kansen te krijgen. Om deze doelstellingen te realiseren is men aangewezen op een aantal middelen. Maar deze middelen moeten ten dienste staan aan iedereen en dat betekent weer grootschalig heid. Grootschaligheid heeft als nadelen, verzakelijking en vervreemding. Met het nastreven van bepaalde doeleinden en het gedeeltelijk bereiken van die doeleinden wordt tevens het tegengestelde als onge wenst neveneffect bereikt. Een spannings veld ontstaat, waarbij de gewenste voorzie ningen gehandhaafd moeten blijven maar de neveneffecten opgeheven. Zo is het een merkwaardige vorm van discriminatie dat wij gastarbeiders werk laten verrichten dat voor Nederlanders niet goed genoeg is", aldus de bewindsman die tenslotte nog stelde dat de ontwikkeling van de liberale politiek een goede basis is voor het te voeren beleid. DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 23-jarige leidenaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar en Psychiatrisch toezicht. De Leidenaar stond terecht wegens het stichten van brand. In jen in de Vliet langs de Schelpenkade liggende woonboot had «ij onder meer een stoel in brand gestoken. De brand breidde och snel verder uit. Dp grond van de over verdachte uitgebrachte rapporten wilde de rechtbank niet tot strengere bestraffing over gaan. De man verkeerde op het moment van de brandstichting in een labiele toestand. LEIDEN Een niet functionerend been was er de oorzaak van dat een Leiderdorpse koerier onlangs bij de kruising Persant Snoepweg/Van der Valk Boumanweg verzuimde het juiste pedaal in de auto in te drukken, hetgeen een botsing tot gevolg had. Aangezien de verdachte bovendien geen voorrang had werd één en ander hem gisteren op het kantongerecht kwalijk genomen. De koerier meldde dat rugklachten hem ten tijde van het ongeluk parten hadden gespeeld, daar door had zijn been als reactie op deze rugklachten niet goed kunnen functioneren. „Artsen konden daar niets aan verhelpen. Maar tegenwoordig word ik behandeld door een magnetiseur en dat gaat goed, want ik heb al drie maanden geen last meer gehad", aldus de verdachte. „Gaat u naar een' goede arts als u dan last van dat soort dingen hebt. In het verkeer kunnen we dat niet hebben" meende de officier van justitie, die blijkbaar weinig vertrouwen in de heilzame werking van het magnetiseren had. Hij eiste 100 gulden boete, reden voor de koerier om nog even op de snelheid van zijn opponent terug te komen „Die Volvo reed veel te hard. Dat kunt u wel nagaan als je weet dat de kreukelzone's van de auto zodanig waren ingekreukeld dat de vrouwe lijke passagier niet uit de auto kon komen. En dan klopt van die snelheid van 45 kilometer per uur, die hij gereden zou hebben niet veel meer", aldus de koerier. Kantonrechter De Koning zag in dat alles geen reden om iets van de eis af te doen en vonniste 100 gulden boete, hetzij vier dagen huis van bewaring. Dagelijks Een jeugdige bromfietsbestuurder was weinig onder de indruk van de gevolgen die zijn onverze kerde rijden had kunnen hebben. De jongeman had even de brommer van zijn broer uitgepro beerd, die echter niet verzekerd was en bovendien had hij in enthousiasme een helm vergeten op te zetten, zodat hij al snel de aandacht van de dienstdoende agent trok. Volgens het verbaal zou dat allemaal toch niet zo onbewust in elkaar steken aangezien het plaatje in een toepasselijke kleur was overgeschilderd. Rechter De Koning probeerde hem niettemin van de gevaren van het onverzekerd rijden te overtuigen. „Als u bijvoorbeeld een kostganger aanrijdt betaalt u de rest van uw leven", aldus De Koning. „Nou ja, dat gebeurt dagelijks", meende de verdachte berustend. Het geheel leverde hem 125 gulden boete op. Noodwacht Niet iedereen voelt zich geroepen om deel te gaan uitmaken van de Bescherming Burgerbevolking, op zich toch een zeer nuttige instelling. Een Alphense noodwachtplichtige zag blijkbaar niet veel brood in deze van bovenaf opgelegde roe ping, aangezien hij tot drie keer toe niet verscheen op de door de Burgerwacht georganiseerde oefe ningen. „Ik wist niet wanneer en waar de oefeningen werden gehouden. Ik ben namelijk vaak lang van huis, de brievenbus puilt dan uit en er raakt dan wel eens iets weg", aldus verklaarde de noodwachtplichtige zijn afwezig heid. Het kantongerecht geloofde niet zo erg in het zoekraken van drie oproepingen achter el kaar, en rechter De Koning vonniste 250 gulden, nog een fors stuk onder de eis van de officier die 400 eulden bedroeg. Frank Buurman (Vaon onze sportredactie) Leiden Na vijf ronden in de clubcompetitie van de Leidse district dam bond staat het Wassenaarse WDG in de hoofd klasse met vijf gewonnen wed strijden aan kop van de ran glijst. Wassenaar wordt ge volgd door HDC 1 en Samen Sterk die beide tegen D. C. Lis- se een veer moesten laten. Het gepromoveerde KDC 2 hand haafde zich met vier uit vier goed. LDC 2 daarentegen ver loor alle wedstrijden en bezet daardoor de laatste plaats, ach ter Samen Sterk 2 dat twee punten heeft behaald. In de eerste klasse staat RDC 2 uit Rijnsburg eerste met elf uit zes, maar het Alphense ADC heeft met tien uit vijf een rela tief betere uitgangspositie. Op de derde plaats volgt WDG 2 met negen punten uit zes wed strijden. Voor de belangrijke vierde plaats komt het Leider dorpse LDC met zes uit vijf het meest in aanmerking. Na de eerste zeven ronden spelen de nummers een tot en met vier om het kampioenschap, terwijl de vier laagst geposteerde teams om de degradatieplaats spelen. RDC 3, SDV 1, Lisse 2 en KDC 3 komen hiervoor in aanmerking. LEIDEN Het Amsterdams Volkstoneel heeft onder leiding van niemand minder dan Beppie Nooy het aloude verhaal van Rooie Sien maar weer eens uit de kast getrokken. Drie opeenvol gende avonden zijn Beppie en haar pupillen in de Leidse Schouwburg, gisteravond voor het eerst. Nu niet meer met Beppie zelf in de titelrol, maar met haar schoondochter Carry Tefsen. En dat allemaal vanwege het 25-jarig jubileum van het Amsterdams Volkstoneel en vanwege „de verzoeken om toch nog één keertje". Zolang volkstoneel betekent: toneel voor en door het volk, kan ik van het genre erg genieten. De acteurs en actrices die „Rooie Sien" anno 1978 spelen lijken allerminst gerecruteerd uit het volk, maar zijn in wezen allemaal meer of minder gerenommeerde artiesten. Dat maakt, dat de gezellige sjeu er nu wel zo'n beetje af is. Je denkt: o ja, daar heb je Mimi Kok van Gé Braadslee of Martin Brozius van die leuke kinderprogram ma's. Niet langer zijn de tonelisten .gewone mensen" die een goed stuk toneel brengen. Wat ik wil zeggen is: het lijkt me terecht, dat de huidige hang naar nostalgie ook in een heropvoe ring van een dergelijk volksdrama gestalte krijgt. Alleen: die nostalgie moet wél authentiek zijn, je mag niet in de gaten krijgen dat een aantal' vaklui er hun best voor doen weer iets ouderwets op de planken te zetten. Van die gedachte kon ik gisteravond niet genoeg loskomen. Zelf niet behorende tot een generatie die „Rooie Sien" nog van vroeger kent, heb ik geprobeerd te kijken met de ogen van iemand voor wie dat wel geldt. Dergelijke mensen waren er in de zaal ongetwijfeld volop, al was de Schouwburg overigens lang niet uitverkocht. De reacties van al de aanwezigen waren en ik kan me dat levendig voorstellen nogal mat, in elk geval verre van geestdriftig. Natuurlijk: al had Beppie Nooy dan de regie, Rooie Sien was gewoon Rooie Sien niet meer. Die smartlap van vroeger, die draak van Marius Spree, die mooie herinnering: die is voorbij. JOS NIJHOF

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5