Huizen aan Hoofdstraat zakken langzaam weg Doopdiensten in zwembad De Fluit VOORSCHOTEN BESPREEKT WELZIJNSPLAN NA VERBREDING RUN Gemeente Lisse rooit gevaarlijke bomen langs Julianastr Uitbreiding raadhuis s De Paauw" niet nodigv l REGIOLEIDSE COURANTDINSDAG 24 OKTOBER 1978PAGINA;ff LEIDERDORP Zeven panden aan de Hoofdstraat in Leiderdorp dreigen lang zaam de Rijn in te zakken. Grote scheuren in muren, vloer en plafond illustreren dit bange vermoeden. Het verzakken van de panden aan de Hoofdstraat is ontstaan nadat ten gevolge van de verbreding van de Rijn, een nieuwe beschoeiing is aange legd. De verbreding van dit deel van de Rijn naar 18 meter was volgens de provin cie noodzakelijk voor een goed verloop van de scheepvaart Een van die panden aan de Hoofdstraat is het monument aan de Bruggestraat waar de Leiderdorpse kunst enaar Rien van der Nat woont en zijn atelier en galerie heeft. „Er is tijdens de werkzaamheden aan de walkant een nieuwe damwand in de grond geslagen die veel dieper is komen te zitten dan de damwand die ervoor zat. Volgens mij is hierdoor een bepaalde aardlaag door midden gebroken. De grond is toen gaan schuiven en dan verzakt het huis natuurlijk mee. Nog even en de hele tent stort in. Het achterdeel van het huis wijkt zeker al 15 centimeter met het voorste woongedeelte. Een draagbalk is al helemaal uit de muur getrokken. Ja, het is natuurlijk een oud huis, het oudste zelfs van Leiderdorp, maar ik weet zeker dat dit een half jaar geleden nog niet het geval was", aldus een verontruste Rien van der Nat De gemeente Leiderdorp die eigenaar is van het pand van Rien van der Nat aan de Bruggestraat zal laten onderzoeken of de ontstane scheuren in het huis inderdaad het gevolg zijn van de werkzaamheden aan de walkant van de Rijn. Volgens de heer Galjaard van gemeentewerken zal het nog een hele klus worden om dit ook te bewijzen. „Er moet eerst worden aangetoond dat de staat van het huis inderdaad achteruit is gegaan na de werkzaamheden aan de walkant. Daarom moet je over een vergelijk beschikken. Bijvoorbeeld foto's van hoe het huis er voor- en hoe het na de werkzaamheden er uit zag en eventuele andere gegevens. Maar als mocht blijken dat inderdaad van verzakking van het pand sprake is nadat de Rijn werd verbreed en er is aan te tonen dat dit de jaren ervoor niet het geval was, dan zal de gemeente een schadeclaim bij de provincie indienen", aldus de chef bouw- en woningtoezicht van de gemeen te, de heer F. Galjaard. Van het kastje naar de muur De andere panden aan de Hoofdstraat die veel scheuren vertonen na de werkzaamheden aan de walkant zijn van de heren De Lange, Van Zwieten, Schouten en Van Groeningen. Zij heb ben inmiddels de provincie aangeschreven over de schade. Op 1 maart van dit jaar stuurden zij reeds een lijst met mankementen aan hun huis op naar de provincie, waarin zij deze aansprakelijk stellen voor de schade. De heren uit de Hoofstraat kregen op 24 april antwoord van de provincie. In een brief stelt de provincie dat zij niet aansprakelijk gesteld kan worden voor de schade. Zij verwijst via de aannemer van het werk, de firma Krijgsman uit Leidschen- dam, naar de verzekeringsmaatschappij de AM- RO-ass. uit Zwolle. Die zouden eventuele schade Huisma wint tuinenkeuring LEIDSCHENDAM De leden van de beheers commissie van het sportcomplex „De Fluit" in Leidschendam hebben zich eenstemmig uitge sproken voor het voldoen aan het verzoek van de Volle-Evangelie Gemeente het zwembad te mogen gebrqiken voor een doopdienst. Ze zijn hiermee ingegaan tegen het advies van wethou der G. J. Hendriks op dit verzoek afwijzend te beslissen. De wethouder was van mening dat het sportcen trum „De Fluit" beschikbaar moet blijven voor aktiviteiten op het gebied van sport en recreatie. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor culturele aktiviteiten in de sporthal die van belang zijn voor de gehele Leidschendamse bevolking, aldus de wethouder. In een toelichting op zijn advies zei de wethouder gisteravond dat een eventuele ingebruikgeving niet zou voldoen aan gestelde normen. De heer Chr. W. Bruijns van Gemeentebelangen zei dat het om een kleine groep gaat van 24 volwassenen en 15 kinderen, allen Leidschendammers, die van het zwembad in de eigen gemeente gebruik willen maken. Omringende gemeenten zouden nooit bezwaar maken. De Volle-Evangelie Gemeente heeft deze zomer een eerste verzoek ingediend vooreen doopdienst op zondagmorgen 27 augustus. De toenmalige wethouder J. J. Meijer zei toen dat hiervoor de beheerscommissie moest worden geraadpleegd die echter voorlopig niet bijeenkwam. Een tweede verzoek betrof een uur dat het zwembad het best zou schikken. Wethouder Hendriks zei de commissie goed te beseffen dat waarschijnlijk een precedent zou worden geschapen en dat hierna ook wel eens de sporthal zou kunnen worden gevraagd. De beheerscommissie besloot eveneens de tarie ven voor het gebruik van zwembaden en sporthal per 1 januari aan te passen. Bij de verhoging ligt de nadruk op de in gewestelijk verband gewenste harmonisatie van de tarieven die waar schijnlijk per 1 januari 1980 haar beslag zal krijgen. Leidschendam behoeft daarvoor de tarie ven aanmerkelijk minder te doen stijgen dan bijvoorbeeld de gemeente Den Haag. Geen extra verlof voor CJ V-leiders KATWIJK - B&W van Kat- wijk willen geen extra verlof i toestaan aan ambtenaren die in i hun vrije tijd jeugdkampen van het CJV leiden. Deze organisa tie heeft elke zomer een kamp- week voor de aangesloten jon- i geren. De begeleiders krijgen, 1 als ze gemeente-ambtenaar j zijn, 50% van de opgenomen vrije dagen terug, waarin ze hun zware taak verrichten ten behoeve van de Katwijkse jeug- digen in de moeilijke leeftijd. De rijksregeling bij dit soort aktiviteiten is, dat alle opgeno men dagen als extra verlofda gen worden aangemerkt. De plaatselijke commissie voor het georganiseerd overleg adviseer de de gemeente dan ook de rijksregeling in dit opzicht te volgen. Het college van b. en w. is echter in deze al langer slepende kwestie niet overstag gegaan, zodat waarschijnlijk een stem ming in de raadsvergadering van donderdag 26 oktober de RIJNSBURG De woning bouwvereniging Spinoza houdt vanavond vanaf kwart voor acht in de zaal van café Cen traal haar ledenvergadering. In het Centrum wordt vanavond een schrijfavond gehouden door Amnesty International. RIJNSBURG De Nederlands Christelijke Vrouwenbond h'oudt morgenavond om kwart voor acht een bijeenkomst in het Centrum. Mevrouw Van der Plas zal spreken over „Tradities rondom de kraam van vroeger". LISSE De collecte ter gele genheid van Werelddierendag heeft een bedrag van 3985 gul den opgebracht. De opbrengst zal niet zoals voorgaande jaren worden gebruikt voor het stich ten van een opvangcentrum voor noodlijdende dieren, maar worden besteed aan uiteenlo pende akties ten bate van de dieren. Steun kan worden ver leend aan bijvoorbeeld de aktie tegen de jacht op vogels in zuidelijk Europa en zeehonden. Schadeclaim wegens achterstallig onderhoud (Van een onzer verslaggevers) LISSE Dc gemeente Lisse heeft enige dagen geleden alle iepen langs het middelste gedeelte van de Julianastraat gekapt. Dit omdat de bijna 30 jaar oude bomen bij storm gevaar op kunnen leveren voor voetgangers en het overige verkeer. Bewoners van de Julianastraat brengen het rooien van de bomen duidelijk in verband met een ongeval dat aan het begin van dit jaar plaatsvond. Tijdens een hevige januaristorm waaide er een zware tak van een der iepen en belandde op het hoofd van een Lissese vrouw die in het ziekenhuis terecht kwam. Ze liep kneuzingen op aan de nekwervel en de schouder. Nu, ruim tien maanden na het ongeval, heeft de vrouw nog erg veel pijn en staat ze onder specialistische behandeling. Bij de gemeente Lisse werd dan ook een schadeclaim ingediend. De gemeente, op haar beurt wijst echter alle verantwoordelijk heid van de hand. Men vindt dat het afwaaien van de tak een gevolg is van extreme weersom standigheden en dat er van achterstallig onder houd beslist geen sprake is. De indieners van de schadeclaim zijn echter van mening dat de gemeente Lisse wel degelijk op de hoogte was an de gevaarlijke toestand van de rij bomen i de Julianastraat'. In de schadeclaim wordt gewezen op het feit dat een deskundige al in 1960 een zogenaamde „meiniezwam" in de iepen ontdekt en dat ook de gemeente Lisse op de hoogte was gesteld van zijn bevindingen. Als dit inderdaad het geval is, zou de gemeente van nalatigheid beschuldigd kunnen worden, omdat niet tijdig werd ingegre pen. In juni van dit jaar waaide er overigens weer een aantal zware takken van de zieke bomen Dit gebeurde wonderwel zonder ongelukken Het deden burgemeester en wethouders van Lisse wel besluiten om de bomen te rooien en te vervangen door nieuwe aanplant. Of dit voor of na de komende winter gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Vaststaand feit is dat de indieners van de schadeclaim geen genoegen nemen met de afwijzing van de verzekeringsmaatschappij van de gemeente Lisse en dat de zaak binnenkort voor de rechter uitgevochten zal worden. Een woordvoerder van de gemeente Lisse ver klaarde gisteren schoorvoetend dat het rooien van de bomen in relatie staat tot het ongeval dat aan het begin van dit jaar gebeurde. „Maar dat betekent niet dat de gemeente de verantwoor ding voor het ongeluk op zich neemt. Dit soort calamiteiten kun je nu eenmaal niet voorkomen. Zo'n storm richt altijd veel schade aan"., aldus het epmeenteliike standnunt Een onderdeel van het pand Bruggestraat. De schoorsteen staat bijna los van de zijmuur. aan de panden moeten vergoeden, volgens de provincie. De heren De Lange, Van Zwieten, Schouten en Van Groeningen stuurden toen een duplicaat van hun eerste brief naar de aannemer. Na nog steeds niets van deze aannemer te hebben gehoord schreven zij weer naar de provincie. Op 22 augustus kregen zij een brief van gedeputeerde Buysert, waarin hij verwijst naar de verzeke ringsmaatschappij AMRO-ass. De brief met ver zoek tot vergoeding van de schade gaat dan op 7 september uit naar de verzekeringsmaatschap pij. AMRO-ass. deelt hierop in een brief van 25 september mee dat de heren aan de Hoofdstraat bij hem helemaal fout zitten en dat zij de schade bij de onderaannemer, die verantwoordelijk was voor het heiwerk, moet claimen. Ook daar is inmiddels een schrijven naar toe gestuurd. Hier hebben de vier Leiderdorpers echter nog geen antwoord op gekregen. Maar zij vrezen dat de onderaannemer weer naar de aannemer verwijst en dat de aannemer uiteindelijk weer naar de provincie als opdrachtgever verwijst. Navraag bij de provincie wijst uit dat de aanne mer en de ondernemers verzekerd zijn bij CAR (Constructie All Risk) verzekeringen. Volgens de provincie moeten de bewoners zich tot deze instantie wenden om de schade aan hun woning vergoed te krijgen. SILVIA VAN LEEUWEN Wassenaar De heer R. Huis- ma heeft de jaarlijkse tuinen keuring van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gewonnen. Tijdens een bijeenkomst van de maatschappij reikte burge meester Staab gisteravond de prijzen uit. Niet minder dan twintig tuinen werden be kroond. Prof. Bakker toch naar Zuid-Afrika LEIDEN De Leidse hoogle raar prof. A. R. Bakker heeft besloten toch deel te nemen aan een internationale werkconfe rentie in Kaapstad (Z.-Afrika) over ziekenhuis-informatiesys temen. Tegen de deelname van de Leidse hoogleraar was hevig geprotesteerd door de Boycot Outspan Actie (BOA) omdat men bevreesd is voor uitwisse ling van gegevens over zieken huis-informatiesystemen aan Zuid-Afrika. De Leidse hoogleraar, die te vens hoofd is van de Ontwikke- lings- en Ondersteuningsgroep Ziekenhuis Informatie Systeem (COZIS), heeft de uitnodiging voor de conferentie geaccep teerd, omdat er geen formele relatie met het gastland is. Ook subsidieert Zuid-Afrika de con ferentie niet. Overigens heeft de hoogleraar besloten een op de conferentie volgend symposium over informatiesystemen dat wel door Zuid-Afrika wordt ge houden, niet te bezoeken. Prof. dr. Van der Gouw biedt burgemeester Staab de boekwerken aan. Wassenaars gemeentearchief geïnventariseerd Wassenaar Een aantal stu denten van de Amsterdamse Universiteit hebben het ge meentelijk archief in Wasse naar geïnventariseerd. Het re sultaat van hun werk, dat zij onder leiding van prof. dr. J. van der Gouw uit Voorschoten verrichten, werd gistermiddag in het Wassenaarse gemeente huis aangeboden aan burge meester K. Staab. Het werk omvat maar liefst vijf boeken met een gezamenlijk gewicht van viereneenhalf kilo. Door de inventarisatie zijn de archieven toegankelijk en bruikbaar geworden voor ieder die zich wil verdiepen in het Wassenaarse archief. Het werk heeft zich evenwel niet alleen beperkt tot het gemeentelijk ar chief, ook de archieven van de hervormde gemeente, de r.k. parochie St. Willibrordus en de plaatselijke afdeling van de Hol landse Maatschappij van Land bouw werden geïnventariseerd. OEGSTGEEST De plaatselij ke Theosofische vereniging houdt vanavond een thema avond voor leden en belangstel lenden. Mevrouw G. Dunnewolt spreekt over: „Grondwaarhe den in verschillende wereld godsdiensten." De bijeenkomst begint om acht uur in het Camp- 'huys aan de Oegstgeestse Rijn- geesterstraatweg 43. LISSE Toneelvereniging ONI in Lisse viert dit jaar haar 15-jarige bestaan. De eerste uit voering in dit feestelijke seizoen zal gehouden worden op zater dag 11 novermber in gebouw Rehoboth, aanvang 20.00 uur. Men zal het stuk „Het meisje met het leeuwenjong" voor het voetlicht brengen, een penne- vrucht van auteur Hans Nesna, waarvan ONI al eens meer een stuk heeft opgevoerd. ZOETERWOUDE - Omdat het vandaag de „Dag van de Ver enigde Naties" is organiseert de plaatselijke groep van de inter nationale organisatie „Amnesty International" een schrijf avond. Iedere belangstellende wordt uitgenodigd om vanaf acht uur vanavond in „Ons Huis" brieven te schrijven aan enkele gevangenen die de plaat selijke groep geadopteerd heeft in Tunesië, Taiwan en Rusland. Materiaal, voorbeeldbrieven en informatie zijn aanwezig. VOORSCHOTEN De bijeen komst voor instellingen, orga nisaties en groeperingen geor ganiseerd door het gemeentebe stuur van Voorschoten om van gedachten te wisselen over deelneming aan bestuurlijke experimenten op het welzijn sterrein was gisteravond slecht bezocht. Wethouder L. Marselis mocht met zijn stafmedewer kers slechts een kleine groep zien, welke bereid was om zich te verdiepen in de ontwerp-ka derwet „specifiek welzijn". Er waren vertegenwoordigers van „Vliet en Horst", „De Linde hoeve", de Vos-cursussen, de vrouwenraad en bejaarden- werk en -zorg. Die groep gaf „groen licht" en beloofde mede werking. Afwezig waren de sportverenigingen, ontspan ningsverenigingen en de clubs. Toch krijgen al die verenigin gen binnenkort te maken met deze kaderwet voor zover zij overheidssubsidie krijgen. In dien de kaderwet van kracht wordt, komen te voorschijn de doublures en de zgn. witte plek ken. Er zal samenwerking moe ten komen tussen alle organic ties in de welzijnssector, ty gemeente zal een zgn. welzijn; plan moeten samenstellen. He rijk geeft per gemeente ee bepaald subsidiebedrag en dit subsidie zal door de gemeenti zelf mogen worden verdeeld Thans is al bekend dat hel bedrag niet toereikend zal ziji om de subsidieverlening op de „oude voet" voort te zetten. On tot een eerlijke verdeling t< komen, is het noodzakelijk dal organisaties e.d. ook het ge meentebestuur een volledig in zicht geven van hun werkzaam heden en hun plannen. Gezien de reaktie op de oproep van het gemeentebestuur samen te komen praten over nieuwe wet, is het verenigingsle ven van Voorschoten zich nog niet bewust van de door het rijk voorgestelde decentralisatie van de subsidieregeling. De nieuwe ontwerpwet is nog volle- dig onbekend bij de gewone burger. Een boomloze Julianastraat. D'66 in rapport: Wassenaar Een werkgroep binnen de Wassenaarse afde ling van D'66 heeft een rapport opgesteld over de omstreden kwestie van huisvesting van de gemeentelijke diensten. In het rapport komt de werkgroep tot de conclusie dat uitbreiding van het raadhuis „De Paauw" niet nodig is". De werkgroep is er, evenals het college van b en w van uit gegaan dat „De Paauw" het bestuurscentrum van de ge meente dient te blijven. Maar de werkgroep vindt dat de niet direct bij het bestuur betrokken afdelingen van de gemeentese cretaris beter elders gehuisvest kunnen worden. Volgens b en w zouden er voor de secretaris afdelingen die rechtstreeks bij het bestuur betrokken zijn 2276 m2 vloeroppervlak nodig zijn en zou daarvoor niet aan vergro- ting van de „De Paauw" te ontkomen zijn. D'66 zegt echter in haar rapport dat voor de bedoelde afdelingen niet meer dan 1500 m2 oppervlakte nodig is. Hetgeen evenveel is als de beschikbare ruimte in het ge meentehuis. Deze „besparing- wordt gevonden door de afde ling Bevolking en Burgelijke Stand niet altijd niet bij de beleidsprogramma te rekenen en bovendien door minder ruimte in het huidige raadhuis beschikbaar te houden voor ver gaderingen, archief en magazij nen. Verder zou de conciërge woning in het raadhuis kunnen vervallen. De noodzakelijke uit breiding, aldus de werkgroep van D'66 moet gevonden wor den in een nieuw gebouw op de meer aan de

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4